Drugs gebruik in het leger groter dan men denkt O 3- Filmster Hoorteen ei erbij? ■CeidóeSou/tcmt' Een blowtje bouwen op de kamer, in de douche of op de wc. Stoned op appèl, hasj roken tijdens de wacht en bij het brandpiket. Drugs in het leger. Niet nieuw want de Amerikaanse troepen die in 1945 door Europa marcheerden dronken cola met cocaïne, maar het drugsgebruik werd door de soldatenvakbond VVDM weer in de actualiteit geplaatst. Citaat van een drugsgebruikende dienstplichtige uit het blad Twintig: ,,Je doet het omdat je je verveelt, en dat komt nogal eens voor". Mr. J.A. de Koning, auditeur-militair bij de arrondissementskrijgsraad in Arnhem: „We krijgen hier zo'n tweehonderdveertig gevallen van drugsgebruik bij land- en luchtmacht per jaar te behandelen. Naar mijn gevoel is dat het topje van de ijsberg". ARNHEM - Eerst wat cijfers: in de pe riode 1 juli 1983 tot 1 juli 1985 werden in land- en luchtmacht 362 overtredin gen van de Opiumwet geconstateerd. In zesentwintig gevallen ging het om hard drugs, de overige zaken betroffen soft drugs. Over het hele jaar 1985 gerekend waren er 237 overtredingen, vorig jaar werden 238 voornamelijk dienstplichti gen betrapt op het gebruik van soft drugs. „Er is sprake van een redelijke toena me", constateert mr. J.A. de Koning, au diteur-militair (officier van justitie) bij de arrondissementskrijgsraad in Arn hem. „Ik praat hier alleen over land- en luchtmacht. Over de marine heb ik geen cijfers, maar ik mag aannemen dat het drugsgebruik daar eenzelfde beeld ver toont. Of het veel is? Ik vind het in elk geval té veel. Gezien de bijzondere taken van de krijgsmacht en het omgaan met wapens en explosieven is drugsgebruik in het leger nooit te tolereren. De opera tionele inzet is in het geding en ook de veiligheid van iedereen die in de krijgs macht werkt, hetzij dienstplichtig hetzij als beroeps". Deze visie vormt een van de pijlers waarop het beleid van de militaire recht spraak rust. Een andere is, volgens mr. De Koning, dat de militaire leiding niet kan gedogen dat er strafbare feiten wor den gepleegd. En de derde: het gebruik van drugs op de kamers in de kazerne of in militaire tehuizen, op zodanige wijze dat andere militairen onder wie dienst plichtigen, er onvrijwillig mee gecon fronteerd worden, moet tegengegaan worden. 'uders Mr. De Koning: „Dat laatste is voor ons een heel belangrijk punt. Ik krijg hier nogal eens ouders die zeggen: „Ik geef mijn zoon af voor de militaire dienst plicht, schoon en zonder strafblad. En ik krijg hem als drugsgebruiker mét een strafblad na veertien maanden weer te rug". Vaak komt dat doordat ze willen meedoen, stoer willen doen, of niet be stand zijn tegen de geestelijke druk die kamergenoten uitoefenen. Een stoned sfeertje bouwen op de kamer, vaak ge combineerd met alcohol, en dan ontstaat er een soort lef-stemming. Zo van: wat voor spannend avontuur zullen we nu weer eens beleven. En dat leidt dan tot crimineel gedrag". Overigens verbaast het de auditeur-mili tair niet dat er drugs worden gebruikt in het leger. „De krijgsmacht is een door snee, een afspiegeling van de burgersa menleving. Zoals buiten de kazernes op veel plaatsen soft drugs worden gebruikt en drugsverslaafden rondlopen, zo heb je dat ook in het leger. Alleen, in de bur germaatschappij worden er maatregelen genomen om het drugsgebruik tegen te gaan. Voorlichting, goede opvang. En de militaire leiding voert op dit punt geen gericht beleid. Daardoor heb ik wel eens het gevoel dat we hier op het parket aan het dweilen zijn met de kraan open". Het drugsprobleem is een zorg van de commandanten, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in de kazer ne. Hij is het ook, die voor een goede voorlichting moet zorgen, meent