Ruimtestation staat op springen reen geneesmiddelen in asispakket verzekering AbvaKabo voorziet fiasco jeugdwerkplan Stukgoed- problemen in cao-overleg jfNENLAND CeidaeSouaatit Kabinetsberaad over tekort gebouwendienst ÜROPEANEN EN JAPANNERS WOEDEND Nieuwe wet zorgt voor leegloop in psychiatrische ziekenhuizen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 bneelstekort fuchtcollege JIAAG Door een aan personeel heeft Centraal Medisch College nog geen uit- 1 gedaan in negen Èiken waarvan de Kitting in 1985 plaats en één tuchtzaak uit liDit heeft staatssecre- i£s. D. Dees van WVC Gjn geantwoord op jjelijke vragen van ie Kamerlid mr.R. berger (PvdA). Vol- hees neemt het aantal eBken jaarlijks toe, ni de personeelsbezet- bevroren. Meldingscommissie voor fouten in verpleeghuizen UTRECHT Elk verpleeghuis moet een meldingscommissie instellen die informatie over fouten, ongevallen en bijna-on- gevallen verzamelt en regis treert, aanbevelingen doet aan de directie en adviezen geeft over preventieve maatregelen. Dit staat in het gisteren open baar gemaakte advies van de sectie verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad. In het ontwerp-besluit „erken- ningseisen voor verpleeghui zen" was al bepaald dat elk huis een meldingsprocedure voor fouten moet hebben. Loodsen voortaan op eigen benen DEN HAAG Het aantal ar beidsplaatsen bij de rijksover heid daalt als gevolg van de aangekondigde privatisering van de loodsdiensten met on geveer 1.450 personen. Dat blijkt uit het voorstel van mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) tot verzelfstandi ging van de loodsdiensten. De overheid zal haar taken bij het beloodsen van zeeschepen beëindigen en aan de loodsen zelf overdragen. Zij worden hun eigen baas maar mieten wel volgens wettelijke bepa lingen werken. Specialisten verlagen tarief UTRECHT De particuliere ta rieven voor medisch specialisti sche hulp gaan per 1 maart met gemiddeld acht procent omlaag. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) heeft hiertoe besloten in verband met de wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. De verlaging varieert per- specialis me van bijna twee procent (o.m. radiodiagnostiek) tot ruim elf procent (o.m. plastische chirur gie). Op 1 januari zijn de zieken fondstarieven van de specialisten gemiddeld al vijf procent omlaag gegaan. Scholier komt om bij vechtpartij ALBLASSERDAM De zestienjarige LTS-scholier Ronny van der Klei uit Alblasserdam is gisteren bij een vechtpartij voor zijn school om het leven gekomen. De jongen kwam ongelukkig ten val nadat hij een klap had ge kregen van zijn veertien jarige plaatsgenoot M.A. De jongens hadden ruzie om een kleinigheid. A. is aangehouden en zal vol gens de politie vermoede lijk eenvoudige mishande ling met dodelijke afloop ten laste worden gelegd. Oldelft voor rechter wegens illegale leveranties DEN HAAG De directie van het be drijf Optische Industrie Oldeft, onlangs in het nieuws in verband met miljoe nenfraude van drie oud-directeuren, moet woensdag 13 mei voor de recht bank in Den Haag verschijnen. Volgens persofficier mr. Th de Wit wordt het be drijf ervan verdacht illegaal nachtzicht- kijkers en infraroodapparatuur aan Irak te hebben geleverd. Voor deze artikelen geldt de verplichting van een export vergunning. De dagvaarding in de straf zaak omtrent de leveranties richt zich zowel tegen het bedrijf als tegen twee werknemers. Volgens mr. B.Wubs van de Optische Industrie betreft het een lid van de directie en een lagere functiona- DEN HAAG Het kabinet gaat zich volgende week vrijdag buigen over financiële problemen bij de Rijksgebouwendienst (RGD). Er moet een oplos sing komen voor de tekorten die daar vrij plotse ling zijn opgetreden. Volgens premier Lubbers zijn die niet zo zeer het gevolg van duurder uitgevallen projecten maar worden zij veroorzaakt door de gro tere bouwactiviteiten van de dienst. De