„Niemand heeft gezien dat de keizer geen kleren had" KABELTELEVISIE 'MISKOOP VAN DE EEUW? Tarieven Ceidóc GouAcmt' Hét argument voor de invoe ring van de kabel is de ont vangst van de buitenlandse zenders geweest. Maar staan de kijkers wel te springen om al die Duitse, Belgische en Engel se programma's? Nee. Uit de meest actuele kijkcijfers van de NOS (maart '86) blijkt dat de belangstelling voor buitenland se zenders niet overweldigend is. Als we de totale kijktijd verde den over de verschillende zen ders, dan krijgen we het vol gende beeld: 1 Het huidige kabelnet voor de doorgifte van televisieprogramma's heeft zijn langste tijd ge- S had. Hoewel het toekomstbeeld nog vrij wazig is, staat wel vast dat de netten voor televisie- I en telefoonverkeer samengevoegd zullen worden. De commissie Zegveld, die de minister van I verkeer en waterstaat adviseert, verwacht dat de integratie rond het jaar 2000 zal zijn afge- grond. Over het rapport van de commissie wordt woensdag in Den Haag een groot congres gehouden. Dat zal gaan over de toekomst, maar hoe zit het met het heden? Is de kabel een prachtig voorbeeld van technologische vooruitgang of een strop om de nek van de consu- ment? tl Door de versnippering van de kabelnetten verschilt niet alleen het programma-aan bod van plaats tot plaats, maar lopen ook de tarieven flink uiteen. De Vereniging van Exploitanten van Cen trale Antenne Inrichtingen (Vecai) houdt een dik boek bij, waarin alle tarieven staan vermeld. Een greep uit de abonnementsprijzen per maand: 14,33 14,93 22,23 19,38 18,40 11,17 21,38 15,13 12,48 16,00 16.64 15.65 13,78 lei. jaarjDEN HAAG/LEIDEN - De kabel opteis een onbeleefde gast. Je vraagt er ,zÜnniet om, en toch komt hij bij je jaaJ;langs met televisieprogramma's. )me-Het interesseert hem niet of je die den.ontvangen wilt, maar hij int wel ispo-met veel plezier een tarief dat drie ;ede-Jceer zo hoog is als dat van de tradi- niin1ionele gemeenschappelijke anten- JJitaJie- Je hebt er niets over te vertellen t heien toch kijk je televisie via de ka- msesbel. Dat genoegen deel je met ze- avenventig procent van de Nederlandse Lidenbevolking. In 4,5 miljoen wonin- u engen is een stekkerdoos geplaatst; meeipen operatie waar 2,4 miljard gul den mee heen ging. Nu de anten- newouden van destijds zijn opge ruimd, vragen echter steeds meer uliemensen zich af of die kabel wel xd4zo'n aanwinst is. In elk geval wordt hij binnen afzienbare tijd alweer af geschaft. Drs. W. Kruijshaar, hoofd belastingen en stadskabei van Leiden spijt het nog dagelijks dat zijn gemeente er ooit aan is begonnen. „We zitten opgezadeld met een dure voorziening die beter en goed koper had gekund. Die kabel is hier, zo als in zo veel gemeenten als een status- project binnengehaald. Iedereen wilde kabeltelevisie, dat was hét medium van de toekomst. Miljarden zijn in de grond gestopt. Maar de waarde van het kabel net is op het moment gewoon nul". In het werkvertrek van Kruijshaar, waar stickers van Filmnet het staalgrijze meu bilair nog wat kleur geven, klinkt ge- dispierde taal. Woorden van verbittering, ïoesteleurstelling en verbazing. Eenendertig duizend mensen in Leiden en omgeving profiteren van een gevarieerd program- 22fna-aanbod voor zo'n zestien gulden per maand. Maar Kruijshaar, technisch ver antwoordelijk voor al dat amusement, laholkan er niet vrolijk van worden. „Het is iwin-een groter schandaal dan de RSV", ver zucht hij. „Ook hier zijn de landelijke Lxb-fcolitici te laken. Ze hebben zich niet ge- )hl4nformeerd, niet verder gekeken dan hun )d4+peus lang was en niet doorgedacht. Er liggen dure kabels in de grond die door iovide techniek alweer achterhaald zijn. Een ïkel^arlementaire enquête is hier op zijn Monopolie it! In 1969 besloot het parlement de Tele- xc3ngraaf- en Telefoonwet te wijzigen. De PTT had tot dat moment het volstrekte monopolie op al het elektronische ver keer, maar dat ging veranderen. Minister n. J. Bakker (ARP) van verkeer en water staat voelde er veel voor de gemeenten F. Pmeer bevoegdheden te geven. Op ver- Schillende plaatsen in het land hadden L (^woningbouwcorporaties