1 Hollandse kolonies in de Alpen p linal le E I E SCITYJ Nasi met Saté of Kip I EuroCity's en treintelefoon wapens NS op reizigersmarkt £eidóc<3outa/nt EEN WOUD VAN GELE NUMMERPLATEN ^ZïUertul Frankrijk is ook mooi tussen Parijs en Bretagne „Kameel" op de rails ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 GERLOS „Stimmt ja, nur gel- be Nummerschildern. Eine richti- ge hollandische Kolonie", bromt de pompbediende in Gerlos, een van die Oostenrijkse wintersport plaatsen die zich mogen verheu gen in een grote belangstelling van Nederlandse wintersporters. Zijn blik dwaalt over de parkeer plaats van het nabijgelegen hotel waar bijna zonder uitzondering auto's met gele kentekens staan. Honderd meter verderop nog een bevestiging van de Nederlandse „machtsovername". Een Oosten rijks restaurant blijkt de Apfel- strudel en andere plaatselijke ge rechten te hebben ingeruild voor Eigengemaakte kroketten". Nederlanders op wintersport: week barst de carrousel weer los als enke le honderdduizenden landgenoten rich ting Alpen trekken om de krokusvakantie op lange latten door te brengen. Die mas sale uittocht heeft inmiddels ook een puur-Hollands stempel gedrukt op de ver keersstromen, die zich in het carnavals weekeinde zuidwaarts bewegen. Zo weten de eetpaleizen langs de Duitse Autobahn precies wanneer ze een nieuwe buslading hongerige Hollanders kunnen verwachten en staan de frieten en wor sten klaar, of het nu etens- of koffietijd is. In het barrijtuig van de Bergland Ex press stroomt het bier rijkelijk en wordt tot ver na middernacht de polonaise gelo pen op de maten van Hollands Populair. En bij het laatste benzinetankstation voor de Duits-Oostenrijkse grens vormt zich een file van Nederlandse automobi- listen: de Duitse benzine is immers twee dubbeltjes goedkoper dan de Oostenrijk- Hartelijk welkom voor unsere hollandi sche Gaste", die elk jaar vele miljoenen méér in het laatje brengen, want de my the dat Oostenrijk spotgoedkoop is, gaat allang niet meer op en helemaal niet in de krokusvakantie. Drie gulden voor een slokje espresso is zo'n beetje het goed koopste en naarmate je dichter bij de top van de skipistes komt, gaan ook de prij zen omhoog. De weinige - overigens meestal zeer smakelijke - koffie in de kopjes was één Nederlander in Gerlos overigens nog niet weinig genoeg. „Maar we hebben geen kleinere kopjes", was het verweer van de serveerster. „Haal hem dan maar eerder onder het koffie-appa- raat vandaan", was de oplossing van de landgenoot, die korte tijd later zonder Fürunüund unsat OasK Twee voorbeelden van de manier waarop Oostenrijkse restauranthouders rekening houden met hun „hollandische Güste": nasi met saté of halve kip met bier uit het Ziller- tal en in Gerlos zelfs een pannekoekenlunch of een bal gehakt speciaal met frites en mayonaise. fooi en zonder groeten het restaurant ver liet. Rond het middaguur met de skilift naar boven, naar het zonneterras, waar zich op dat uur een verzameling smakkende en slurpende landgenoten bevindt, genie tend van soep, worst patat en andere smakelijke gerechten. Met rum en Glüh wein in het lijf 's middags opnieuw de pistes af, want heeft een onderzoek vorig jaar niet aangetoond dat mensen die wat gedronken hebben in het algemeen min der brokken maken? Veel wintersporters die de hele dag op de ski's hebben gestaan, zijn 's avonds te moe om zich nog verder in te spannen. Maar de Hollandse Pot houdt veel Ne derlanders op de been. Tussen de middag een bal gehakt speciaal, een uitsmijter of een pannekoek; als diner kroketten met friet en mayonaise dan wel ndsi met saté of halve kip. Na het eten naar de Weense of Tiro Ier avond en vervolgens gaat het feest nog door in de plaatselijke disco. Broodje van Dootje ontbreekt nog net. maar wie de sneeuw en vrieskoude weg denkt waant zich, met al het Nederlandse gebabbel om zich heen. een koopjesjager in de Kalverstraat of een overwinteraar in Benidorm. Een week duurt die nationale gekte. Dan daalt het Nederlandse legioen de Alpen af en keert massaal terug naar de Lage Landen. Zaterdagmiddag nog even op de ski's en dan, het skikostuum nog aan, in één ruk naar huis. Dansend in de trein oj met de auto, die op de laatste druppel benzine Duitsland