Nieuwe enquête kan desillusie worden joor televisie-kijkers atenverkiezingen zijn statenverkiezingen?? Genland fieidAcGoiMa/nt BBERS „MISDRAAGT" ZICH OM KOK AF TE DROGEN Politiek Partij Parlement fj^ef Weijers: wij zijn niet op boevenjacht mf! HONDEN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 AG „Statenverkiezin- statenverkiezingen", aldus i van het CDA. Van Vlie- Valkenburg verkondigen m-democraten dat zij wil- en met de mode dat de ile verkiezingen beheerst door de nationale politiek, roept het iets minder luid aken maar verklaart toch itig dat de provinciale be- oor haar in de statencam- orop staan. en fraai, al die loftuitingen adres van de provinciebe- maar ze doen tegelijk md aan. Onderzoek heeft en dat de gemiddelde bur- vel niets afweet van het- in „zijn" provinciehuis ge- zich er ook niet voor inte- De Staten mogen blij zijn t maart meer dan 65 pro- de mensen naar de stem- 1. Zo bekeken zouden zij de EP" lelling van de Haagse poli- pr hun verkiezingen alleen kai2>noeten toejuichen. Op die Sa onstaat er tenminste nog iteresse voor dit gebeuren. Hiningjes espect voor bijvoorbeeld ,"^~an der Meer, CDA-lijsttrek- 'iseer^uid-Holland, maar het was s. niajk niet voor hem, dat afge- n gu'ïiaandag theater „De Leu- Bo"r' in Poeldijk tot bijna de ondePlaats bezet was. Die hon derden mensen kwamen in feite maar voor één man: Ruud Lubbers. Net zoals in de week daarvoor het geval was in Emmen en in Gronin gen. Maar het optreden van Lubbers in het Westland verschilde in één op zicht zeer aanzienlijk van dat in het Noorden. Had hij zich aanvan kelijk zó keurig aan het motto van zijn partij gehouden dat hij in Em men zelfs de tv niet te woord stond, in Poeldiik „misdroeg" de premier zich, zoals hij het zelf uitdrukte. Uitvoerig ging hij in op hetgeen PvdA-voorman Kok had gezegd in het VARA-radioprogramma „In De Rooie Haan". „Een betreurenswaardige zaak", al dus CDA-campagneleider Cees Bremmer. Hij vertelde dat hij Lub bers meteen had opgedragen „het voortaan weer anders te doen". En ook in de kringen rond de eerste man van het CDA was iets van werkelijke spijt te bespeuren over de Poeldijkse uitspraken. Waarom? Maar waarom dan toch? Al die mensen in „De Leuningjes" hadden toch prachtige waar voor hun geld gekregen en van die massale be langstelling had toch ook Huub Van der Meer geprofiteerd? De provinciale lijsttrekker hield er zelfs honderd miljoen gulden aan over, doordat hij Bert de Vries voor het blok zette. De fractieleider zou dwingen extra geld uit te trek ken voor het bejaardenbeleid. Wel aan, vanwaar dan al dat gejammer? In vertrouwen wil een CDA'er die vraag wel beantwoorden. „Wij heb ben voor een rustige aanpak geko zen, omdat we daar baat bii heb ben. Onze mensen gaan toch wel naar de stembus, in tegenstelling tot die van de PvdA. Als we het rustig kunnen hóuden, maken wij een historische uitslag. Dan winnen we nog meer dan vorig jaar bij de Tweede-Kamerverkiezingen!" Het liefst had het CDA dus Lub bers en De Vries helemaal buiten de campagne gelaten, maar dat vond men weer wat al te riskant. „Je weet immers nooit wat de an deren doen". lijkheid in inkomensontwikkeling tussen werkenden en niet-werken- den te herstellen. Daags daarna, bij de AVRO-radio, wierp Rudolf de Korte zich in de strijd. Nu de VVD opnieuw een Koppeling der van de sociaal-democraten gaf de aftrap voor een partijtje politiek rugby. In een poging de onenigheid in zijn eigen team te bezweren en tegelijk eens flink te scoren (bij de drie miljoen uitkeringstrekkers), verklaarde Wim Kok op bijna dra matische wijze dat „de koppeling tussen lonen en uitkeringen' voor de PvdA nog steeds heilig was. Hij zou er zonodig een belastingverho ging voor over hebben om de ge- forse nederlaag lijkt te gaan lijden, zag de vice-premier er zelfs niet te genop een uitspraak van zijn duo- passagier Joris Voorhoeve te loo