!eidóe Sou/temt ALLER LEKDS) De Leidse Gburant komt door weer en wind STAD OMGEVING •JSC viert irig jubileum If drinkwaterbedrijven springen Leidse LDM bij WEDWINKEL GEOPEND WOENSDAG 18 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 - denaar (27) rgeschoten HAAG/LEIDEN Een 27-jarige aar is gisteravond door onbekende neergeschoten op de Hoefkade in aag. De man is in kritieke toestand men op de afdeling intensive care t Westeinde Ziekenhuis. Het slacht- ag, nadat hij was geraakt, toch nog n de Koninginnestraat in te vluch- zwaargewonde man belde aan bij woner van een huis, waar hij in de i in elkaar zakte. Er bestaat nog uidelijkheid over het verloop en de c van de schietpartij. De politie; et vermoeden dat er meer dan één .p de man is afgevuurd. Op straat drie lege hulzen gevonden. De po- left de zaak in onderzoek. VVV-gids voor Zuid-Holland LEIDEN De gids voor Vakantie en Vrije Tijd Zuid-Holland 1987 is klaar. De gids, uitgegeven door de Provinciale VVV Zuid-Hol land in samenwerking met de plaatselijke VVV's, kost 2 gulden 50 en is te koop bij de provinciale VVV-kantoren en grotere boekhan dels. De gids bestaat uit drie delen. Het eerste deel geeft informatie over de sterke punten van Zuid-Holland: kust, steden, water en attrac ties. Het tweede deel beschrijft de belangrijkste streken in Zuid- Holland gegroepeerd rond de steden Leiden, Den Haag, Delft, Rot terdam, Dordrecht, en Gouda. Het derde deel biedt gedetailleerde informatie per onderwerp, in alfabetische volgorde gerangschikt van attracties tot zwembaden. Dit thematische deel wordt afgeslo ten met informatie over restaurants en logiesmogelijkheden. De provinciale VVV van Zuid-Holland heeft samen met die van Noord-Holland en Utrecht de brochure „Holland en Utrecht 1987" uitgegeven. Buitenlanders, die toeristische informatie aanvragen over deze drie provincies, krijgen de brochure gratis bij de vijftien buitenlandse vestigingen van het Nederands Bureau voor Toeris me. Daarnaast wordt de folder vespreid op beurzen en toeristische manifestaties in het buitenland. Verkoper mishandeld en van kas beroofd LEIDEN t— Een 19-jarige verkoper van een kle- dingzaak aan de Haarlemmerstraat is gistermid dag omstreeks vier uur door twee onbekende mannen met een mes in zijn been gestoken. Te vens leegden de mannen de kassa, waarin zich zo'n 1500 gulden bevond. De verkoper moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Daar werd de vleeswond gehecht. De twee mannen wa ren de zaak binnengekomen op het moment dat de verkoper alleen in de winkel was. Zij pasten kleding en namen ondertussen de situatie in de winkel op. Naar aanleiding van het signalement dat de verkoper van het tweetal wist te geven, hield de politie ongeveer twintig minuten later bij het station twee mannen aan. Bij verhoor op het politiebureau bleek dit tweetal echter niets met de overval te maken te hebben. Zij zijn weer weg ge stuurd. Reumatoloog promoveert LEIDEN H.S. Goei The, reuma toloog in Heerlen, is vandaag aan de Rijksuniversiteit grpromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Hij promoveerde op een onderzoek naar chronische rugpijn, die wordt veroorzaakt door een ontsteking. Promotor was prof. dr. A. Cats, hoogleraar in de inwendige ge neeskunde te Leiden. Door het on derzoek van Goei The kan eerder een diagnose worden gesteld bij patiënten met chronische rugpijn, die wordt veroorzaakt door een ontsteking. Bovendien heeft de reumatoloog een beschrijving ge geven van een niet eerder herken bare vorm van chronische rugpijn. Schoudertas ontvreemd LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Katwijk is gis teravond haar tas met daarin rijbewijs, bank- pasjes en 600 gulden kwijt geraakt. De vrouw was enige tijd in een koffieshop aan de Beschuitsteeg geweest en had daar haar tas laten liggen. Toen zij ongeveer een half uur later de tas miste, rende ze terug maar de tas was al ver dwenen. iriessenplein levert niets op pIDEN Archeolo- :h bodemonderzoek het braakliggende ■ein van de toekomsti- Marcagarage aan het Driessenplein heeft dusverre nauwelijks it opgeleverd. Voordat eerste spa de grond in ig, hield men rekening lijk jet de aanwezigheid van ude funderingen van sio- taegere bebouwing. Dat