i: Skitoppers hebben een video nodig finale „Zaak-Van der Kraats een gebed zonder eind" Ritueel SCHIPHOL - De oprichting van leen sportbataljon in het Neder landse leger zou een eind kunnen maken aan een hoop narigheid. Na welgeteld drie volle dagen op mili tair grondgebied te hebben doorge bracht, weet de 21-jarige atleet Ar jen Visserman het zeker. Spikes in plaats van kistjes. „Ik zag het als de doodsklap voor mijn atletiekloop- baan", betoogt de 400-meterloper. Via een beroep op de „wet gewe tensbezwaarden" ontsnapte de Friese hardloper - in ieder geval |tijdelijk - aan het juk van serge ants en kapiteins. „Binnenkort moet ik voor een commis- Isie verschijnen", weet dienstplichtig sol- daat Visserman. In plaats van aan een ibivak in de Drunense Duinen neemt hij dit weekeinde in Liévin deel aan de Eu- ropese kampioenschappen indoor-atle- tiek en twee weken later is hij ook van de partij bij de WK in Indianapolis. „Dat beroep is een kwestie van tijdrek- sels beaamt Visserman na enige aan drang. „Eigenlijk is het niet de bedoeling dat dit verzoek wordt ingewilligd, want an krijg ik weer te maken met vervan- ende dienstplicht. Ik heb ook om bij- ondere vrijstelling gevraagd. Daar las ik laatst iets over in een boekje van defen- ^^sic. Dat is mijn laatste redmiddel. Een zanger schijnt ook zoiets te hebben gere- I|(j geld. Als dat niet lukt is mijn atletiekcar- rière naar de knoppen". Arjen Visserman, het vaste trainings- Per maatje van wereldrecordhoudster Nelli -IC Fierc-Cooman, vertelt zijn levensverhaal gen rustig en uitgebreid. Slechts als het hete hangijzer, „de dienst", ter sprake komt vertoont zijn strakke gelaat enige emo- 7 tic. „Het was een zooitje daar. Ik moest 1 gewoon frikadellen eten, er was geen massage en ik kon niet trainen", blikt de zandhaas terug op de dagen na 5 novem- ek ber 1986. „Aanvankelijk had ik om uit- lie- stel gevraagd tot na de Olympische Spe len in Seoel. Maar op donderdag hoorde u jk dat ik de maandag er na in Den - Bosch moest opkomen. Bij het excerce- ua'ren hep ik al meteen een liesblessure op. :'""JrZe stuurden me naar Utrecht voor be ver handeling. In Den Bosch, waar toch veel lier topsporters komen, is op medisch gebied van helemaal niks voor ons geregeld. Waar- om komt er niet gewoon een sportbatal- u jon? Nederland is volgens mij het enige 'land dat dat niet heeft. De topsporters jn Uzouden ze moeten legeren in de buurt km; van Papendal, waar dan extra aandacht Seinkan worden besteed aan voeding en trai- r nu ningsmogelijkheden". Foefje De onlangs van Uitwellingerga naar Slie- -drccht verhuisde Visserman, in het bezit |van een diploma vwo, maakt duidelijk „in principe geen bezwaar" te hebben te gen het leger. „Maar het gaat mij om mijn atletickloopbaan. Voor Rob Drup- pers gold hetzelfde, maar hij heeft geluk gehad dat er een foefje kon worden toe gepast. Nu is ie afgekeurd vanwege z'n rug. En een tijd geleden las ik dat een bodybuilder naar huis was gestuurd om dat ze geen passend uniform voor 'm hadden. Die jongen wilde juist graag. Dan vraag ik me af: waarom kunnen ze Van geval tot geval" DEN HAAG - Landmachtvoorlichter majoor R. Bremer bevestigt dat er in het Nederlandse leger geen vaste regels zijn voor de behandeling van topspor ters. „Van geval tot geval wordt beke ken of er extra faciliteiten kunnen wor den geboden. Maar in de eerste twee maanden is het heel moeilijk uitzonde ringen te maken. Iedereen moet nou eenmaal eerst een beetie soldaat wor den gemaakt. En dan kunnen mensen niet driemaal per dag trainen en spe ciale