mr. De Koning. „Als een dienstplichtige op komt, wordt hij meteen geconfronteerd met een scala van regels. Op het eerste appèl, bij de eerste instructie en bij in spectie van de kamer moet er meteen op gewezen worden dat de krijgsmacht drugsgebruik niet tolereert. Controle op naleving zou heel consequent moeten worden volgehouden. Er zijn onderdelen waar dit wel gebeurt, maar er zijn er ook waar niets wordt gedaan aan zulke voor lichting. Dat is jammer, er zou één lijn moeten zijn. Maar zolang het een zaak van de commandanten is hou je dit". De boer op Mr. De Koning vraagt zich ook af of er bij de opleiding wel voldoende duidelijk wordt gemaakt dat drugsgebruik in een eenheid niet kan en niet mag. Als voor beeld noemt hij een huzaar, die onlangs in Bcntheim werd betrapt met 650 gram hasj bij zich. „Hij zei dat het voor eigen gebruik was maar dat geloof ik niet. We krijgen hem straks hier. Deze man mag overigens van geluk spreken dat hij de militaire status had toen hij werd aange houden. Anders was hij er vies bij ge weest. Want in West-Duitsland is het be zit van drugs, ongeacht de hoeveelheid, altijd een misdrijf. Bij ons is het een overtreding. Tot vijf gram doen wij af met een transactie tussen de vijftig en AUDITEUR-GENERAAL honderdvijftig gulden. Is het meer dan vijf gram, dan wordt zo iemand gedag vaard omdat er dan dealerachtige aspec ten aan kunnen zitten. Maar dat hoeft niet altijd. Soms wordt er hasj gehaald voor een klein groepje, die roken ze dan met elkaar op". Mr. De Koning zou de strengere aanpak van de oosterburen wel willen overnemen, maar vindt dat dit in redelijkheid nog niet kan. „Zolang een goede voorlichting aan de dienstplichti gen niet overal plaatsvindt kun je geen zwaardere straffen gaan uitdelen. Ie mand met meer dan vijf gram hasj bij zich krijgt nu doorgaans een forse boete en voorwaardelijke hechtenis opgelegd". De auditeur-militair is van mening dat het overigens voor de defensieleiding ■vrij eenvoudig moet zijn om voorlich ting over drugs in het leger goed te stroomlijnen. „Er zijn genoeg gespeciali seerde mensen in de krijgsmacht. Art sen, psychiaters, maatschappelijk wer kers, geestelijk verzorgers, veiligheids deskundigen. Zet die mensen in een bus en stuur ze de boer op, bij de kazernes langs. Net als de banenbus voor de af zwaaiers. Zoiets kan binnen twee weken geregeld zijn. Maar er moet iemand zich sterk voor willen maken. De comman dant van het Eerste Legerkorps, waar de ZATERDAG 21 FEBRUARI 1' meeste dienstplichtigen zitten, bijvoor beeld. Of de minister, iemand uit de Tweede Kamer, maakt niet uit wie. Maar iemand moet dat memootje schrij ven om de bus in beweging te krijgen". Alcohol Op die manier, aldus mr. De Koning, is het betrekkelijk geringe drugsgebruik in het leger nog wel in te dammen. „En krijgen wij er als militaire justitie geen tweede probleem bij. Het eerste bezorgt ons als handen vol werk, dat is de alco hol. Een werkelijk gigantisch probleem. Het wordt onderkend, maar er wordt naar mijn mening te weinig een ontmoe digingsbeleid gevoerd. Waarom dertig tappunten in een kazerne? Waarom is drank zo goedkoop? Waarom het hele scala van zwak tot zeer sterk verkrijg baar? Ook hier geldt, dat betrekkelijk eenvoudig het probleem kan worden aangepakt". In het blad van de soldatenvakbond VVDM zegt de zojuist afgezwaaide dienstplichtige Erik Pors uit Papen- drecht niet te begrijpen waarom er zo veel heisa wordt gemaakt van drugs in het leger. De alcohol veroorzaakt veel meer overlast, vindt hij. „Als je ziet hoe veel er op een kazerne Qf op een oefe ning gedronken wordt. Daar word je eng van. Soms drinken ze zich helemaal la veloos. £n dan mag je niet zoiets on schuldigs gebruiken als hasj. Maar het allemail