en gemeenten al buiten de PTT om - en dus illegaal - gemeenschappelijke antennes opgericht voor een betere ontvangst van buiten landse zenders. Laten we deze antenne- :ft nfystemen legaliseren, zo redeneerde Bak- inen^er, ze liggen er nu eenmaal toch. Bo- l. l^endien wilde de minister gemeenten en 33-2particulieren de bevoegdheid geven zelf 3 45grotere, zogeheten „centrale antenne in- 8-23ichtingen" aan te leggen. ;0-l<Maar de PTT wilde zich de kaas niet wittyan het brood laten eten. Al in 1964 was shouTante Pos met een eigen plan gekomen Dm in Nederland een landelijk Centraal \ntenne Systeem op te zetten voor de ?essd>ntvangst via kabels van zestien radio- rinaasn zes televisiekanalen. Uiteraard zou de t wisrTT dat ingenieuze kabelnetwerk graag Mtfèlf gaan beheren. Ing. J. Huizinga, derlijioofd draadomroepsystemen bij de PTT veeiin Groningen herinnert zich: „In het groeHaagse Bezuidenhout hebben we er al in 1950 mee geëxperimenteerd en dat liep in dyoortreffelijk. Maar de politiek voorzag skunproblemen met het auteursrecht en toen ll werd geroepen dat iedereen straks zijn ïigen schoteltje voor satellietontvangst NG tou hebben, zodat het hele systeem Dverbodig zou worden". 31-21 14 lOverbodig of niet, het besluit de aanleg 12 24;n het beheer van de kabeltelevisie vrij 15 19e geven, leidde er uiteindelijk toch toe 33-2|lat vrijwel alle Nederlanders op een ka- 20-2bel werden aangesloten. Met onvoorstel- 6. 4"foare ijver hebben honderden gemeenten H 1-Straten opengebroken en centrale anten- 7 3hes opgericht. Nederland groeide uit tot 12 l^en van de dichtst bekabelde landen ter 0 3<wereld. Ruim vijftienhonderd kabelsys- 13 Hemen werden in de drassige Hollandse nifcodem ingegraven; een lappendeken van 1 spehetwerken, die echter op geen enkele i warnanier op elkaar zijn aangesloten. !2 l'Prof.dr.ir. J. Bordewijk, oud PTT-inge- maahieur, oud-hoogleraar aan de TH Delft :9 4in jarenlang lid van de Omroepraad, zag 12-1 die bui al in 1968 hangen. Waarom dure 30xlkabels aanleggen terwijl het veel goedko- Amersfoort: Apeldoorn: Bollenstreek: Delft: Den Haag: Deventer: Driebergen: Emmen: Hengelo: Leiden, stadskabei: Leeuwarden: Utrecht: Zwolle: In de Leidse Merenwyk be heren de bewoners via een stichting (SKM) een eigen kabel. Het tarief is aanmer kelijk lager dan in de rest van stad: 8,36. m Prof.dr.tr. J. Bordewijk waarschuwde al in 1968 voor investeringen. Kijkcijfers Dit betekent dat van de totale „kijktijd" niet meer dan 14 pro cent naar buitenland se zenders gaat en 86 procent naar de Ne derlandse zenders. 2,9% 4,3% 0,4% 1,1% 0,4% 2,1% 2,1% 0,7% 54,1% 31,9% BRT 1 BRT 2 Europa TV SKY Channel Music BOX BRD 1 BRD 2 BRD 3 NED 1 NED 2 Daar komt ondanks de verbeterde ont vangstmogelijkheden weinig verandering in. In 1980 werd zelfs nog meer naar Ijet „buitenland" gekeken dan in 1986, terwijl het aanbod inmiddels toch groter was ge worden. technische mogelijkheden van de om roep" schreef hij: „Het ontstaan van twee netwerken (één voor telefoon en te lex, en één- voor radio en televisie, red.) lijkt me technisch en organisatorisch on gewenst. Bovendien is de tijd nog niet rijp voor een landelijk kabeltelevisienet, gezien de enorme kosten en omdat de ether de komende jaren nog voldoende ruimte biedt". Pikant detail: deze kriti sche kanttekeningen zetten destijds bij het ministerie van verkeer en waterstaat zo veel kwaad bloed, dat Bordewijk zijn rapport niet bij de staatsdrukkerij mocht laten drukken. Eenvoudig gezegd kwam het voorstel van Bordewijk er op neer voorlopig pas op de plaats te maken, omdat toen al verwacht kon worden dat nieuwe techni sche ontwikkelingen een aparte oplos sing voor de kabeltelevisie overbodig zouden maken. De tussenliggende perio de kon overbrugd worden door de bui tenlandse zenders bij de grens op te pik ken en via straalzenders aan de ongeveer tien Nederlandse zendmasten (zoals in Lopik) door te geven. Vanaf die masten zou het signaal over heel Nederland ver spreid worden en in elke huiskamer te ontvangen zijn. Eén gulden 5 aanleggen terwijl 1 per is de buitenlandse televisieprogram- 7x2<rna's gewoon door de