Zonder hulp gaat Afrikaans continent aan aids ten onder „De FNV zal de laatste zijn die op de geldtoer gaat" t £eUtóc6ou/ta*it ELKE DAG MELDEN ZICH NIEUWE PATIËNTEN De baguette woriili duurbetaald fi Ridder" VS bagatelliseren bela£ van Parijse conferentie BINNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 PA< NergomMfirto wereld bIba* aids zo hard Joe ala in *lrik3fc<€n«0r80i»?rt Afrika heeft aids de bevdking zt in da greop $1* in Oeganda. Vandaag publiceren wij het derete artlkal wlaaWearöcaJ ever oid9 in Afrika door Guardian-jwirneiist Peter Murtagb- D« eerste dalen aionden in de krenten van woensdag 48 en vrijdag 20 februari. KAMPALA „Eén luchtbrug maar. Is dat nu zoveel gevraagd?", pleit zuster Nelli Carvalho van de aids-onderzoekskli- niek in het Nsambya zie kenhuis in Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Al een jaar lang volhardt ze in haar pleidooi, maar haar geduld raakt zo langzamerhand op. „We hebben heel dringend hulp nodig. We wachten al zo vreselijk lang". Vergeleken met andere zie kenhuizen in Afrika, zijn de faciliteiten die zuster Nellie tot haar beschikking heeft nog niet zo slecht. De kliniek is een degelijk gebouw en ze werkt met vier getrainde technici, die worden bijge staan door dertien studenten. Maar het gebrek aan fatsoen lijke apparatuur, gecombi neerd aan de drastische toe name van het aantal aidspa- tiënten, maakt het onmogelijk om de vereiste zorg aan de patiënten te besteden. Boven dien loopt de gezondheid van de kliniekmedewerkers zelf ook gevaar. De kliniek ziet zich gecon fronteerd met een lawine van aids-lijders. Per dag komen er gemiddeld vijf nieuwe geval len bij. Daarnaast blijkt meer dan twintig procent van de bloeddonoren drager van het aidsvirus te zijn. Het zieken huis dat bij de kliniek hoort biedt officieel plaats aan vier honderd patiënten. Onoffi cieel zijn het er echter acht honderd; de overige vierhon derd liggen op de grond tus sen en onder de bedden of op de gang. Nationale ramp Ergens in een hoek hangen wat planken aan de muur die helemaal vol staan met grote glazen flessen. Deze zijn ge vuld met halfgestold aids-po- sitief bloed. Op de grond staat een bak water met chloor om de kleine flesjes voor bloed monsters uit te spoelen, waar na ze weer klaar zijn voor ge bruik. Normaal gesproken zouden deze flesjes met de sporen van besmet bloed ver nietigd moeten worden. Maar de kliniek beschikt niet over wegwerpflessen en daarom zijn Nellie en haar collega's genoodzaakt de flesjes schoon te maken en opnieuw te ge bruiken. Hiermee riskeren ze hun gezondheid en die van de patiënten. De kans bestaat dat aids uit groeit tot een nationale ramp voor Oeganda, maar het kli- niekpersoneel kan niets doen om ae ramp te voorkomen. Ze leven per dag, omdat er geen gegarandeerde aanvoer is van bloedtest-sets, wegwerp-injec- tiespuiten en -naalden en be schermende kleding zoals rubber handschoenen en jas sen. Een heleboel mensen hebben inmiddels gehoord van zuster Nellie's benarde situatie. De stroom van publiciteit die op gang kwam nadat Europese en Amerikaanse verslagge vers haar kliniek bezochten heeft echter nog niet het ge wenste effect gehad. De wel varende naties hebben haar kliniek nog geen steun toege zegd. „Ik wanhoop niet, maar ik ben wel geïrriteerd", zegt Nellie. „Er komen hier zóveel mensen voor informatie en ie dereen belooft te zullen hel pen, maar er gebeurt niets. Wij voeren kennis uit naar het buitenland, maar krijgen daar absoluut niets voor te rug. Wij gaan hier allemaal dood aan aids omdat we ons niet kunnen beschermen. Er is op staande voet hulp no dig". Het nieuwe bewind van presi