finale „Blonde Dolly is mijn vriendinnetje" HILDE VAN MIEGHEM: CeidócSomotit - ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 VLAAMSE ACTRICEHEEFT 'NTERNATIONALE UITSTRALING iMSTERDAM/DEN HAAG - llonde Dolly. Eind jaren vijftig 3 rerd ze in haar „peeskamertje" an de Haagse Nieuwe Haven ge- mrgd. „Door twee gespierde han en", luidt de steevaste tekst in de ranteberichten. Aan wie ze toebe- oorden is nog altijd de vraag. Een uik in krantearchieven levert een ■gele map knipsels op. Om de zo- eel jaar is Blonde Dolly stof voor maapeculaties: Doofpot, dure jongens, rkooriibbelleven. Drie trefwoorden die iet tdeeds weer vallen. Gepensioneerde n- lolitie-inspecteurs worden achter m Me koffie weggerukt om het alle- naal nog eens te vertellen. De IF noord op Blonde Dolly is gaan be- ioren tot de folklore van de ieuwsgaring. Een soort Haags lonster van Loch Ness dat de kop 'JjJJjpsteekt als het wereldnieuws even ,pnVa|auze houdt. En dan opeens han- rsteJen er overal in Nederland affiches: irzichBlonde Dolly" als film. In veertig Jieaters in Nederland. Op de aan plakbiljetten een mooie donkere 5 jaarouw. Opmerkingen op straat: AVODie film heeft een verkeerde titel. Pïad Zwarte Dolly moeten heten". kelij^e actrice die het dubbelleven van Se- selecil'a Alida Johanna Niemans, alias Honde Dolly, alias Maffe Marietje, alias .warte Mollie speelt is een Vlaamse. Fil- eerl^isch verdoold in een Haagse context eiieviie z>ch verbadl tussen de hete aardappel n het ,.kèk mè nah" beweegt. Een klei- e donkere vrouw, met ogen die snel V'isselen tussen fel en melancholiek, een •ven donker stemgeluid dat alleen bij de 's iets van haar taalkundige afkomst erraadt, Hilde van Mieghem: „Toen ik oor de rol gevraagd werd, hadden een oop mensen bedenkingen. Een Vlaam- ais Blonde Dolly? Producent Gys Ver- luys heeft me nog opgebeld voordat ik ï'n cameratest zou gaan doen. Ik moest htie d'r beslist niet te veel van voorstel- !n". Maar ze werd het toch. Want actri- e Hilde van Mieghem heeft iets van: Je loet haar zien om het te geloven. In .ntwerpen speelde ze in Esther Vilars tuk „De strategie van de vlinders". De Saanse schrijfster kwam kijken en was rrukt. Toen Oostenrijk zich meldde m het stuk te gaan spelen, riep Vilar te- _^n de Weense producent: „Prima, raag, maar dan moet wel Hilde van lieghem die rol doen". Zo belandde ze oor zes maanden op de Weense plan- en. De actrice zelf: „Producenten laten ich niet graag iets opdringen. Deze man r>f \as al 72, dus liet zich helemaal niets Viertellen. Hij is toch komen kijken'in Antwerpen. De allerlaatste voorstelling, n ik kreeg een contract. Op dat mo- ïent sprak ik geen woord Duits meer. er >at heb ik in een spoedcursus moeten ijspijkeren. Inmiddels ben ik gevraagd m in '88 een Duitse toernee met het luk te gaan doen. Met Nadja Tiller, die rouwens ooit de rol van de piostituée jlosemarie Nitribitt speelde. Maar ik hui^eet nog niet of ik dat wel wil". Hilde van Mieghem heeft een Vlaamse ader en een Nederlandse moeder. „Ik lariSeb het Nederlands met de paplepel in- egoten gekregen", zegt ze. „Maar in- .'