Het ideale Griekenland bestaat nog steeds Brugge, het hart van Vlaanderenland Onuitputtelijk domein van reizen en trekken CfiidóeSouAOtit' ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 Het Griekse Bureau voor Toerisme had vorig jaar een interessante actie. Voor be paalde overtochtjes, zoals Ios-Sikinos en Milos-Sifnos, hoefde geen geld betaald te worden. Doel was het toerisme op de klei ne eilanden te stimuleren. Het is nog niet bekend voor welke eilandjes die actie dit jaar gehouden wordt. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Grieks Verkeersbu reau aan de Leidsestraat 13 in Amsterdam. Griekenland dankt zijn charme aan bijvoorbeeld zijn pittoreske haventjes, aan strandjes waar zonaanbidders nog de ruimte hebben. Die zijn er nog wel, zoals op deze foto te zien is. Maar het „Benidorm- toerisme" rukt steeds verder op. !uh- jrig ATHENE - Sla de gidsen van de wai reisgiganten er maar eens op na. tin- Luxe hotels met zwembaden op Korfoe, Kreta of Kos bevolken de J te pagina's. Wie niet beter weet, zou :en denken met een folder van Beni- Ne- dorm te maken te hebben. Natuur- dag lijk kun je voor een „zon-zee-zui- r oj pen"-vakantie ook in Griekenland met. terecht, maar of Griekenland daar ™fe (zelf zo mee gebaat is, dat is een het tweede. sco. net. Het land dankt .namelijk zijn charme veg- voor het grootste deel aan de kleine wit- idse gekalkte huisjes die tegen de bergwand iger geplakt zitten, aan vissers die hun netten aar repareren op hun kleurige bootjes, aan taverna's waar de gast in de keuken mag *)an aanwijzen wat hij wil eten, aan stranden pen waar zonaanbidders nog ruimte hebben, age aan glaasjes ouzo die genuttigd worden j de terwijl je kijkt naar een spelletje trik-trak in tussen twee dorpsbewoners. En aan res- oj ten uit voorbije tijden, die achteloos tus- ipel sen de heuvels liggen. den Dat Griekenland wordt steeds meer ver- Een drongen door cocktailbars, massale ex- ier- cursies, restaurants waar de obers je al- ind. leen n°g maar in het Engels aanspreken, en- hamburgertentjes en stranden waar je ge- over de geoliede lijven moet stappen voor een eigen vierkante meter zand. ter- Dit artikel gaat over de nog onbedorven 'an- Cycladen-eilanden, al beginnen de zijn hoofstadjes zekere toeristische trekjes te nen vertonen. ien rp kok 1 op-tien a s. 0De Cycladen staan al jaren in de top- 7RS tien van de Griekenlandgangers, na trek pleisters als Korfoe, Rhodos, Kos en Kreta. Vanuit Athene is het ook goed te doen. Je neemt een campingvlucht voor an" pakweg vijfhonderd gulden. De bussen ajJ- vanaf het vliegveld in Athene zetten je h"- af in de haven van Piraeus, waar je bij der een van de vele passagebureaus voor een gulden of twintig een ticket naar bijvoor- te- beeld Paros kunt kopen. De meeste bo- De ten vertrekken tegen een uur pf acht. Na i?1 een wat saaie overtocht kom je tegen die twee uur aan op het eiland. Op Paros kan worden gekozen: öf een paar dagen genieten van het uitgaansle- e a >ven van het hoofdstadje Parikia om te acclimatiseren óf meteen de bus pakken j jnaar Naoussa of een ander minder toe- pp*' ristisch dorpje. Parikia is een plaats met typische Cycladische steegjes. Witgekalk- flJ" te woningen, bloeiende struiken langs de Ft muren en amper twee meter brede n straatjes met witte strepen die de treetjes aangeven. Veel boetieks, modieuze bar retjes en sieradenzaken worden aan het /an rijn ne- op- Ro- is /an rer- eve )e in BRUGGE - Wie de Belgische pro- 108 vincie West-Vlaanderen en met g"" name Brugge bezoekt, kan er niet ziet omheen. Jacques Brei had gelijk ien. toen hij het over de aantrekkelijk heid van deze eeuwenoude stad EN had. En wat te zeggen van de naas te omgeving. In de zomer, wanneer vlas en koren op de velden staan, maar vooral in de rest