een stuk rustiger zijn op de ka mers. Hasj is beter dan alcoholgebruik, want dat ontaardt toch altijd in zuipen. Met alle overlast die dat met zich mee brengt". Hasj is ongevaarlijk, meent hij. „Stoned zijn is gewoon een fijn gevoel. Je bent heel vrolijk en kan overal om la chen, om de stomste dingen. Dus niet zoals met alcohol, dat je vervelend wordt of agressief en dan dingen gaat slopen. Je wordt juist heel rustig van hasj". Legaliseren De VVDM pleit voor legalisering van soft drugs in het leger. „De taboesfeer is niet terecht. Alcohol en hasj hebben de zelfde uitwerking. Dan moet je het ge bruik ervan ook in gelijke mate aanpak ken. De legerleiding is wat dit betreft re delijk inconsequent. Het grote alcoholge bruik accepteren ze wel, soft drugs niet. Wij vinden, dat de regels die voor alco hol gelden ook van toepassing moeten worden verklaard voor soft drugs", zegt woordvoerder Paul Hofman. „Het is hy pocriet dat drugs worden verboden en terwijl vooral in de Nederlandse kazer nes in West-Duitsland door de lage prij zen het alcoholgebruik wordt aangemoe digd. Wat dit betreft zouden we graag zien dat in het leger de zaak gelijk wordt gesteld met de burgermaatschappij". Mr. De Koning tot slot: „Drugs- en alco holgebruik, dat zeggen de jongens zelf, komt voort uit verveling en eenzaam heid. Vooral in West-Duitsland, in See-^ dorf en bij de groep geleide wapens, speelt dat bij dienstplichtigen. Maar als je ziet wat voor voorzieningen er bij voorbeeld in Seedorf allemaal zijn. Van fotoclub tot sportclubs, bioscoop, creati viteitscentra. Wat daar allemaal is, daar zou een gemiddelde gemeente in Neder land jaloers op zijn. Als ondanks dat de jongens aan de drugs en dé alcohol gaan uit eenzaamheid, dan zeg ik: doe wat aan die eenzaamheid. Pak het probleem bij de wortel aan en wees niet tevreden met symptoombestrijding. Want wat we hier krijgen is het topje van de ijsberg. Ik denk dat het drugsprobleem in het le ger groter is dan menigeen denkt". KLAAS SNIJDER door Gerard Kessels Een grote toekomst op het witte doek z voor mij wel niet meer weggelegd zijn, maar met veertig heb ik er toch net m( eerste filmrolletje opzitten. De betaling was ook niet van aien aard dat ik de journalistiek ga verlaten. Zegge en schrijve vijftigduizend lire, oftewel ruin tachtig gulden. Toch een leuke ervaring. Wie weet ben straks een paar fracties van een secont te zien in de nieuwe speelfilm van Terrence Young, de man die beroemd werd met James-Bondrolprenten als „Veel liefs uit Moskou" en „Thundèrball". In Rome was ik een d lang figurant bij de opnames. Een eenvoudig meeloper, letterlijk, in een film die „Marathon" heet. Hoofdrolspelers: David Carradine (al wild om zich heentrappend bekend geworden door de televisieserie ..Kung Fu" en nu te zien in een tv-serie over «MS Amerikaanse burgeroorlog) en het )pe attractieve fotomodel Lauren Hutton, d &e de laatste jaren een succesvol actrice is Aangenomen mag worden dat zij aan d r tienurige draaidag iets meer hebben 00 overgehouden dan ik. Heel wat meer /er. hebben ook de Italiaanse re en Gianni Poli gekregen, voor wie ook' a een rol was weggelegd. Beiden, goed vo{ in totaal drie overwinningen in de ai marathon van New York, moesten ïn meedoen om het allemaal wat echter /(wc doen lijken. o's Een vermakelijk, zij het wat 5pe ongeloofwaardig verhaal. Een ruziënd JL echtpaar beperkt de confrontatie niet /<f de huiskamer. De man. een Amerikaar 'C1 militair en gevierd marathonloper, kriji ck ook bij zijn sport concurrentie van de eega. Bij de marathon van Rome weetién hij de vrouw nog gemakkelijk te :rd verslaan. Maar het jaar daarop is hel :bbe anders. De vrouw, aie fanatiek getraintn e heeft, wint de Romeinse marathon net nde voor haar