.iddels spreekt m'n moeder beter Ant- 'erps dan ik. Ik hoor dat Vlaamse zelf 'el doorklinken. Vooral in de melodie an de zinnen die ik zeg. Ik praat bij oorbeeld heel anders dan Peter Tuin- lan praat. Maar ik geloof niet dat 't sto- s„^nd is". Ze hoeft zich geen zorgen te laken. Peter Tuinman, die de manlijke s .oofdrol in „Blonde Dolly" speelt, zit in 9 ïite in hetzelfde taaischuitje. Hij is een 'ries en de noordelijke koppigheid van '/'Wijn vadertaal slijpt ook venijnige hoek- nne':s aan zijn Nederlands. Prachtig toch, al ie facetten in zo'n klein taalgebied? vrij va^NGELUK mati >e uitstraling van Hilde van Mieghem in. 'erkt duidelijk over de taalgrenzen stelceen. Bij de Koninklijke Nationale chouwburg in Antwerpen speelde ze in "irandello's „Trovarsi". Een Franse the- terdirecteur zag haar en inmiddels is ze 3.00 BIJ DE FOTO'S: Links: Hilde van Mieghem die de titelrol speelt in Blonde Dolly: „Het is opvallend hoe anders mannen op de film reageren dan vrouwen. Voor mannen blijft zij de hoer Blonde Dolly. Vrouwen kunnen zich meer identificeren met wat ze wil". Onder: Hilde van Mieghem en haar mede hoofdrolspeler Peter Tuinman: een Vlaamse en een Fries. gevraagd voor de Parijse voorstelling van dat stuk. Hilde van Mieghem: „Het gaat bij mij vaak zo. Als actrice moet je altijd foto's opsturen. Soms werkt dat, soms werkt dat niet. Maar ik maak veel meer kans als ik auditie mag doen, als ze me kunnen zien en ik over een rol mag praten. Daar ben ik zo langzamerhand achter gekomen, al heeft dat even ge duurd. Want als je het ongeluk hebt in Vlaanderen geboren te zijn, kom je din gen altijd pas te weten als het te laat is. Er is hier ni?t, zoals in Amerika, een krant waarin acteurs gevraagd worden voor stukken. Je moet het horen. En je mede-acteurs houden echt hun mond over zulke dingen. Je bent tenslotte con currentie. Dus gevaarlijk. Wil je je werk terrein verleggen of verbreden, dan moet je zelf iedereen blijven opbellen. Dat is klote (pardon, maar dat woord moet maar even dienstdoen als bewijs van Hilde's optimale gebruik van het heden daags Nederlands. BJ). Gelukkig heb ik nu managers in Engeland en Frankrijk die voor me uitkijken naar rollen". Mysterie Blonde Dolly dus. „Aanvankelijk wist ik niets van die rol", vertelt Hilde van Mieghem. „Maar toen ik het script gele zen had, was ik wég. Zoveel facetten om jezelf als actrice te laten zien. Als dit doorgaat, dacht ik, te gek. Vrouwenrol len zijn meestal óf verleidelijk óf moei lijk. Hier zat alles in, dat voelde ik. Ik denk dat ik haar interessanter heb kun nen maken dan ze oorspronkelijk uit het scenario tevoorschijn kwam. Als je haar verhaal voor 't eerst leest, is het: wat een onsympathieke vrouw. Ik heb ontzet tend veel over haar gelezen. Natuurlijk blijft ze een mysterie. Dat blijft ze in de film ook. Een hoop mensen hebben me brieven over haar geschreven. Allemaal anders. De een schreef: „Ze was gierig". De ander: „Ze was royaal". Of: „Ze was berekenend". Misschien is het eewoon omdat ik die rol speel, maar: ik heb lief de voor Dolly gekregen. Ze is mijn vriendinnetje geworden. Je moet beden ken in welke tijd ze leefde en hoe moei lijk het nu nog steeds is om als vrouw iets door te zetten. Misschien was ze be rekenend. Maar ze had een doel. Dolly wilde de grauwheid ontlopen. Als je die andere prostituee, Marietje, in de film ziet dan zie je hoe anders de wereld van Dolly was. Ze verdiende haar geld wel