van het jaar als „de westenwinden gieren van venijn: dan vècht mijn land, mijn Vlaanderenland". De eerste geschriften waarin van Brugge melding wordt gemaakt, dateren van 876. In die tijd stond hier een grafelijke burcht waar munten werden geslagen. Verder woonden er voornamelijk hori gen van het graafschap. Op de oevers nk_ van de Boterbeke en Reie, die uitmond en de in het Zwin, ontstond in de tiende eeuw een (stadse) handelsnederzetting, eri_ die de naam Brugge kreeg. In de toen- op malige volkstaal was een „brugge" een lur_ aanlegplaats en heeft dus weinig van rvj_ doen met de bruggen die binnen de au_ stadswallen nu zo karakteristiek zijn. wjl Rond het jaar duizend groeiden burcht 00r en stad aaneen en aan het begin van de len twaalfde eeuw werden zij ommuurd. rerj Brugge dijde daarna langzaam maar ze- 3pt ker uit tot hèt handelscentrum van deze Upé streken. Dat gebeurde vooral door de handel met Engeland, vanwaar wol werd ingevoerd en verwerkt. Toen de Brugse de stedelingen de kneepjes van dèt vak ken- itie den, verlegden ze hun activiteiten steeds de meer naar de verwerking en uitvoer van ke- eigen produkten. Vooral de lakenindus- >ui- trie bracht de stad tot grote bloei. Maar /an omdat het Zwin steeds verder verzand- on- de, moesten er dichter bij de Noordzee de steeds weer nieuwe haventjes worden an- aangelegd. Ze zijn er vandaag de dag nog en- steeds: dorpen, vergelijkbaar met bakens oor langs de weg naar het strand. Ze dragen rustieke namen als Damme, Mude, va- Monnikerede, Hoeke en (het Zeeuws- ort, vlaamse) Sluis. 'dé Taalstrijd ns- gen Sinds het begin van de twaalfde eeuw tel- kenmerkte Brugge zich door een vrij gro- aag te zelfstandigheid: een situatie waar de 'in- macht van de stedelijke gildes en de lei- eur ding van de Brugse kooplieden in de zo geheten „Londense Hanze" niet vreemd aan waren. straatbeeld toegevoegd. Tegen een uur of acht 's avonds begint de boulevard pas echt te leven. Toeristen en inwoners van Parikia lopen door elkaar in de „peripa- to", de pantoffelparade voordat wordt aangeschoven aan een van de wankele tafeltjes langs de boulevard. Wie tevreden is met een maaltijd die be staat uit tsatsiki (een verfrissende mix van yoghurt, komkommers en knof look), souvlaki (vleesspies) met patates en een Griekse salade gecombineerd met een wijntje, kan gemakkelijk slagen voor een tientje per persoon. Dat is zo leuk aan Griekenland: je kunt er elke avond uit eten gaan zonder dat je dat echt in je portemonnee voelt. Ook de overnach ting kost niet veel: nu de drachme gede valueerd is, kun je met zijn tweeën bij particulieren overnachten voor een be drag tussen de 12 en 25 gulden. Die ka merverhuurders dienen zich meestal vanzelf wel aan bij de kade met hun soms opdringerige „Rooms, do you want a room?". Beter is het naar een passagebureau te gaan en daar te vragen om een kamer in het centrum voor een bepaald bedrag. Daar wordt een ver trouwde kamerverhuurder gebeld, die je meeneemt naar zijn huis. Zo kan voor komen worden dat de hele weg weer te- s.ruggesjokt moet worden als de kamer niet zo mooi en goedkoop blijkt te zijn als was voorgespiegeld. Campings zijn op de Cycladen in het algemeen niet slecht, alleen liggen ze soms wat afgele gen. Naoussa, in het noordoosten van Paros, is even pittoresk als Parikia, maar Toen de Franstalige bovenlaag er echter toe overging de stad aan legereenheden van de Franse koning uit te leveren, kwam het tot de eerste échte taalstrijd in Vlaanderen. Want de merendeels Vlaamstalige burgerij liet zich door de „Franskiljons" niet zomaar onder de voet lopen. En korte tijd later ontstond dan ook het grootste treffen dat de taal strijd tot dusver in de Zuidelijke Neder landen heeft opgeleverd. De Vlaamse zege in deze Guldensporenslag (1302), vervult