man, die vlak voor de streepnde struikelt over een hond. Als hel allemaan i goed gaat, beleeft de film in augustus n d; zijn première in Amerika. eer Het was die vervloekte hond, die in hein s centrum van Rome de hele filmploeg iek zo'n twee uur ophield. Het beest was elk,ori keer iets te langzaam of te snel met hei< oversteken, zodat Carradine op de it fe bewuste plek wel steeds .dramatischer ti rol val kwam, maar waardoor in het gehepnY niet te zien was wat dat met die hondien; van doen had. De finish lag op de hernIn J die van het Forum Romanum naar Ziepari gemeentehuis, Campidoglio, voert. Net\n a achter.de laatste bocht naar de finish leer moest de simpele viervoeter naar de jn, overkant kuieren. Het zonnige weer (Tires' graden begin februari!) had de Don Dobberman echter in een uiterst ann menslievende bui gebracht. Carradine, rs. 1 Hutton, Poli, Pizzolato en wij als tspi figurerende atleten moesten telkens vveims onze positie op de heuvel innemen in <)doc hoop dat de Dobberman het dit keer een- inderdaad goed zou doen. En daar gugisc het dan weer. Poli en Pizzolato haadeH v de grootste moeite verbeten en uitgeput ;t b kijken en niet in lachen uit te barsten ikgr wanneer de kruk Carradine hen voorbiiscl ging. Carradine, de knieën kapot van /nolo vallen, zag er na enige „takes" eer aanzienlijk ouder uil dan de tempels vc be het aanpalende Forum Romanum. erd Tussen de opnames door zakte in d Carradine uitgeput in een stoel, pakte isse een sigaret en begon meestal zwaar teassi hoesten. Na een paar levensgevaarlijke# hoestbuien en een half pakje sigarettenng. ging het hem meestal wel weer iets bet6n t Op mijn vraag of hij door deze film geen i zin in hardlopen had gekregen, keek Itom mij slechts aan met vernietigende blik. all „Absoluut niet. Het enige waar ik zin eini heb gekregen is een paar dagen in de zeel liggen", bitste hij. De gekwelde ster Aeaar pas weer wat vriendelijker toen ik henat d vertelde uit Nederlancf te komen. „Ah, in Amsterdam is fantastic, ik ben er pas jkhe nog geweest. En Freezland is een van i mooiste gebieden die ik ken". Een moeilijke film? „Oh nee, niet moeilijkt R dan andere". Inderdaad een uitstekend acteur, die /ate Carradine. iaar iner :rst rikk nde eutr ïs cholesterol slecht voor hart en bloedvaten? Dat is de vraag. En als het slecht is, kun je daar dan met een dieet en pillen wat aan doen? Twee partijen kennen het ant woord al. De zuivelindustrie vindt - raadt eens - dat het gevaar van cholesterol wel meevalt. Unilever, producent van het cholesterol-ver- lagende Becel („goed voor hart en bloedvaten") denkt - wie had dat gedacht - van niet. De medische gemeente is ietwat minder zeker van zijn zaak. In 1980 noemde de cardioloog prof. dr. Meijler de Becelre- clame „misleidend" en de theorie daar achter „een bouwvallig luchtkasteel". Sindsdien zijn de opvattingen behoorlijk aan het schuiven gegaan. Dat te veel cholesterol in het dieet niet goed is voor hart en bloedvaten is een oud idee. Hartinfarct bijvoorbeeld wordt in de meeste gevallen veroorzaakt door het dichtslibben van de kransslagaderen met een vettig spul, en een bloedprop daarbovenop doet dan letterlijk de deur dicht. Dat vettige spul bestaat vooral uit cholesterol. De redenering ligt voor de hand: hoe minder je eet aan cholesterol, hoe minder kans op angina pectoris (kransslagaderen gedeeltelijk dicht), hartinfarct (helemaal dicht) of beschadi ging van andere bloedvaten. Maar zo simpel ligt het niet. Cholesterol is niet per se een slechte stof. Het is de grondstof voor celmembranen, voor hor monen en dan heb je ook nog een soort cholesterol, HDL cholesterol, dat juist goed is voor hart en bloedvaten. Kort om, de zaken lagen zo ingewikkeld dat men in Amerika besloot