?»eidae6cm/ta/nt .eidse huisartsen :etten acties voort STAD OMGEVING fprg voor patiënten hoog in 'pet vaandel bij Diaconessenhuis Handig ,minibllro, 3 Gedeelde eerste prijs architectenwedstrijd Maatregelen om representatiekosten in hand te houden DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINA 9 Mossing in zicht voor conflict veemarkt 0(gN Er is vermoedelijk een oplos- zicht voor het conflict op de Leidse kt rond de aanwezigheid van ge- «dsverklaringen bij het aangeboden 'een langdurige vergaderig na af- i de slachtveemarkt van gisteren, •zondheidsdienst naar huis gegaan redelijke voorstel om uit de im- komen. bedoeling, dat de regionale kan- de verklaringen uitgeven, voort- zaterdag van 4 tot 5 uur zijn geo- )aarbij wordt een telefoonbeant- aangeschaft, waarop veehandela- door hen aangekochte vee buiten ïingsuren kunnen melden. Gedu- et weekeinde worden dan de ver en opgemaakt, die maandagmor- weer op de veemarkt verkrijg- ids baar zijn voor de handelaren die de ver klaringen behoeven. Dan kan wel op een behoorlijke wijze door de Algemene In spectie Dienst de verplichte controle wor den uitgevoerd. Tevens wordt overwogen het weekeind-tarief voor de verklaringen aan te passen. De veehandelaren en de veemarkt zullen een tegenprestatie ver richten door meer inzicht te verstrekken in het vee, dat naar het slachthuis wordt afgevoerd. Daardoor zou de Gezondheids dienst over een „geschoond" bestand kun nen gaan beschikken. Op dit moment telt dit bestand nog tal van dieren die allang zijn geslacht. De Gezondheidsdienst gaat zich beraden over de aangedragen voor stellen. Men hoopt voor het eind van de week op deze wijze uit de impasse te kun nen komen. Vijftig tips over vermiste vrouw OEGSTGEEST Bij de politie Oegstgeest zijn gisteravond 50 tips binnengekomen over de vermiste Voorschotense Johanna Louisa Plat. De tips kwamen binnen na een oproep op televi sie, gisteren na de jour naals van acht uur en half elf. De 35-jarige mevrouw Plat verliet op 30 januari de Jel- gersmakliniek in Oegst geest en is sindsdien spoorloos. TNO verricht nieuw geluidsonderzoek LEIDEN De technisch-fysische dienst van TNO in Delft gaat een nieuw onderzoek verrichten naar de geluidshinder die treinen op het traject Leiden-Mariahoeve ter hoogte van de Mors en de Transvaalbuurt zullen veroorzaken als het spoor daar verbreed is. Omwonenden van de spoorlijn hadden bij de gemeente aangedron gen op een nieuw onderzoek, omdat zij hun twijfels hadden over de bestaande onderzoeken. Volgens de huidige gegevens treedt er na de verdubbeling, die in de jaren negentig plaats vindt, zelfs een vermindering van het la waai op. De betere geluiddempende materialen zouden daar de oorzaak van zijn. Op grond van die bestaande onderzoeken, die in opdracht van de NS zijn verricht, is het derhalve niet noodzakelijk om geluidsschermen te plaatsen. Omwonenden drongen aan op een nieuw onderzoek door een ander bureau, waar wethouder J. Peters schoorvoetend aan toegaf. De gemeente heeft nu TNO gevraagd dat onderzoek te verrichten. TNO zal zelf geen nieuwe metingen verrichten, maar bestaande gegevens opnieuw interpreteren. Mor gen is er overleg over het nieuwe onderzoek met de begeleidings commissie, waar gemeente, omwonenden en de NS deel van uitma ken. Over een maand zouden de resultaten bekend zijn. Drie mille gestolen LEIDEN Bij een in braak in een woning aan de Dijkstraat is maandagavond tussen kwart over zes en tien over negen 3.000 gul den en een gouden da meshorloge ontvreemd. De daders zijn binnen gekomen via de achter deur, vermoedelijk met behulp van een valse sleutel. De bewoners ontdekten de inbraak bij thuiskomst. Brand aangestoken LEIDEN De brand die zondagnacht een schuur op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg in de as legde, is vermoede lijk aangestoken. Bij onderzoek door de technische recherche werd het hangslot van de