btdaeSotiACWit ^Gemeente loopt Sen jaar achter" STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met prima service Links Leiden: geen voorbehoud bij bezuinigingen >E HANDSCHRIFTEN Succesvolle zeilactie op katholieke scholen Net echt ZATERDAG 21 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 ere straatnamen en Mansvaalbuurt M htty Links Leiden, de Jongeren dag van het FNV en het Leids ^jenkomité (SCHOK) willen dat kten in de Transvaalbuurt een laam krijgen. Het gaat om stra- namen dragen van officieren o^uid-Afrikaanse boerenoorlogen /inibegin van deze eeuw, zoals De |b«6otha en De Wet. „Zij legden de "^Sor het huidige apartheidssys- Zuid-Afrika", aldus de actie- ic.pe straten zouden de namen fc krijgen van gevallen strijders S apartheid, zoals Ruth First en Machel. De organisaties gaan ort met de bewoners van de >verleggen over hun initiatief. Van Lint: meer controle op uitstoot vuilverbranding LEIDEN De gemeente moet alles in het werk stel len om er voor te zorgen dat de Leidse vuilverbran ding aan de Gabriël Metzustraat geregeld controleert op de uitstoot van schadelijke stoffen. Dat stelt het Links Leiden-raadslid R. van Lint in schriftelijke vragen aan B en W. De provincie heeft onlangs een nieuwe vergunning voor tien jaar afgegeven voor de vuilverbranding. De gemeente Leiden is daartegen inmiddels in beroep gegaan bij de Raad van State, omdat de vergunning volgens haar te lang geldig is en bovendien niet streng genoeg. Volgens Van Lint kan die beroepsprocedure echter lang duren en had de gemeente aan de Raad van State moeten vragen om de vuilverbranding voorlopige maatregelen te la ten treffen. „Het probleem van de uitstoot van scha delijke stoffen speelt ook in de periode waarin nog niet op het beroep is gereageerd", aldus Van Lint. LEIDEN De fractie van Links Leiden zal gedwon gen ontslagen bij de ge meente op voorhand niet als onaanvaardbaar van de hand wijzen. Ook zal men geen algemeen voor behoud maken bij bespre king van de bezuinings- voorstellen van de ge meente. Wel zal men trachten bij de bespreking van uiteindelijke bezuini gingsvoorstellen gedwon gen ontslagen zoveel mo gelijk te voorkomen. Dat was de uitkomst van een ledenvergadering van Links Leiden die gister avond gehouden werd. Onder de leden van Links Leiden, vooral binnen de CPN-tak, is er kritiek op het feit dat de voorstellen van het college tot verlies van arbeids plaatsen kunnen leiden. „Ge zien de al bestaande werkloos heid zou een links college daar niet aan mee moeten werken", zo werd gisteravond dan ook betoogd. Daarbij wees men op het verkiezingsprogramma van de partij, waarin gedwon gen ontslagen van de hand ge wezen werden. Fractievoorzitter R. van Lint liet weten dat de bezuinigin gen onontkoombaar zijn en een gevolg van het beleid van het CDA/VVD-kabinet. „We zijn er bovendien bij vaststel ling van het collegeprogram ma akkoord mee gegaan dat gedwongen ontslagen niet meer uitgesloten werden", al dus Van Lint. Volgens Links Leiden-wethouder H. de la Mar beperkte een dergelijk voorbehoud de keuzeruimte. Ook kritiek van leden dat zijn portefeuille onevenredig zwaar „gepakt" was wees hij van de hand. „Je moet naar het totale bezuinigingspakket kijken en daarin staat nog heel veel van het Links Leiden- programma overeind". Volgens De la Mar hadden de voorstellen in elk geval tot ge volg dat organisaties zich di rect gingen beraden over hun eigen functioneren, bijvoor beeld de muziekschool Die moet volgens de voorstellen mogelijk een half miljoen inle veren. De dubbelrol van wet houder F. Kuijers (verant woordelijk wethouder èn voorzitter van het bestuur van de muziekschool) had in die kwestie overigens irritatie bin nen het college opgeroepen, al dus De la Mar „Hij ging eerst zonder slag of stoot akkkoord, informeerde daarna de school te laat en schreef vervolgens een brief aan het college dat de bezuinigingen niet accepta bel waren". mer van Koophandel kraakt verkeersproef in Breestraat 3h1)EN De Kamer "•Koophandel wijst de 03t die de gemeente het verkeer in de _straat wil nemen _jie hand. Volgens de .er baseert de ge- ite Leiden het plan \inzichten over het ïbmisch functioneren ^de stad van tien jaar ^en. De Kamer heeft G emeente Leiden ge- gd van de proef af te I roef die op 1 mei ingaat m ie maanden gaat duren, II in dat auto's niet meer pm zijn in de Breestraat. g In blijven er wel rijden; t stuk van de Breestraat _ji het Gangetje en de nburgsteeg rijden ze stapvoets. Volgens de Kamer van Koophandel heeft de ge meente bij het vaststellen van de proef onvoldoende re kening gehouden met de eco nomische omstandigheden waarin de gemeente ver keert. De laatste jaren zijn die nogal veranderd, schrijft de Kamer in een brief aan het college van B en W. Het gedeelte van de binnenstad waar winkels zijn gevestigd, is steeds groter geworden met onder meer de vestigin gen van Hoogvliet in de San- dersgarage en de bouw van het Marcacomplex waar don derdag het startsein voor werd gegeven. Verder is de verwachting dat de Stations- buurt de komende jaren nog al zal veranderen, met onder meer de bouw van het nieu we station wat ook zal leiden tot de komst van meer win kels. Tien jaar geleden werd nog gedacht dat het zogehe ten kernwinkelapparaat veel kleiner zou blijven met al leen winkels in de Breestraat en de Haarlemmerstraat en directe omgeving, terwijl het nu juist de vraag is of de Breestraat als winkelstraat kan functioneren, aldus de Kamer. Juist door deze ver anderingen zou de bereik baarheid van de binnenstad met de auto niet verder inge perkt moeten worden. De Kamer betoogt dat de slechte bereikbaarheid van de binnenstad op geen enkele manier in de overwegingen betrokken zijn. De gemeente zou de doorstroming op de Langegracht en de Hooi gracht nog eens onder de loep moeten nemen. Boven dien zou na de afsluiting van de Breestraat de Marktenrou- te voor het doorgaand ver keer opengesteld moeten worden. In de Breestraat moet het aantal parkeer plaatsen vergroot worden, schrijft de Kamer verder en de Kamer houdt tevens vast aan de bouw van een par keergarage op de plek van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Omdat er aan de proef niets meer veranderd kan worden, eist de Kamer van de ge meente dat in elk geval door een extern onderzoeksbureau een onderzoek wordt gedaan naar de economische gevol gen van de afsluiting. Of dat onderzoek er komt is echter de vraag. Wethouder J. Pe ters heeft het tot dusver afge wezen omdat het te duur zou zijn. U De tentoonstelling ticaanse handschriften luseum van Oudheden len, de Dorpskerk in Jpude en een project in ^afan het katholieke de- Leiden. Naast de agen- dit de drie onderwer pen die dindag 25 februari aan de orde komen tijdens de uit zending van Moker. De stich ting Media Overleg van Ker ken in Rijnland zendt van 19.00 tot 19,30 uur uit via de kabel op 88.1 FM. In het Museum van Oudheden zijn tot en met 8 maart repro ducties te zien van tot nu toe vrij onbekende handschriften, afkomstig uit de bibliotheek van het Vaticaan. Een gesprek met de initiatiefnemer van de expositie, Franzjosef Arkenau. Voorts een gesprek met de heer