dent Museveni doet z'n best, maar heeft te kampen met een hele rits geduchte proble men. In het noorden van Oe ganda woedt nog steeds een burgeroorlog en de economie van het land onderging ge voelige aderlatingen tijdens het schrikbewind van Obote en Amin. Koffie is het be langrijkste exportmiddel van Oeganda, maar de helft van de inkomsten dient ter aflos sing van korte termijn-lenin gen. Bovendien wordt een derde van de koffieoogst het land uitgesmokkeld. De infla tie bedraagt ongeveer 200 pro cent. De inwoners van Kam pala kunnen zich weer veilig op straat begeven, maar naar de winkels hoeven ze niet te gaan, omdat die bijna leeg zijn. Waarschuwen Ondanks alle andere moeilijk heden in het land, probeert de regering wel te waarschuwen tegen aids. Elke avond ver schijnt op de televisie een in formatieve reclamespot over aids. Helaas is slechts vier procent van de bevolking aangesloten op het elektrici teitsnet en minder dan een procent bezit een televisie. Affiches waarop mensen wor den gemaand elkaar „voor zichtig lief te hebben" werden opgehangen in de gebieden die het meest getroffen zijn door de ziekte. Volgens een plaatselijke arts was de tekst in het Engels, een taal die maar weinigen verstaan. In 1985 werden 20.000 con dooms verspreid in de gebie den Masaka en Rakai, maar daarmee hield het op. Een maand geleden werd welis waar een lading van 200.000 condooms vanuit de Verenig de Staten naar Oeganda ge vlogen, maar die is blijven steken op het vliegveld En tebbe. Door de bureaucratie en het probleem van de distri butie ligt de partij condooms daar nog steeds. De Katholieke Kerk speelt een invloedrijke rol in de ge zondheidszorg van Oeganda en ziet zich nu geconfronteerd met een theologisch dilemma. Dokter Wilson Carswell van het Mulago ziekenhuis in Kampala heeft onlangs een persoonlijk gesprek gehad met hoogwaardigheidsbekle ders van de kerk. Hierin on derstreepte hij nog eens het belang van condooms in het tot staan brengen van de aids- verspreiding. De kerk liet zich niet direct negatief uit en zou een jezuïetische uitweg voor het probleem kunnen bedenken door een condoom te definiëren als bescherming tegen ziekten in plaats van als anti-conceptiemiddel. Sommige priesters en nonnen reageren daar echter niet zo happig op. Zuster Miriam, de medisch directrice van Nsam bya, is er absoluut op tegen om het gebruik van condooms te propageren. „De kerk leert ons: één man, één vrouw en geen seks voor het huwelijk. Ik ga niet tegen de theologi sche doctrine in", verduide lijkt ze. Familiekring De epidemie zet de medici eveneens voor een aantal ethische problemen. In Oe ganda en Kenia worden pa tiënten uit het ziekenhuis ont slagen als eenmaal duidelijk is dat ze niet meer te genezen zijn. Er is een schrijnend te kort aan bedden en aids-pa- tiënten moeten dan maar thuis sterven. Veel slachtoffers verkiezen ook zelf om hun laatste dagen in familiekring door te bren gen en in andere gevallen schiet de gemeenschap te hulp om de stervenden op te van gen. Het geneesmiddel tegen aids moet nog steeds uitgevonden worden. Maar het is wel mo gelijk om het de slachtoffers die lijden aan chronische di arree en braken als gevolg van Slim, het Oegandese woord voor aids, wat aange namer te maken. En dat hangt af van de beschikbare medische hulp. Kyotera bij voorbeeld, waar de ziekte wijd verbreid is, heeft slechts één gekwalificeerde arts en een bezoek aan het ziekenhuis van Masaka kost omgerekend ongeveer 60 gulden, maar dat kan bijna niemand betalen. De zusters van Nsambya zou den dolgraag de beschikking hebben over een ziekenbus, waarmee ze de patiënten thuis zouden