toegangsdeur in de buurt van het schuurtje terug gevonden. In het schuurtje is vermoede lijk ingebroken, waar na de daders brand ge sticht hebben. Hillegommer overleden LISSE De 55-jarige H.T, Bel uit Hillegom is in de nacht van zondag op maandag in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeers ongeluk op maandag 19 januari. De man fietste die dag op de Heereweg in Lisse en werd geraakt door een vrachtwagen die vanaf de Nassau- 'straat rechtsaf de Heere weg opreed. De wagen werd bestuurd door een 24-jarige Belg. DEN De huisart- in de Leidse regio en hun acties voor behoud van de vak- pp huisartsengenees- ide bij de Leidse uni citeit onverminderd irt. Tot die actie be- irt onder meer een 'cot van het Acade- ich Ziekenhuis Lei- ■ieden van de Leidse Huis- ,envereniging hebben gis- ivond unaniem besloten ;t voortzetten van de ac- „Nergens in de brieven (de staf van de specialis- i het bestuur van het aan het faculteitsbe- wordt een uitspraak ge- over het behoud van de *roep. Wij zien de nood- van een versterking de vakgroep huisarten- skunde eerder dan de jj&Jaak daarvan. Vandaar fKïïJwe door gaan", aldus dr. f.M. van Velzen namens luisartsen in Leiden en jving. acties van de huisartsen uit het niet meer /erwijzen van patiënten het AZL en een tragere wandeling van de verwijs- /en met dit ziekenhuis, "«resultaten van de boycot inmiddels al enigszins zichtbaar. Een handmatige telling heeft uitgewezen, dat de poliklinieken van het AZL tien tot twintig procent minder nieuwe patiënten in schrijven. Daarbij zou het vooral gaan om de specialis men als Keel-, Neus- en Oor heelkunde en Interne Ge neeskunde. Ziekenhuizen als het Diaconnessenhuis en het Sint Elisabeth in Leiderdorp zouden juist een toename van nieuwe patiënten registreren. Exacte cijfers over de gewij zigde patiëntenstroom zullen pas bekend worden als de ge gevens van de ziekenfondsen over enkele maanden bekend zijn. De huisartsen in de Leidse regio menen, dat hun vak groep ten onrechte onderdeel Cath: minder bezuinigingen op geneeskunde LEIDEN „De bezuinigingsaanslag op de studierich ting geneeskunde in Leiden staat niet in verhouding tot hetgeen bestuurlijk haalbaar moet worden geacht". Dit zei de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit K.J. Cath gisteren in een verkla ring voor de universiteitsraad. Met deze verklaring wilde het college een totaalbeeld geven van de opvat tingen van dit college over de SKG (de Selectieve Krimp en Groei binnen het Nederlandse universitaire onderwijs). In de verklaring wees Cath er op dat de aanvankelijke aanslag op geneeskunde in Leiden wel iswaar met 1,2 miljoen gulden is verminderd, maar dat er nog steeds onoverkomelijke bezwaren bestaan tegen vooral het opheffen van het merendeel van het taken pakket van de vakgroep kindergeneeskunde. Een aan tal onderzoeksprojecten van deze vakgroep dient in Leiden te worden gehandhaafd, zo meent het college. Van alle door de SKG-operatie in het geding gebrachte studierichtingen is bij geneeskunde de planvorming thans het meest gevorderd. Het college van bestuur constateert dat de Leidse Universiteit en de Erasmus- universiteit te Rotterdam zich voor wat betreft de stu die geneeskunde hebben uitgesproken voor een groei ende samenwerking en taakverdeling. Deze groeiende samenwerking wordt door het college van essentieel belang geacht en zal door haar ook krachtig worden bevorderd. van de bezuinigingsoperatie uitmaakt. Elke medische fa culteit behoort een afdeling huisartsengeneeskunde heb ben, menen de huisartsen. Zij ervaren een discussie over het al dan niet opheffen van deze vakgroep als een klap in het gezicht en een misken ning van de huisarts. Bij de vakgroep zijn momenteel on geveer honderd mensen werkzaam. Kansen op behoud van de vakgroep zijn er nog steeds. Zeer belangrijk daarbij is de mogelijkheid, dat een deel van het bezuinigingsbedrag (zes