Hulsbos, ouderling-kerk voogd van cje Nederlandse Hervormde Kerk in Zoeter- woude-Dorp, over het ernstig gevaar dat de nog niet zo lang geleden Dorpskerk bedreigt. R. Kaarls overhandigt K. Donkervoort van de Stichting Oncologische Kinderkampen een cheque ter waarde van 44.115,95. Het geld werd bijeengebracht door leerlingen van de katholieke scholen. LEIDEN De „zeilactie" op vijftien katholieke scholen in Leiden heeft ruim 44.000 gul den opgebracht. Van het geld kunnen bijna twee zeilkampen voor jeugdige kankerpatiëntjes worden betaald. De actie werd gehouden in het kader van het 140-jarig jubileum van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL). Het doel, 23.000 gulden bijeenbrengen om één zeilkamp te kunnen behalen, is ruimschoots ge haald. Voorzitter K. Donkervoort van de Stichting Oncologische Zomerkampen kreeg gisteren een cheque uit handen van voorzitter R. Kaarls van de SKOL. Dit gebeurde in Scho lengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan, waar een officiële bijeenkomst de activiteiten rond het 140-jarig jubileum afsloot. „Respect voor anderen, ver antwoordelijkheidsgevoel, per spectief bieden en aandacht voor de diepere dingen van het leven". Dat noemde mgr. J. Zuidgeest, Vicaris Generaal van het bisdom Rotterdam, de belangrijkste christelijke waarden die in het katholieke onderwijs een rol moeten spe len. Behalve Zuidgeest sprak gis termiddag ook drs. J. Gevers, vice-voorzitter van het bestuur van de SKOL, de aanwezige schoolbesturen, leerkrachten en andere belangstellenden toe. Volgens hem loopt het bij zonder onderwijs kritiekloos aan achter de overheid. „Er is bijna geen regeling die niet in Den Haag is bedacht, en men is voor wat de vormgeving be treft gewend achter een banier aan te lopen die door anderen wordt gedragen", aldus Gre- vers. Hij toonde zich een voor stander van het behoud van onderwijs in eigen beheer, wel achtte hij een herbezinning noodzakelijk. „We hoeven niet te wachten op de volgende nota, we kunnen best zelf wat bedenken". rijdragen van Paul van ijl. Frank Buurman, Ja- Bn Dijk en Marcel Ge- Foto: Wim van Noort. ntwoordelijk td al een schamele por- Jle, maar. deze week *9 burgemeester Cees x>p nog meer inleveren. >op riep twee jaar gele- J dat de lokale politici te weinig eigen verant- ^elijkheden wilden ge- m)at hielp niet. Vorig jaar ■j weten op zoek te gaan 'een andere broodwin- Goekoop hield zich al- tog bezig met het recht- p van paperclips en het van de enige prullenbak jn burgemeesterskamer aarvoor had hij geen in gestudeerd, hs eerste burger heeft Srste daad inmiddels ge en zich aangemeld als daat voor een zetel in de I Kamer. De kans dat )op binnenkort plaats artemen temidden van de le senatoren is klein. Hij slot van rekening in de lijke politiek een nieuw- r. Niettemin blijft hij gevaarlijke outsider, koppen rollen makke- i Goekoop heeft alle tijd ch al lobbyend omhoog fken. Een poging om de mogen vertegenwoordi- n Japan liep ondanks itgebreid werkbezoek op uit, omdat Dries van Agt mmissaris van de konin- og meer tijd voor een Jzingscampagne had. Open week raakte Goe- weer een beetje invloed De post representatie- i was onder zijn verant- lelijkheid de pan uitge- reden voldoende voor (thouders om de kosten- e splitsen. Attenties voor inaren vanwege droevi- blijde omstandigheden l voortaan onder verant- lelijkheid van wethou- '^aul Bordewijk van fi- itn. Goekoop mag alleen le portemonnee trekken relaties van buiten het _£ntehuis. Al gaat het maar om een lut tel bedrag, het zal Goekoop sterken in zijn besluit om zo snel mogelijk