kunnen bezoe ken. De medische dienst staat nog voor een ander dilemma; moet het vaccinatie-program ma, waarmee reeds begonnen is, voortgezet worden? Voor de inenting tegen sommige ziekten worden niet-dodelijk doses van het levende virus gebruikt, die moeten zorgen dat er antistoffen in het bloed aangemaakt worden. Als een kind echter al met aids be smet is en daarna ingspoten wordt met het vaccin, bestaat er grote kans dat de ziekte die men probeert te voorkomen zich juist gaat openbaren. Vorige maand werd Afrika bezocht door een delegatie van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) om vast te stellen waar de noodlijdende aids-besmette landen precies behoefte aan hebben. De or ganisatie staat op het punt het grootste hulpprogramma aller tijden te lanceren, waarvoor een budget beschikbaar is van 420 miljoen gulden. De Oegandezen maakten dui delijk dat ze onderzoeksappa ratuur nodig hebben voor bloedproeven (in Kampala wordt sinds mei vorig jaar al het donorbloed onderzocht op aids, maar dit vormt slechts 40 procent van het totale aan bod van bloed in Oeganda); beschermende kleding voor de medici en het verplegend personeel; wegwerpbaar me disch materiaal voor zieken huizen en klinieken; en geld om het gezondheid-voorlich tingsprogramma te steunen. Effecten Zelfs als de verspreiding van het aids-virus nu tot staan ge bracht wordt, zullen de effec ten van de ziekte nog langdu rig doorwerken. In Oeganda, Zaïre, Zambia en elders wer den vooral de mannen tussen de 18 en 40 geveld door de ziekte. In de verstedelijkte ge bieden werd ook de geschool de elite getroffen door aids. En dit is juist de generatie waarin de ontwikkelingslan den het meest hebben geïn vesteerd en waarvan het meest werd verwacht. Voor de dokters en verplegers die het virus proberen te be strijden bestaat er geen alter natief, alleen overwinning. „Ik heb geen pessimistische kijk op het probleem", zegt dr. Piot, „maar een fatalische. Als er niets gebeurt; als we aids er niet onder krijgen, zal dat het einde betekenen van het Afrikaanse continent". PETER MURTAGH Copyright The Guardian Deze week presenteerde de FNV een overle vingsplan, „FNV 2000". Met een reeks maatre gelen wil de grootste Nederlandse vakcentrale zijn imago verbeteren en daarmee niet alleen zijn ruim 900.000 leden vasthouden, maar zelfs uitbreiden. Vooral vrouwen en jongeren moe ten overtuigd worden om lid te worden van de FNV. Er zal meer aan de weg worden getim merd om de voordelen van zo'n lidmaatschap voor het voetlicht te krijgen. In dat kader wordt de serviceverlening uitgebreid, bijvoor beeld door de vestiging van meer vakbonds winkels, waarin diensten „op maat zullen wor den geleverd". Het nieuwe gezicht van de FNV, Hans Pont, als winkelier op de hoek. Denkt de FNV daarmee makkelijker leden te winnen dan met de primaire belangenbehartiging op de werkvloer? Onze sociaal-economische redacteu ren Marga Rijerse en Arjen Broekhuizen zoch ten de FNV-voorzitter op in zijn Amsterdamse kantoor en kregen te horen dat niemand zich zorgen hoeft te maken over het vakbondswerk in de bedrijven zelf. HANS PONT WIL IMAGO VAN ZIJN VAKCENTRALE VERBETEREN FNV-voorzitter Hans Pont: „We moeten de mensen duidelijker maken wat ze aan ons hebben". AMSTERDAM Hans Pont wil niet zeggen hoe veel nieuwe leden de FNV met het oppoetsen van haar imago denkt te krijgen. „We hebben ons geen doelen gesteld. Je wordt al gauw te ambi tieus". De daling is er in ieder geval al enige maan den uit. „Het afgelopen jaar, 1986, is al met al he lemaal geen slecht jaar ge weest. Maar je zal toch eerst moeten stabiliseren wil je daarna gaan groei en", zegt