Ëeidóc ©omcwit VS waarschuwen bewind Bouterse Kluwen „Gorbatsjov dreigde partijtop met aftreden Perikelen in VVD nog niet opgelost Wegvervoer biedt ukgoed 350 rbeidsplaatsen aan „DE WERELD STAAT TE KIJKEN" Uitstel derde net schokt omroepen Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank; Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chei-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. PKlachten bezorging: maandag 1/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)|. 0,64 per mm, kleintjes 0.45 per mm. Vrijdag 20 februari 19871 78e jaargang no. 23737 171 •IMS Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur van min 2 graden in het noordwes ten tot ongeveer min 5 graden elders. Middagtemperatuur om het vriespunt. Tot matig afne mende wind, uit noordoost tot. noord. Zon op: 07.44; onder: 18.04. I Scheveningen hoog water: 7.47 en 20.22; laag water: 3.13 en 15.39 uur. ntse gering ;koord met eyland- AF DEN De Britse rege- is gisteren akkoord ge- met het samengaan van and Trucks, Freight Ro- ;n DAF, waarin DAF een ig krijgt van 60 procent le Rover Group van 40 ent. De Scammel-fabriek Vatford en de motorenfa- k plus gieterij van Leyland gelijknamige plaats en in jon zullen worden gesloten, regeling zal leiden tot een ies van ruim 2200 banen. Britse regering zal de Iden van Leyland Trucks ■eyland Buses van 750 mil- pond (ƒ2,35 miljard) voor rekening nemen. De hele atie maakt deel uit van reddingsoperatie voor de ar verliesgevende Austin ;r. De nieuwe onderne- g krijgt de naam DAF BV. Groot-Brittannië gaat het ive bedrijf opereren onder aam Leyland-DAF. 6: Werkgelegenheid bij Trucks niet in gevaar. (ADVERTENTIE) A.9. zaterdag GROTE MEUBELSHOW tentoonstellingsmodellen, estantposlen van fabrieken w.o. lankstellen. eiken/leer/stof enz., Ivandmeubelen, eethoeken, slaap kamers, wandsystemen enz. enz. negens 10-|arig bestaan speciale leestaanbiedingen. Eiken/lederen 3-2-zitsbank 1.490.- u 2.490.- I Honderden speciale aanbiedingen Transport in overleg. Alles direkt leverbaar. Falkar B.V. n verkoopkantoor van liquida- faillissementspartijen, 't 152, Lekkerkerk, vanaf k onder 2e hoogspan- aan de dijk achter impenlabriek. EUZE (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGE&S Verhuur van luxe auto'a en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP ÏEGEL WAARSCHUWT: (Van onze •arlementaire redactie) EUWARDEN De Hkelen in de top van de die ontstonden in J tweede helft van de fiode-Nijpels, zijn naar oordeel van Hans tegel nog altijd niet op- pst. Wiegel, voormalig politiek lei der der liberalen en thans commissaris van de koningin in Friesland, meent dat de huidige VVD-leiding de ogen niet mag sluiten voor die situ atie. Volgens hem hebben de gewone leden namelijk heel goed in de gaten wat er aan de hand is. „Anders gaat zo'n achterban niet zo reageren zo als zij heeft gedaan". Wiegel doelt op de affaire rond dr. G. Zoutendijk, voorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Ka mer en tot voor kort één van de steunpilaren van Nijpels. Die affaire is ontstaan doordat een aantal kamercentrales (ge westen) van de VVD de positie van Zoutendijk, zoals Wiegel dat noemt. „ter discussie" heeft gesteld door hem op de gezamenlijke voorkeurslijst voor de Eerste-Kamerverkie- zingen als nummer twee te plaatsen. Lijsttrekker zou de Zeeuwse senator ïr. D. Luteijn moeten worden. Naar verluidt is het hoofdbestuur echter niet van plan zich daar iets van aan te trekken. Pag. 3: „De volgende verkie zingen zijn de belangrijkste RTIJEN IN HAVENCONFLICT NDAAG WEER ROND DE TAFEL 5WIJK De Federa- Wegvervoer heeft de ijen in het stukgoed- flict in de Rotterdamse en 350 arbeidsplaatsen geboden in het be- isgoederenvervoer. is precies het aantal lidsplaatsen dat de goedbedrijven kwijt en via gedwongen lagen. ergrond is de schade van miljoen gulden die de [gevers in het wegvervoer ïu toe hebben ondervon- van de acties in de Rotter- >e haven. 