een wat verant- woordelijker positie te zoe ken. Leidse Cees ziet de bui al hangen. Nog even en hij moet 's ochtends aan de receptio niste in de hal van het stad huis vragen of hij naar zijn kamer mag. Op straat (1) Dat was toch even schrikken, zaterdag. Het stond er zwart op wit. Dikke, vette letters meldden: „400 man m/v op straat". Op de achterkant van het nieuws, in een adverten tie, stond het bericht. Je hoeft niet eens Lubbers te heten om er even een naar smaakje van in de mond te krijgen. Vier honderd man m/v. Vierhon derd mannelijke mannen en vrouwelijke mannen of an dersom. Maar zoals wel vaker gebeurt: Ook deze soep werd niet zo 'heet gegeten als ze werd op gediend. Wie de kleine letter tjes las, kwam er achter dat het ditmaal ging niet om een failliete, inkrimpende of om buigende instantie. De adver tentie was geplaatst door de Leidse school voor middel baar economisch en admini stratief onderwijs. „Wij zoeken onderdak voor ruim vierhonderd leerlingen en denken aan een leegstaand kantoorpand in Leiden met een oppervlakte van 1000 tot 1200 vierkante meter. Wen sen: goed bereikbaar, vol doende parkeerruimte en flexibele indeling", zo luidde het verlanglijstje van de MEAO-directeur. De finan ciële mogelijkheden stonden er niet bij, maar wie de ont wikkelingen in het onderwijs volgt kan vermoeden dat die gering zullen zijn. Op straat (2) De advertentie had daarom wat weg van een oproep van een eerstejaars student die een riant herenhuis in de bin nenstad zoekt met 30 kamers, een eigen garage, een tuin op het zuiden en een huurprijs onder de 200 gulden per maand. Directeur C. Van Oort deelde mee dat het „een daad uit nood" was. Want de school groeit letterlijk uit zijn jasje, en 200 leerlingen volgen nu al hun economische en admini stratieve lessen in een depen dance aan de Sumatrastraat. Maar volgens de directeur is daar „ontzettend veel over last" en bovendien „ziet het pand er niet uit". Hij was zelfs in de slag geweest met de di- Bianca Oomen (20) en Diana de Mooij (19) wilden een grapje uithalen. En wat ligt dan voor een medewerkster van het bruidshuis in de Haarlemmerstraat meer voor de hand dan zich eens als bruidje uit te dossen en in de etalage te gaan staan. Het tweetal deed dat dus en stond afgelo pen woensdag een paar uur als etalagepop te kijk. De reacties van het winkelend publiek waren niet onaardig, en liepen uiteen van „hè, da's een geintje, ze zijn niet echt" tot „doorlopen mam, het is vast zoiets als Poets of Banana Split". rectie van Aramco, maar die wilde het kantoorgebouw vol gens hem niet in delen verhu ren. En uit nood gooide hij er maar een wervende adverten tie op de onroerend-goedpagi- na tegenaan. Het is te hopen dat directeur Van Oort niet te veel reacties krijgt uit de onroerend-goed- wereld. Want het was natuur lijk nooit de bedoeling zijn leerlingen ergens in een kan toor te stoppen. Daar kunnen ze hun leven lang nog zitten. Welnee, Van Oort wil gewoon nieuwbouw voor zijn hele school en hoopt op deze ma nier de verantwoordelijke po litici wakker te schudden. Volkslied Warmond is ontegenzeggelijk een mooi dorp. Fraaie oude gebouwen, veel groen en schitterende recreatieve voor zieningen, waaronder de Ka- gerplassen. Dat vindt ook buurgemeente Alkemade, die de laatste tijd nadrukkelijk over annexatie van Warmond denkt. Zulks zeer tegen de zin van de Warmonders. - Die willen maatregelen nemen. Er is naar verluidt al een guerilla- organisatie in het leven ge roepen en binnenkort' moet eenieder die Warmond in wil een visum aanvragen. Kort om, ontluikend