lucht (via de ether) i tieibij de mensen te brengen, zo vroeg hij eerd%ich af. In zijn rapport „Inventarisatie „Weet je wat dat kostte? Ongeveer een gulden per kijker per jaar per program ma", vertelt Bordewijk die, nu hij met emeritaat is, de ontwikkelingen wat af standelijker volgt. De oud-hoogleraar: „Het grootste deel van Nederland had via vrij eenvoudige technische ingrepen eventueel twaalf televisiezenders kunnen ontvangen. Maar de politiek voelde daar weinig voor. De minister betwijfelde of er in de ether wel genoeg ruimte was, al is dat later weersproken. Bovendien ging het verhaal dat bij het doorstralen van buitenlandse programma's wél auteurs rechten betaald moesten worden en via de kabeltelevisie niet. Maar eerlijk ge zegd heb ik dat nooit goed begrepen. Ju ridisch maakte het volgens mij geen zier uit of je een programma via een kabel of via de ether bij de mensen thuis brengt". Achteraf - maar dat is spreekwoordelijk makkelijk praten - heeft Bordewijk toch gelijk gekregen. De Hoge Raad bepaalde in 1984 na jaren procederen dat ook over buitenlandse programma's die via een kabel gaan, zogeheten Bumarechten verschuldigd zijn. Het arrest betekent dat de kabelexploitanten de abonnees alsnog auteursrechten in rekening moe ten brengen; tussen 1,00 en 1,65 gulden per maand. Goedkoop bleek weer eens duurkoop. Drama Maar hoe het ook zij: de kabeltelevisie kwam er. Volgens de vernieuwde Tele foon- en Telegraafwet kan in principe ie dereen met machtiging van de PTT ka beltelevisie-exploitant worden. Maar aan die vrijheid-blijheid zat volgens Borde wijk, Kruijshaar en ook de PTT een schaduwzijde. Bordewijk: „Als je terug kijkt op de afgelopen jaren is het eigen lijk één groot drama. Ik heb met tranen in mijn ogen gezien hoe in diverse ste den kabels werden gelegd. Er werd niet diep genoeg gegraven en de kabels liggen vaak knel tussen steen en grind. Ik vraag me af hoe lang ze nog te leven hebben". Kruijshaar: „Veel kabelnetten zijn al sterk verouderd en moeten nodig ver vangen worden. Onlangs is becijferd dat dat tot 1992 achthonderd miljoen gulden gaat kosten. Tel uit je winst". PTT- hoofdambtenaar Huizinga merkt op: „Het punt is dat de gemeentebesturen weinig of geen verstand van de kabel hebben. Ongetwijfeld hebben ze een be roep gedaan op adviseurs die banden met bedrijven hadden, dan kun je wel De kabeltelevisie is niet bepaald met zachte hand geïntroduceerd en dat riep vanzelfsprekend veel weerstand op. Bewoners uit de Haagse J avast raat protesteerden vanaf de publieke tribune in de Tweede Kamer tegen de opmars van de centrale antennesystemen. eens te duur uit zijn. Als u Philips om advies vraagt, moet u niet verbaasd zijn dat u Philips in huis krijgt". Dwangconsumptie De kabeltelevisie is niet bepaald met zachte hand geïntroduceerd. Gemeenten probeerden via „antenneverboden" de burgers er min of meer toe te verplich ten zich op de kabel te laten aansluiten. Gemeenschappelijke antennes werden vaak zonder toestemming van de gebrui kers tegen de vlakte gehaald. Wie niet van de kabel gediend was, moest er toch voor betalen. Soms tegelijk met de gas-, water- en lichtrekening, soms tegelijk met de huur. Alsof televisie een primaire levensbehoefte is. De consumenten hebben zich door de ontwikkelingen laten overrompelen. De „kabelexpert" bij Konsumenten Kontakt blijkt nog steeds niet op de hoogte te zijn van de achtergronden en mogelijke alternatieven. „Ik zou niet kunnen zeg gen of het goedkoper en beter had ge kund, maar zo'n ontwikkeling is toch nauwelijks tegen te houden?", vraagt Ineke Weerekens zich af. „Wij hebben wel gekeken of je als consument een vrije keuze hebt om al dan niet een ka bel te nemen. In de praktijk is er meestal sprake van gedwongen consumptie". Voor wie alsnog op een eigen antenne wil overschakelen, mag het misschien een geruststelling zijn dat de gemeente lijke antenne verboden inmiddels met succes bij de rechter zijn aangevochten. Reputatie De Voorburgse burgemeester drs. H. Eenhoorn, voorzitter van de vereni ging van kabelexploitanten Vecai, is zich er terdege van bewust dat zijn bedrijfs tak niet zo'n