leek niet het geval. Alleen een paar water- ji beerputten waarin rat scherfmateriaal zat, laar verder niets bijzon- aldus L. Baren- regt, hoofd directie ci- rle werken en verant woordelijk voor het oud heidkundig bodemon derzoek in Leiden. De archeologische begelei dingscommissie, die de ge meente ter zijde staat bij oud heidkundig onderzoek, hoopt dit jaar vooral wat te weten te komen over de vroegere loop van de Oude Rijn. De ri vier is vroeger veel breder geweest, maar over de exacte breedte bestaan alleen maar- vermoedens. Deskundigen denken dat de huidige Bree- straat en Haarlemmerstraat vele eeuwen geleden de oevers van de Rijn hebben gevormd. De archeologische begelei dingscommissie dacht door de bouwwerkzaamheden op het Ir. Driessenplein en de sloop van het Langezaalcom- plex aan de Stille Rijn gege vens over de vroegere loop van de Rijn te kunnen verza melen. Onderzoek op het tot nu afgegraven gedeelte van het Driessenplein heeft daar niets aan bij kunnen dragen. Ook van vroegere bebouwing heeft men nauwelijks sporen terug kunnen vinden. Erg nauwkeurig kan men bij het onderzoek ook niet te werk gaan, omdat de bouw van de Marca-garage volgens sche ma moet verlopen. Haast is geboden. Morgen gaat de eer ste paal de grond in. Barendregt heeft hoop dat het terreintje op de hoek van de Middelstegracht en de Oude Rijn waar nu nog niet gewerkt wordt, meer gehei men over de vroegere loop van het water prijs geeft. Er zal daar een sleuf loodrecht op het huidige water gegra ven worden, waardoor men de bodemstructuur kan bekij ken. Het duurt echter nog enige tijd voordat dat gedeel te bouwrijp gemaakt wordt. Momenteel wordt het nog be nut als parkeerterrein. Ook het terrein van Lange- zaal aan de Stille Rijn zal vermoedelijk weinig opleve ren. Vorige week zijn in op- dracht van bouwer Erica de laatste restanten van het ge sloopte pand verwijderd. Deze week heeft de gemeen te de gelegenheid om nog wat archeologisch onderzoek te verrichten. „We hadden bijtijds contact opgenomen met Erica, die ook wel mede werking wilde verlenen. Maar ja, in de bouw moet al les nu eenmaal op schema lo pen en de bouwvergunning is inmiddels afgegeven", aldus Barendregt. Hij is al bij de graafwerkzaamheden gaan kijken, maar verwacht wei nig resultaat. „Er is daar in de loop der jaren al veel ge bouwd. Het is hetzelfde als bij het terrein van het nieu we politiebureau. Dat was ook erg rommelig". Gisteren heeft men op het Langezaal-terrein alleen en kele beerputten en riolen aangetroffen en wat scher-- ven. Het terrein is erg nat, waardoor de gegraven gaten spoedig vollopen met water. Onderzoek wordt daardoor erg bemoeilijkt. Enige indica tie over de vroegere rivier loop verwacht Barendregt daar dan ook niet te krijgen. EN Tal van acti ën worden deze en tide week gehouden rband met het 25-ja- staan van Leiden In- tional Students Club r februari 1962 werd de jtenvereniging opge- Voor die tijd kwamen llandse studenten veel- elkaar in studentenhui- r bleek behoefte te be- 'aan een centraal ont- Jigspunt en de LISC lin het leven geroepen, fegon allemaal aan het ■burg, de vereniging. later naar de itraat en is nu geves- lan de Eerste Binnen- (acht. Daar komen de .enlandse en 75 Neder- I studenten bij elkaar, juitenlands te eten, de Ingsavonden bij te wo ef voor hun onstpan- 1 „Onze leden komen vandaan, er zijn Zam- Chinezen, Austra- |noem maar op. Maar ptiviteiten zijn voor ie- i toegankelijk", vertelt ^|iteitsmedewerkster Lo- jiLinderhof. Ze zegt dat hiversiteit heeft bere- Idat LISC „ongeveer 20 procent" van de doel- 1 tot de leden kan reke- De Nederlandse studen ten die lid zijn, hebben „alle maal een beetje interesse voor het buitenland", zegt ze. Programma jubileum (niet- leden zijn ook welkom): 18 februari, 20.00 uur: De monstratie Japanse papier- vouwkunst, 21.30 uur: Film Ran. 19 februari, 16.00 uur: Thee- ceremonie, 20.00 uur: Dr. Kurt Radtke houdt een le zing over de handelsproble men tussen Europa en Japan, 22.00 uur: Kung Fu-video. 20 februari, 20.00 uur: Lezing over Chinese muziek, 22.30 uur: Toyetomi-Hideyoshi slotfeest. 23 februari, 21.00 uur: Bali nese dansdemonstratie. 