ton) wordt doorgescho ven van het ministerie van Onderwijs naar het ministe rie van Volksgezondheid. Dat geld zou dan alsnog voor het behoud van de huisartsenge neeskunde behouden kunnen blijven. Voorzitter K.J. Cath van het college van bestuur van de Leidse universiteit sprak gis teravond in de universiteits raad ook over huisartsenge neeskunde. Hij verklaarde, 1 dat het college van bestuur r het standpunt van de facul- j teit steunt. Dit betekent, dat j voor basis-artsen de moge lijkheid moet blijven bestaan I opgeleid te worden tot huis arts en dat een oplossing voor de financiering hiervan moet worden gezocht. Ronald Knappers en Chris Boot hebben de architectenwed strijd voor de bebouwing van het Havenhoofd gewonnen. Zij ontvingen de gedeelde eerste prijs in het gisteravond gehou den Architectencafé in de Burcht. Ronald Knappers, die ook vorig jaar de architectenprijsvraag won, kreeg de prijs voor zijn ontwerp „Marco Polo". Chris Boot kreem hem voor zijn „Fitzgeraldo". Ook werden drie publieksprijzen uitgereikt. De eerste prijs ging naar het ontwerp van Chris Boot, de tweede prijs naar Wipie Snelderwaard, Hans van der Meijden en Wink Abbink voor hun ontwerp „Driehoek vier" en de derde publieksprijs ging naar Ronald Knappers. De prijzen werden bekend gemaakt nadat de jury de werkstukken gistermiddag had beoordeeld. De eerste prijs is een rondvlucht boven Lei den. Aanleiding voor de prijsvraag was onder andere de wil van de gemeente om de Haven aantrekkelijker te maken voor toeristen. Het Architectencafè hoopt met de wedstrijd een bij drage aan de discussie te leveren. De ingezonden ontwerpen liepen uiteen van zeer grootse de hele omgeving erbij betrek kende plannen tot meer bescheiden voorstellen. in LEIDS ZIEKENHUIS BESTAAT 90 JAAR jN Het is dit jaar pre- gentig jaar geleden dat Jconessenhuis werd op- i Vanuit de protestants- (ijke hoek bestond de te aan een „eigen" zie- s. Een bescheiden pand I Plantsoen werd in ge- jenomen. Verhuizingen, dingen en veranderin- lgden. Terugblikken en (kijken met de huidige Ijleden van het jubile- "iekenhuis aan de Hout- 4 Leiden. hessen hadden in de patiëntenzorg M. Hen- }jn verhaal. „De diaco- een soort priesteres, hadden daarnaast een [lenende taak, moesten 'oor zieken zorgen. In van de eeuwen kwam ilijk een anti-emanci- eging op gang. Vrou- :hten niet meer in het ian het begin van de eeuw veranderde dat Iet begon in Duitsland, 'erden weer vrouwen latex leid en ingezegend. Ze nnen. de oorspronkelijke van diaconessen: Ze zieken verzorgen en een evangeliserende andere landen had dit erking, ook in Neder- aar in 1850 het eerste nhuis werd gesticht ht. Er zijn in totaal 15 nhuizen gekomen, taat het ziekenhuis Leiden was betrek- !gon allemaal aan het ten. Hennink zegt: Iflwas de thuiszorg be- In het ziekenhuis lag "ent veel minder op de torg. Het was in die tijd zieken, passanten en Dat veranderde toen nessenhuis verhuisde Witte Singel. „Toen in we vrij snel uit. Ook veel specialisten aan- :en. Onderzoek en be handeling werden belangrij ker". „De diaconessen hebben die dubbele taak lang gehouden", weet Hennink. „Ze werden na een proeftijd ingezegend. Het Huis zoals het ziekenhuis in de volksmond werd en nog wordt genoemd, bleef ook voor de di aconessen zorgen als ze ophiel den met werken". C. Leijte, directeur bedrijfsvorming, merkt op dat de zusters in veel plaatsen werden opgevangen in het ziekenhuis zelf. „Hier waren zusterhuizen, verspreid over de stad". De verpleegkundigen van vandaag zullen zich zelden of nooit diaconessen noemen. De manier waarop mensen tegen het geloof aankijken, is vooral na de oorlog veranderd. „Vroeger werd op de zieken zalen gezamenlijk voor het eten gebeden. En elke dag was er een sluiting. Nu wordt er elke zondag gezongen op de trappen, en er zijn dan kapel diensten", vertelt Hennink. Aan het Diaconessenhuis zijn een dominee en een pastoor