'endien schreeuwt onze ijfstak om goede chauf- aldus een woordvoer- van de federatie waarin [gevers voor het beroeps- erenvervoer samenwer- fervoersbond CNV en de nwerkgevers vinden het od waard om te bestude- maar de Vervoersbond heeft negatief gerea- i. „De stukgoedwerker moet dan voor dezelfde belo ning tachtig uur rijden", aldus een woordvoerder. Het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid zou het aan bod vandaag bestuderen. De werkgeversorganisatie SVZ, de Vervoersbond CNV en de Vervoersbond FNV heb ben vandaag hun overleg over het conflict in de haven her vat. Aanleiding vormt de gis teren gepubliceerde brief van minister De Graaf (Sociale Za ken) waarin wordt gesteld dat moet worden gestreefd naar voorkoming van gedwongen ontslagen van de stukgoedbe- drijven. Bovendien gaat het ministerie niet uit van een te veel aan 350 maar aan ruim 200 stukgoed werkers. Uit de brief blijkt voorts dat de par tijen van de minister tot 2 maart de tijd hebben een op lossing te vinden voor de moeilijkheden. Lukt dat niet, dan zal de minister de over heidsbijdrage van f 10 miljoen in de structurele leegloopkos- ten per 1 juli stopzetten. Pag. 5: Havenwerkgevers halen bakzeil bij De Graaf. )uur belletje \RDEGARIJP PTT Telecommunicatie Leeuwarden eft de ongeveer 3000 abonnees in het telefoondistrict 110 abusievelijk een te hoge telefoonrekening gestuurd. Hardegarijp en Veen wouden werden eind vorig jaar or een computerstoring testimpulsen niet van de ge- rekskosten afgetrokken. De PTT heeft de gemiddelde bade voor de abonnees berekend op 30 gulden en zal dit drag (of meer) op de eerstvolgende rekening in minde- )g brengen. Scholen dicht uit protest Leerkrachten van de Henri Dunantschool in Amstelveen staan in de kou voor een ge sloten deur. Nog tien andere openbare basisscholen in die plaats waren vandaag geslo ten als gevolg van een geza menlijke actie van ouders, on derwijzers en leerlingen tegen de vierjarigen- en vervan gingsmaatregel van minister Deetman van onderwijs. De meeste van de totaal 1.800 leerlingen waren overigens niet op komen dagen, nadat hun ouders eerder deze week op de hoogte waren gesteld van de voorgenomen actie. MOSKOU Sovjet-leider Michail Gor batsjov heeft vorige week tegenover Sovjet- journalisten verklaard dat hij zou moeten aftreden als het verzet tegen zijn hervor mingsprogramma zo groot zou zijn dat hij het niet zou kunnen uitvoeren. Dit is gisteren gemeld door het officiële weekblad Moskou Nieuws. Gorbatsjov sprak vorige week vrijdag zes uur met ver tegenwoordigers van Sovjet-media. Volgens hoofdredacteur Igor Jakovlev van Moskou Nieuws is bij die gelegenheid ont huld dat de voltallige vergadering van het centrale comité van de communistische partij vorige maand driemaal was uitgesteld voordat het uiteindelijk bijeenkwam op 27 januari. De zitting was gewijd aan een bespreking van cle door Gorbatsjov ingevoerde sociale en economische hervormingen Volgens de aantekeningen van Jakovlev zei Gorbatsjov: „Als de partijtop bij elkaar was gekomen en tot de conclusie was geko men dat herconstructie niet gerechtvaar digd is en moet worden afgewezen zou ik hebben gezegd: „ik kan niet anders wer ken". Herconstructie is de term die het Kremlin gebruikt om Gorbatsjovs hervor mingsprogramma aan te duiden. Tafeltennissen tegen India Meervoudig Nederlands kam pioen tafeltennissen Bert van der Helm gaf gistermiddag acte de prèsence tijdens een tafeltennistoernooi voor de Indiase ambassade aan de Buitenrustweg in Den Haag. Het toernooi is een protest te gen het weren door de Indiase autoriteiten van het Israëlisch tafeltennisteam op het wereld kampioenschap dat vandaag is Katwijks bedrijf zoekt personeel in buitenland KATWIJK Het Katwijkse bedrijf Coen Weesjes BV over weegt in het buitenland perso neel te gaan werven. Het be drijf, actief op het gebied van beonnen in New Delhi. Van der Helm speelde een paar partij tjes tegen enkele politici, onder wie de PvdA'er Worrell. Tij dens het toernooi, dat werd georganiseerd door het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël en het Israël Comité Nederland, werd te vens een protestbrief aange boden aan de Indiase ambas sadeur. de interieurbouw, zoekt al twee jaar lang geschoold pro- duktiepersoneel, maar is er na zestien grote advertenties in verschillende bladen niet in geslaagd dit te vinden. Het be drijf voert nog één campagne in Nederland. Lukt deze niet, dan gaat men op zoek in Euro pa. Bij Cor Weesjes werken 25 mensen, de omzet verdubbelde in de afgelopen drie jaar. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel f \\/J opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 1 N.B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Het is een onontwarbare kluwen. En dat mag het natuurlijk niet zijn. We hebben het over cursussen Nederlands voor buitenlandse volwassenen. De si tuatie wordt zelfs door de vakgroep Algemene Taalwetenschap van de Universiteit van Amster dam onhoudbaar genoemd. Vanzelfsprekend is het belangrijk, dat de anderstalige Nederlanders niet alleen onze taal goed leren verstaan en spreken, maar ook dat ze die goed kunnen lezen. Dan kun nen ze zelf zien hoeveel aandacht de Leidse Cou rant ook aan hun problematiek in zijn kolommen besteedt. Anderstaligen die zo'n cursus volgen, kunnen toch op zijn minst onderstaande bon invul len. Al was het alleen maar om te zien dat ze - ondanks het rommeltje bij sommige cursussen - toch al vorderingen hebben gemaakt. WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben een boodschap naar de Surinaamse regering gestuurd waarin zij Pa ramaribo ervoor waa- schuwen dat onder drukking van de de monstraties waartoe voor vandaag is opge roepen, het bewind ver der zal isoleren en de economische problemen verder zal vergroten. „De wereld staat te kijken", aldus het ministerie van buitenlandse zaken aan het bewind in Paramaribo. Re kening wordt gehouden met een mogelijke confrontatie tijdens de demonstraties van vandaag, als gevolg van de economische crisis en het stopzetten van de activiteit van de bauxietmaatschappij Suralco, na acties van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De afgelopen dagen is in de Surinaamse hoofdstad door duizenden mensen, onder wie vele scholieren, betoogd tegen de voedselschaarste. Daarbij werd het aftreden van Bouterse geëist. De VS zijn bezorgd over een overreactie van het mi litaire bewind op de straat demonstraties, aldus Ri chard Holwill, de plaatsver vangend staatssecretaris voor inter-Amerikaanse za ken. „Wij hebben ons standpunt duidelijk gemaakt dat ge weld zou leiden tot een voortdurende en verdere isolatie van Suriname in een tijd dat de regering in ternationale steun nodig heeft om haar problemen op te lossen". „De crisis in Suriname wordt economisch genoemd, maar in werkelijkheid is zij politiek. De opstand is ge dreven door de politieke wens tot omvangrijke her vormingen", aldus de VS. Pag.4: Betogingen in Pa ramaribo breiden zich uit. Weer miljoenenbrand in Haagse binnenstad In de Haagse binnenstad heeft gisteravond opnieuw een mil joenenbrand gewoed. Net na afloop van de koopavond viel een tapijtenhandel aan de Am sterdamse Veerkade ten prooi aan de vlammen. De Haagse brandweer kreeg asistentie van de korpsen uit Zoetermeer en Rijswijk. Tien woningen werden ontruimd en twintig mensen moesten worden geë vacueerd. De schade wordt ge schat op twee miljoen gulden. De brand in de tapijtenzaak is de derde grote brand in Den Haag in tien dagen tijd. HILVERSUM De om roepen zijn verbijsterd en geschokt over het besluit van minister Brinkman (WVC) de start van het derde tv-net uit te stellen tot 1 april volgend jaar. De media-specialisten van de drie grote partijen VVD, CDA en PvdA hebben echter begrip voor het besluit van de minis ter. Aanvankelijk zouden de omroepen op 1 oktober dit jaar kunnen beginnen met uitzen dingen op Nederland 3. Door technische problemen is het echter niet mogelijk de pro gramma's vanaf die datum al in heel Nederland te ontvan gen. „Het belang van alle Ne derlandse kijkers weegt het zwaarst", zei Brinkman. Televisiedirecteur Richard Schoonhoven van de KRO kondigde aan een schadever goeding bij de minister in te zullen dienen. Hij toonde zich verbolgen over het uitstel, evenals zijn Vara-collega Mau rice Koopman en Avro-voor- zitter Wallis de Vries. Koop man sprak van een „absoluut ongehoorde" beslissing. „Eerst wordt de omroep gedwongen tijdig de zaakjes voor elkaar te hebben en vervolgens wordt de ingangsdatum een half jaar uitgesteld", aldus de Vara-tele- visie-directeur. Volgens Koop man dient de Kamer het be sluit van Brinkman terug te draaien. Voorzitter Wallis de Vries van de Avro zei dat minister Brinkman en de Tweede Ka mer al heel lang wisten dat het derde net op 1 oktober nog niet overal in Nederland zou kunnen worden ontvangen. Ed van Westerloo. hoofd dienst televisie van de NOS, wees in zijn kritiek ook op dat aspect. Veronica-directeur Rob Out was de enige die nog wel enig begrip kon opbrengen voor de positie van Brinkman, gezien de stevige kritiek van de Consumentenbond en de dreigende schadeclaims van organisaties als Teleac. Pag.19: Brinkman is een draaitol CcidócSouxcMit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1