voeding wensen. Voor de periode na de opleiding is er via de CIMS, de Commissie Internationale Militaire Sportwedstrijden, voor sporters veel te regelen. Zoals een plaatsing in de buurt van de woonplaats. Maar dan moet daar wel tijdig via de sportorga nisatie of de NSF om worden ge vraagd". Volgens de defensiewoord voerder is Vissermans beroep op de „Wet Gewetensbezwaarden" inmiddels in behandeling. „Hij moet een monde linge toelichting komen geven. Wan neer, dat is niet te voorspellen. Dat kan een dezer dagen zijn, maar ook pas over enige maanden Topsport nooit politiek erkend" DEN H4AG - „Het probleem is dat topsport in Nederland nooit politiek is erkend", zegt Johan van der Haar van de Nederlandse Sport Federatie. „We hebben zeer prettige contacten met de fensie, maar vanwege een tekort aan dienstplichtigen wordt er tegenwoordig een streng beleid gevoerd. En daar is Visserman de dupe van. Ik ben nog driftig voor hem bezig geweest, maar hij kwam pas één week voor de oproep bij ons. Eerder had hij ons laten weten naar de Verenigde Staten te gaan. We hadden het niet meer in de hand". Van der Haar meldt dat namens de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie ook Ar ie Kaufman nog voor Visserman „in het geweer" is geweest, maar ook dat mocht niet baten. „Bedenk wel dat haast alle atleten in militaire dienst zijn geweest. Met uitzondering van de eerste weken van de opleiding hebben bijna alle atleten de dienstplicht ver vuld. En in die tijd hadden ze vaker de trainingsschoenen aan dan een groene pet op. Maar ja, die eerste weken, daar moet je even doorheen". A CHRISTA KINSHOFER VALT EEN GROOT GAT ld. ie 9*1 DEN HAAG/EBEN - De alpine-com missie van de Nederlandse Ski Vereni ging liet de vaderlandse goegemeente in oktober vorig jaar weten dat men goede hoop had dat ons land volgend jaar in ALM Calgary zal zijn vertegenwoordigd tij dens de Olympische Winterspelen. Dat zou een bijna historische verschijning r ,er J zijn, want - zo werd op een bescheiden tracht plaats in een persbericht meegedeeld - het was maar liefst 48 jaar geleden dat een skister uit onze lage landen op een olympisch toneel was vertegenwoordigd. Het is inmiddels al weer een paar maan- sgrepx den later, maar hoe dichter de komende ris winterspelen naderen, hoe verder het perspectief op een begeerd startbewijs verwijderd lijkt. Want de voldoende ta lent toegedachte skiërs Ronald Hoeve- n Alp-, naars en Mark van der Swaluw hebben Kxht.de geplande vooruitgang deze winter niet kunnen aantonen. En erg aanneme lijk lijkt het dan ook niet dat het duo dat de volgende winter dusdanig wél doet dat alsnog naar Calgary kan worden af gereisd. Volgende week is het Oostenrijkse Eben in het Salzburgerland voor de tweede weai achtereenvolgende maal het strijdtoneel voor de nationale kampioenschappen. Een titelstrijd, die zich in de betrekkelij ke anonimiteit zal afspelen. Hetgeen gro tendeels heeft te maken met het feit dat mos het een puur Nederlands onderonsje is. lend Andere „nationale" kampioenschappen en vc als de Westduitse en Oostenrijkse wor den ook door skiërs en skisters van an- iet on dere nationaliteiten bezocht. Echte com petitie behoeven andere dan Nederland se lange-lattenspecialisten in Eben niet te verwachten, vandaar dat de experts an- ►^dere pistes uitzoeken. Kwakkelen op 2 Het blijft kwakkelen met de winter/op- sporters. Een conclusie, die wordt ge- ,n deeld door de voorzitter van de alpine commissie, de Hagenaar Hoolboom. „De olympische aspiraties komen er in derdaad nog niet zo uit. Maar