LIO krijgt deksel op zijn neus 1 GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Vaticaan opent de boeken Ceidoc SouAcm Overdreven reactie .1 weer a d brieven lezers Ceicbc Courant zaterdag 21 februari 1987 pagiï Kees Waayman, een karmeliet, heeft eens een prachtig ver haal geschreven over het be grip „vader", zoals Jezus dat bedoelde. Wij denken bij vader nog al eens allereerst aan „streng", „de verbieder" en „de sterke man", „de man die niet huilt". Maar Jezus had veel „zachtere" gevoelens bij vader. Vader is je thuis voelen, veilig zijn, erbij horen, iemand die op je wacht, die met liefde begroet en weer in zijn armen sluit. In onze cultuur lijken we dit aan de moeder toe gescho ven te hebben en zo is de „va der" verarmd. Hij is er voor het brood op de plank, om de spijkers in de muur te slaan en de boorma chine te hanteren. Vaders zit ten in het schuurtje en laten zich niet zien. Wat ze voelen bedoel ik. De vader is steeds meer degene geworden die niet mag falen. Ik weet natuur lijk wel dat dit aan het veran deren is. Toch valt me op hoe sterk dit beeld is en hoe ingrij pend het kan zijn als de vader afwezig is. Niet alleen is dan de sterke afwezig, maar ook de belangstellende, de hartelijke, naar wie je toegaat om te ver tellen wat je hebt meege maakt. Als je vader afwezig is, is hij afwezig op belangrijke momenten van je eigen leven. Als je je diploma haalt, trouwt, als zijn kleinkind wordt gebo ren, als je verdriet te verwer ken krijgt. Ik heb de laatste weken meerdere keren over de plaats van de vader nagedacht na een aantal ontmoetingen met jongeren die tussen de tien en de twintig hun vader kwijtraakten. Vader kan om uiteenlopende redenen afwezig zijn. Door ziekte bijvoorbeeld. Je vader is er wel, maar kan nauwelijks functioneren. De ziekte overheerst hem en als opgroeiende jongere moet je daar steeds rekening mee hou den. Het beheerst de sfeer in huis. Of je vader woont elders na een scheiding. Of je vader leeft niet meer. De dood heeft hem bij je weggehaald. De af wezigheid van je vader bete kent dat je de belangrijke din gen van je leven niet meer met hem kunt delen. Je kunt hem niet laten zien wie je aan het worden bent. Hoe jij als vol wassen mens in het leven gaat staan. Het kan diep ingrijpen als je vader er niet meer is. „Sindsdien heb ik nooit meer zo kunnen lachen", zei een jongere, „ledereen vraagt hoe het met mijn moeder gaat", vertelde een ander, „maar ze vragen niet hoe het met mij gaat". Je kunt het als jongere moeilijk vinden om je verdriet te laten zien. Je wilt je moeder niet belasten maar tot steun zijn. Je trekt je met je eigen verdriet terug in jezelf. Je wordt stil of té flink. Of onver schillig. Het is me ook duidelij ker geworden dat jongeren het heel moeilijk kunnen vinden om te zien dat hun vader of moeder verdriet heeft. Er zijn trouwens heel wat men sen die met name hun vader nog nooit hebben zien huilen. Het kan zelfs een bedreigende ervaring zijn om je vader te zien huilen. Alsof dan je wereld van veiligheid instort. Ik heb door de gesprekken geleerd om niet te gemakkelijk te zeg gen: „een man mag best hui len". Ik zeg niet dat het niet mag, maar ik ben er gevoeliger voor geworden dat dit ook schokkend kan zijn. Ik heb er ook meer begrip voor gekre gen dat ouders vinden dat ze hun verdriet voor hun kinderen moeten verbergen. Tegelijk kan dit ook heel verwarrend zijn. Samen verdriet delen kan ook helen en nieuwe gebor genheid scheppen. Misschien is ook niet de vraag of een man, of een vader of een moe der in de buurt van hun kinde ren wel of niet mogen huilen, maar de vraag of ze elkaar vei ligheid kunnen bieden, een thuis. Als vader of moeder dat niet kunnen schenken door de afwezigheid van één van hen, dan kan dat diep ingrijpen