Bouwwereld wil beter imago Nieuwe regeling kwijtschelding belastingen 06-0543<M b Opstand in Paramaribo is de beste oplossing Proces tegen Masson op oor na gevild Nieuwe paspoort f voor kinderen en» ouderen goedkope^ Slotdag op Aruba L BINNENLAND £eidóc(3ou4a/nt WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 PAGIN Tongvisserij Noordzee beperkt DEN HAAG De visserij op tong in de Noordzee is tot 15 april beperkt. Om te voorkomen dat het tongbestand wordt aangetast mogen de vangsten van de vissers tot die datum niet meer dan 30 procent tong bevatten. De beperking is nodig omdat door de verhoudingsgewijs sterke en snelle daling van de tempera tuur van het Noordzeewater in de afge lopen maanden de tong gevlucht is naar de diepere delen van de Noordzee. De vis kan op deze plaatsen gemakkelijk worden gevangen. Daardoor bestaat de kans dat de tongstand zo sterk wordt aangetast dat er onvoldoende ouderdie- ren overblijven om deel te nemen aan de paai die meestal in mei begint. Hans Tetzner overleden AMSTERDAM Dr. Hans Tetzner is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam over leden. Hij is 88 jaar geworden. Tetzner speelde acht keer in het Nederlands voetbalelftal en genoot later grote bekend heid als sportchirurg. Ook als official was Tetzner actief. Zo was hij enige tijd voorzitter van het organisatiecomité van het concours hippique Jum ping Amsterdam en fungeerde hij als adviseur van het be stuur van het Olympisch sta dion in de hoofdstad. Dr. Hans Tetzner was officier in de Orde van Oranje Nassau. Kerncentrale Dodewaard weer stilgelegd DODEWAARD De kerncentrale in Dodewaard is gisteren kort na het opstarten weer stilgelegd. Op het moment dat de centrale, die in verband met de jaarlijkse splijtstof wisseling en een reparatie een maand uit bedrijf is geweest, weer stroom begon te leveren, werden trillingen in de turbine waargeno men. De centrale is vervolgens on middellijk stilgelegd. In april zal de zeventien jaar oude kerncentrale worden geïnspecteerd door deskun digen van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Sjevardnadze bezoekt Nederland DEN HAAG De Russische minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevard nadze zal binnen afzienbare tijd een be zoek brengen aan Nederland, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag bekend ge maakt. Over het tijdstip van het bezoek wordt nog gepraat. Nederland geeft de voorkeur aan een bezoek in het najaar. Sjevardnadze wordt de hoogste Sovjet functionaris die Nederland bezoekt sinds zijn voorganger, de huidige president An drei Gromiko, het land aan het begin van de jaren zestig aandeed. Afgelopen no vember nodigde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zijn Sovjet-collega uit voor een be zoek. Van den Broek legde toen met pre mier Ruud Lubbers een tweedaags bezoek af aan Moskou. Marktgericht onderwijs pakket voor werklozen AMSTERDAM Op de departe menten van economische zaken en sociale zaken wordt nagegaan of aan werklozen en aan mensen die met ontslag worden bedreigd on derwijspakketten kunnen worden aangeboden die sterk op de markt zijn gericht. Bezien wordt of men kan beginnen met proefprojecten waarin vraag en aanbod op het ni veau van hoger onderwijs bij el kaar kunnen worden gebracht. Mi nister Deetman (Onderwijs) wil vooral een bemiddelende en kata lyserende rol spelen bij het aanbie den van marktgerichte onderwij spakketten. APELDOORN De Ne derlandse bouwwereld heeft zo langzamerhand een belabberd imago. Dat moet snel verbeteren vinden de bouwers, vere nigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). Vandaar dat het jaarlijkse congres, giste ren gehouden in Apel doorn, onder meer in het teken stond van koppel bazen, beunhazen en fraudeurs. Volgens AVBB-voorzitter F. de Vilder is de bouwwereld voor de consument een on doorzichtige aangelegenheid. „Mensen weten niet hoe het in elkaar zit. Meestal krijgt de aannemer de klachten op zijn bureau, maar vergeten wordt dan dat het bouwen van een huis een samenspel is van