de eisen zijn hoog en het talent dat we hebben is kennelijk nog niet zo ver. Of dat aan de all trainers ligt? Dat mag je niet zeggen. Die mogen er niet de schuld van krijgen". „We willen", vervolgt Hoolboom, die vorig jaar de leiding van de alpine-com missie kreeg toegeschoven in de tijd dat er problemen waren rond Kinshofer en de inmiddels gestopte Van der Kraats, „wel gauw van de trainers weten of bij voorbeeld Ronald Hoevenaars in staat zal zijn de Olympische Spelen te halen. En of zijn ontwikkeling het verder ver antwoord maakt dat er nog langer zo veel geld in hem wordt gestoken". Die laatste opmerking dient overigens in alle betrekkelijkheid te worden be schouwd. Want de vaderlandse skitop zwemt bepaald niet in het geld. Het is eigenlijk slechts aan het „Salzburger land" te danken dat de Skivereniging nog enige - al is het dan in naam - top pers kan aanhouden. Het Salzburgerland neemt om toeristische redenen verblijfs-, skipas- en trainingskosten voor zijn re kening. Maar naast de materiële steun (ski's, brillen, stokken, handschoenen e.d.) van diverse fabrieken in Oosten rijk, die het hoogst noodzakelijke in brengen, is het verder passen en meten. Video-apparaat „Je kunt inderdaad de manier waarop wij onze top kunnen begeleiden niet ver gelijken met de grote landen als Oosten rijk en Zwitserland", vertelt Enist Zwin- ger, de bondstrainer. „Dat blijkt uit al les. Aan het materiaal ligt het niet, dat krijgen we in voldoende mate toebe deeld. Maar op het gebied van vervoer is het behelpen geblazen. We moeten alles met privé-auto's doen. Maar veelbeteke- nender is bijvoorbeeld het feit dat we Ronald Hoeve- naars heeft de be lofte die hij twee jaar geleden leek in te houden nog niet kunnen in lossen. niet eens een video-apparaat hebben om de trainingsprestaties aan een nader oor deel te kunnen onderwerpen. Zo'n appa raat moeten we nota bene lenen, terwijl andere landen vijf of zes video's tot hun beschikking hebben. Dat maakt het na tuurlijk wel wat gemakkelijker om de training aan te pakken". De inmiddels met de voormalige Oos tenrijkse topskiër Kurt Messner uitge breide en verder uit „professor" Stefan Kovacs bestaande technische staf heeft - mede veroorzaakt door de financiële problemen - kunnen vaststellen dat de ontwikkeling van de Nederlandse top dus stagneert. Nadat Angelika van der Kraats na een zeer hoog oplopende ruzie verdween, leek Hoevenaars het nog enigszins te kunnen gaan „maken". Maar de uit België afkomstige indus- trieelszoon ziet nog immer geen kans aan- met overleg te combineren. „Hij heeft een paar aardige resultaten ge boekt", vertelt bondscoach Zwinger. „Een 34e, 36e en 41e plaats bij sterk be zette wedstrijden waren goede prestaties. Maar hij neemt nog altijd te veel risi co's, waardoor hij zeer vaak uitvalt. Dat is een groot probleem. Wat dat betreft doen Hans van der Veldt en Harald de Man het beter, maar zij acteren op een iets lager niveau". Onderons In Eben zal dat volgende week nauwe lijks blijken. Dan zijn de Nederlandse skiërs en skisters „onder ons". Met dien verstande dat Christa Kinshofer, die de laatste weken een paar knappe prestaties boekte, daar in het Salzburgerland weer met kop en schouders boven de rest zal uitsteken. Maar dat verschil lijkt eerder groter dan kleiner te zijn geworden. „Andere sportbonden beschikken over een grote sponsor - wij niet", geeft Hoolboom de voornaamste oorzaak daarvan aan. „Wij zijn overigens al zeer blij met het Salzburgerland. Tijdens de nationale kampioenschappen in Eben zal het contract met