beste reputatie heeft. „We hebben er pas nog onderzoek naar ge daan en daar bleek uit dat de consument niet erg over ons te spreken is", erkent hij. „De kritiek is dat er te weinig gele verd wordt voor te veel geld, en dat de tarieven ondoorzichtig zijn. Maar als je de tarieven vergelijkt met die in België en Oostenrijk komen we er nog niet zo slecht af'. Eenhoorn bekleedt binnen de kabelwe reld een wat merkwaardige positie. De burgervader is namelijk lid van de com missie Zegveld, die het ministerie van verkeer en waterstaat adviseert over de toekomst van de kabelnetten in Neder land. In het jongste rapport van de com missie wordt aanbevolen de telefoon- en televisienetwerken samen te voegen en onder beheer te brengen van de PTT. Deze publikatie zette de kabelexploitan ten vorige maand op hun achterste be nen. Eenhoorn: „De telefoon stond hier niet stil. Ik werd flink onder vuur geno men, onder'meer met het verwijt: waar om werk je mee aan je eigen ondergang? Maar mijn stellige overtuiging is dat we onvermijdelijk naar dat ene netwerk gaan. Ik denk dat je er niet aan ontkomt nu al met de PTT te overleggen over de vraag: hoe gaan we dat samen aanpak ken? Als we ons daar niet mee bemoeien worden beslist veel overbodige investe ringen gedaan en staan we aan het eind van de rit helemaal buitenspel". Kruijshaar is overigens niet ongelukkig met het rapport Zegveld. „De PTT mag ons kabelnet vandaag nog overnemen", zegt hij. „Is het niet grappig dat het plei dooi van Bordewijk om de beide netten te integreren nu pas wordt overgeno men? Ik verbaas me er nog steeds over dat de politiek destijds met zoveel goed vertrouwen het sein op groen heeft ge zet. Die kabel werd als een investering voor de eeuwigheid afgespiegeld, maar niemand zag dat de keizer geen kleren had". Marginaal 4oewel de exploitanten volgens Een- noorn een „marginaal bedrijf' runnen, gelooft hij toch niet dat de bekabeling van Nederland op een fiasco is uitgelo pen. Integendeel. De burgemeester: „We hebben flink geïnvesteerd en veel kennis opgedaan. Er ligt nu een netwerk waar mee de komende jaren allerlei nieuwe diensten aan de consument aangeboden kunnen worden. Vergeet niet dat de meeste netten al lang afgeschreven zijn; die hebben hun geld opgebracht. Boven dien zeggen we in het rapport Zegveld dat het nog wel twintig jaar kan duren voordat de kabel zoals we die nu kennen afgeschaft is". De politiek zal de komende maanden moeten bepalen welke kant Nederland opgaat met zijn verschillende kabelnet ten. Welke koers Europa gaat varen zal daarbij zeker een belangrijke rol spelen. Komt er binnen de EG-grenzen één groot communicatiesysteem via de ka bel, of ontvangt iedereen zijn satellietsig nalen zelf via een schoteltje in de achter tuin? Zou Eenhoorn gemeenten die nu nog aan kabeltelevisie willen beginnen adviseren alvast maar te gaan graven? „Nou, ik zou zeggen: slaap er nog maar een nachtje over. En ga dan in elk geval met de PTT praten. Want om het hele maal alleen te doen lijkt me met het oog op de toekomst onverstandig". Professor Bordewijk ziet met de publika tie van het rapport Zegveld zijn profetie uit de jaren zestig alsnog bewaarheid worden. „Het is onverstandig de omroep en telefoon over twee aparte netten te la ten lopen", schreef hij toen, en dat is precies wat de commissie Zegveld nu beaamt. De professor, met het rapport als een dierbaar huisdier op schoof: „In grote lijnen ben ik het wel eens met dit rapport. Je zou kunnen zeggen dat nu eindelijk gecorrigeerd wordt wat in het verleden is gebeurd. Maar ook bij één kabelnet onder het beheer van de PTT moet je oppassen. Je zou de garantie moeten krijgen dat de abonnees dezelfde rechten en vrijheden houden als mensen met een schotelantenne op het dak. Als je ziet hoe het met de kabel in het verle den is gegaan, lijkt het me verstandig om dat eerst goed te regelen, voor je aan iets nieuws begint". In de volgende aflevering over de kabel in Nederland een kijk op het wazige toe komstbeeld van de Nederlandse televisie. ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987

Leidse Courant | 1987 | | pagina 27