Bouterse treedt hard ^g^BoutCTgetreedthm^og tegen betogers in Paramaribo J Tong 9W Jones-index rbri jzelt record TIENTALLEN DODEN BU TREINRAMP BRAZILIË Ir. Luteijn neemt plaats in van Zoutendijk Itbreiding ist bij en Haag lancieel ibaalbaar Slaat jesfabriek volledig in de as gelegd Nieuwe opheffingsnorm geen bedreiging Leidse scholen andvulling van cement en staal £eicUe 6oma/nt Woensdag 18 februari 1987 78e jaargang no. 23735 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. VLeiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0.64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Lichte vorst en wolkenvelden. Vooral in het noordwesten af en toe zon. In het zuidoosten nu en dan sneeuw. Minimum temperatuur -lgraad bij zee tot - 5 graden in het binnenland. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige noordoos tenwind. Zon op: 07.49; onder 18.00. Scheveningen hoog wa ter: 06.27 en 18.42; laag water 01.57 en 14.30. BRIEF 53 JAAR ONDERWEG (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Een brief vanuit Parijs naar Italië heeft ei bijna 53 jaar over gedaan om zijn bestemming te be reiken. Bij een kuurhotei in Toscane is dezer dagen een brief uit de Franse hoofdstad gearriveerd, die gedateerd was op 24 juli 1934. In het schrijven vraagt een mevrouw in lichtingen over een kuur- -vakantie in het hotel. De Italianen zijn er vooral verbaasd over, dat het schrijven twee dagen na de verzending vanuit Pa rijs al in het postkantoor van het Toscaanse kuur oord Montecattini Ter me was gearriveerd. Dat blijkt uit het poststempel. Waar schijnlijk zijn de postamb tenaren van Montecattini indertijd zo geschrokken van deze voortvarendheid, dat ze besloten de brief nog maar even opzij te leg gen. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WD-achterban lust fractieleider niet meer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De achter ban van de WD vindt dat dr. G. Zoutendijk (57) geen plaats meer verdient in de dagelijkse leiding van de partij. In de perio- de-Nijpels is Zoutendijk, zij het veelal achter de schermen, volgens de le den te zeer betrokken ge weest bij een beleid dat de VVD uiteindelijk de grote verkiezingsnederlaag van vorig jaar opleverde. Als lijsttrekker voor de Eerste- Kamerverkiezingen en voor zitter van de liberale senaats fractie geven de VVD-afdelin- gen niet de voorkeur aan de huidige fractievoorzitter maar aan ir. D. Luteijn (43), hoewel die nog maar net drie jaar in de Eerste Kamer zitting heeft. Luteijn geniet bekendheid vanwege zijn bestuurlijk werk in agrarische organisaties. Mo menteel is hij voorzitter van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuin bouw. De wens van de liberale ach terban blijkt uit de kandida tenlijsten voor de Eerste-Ka- merverkiezingen, die de ne gentien kamercentrales (ge westen) van de VVD dit week- einde hebben ingediend. Na het in elkaar schuiven van die lijsten, waardoor de zogeheten „Moddermanlijst" ontstaat, reikt Zoutendijk niet hoger dan de tweede plaats. Dit re sultaat komt nogal onver wacht, omdat de meeste bestu ren van de kamercentrales na overleg met het partijbestuur Zoutendijk nummer één had den gezet. Veel gewone leden blijken echter een andere mening toe gedaan. In de kamercentrale Dordrecht bijvoorbeeld werd Zoutendijk, tegen het advies van het bestuur in, zelfs ge heel van de lijst verwijderd. Mevrouw L.A. van Scherpen- berg, voorzitter van die ka mercentrale, sprak van een verbazingwekkend gebeuren. „Maar de leden hebben recht op een eigen mening. Eens in de zoveel jaar geven zij een oordeel over hun vertegen woordigers in Den Haag. Zou tendijk wist dat dit kon gebeu ren". Pag. 3: WD-bestuur houdt kandidatenlijst geheim Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. lelefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De zeevis krijgt nauwelijks tijd om op adem te ko men. De ene school is nog niet gevangen of de an dere is alweer aan de beurt. Zo is het ook met de tong. Om te voorkomen dat er geen tong meer overblijft, mogen de vissers hun netten nog wel uit werpen, maar ze moeten er dan wel voor zorgen, dat ze telkens zeventig van de honderd exemplaren in zee terug gooien. Of zoiets. Want de vangst mag tot half april maar dertig procent bedragen van wat tot nu toe gevangen werd. Even een pauze dus voor de vissers. Overigens doen wij hier niet aan vangstbeperking en gaan gewoon door met het vis sen naar (proef-)abonnees. Zeg dat voort, want het is de enige goeie manier om de Leidse Courant over