in het leven van de jonge mens die bezig is eigen huis te verla ten en een nieuw huis op te» bouwen om zijn eigen leven te gaan inrichten. Ik heb hierover nog veel vragen en als jonge ren of ouders me over hun er varingen willen vertellen, is hun brief erg welkom (Willemsgang 44, 7607 EB Almelo). Oost-Europa organisaties gaan samenwerken ANDIJK Een aantal orga nisaties die zich met Oost-Eu ropa bezighouden, heeft be sloten tot nauwere samen werking. Daartoe is de SOO (Samenwerkende Oost-Euro pa Organisaties) opgericht. De SOO wil voor de aange sloten organisaties de hulp verlening aan christenen in Oost-Europa, de verspreiding van christelijke lectuur, waaronder bijbels, en de evangelisatie in Oost-Europa coördineren. De SOO is een initiatief van de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolg- den (CSHG) te Andijk en de Stichting Antwoord te Roos endaal. Behalve deze twee organisaties nemen ook de Stichting Oost-Europa Kon- takt, de Ondergrondse Kerk, Kruistochten en Dorkas Hulp Internationaal deel in de SOO. Kennis zonder verstand is dubbele dwaasheid Balthazar Gracian EISEN IN KORT GEDING OVER FEMINISTISCHE THEOLOGIE AFGEWEZEN UTRECHT „Hoe heeft kardinaal Simonis onzorgvul dig kunnen handelen jegens een vereniging die nog niet bestond, toen hij zijn artikel over de feministische theolo gie schreef?" Die vraag stelde de advocaat van kardinaal Simonis, mr. J. Wijn, gisteren in het voor de Utrechtse rechtbank gevoerde kort ge ding over de feministische theologie. Daarbij werd di rect na afloop van de zitting de eis van deze vereniging •tot stopzetting van de ver spreiding van de opvattingen van kardinaal Simonis inza ke feministische theologie zo als door hem geuit in het the- ologentijdschrift Communio als niet ter zake van de hand gewezen. De vereniging die de eis had gesteld, is het Landelijk In terdisciplinair Overlegorgaan Feminisme en Theologie (LIO), een mondvol zoals de tegenpartij stelde. In de praktijk blijkt zij een zeer klein aantal geleerde vrou wen uit Nijmegen en omge ving te omvatten die eind vo rig jaar plannen smeedden om kardinaal Simonis we gens zijn gewraakte opvattin gen over de feministische theologie voor de rechter te dagen. De president van de Utrecht se rechtbank, Mr. C. baron van Harinxma thoe Slooten, maakte gisteren handenwrin gend een eind aan het uren durend gerepliceer over en weer tussen de advocaten van beide partijen, nadat om standig duidelijk geworden was dat de representativiteit van het LIO zeer te wensen overliet en deze vereniging in juridische termen dus niet ontvankelijk verklaard kon worden. De president wees de eisen van het LIO af in een duidelijke verwijzing naar de omstandigheid dat de vereniging zelfs niet met een schijn van bewijs had kun nen aantonen dat zij noch als vereniging noch als woord- voerder Lvm uptreaen van de vrouwelijke feministiscn theologen die zij zei te verde digen. De officiële uitspraak volgt donderdag 5 maart. Om het proces te kunnen voeren had het LIO eind de cember uitgeverij Ten Have als rechtspersoon in de arm genomen. Toen Ten Have uitgever van een aantal femi nistische auteurs begin ja nuari zich op uitdrukkelijk verzoek van de feministisch theologe Catharina Halkes terugtrok, vormde het LIO zich om tot eén vereniging met eigen rechtspersoonlijk heid. Deze vereniging, haar be stuur en statuten bleken vol gens de advocaten van de kardinaal echter niet te vin den te zijn in het vereni- gingsregister van de Kamer van koophandel. Dit leidde gisteren tot de gênante verto ning dat het LIO bij monde van zijn advocaat mevrouw I. van Westerlaak staande de zitting nog zijn bestaan moest bewijzen. Noch over de sa menstelling van het bestuur noch over de inhoud van de De president van de Utrechtse