RGD houdt zich met name bezig met de modernisering van be staande en bouw van nieuwe gevangenissen in Hoogeveen, Leeuwarden, Rotterdam, Hoorn en Sit- tard. De VVD heeft voorgesteld om deze bouwacti viteiten dan maar te privatiseren. De RGD had vo rig jaar al een tekort van 50 miljoen gulden op zijn begroting. Premier Lubbers raamt het tekort voor dit jaar op enkele honderden miljoenen guldens. "RIJS - In Europese 0(fntevaartkringen °rdt verontwaardigd leageerd op de jongste van het Ameri- bureau voor 'Pht- en ruimtevaart !IASA) met betrekking het gebruik van het gkernationale" ruimtes- ejon voor de jaren ne- Aan de totstand- van dat station voor een totaal be- stg van circa vier mil- •S dollar worden mee- r irerkt door Europa, ikan en Canada. Maar zfopa en Japan zullen i eigen bemanbare dules, die aan het sta- ii moeten worden ge- Ïpeld, slechts voor de :t van de tijd mogen ruiken en zullen zelfs het geheel geen ge lik mogen maken van mAmerikaanse elemen- J. Dinsdag wordt in !o|ft een groot symposi- :uj gehouden over de passingsmogelijkhe- 1 van zo'n ruimtesta- ■»r deze plannen is de sfeer rken de Amerikaanse on- rihandelaars enerzijds en do; van Europa en Japan an- lejzijds nog meer vertroe- $1 dan al het geval was. was gebleken dat ook Amerikaanse ministerie defensie wellicht een rol lift spelen bij het gebruik het ruimtestation, raij worden duidelijk niet zu volwaardige partners ge- i", zegt een functionaris i ESA, de Europese [ntevaartorganisatie. „Op je manier heeft het weinig nog langer door te gaan t de Amerikanen. Dit is i stiefmoederlijke behan- ing van de ergste soort. De een nieuwe ruimtependel te schrappen die de begin vorig jaar verongelukte Challenger moet vervangen. Volgens de oorspronkelijke begroting zou de constructie van het ruimtestation acht miljard dollar kosten, maar dat blijkt al lang geen haal bare kaart meer. Volgens de jongste berekeningen zou re alisering van het project nu al tegen de veertien miljard dollar vergen en de kans wordt groot geacht dat het uiteindelijk zelfs op het dub bele van het aanvankelijke bedrag zal uitdraaien. En dat ondanks het feit dat de plan nen de laatste maanden al aanzienlijk zijn vereenvou digd. De zogeheten 'dubbele- -kiel'-vorm twee buizen- constructies waartussen aller lei modules zouden worden verankerd werd gewijzigd in een 'enkele-kiel'-configu- ratie, maar volgens de begro tingscommissie van het Con gres is die maatregel zeker ^«iet afdoende. Eén van de eerste versies van het ruimtestation, maar intussen staat wel vast dat het als het al wordt gerealiseerd aanmerkelijk bescheidener van omvang zal worden.... aanduiding internationaal ruimtestation slaat nu ner gens meer op". Zowel de Eu ropeanen als de Japanners menen dat het tot een breuk in het samenwerkingsproject zal komen als er niet spoedig een bevredigend compromis wordt gevonden. En daar ziet het nog steeds niet naar uit. Beslissingen De Arperikanen hebben ook voorgesteld de leiding in het toekomstige ruimtestation in handen te leggen van een multilaterale raad, die de ac tiviteiten aan boord van het complex voorbereidt en coör dineert. NASA zal daarbij fungeren als voorzitter van die raad, met het recht om beslissingen te nemen wan neer de samenwerkende or ganisaties op bepaalde pun ten niet tot overeenstemming komen. Europa en Japan hebben geen bezwaar tegen de instelling van een derge lijke raad en vinden het»ook logisch dat NASA om ris kant tijdverlies te voorkomen in noodsituaties belangrij ke beslissingen neemt. Maar ze verzetten zich er tegen dat de Amerikanen ook onder normale omstandigheden de uiteindelijke beslissingsbe- voegheid krijgen over de Eu ropese en Japanse elementen van het station. De Europese en Japanse partners van NASA zijn eveneens verontwaardigd over het Amerikaanse voor nemen hen geen toegang te verlenen tot de Amerikaanse modules van het ruimtesta tion. En ze hebben