de tong te laten gaan. leger traden hard op tegen de betogers. Dat een relatief groot aantal Surinamers zich nu niets heeft aangetrokken van de intimidatie door leger en politie kwam voor velen als een verrassing. Uit verkla ringen van ooggetuigen wordt duidelijk dat de spon tane uiting van protest veel demonstranten een bevrij dend gevoel gaf. Er wordt al gesproken over het „Mar cos- en Duvalier-effect". Directe aanleiding voor het protest is de steeds nijpen der wordende schaarste aan levensmiddelen en andere -odukten. De laatste dagen ontstonden lange rijen voor de verkoop van brood. De toch al kritieke deviezensi- tuatie is nog verder ver- YORK De koersen op de effecten van Wall Street zijn gisteren tot een recordniveau gestegen. De Dow Jones- voor de dertig belangrijkste industriële ren steeg met 54,13 punten tot 2.237,48. /as de grootste stijging op één dag in het an van de beurs. uiting van Wall Street op maandag we- Washington's Birthday bleek al snel llbeletsel te zijn geweest voor voortzetting de sterk opgaande lijn van afgelopen jg, toen de Dow Jones met ruim zeven^ punten steeg. Beurshandelaren noemden felangrijkste factoren hernieuwde koop- van institutionele beleggers en een alge- U positieve beoordeling van de economi- vooruitzichten. SAO PAULO Bij een botsing tussen twee overvolle passagiers- treinen in een voorstad van de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn ze ker 69 mensen gedood, terwijl ruim 300 mensen gewond raakten. Tientallen mensen zouden nog bekneld zitten in de wrakstukken. Volgens artsen zijn veel van de gewonden er ernstig aan toe en is de hoop dat uit de trein nog overlevenden worden gehaald nihil. Een woordvoerder van de Braziliaanse spoorwegen verklaarde dat een van de machinisten een sein heeft genegeerd, waardoor de ene trein de andere in de flank greep. De bergingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door hevige regenval in het gebied, waardoor veel toegangswegen naar de plaats van het ongeluk door modder en overstromingen moeilijk berijdbaar zijn voor ambulances. De ziekenhuizen waar de gewonden worden geholpen hebben een groot tekort aan bloed en pijnstillers. In Bangladesh zijn zeker veertig mensen om het leven gekomen toen een bus, die aan boord van een veerboot wilde rijden, in het water terecht kwam. Een van de treinstellen is door de ander compleet doormidden „gesneden,". HAAG Indien uitend op de financië- tvolgen wordt gelet, is |ustuitbreiding tussen veningen en Hoek I Holland uit maat- ppelijk-economisch niet haalbaar. J kanttekening plaatst fitter drs. J. Borgman de stuurgroep die de litbreiding heeft on- cht en daarover van- het eindrapport uitgebracht aan Ge- eerde Staten. Ins Borgman is de kus- jeiding wel haalbaar als )ing wordt gehouden met ïgere kwaliteit van het 1 na uitbreiding, die niet in geld is uit te druk- hu verschenen rapport [als basis voor de besluit- lereiding en -vorming bij [trokken overheden. De croep onderscheidt in het pport drie varianten: jordlob tussen Scheve- n en Monster (circa 1.800 .re); lai, voor Kijkduin en het Juinpark (circa 2.800 hec- ilk, die zich uitstrekt over Irolle kustlengte tussen ■reningen en Hoek van fid (circa 3.800 hectare), t rapport is ervan uitge- Jdat de aanleg van de ite kustuitbreiding tussen j en 5,7 miljard gulden |De stuurgroep becijfert ?sparingen mogelijk zijn 0 miljoen gulden, maar rekening met een onze- lidsmarge van ongeveer ent. lerlands Hbalop Channel? PARAMARIBO Zo'n 1000 Surinamers heb ben gisteren in Parama ribo gedemonstreerd te gen het bewind van le gerleider Bouterse. Het was het eerste grote openlijke protest sinds de decembermoorden in 1982 op vijftien kriti- ci van het regime-Bou- terse. De Surinaamse overheid heeft gisteren aangekondigd hard op te zullen treden tegen nieuwe uitingen van protest. De betogers riepen leuzen als „Zeven jaren niets ge- daan, Bouterse, tijd om nu te gaan" en „Weg met de uzi's". Ondanks een waar schuwing van de autoritei ten niet aan de demonstra tie deel te nemen en de na drukkelijke aanwezigheid van leger en politie maak ten de betogers een rond gang door de hoofdstad, die drie uur duurde. Politie en slechterd doordat de werk zaamheden bij het bauxiet- bedrijf Suralco stilliggen. De levensstandaard van de Surinamers is onder het mi litair bewind drastisch, en de laatste maanden in ver sneld tempo, achteruit ge gaan. Pag 4: „Opstand in Para maribo is de beste oplos sing". De brand ver oorzaakte dik ke rookwol ken. Buurtbewo ners troosten