chenen. Nog niet zo lang geleden ruilde de VVD-fractievoorzitter de door zijn partij altijd zo vurig nage streefde belastingverlaging in voor een extra inspanning bij de bestrij ding van criminaliteit. Wetend dat het geheugen van de massa slecht is, deed De Korte of zijn neus bloedde en eiste zondag vrolijk een belastingverlaging. Waar die van betaald moest wor den? O, dat was eenvoudig, aldus de vice-premier, en hij verklapte dat de schatkist over vorig jaar een meevaller had van maar liefst twee miljard gulden. Die loslippigheid deed sterk denken aan de aftaire- Hirohito, toen het ook De Korte zelf was die het voorgenomen staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan deed uitlekken. Bovendien had de minister nagela ten zijn voorstel van een sociale on derbouwing te voorzien. Het leek Hans (Wiegel), Harm (van Riel) en Haya (Van Someren). Het idee van De Korte kreeg dus niet helemaal de pers die hij had gehoopt. Karwei afmaken Zo werd het CDA een kans gebo den die het, alle motto's betreffen de de statencampagne ten spijt, niet wilde missen. Lubbers begon het karwei in Poeldijk en maakte het af in de Tweede Kamer. Nota bene in antwoord op vragen van Kok zelf, die de loslippigheid van De Korte aan de orde had gesteld, leg de de premier het volle accent op de volgens hem door de PvdA voorgestelde belastingverhoging. Als hij moest kiezen tussen de be lastingverlaging van De Korte en de belastingverhoging van Kok, nou dan wist hij het wel! Het idee van de PvdA was slecht voor de werkgelegenheid en kon Nederland dus maar beter „be spaard blijven", aldus Lubbers. Partijgenoot Bert de Vries en diens VVD-collega Voorhoeve hadden inmiddels al uitgelegd dat belas tingverlaging ook heel sociaal zou kunnen zijn. Daarmee zou immers de vakbeweging kunnen afzien van loonsverhoging en zou dus de af stand tussen lonen en uitkeringen niet nog groter behoeven te wor den. Wim Kok, eind vorig jaar nog uit geroepen tot politicus van het jaar, realiseerde zich aanvankelijk niet wat er gebeurde. Dat besef kwam pas in de PvdA-fractievergadering van woensdag, toen hem werd uit gelegd dat het idee van een belas tingverhoging nu niet bepaald stemmen pleegt te trekken. Dus kwam de fractieleider 's avonds in Den Haag Vandaag, onder nederige dankzegging voor de geboden gele genheid, uitleggen dat hij geheel verkeerd was begrepen. Die belas tingverhoging was alleen theorie, voor het geval dat er geen andere mogelijkheid was om de uitkerin gen op peil te houden.... Op dit moment was Kok natuurlijk ook voor belastingverlaging, om de door De Vries en Voorhoeve ge noemde redenen. Jammer voor de PvdA-leider dat Hans Pont, zijn opvolger als FNV-voorzitter, de avond daarna ook in Den Haag Vandaag zat, waar hij vertelde dat zijn bonden er niets voor voelden hun looneisen af te laten kopen met lagere belastingen. Zou de par lementaire pers toen iets te voorba rig zijn geweest, toen zij Lubbers nummer twee zette op de ranglijst van beste politici? RIK IN T HOUT elel de en jnHi M AAG Zeker nu ihtszaak tegen voor- CABP-directeur drs. i de kijkers naar -journaal een span- feuilleton bezorgt, voor veel mensen leggen in onroerend gelijk aan geschar- Jiknoei en fraude met fenschaps)gelden. verwonderlijk dus p parlementaire en- Inaar een eventueel nik van bouwsubsi- loor beleggers grote Hechtingen heeft ge ien zal zich verkneu- jebben bij de gedachte binnenkort weer vanuit ie stoel, het pilsje in de ind en de borrelnootjes Andere, zwetende hote- door onverzettelijke Jentariërs tot schokken- |entenissen gedwongen i worden. De RSV-en- Ömet ondervraagden als Molkenboer en Jan bood velen nog meer [zier dan Dallas of Dy- lête naar de bouwsub- s het gevolg van de ont- I_^jg dat het Algemeen Iflijk Pensioenfonds de van een aantal huur- E^öjfen 'n de Rotterdamse ■anaeydnahof te hoog had HjPven, om daardoor meer bsidie in de wacht