een jaar worden verlengd, onder iets gunstiger voorwaar den omdat in Oostenrijk een nieuwe toe ristische wet van kracht is geworden waardoor lokale en gemeentelijke instan ties autonomer zijn geworden". Dat is dan in elk geval een positief ele ment. FRANK WERKMAN DEN HAAG - De affaire-Van der Kraats houdt de gemoederen in skiland nog immer bezig. Nadat de Nederlandse skister vorig jaar de bond de rug toe keerde na een stroom kritiek op bonds trainer Emst Zwinger te hebben gele verd, deed de inmiddels gestopte Van der Kraats onlangs in een dagblad wéér een boekje open. En dat is de Neder landse Ski Vereniging opnieuw danig in het verkeerde keelgat geschoten. Voorzitter Hoolboom van de alpine commissie van de Nederlandse Ski Ver eniging: „Die zaak-Van der Kraats is een gebed zonder eind. Ik zal voorzichtig zijn in wat ik zeg, maar wat ze nu weer heeft gedaan is niet netjes. Vorig jaar heeft ze zich schriftelijk vastgelegd dat ze zich in het vervolg zou onthouden van uitspraken naar buiten. Maar nu stond er wéér een interview met haar in de kranten. Een verhaal vol halve waar heden en onwaarheden. Daar zijn we niet gelukkig mee. We hebben haar vorig jaar aangeboden rustig te zoeken naar een oplossing voor de toen ontstane pro blemen. Maar daar heeft ze kennelijk niet op willen ingaan. Dat is nu al de tweede keer dat ze een afspraak niet na komt. Dan houdt het voor ons op. In de sport bestaat „nooit is nooit" niet. Als ze nog eens een keer komt en zegt: „Ik wil weer skiën", zal er zeker kunnen worden gepraat. Maar of dat ooit nog eens tot iets leidt, daar kan ik nu geen zinnig woord over zeggen". Bondscoach Zwinger, die vorig jaar door Van der Kraats er van werd beschuldigd haar te hebben benadeeld met materiaal en vervoer en zelfs werd beticht van on zedelijk gedrag, zegt in Eben niets te we ten van de nieuwe publiciteit. „Van der Kraats interesseert me niet meer", zegt hij. „Voor mij is die zaak afgedaan. Be schuldigt ze mij weer van bepaalde za ken? Dan moet je maar eens bij de Zwit serse bond gaan informeren. Daar kun nen ze ook een paar aardige verhalen over haar vertellen Angelika van der Kraats was twee jaar geleden de enige Nederlandse deelneem ster aan World Cupwedstrijden, maar voelde zich door de komst van de op een Nederlandse licentie startende West duitse Christa Kinshofer ernstig bena deeld. Zwinger, zo luidde een deel van haar kritiek, zou zich volledig richten op de zilveren medaillewinnares van Lake Placid en haar links laten liggen. De af faire die hieruit voortvloeide werd door vader Van der Kraats vanuit zijn woon plaats in Zwitserland nog eens dunnetjes overgedaan. Waarop in de zomer van 1986 definitief de breuk volgde tussen skivereniging en Van der Kraats, die nu in Utrecht fysiotherapie studeert. heeft de landmacht volgens de atleet trouwens een behoorlijke smak geld ge kost. „Ik denk zeker zo'n vijftienduizend gulden aan medische kosten alleen al", rekent hij voor. „Ik zat immers net in een periode van hele dure onderzoeken vanwege mijn testosteron-gehalte. Dat komt nu voor rekening van „defensie". Schriftelijk Sportarts Peter Vergouwen ontdekte en kele jaren geleden dat de hardloper kampte met een gebrek aan dit manne lijk hormoon. „Dat bleek de verklaring voor het feit dat ik op de 800 meter nau welijks vorderingen maakte. Daarom ben ik teruggegaan naar de 400". Sinds Visserman op negenjarige leeftijd met atletiek begon bij het nietige Sneker Horror versleet hij twee trainers van naam. Met Karei van Nisselroy en Hai- co Scharn ging hij niet zo goed