verbonden. Naastenliefde „Maar", zegt Hennink, „we zijn toch eigenlijk op zoek naar een moderne invulling van het begrip christelijke dienstbaarheid. En ik denk dat we wat dat betreft ons ook in de toekomst aan de oorspron kelijke doelstelling moeten houden, dat we goed voor mensen willen zijn". De direc teur patiëntenzorg beaamt dat dat niet specifiek een taak is voor een christelijk zieken huis: „Maar het gaat om de in tentie waarmee je dat doet. Wij moeten gericht zijn op de dienstverlening. Niet alleen professioneel bezig zijn. Na tuurlijk, de mensen die hier werken oefenen een vak uit. En dat moeten ze doen naar de geldende maatstaven. Maar alle aandacht en zorg moet primair gericht zijn op degene die je helpen wilt". Mevrouw R. Doppegieter, di- rectie-secratis van het zieken huis zegt dat „dat ook door pa tiënten zo wordt ervaren". Leijte: „Ongeveer de helft van de patiënten, kiest ook bewust voor een christelijk zieken huis". Volgens Doppegieter speelt de geloofsachtergrond bij sollicitanten geen rol. „Je wordt geselecteerd op je kwa liteiten, belangrijk is dat je goed kunt omgaan met men sen. We gaan er wel vanuit dat je de protestants-christelijke origine respecteert, en dat je in de geest van naastenliefde je werk wilt doen", vult Leijte aan. Dat brengt directeur Hennink bij een nieuwe ontwikkeling. Was het een aantal jaren gele den dat de technologie in de ziekenhuizen een steeds grote re rol ging spelen, tegenwoor dig is er weer meer aandacht voor de patiëntenzorg. „De houding van het personeel en de bereidheid om mensen te helpen wor.dt weer belangrij ker", aldus Hennink. „Ook al valt dat door de bezuinigingen niet mee". „Op de begroting van 1987 staan 17 personeelsle den minder dan in 1986", ver duidelijkt Leijte. Hennink: „We proberen de verpleging zoveel mogelijk te ontzien". Onlangs is een verpleegafde- ling in het ziekenhuis gesloten. „We wilden de patiënten meer concentreren. Want je moet voorkomen dat er bedden leeg staan, terwijl er op een afde ling wel personeel is". Hennink vertelt dat het aantal verpleegdagen per patiënt daalt. „Maar in ons ziekenhuis stijgt het aantal opnames, het aantal operaties en het aantal onderzoeken. Dat komt door deels door de veroudering van de bevolking, maar ook omdat we steeds kritischer kijken: Is het wel nodig dat een patiënt nog langer in het ziekenhuis blijk". Leijte: „De technische vooruit gang speelt natuurlijk ook een rol. Het is nu mogelijk sneller een diagnose te stellen en ook kunnen we tegenwoordig veel meer behandelingen polikli nisch doen". AZL Negentig jaar Diaconessenhuis. In het gebouw aan de Hout laan, waar het ziekenhuis sinds 1964 in is gehuisvest, staan 314 bedden. De directie ziet de toekomst optimistisch tegemoet. Is niet bang „opge geten te worden" door het AZL. Wij hebben toch een eigen functie", zegt Hennink. „Ik zie het academisch zieken huis in eerste instantie als een superspecialistisch centrum met functies die hier niet thuishoren, zoals grote harto peraties en dure onderzoeken. Wij zijn een kleiner zieken huis, het is hier overzichtelij ker". Leijte vertelt dat uit een onderzoek onder patiënten naar voren is gekomen dat veel mensen het verblijf in een klein ziekenhuis als posi tief ervaren. Vooral omdat je hier rechtstreeks hebt te ma ken met de specialist die je be handelt. Het AZL legt de ac centen vooral op onderwijs en onderzoek. Hier is de patiën tenzorg heel belangrijk". Voor de toekomst ziet direc teur Hennink vier belangrijke punten waarop de aandacht moet worden gevestigd. „We moeten werken aan een inten sievere samenwerking met huisartsen, maatschappelijk werk, wijkverpleging en ver pleeghuizen. Om zo de conti nuïteit van de gezondheidszorg te bevorderen. Het ziekenhuis moet geen afgesloten plaats zijn, maar ingebed zijn in de totale gezondheidszorg". Bo vendien vindt Hennink dat er „meer ambulante en poliklini