te Nog voordat de enquê- t ging, had zij al het >st aan staatssecreta- kx. CDA-fractievoorzit- j Vries vreesde dat zijn jjbnoot tijdens de openba re getuigenverhoren zou moe ten bekennen dat ook hij op de een of andere wijze te blame ren is. Het staat immers vast dat het departement van VROM geweten, heeft van de Heydna-praktijken van het ABP en dat heel lang door de vingers heeft gezien. Ingrediënten te over zou men zeggen voor weer een heerlij ke tv-maaltiid. En iuist daar om zou de bouwsubsidies-en- quête voor velen weieens op een grote teleurstelling kun nen uitlopen. Zeker, de com missie zal net als in het RSV- onderzoek een groot aantal hoogwaardigheidsbekleders in het getuigenbankje zetten, on der wie een hele stoet (voor malige) ministers en staatsse cretarissen. Dat gebeurt van half augustus tot en met half oktober. Maar het lijkt niet no dig daarvoor een vakantie te verschuiven. Het uitzoeken wie er wel en wie er niet ge rommeld heeft met subsidies, laat de commissie in beginsel over aan staatssecretaris Heer- ma (opvolger van Brokx) en de justitie, die zich daar al eni ge tijd diepgaand mee bezig houden. Alleen hulpmiddel „Wij zijn niet op boevenjacht", zegt vice-voorzitter Steef Weij- ers (57), die voor de CDA-frac- tie zitting heeft in de enquête commissie. „Dat is onze opzet zeker niet. Het horen van ge tuigen is voor ons alleen een hulpmiddel bij het onderzoe ken van het beleid. We gaan dus niet bijvoorbeeld Jan Schaefer (staatssecretaris van volkshuisvesting in het kabi net-Den Uyl) zitten pesten. Wij willen alleen weten waar om hij bepaalde maatregelen heeft genomen en hoe die in de praktijk hebben gewerkt. Wij zijn dus niet zozeer geïnte resseerd in het geknoei zelf als wel in de oorzaken daarvan. Ik bedoel: als er gerommeld is met subsidies, heeft de betref fende regeling van de over heid daar dan wellicht aanlei ding toe gegeven?" Als Weijers ziet dat de wenk brauwen ietwat verbaasd om hoog gaan, wijst hij op de taak opdracht van de enquêtecom missie. „Wij moeten het beleid onderzoeken dat de afgelopen twintig jaar in met name de sector van de gesubsidieerde huurwoningen is gevoerd. Wil je dat goed kunnen beoorde len, dan moet je het ook kun nen plaatsen in de tijd waarin het is bedacht en hoe het in de praktijk heeft uitgewerkt. Daarom zullen wij een aantal externe deskundigen opdracht geven te onderzoeken hoe bij voorbeeld de kapitaalmarkt heeft gefunctioneerd". „Vervolgens zullen we inder daad degenen die het beleid bedacht en uitgevoerd hebben, confronteren met die praktijk, door middel van getuigenver horen. Maar ook dat doen we met het oogmerk beleidscon clusies te kunnen trekken, ook voor de toekomst. Om een ant woord te kunnen geven op de vraag: is er een ander beleid mogelijk ten aanzien van goedkopere huurwoningen?". Niet deskundig Net als alle andere leden van de enquêtecommissie is Weij ers geen deskundige op het ge bied van volkshuisvesting. De Tweede Kamer wilde dat het onderzoek verricht zou wor- IKE EN WISKE—DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp den door volstrekt „onbesmet te" leden. Maar sinds de instal latie van de enquêtecommissie heeft Weijers vlijtig gestu deerd. Hij heeft er geen moeite mee uit te leggen wat een pre miehuurwoning is en hoe die gefinancierd wordt. „Het gaat hier om de wat luxere huur woningen die gebouwd wor den voor rekening van grote, commerciële beleggers. Meest al zijn dat pensioenfondsen. Maar de regering speelt ook een belangrijke rol. Zij beloont de beleggers met subsidies". Daar botsen de parlementaire enquêteurs volgens Weners op de eerste grote vraag. „Bepaalt de markt de subsidies of bepa len de subisidies de markt?" Met andere woorden: zouden die pensioenfondsen zonder die subsidies niet geïnteres seerd zijn in de bouw van dit soort huurwoningen? Hoewel deze huizen en appartementen slechts tien