samen. „Vooral bij Scharn was het eigenlijk meer een schriftelijke cursus. Hij leverde schema's, maar ik zag hem nooit. Dat geldt trouwens ook voor mijn huidige bondscoach, Peter van Beusekom. Maar zij konden achteraf gezien ook niet we- (ten wat ik mankeerde. Er werd gedacht aan bloedarmoede". De ontdekking van Vissermans kwaal werd gedaan in de tijd dat hij al onder begeleiding stond van Henk Kraaijenhof, die in Nelli Cooman Izijn bekendste protégé heeft. „Ik ont moette Henk in '83, toen hij trainer was bij Impala uit Drachten. Henk en ik hebben ongeveer dezelfde denkbeelden over de trainingsaanpak en die verschilt nogal van de algemeen heersende visie. We vinden dat je voor de 400 en 800 meter niet te veel duurwerk moet doen". Kraaijenhof werd aan het begin van dit seizoen door de KNAU aan de kant ge zet als bondstrainer en belandde, net als Visserman, in een leger. Dat van werklo zen. Cooman en Visserman zorgen nu samen voor de soldij van Kraaijenhof, die ook voor z'n reis- en verblijfkosten op het hollende tweetal is aangewezen. Visserman: „Via mijn sponsor en m'n ouders kom ik aan het benodigde geld. Allebei mijn ouders werken nog, maar waarschijnlijk was mijn moeder allang gestopt als ik niet aan atletiek had ge daan. Tot nu toe is het nog voorname lijk investeren. Ik ben een supertalent op de 800 meter, maar eerst wil ik kijken wat er op de 400 te bereiken is. Daar voor is dit indoor-seizoen enorm belang rijk. Als basis. Maar ik zou het allemaal volledig kunnen vergeten als ik ergens in een groen pakkie moet rondlopen". Arjen Visserman, niet in een „groen pakkie", maar in een gesponsord atletiektenue. ven een beroep te doen op de wet gewe tensbezwaarden. Toen ik dat had ge daan, kon ik naar huis". De kortstondige periode die Visserman tot nu toe onder de wapenen vertoefde gen heeft hij het niet. „Ik ben tussendoor nog een aantal dagen buiten de kazerne geweest en heb al met al in twee weken drie dagen volledig meegedraaid. De ka pitein in Den Bosch had me de tip gege- mij nou niet missen?". Voor het 1.87 meter lange lijf van dienstplichtige Visserman hing echter wel degelijk zowel een gevechtspak als een „eerste grijs" klaar. Maar lang gedra- ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 door Frank Werkman Er schijnen voetballers te zijn die in de onderbroek van hun grootmoeder spelen, tennissers die 's nachts in bed liggen met de hoes van hun racket over het hoofd en pingpongers die met hun bat je eten. En dan dat alles in het kader van het ritueel. Ik heb er niet zo veel moeite mee. Ieder een moet gelukkig zien te worden op zijn eigen manier. Er is slechts één rituele daad die mijn fermste afkeuring heeft moord. Als ik lees over rituelen in de sportwereld bekruipt me wel eens een gevoel van on gekende achterdocht. Dan krijg ik visioe nen van een fantasierijke scribent, die onder het genot van een geestrijk drankje met zijn onderwerp op zoek gaat naar een te gek idee. Iedereen kent dat wel: zet een paar men sen bij elkaar, offer wat aan Bacchus en de vondsten vliegen je om de oren. De ene grap is nog beter dan de andere. Het wordt wat anclers als je gewild grappig wilt of moet zijn. Vraag het maar aan de cabaretier of conferencier op de hoek. Die zal bevestigen dal de humor weliswaar op straat ligt, maar dal je er soms wel heel erg ver voor moet lopen om die te vinden. Maar terug naar het ritueel. Allereerst moet er een onderscheid worden ge maakt. De voetballer met de onderbroek van zijn grootmoeder heeft eigenlijk geen ritueel, aie is alleen maar