de FNV-voorzit- ter nuchter. Hij legt uit dat al het tumult dat zijn vakcentrale de laatste maanden in huis heeft gehad, met ruzies tussen de aangeslo ten bonden onderling, in elk geval geen negatief effect heeft achtergelaten op het le denbestand. Het beleid van de bond had dat overigens even-' min. Noch de mislukte politie ke campagne, die een terug keer van het CDA-VVD-kabi- net moest voorkomen, noch de overeenkomst die de FNV min of meer gelijktijdig met dat kabinet sloot over de bestrij ding van de werkloosheid heb ben enig effect gehad op de le- denontwikkeling, meent de FNV-voorzitter zeker te we ten. „Vooral het beeld dat men van een organisatie opbouwt is voor het ledental belangrijk, en dat beeld vormt zich over een reeks van jaren. Op het bestaande FNV-beeld moet nu een correctie worden aange bracht. We moeten de mensen duidelijker maken wat ze aan ons hebben". Pont noemt als voorbeeld het jeugdwerkplan dat de Industriebond met de werkgevers heeft opgesteld en waardoor tientallen jongeren aan werk zijn geholpen. Gek genoeg had dit geen enkel ef fect op het ledental onder die jongeren. „Men heeft dus hele maal niet het idee dat men die baan mede aan de bond te danken heeft gehad". Als ander voorbeeld noemt Pont de positie van de vrouw. „De nadruk die wij leggen op arbeidstijdverkorting en her verdeling van het betaalde en onbetaalde werk komt niet al leen voort uit de noodzaak de werkgelegenheid te bevorde ren, maar heeft ook emancipa torische overwegingen. Dat komt helemaal niet uit de verf. Het belang dat vrouwen hierbij hebben moet ook zicht baar gemaakt worden. De werkgelegenheid staat welis waar centraal, maar dat mag er niet toe leiden dat je andere vitale argumenten niet noemt, zoals de positie van de vrouw". Opportunistisch Het lijkt allemaal nogal oppor tunistisch. Sinds de FNV de vrouw heeft ontdekt is ar beidstijdverkorting ineens ook noodzakelijk vanwege haar emancipatie. Nu onder deze groep zieltjes gewonnen kun nen worden moet de FNV in eens „vrouwelijker" worden en benadrukt voorzitter Pont dat de centrale „doordrenkt en doordrongen moet worden van de vrouw". Met andere woor den: meer vrouwen in het ka der en het bestuur van de FNV. Voorzitter Pont ontkent dat de vrouw voor de FNV in eens uit de lucht komt vallen. „We zijn in het verleden juist gaan pleiten voor arbeidstijd verkorting per dag om aan de wensen van de vrouw tege moet te komen. We moeten juist de indruk wegnemen dat we weinig of niets voor vrou wen zouden doen". Er valt ook nog wel wat af te dingen op het extraatje dat de FNV in het vooruitzicht wil stellen aan leden die op een uitkering aangewezen raken. Dit douceurtje (een hogere uit kering voor degenen die vak bondslid zijn), is immers voor lopig nog een theoretisch lok kertje. „We willen pas zoiets doen als de vakbonden en werkgeversorganisaties het be heer over de uitkeringen zou den krijgen. Het idee om dat beheer over te hevelen van het rijk naar de sociale part ners is overigens niet van ons. Het is een CNV-plan dat via het CDA door het kabinet is overgenomen. Maar ik moet erkennen dat er nog geen con crete voorstellen liggen en dat die privatisering ook geen ge makkelijke zaak is. Het kan dus nog wel even duren voor het zover is". Geldtoer De primaire taak van een vak bond, namelijk proberen om voor de leden een fatsoenlijk loon en andere arbeidsvoor waarden binnen te halen, is in het oppoetsplan van de FNV niet aan de orde. Maar voor de beeldvorming van de FNV blijft dat terrein natuurlijk van immens belang. Verkor ting van de werktijd (om de werkgelegenheid èn de eman cipatie te bevorderen) wordt allengs