ernstige twijfels over de waterdicht heid van de afspraak dat het Pentagon het ruimtestation niet zal gebruiken voor het beproeven van wapensyste men. De situatie is langzamerhand van dien aard, dat steeds meer Europese ruimtevaart- specialisten de voorkeur ge ven aan een volledige breuk met de VS en daarvoor in de plaats het eigen Columbu- s-project als een zelfstandig ruimtestation willen realise- Annulering? Het is overigens niet' uitgeslo ten dat het in de jaren negen tig helemaal niet komt tot de bouw van een ruimtestation. De begrotingscommissie van het Amerikaanse Congres heeft namelijk aanbevolen het hele project maar te an nuleren, omdat het veel te duur wordt. Daarnaast is ge adviseerd ook de bouw van Mir NASA-directeur James Flet cher heeft er kennelijk op vertrouwend dat er uiteinde lijk toch wel een ruimtesta tion in de één of andere vorm zal komen dan ook al laten weten dat hij de kans groot acht dat het huidige bouw- en lanceringsschema opnieuw wordt vertraagd (met op zijn minst twee jaar, d.w.z. tot 1996/'97) en dat er misschien nog een verdere vereenvoudiging van de plannen zal komen. Insiders wijzen er in dit verband op dat er de laatste tijd in het Johnson Space Center van de NASA in Houston al plannen circuleren voor een ruimtes tation dat overeenkomst ver toont met de huidige Russi sche Mir. Volgens het begrotingsbu reau van het Congres zou het project kunnen worden ge schrapt, omdat er nog steeds niet voldoende doorslagge vende argumenten zijn om het te realiseren. Het Ameri kaanse ministerie van defen sie mag dan gezegd hebben, dat er geen internationale af spraken over het gebruik van het station mogen wor den gemaakt waardoor het Pentagon buitenspel zou worden gezet, maar echt be langrijke experimenten heb ben de militairen bepaald nog niet voorgesteld. Wetenschap „Daarnaast", aldus het begro tingsbureau, „kunnen veel civiele wetenschappelijke doelstellingen eerder en goedkoper worden uitge voerd in het kader van een minder groots opgezet pro gramma". De Amerikaanse ruimteonderzoeker dr. James Van Allen, ontdekker van de (achteraf naar hem genoem de) stralingsgordels om de aarde, is één van de vele we tenschappers die deze opvat ting volledig delen. Maar ook in West-Europa zijn er on derzoekers die vrezen dat de bouw van het ruimtestation op zichzelf al zóveel zal kos ten, dat er als het eenmaal klaar is geen geld meer zal zijn om er ook nog eens be langrijk wetenschappelijk werk mee te verrichten. NASA-directeur Fletcher daarentegen is van mening dat annulering van de bouw van het ruimtestation en de vervangende Space Shuttle „een ramp voor het land" zou betekenen. Medewerkers van Fletcher leggen er bovendien de nadruk op dat voortdu rende grote veranderingen in het ontwerp voor het ruim testation de kans op nieuwe kostenoverschrijdingen al leen maar zouden vergróten. En dat zou voor de Congres commissie dan weer een ex tra reden zijn te adviseren het hele project maar te schrappen... SJOERD VAN DER WERF volg van de voorpagina) HAAG In het ba- jkket zoals de com- ie Dekker dat voor komen de genees- lelen niet meer voor. door kan de enorme esmiddelenconsump- (r wordt in Nederland ƒ3 miljard per jaar medicijnen geslikt) ^ns de commissie de! worden verminderd. faard kan ieder weer aanvullende „me- ïen verzekering" af- sn, al dan niet met i ingebouwd eigen risi- ET ini 'A ander bezuinigingsvoor- Man de commissie-Dekker ^ft de inkomens van me- -rj specialisten. Deze inko- zouden moeten worden aelegd in de begrotingen le)e ziekenhuizen, zodat de specialisten hun status van „vrije beroepsbeoefenaar" kwijtraken. Zij krijgen dan voortaan een vast salaris van het ziekenhuis waar zij wer ken. In een interview met NRC- handelsblad heeft staatssecre taris Dees (Volksgezondheid) zich gisteren al in voorzichtige bewoordingen tevreden ge toond over de voorstellen van de commissie-Dekker. Volgens hem is de tijd rijp