Warmonds nationalisme. Carnavalsvere niging De Billenprikkers wil de liefde voor Warmond graag uitdragen en doet dat in het carnavalsblad met het Warmondse volkslied, dat Mooi Warmond heet. Het volkslied gaat als volgt: „Al is het nog zo klein, in Warmond wil ik zijn. Daar aan de Leede is het mooi, daar wonen is zo fijn. Hier is alles nog puur en mooi is de natuur. Daar heb je nog bossen daar heb je de Kaag. Daar wil ik steeds zijn ieder uur. Daar heb je het huisje nog van Jan Steen, en ook nog het oude raadhuis. Daar wil ik van mij leven niet vandaan. In Warmond daar voel ik mij thuis". Het refrein doet er nog een schepje bovenop: „Warmond, O Warmond, dorp aan de Leede. Hier heb ik alles, mijn huis en mijn haard. Warmond, O Warmond, daar heerst nog vrede. Jij bent voor ons hier het mooiste op aard". Het mag duidelijk zijn: op de barricaden klinkt binnenkort, eensgezind de Warmondse. hymne. Of de Alkemadese opponenten er in hun pogin gen Warmond te annexeren door afgeschrikt zullen wor den, is echter maar de vraag. Piraatje (1) Van Dam en Kok. Het is nog maar een paar jaar geleden dat dit Leidse duo de politiek teisterde met acties voor meer auto's in en rond de Steen straat en de Stationsweg. Nadat dat gevecht eenmaal van de gemeente verloren was, is het stil geworden rond het tweetal. De eerste schijnt zich helemaal geworpen te hebben op de verkoop van moorkoppen en wat dies meer zij en de ander handelt net zo als in zijn glorietijd in stop contacten, transistoortjes, dio des en zo nu en dan gaat er ook nog een videootje over de toonbank. Dat de heren nog steeds zo re gelmatig bij elkaar over de vloer komen als vroeger lijkt onwaarschijnlijk nu Kok een geheel nieuwe bron van in komsten heeft ondekt. De klanten van Kok, die omwo nenden van zijn winkels aan de Beestenmarkt teisteren met hun dubbel geparkeerde auto's, komen tegenwoordig vooral langs om een paar stukjes elektronica aan te schaffen. Voor zeven gulden levert Kok een setje techniek dat be- •doeld is om het gestoorde sig naal dat Filmnet op de Leidse televisiekabel zet te ontrafe len en om te zetten in een helder en duidelijk beeld. Kok is ook nog zo vriendelijk er een stukje papier bij te doen waarop staat vermeld hoe deze electronica in elkaar gezet moet worden. Piraatje (2) Degene die tot deze aanschaf overgaat, haalt niet alleen het programma van Filmnet in huis, maar hij bespaart zich ook de kosten die Filmnet voor een legale decoder in re kening meent te moeten brengen. En die lopen in de honderden guldens per jaar. Duizenden Leidenaars schij nen zo al voor een prikkie op de eerste rang te zijn beland. Zo kon het dus gebeuren, dat Kok zich ontwikkelde van een vasthoudende actievoer der voor meer ruimte voor de auto tot een loslopende televi siepiraat. Eén die niet zozeer een eigen zender op de kabel probeert te zetten, dan wel goede sier maakt met de ge neugten van de elektronica. Of Kok er iets mee te maken heeft is niet duidelijk, maar terwijl Filmnet van een flink deel van zijn omzet wordt af geholpen, vertoont de Leidse buis de laatste weken ook zo nu en dan een echte piraat. De zender noemt zich Sweet- TV en de uitzendingen vooralsnog overwegend ad vertenties worden meestal na een paar minuten de nek omgedraaid. De tijd dat piraten ongestoord hun gang konden gaan met de televisie en half Leiden rond middernacht op wat lichte porno tracteerden, moge al ja ren voorbij zijn, creatieve geesten als middenstander Kok zorgen er voor dat ieder een nu zelf piraatje kan spe len. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13