procent van de woningmarkt uitmaken, gaat het toch om reusachtige aan tallen. Sinds minister Schut in 1968 de eerste subsidieregeling in kwestie uitvaardigde, zijn er een paar honderdduizend pre miehuurwoningen gebouwd en heeft de staat daarvoor „en kele tientallen miljarden" uit getrokken. Waarom subsidie? Waarom subsidieert de staat de woningbouw eigenlijk in die mate? In de meeste andere landen gebeurt dat toch niet. Weijers: „Dat dateert uit de tijd van de wederopbouw. Het regeringsbeleid was erop ge richt de lonen zoveel mogelijk te matigen terwille van het economisch herstel. Via subsi dies probeerde men het even wicht te bewaren tussen inko men en uitgaven van de bur gers. En Nederland onder scheidt zich natuurlijk wel in één opzicht van andere Euro pese landen. Onze bevolking is explosief gestegen. In 1945 hadden we acht miljoen inwo ners en nu hebben we er veer tien. De Belgen hadden er ook acht en zitten nu op negen. Die groei legde in ons land na tuurlijk een geweldige druk op het huisvestingsbeleid. Vervol gens is men in de loop der ja ren steeds meer eisen aan het comfort gaan stellen en zijn de gezinnen veel kleiner gewor den en zijn er andersoortige huishoudens gekomen". „Daarom meenden opeenvol gende kabinetten niets anders te kunnen doen dan steeds maar meer geld in de volks huisvesting te steken. Maar dat gebeurde en gebeurt dan wel op een vreselijk omslachti ge manier. Iedere Nederlander betaalt belasting, pensioenpre mie en huur of hypotheeklas- ten. Uit het belastinggeld wor den de rijkssubsidies gefinan cierd, die voor een deel weer naar de burger terugkomen Steef Weijers: Klaas de Vries en Ik mogen dan geen experts zijn, we hebben wel inzicht in bestuurlijke processen en we hebben ons gezonde verstand. via premies op koopwoningen of via individuele huursubsi die. En daarnaast geeft de staat ook subsidie aan de bouwers van woningen: ge meenten, woningbouwvereni gingen, projectontwikkelaars en andere commerciële beleg gers". „De pensioenpremies, die be doeld zijn om te zorgen voor een goede oudedagsvoorzie ning, worden ook weer (voor een deel) in woningen belegd. De pensioenfondsen zijn im mers de grootste investeerders in huurwoningen. Voordat er ook maar één steen is gelegd, zijn er complete geldstromen de ene en vervolgens weer de andere kant op gegaan. Dan vraag je je toch in gemoede af: zou het nu echt niet wat een voudiger kunnen?" „Een goed voorbeeld vormen de grondkosten. Het is een pu bliek geheim dat daarmee „ge schoven" is. Gemeenten heb ben terwille van de sociale woningbouw de grondkosten van eigendomshuizen kunst matig verhoogd. Commerciële beleggers bouwen vaak combi naties van woningen en win kels. Vanwege de subsidiestro men laten zij de grondkosten geheel drukken op de winkels en niet op de exploitatie van de huizen. Heel simpele agra rische logica doet ons dan de vraag stellen: zijn de regelin gen niet zo bij te stellen dat er niet „gerotzooid" hoeft te wor den? Kunnen de regelingen niet wat effectiever worden?" Bezuinigen Wanneer is een subsidierege ling in de bouw volgens u wel effectief? „Dat hangt van een aantal za ken af: de economie, de ont wikkeling van de bevolking en de samenstelling daarvan. Maar daarnaast moet je je ook de vraag stellen welke taak de overheid heeft op het gebied van de volkshuisvesting. Wel ke positie moet zij kiezen om te zorgen dat er binnen de ruimtelijke ordening een be hoorlijke huisvesting georgani seerd kan worden? Waarom zou zij bijvoorbeeld niet een groter beroep kunnen doen op de eigen verantwoordelijkheid van de mensen". Premier Lubbers heeft de hoop uitgesproken dat deze parlementaire enquête ertoe leidt dat de subsidiestroom naar de volkshuisvesting ver minderd kan worden. „Daar had-ie gelijk in. Dat zou best eens een conclusie kun nen zijn van ons onderzoek. Ik denk dat je zou moeten zeg gen: we hebben