om zowel de gezondheidszorg zelf als de burgers te prikkelen zuiniger met de medische voorzienin gen om te gaan. Dees zegt ook, dat hij er op dit moment niets voor voelt de particuliere diag nose-klinieken van de Nij meegse specialist Boerema (één in Nijmegen en binnen kort met steun van Vendex een tweede in Den Haag) een vergunning te verlenen. „Boe rema komt helaas te vroeg", zegt hij. „Het initiatief ver draagt zich niet met de huidi ge wet- en regelgeving". Dees verwacht echter dat „het mo del-Boerema-Dreesmann" mo gelijk wél uitvoerbaar zal zijn als de commissie-Dekker poli tieke steun krijgt en er vijftien ziekenhuizen zullen worden gesloten. In een notitie heeft Dees sa men met minister Deetman (onderwijs) overigens voorge steld de academische zieken huizen waaronder het AZL in Leiden over te hevelen van het ministerie van onder wijs naar WVC. Bedrijfsecono misch worden de ziekenhuizen dan zelfstandig, aldus het plan, waarmee de ministerraad gis teren heeft ingestemd. Voor de patiëntenzorg worden de aca demische ziekenhuizen voort aan behandeld als algemene ziekenhuizen. De rond 500 miljoen gulden per jaar voor onderwijs en onderzoek blijft van het ministerie van onder wijs komen en loopt 'via de be treffende universiteiten. Voor de samenwerking tussen de ziekenhuizen en universiteiten komt er een bestuursraad van drie leden. KNOLLEN f owr muhiook re tUTvftNVSlejÊ 7 E.IN DESpOfiT- 1/ sr Rooie Vrouwen DEN HAAG Bij de ambtenarenbond Abva Kabo is men er van over tuigd dat het jeugdwerk garantieplan, dat 50.000 jongeren aan welk moet helpen, op een falikante mislukking uit zal draaien als de werkgevers in het bedrijfsleven blijven wei geren aan het plan mee te doen. Daarom heeft de FNV een uiterste poging gedaan om in het overleg dat over het plan wordt gevoerd voorstellen aan de orde te krijgen waar door de betrokken jonge ren ook in het bedrijfs leven terecht kunnen. In het bondsblad van de Abva Kabo, dat maandag verschijnt, zegt onderhandelaar Guus van Huygevoort dat zonder mede werking van het bedrijfsleven niets van het jeugdwerkgaran tieplan terecht zal komen. Met dit plan, dat het kabinet op prinsjesdag van het vorig jaar aankondigde, moeten jongeren tot 21 jaar verplicht aan werk geholpen worden. Dat zou eerst een tijdelijk karakter hebben, maar filosofie achter het plan is dat het dan makke lijker doorstromen wordt naar permanente banen. De over heid wil vooral de publieke sector verplichten deze jonge ren aan (tijdelijk) werk te hel pen. Het bedrijfsleven ziet voorals nog niets in medewerking en de invoering van het plan laat daardoor nog steeds op zich wachten. Dat heeft er weer toe geleid dat de economische voorspellers al geen rekening meer houden met de effecten van het plan en nu rekening houden met een stabilsering of zelfs stijging van de werkloos heid in plaats van de door het kabinet beloofde daling met 50.000 per jaar. Premier Lubbers heeft de mi nisters er al enkele weken ge leden op gewezen dat een her bezinning op diverse program ma's ter bestrijding van de werkloosheid noodzakelijk is. De signalen die hierop duiden zijn voorlopige gegevens van het centraal economisch plan en de gang van zaken rond on der meer het Jeugdwerkga rantieplan, aldus de premier gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. FNV OVERSTAG: ROTTERDAM De soci ale partners in de Rotter damse stukgoed-sector zijn met elkaar overeen gekomen volgende week met elkaiar te overleggen over een totaal pakket aan maatregelen die moeten leiden tot voorkoming van gedwongen ontslagen en rendementsherstel voor de bedrijven. In het over leg zal ook worden ge sproken over de cao-voor stellen van de haven werkgevers. Die waren tot nu toe onbespreekbaar voor de Vervoersbond FNV. Dit hebben de partijen (haven werkgevers en de vervoers- bonden van de FNV en het CNV) gisteravond na afloop van een urenlange vergade ring in het gebouw