de hedendaagse Bruggelingen nog steeds met trots. Op de Markt, het centrale plein van de stad, werd honderd jaar geleden door de nazaten van de toenmalige Vlaamstalige bewoners van deze streek, een standbeeld opgericht. Daarop zijn meer dan levensgroot de aanvoerders Jan Breydel en Pieter de niet zo doordrenkt van toerisme. Terwijl visnetten over de grond gespreid liggen te drogen, worden de gevangen inktvis sen langs de haven over stokken gehan gen om stijf te worden, 's Avonds liggen ze op je bord als „kalamares". Brommer De beste manier om de eilanden te ver kennen is een brommer te huren en zelf een route uit te stippelen. Inderdaad, als er onderweg iets kapot gaat, ben je in de aap gelogeerd en zouden er wel eens pro blemen met de verzekering kunnen ont staan. Maar de meeste vakantiegangers laten die wijze adviezen voor wat ze zijn. Sommige eilanden, zoals los, heb ben maar een paar doodlopende wegge tjes naar stranden. Op Paros kunnen echter prima tochten worden gemaakt, al moet men er geen eersteklas asfaltwegen verwachten. Een dagje Antiparos is een leuke excur sie: met de brommer naar Punta, waar elk uur een boot naar het nabijgelegen eilandje vertrekt. Het stadje is al weer veel toeristischer dan verwacht, maar daarachter ligt de „bush-bush". Een hob belig pad met links prachtige baaien leidt naar de druipsteengrotten hoog in de bergen. Voor een gering bedrag mo gen de 356 treden worden afgedaald naar de zalen van stalagmieten en stalac- tieten. Het is niet slim, bij het voortzetten van Coninck afgebeeld. Een staaltje van na tionaal gevoel waar de Noordelijke Ne derlanders wel eens een voorbeeld aan mogen nemen, vindt men in Brugge. Maar ook de rest van de 431 hectare metende oude stad, tussen de uit dezelf de tijd stammende tweede omwalling, ademt geschiedenis. Neem alleen al de aanblik van de vier overgebleven stads poorten: de Smedenpoort, de Kruis- poort, de Gentpoort en de Ezelspoort. Of beide monumentale parochiekerken: Sint Donaas en Sint Salvator. En niet te vergeten het Belfort met de Halletoren dat een magistraal uitzicht biedt over het door kanalen doorsneden stadscen trum. Die Halletoren is een prachtige plaats om een rondwandeling door Brugge te beginnen. En wanneer de stadsbeiaardier de tocht, het eerste bordje naar een ta- verna te volgen, want dat leidt naar een aanlegplaats voor bootjes, met bijbeho rende „kantine" voor georganiseerde rei zen. Nee, volg liever het pad tot het ein de van het eiland, waar geen mens meer is te ontwaren. Midden in dat niemands land duikt plotsklaps een taverna op. Toen we binnenkwamen, legde de vrouw des huizes wat „keftedes", pittige gehaktballetjes, op een schaaltje om te proeven. Versgebakken brood, een Griekse salade met mizithra, keftedes, patates en cola voor vier gulden per per soon. Gemiddelde Als „island-hopper" - letterlijk „eiland- springer" zit je natuurlijk niet aan één eiland vast. In drie weken is vier eilan den een mooi gemiddelde. Dichtbij Pa ros liggen twee typische toeristeneilan den: los en Mykonos. De haven van Mykonos is een plaatje, maar op die smalle straatjes, waarop steeds weer nieuwe groepen Amerikaanse cruise-rei zigers worden losgelaten, raak je snel uit gekeken en het achterland stelt niet veel voor. Wél aan te bevelen is een excursie naar het heilige eiland Delos, een uurtje va ren vanaf Mykonos. Liefhebbers van ar cheologische opgravingen kunnen hun hart ophalen bij de resten van wat eens een rijke handelsstad was. los is een ty pisch rugzakeiland. In het centrum van dan het beroemde klokkenspel in de to ren bespeelt, is dat de beste muzikale be geleiding die je je kunt wensen. Ook al omdat er vaak een venijnige wind staat die je het spreken bijkans belet, is het maar beter het panorama onder je te