bijgelovig. Net als de handballer die een keer heeft ge wonnen met zijn interlockje binnenste buiten. Die blijft mits een beetje bevatte lijk voor bijgeloof de eerste wedstrijden met datzelfde, hél liefst ongewassen on- derhemd spelen. Tot hij het kledingstuk na een aantal keren niet meer kan aan trekken vanwege het opeengehoopte, tot verstijving leidende en opgedroogde transpiratievocht. Of de volleyballer die een keer won toen hij de knieband van zijn vriendin „om" had. en daarna zwoer bij dat ding. Dit zijn dus geen rituelen. Nelli Cooman bedient zich wél van een ritueel. Maar ze doet meer. Nelli had er al een en het bijzondere was dat hij be stond uit twee gedeelten. Eén deel ervoor en één deel erna zogezegd. Het buitenge wone is dat er tussen beide reeksen han delingen zo ongeveer zeven seconden tijdsverschil zitten. Wat Nelli Cooman doet is ongeveer te vergelijken met een Pietje Precies die steevast voor het slapen gaan de tanden borstel met lauw water één minuut af spoelt. viermaal uitklopt, nog even be kijkt of er geen etensresten zijn achterge bleven en het ding vervolgens altijd in het linker spoelbekertje zei. Of iemand, die 's ochtends na het op klinken van de wekker eerst het lampje op het nachtkastje aanknipt, vervolgens het gebit uit een glaasje water pakt. er even in gedachten verzonken naar kijkt, in de mond steekt en de benen over de rand slaat om daarna de schone slip en sokken in altijd dezelfde opstelling klaar te leggen. Dal zijn ook rituelen. Menig een is er wel in meer of mindere mate mee behept en met bijgeloof hebben ze niets uitstaande. Het wordt anders als een ritueel een in gestudeerd toneelstukje is. Als het slechts is berekend op het uiterlijke vertoon, als er een sketch je voor één dame of één heer wordt opgevoerd. Dan kan het nog wel eens irritatie oproepen. Nog niet zo erg zolang een ritueel inlei ding en afronding tegelijk is van een suc cesvol optreden. En dal laatste is onte genzeggelijk het geval met Nelli Coo man. de Surinaamse hartedief die nog sneller is dan haar kunstmatige paarde- staart. Nelli Cooman is een vrouwtje dat je niet gauw zal irriteren. Wie herinnert zich niet haar vertederende knieval na haar gouden medaille in Madrid? Een ri tueel akkoord. Maar dan een dat begrij pelijk is, want het is tenslotte niet iedere atlete gegeven een gereputeerde Oostduit- se een neusje voor te blijven. Echter, Nelli Cooman heeft ontdekt dat een ritueel zich commercieel laat uitbui ten. Want inmiddels is op vele atletiek- pistes de aandacht van televisie- en film camera's ook vóór een ren over zestig meter volop op haar gericht. En, moet Nelli hebben gedacht, waarom ook niet voor de start een rilueeltje? Kruisje slaan, vuistjes ballen, blikken omhoog, alle fa cetten heeft ze inmiddels onder de knie. De show is perfect. Zeker zo lang ze als rapste die zestig meter afraffelt. Want een ritueel gaat net zo lang mee als ie mand zich sterk voelt. Laat Nelli maar lekker rituelen. Zo lang ze zich maar niet te zeer spiegelt aan die vermaledijde skiérs. Die proberen eerst zo snel mogelijk beneden te komen, om zich vervolgens in recordtijd van één van die hinderlijke glijplanken te ontdoen en daarachter tegen de felle zon of harde wind beschutting te zoeken. Uiteraard wel in de hoop aal een camera het merk op die lat nog even de huiskamer inprikt. Nee. Nelli zie ik nog niet direct na de fi nish haar ene schoen uittrekken om daarmee even te „telefoneren". Ook bij rituelen zijn er tenslotte grenzen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29