rechtbank, mr. C. baron Ha- ringxma thoe Slooten. statuten van deze vereniging kwam op de zitting echter duidelijkheid. De enige twee bekende leden van het LIO, mevrouw G. F. Bögels en mevrouw Etty Mulder ble ken geen rooms-katholieke feministisch theologes te zijn maar respectievelijk zenuw arts en musicologe. De landelijke werkgroep van feministisch theologen en studentes had zich namelijk van het kort geding gedistan tieerd en verklaard zich er tegenover neutraal te zullen opstellen. Om te kunnen procederen namens door mgr. Simonis in zijn artikel tekort gedane au teurs, had het LIO de au teursrechten van de Ameri kaanse theologe Mary Daley overgenomen. Ook dit bleek juridisch niet in orde te zijn gebracht. Het LIO kon dus niet haar belangen verdedi gen, laat staan namens haar een correctie afdwingen van het artikel. Wel erkende de president van de rechtbank de ontvankelijkheid van de eis van Mary Daley, die na melijk ook in persoon zich als belanghebbende in deze zaak had opgesteld,. Maar het ont ging de president welk spoedeisende karakter de eis van een theologe kan hebben die op de andere kant van de aardbol woont. De advocaten namens Simonis hadden ove rigens van te voren via een schikking aangeboden de teksten die de kardinaal aan deze niet-rooms-katholieke theologe had ontleend in het nieuwste nummer van het tijdschrift Communio met naam en vindplaats te zullen vermelden. Daarmee erken den zij impliciet dat de kardi naal in strijd had gehandeld met de auteurswet door in een wetenschappelijk artikel te citeren zonder bronver melding. De advocaat van het LIO nam met dat schik kingsvoorstel echter geen ge noegen en eiste op de zitting dat de kardinaal zou erken nen dat hij foutief had ge handeld. Alleen dan zou het LIO de eis tot verbod van verspreiding van het artikel willen laten vallen. Wat van te voren al leek te voorzien, gebeurde dan ook op deze zit ting. Het LIO wilde het on derste uit de kan, maar kreeg de deksel op zijn neus. De advocaat van het LIO gaf een zeer uitvoerig betoog over wat volgens haar de rooms-katholieke kerk in de loop der eeuwen en ook nu nog de vrouw heeft aange daan. De kardinaal had nu opnieuw opvattingen ver kondigd die traumatische re acties hadden opgeroepen bij vrouwen die in het verleden slachtoffer waren geweest van mannelijke overheer sing. Mr. Wijn bestempelde een en ander als een interes sant exposé waarover stevig gediscussieerd kan worden zonder dat daarmee een ter zake doende juridische eis ge fundeerd was. Zwaar aangeslagen verlieten de spaarzaam aanwezige le den van het LIO na de ver klaring van de president de rechtbank. PAUL VAN VELTHOVEN Tielman bijzonder hoogleraar in Utrecht UTRECHT Dr. R.A.P. Tielman (41) uit Vianen is benoemd tot bijzonder hoog leraar in de sociale en cultu rele aspecten van het huma nisme aan de faculteit der so ciale wetenschappen van de rijksuniversiteit in Utrecht. Verder is hij voorzitter van het Humanistisch Verbond en van de Interfacultaire Werkgroep Homostudies van de rijksuniversiteit. WIESENTHALFONDS DIENT KLACHT IN OVER GOEREES ALPHEN A.D. RIJN De Stichting Comité Wiesenthal- fonds heeft bij de officier van justitie te Zwolle een klacht ingediend tegen Lucas en Jenny Goeree „wegens grove bele diging van Simon Wiesenthal in het blad „Evan". Volgens het comité wordt het werk van Wiesenthal, hoofd van het joodse documentatiecentrum in Wenen, op ongeoorloofde wijze in verband gebracht met de bloedwraak van het joodse volk. Door deze wraak, aldus „Evan", zouden de joden zelf schuldig zijn aan de holocaust. Mr. A. Stempels is voorzitter van het comité; S. Spijer uit Alphen a.d. Rijn is secretaris. Er zijn 13.000 sympathisanten die het werk van Wiesenthal geldelijk steunen. Kardinaal Simonis