24 februari, 20.00 uur: Vor mingsavond over vreemde lingenbeleid, 22.30 uur: Vi deo Yol. 25 februari, 20.00 uur: Film Boka Sarantino, 22.00 uur: Late Night Casino. 26 februari, 20.30 uur: Vor mingsavond over de toe komst van Suriname, met Edgar Cairo en andere poli tieke kopstukken (Luf, Ra penburg 61). 27 februari, 17.00 tot 18.30 uur: Receptie en reünie voor oud-leden, 22.00 uur: Slot feest met de internationale salsaband Changie. Gedeputeerde W. Aalbers (tweede van rechts) heeft gistermiddag de wedwinkel geo pend aan de Leidse Korevaarstraat. In de winkel is het mogelijk om te gokken op paar den. De wedwinkel is aangesloten op een centrale computer. Enkele seconden voor de start kan nog worden ingezet en direct na de finish wordt de winnaar uitbetaald. De wed- winkel in Leiden is eigendom van de Engelse firma Ladbroke, die in 1985 toestemming kreeg om de Stichting Totalisator Draf- en Rensport te reorganiseren. De firma inves teert 12 miljoen gulden in dit project. In Bel gië zijn inmiddels 820 winkels geopend. Ook minister G. Braks gaf gisteren het startsein voor dit zogeheten live-wedden op paarden- koersen buiten de wedstrijdbanen. Braks deed dat in Scheveningen. Ladbroke is nu elf wedkantoren rijk. Deze zijn in Leiden, Sche veningen, Den Haag, Rotterdam (3), Amster dam, Alkmaar, Dordrecht, Utrecht, Bussem. Nog deze maand worden twee nieuwe kanto ren geopend in Haarlem en een tweede in Amsterdam. De volgende maand gaat kanto ren open in Den Bosch, Heerlen, Wolvega, en Groningen en in april volgen kantoren in Til-, burg, Eindhoven, een tweede in Alkmaar, Purmerend en Tilburg. Het streven van Lad broke is dat er eind december tenminste 45 wedkantoren moeten draaien. Binnen vijf jaar. moeten 250 wedkantoren over heel Neder land verspreid zijn. WVL naar Noordeinde LEIDEN De Woningbouw vereniging Leiden krijgt een nieuw onderkomen in de voor malige Witte Poortkazerne aan het Noordeinde. Deze zal daar toe worden gerestaureerd. De kosten van de opknapbeurt be dragen bijna vijf miljoen gul den. De huidige huisvesting van de vereniging aan de Turkoois- laan is sinds de fusie onvoldoen de, reden waarom er naar een ander onderkomen werd ge zocht. De huidige gebruikers van de Witte Poortkazerne, on der meer het JAC en de Leidse Vereniging van Popmuzikan ten, hebben van de gemeente andere ruimten aangeboden ge kregen. Prijzen voor medici LEIDEN Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden, reikt dinsdag 24 februa ri de C.J. Kok Prijs 1985 uit aan dr. R.R.P. de Vries, werkzaam bij de vakgroep immunohaema- tologie. Daarnaast reikt Cath de Marie Parijs Prijs 1985 uit aan dr. J.A. Kramps, hoofd van het biochemisch laboratorium van de vakgroep longziekten. De Vries heeft de prijs verdiend met zijn baanbrekende werk op het gebied van lepra, een ern stig invaliderende ziekte. De C.J. Kok Prijs wordt jaarlijks toegekend aan een studerende of afgestudeerde aan de Leidse universiteit, die „blijk heeft ge geven van een uitgesproken grote begaafdheid voor mathe matische of medische proble men". De Marie Parijs Prijs gaat jaarlijks naar (teams van) medi sche onderzoekers binnen de mesiche faculteit die bezig zijn met klinische ontwikkelingsre- search die „veelbelovend" kan worden genoemd. Kramps ont vangt deze prijs voor zijn suc cesvolle studie naar het ont staan van longemfyseem. Elf waterlei- idrijven uit de pro- Zuid-Holland gaan zomermaanden ater leveren aan Leidse Duinwater :happij (LDM). Zij ien daarmee in een t aan drinkwater dat» LDM op piekdagen zomer kan ontstaan, het resultaat van preking tussen Ge- D teerde Staten van •Holland (GS) en de, tleidingbedrijven. ie\kdr leiding van de Ver- ig van Exploitanten Waterleidingbedrij- ;VEWIN) zullen de bedrijven voor 1 april ko men met concrete afspra ken over de steunverle ning aan de LDM. De steunoperatie aan de LDW is nodig, omdat het drinkwa terbedrijf de zogenaamde „shunt" niet meer mag toepas sen. Tot de zomer vorig jaar gebeurde dit wel. De shunt be tekende in de praktijk, dat een deel van het zuiveringsproces werd overgeslagen waardoor de produktiecapaciteit sterk kon worden verhoogd. Nadat de inspectie voor de Volksge zondheid de „shunt" ontdekte en als riskant aanmerkte, werd de LDM-directeur de laan uit gestuurd. Deze direc teur heeft overigens nimmer toegegeven, dat