van het Gemeentelijke Havenbedrijf in Rotterdam bekend gemaakt. Volgens directeur G. Zeebregts van de havenwerkgeversvere niging SVZ zal het overleg plaatsvinden „zonder voor waarden vooraf en zonder derden". De havenwerkgevers handhaven vooralsnog de col lectieve ontslagmelding voor 350 stukgoedwerkers. Dat was tot op heden eveneens een ob stakel voor de Vervoersbond FNV om het overleg te her vatten. Zoals bekend is het overleg tussen bonden en werkgevers onder druk van minister De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid tot stand ge komen. De Graaf liet donder dag weten dat de sociale part ners voor 2 maart overeen stemming moeten bereiken, anders zal hij de bijdrage van de overheid in de leegloopkos- ten stopzetten. Dat dreigement heeft gewerkt: „Wij hebben goed naar de minister geluis terd", aldus Rosenmöller die gisteravond het overleg voor zat. De door de Vervoersbond FNV georganiseerde stakingen in het stukgoed zijn overigens niet afgeblazen. Gistermiddag gingen de avondploegen Multi Terminals en Quick Dispatch (280 mensen) niet aan het werk. Bij beide bedrijven lig gen totaal veertien schepen voor de rede. Als gevolg van de onrust in de haven is ver der het containeroverslagbe drijf ECT zijn belangrijkste klant de redelij Sealand voorlopig kwijt. De directie van Sealand maakte gisteren bekend uit te wijken naar de havens in Bremerhaven en Antwerpen zo lang de dreiging van acties bij ECT niet is weg genomen. De Vervoersbond CNV heeft nadrukkelijk af stand genomen van de acties bij ECT. Geen haast met identificatieplicht DEN HAAG Het kabinet heeft geen haast met de invoe ring van de omstreden iden tificatieplicht. Dat stelde mi nister van justitie Korthals Al- tes gisteren na afloop van het kabinetsberaad waarin werd besloten de vroegere president van de Hoge Raad, mr.G. Wi- arda, te vragen een advies over een eventuele indentifi- catieplicht uit te brengen. Wi- arda gaat de komende onder zoeken of zo'n plicht in over eenstemming is met de gelden de grondrechten. KRITIEK INSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID: NOORDWIJKERHOUT De Wet bijzondere op nemingen psychiatrische ziekenhuizen (BOPZ) zal functioneren als de grote leegmaker van het psychi atrisch ziekenhuis. De ge neeskundig hoofdinspec teur voor de geestelijke volksgezondheid, J. van Borssum Waalkens, voor spelde dit gisteren in Noordwijkerhout op een bijeenkomst van de psy chiatrische inrichting St. Bavo over beschut wonen. Het wetsontwerp BOPZ om schrijft de vrijwillig opgeno men patiënt als iemand die ge motiveerd en bewust in de in richting verblijft en daar blijk van geeft. Als dat niet zo is, kan een patiënt alleen met een speciale machtiging worden opgenomen en dan moet aan vele eisen worden voldaan. Zo moet de betrokkene ernstig psychisch gestoord en gevaar lijk zijn. Onder deze omstandigheden zal volgens Van Borssum Waalkens van de mensen die nu vrijwillig in een psychia trisch ziekenhuis verblijven (85 procent van het totaal) meer dan de helft de inrich ting moeten verlaten: ze zijn niet „BOPZ-gerechtigd" en ook niet bewust vrijwillig aan wezig. „Ze zijn vrijwillig aan wezig omdat het tegendeel niet is gebleken", zei hij. De overheid wil het aantal chronische patiënten in inrich tingen verminderen. Maar op het ogenblik is de aanwas van nieuwe lang blijvende patiën ten nog steeds groter dan het aantal vertrekkende patiënten. De inspectie betreurt het dat de overheid de oplossing niet zoekt in een groter en kwalita tief beter personeelsbestand. Daardoor zou de gemiddelde verpleegduur dalen en het aantal bedden met 2000 kun nen verminderen. Als er al bedden moeten wor den vervangen door andere vormen van hulpverlening moet volgens Van Borssum Waalkens absoluut zeker vast staan dat de patiënten er op vooruitgaan: „anders moet en mag daaraan niet worden meegewerkt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3