sche zorg" moet komen. Ingreep Ook vindt hij samenwerking met andere ziekenhuizen be langrijk. „We moeten de tech nische ontwikkelingen zoveel mogelijk blijven volgen", zegt hij, „Maar het is niet meer mo gelijk om alles in huis te heb ben. En dat kan ook niet, want het is het beste als zoveel mo gelijk mensen van bijvoor beeld een bepaald apparaat ge bruik maken. Je moet dus keuzes maken, en dat vraagt om een intensieve samenwer king". De verdeling van func ties, het feit dat ziekenhuizen zich meer op bepaalde specia lismen moeten gaan richten noemt Hennink „een grote in greep". Het laatste aandachtspunt dat Hennink noemt is: De per soonlijke aandacht voor de pa tiënten. „Het accent moet lig gen op de menselijkheid waar mee patiënten worden behan deld en verzorgd". En dat zou de eerste directeur van het Leidse Diaconessenhuis ook gezegd hebben. Ter gelegenheid van het 90-ja- rig bestaan van het Diacones senhuis Leiden wordt morgen vanaf 20.00 uur een symposi um gehouden over „De oudere patiënt in het ziekenhuis". JANET VAN DIJK LEIDEN De gemeente zal een aantal maatregelen nemen om te voorkomen dat de uitgaven voor representatiekosten hoger uitko men dan begroot, zoals in 1985 het geval was. Zoals bekend werd toen 160.000 gulden uitgegeven aan representatiekosten, terwijl er een ton voor was uitgetrokken. In de begroting voor 1987 was ruim 105.000 gulden gereserveerd voor representatiekosten. Dit budget is verhoogd met 18.000 gulden. Voor externe representatie mag 93.000 gulden worden uitgegeven, voor interne activiteiten is 30.000 gul den beschikbaar. De verhoging van 18.000 gulden moet worden op gebracht uit de budgetten van de verschillende directies van de ge meente. De betreffende directies moeten opdraaien voor de kosten van recepties bij jubilea en afscheid van hun ambtenaren. „Het totale bedrag moet reëel zijn, anders zit je er zo boven", zei burgemeester C. Goekoop gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Hij voegde eraan toe dat sommige uitgaven „niet of nauwelijks te beïn vloeden zijn". „De kosten voor bijvoorbeeld attenties voor schei dende ambtenaren, worden bepaald door het aantal ambtenaren dat afscheid neemt. Ook de kosten voor ontvangsten zijn moeilijk in te schatten. Maar we mogen gewoon niet over het maximumbe drag heen. Als er veel buitenlandse gezelschappen komen, dan moeten we de ontvangst eenvoudig houden. Dat kan bijvoorbeeld door het tijdens kantooruren op het Stadhuis te doen, en door con sumptiebonnen uit te delen". Een tweede maatregel die ervoor moet zorgen dat het budget niet wordt overschreden, is de verdeling over twee portefeuillehouders. De wethouder van financiën krijgt de „interne zaken" in zijn por tefeuille. Hierbij gaat het om de kosten van attenties bij ziekte, overlijden, jubilea en afscheid van ambtenaren, en om kosten van gedenkspelden en onderscheidingen. De burgemeester wordt porte feuillehouder van de „externe representatie": Kosten voor onder scheidingen, prijzen en bloemen voor niet-ambtenaren, voor de ontvangst van gasten en voor representatiegeschenken en dergelij ke. Een derde maatregel die ervoor moet zorgen dat de uitgaven beter in de hand worden gehouden, is de automatisering. Gezel schappen moeten worden ontvangen in de B en W-kamer. Voor ontvangst in grotere ruimten is een B en W-besluit nodig. Het col lege moet ook vooraf toestemming verlenen voor declaratie van de reis- en verblijfkosten van een meerdaagse buitenlandse reis van de burgemeester of van een wethouder. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt 'ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande - Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Saam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur tcoae/piaots:- i ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - -9£H CcidóeGoiwcwvt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9