terug van overleg erkenning KTHU UTRECHT Kardinaal dr. A.J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, is gistermiddag teruggekeerd uit Rome. Noch op Schiphol noch thuis was hij bereid de pers te woprd te staan over de gesprekken, die hij in het Vaticaan heeft gevoerd over de positie van tien docenten van de Katholieke Theolo gische Hogeschool Utrecht. Deze gesprekken zijn gevoerd in het kader van het al geruime tijd lopende proces ter verwer ving van de kerkelijke erkenning van de KTHU. Enige we ken geleden ontstond er enig rumoer toen bekend werd dat een aantal docenten van de KTHU niet in aanmerking kon komen om te doceren aan de HBOP-opleiding van het Arïenskonvikt, de priesteropleiding van de bisdommen Utrecht en Groningen. Toen het aartsbisdom de Hogere Be roepsopleiding voor het Pastoraat voor priesters stichtte, kwa men College van Curatoren van de KTHU en het College van Toezicht van de KTHU overeen dat voor deze opleiding van het Ariënskonvikt geen leeropdracht kon worden verstrekt aan docenten die niet voldoen aan de Romeinse criteria en die de kerkelijke erkennning van de KTHU in de weg zou den kunnen staan. Daarbij speelt de levensstaat (gehuwd ptiester) van enkele betrokkenen een belangrijke rol. Prof. Weiier heeft reeds twee jaar geleden in een toespraak tot de KTHU gewezen op mogelijke spanningen als gevolg van de oprichting van een aparte priesteropleiding. Het is volgens hem geen eenzijdige beslissing van kardinaal Simonis geweest om sommige docenten hiervoor niet in aanmerking te laten komen. Nederlandse Hervormde Kerk: Aangenomen naar Nieuw Stadska naal H. Poot te Doeveren, predikant voor buitengewone werkzaamheden (jeugdwerk classis Heusden). Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Beroepen: te Pijnacker i.c.m. Rijs wijk J.R. Visser, kandidaat te Dron- ten; te Leusden (Wijk Oost) H.J. Boiten te Enschede-Z< Beroepen te Haarlem A. Bac te Bodegraven; te Dirksland A. Moerkerken te Nieuw- Beijerland die bedankte voor Apel doorn. Bisschoppen willen inhoud KRO-RKK uitzendingen meer zelf bepalen UTRECHT De Nederland- se bisschoppen willen meer zélf bepalen wat er in de KRO-RKK zendtijd op radio en televisie wordt uitgezon den. De bisschoppenconfe rentie heeft in het verleden de door de regering ter be schikking gestelde zendtijd programmatisch „uitbesteed" aan de KRO, met achteraf een verantwoording van de katholieke opmroepvereni- ging. Nu wil de bisschoppen conferentie vooraf meer in vloed op wat er wordt uige- zonden namens de Katholie ke Kerk. De uitwerking daarvan blijft in handen van de KRO. Volgens de perschef van me diabisschop bisschop Bcir, Henk Heruer, wordt het op grond van gemaakte afspra ken mogelijk dat bisschoppen meedelen dat er aan een be paalde zaak, bijvoorbeeld een uitspraak van de bisschop penconferentie, in de RKK- tijd aandacht wordt besteed. „De bisschoppen willen in hun eigen zendtijd hun zegje kunnen doen", aldus Heruer, „bijvoorbeeld zoals de minis ter-president doet na afloop" van het kabinetsberaad. De KRO mag dan beslissen over het hoe en wie een of meer dere bisschoppen zal inter viewen"., Heruer herinnerde eraan hoe de KRO geen melding maak te van de verklaring die de Nederlandse bisschoppen af legden over de korte gedin gen tegen kardinaal Simonis. „In de nieuwe situatie zullen de bisschoppen zeggen: „we hebben zendtijd in eigen be heer en dit is een belangrijke uitspraak, dus willen wij die via de KRO-RKK zendtijd naar buiten brengen". Een woordvoerder van de KRO wilde over de nieuwe afspraken niet „bij voorbaat negatief doen". „De KRO heeft in het verleden een blanco volmacht gekregen om de zendtijd van de kerk in te vullen. In de praktijk betekent dat een integratie van de kerkelijke zendtijd en de