zoveel miljard tot onze beschikking en hoe organiseren we de besteding daarvan zo goed mogelijk? In de premiehuursector bestaat nu de zogeheten dynamische kostprijsberekening, waarbij de aanvangshuur laag gehou den wordt en het rendement voor de beleggers pas in de loop der jaren toeneemt. Dat betekent dus dat er elk jaar opnieuw berekend wordt wat het rendement van een beleg ger is geweest en dat er pas daarna wordt betaald". „Moet dat op die manier? Is er geen eenvoudiger systeem te bedenken. Als er iemand idee ën heeft, horen wij dat graag. Vandaar dat wij een oproep hebben geplaatst in de Staats courant. Misschien dat we op die manier een methode kun nen vinden om goeie huizen te bouwen, toegesneden op de vraag van mensen, maar zon der die vreselijk ingewikkelde regelingen van nu". Loopt u met dit soort uitspra ken niet het risico dat de rege ring zegt: dank u wel, zo'n foed bezuinigingsinstrum en t ebben we nog nooit gehad. Staatssecretaris Heer ma moet nog voor bijna een miljard aan bezuinigingen invullen. „Daar ben ik niet bang voor. Ik ben wel bang dat ae des kundigen ons rapport zullen kraken. De bouw bestaat uit een heel circuit waarin ieder een iedereen kent. Ik denk dat als wij, eenvoudige zielen met ons rapport komen, het hele circuit zegt: is dat het nou? Maar Klaas de Vries (voorzit ter enquêtecommissie) en ik „Zwijgen mag misschien, maar is niet slim" Onlangs heeft de Hoge Raad bepaald dat oud- RS V-topman Van Rijn voor de RSV-enquêtecom- missie terecht gezwegen heeft over het betalen van steekpenningen. Is de bouwsubsidies-commissie niet bang dat directeuren van bedrijven zich nu, met een beroep op het recht bedrijfsgeheimen voor zich te houden, op grote schaal gaan weigeren be paalde vragen te beant woorden? Weijers: „Wij zijn de uit spraak van de Hoge Raad aan het bestuderen. Vast staat alleen dat het één zaak betrof. Of dat ook voor de enquêtewetgeving van groot belang is, is vraag twee. Ik denk dat degenen die in de Kamer een initiatief-wetsvoorstel tot herziening van de en quêtewet hebben inge diend, daar maar eens naar moeten kiiken". „Het is natuurlijk wel zo dat mensen die hun mond houden, maatschappelijk gezien hun eigen graf gra ven. Zulke lieden maken zich verdacht en dat lijkt me niet zo best voor hun bedrijven. Niet slim dus. Ik raad getuigen dan ook aan zich wel vijf keer te bedenken voordat zi^ wei geren te antwoorden mogen dan geen experts op dit terrein zijn, we hebben wel in zicht in bestuurlijke processen en we hebben ons gezonde verstand. Wij hopen dat ons rapport aanleiding zal geven tot een discussie, tot een bezin ning op hetgeen wij met z'n al len aan het doen zijn. Wat wij produceren zal elke volkshuis vestingsdeskundige straks stukgelezen op zijn boeken- Ëlank moeten hebben staan. >at is ons ideaal". CDA-verstand Hoe is de financiering van de volkshuisvesting in het buiten land geregeld? Ik weet het een en ander van West-Duitsland. Daar heeft men een mijns inziens beter systeem voor eigen huizen. Op jeugdige leeftijd ga je daar spa ren via een Sparkasse. Ben je zover dat je wilt bouwen, dan heb je wat geld en kun je de rest goedkoop lenen bij de Sparkasse, waar de overheid ook weer geld instopt. Eén ding moet me van het hart: Nederlanders betalen betrek kelijk weinig voor hun woon genot. Veel minder dan de Duitsers. Op zich is dat heel merkwaardig. In de Neder landse cultuur zijn huissies heel belangrijk; we zijn een heel huiselijk volk, maar we willen er liever niet te veel voor betalen". Dat laatste riekt naar partijpo litiek. De commissie heeft toch afgesproken dat de leden daar niet aan zullen doen. „Wii zien de enquête inder daad als een gezamenlijke klus en we hebben afgesproken dat wij ons werk doen los van tijbelangen. Ik zet mijn C pet dus af als ik naar binnen ga. Maar ik hou er natuurlijk wel mijn CDA-verstand bij. Mijn denken wordt