wordt binnengereden waar goedkoop kan worden getankt. Een handeling die duizend kilometer verder op, vlak voor de grens met eigen land, nog eens wordt herhaald waarbij ook en kele jerrycans tot de rand toe worden ge vuld. Voor wie een ander idee heeft van winter sport is er één troost: de winter duurt lan ger dan die week begin maart en er zijn voldoende dorpen in de Alpen waar men nog nauwelijks Nederlanders gezien heeft, laat staan dat de plaatselijke kok iets weet van ballen gehakt, loempia's, nasi met saté, halve kip of andere Hol landse zaligheden. JOS TIMMERS ATI reisj Lux Kor pagi den! don lijk pen tere« zelf twe< Het voor geka gepls repa tave aanv waai aan terw tusst ten i sen i Dat dron cursi leen ham over vooi Dit Cycl hooi verti T( tien pleis Kr cl doei twee Op paai jven ,accl ]naai 'risti typi te w mui stra; aanj retje mei 876 bun Ver LE MANS/LAVAL - Frankrijk kent plekjes die zo behaaglijk warm en mooi zijn, dat zich daar onvermijdelijk te grote concentra ties toeristen hebben gevormd. On der de druk van zoveel buitenlan ders slaagt een Fransman in hart en nieren er niet in zich optimaal als vriendelijk gastheer of ais gelij ke te manifesteren. Die Fransman wil zijn land graag delen met alle bezoekers, maar Frankrijk streeft in zijn huidige wervingscampagnes naar een betere spreiding. Want er is meer dan de Cöte d'Azur en de Ardéche. Een bezoek aan de tussen Parijs en Bretagne gelegen buur-de- partementen La Mayenne (links) en La Sarthe is een openbaring. De landelijke rust, de slechts lichte glooiingen van de door de rivieren Mayenne en Sarthe doorsneden ge bieden en het mild gematigde kli maat zijn bij uitstek geschikt voor een fietsvakantie. En de afstand vanuit Nederland is in een dag te overbruggen. Door de toenemende werkloosheid in de landbouw hebben La Sarthe en La May enne veel mensen naar Parijs zien ver huizen. Maar de bewoners die zijn ach tergebleven behoren tot de gemoedelijk- ste Fransen. Zonder een zweem van chauvinisme voelen zij zich sterk ver bonden met hun streek, waarin kastelen, musea, bossen, meren en uitgestrekte landerijen voor voldoende afwisseling zorgen. En wat die streek aan - betaalbare - cu linaire en vinologische hoogstandjes te bieden heeft, is iets waar de autochtonen elke dag met open mond bij stilstaan. Die uitbundige levenskunst' heeft men ook verwerkt in de „Vélo bleu-Vélo vert" fietsvakanties, waarvoor ter plaat se of in Nederland via bijvoorbeeld France Individuelle in Amsterdam ge boekt kan worden. In La Sarthe en La Mayenne staat de fietstoerist geen acht daags programma te wachten met uit puttende routes, lauw water en blikvoer. Alleen de beste hoteliers uit de streek, die zich als gespecialiseerde koks hebben verenigd, bemannen de overnachtingsa dressen. Zij zorgen er ook voor dat de bagage van de fietsers elke dag per auto op de volgende bestemming komt. De vakantieganger krijgt vanaf het door hem uitgekozen vertrekpunt een met bi don en kleine fietstassen Peugeot-fiets mee, waarvan het gebruik van de extra versnellingen goed wordt uitgelegd. De bijgeleverde routebeschrijving in kaart en tekst is uiterst gedetailleerd. Wat rest is elke dag dertig tot veertig kilometer fietsen over wegen waar je bijna geen auto tegenkomt. Enkele hoteliers in La Sarthe bezitten ook auto's uit rond 1930, die men - met chauffeur - kan huren om de omgeving te verkennen. Een luid ruchtig gebeuren, dat op het Franse plat teland steevast met applaus wordt be groet door opkijkende boerinnen. In Chateau-Gontier - La Mayenne - ver huurt een jonge Amerikaanse kasteel heer zichzelf als chauffeur bij zijn Cadil lac Fleetwood Brougham. Leuk voor diegenen die koeien en kastelen willen bekijken vanuit een met tv en bar uitge ruste slee. Men kan ook in bijvoorbeeld Mayenne Angerive en Madre een huif kar huren. Van Chateau-Gontier in La Mayenne naar Malicorne in La Sarthe of omgekeerd kan men tevens een vier- tot tienpersoonsboot met slaapverblijven huren. Wie door de haan gewekt wil worden, kan bij sommige boerderijen een onderkomen huren. Verdeling La Sarthe ligt aan de rechterkant van La Mayenne, maar beide departementen zijn samen weer onderverdeeld in vijf toeristische gebieden, hetgeen de duide lijkheid niet