er onverant woorde risico's werden geno men met het Leidse drinkwa ter. De LDM levert jaarlijks onge veer 22 miljard liter aan de af nemers. Daarvan wordt een deel gebruikt voor de distribu tie aan de afnemers (en detail) in Leiden, Oegstgeest en War mond, terwijl tevens in grote hoeveelheden (en gros) wordt geleverd aan distributiebedrij ven in bijvoorbeeld Zuid-Hol land-Oost, Noordwijk, Kat wijk, Bollenstreek, Rijnsburg en Voorschoten. De eigen pro duktiecapaciteit van de LDM in de Katwijkse duinen is niet toereikend om aan de bestaan de verplichtingen te voldoen. Men is in staat ofri op jaarbasis ongeveer 17 miljard liter water te leveren. Door het renoveren van de bestaande produktie- middelen (nieuwe putten in kanaal 6 ter vervanging van de oude, deels verstopte putten en het treffen van een nood voorziening bij de nog aan te brengen nieuwe drainagelei ding) wordt 8 miljoen liter ex tra capaciteit verkregen. Toch is dat onvoldoende om gedu rende de piekbelastingen aan de behoefte te voldoen. Van daar dat men nu al dagelijks water afneemt van de Duin waterleiding 's-Gravenhage. Op jaarbasis is dit 5,5 tot 6 mil jard liter. Voor de zomermaanden zijn de huidige maatregelen echter onvoldoende. Het tekprt van de Leidse Duinwater Maat schappij kan op zomerdagen oplopen tot 33 miljoen liter. Om dit tekort aan te vullen, is inmiddels een aantal maatre gelen getroffen. Zo kan de LDM 25 miljoen liter drinkwa ter per dag van de Duinwater leiding 's-Gravenhage kopen. Dit is echter alleen mogelijk als het Haagse bedrijf op zijn beurt weer drinkwater kan betrekken van andere water leidingbedrijven. Het Rotter damse waterleidingbedrijf zal, via de Westlandse Drinkwa terleiding Maatschappij en de Stichting Drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten", hierin een groot aandeel hebben. Bij deze steunoperatie zijn in totaal tien waterleiding bedrij ven betrokken. De drinkwa tervoorziening in hun eigen regio zal hierdoor niet in ge vaar komen. Voor de daad werkelijke levering is het noodzakelijk dat er voor 1 juni pompstations worden aange past en koppelleidingen in aanleg tussen Rotterdam en Zoetermeer worden voltooid. De steunmaatregelen aan de LDM zullen voor de afnemers in het eigen distributiegebied geen prijsverhogingen met zich meebrengen. Wel zullen de prijzen voor de afnemers en gros stijgen. Deze betalen im mers een prijs die afhankelijk is van de produktiekosten. Deze worden hoger door het inkopen bij derden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Gag De groep Gag brengt mor genavond niet om 20.15 uur maar om 19.00 uur het stuk „Stars" in de Leidse Schouwburg. Piano-concert De begaafde Duitse pianist Rolf Plagge concerteert vrijdag in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Het is de eerste keer dat dit opmerkelijke talent in Leiden een concert geeft. Hij speelt werken van Bach, Van Beethoven en Schumann. Aanvang: 20.15 uur. Ruilbeurs Verzamelaars van munten, postzegels, prentbriefkaar ten, lucifermerken, siga renbandjes enz. kunnen vrijdagavond terecht in de aula van de dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104 in Lei den. De Ruilclub van de Koningskerk houdt dan weer haar ruilavond. Aan vang zeven uur 's avonds. Entreeprijs 1,50 gulden. Bezoekers onder de 15 jaar betalen 1 gulden. Open Huis De Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onder wijs in Leiden aan het Lammenschanspark 1 houdt vrijdag open huis van 15 tot 17.30 en van 18.30 tot 20.30 uur. Ook za terdag 21 februari kan men van 9.30 tot 12.30 in de school terecht. Tijdens het open huis wordt aan- dact besteed aan de Vaca turebank van het GAB, de landelijke opleidingsorga nen verzorgen informatie over de vele beroepsoplei dingen en regionale consu lenten geven voorlichting. Primitieven De vereniging voor On derwijs, Kunsten en We tenschap houdt in sociëteit •De Burcht aan de Burg straat een viertal lezingen over Primitieven en Pri mitivisme. Het gaat daar bij om de kunst van schriftloze volken en de eigentijdse navolging daar van. Van vond spreekt prof. dr. A.A. Gerbrands, aanvang 20.15 uur. De vol gende lezingen hebben plaats op 26 februari, 5 en 12 maart. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11