minder genoemd. De FNV-bonden zijn steeds meer geneigd, hogere lonen te eisen inplaats van kortere werktij den. Worden ook hier de ba kens verzet? Hans Pont zegt dat er best wij zigingen kunnen komen in het cao-beleid van de FNV, als ge volg van de maatschappelijke ontwikkelingen, maar als dat gebeurt staat het los van het rapport „FNV 2000". „Als we al op de geldtoer zouden gaan, zijn we wel de allerlaatste. Alle anderen, CNV en MHP, zijn al lang die kant op gegaan. De werkgevers hebben er veel werk van gemaakt om de ver deling van de arbeidstijd naar de achtergrond te dringen en de overheid steunt het atv- proces veel te weinig. De FNV maakt zich nog steeds hard voor de herverdeling van ar beid en past dus zeker niet in het beklaagdenbankje". „Maar in de praktijk blijkt dat ook de mensen die wij verte genwoordigen door de jaren heen gevoelig zijn gebleken voor de bewering van werkge vers en geleerden van naam dat arbeidstijdverkorting een ondeugdelijk middel zou zijn. Atv is bewust in diskrediet ge bracht en men heeft in de ei gen omgeving minder effecten gezien dan werd verwacht. Dankzij vut, deeltijdwerk en korter werken zijn er volgens berekeningen van het kabinet 240.000 mensen meer aan werk geholpen en daarnaast zijn veel banen behouden. De effecten zijn dus zeker niet ge ring geweest, maar het was erg moeilijk om ze zichtbaar te maken. Dat feit en de weer stand tegen arbeidstijdverkor ting die van verschillende kanten is aangewakkerd, heeft onze leden natuurlijk niet on beroerd gelaten", verzucht de FNV-voorzitter. Loonmaatregel Hij zet zich schrap, schraapt de keel en vervolgt met dreigen de ondertoon: „Kijk, één ding moet in ieder geval ook voor de werkgevers duidelijk zijn. De cao-onderhandelingen kunnen niet uitlopen op een zuivere loonmatiging. Als er geen verdere herverdeling van het werk kan plaatsvin den kan er niet óók nog eens een forse loonmatiging ko- Met andere woorden: dan moet er dus geld op tafel ko men en daarmee wordt het weer des te moeilijker om soli dair te blijven met de uitke ringstrekkers, een ander hoofddoel van de FNV. De Partij van de Arbeid waar schuwt zelfs al dat een belas tingverhoging of zelfs een loonmaatregel onvermijdelijk zal zijn en jaagt daarmee de kat in de gordijnen. Toch wei gert Pont gebruik te maken van de door ons geboden gele genheid de politieke onafhan kelijkheid van zijn bond (ook een doelstelling uit het rapport FNV-2000), nog eens te bena drukken. De financiële wensen die de FNV op tafel legt als het niet tot verdere arbeidstijdverkor ting komt, blijven binnen de stijging van de productie in de bedrijven, zegt hij. „Wij zijn voor een beheerste loonont wikkeling omdat die bijdraagt aan de positie van het bedrijfs leven ten opzichte van het buitenland. Dat is de allerbeste methode om je land econo misch gezond te houden en zo veel mogelijk mensen aan werk te helpen. Met andere woorden: er wordt door het cao-beleid van de FNV geen aanslag op de positie van de bedrijven gepleegd". Meevaller Bovendien blijkt de FNV- voorzitter een aardige ziens wijze te hebben op de mogelij ke besteding van de miljarden meevaller, als die er tenminste komt. „Tot voor kort zei men in Den Haag dat er geen geld was voor een aantal van onze wensen. Een gelijke behande ling van ambtenaren, uitke ringstrekkers en mensen in de marktsector bijvoorbeeld kon niet omdat dan de lasten om hoog zouden moeten. Als nu blijkt dat er geld over is, kan dat dus ineens allemaal wel, zónder die lasten te verhogen. Dat is een prachtige gelegen heid om het straks in het voor jaarsoverleg tussen werkge vers, werknemers en overheid met elkaar