op dezelfde manier, maar ze was met an dere dingen bezig. Ze heeft haar toe komst in eigen handen willen nemen. Het is trouwens opvallend dat vrouwen anders op de film reageren dan mannen. Voor mannen blijft ze door wat ze doet, de hoer Blonde Dolly. Vrouwen kunnen zich meer identificeren met wat ze wil". Walletjes „In Wenen ben ik begonnen me te infor meren over prostituées. Maar daar heb je nauwelijks vensterhoeren": Hilde van Mieghem herstelt zich: „Nee, dat is Vlaams. Raamprostituées. Dus daar ben ik mee opgehouden. In Antwerpen vind je alleen oude vrouwen of travestieten achter de ramen. Daar had ik ook niks aan. Dus ben ik met iemand naar de walletjes in Amsterdam gegaan, heb daar rondgekeken en een afspraak met een van de meisjes gemaakt. Ik ben twee of drie keer bij haar binnengeweest. Als er een klant kwam moest ik uiteraard weer weg. Mijn afstand voor dat soort vrou wen heb ik daardoor compleet overwon nen. Niet dat je ze voor de film imiteert, tenslotte gaat het ii\ „Blonde Dolly" juist niet om haar leven achter de ra men. Maar het geeft je een achtergrond voor je rol. Ik heb dan ook geen enkele moeite gehad met scènes als in dat pees kamertje. Het is je vak, je speelt gewoon een rol. Ik haat actrices die zeggen dat zoiets zo moeilijk is, omdat zulke scènes vernederend zouden zijn. Natuurlijk doet het je emotioneel wel iets. Als zo'n scène wordt opgenomen waarin mijn buurvrouw Marietje vermoord wordt, ga ik daarvóór niet lollig staan doen. Dat kan ik dan niet. „Wat is er met je, scheelt er iets aan?", vragen je collega's dan. Maar dat is dan vooral een kwestie van concentratie". Fantasie Producent Gys Versluys is van huis uit Hagenaar en uit zijn jeugd was hem de Blonde-Dollyhistorie bijgebleven. Hij was degene die er een film in zag, die nu, bij het verschijnen in de bioscoop, zelfs twee regisseurs blijkt te hebben: Gerrit van Eist, regie en Jonne Severijn, supervisie regie. Versluys: „We wilden allereerst met Gerrit van Eist in zee. Die heeft meegewerkt aan het scenario. Daarna is hij andere dingen gaan doen. We hebben toen Jonne Severijn ge vraagd. Maar na een aantal dagen, vond hij het geheel toch te complex worden. Gerrit van Eist is er toen weer bijgeko men. Jonne, die zijn stempel al op de film had gedrukt met de keus voor Hilde en Peter Tuinman, is scènes blijven voorbereiden en heeft de supervisie ge- houdén. Die overgang heeft natuurlijk een aantal dagen spanning veroorzaakt, maar we hebben alles zonder ruzie kun nen doen". Als bewijs daarvan waren beide regisseurs ook bij de officièle pre mière aanwezig. Versluys is in Den Haag met mensen gaan paten die Blonde Dol ly gekend hebben. Zoals Henk Bartels, de „keizer van de Geleenstraat", die in middels vast zit voor zijn aandeel in de moord op Tinus Fens. Versluys: „Hij heeft me dingen over de relaties van Dolly verteld. Ook over de andere na men die Dolly had. Ze was helemaal niet blond. Alleen voor wie dat niet weet hebben we een zinnetje in de film inge last dat verklaart waarom Hilde zwart haar heeft. Blonde Dolly was een schuil naam zoals Zwarte Mollie er net zo een was. Net zoals Groningse Annie mis schien wel uit Maastricht kon komen. De ene klant kende haar zus, de andere zo. Om dezelfde reden, vertelde Henk