uitzendingen van de KRO. We hebben andere bis schoppen dan toen en er is nu de behoefte om meer recht te doen gelden op de ei gen zendtijd. Welnu, dat is niets bijzonders; ze hebben daartoe alle recht. Eerder was de blanco volmacht uit zonderlijk". Hij meende dat er geen ge vaar ontstaat dat de KRO doorgeefluik wordt van de Nederlandse bisschoppen. „De uitwerking blijft in han den van de KRO; er zullen dus steeds de journalistieke afwegingen en methoden worden gehanteerd zoals in al onze programma's". VOOR HET EERST IN DE GESCHIEDENIS ROME Voor het eerst in de geschiedenis wil het Vaticaan een finan ciële balans publiceren. Het publiceren van de cijfers maakt deel uit van een pakket maatregelen om meer geld in het laat je te krijgen. Het Vati caan kampt de laatste ja ren met oplopende te korten. Er zijn kunstwerken van astronomische waarde in Va ticaans bezit, maar het is een ijzeren principe dat er niets van verkocht wordt. Ze vor men een „bezit voor de hele mensheid". Alle bisschoppen zullen via een pauselijke brief dringend verzocht worden meer bij te dragen aan de kosten van het centrale kerkbestuur van Rome. Herinnerd wordt aan het nieuwe kerkelijke wet boek van 1983 waarin be paald wordt dat bisschoppen Rome meer moeten steunen „naarmate de financiële mo gelijkheden van de bisdom men". Ook de gelovigen zal gevraagd worden dieper in de beurs te tasten. De tradi tionele collecte voor het Vati caan in alle kerken op de laatste zondag van juni zal extra onder de aandacht ge bracht worden. Maar ook in tern moet de tering naar de nering worden gezet. Alle personeelsleden van het Va ticaan zijn opgeroepen uiter ste zuinigheid te betrachten. Bij de beoordeling van de fi nanciële positie moet een on derscheid gemaakt worden tussen het Vaticaan en de Heilige Stoel. Het Vaticaan, de kleinste staat ter wereld met zijn 1500 burgers op de loonlijst, kan zichzelf nog net bedruipen. In 1985 was er een positief saldo van ruim 4 ton. Daarentegen zitten de fi nanciën van de Heilige Stoel diep in het rood. Het centrale kerkbestuur met paus, curie en nuntiaturen wordt nog steeds duurder. Onder de dy namische paus Johannes Paulus II liepen de kosten in versneld tempo op. _HAA ;olle( I ge aken tittin A ALS hij er niet zelf bij was betrokken en als de zaak nipit I op de spits was gedreven, zou Rudi Carrell er waarschijn. D een aardige satire op kunnen maken: een televisiegrapjjn i uitloopt op een heuse diplomatieke rel. Maar het conflict j is ontstaan, nadat Carrell de draak had gestoken mejerg, Iraanse leider ayatollah Khomeiny, geeft allang geen ijees meer tot lachen. Carrell heeft eerder deze week zijn vekken schuldigingen aangeboden, maar gisteren eiste Irani bondskanselier Kohl persoonlijk zijn excuses maakt. v De Bondsregering zit danig met het conflict in de if omdat hierbij meer op het spel staat dan uitsluitend diplj" T"| tieke betrekkingen. Zo heeft Iran grote invloed op de yJ nese ontvoerders van twee Duitsers. Een speciale gezant de Duitse regering is onlangs enkele malen in Teheraij weest om over vrijlating van het ontvoerde tweetal te oi handelen. Bovendien is Iran de belangrijkste Duitse hanj partner in het Midden-Oosten. Economische strafmaai len tegen West-Duitsland, waartoe in Teheran al is opgj pen, zouden de Duitse industrie voor miljarden aan o^ kunnen kosten. *1 1 Nu kan de Bondsregering de uitzending van Carrell n| betreuren, ook bij onze oosterburen is de vrijheid van ningsuiting een kostbaar goed. Daardoor kan de regeriijiij; Bonn, zelfs als zij zou willen, onmogelijk de verantwo^^^ lijkheid op zich nemen voor de gewraakte veertien seco^t en daarmee voor alles wat op tv is te zien. Ayatollah ^agi meiny zou dan niet de enige zijn, die publieke verontsch^ne gingen van