aanschouwen en bewonderend te zwij gen. Dichterbij is de aanblik van de Burg, een van de voornaamste historische kernen, welhaast nog indrukwekkender. Hier rest alleen maar een opsomming van deze samenballing van kunstige architec tuur, zichtbaar aan het Stadhuis, de Oude Griffie, het Gerechtshof, de Heilig- Bloedbasiliek en de Proosdij. En niet te vergeten de door zuilen omgeven Vishal- le op de naburige Vismarkt. Niet ver daarvandaan doe je er goed aan in één van de rondvaartboten te stappen of een .St-:- het stadje verdringen bars en restaurants zich om de aandacht van de jongeren. Overdag laat de horde zich vervoeren naar het nabijgelegen strand, waar de fluorescerende zwemkleding hoogtij viert. Voor wie daar niet van houdt is Tinos een betere keus, ruim drie uur va ren vanaf Paros. De grootste groep „is- land-hoppers" is dan onderweg op My konos afgezet. Het stadje is niet zo'n ty pisch op elkaar gedrukt plaatsje met wit te huisjes en restaurantjes. Hier over heersen de toeristen nog niet het straat beeld. Alleen rond 15 augustus, Maria Hemel vaart, is er geen kamer te krijgen. En dat heeft dan weer alles te maken met de verering van het wonderdoende ikoon, dat zich in de Panagia Evangelistrakerk bevindt. Het hele jaar komen gezinnen uit heel Griekenland naar dit bedevaart soord. Ook het nu verlaten klooster van de Heilige Drieëenheid bij Agios Stefanos is de moeite waard. Giorgios, een man van amper anderhalve meter, woont in een vieugel van het klooster, waar hij de spaarzame bezoekers af en toe Griekse koffie serveert. Hij spreekt geen woord Engels, maar weet toch een aardige rondleiding te geven. De school, de eet zaal, de bibliotheek, de kerk met ikonen, bij elk vertrek probeert hij met gebaren taal zijn verhaal te vertellen. Bij de graf kamer hoeft hij niets te zeggen: hij tilt alleen even het deksel van één van de stenen doodskisten op JACQUELINE EDELAAR In de tiende eeuw ontstond in West- Vlaanderen de handels nederzetting die de naam Brugge zou krijgen. „Aanleg steiger" betekende dat woord toen. De naam heeft dus niets te maken met de talloze bruggen (zie foto) die binnen de stadswallen nu zo kenmerkend Zijn. koetsje te huren. Rustig achterover leu nend, kun je dan op je gemak de rest van Brugge bekijken. Hoewel de gemeente Brugge ruim hon derdduizend inwoners telt, merk je daar in de schilderachtige binnenstad betrek kelijk weinig van. Behalve in het cen trum wonen de Bruggelingen nu vooral in de omliggende kerkdorpen en gehuch ten. Die hebben schilderachtige namen zoals Sint-Andries, Sint-Kruis, Sint Mi- chiels, Assebrock, Koolkerke, Lissewege, Dudzele en Tillegem. En, zeker wanneer je er - buiten het va kantieseizoen en bij voorkeur per fiets - over de aloude kasseienweggetjes rond dwaalt, word je duidelijk wat Jacques Brei heeft geïnspireerd toen hij zijn weerbarstige Vlaanderenland al zingend beschreef. WESSEL POST Verbazingwekkend veelzijdig is het aanbod van toeristische reisgidsen van allerlei soort. En een gespecia liseerde uitgeverij als J.H.Gottmer in Haarlem weet telkens weer een nieuwe formule te vinden naast de succesvolle „Dominicus-reeks": in middels verschenen daarin meer dan vijftig delen en ze zijn in mil joenen-aantallen verkocht. Wijlen Jo Dominicus ontwierp op ba sis van zijn talloze reizen het combi- natie-recept van nauwgezette feitelijke informatie en een aangename manier van vertellen in woord en beeld. In zijn voetspoor is inmiddels een tweede generatie gidsschrijvers getreden. Ze zijn niet allemaal even boeiend: niet iedereen weet het evenwicht te bewa ren op de grens tussen uitputtend bab belen en een meer volwassen benade ring van reizigers die nu eenmaal niet allemaal wezenloze schapen zijn, op zoek naar een herder. Toegegeven: dat evenwicht is