Bartels, wisselden de meisjes in zijn Ge leenstraat altijd van raam. Om identifi catie tegen te gaan. Onze opzet bij het schrijven van de film was: hoe denken we dat die vrouw geweest is. We hebben ons niet alleen door de werkelijke feiten laten leiden, maar onze fantasie de vrije loop gelaten. De figuur van Cremer (Pe ter Tuinman) is gekozen omdat we ie mand nodig hadden door wiens ogen we Dolly in die verschillende werelden kon den volgen. Hij is museumdirecteur en dat vertegenwoordigt weer de belangstel ling voor kunst die Blonde Dolly had. En Hilde heeft heel nadrukkelijk haar ei gen invloed op die rol uitgeoefend. Ik ben zelf elke keer weer onder de indruk van wat ze daar doet". Verbaasd Hilde van Mieghem lacht een beetje: „Ik heb de film net voor het eerst helemaal gezien en dan ben ik verbaasd over al die facetten die toch overkomen. Na de opnames had ik wel steeds de „rushes" gezien. Dat heb ik nodig. Dan weet ik of het werkt wat ik in m'n hoofd heb. Niet iedereen kan dat. Peter Tuinman wil het helemaal niet. We hebben hem op een moment dat het echt nodig was, moeten ompraten om het te doen. Naar jezelf kijken is niet altijd even makkelijk. Ik heb in negen films gespeeld. M'n eerste was „Vrijdag" van Hugo Claus. Ik zat nog in het laatste jaar van de Studio Herman Teirlinck (de Antwerpse To neelacademie). Ik wilde graag zien hoe ik het gedaan had en het mocht van Claus. Maar ik had er niets aan. Ik zag mezelf niet acteren, ik zag mezelf alleen privé. Hoe ik liep, m'n profiel, hoe ik er van achteren uitzag. Want dat zijn din gen die je normaal nooit ziet" Zigeunerin Hilde van Mieghem, de „vriendin" van Blonde Dolly: „Toen ik klein was wilde ik zigeunerin worden. Ik heb ook jaren naar geboortepapieren gezocht omdat ik dacht dat mijn ouders me voorlogen. Dat ik ergens gevonden was. Daarna was het circusartieste. Dat was toch te veel virtuositeit, daarmee kon je toch te wei nig zeggen, vond ik later. Toen werd het actrice. Ik kan het acteren niet meer missen. Ik heb ergens iets gelezen dat precies voor mij opgaat: „Als ik te lang in de werkelijkheid leef, heb ik iets no dig om te herstellen". Dat is acteren voor mij. De balans herstellen. Gek mis schien. Anderen zullen vinden dat je de rust in jezelf moet vinden". Actrice Hilde van Mieghem vindt haar rust bij anderen. Internationaal. Want de Vlamingen lijken haar kwijt te raken. In elk geval: vast aan een toneelgezel schap zal ze zich niet meer verbinden. „Een vast engagement is dodelijk voor me. Ik kan dat niet. In een stuk kan er maar één de hoofdrol spelen. En bij een gezelschap zitten zes vrouwen. Dat is dus haat en nijd. Ik wil aan een goed produkt werken en ik wil dat de anderen naast mij dat ook doen. Maar als ze dal uit jaloezie vertikken en je dan bij wijze van spreken ook nog pootje lichten op het toneel, daar word ik niet goed van. Ik heb een paar jaar een vast engage ment gehad. Toen heb ik mezelf bezwo ren: Als dit over vijfjaar nog zo is, houd ik er mee op". Met een glimlach, een onuitgesproken zucht van verlichting en de wetenschap dat zij haar eigen plan kan trekken, zegt ze er achteraan: „We zij'n nu vijf jaar verder". Hilde van Mieghem speelt nog steeds. BERT JANSMA i 4

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21