bondskanselier Kohl zou kunnen eisen. Int|nse santé bijkomstigheid is dat Carrell in Duitsland zo popj^. is, dat geen politicus tegen hem stelling durft te nemer^gA het de satire van Carrell getuigt weliswaar van minder gterr smaak; de reactie vanuit Teheran is misplaatst en oveion ven. Daarbij moet overigens niet de fout gemaakt wordeltig. het fanatisme van het Iran van ayatollah Khomeiny ninj één kam te scheren met de islam als godsdienst. De gij» vo van 52 Amerikanen in Teheran en het naar het front stg v van kinderen, hebben de afgelopen jaren de ware aard d< het onberekenbare ayatollah-bewind al onthuld. Daar irerl den Carrell en zijn medewerkers, mede gelet op de zaakan de Duitse gijzelaars, ook aan moeten denken alvorens zfopc sloten Khomeiny in zijn hemd zetten. 1 duli a m «pel f'! Irui [het f>k 's Nachts lichte tot mA1^ vorst, middagtemperatuur- 2 graden in het noordojft t tot 6 a 10 graden in het zuj gi pas; Alpengebied: j v Vrij zonnig en droog. Mie temperatuur 2 tot 5 gr< Vorstgrens dalend van naar 200 meter. Ir d« Spanje err Portugal: ken Zonnig. Middagtemperiham van 9 graden in het noqvan tot 17 graden in het zuidelzijds het noordelijke deel van Sfi d; je landinwaarts lichte vonder Ar Italië en Joegoslavische k\ del Half tot zwaar bewolkt. Int sp midden en zuiden plaats he regen. Middagtemperaij v van 15 graden in het zuyol' tot 7 in het noorden. li", We*rrapporten 20 februari 19 uur {_te, Weer Max. mie Geleidelijk minder koud DE BILT (KNMI) Door drukdalingen boven midden- Europa en Scandinavië trekt een hogedrukgebied dat ons enkele dagen een koude noordoostelijke wind bracht zich naar het westen terug. De wind draait daardoor geleide lijk naar noord tot noordwest. Vandaag kunnen enkele op klaringen zich daardoor van uit het noorden verder over het land uitbreiden. Boven dien wordt de aanstromende lucht geleidelijk minder koud. Na een ochtend met lichte vorst loopt de temperatuur in het noorden en westen tot iets boven nul op. In het met sneeuw bedekte zuidoosten van ons land blijft het nog rond of iets onder nul. In de nacht van zondag op maandag vriest het waarschijnlijk alleen in het zuidoosten nog enkele graden. Op zondagmiddag worden bij een droog weerty pe met af en toe zon overal temperaturen boven nul ver wacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandina vië: Langs de Noorse westkust tij delijk regen, elders nagenoeg droog. Middagtemperatuur iets boven nul, 's nachts lichte tot matige vorst. Denemarken: Zondag wolkenvelden, maan dag perioden met zon. In de nacht lichte vorst, overdag lichte dooi. Britse eilanden en Ierland: Droog en rustig weer. Perio den met zon, op veel plaatsen ook mist. Middagtemperatuur omstreeks 7 gradeft. Noord-Duitsland en Benelux: Af en toe zon en vrijwel over al droog. In de nacht tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst, middagtempera tuur rond 4 graden. Midden- en zuid-Duitsland: Zonnige perioden en droog. In de nacht matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. yolg Hi kk< Je k Iele fdoc aen ?n, Ingi BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZE THEATER. RECREATIE,EXPOSITC EN EEN COMPLETE AGENDA i an(j 3H| j^r?an 1 spc wil verwijderen. De rest zoi teurs hebben ongelijk aêleg zeggen: kijk, dit is nu de je z Michelangelo! Alles verli door o.a. oxydatie. Wat i m~\ vijf eeuwen aan de li W kracht hebben gedaan, nen wij slechts gissen. de echte grote meester, I ver, beeldhouwer als sct^g had willen bewonderen, yjjj, dan 5 eeuwen eerder geyjjf te zijn! V Johan Stahlecker, Meester Schilder, DEN HAAG. V Vf- I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het reeht. voor ingezon den stukken te bekorten Twee van Breda (3) Het voormalig verzet was er als de kippen bij om, nog