ook niet gemakkelijk te vinden omdat er overal zo eindeloos veel te zien, te weten en te beleven valt. Neem alleen al de Loi re met haar vele zijrivieren, kastelen, kerken, musea, steden, dorpen, wijnen en historie: een onuitputtelijk welbe hagen. Ad van Bentum vertelt er voor treffelijk over. En wie zal ooit uitgeke ken raken in Rome en die stad toch in één deel gecombineerd vinden met Napels, Pompei, Capri, Salerno en vele omstreken? Herman Beliën graaft zich gidsend door deze rijstebrijberg heen. Hij schreef ook over het Zwarte Woud en de aanpalende steden Karls ruhe, Straatsburg en Bazel. Hier treft de babbeltoon, ook in de foto's van Rina Koper. De Stedenwijzer is een van die andere reeksen van Gottmer, en daarin wordt onder meer Venetië behandeld. Het boekje telt meer dan honderd pagina's met een bijkans onafzienbare hoeveel heid praktische informatie, zodat men de inleidende babbeltjes van Brigitte Wormbs op de koop toe neemt. Tips en wetenswaardigheden over eten en drinken, vervoer, bezienswaardighe den, kerken en het nachtleven, dat in Venetië overigens nagenoeg ontbreekt. Makkelijk aan de Stedenwijzer is de kaart die op de omslag staat afgedrukt. Geen gehannes met losse kaartjes, al leen een risico bij zeer intensief ge bruik van de gids: wie de kaft van het boekje verliest, raakt geheid de weg kwijt. Behalve al die gidsen voor direct ge bruik, die tevens de voor- en napret dienen, heeft Gottmer een reeks cultu rele reisboeken op stapel gezet. Noor tje de Roy van Zuydewijn begint de serie met „Met het oog op West- en Oost-Vlaanderen", een boeiende trek tocht door Het Vrije van Brugge, het Land van Waas, het Graafschap Aalst, door Gent en Kortrijk, Oudenaarde en Sint-Niklaas, Dikkebus, Zottegem en al wat er verder in Vlaanderen de moeite waard is. Een andere uitgeverij die toeristische wegen bewandelt is Lannoo. Prof. dr. H. Gijsels uit Belgié was kopman in een ploeg die volop heeft gefietst en gewandeld in het krekengebied van ..Noord- en Zeeuws-Vlaanderen". Veel historische informatie en een groot aantal fiets- en wandelroutes die voe ren langs - de restanten van - Spaan se forten en Staatsche schansen. Wie aan de hand van Van Zuijdewijn of prof. Gijsels door het Belgische land trekt, behoort in zijn (fiets)tas een exemplaar te hebben van Lan- noo's Natuurgids voor Groen Toeris me in België. Het is een uiterst hand zaam boekje met een schat aan infor matie over de Belgische flora en fau na. Een België, zoals nog maar weinig Nederlanders dat kennen. Een vakantiebestemming verder van huis is Corsica, dat in een aflevering van Lannoo's Franse Streekgidsen wordt ontsloten. Een gids die te ge bruiken is als handleiding ter plekke, maar zeker ook vooraf om te zien of het eiland inderdaad de gewenste va kantiebestemming is. Veel mooie fo to's en uiterst verleidelijke beschrij vingen. Maar wie zin krijgt in Corsica en meer wil weten over de toeristische mogelijkheden, zal toch elders aanvul lende informatie moeten opdiepen. De reisgidsen van de ANWB zijn zeer eenvoudig van opzet, maar bevatten vrijwel alle informatie die voorhanden is. Nieuw is de gids over Denemarken en de Faeröer-eilanden. Bijna zeshon derd pagina's barstensvol toeristische informatie voor een bedrag van 19,75 gulden voor ANWB-leden; niet-leden betalen vijf gulden meer. De Dominicus-gidsen van Gottmer kos ten f 24.90. het deel over Rome f 27.90. Goltmers Stedenwijzer over Venetië kost f 24,75. De prijs van de culturele reisgids ..Met het oog op West-en Oost-Vlaande ren is f 24.50. Uitgeverij Lannoo: Fietsen en wandelen in het krekengebied vpn Noord- en Zeeuws-Vlaanderen. f 24.50. Natuurgids voor Groen Toerisme in België, f 32,50. Franse Slreekgids Corsica, f 45.-. V-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 31