tenslotte bepaald door mijn achter grond". RIK IN T HOUT CAREL GOSELING door Bert van Velzen Onze honden komen veel te kort. Ja, in de Derde Wereld hebben ze het ook niet best, maar in vergelijking met verwende soortgenoten in Engeland en de Verenigde Staten zit onze hond nog in het stenen tijdperk. Waar kun je hier een horoscoop van je hond laten trekken? Weet u eigenlijk wel dat een hond die onder het teken Gemini, de tweeling Castor en Pollux, geboren is, altijd een puppy zal blijven met een gespleten persoonlijkheid? Als u een Gemini Afghaan wilt aanschaffen, weet dan dat u Pisceshondje vindt alles goed en zal zijn baas met blijde oogopslag aanzien, zelfs als deze een ware sadist is. De Leeuw daarentegen bijt van zich af. In Brighton hield, toen ik daar laatstelijk op bezoek was, een pal miste en clairvoyante zitting, die hondjes de poot las en die aan de hand van vibraties in die hondspootjes nuttige adviezen gaf. Hazel Ward maakte naam als gebedsgenezeres die honden, ook via afstandsbediening, kon wegsleuren uit de kaken van de dood. Er bevinden zich honden in de Angelsaksische wereld met valse gebitten in de bek. Als ze op hun bot kluiven klinkt het geluid op van castagnetten. Ik heb ze gezien met valse oogwimpers, met goudgelakte nagels en in rijglaarsjes en niet weinig honden hebben, op advies van de psychiater, een facelift gekregen, samen met het vrouwtje. In New York staan heel wat honden onder de naam van hun baas in het telefoonboek. Als u weet dat er ten behoeve van witte muizen al kleine matrasjes in serie worden gebouwd, dan kunt u zich voorstellen dat er voor honden paleizen worden ontworpen. De dierenliefde kent geen grenzen en houdt niet op bij de aanschaf van een grammofoonplaat met spraaklessen voor de papegaai. Ten minste één Amerikaanse hond heeft z'n eigen a toomsch uilkelder. In een Engels hondenhotel fotografeerde de Sunday Express een diplomatieke labrador, die in een tweepersoonsbed champagne lag te slurpen uit een zilveren schaal. Buiten hing de Egyptische vlag uit. In het hotel is plaats voor tien honden, die een zeer strenge ballotage moeten ondergaan. Bij het naar bed gaan krijgen deze honden een verhaaltje voorgelezen en een mergpijpje om zich in slaap te kluiven. Het zal u thans duidelijk zijn dat onze hond zowel socio-economisch als in de zorgsector zwak staat Zojuist is een boek verschenen onder de titel „The English Dog at Home Er staan fascinerende dingen in. Lavina, Hertogin van Norfolk, woont met haar man in de ruimte die wordt vrijgehouden door Muffin, Mishka, Mufti, Molly, Mitzi, Millie, Mom bo, Bessie en Lara, die onder elkaar spelenderwijs een geheel nieuw honderasje hebben laten evolueren. Mrs. David Metcalfe, uiterst sjiek, heeft een hond Humphrey, die zijn leven vult met de jacht op de enkels van de butler en het neerlaten van de rolgordijnen. Voor dat laatste euvel moet hij naar Mrs. Phido, de hondenpsychia ter. En daar is Blob, jachthond pur sang, die volgens zijn eigenares Mrs. Robert Ducas twaalf personen, die zich roekeloos gedroegen, naar het ziekenhuis heeft gezonden. Mrs. Ducas heeft een collectie trainingspakken in huis voor ongelukkigen die door Blob worden ontkleed. De Engelsen zijn met name ten overstaan van honden zeer tolerant Dank zij darling Fluffy staat de kast uit 1700 op drie poten en Bryan, die de nijdigheid van de fret en het lepe van de boskat in zich verenigt, huist in de pantalon van de vermetele Sir John Wiggin. Sir John had een grotere hond, Sherry-Boo, die een zeer vuile adem had. „Pure anesthesie", zo vertelt Sir John. „We vielen er onmiddellijk door in slaap en sedert de dood van Sherry-Boo hebben we niet meer zo goed geslapen Voor honden als Sherry-Boo hebben ze in Amerika „Happy Breath een spuitbusnevel die de adem van een draak omzet in een lente bries.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5