eens te worden", meent de FNV-voorzitter. Nu is die meevaller vooral het gevolg van de vorig jaar geste gen lonen, waardoor meer pre mies en belastingen zijn bin nengekomen. Is dat niet het beste bewijs dat de FNV goed gokt door op de geldtoer te gaan zitten in de cao-onder handelingen? Op die manier komt er tenminste eindelijk weer eens wat extra geld bin nen, waarmee dingen kunnen worden gedaan die tot voor kort totaal onbetaalbaar leken. Dan is er dus geen belasting verhoging nodig om de solida riteit tussen loon- en uitke ringstrekkers te bewaren, zo als PvdA-leider Wim Kok sug gereert, maar gewoon loonei sen in de marktsector. Hans Pont trapt er weer niet in. Hij kan maar geen afkeu ring van het politieke stand punt van zijn voorganger over de lippen krijgen. „Ik ben he lemaal geen voorstander van belastingverhogingen", stelt Pont voorop. „Maar Wim Kok ook niet. Hij heeft die moge lijkheid alleen genoemd als alle andere ontwikkelingen te genvallen. Als ik me echter moet baseren op meevallers en ik mag kiezen tussen belas tingverlaging of meer ruimte voor de collectieve sector, dan kies ik voor het laatste. Die so lidariteit is ook een van de re denen waarom we onze loon eisen juist gematigd houden, want hoe minder zij stijgen des te makkelijker is het voor de collectieve sector (ambtenaren, uitkeringen) om gelijke tred daarmee te houden. Daar leve ren we dus zelf een actieve bij drage aan. Maar dan past het ook de overheid om op haar beurt af te stappen van de be vriezing van de uitkeringen. En de werkgevers moeten dan een steentje bijdragen door flexibeler te zijn ten aanzien van het verkorten van de werktijd". MARGA RIJERSE ARJEN BROEKHUIZEN K ar iesL. fel C ANl (Van onze correspondent Bob van Huët) Le PARIJS De Franse minister Edouard Ballj^i van economische zaken streeft een ideaal naand vrijheid in concurrentie, maar dat dreigt uit t» op pen op een bittere teleurstelling. Sinds de ovei|uari de prijzen van de handel en diensten heeft lost0 ten wordt het leven in Frankrijk sneller duij^ dan de regering lief is. Bepaalde bedrijfstal[rpai profiteren van de liberale wind met prijsverh^erri gen van soms wel dertig procent. 'erv >lgd' Minister Balladur haalde gisteren boos uit naar de ver— ringsbedrijven, die de premie voor een autoverzekering^ vijf procent willen opschroeven. De verzekeraars reaf daarmee op de in hun ogen in exorbitante rekeninge^^ garagehouders sinds kort voor reparaties presenteren.^^ sommigen misbruik maken van de liberalisering wil^^ zeggen dat iedereen dat dan maar door moet doen", aldi geïrriteerde minister. Balladur is zichtbaar teleurgesteld over het verantwi lijkheidsgevoel der Franse ondernemers. In plaats var scherpe prijzen te concurreren, is iedereen eigenlijk zijn prijzen te verhogen. De consument betaalt uiteraar gelag. Maar ook minister Balladur en premier Jacquesl rac, want het door de regering nagestreefde terugdr] van de inflatie is op de helling komen te staan. Stokbrood De minister heeft de consument opgeroepen de pi voortaan goed te vergelijken en desnoods niet te kopb het te gek wordt. In de laatste categorie valt zeker een ker op Corsica, die de prijs van de baguette, het bert Franse stokbrood, eenvoudig verdubbelde. Ook kapp banken schroeven hun rekeningen op. Voor januari! wacht Balladur dan ook 0,6 procent inflatie, ongeveej dubbele van waarop was gerekend. De consument moet kritischer worden en niet bang zij af te dingen, herhaalde de minister gisteren. Een joun van de krant Libération nam die raad ter harte, maar zowat het café uitgevloekt toen hij opmerkte dat de kofglf duur was en vroeg of het niet voor