allerlei mensen. Archi- tekten, toeleveringsbedrij ven, schilders en ga zo maar door. Door een betere samen werking tussen die groepen moet gezorgd worden voor een kwalitatief beter pro- dukt". Op het .congres werden er geen doekjes om gewonden. De bouwwereld mag dan se dert de Tweede Wereldoor log met de wederopbouw van Nederland een „prima klus" geleverd hebben, toch is de bedrijfstak „uiterst fraudege voelig" gebleken, aldus De Vilder. Nu de wederopbouw grotendeels achter de rug is, is de tijd gekomen om de sec tor zelf in de steigers te zet ten. De Vilder: „De consu ment moet om te beginnen kunen zien hoe het reilt en zeilt in de bedrijfstak en hoe de prijs van een woning tot stand komt. Dat moet toch leiden tot een positievere kijk op de bouwwereld". Vooruitzichten De economische vooruitzich ten voor de bouwsector zijn overigens niet meer zo roos kleurig als enkele jaren gele den. De overheid, vanouds de grootste opdrachtgever, houdt angstvallig de hand op de knip. Alleen de particulie re sector biedt nog kans op een lichte groei van het bouwvolume. Bijgevolg moet de bouwwereld zijn produkt aanpassen. „De tijd van con fectie is voorbij. Wat komt is een tijd dat woningen aange meten worden als een maat pak, waarbij op de wensen van de directe gebruiker wordt ingespeeld", aldus De Vilder. Die „maatwoningen" mogen volgens de AVBB- voorzitter best wat duurder zijn, als de kwaliteit maar evenredig toeneemt. Verder zou de btw voor onderhouds werkzaamheden verlaagd moeten worden. Op die ma nier kunnen volgens De Vil der veel oude projecten die nu nog in een „deplorabele staat" verkeren opgeknapt worden. Vakman Het bouwen op maat en de toegenomen renovatie-werk zaamheden vragen ook een andere vakman in de bouw, viel op het congres te beluis teren. De specialist van de ja ren zestig/zeventig die in grote bouwprojecten één be paalde taak uitvoerde, wordt verdrongen door de all round-vakman. Ook de bouwopleidingen moeten hier op toegesneden worden, zo hield minister Nijpels van Volkshuisvesting de vergade ring voor. „Dat levert wel het nodig op. Een allround vakman ontleent doorgaans meer plezier aan zijn afwisse lende werk, het is voor de klant prettiger als het werk door één man wordt uitge voerd en voor de aannemer wordt de planning eenvoudi ger". Misschien, zo was op het con gres te beluisteren, is een bouwsector waarin hoofdza kelijk vaklieden werken wel minder fraudegevoelig. Het probleem is alleen, dat voor alsnog weinig jongeren zich voor een opleiding binnen de bouw melden. Een vervelend dilemma, want juist het nog slechte imago van de bouw zou debet zijn aan die geringe belangstelling. Prins Willem-Alexander, die hier poseert voor de marinierskjs C ne Saveneta op Aruba, maakte vandaag een rondrit ove eiland. Koningin Beatrix en prins Claus benutten de laatsti op Aruba voor onder meer een bezoek aan het activiteiteif trum voor ouderen „Centro Pa Nos Grandiman". Voor defie dag en de avond stond niets op het dagprogramma. Het koninklijk gezelschap begint morgen aan een driedorr staatsbezoek aan Venezuela. Koningin Beatrix zal worden zeld door minister Van den Broek van buitenlandse zaken premiers van de Nederlandse Antillen en Aruba. Het b« heeft ten doel de goede betrekkingen tussen Nederland e nezuela op een hoger diplomatiek niveau te brengen, nu diwe derlandse Antillen en Aruba steeds lossere banden krijgerun Nederland en economisch steeds afhankelijker worden vai^ort nezuela. Vrijdag zal door alle landen een document wordeLg( dertekend waarbij de nu al bestaande economische ovq JL structuur wordt vastgelegd. a >t6* TD pAlb L rik hc EX-PREMIER CHIN A SEN: (Vervolg van voorpagina) PARAMARIBO Bij het gebouw van de militaire politie en dat van de Na tionale Assemblee in Suri name zongen de betogers het volkslied. Talrijke au tomobilisten toeterden om hun sympathie met de de monstranten te betuigen. Zo'n 1000 demonstranten kwamen aan bij het onaf hankelijkheidsplein. Daar sloeg de politie met gum miknuppels in op de me nigte. In een anoniem