bevordert. In het kort komt het hier op neer: het grootste deel van La Sarthe heet Pays Manceau; het uiter ste zuiden heet Vallée du Loir; het verti cale grensgebied tussen La Sarthe en La Mayenne heet in het uiterste noorden Pare Régional Normandie-Maine, terwijl alles daaronder Erve 'et Vègre genoemd wordt; ten westen daarvan is de grootste lap van La Mayenne, Vallée de la May enne genaamd. Het middelpunt van Pays Manceau en - van heel La Sarthe - is Le Mans, waarvan het middeleeuwse karakter bin nen de Gallo-Romeinse ringmuren de toeschouwers ontgaat die alleen de 24- uursrace van die stad volgen. Het oude centrum kent rond zijn beroemde kathe draal Saint Julien, die tussen de elfde en vijftiende eeuw diverse bouwstijlen heeft meegekregen, de vele oeroude straatjes en huizen. Nog niet zo lang geleden waagde zelfs de politie zich 's nachts niet in de soms twee meter smalle steeg jes. De groepjes straatrovers zijn echter verdwenen en het is nu aangenaam grie zelen wanneer je - toch maar niet al leen - het oude Le Mans verkent na het sluitingsuur van de cafés. Overdag be staan er in juli en augustus ofneiéle rondleidingen. Handig, anders bestaat de kans dat je bijvoorbeeld het museum van Reine Berangère mist, de weduwe van Richard Leeuwenhart. Voor auto liefhebbers is het museum met antieke auto's elke dag open. Pays Manceau kent in het noorden het grote kunstmatig aangelegde recreatie- meer bij de oude stad Mamers. Maar wie Le Mans aan de zuidkant verlaat rijdt richting Vallée du Loir. Daar zor gen de dorpsbewoners van Le Lude in de zomermaanden voor verlichte avond voorstellingen rond het kasteel van Le Lude. In de Erve et Vègre ligt - vlakbij Sa ble - de Benedictijner Abdij Saint-Pier- re de Solesmes, waarvan de kloosterkerk dagelijks geopend is. De abdij is be roemd geworden door zijn gregoriaanse gezangen. St. céneri In het regionale park Normandie-Maine zijn de 151 gemeenten weggestopt in heuvels vol bossen en dalen die nog echt groen zijn. Hier is van half mei tot begin september een verlicht dorpsfeest rond het Chateau de Lassay. Het meer van Ambrières-les-Vallées biedt de water sporters veel mogelijkheden. De roman tici mogen in de dalen van Alpes-Man- celles St. Céneri niet missen. Dat schil derachtige dorpje trekt dank zij onder meer een kapelletje aan de rivier de Erve veel jonge stelletjes die aldaar tot het be sluit komen dat zij willen trouwen. De heilige Céneri, die leefde van 600 tot 680, was een Benedictijner monnik die via gebed en kluizenaarschap de christe lijke grondslag legde voor de hele streek. Het dorp St. Céneri is ook zeer geliefd bij kunstenaars. Tenslotte hebben we nog de Vallei van de Mayenne. De fraaie hoofdstad Laval, gelegen aan de rivier Mayenne, bezit een groot kasteel waarin musea gewijd zijn aan archeologie en naïeve kunst. Het hele jaar door, behalve op dinsdag, kan men in de Gallo-Romeinse legerplaats Jublains zien wat er van de thermische baden bewaard is gebleven. Wie achteloos door het landschap van Mayenne fietst, zal bijzonder verrast zijn als hij bij Cossé-le-Vivien plotseling me tershoge beelden ziet staan. Een hele op rijlaan met sculptures leidt naar het Ro bert Tatin Museum. Ook het gebouw is één groot beeldhouwwerk. Het werk van deze reeds overleden globetrotter ver raadt de invloeden van zeer primitieve bevolkingen. Het is kunst waarvan je moet houden, maar de kwantiteit is in elk geval indrukwekkend. La Mayenne en La Sarthe hebben nog veel meer te bieden, klaar om aan schouwd te worden. Maar fietst u er ge woon eens een keer doorheen. Dan ziet u het zelf. Aardige mensen, die Fransen. HERMAN JANSEN „Kameel" op de rails. Het voormalige directierijtuig van de spoorwegen als vakantietrein. Een volledig verzorgde zesdaagse reis door Nederland per „Kameel" voor een bedrag vanaf 1298 gulden per persoon is bepaald geen grap. Het is een van de serieuze arrangementen uit het aanbod Excursie Vakanties '87 van Trans, de reis organisatie van de Nederlandse Spoorwegen. De „Kameel" waarmee gereisd wordt is dan ook een zeer speciale: het is de bijnaam van het voormalige directie- treinstel van de NS, dat nu wordt ingezet voor bijzondere treintripjes. Wie zich voor een van de drie geplande reizen