minder kon. Iroe|- schoenenwinkel en supermarkt maakte hij hetzelfde Teneinderaad ging de kritische koper naar één van déorÉ Arabische kruideniers in Parijs, die de reputatie hebbe£n pel te zijn. Maar ook dat liep uit op een teleurstellingada fles champagne van heel matige kwaliteit kostte maarjn veertig gulden en de winkelier was niet van plan daa^an maar iets af te doen. „Wat denkt u wel, u bent hi^ Frankrijk", riep hij de klant toe. Minder francs e r Alsof dat allemaal nog niet genoeg was kreeg minister P b dur gisteren bovendien te horen dat de Fransen steeds, der „Frans" kopen. Volgens „Que Choisir" (Wat te kié1 1 het jubilerende orgaan van de unie van consumenteir de Franse produkten over het algemeen te duur, vanl" delmatige kwaliteit en slecht aangepast aan de wenseil de consument. Alleen de luxe artikelen en technisch I waardige produkten hebben een goede reputatie. In de gorie huishoudartikelen is het huilen met de pet ot,. c Gouden Palm gaat naar de wasmachines en vaatwd waarvan maar liefst 27 procent mankementen verPrv Goede tweede zijn de Franse televisietoestellen, waan een kwart niet deugt. Het label „Made in France" isaar langer een synoniem voor kwaliteit, moeten zelfs de krl; chauvinistische Fransen onderhand toegeven. heeft bij de industrie danook aangedrongen op snelle vr tering van de kwaliteit. „Ons doel is perfectiealdus de s nister. Tec ?rei plic O ?i WASHINGTON Amerikaanse functionarissen schuwen tegen te hoge verwachtingen van de m<£ui re conferentie van 's werelds grootste industrieL die dit weekeinde in Parijs wordt gehouden. Ecor zeggen echter dat de conferentie tot een doorbr^ri valutagebied kan leiden. Waarnemers zeggen dat als in een akkoord beloftes Bondsrepubliek en Japan worden opgenomen op het gebi^ economische stimulansen, dat gunstige invloed kan heb'j; het enorme Amerikaanse tekort op de handelsbalans. f0n De regering-Reagan zegt al lange tijd dat vooral de tragam in Europa en de ontoegankelijkheid van de Japanse mal negatieve invloed uitoefenen op de Amerikaanse handels De VS zullen in Parijs worden vertegenwoordigd door n van financiën James Baker en de president van de nD, bank, Paul Volcker. Beiden zeiden donderdag dat nietUJ van de bijeenkomst mag worden verwacht. „Het maakt van een gecoördineerd en coöperatief proces," zei VolckjR/ ker zei dat hij wilde benadrukken dat de vergadering e, spoedberaad was. jjn Niettemin was het een soortgelijk ministersberaad van 03 Frankrijk, de Bondsrepubliek, Japan, en Groot-Brittatom september 1985 die de aanleiding was voor een daling ^dc dollarkoers met niet minder dan 40 procent in ruim eemen De bijeenkomst van vandaag zal morgen worden gevoljjoor een ontmoeting waaraan ook Canada en Italië zullen h 2 men. De Amerikaanse regering hoopte dat de dalende dollarko leiden tot verminderde import en versterking van de E^| Wat de import betreft is dat ook gebeurd en vooral in exi richte landen maakt men zich grote zorgen. Maar de kaanse export is minder gestegen dan werd verwacht. Japan en de Bondsrepubliek willen dat Washington ervoir-v dat de dollar weer duurder wordt, maar in ruil wil Ameii de import van Amerikaanse produkten door die landen gestimuleerd. Eén van de voorstellen die dit weekeinde ter tafel zulle*^ den gebracht, is het vaststellen van boven- en ondergAi; voor de dollarkoers. Bij het overschrijden van die grens iK. de regeringen verplicht ziin in te grijpen op de markt evenwicht te herstellen, óp soortgelijke wijze hebben landen afspraken gemaakt over hun onderlinge wisselk binnen het Europees Monetair Stelsel.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6