tot een groots opgezet onderzoek om eens en voor al tijd uit te zoeken wat de gevaren van cholesterol zijn, en of je er met een dieet of medicijnen wat aan kunt doen. Dit onderzoek, het zogeheten „Coronary Pri mary Prevention Trial" duurde zeven jaar en 480.000 mannen tussen de 35 en 59 jaar met verhoogd cholesterolgehalte in het bloed deden er aan mee. Al die 480.000 mannen kregen een dieet voor geschreven dat minder verzadigd vet, minder cholesterol en meer linolzuur (onder meer in Becel) bevatte. Uit de groep die desondanks toch een hoog ge halte aan cholesterol hield werden 3806 mannen uitgekozen voor het eigenlijke onderzoek. Ze werden in twee groepen verdeeld. De ene groep kreeg zeven jaar lang het cho- lesterol-verlagende middel Questran te slikken, de andere een precies daarop lij kende foppil. Niemand, de proefperso nen noch de onderzoekers, wist tijdens het onderzoek wie wat slikte. In 1984 maakte men de balans op in een ge ruchtmakend artikel in de Journal of the American Medical Association (JAMA). Wat bleek? Na enig gereken kwam men er achter dat in de Questrangroep twin tig procent minder dodelijke hartinfarc ten waren voorgevallen. Ook het aantal niet dodelijke infarcten was met twintig procent gedaald. Wat daarvan te den ken? Amerikaanse deskundigen kwamen in 1984 in Bethesda tot de volgende con clusies. Het cholesterolgehalte in het bloed is niet zo maar een bijkomstig heid, nee, het hoort samen met roken en te hoge bloeddruk tot de drie belangrijk ste risicofactoren voor het krijgen van ziekten aan hart en bloedvaten. Een ge halte boven de 200 milligram per decili ter bloed wordt als te hoog beschouwd. Wie dit gehalte met een procent weet te verlagen, vermindert zijn kansen op hart- en vaatziekten met twee procent. Hoe? Dan moet je het aandeel van vet in de energievoorziening van het lichaam te rugschroeven van de huidige vijfendertig a veertig procent tot dertig procent. Minder vet eten dus. Het cholesterol- aandeel daarin (zuivel, vel vlees, orgaan vlees, vis, schaaldieren) moet terug naar zo'n 250 tot 300 milligram per dag. Eén ei bevat alleen al 270 milligram. Hoort een ei er nog bij? Omdat lang niet alle ei-cholesterol ook in het bloed terecht komt, kunnen volgens de Nederlandse Hartstichting twee tot drie eieren per week geen kwaad. Verder moet de con sumptie van linolzuur (een onverzadigd en essentieel vetzuur) omhoog. Amerika is wat betreft cholesterol hele maal om. Iedereen die daar zijn bloed druk kent, kent ook het gehalte van cho lesterol in zijn bloed en weet ook wat pera dat betekent. In Europa zijn we nog nroor zover. Vorige maand staken enige dffetti kundigen in Londen de koppen bij (and kaar en formuleerden een Europeoor standpunt. In feite namen ze de Amejjn. kaanse aanbevelingen in zijn gehtfegei over. En Nederland? Tja, de Nederlanaddi se Hartstichting zit al jaren helemaal lezie de Amerikaanse lijn en heeft onlai? dc nog een miljoen folders uitgegeven o\en hoe en wat. Maar de Nederlandse d«est£ kundigen hebben nog geen gezamenlan 1 standpunt bepaald. De twijfel blijft kn d; gen. Hoe kon het aantal hartinfarctroor sinds 1970 dalen terwijl we tegenwo<Dme dig net zoveel, of meer, cholesterol g co bruiken als vroeger? Moeten ook geza>ieg< de personen aan dit nieuwe dieet? En *erd je alleen mensen met een te hoog cholfoor terolgehalte het dieet en eventueel meoch cijnen voorschrijft, en dat is zowat laar helft van Nederland, hoe krijg je die det d zo gek om alles te laten staan wat lekleeft is, maar helaas ook ongezond? Over etos k paar weken zullen Nederlandse deskunds< digen bij elkaar komen om een geiint menlijk standpunt te bepalen. Ik houdven op de hoogte. Diegt - I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 22