voor dat de twee van Breda een gratieverzoek hebben inge diend, al te stellen dat vrijla ting niet moet worden toege staan. Men roept'daarbij nota bene de hulp in van de Sovjet- Unie door het Kremlin te vra gen niet in te gaan op verzoe ken Rudolf Hess vrij te laten. Dat lijkt mij vrij overbodig. Als het voormalig verzet op goede gronden kan aantonen waarom de twee niet mogen worden vrijgelaten, is hulp van de Russen in het geheel niet nodig. Bovendien is de ge vangenhouding van Hess ge baseerd op politieke gronden. Als het aan de westerse geal- lieeerden had gelegen was Hess al lang vrij geweest. Ook de twee van Breda, waarvoor in het verleden al diverse ma len op vrijlating is aangedron gen door Westduitse politici, zouden al lang op vrije voeten geweest zijn als Nederland on der die politieke druk was be zweken. Gelukkig is dat nooit gebeurd. Gratie voor oorlogs misdadigers moet op emotio nele gronden worden beke ken. Niet op politieke. H. van Dijk, VOORSCHOTEN. Twee van Breda (4) Als nu, na ruim veertig jaar de twee van Breda in een brief bekend maken dat zij spijt hebben van hun daden in de Tweede Wereldoorlog, wordt het tijd om eens te bekijken of de twee geen gratie moeten krijgen. Gratie wordt ten slot te wel meer verleend aan mis dadigers. Maar omdat er geen verenigingen zijn van slachtof fers van die criminaliteit wordt daar nooit tegen gepro testeerd. In het geval van de twee van Breda komt het ver zet uit die jaren bijeen en be sluit dat gratie uit den boze is. Als we de lijn van het verzet doortrekken zou nooit meer een moordenaar uit de gevan genis worden vrijgelaten. K. Huijzen DEN HAAG. Sixtijnse Kapel Aansluitend op uw artikel „Restauratie Sixtijnse Kapel levert conflictstof op", meen ik dat beide partijen ongelijk hebben. James Beck van de Columbia Universiteit beweert dat de schilderingen door het schoonmaken bedorven wor den en eist stopzetting van de restauratie. Hij beweert dat het eindresultaat er als plastic uitziet. De restaurateurs Gian- luige Colalucci en Mancinelli zeggen na het schoonmaken" dit is de echte Michelangelo." Wie van beiden heeft er nu gelijk? Het werk is tussen 1508 en 1512 door Michelangelo op 33- jarige leeftijd gemaakt. De al taarwand werd 22 jaar later door de Meester gedaan. Fres co betekent Al-fresco of wel „op het verse." Het wordt in een pas opgestreken pleister laag die nog nat is, uitgevoerd. De pigmenten (zonder bind middelen) branden zich vast in de kalk en het oppervlak wordt automatisch gefixeerd. Deze methode werd al toege past in het oude Egypte, Kreta enz. en is in de 15e en 16e eeuw wederom veelvuldig uit gevoerd. Dit in tegenstelling met Secco - eiertempera-, harsverven en later mineraal- verf en caseïne. Deze laatste methoden zijn later toegepast, maar allemaal op droge onder gronden. Het is beslist onaannemelijk dat de Meester de fresco's heeft geretoucheerd. Latere overschilderingen, die ten doel hadden de naaktfigu ren te bedekken, zijn wel in secco uitgevoerd, dit kan nl. niet anders. Dat bij de verdere restauraties in de 17e en 18e eeuw brood werd gebruikt, is bekend. Men gebruikte het zo genaamde stopbrood om scheuren in het pleisterwerk te vullen. Deze techniek is tot in deze eeuw nog toegepast. De wijn is gebruikt bij het maken van de eiertempera in combinatie met viteline bevattend eigeel. Gummi Arabicum en Dam- marhars werden toen ook veelvuldig toegepast. Bijna 500 jaar is de walm van olielampen en kaarsen tegen het werk vast gaan zitten, ver mengd het het stof der eeu wen. James Beek heeft volko men ongelijk als hij dat niet Geen krant ontvangen Bel I 18.00 en 19.00 uur, zaterdags t 14.00 en 15.00 uur, telefoonn| 122248 en uw krant wordt nog c de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2