elkaar. Ruim honderd om wonenden moesten wor den geëva cueerd In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ERSUM Sky Chan- Britse commerciële te ender, onderzoekt de (ijkheden om Nederlands 1 op de buis te brengen, is de toestemming no- de KNVB en de NÖS. BOS heeft thans het al- fccht inzake het uitzenden Jlederlandse voetbalwed- tn. De voetbalbond is met al enige tijd in onder- ding over een nieuw "et, waarbij de KNVB iet recht wil krijgen tot tatie. De KNVB zal, vol- yvoorlichter Wim Jesse, J maart de plannen be- :n met de voorzitters e betaald voetbalclubs. DEN HAAG Voor de tweede ners worden geëvacueerd. De brand- richtingen kwamen daardoor toe- maal binnen één week is gisteren weer zette het volledige materieel en schouwers toegestroomd. Onder hen brand ontstaan in een slaatjesfabriek al het personeel van de uitrukdienst bevonden zich ook burgemeester in de Haagse Schilderswijk. Bleef de in, dat zich er vooral op richtte de Havermans en hoofdcommissaris brand de eerste keer nog beperkt, nu bedreigde huizen te behouden. De Brand van de politie, brandde het fabriekcomplex volledig schade wordt geschat op drie miljoen uit. Doordat het vuur gepaard ging gulden. In heel Den Haag was de met een enorme rookontwikkeling enorme rookpluim van dë brand in moesten ruim honderd buurtbewo- de Schilderswijk te zien. Uit alle (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Leidse scho len voor voortgezet onder wijs komen niet in gevaar door de nieuwe ophef fingsnorm (minimaal der tig leerlingen per leerjaar) van staatssecretaris Gin jaar waarmee de Tweede Kamer gisteren heeft in gestemd. De christelijke Willem- Alexandermavo. de kleinste school voor voortgezet onder wijs in Leiden, telt gemiddeld iets meer dan zestig Teerlingen per leerjaar, aldus directeur G. Jansen. Ook de openbare scho len voldoen ruim aan het cri terium van dertig leerlingen per leerjaar, aldus de heer Pe ters, hoofd van de directie on derwijs van de gemeente. Oorspronkelijk had mevrouw Ginjaar een wetsontwerp inge diend met een opheffingsnorm van zestig leerlingen per leer jaar, maar hiervoor kreeg zij in de Kamer onvoldoende steun. PvdA en D66 deden gisteren nog een poging de Kamer warm te maken voor een tus senvoorstel: een school voor voortgezet onderwijs zou niet zelfstandig mogen blijven be staan als het aantal leerlingen per leerjaar minder dan 45 leerlingen bedraagt. De rege ringspartijen CDA en VVD voelden hier echter niets voor. Wel bleken zij het eens met de opvatting van PvdA en D66, dat opheffing of fusie van scholen zoveel mogelijk afhan kelijk moet worden gesteld van de situatie in een bepaalde regio. In gebieden waar de scholen dun gezaaid zijn moe ten uitzonderingen op de regel mogelijk zijn. De staatssecreta ris stond hier niet geheel af wijzend tegenover, maar waar schuwde wel dat het in de praktijk bijna ondoenlijk zal zijn een school met minder dan dertig leerlingen per leer jaar draaiende te houaen. PvdA en VVD vinden dat per regio in elk geval een openba re school voor voortgezet on derwijs moet bestaan. Wordt de laatste openbare school in een bepaald gebied met ophef fing bedreigd, dan moet die school met steun van de over heid overeind gehouden wor den. Volgens Ginjaar echter zou een kleine openbare school in sommige gevallen wel met een confessionele school kunnen samenwerken. Het CDA vindt dit een aan vaardbare noodoplossing, maar SGP, GPV en RPF vrezen dat in zo'n geval de identiteit van het confessionele onderwijs verloren zou gaan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): IA AG De Nederland- •niging tot Bescherming leren is een campagne ten om katten in haar een nieuw tehuis te ge- In te voorkomen dat de opnieuw volraken met De dierenartsen, vere- in de KNMD, hebben lewerking aan de actie jd. In de ongeveer ne- over het land versprei- iels van de Dierenbe- ing zaten vorig jaar I katten, 10.000 meer dan 15. Tijdens de campagne de vereniging kattenoe- op hun dier te laten ste- 'n of castreren. 1 ^SKOU Pamir, de Indische olifant in in de slagtand had gezeten schoon en goten I "dierentuin van Moskou, brak onlangs er vervolgens cement en roestvrij staal in. slagtand, leek vervolgens voortdurend te hebben en at niet meer. Veeartsen Pamir had, aldus een krant in Moskou, \A O&men uiteindelijk met een oplossing. Zij meteen zijn eetlust terug en maakt inmid- doofden Pamir, maakten de holte waar- dels weer een gezonde indruk. ïpagne voor blkatten (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1