pamflet, dat in Paramaribo was verspreid, werd tot het protest tegen de legerleider opgeroepen. Ver nomen is dat in verband met de verspreiding van het pam flet zeven tot tien mensen zijn gearresteerd. De autoriteiten waarschuwden de bevolking van de hoofdstad niet deel te nemen aan de betoging „waar voor geen vergunning is gege ven". De Surinaamse ex-premier Chin A Sen verklaarde in een reactie dat de betoging aan toont dat voor de mensen in Suriname nu een grens is be reikt. „Bouterse verklaarde onlangs: „De maat is volgelo pen" (hij doelde hierbij op de acties van het Jungle Com mando)". „Ik denk dat het volk ook van mening is dat de maat is vol gelopen, alleen anders dan Bouterse het interpreteert. De morele en financiële aftake ling van de samenleving heeft een dieptepunt bereikt en ik denk dat de mensen nu in op stand komen", zo voegt hij er aan toe. Een opstand in Paramaribo noemt de ex-president „het beste scenario", daarbij verwij zend naar het gewapende ver zet van de groep-Brunswijk. Een spontane opstand in de hoofdstad zou een militaire slag om Paramaribo kunnen voorkomen, zo meent Chin A Sen. Hij verwacht dat de autoritei ten hard zullen reageren op protesten in Paramaribo. „Dan moet je afwachten of de men sen doorzetten of dat zij door de terreur weer terugvallen in hun passieve houding terug vallen. Als er echter een sneeuwbaleffect optreedt dan helpen zelfs de modernste wa- Surinaamse militairen en agenten konden gisteren niet voorkomen dat zo'n 1000 mensen in Para maribo de straat opgingen om tegen het bewind van legerleider Bouterse te protesteren. pens niet meer, dat is bij Mar cos en Duvalier gebleken", al dus Chin A Sen. Het Surinaamse leger heeft gistermorgen bij Carolina, vijf tig kilometer ten zuiden van Paramaribo, een vuurgevecht geleverd met het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk. Volgens de autoriteiten zijn daarbij vier commandanten van de groep-Brunswijk ge dood en werden drie strijders gevangengenomen. Aan de zij de van het nationale leger zou slechts één gewonde zijn ge vallen. Verder meldde de voorlich tingsdienst dat het leger in het oosten en zuiden van het land bezig is met acties tegen het Jungle Commando. Vorige week kondigde legerleider Bouterse al een groot offensief aan tegen de rebellen „omdat de maat is volgelopen". De NVD voorspelde dat het te kort aan brood, dat de laatste dagen lange rijen bij de win kels deed ontstaan, binnenkort zal zijn opgeheven. De brood- schaarste werd volgens de NVD niet veroorzaakt door het ontbreken van tarwe, dat moet worden ingevoerd, maar door de energieproblemen. Tot midden april is de levering van meel verzekerd, aldus de officiële mededeling. Vegin: elektrisch verwarmen duurder APELDOORN Het bouwen van huizen zonder gasaanslui- ting, waarin elektrisch wordt verwarmd, is financieel-econo- misch onaantrekkelijk en con- l sument-onvriendelijk. Elektri maatregelen moeten riemen om aan de grotere vra^g naar elektriciteit te kunnen vol doen. Verzwaring van het elektriciteitsnet en het opstel len van extra produktievermo- sche verwarming is al snel gen brengen hoge kosten met duurder dan verwarming met zichynee. Dat zegt de Vereni- gas en bovendien zullen de ging van Exploitanten van stroomproducenten speciale Gasbedrijven in Nederland (Vegin) in reactie op een re cente studie van de Kema, het onderzoeksinstituut van de elektriciteitsbedrijven. Vol gens de Kema is het uit koste noverwegingen interessant om woningen, waarin jaarlijks minder dan 800 kubieke meter gas wordt verbruikt, niet meer van een gasleiding te voorzien. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-wc^sp MAASTRICHT Het slepen de proces tegen mr. drs. A. Masson, de geschorste direc teur beleggingen van het ABP en hoofdverdachte in de ABP- affaire, is bijna afgelopen. Na dertig zittingsdagen verdeeld over drie maanden sloot de Maastrichtse rechtbank giste ren het 50.000 bladzijden tel lende dossier waaruit volgens de officier het bewijs moet ko men dat Masson zich heeft schuldig gemaakt aan het aan nemen van steekpenningen en het plegen van valsheid in ge schrifte. Masson bleek duidelijk opge lucht dat aan de behandeling van het dossier een einde is gekomen. Op 10 maart zal rechtbankpresident Wortmann een overzichtje geven van de behandelde feiten. Diezelfde dag nog krijgt officier van jus titie Laumen de gelegenheid zijn verdenkingen tegen Mas son hard te maken. In de dag vaarding gaat het nu om drie hoofdfeiten, maar de officier van justitie plaatste die enkele weken geleden met toestem ming van de rechtbank doch onder protest van de verdedi ging tegen een veel bredere achtergrond van andere feiten. Die zaken moeten als indirect bewijsmateriaal dienen om de rechtbank ondanks de stelsel matige ontkenningen vian Masson de overtuiging te ge ven dat hij een slecht direc teur beleggingen was van het ABP. Tonnen steekpenningen zou de ambtenaar Masson in strijd met zijn ambtsplicht vol gens Laumen hebben aange nomen bij onroerend-goedt- ransacties tussen bouwbedrij ven en het ABP. De Centrale Beleggingsraad van het ABP zou daarbij door Masson op zijn minst onvolledig zijn voorgelicht. Masson en zijn za kenvriend ir. J. van Zon zijn de hoofdverdachten in wat wel wordt genoemd de „ABP affaire 1". Dit in tegenstelling tot de tweede affaire rond on regelmatigheden met ver strekte woningsubsidies, waar bij het ABP gezelschap kreeg van andere beleggers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Van der Linden van bui tenlandse zaken wil het nieu we, fraudebestendige paspoort dat volgens de huidige plan nen op 1 januari 1988 inge voerd moet worden, voor kin deren en ouderen aanzienlijk goedkoper maken. Jongeren tot zestien jaar en 65-plussers moeten het paspoort tegen de kostprijs van 27,50 gulden kunnen krijgen. Voor kinde ren beneden de vijf jaar zou de prijs van een nieuw paspoort niet meer dan de helft van de kostprijs mogen bedragen (13,75). Deze categorieën behoeven in deze opzet geen gemeentelijke of provinciale leges te betalen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken wordt overwogen ook mensen met een uitkering het paspoort te gen kostprijs te verstrekken. Alle anderen betalen het volle bedrag van ruim tachtig gul den, inclusief alle leges, ook die van het rijk. Dat bedrag ligt net boven de prijs die nu gemiddeld voor een paspoort betaald wordt. Van der Linden schrijft een en ander in zijn antwoord op de 59 vragen die de vaste kamer commissies van binnenlandse zaken en van buitenlandse za ken over de invoering van een nieuw Nederlands paspoort naar Europees model hadden gesteld. De produktie van het paspoort wordt uitgevoerd door KEP BV, een samenwer king tussen Kodak in drukkerij Elba in Schieda "I Philips in Eindhoven. K^A voorlopig gevestigd in B> veld. Het paspoort-modei dit bedrijf bleek beter ba tegen fraude dan dat Staatsuitgeverij. Wel ws laatste model acht gj goedkoper. In zijn antwoorden be^ Van der Linden dat de ceverlening er op achi °P zou gaan: dat geldt maP tachtig gemeenten waarjtnsi een aparte regeling nu noten klaar-terwijl-u-wacht-serijjgj bestaat. Straks is in all! meenten het nieuwe pai. e altijd na 48 uur verkrijg" dat is acht dagen snelleAva. in de meeste andere gei&nsi ten. aldus Van der Lindejtol] (ADVERTENTIE) Jtse De regels om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van rijksbelastingen en ook onroerend-goed belasting zijn veranderd. Nieuw is nu ook dat de ontvanger der rijks belastingen beslist als het gaat om onroerend goed belas tingea De directeur der rijksbelas tingen in uw regio beslist als het gaat om andere belastingen of heffingen. In de folder "kwijtschelding van belasting" wordt u dit uitgelegd. Deze folder (en het kwijtscheldingsformu lier) is te verkrijgen bij de BelastingTelefoon (06-0543, elke werkdag bereikbaar van 8 tot 5 uur, gratis!) en bij uw ontvangkantoor der rijksbelastingea ELKE WERKDAG VAN 8 TOT5 EN GRATIS i de Belastingdienst "ha' tv 1de Ier Ma g. gde .IP Publikatie van c

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4