inschrijft, kan rekenen op een unieke kijk op Nederland: omdat het treinstel wordt getrokken door een heuse dieselloc, kun- ,nen ook de niet op elektriciteit aangesloten baanvakken worden aangedaan. DEN HAAG - De trein als inter nationaal (vakantie)vervoermiddel wint langzaam maar gestaag ter rein. Op tal van manieren wordt getracht de vakantiegangers die nu nog per bus of auto reizen, naar het station te lokken. Het nieuwste wapen in deze strijd, met ingang van 31 mei, heet EuroCity: het sa menwerkingsverband tussen veer tien spoorwegmaatschappijen in dertien landen, bedoeld om een snelle verbinding te leggen tussen meer dan tweehonderd steden in Europa. Lange wachttijden op kille perrons zijn voortaan geschiedenis, althans, dat is een van de ideeén achter de nieuwe in ternationale treindienst. Overstappen moet in de regel op hetzelfde perron kunnen gebeuren, en zelfs zouden de eerste- en tweedeklasrijtuigen recht te genover elkaar moeten staan. In de ochtenduren zal voortaan bijna elk uur een snelle trein vanuit Amsterdam richting Oostenrijk/Zwitserland vertrek ken. Verder komen er goede aansluitin gen op de veerdiensten tussen Hoek van Holland en Harwich, zodat ook Groot- Brittannie deel uitmaakt van het Euro- City-net. De treinen van de EuroCity worden sa mengesteld uit het modernste spoorweg materiaal van de deelnemende landen. Dat betekent rijtuigen met airconditio ning, slaapwagens en hgrijtuigen, restau ratiewagens en meertalig personeel. Voor de vakantiegangers die het liefst met de trein reizen zijn er voor de „ge wone" trein evenwel meer én voordeli ger alternatieven voorhanden. Goed koop vervoer naar bijvoorbeeld de Fran se zuidkust - ongeveer 250 gulden per retour - is mogelijk met de „Train Eco", die tussen eind juni en eind augus tus verbindingen onderhoudt tussen Ne derland en plaatsen als Avignon, Mar seille, St. Raphael en Nice. De heenreis altijd op maandag, de terugreis op dins dagen. „Paris Special" is de naam van een voordelig vijf dagen geldig reisbiljet van elk station in Nederland naar Parijs. Het retourtje kost 108 gulden per persoon. Een aantal buitenlandse treinen had al telefoon aan boord en komend voorjaar zal dat ook in Nederland het geval zijn: zodra de stokoude treinen tussen Am sterdam en Brussel zijn vervangen door nieuwe rood-gele Intercity's wordt het mogelijk „tussen de rails te bellen". De automaten accepteren zowel Nederland se als Belgische munten. Als de proef slaagt, krijgen op den duur alle Interci ty's van de NS telefoon aan boord. Autoslaaptrein Uitbreiding van voordelige vertrekdata en een met twee uur vervroegde vertrek tijd vanuit Den Bosch zijn de voor naamste nieuwtjes van de autoslaaptrein die vorig jaar 28.876 reizigers (9927 au to's en motoren) vervoerde naar Frank rijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Joegoslavië. Het hotel op de vele assen kent overi gens een prima verzorging: ontbijt op bed, een kinderjuf die dagelijks een uur tje op de kinderen past en prettige servi ce en bediening in het rijdende restau rant. Wie 's nachts volledige privacy wil hebben in een ligrijtuig moet daarvoor overigens wel extra in de beurs tasten. Wie in het gezelschap van drie anderen reist en een extra kinderkaartje koopt, heeft echter de hele zespersoons coupé tot zijn beschikking. Geheel verzorgde treinvakanties zijn de specialiteit van Trans, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, die de laatste twee jaren haar image aanmerke lijk heeft verbeterd. De binnen- en bui tenlandse reizen (66 bestemmingen) van Trans zijn dit jaar in twee brochures on dergebracht: de excursie-vakanties en de reizen voor de individuele vakantiegan ger. Wie bij Trans boekt krijgt boven dien een boekje vol handige tips voor reizigers. Voor degenen die vaak per trein op va kantie gaan is er het Voordeel Paspoort, dat op den duur kan leiden tot een per manente korting van tien procent op de reissom. Bijna een derde van de Trans bestemmingen liggen overigens in eigen land, want daar blijkt grote belangstel ling voor te bestaan. Ouderen gaan graag met de spoorwegen naar Drente, gezin nen met kinderen geven de voorkeur aan de Waddeneilanden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 30