Amerikanen hopeloos verdeeld over „Amerika Gorbatsjov stelt YS teleur Rechtbank acht zich bevoegd in zaak- Dem jan juk Bezemkast wordt flat van 110.000gulden VN: Alarmerend aantal willekeurige executies ■SC GEEN NIEUWE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN WASHINGTON De jongste rede van Sovjet leider Gorbatsjov lijkt op het gebied van de wapen beheersing niets nieuws te bevatten. Dat hebben Amerikaanse regerings functionarissen in een eerste reactie gezegd. Volgens diplomaten is het ont breken van nieuwe voorstel len een teleurstelling voor de Amerikaanse regering die re kening had gehouden met nieuwe initiatieven van Mos kou. Een officiële reactie was er gisteren nog niet. Het viel in Washington wel op dat volgens Gorbatsjov de Amerikaanse onderhandelaars in Genève officieel hebben voorgesteld om over te stap pen naar een ruimere inter pretatie van het ABM-verdrag. Dit akkoord legt beperkingen op aan een verdediging tegen ballistische raketten. Door de uitleg van het verdrag te ver ruimen zouden de VS hun SDI-onderzoek aanzienlijk kunnen uitbreiden. Het Witte Huis en het State Department weigerden com mentaar op deze zinsnede uit Gorbatsjovs toespraak. Een functionaris zei niet te weten of de uitlating van Gorbatsjov correct is. „We zijn bezig de rede te bestuderen". Onafhankelijke Amerikaanse wapendeskundigen zeiden op schudding te verwachten als Gorbatsjovs mededeling op waarheid blijkt te berusten. De regering-Reagan heeft name lijk beloofd dat geen stappen te zetten in de richting van een brede interpetatie van het ABM-verdrag voordat het Congres en de Europese bond genoten over deze kwestie zijn geraadpleegd. Gorbatsjov beschuldigde de VS ervan dat zij het ABM-ver drag willen schrappen door aan te sturen op een brede in terpretatie. „Terwijl het debat over deze zaak in Washington en tussen de NAVO-bondgenoten door gaat, heeft de regering(- Reagan) zo'n interpretatie al officieel voorgesteld in Genè ve", zei Gorbatsjov. Het Amerikaanse Congres en de bondgenoten hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid dat Washing ton de strikte uitleg van het verdrag loslaat. In deze inter pretatie zijn er nauwe grenzen gesteld aan het SDI-project. Een deskundige zei dat als de VS in Genève werkelijk offi cieel hebben voorgesteld de in terpretatie op te rekken de re gering-Reagan „echt in moei lijkheden is". „Onze bondge noten zullen het niet aanvaar den en het Congres zal het ze ker niet accepteren. Het wordt een groot gevecht". Het Kremlin staat een nieuwe aanpak van mensenrechten voor, zo betoogde Gorbatsjov gisteren. Hij tekende daarbij aan dat dat niet gebeurt om het Westen te gerieven. „U bent naar de Sovjet-Unie ge komen op het moment dat daar veranderingen plaatsvin den, die in essentie revolutio nair zijn", zo zei hij. „Wat wij doen zal niemand benadelen, integendeel, de hele wereld zal ervan profiteren". Volgens Gorbatsjov is de „bre de democratisering" in de Sov jet-Unie een onomkeerbaar proces, maar, zo voegde hij er aan toe, „de veranderingen hebben plaats op basis van onze opvattingen over socialis tische waarden, zij worden ge meten met een socialistische meetlat". Sovjet-leider Michail Gorbatsjov stelde gisteren op een interna tionaal vredescongres in zijn land dat hij een nieuwe mensen- rechtenbeleid voorstaat. zit op bed in flat gepromo (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Wat een jaar geleden nog gewoon een hokje was waarin de bezems en de stofzuiger werden geplaatst, staat nu op het punt als heuse flat te worden verkocht voor 36.500 pond (ruim 110.000 gulden). Londense makelaars in onroerend goed noemen deze berging zonder met hun ogen te knipperen „een studio-appartement". Het hok op de zesde etage van het flatgebouw Princes Court, gelegen tegenover het befaamde warenhuis Har- rods, meet precies 1,65 bij 3,30 meter. Voor de Britten, die nog steeds geen verstand hebben van metrische maten, heeft het een oppervlakte van elf vierkante voet. Volgens de makelaars is het kamertje vooral vanwege zijn ligging een zeer begerenswaardig eigendom. Het is uitgerust met een eenzame cv-radiator, Laura Ashley-behang en een eenpersoons-opklapbed. Een apart hokje, verscholen in een hoek, bevat een w.c., wastafeltje en douche. Het studio-ap partement kijkt uit op een binnenplaats. Het is volgens de makelaars ongeschikt voor brede mensen, want die zouden moeite kunnen hebben om zich om te draaien. De dunne koper moet ook graag uit eten, want in dit flatje is niets voorhanden waarop de bewoner zelf zijn potje kan koken. In Princes Court bevinden zich acht van deze „flatjes". Het hokje van 36.500 pond zal vermoedelijk worden gekocht door ene miss Grace Newbold uit Milton Keyes in Buc kinghamshire, die het heen en weer reizen tussen het cen trum van Londen en haar woning, 72 kilometer buiten Londen, meer dan beu is. Voor die prijs die het Londense hok kost, kan overigens elders in Groot-Brittannië een heel huis gekocht worden. Zo staat in Schotland een landhuis te koop op ruim 70 km afstand van Edinburgh voor de prijs van 170.000 pond (533.000 gulden). Rond het huis ligt een eigen terrein van 16 hectaren met een verwarmd zwembad, een sauna en een overdekte tennisbaan. GENÈVE In de hele wereld zijn vorig jaar hon derden willekeurige exe cuties voltrokken. Veel van de terechtstellingen werden uitgevoerd in Iran, Irak, Liberia, Sri Lanka, Brazilië en Zuid- Afrika. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rap port van de Verenigde Naties. Het rapport, opgesteld door de speciale VN-rapporteur Amos Wako uit Kenia, is bestemd voor de uit 43 landen bestaan de mensenrechtencommissie van de VN. Vrijwel alle aan geklaagde landen hebben niet de moeite genomen om te rea geren. Gruwelijke berichten ontving de rapporteur onder meer uit Liberia over de dood van 600 personen, die vorig jaar na een mislukte coup werden gedood zonder te zijn berecht. In som mige gevallen zouden de slachtoffers zijn gecastreerd, mishandeld of aan stukken ge scheurd. In het rapport wordt ook ge zegd dat op 17 december een boodschap de deur is uitgegaan naar de Surinaamse regering. Daarin wordt gesproken over de dood van een aanzienlijk aantal personen tijdens de voorgaande maanden onder omstandigheden die er op dui den, dat ze zijn omgekomen als gevolg van standrechtelijke of willekeurige executies. De Surinaamse regering heeft evenmin gereageerd. BUITENLAND CeidaeSoorcwit DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGE Moordenaar Lennon had lijst met slachtoffers NEW YORK De man die in 1980 John Lennon vermoordde, had volgens het Amerikaans tijdschrift People een hele lijst van beroemdheden die hij uit de weg wilde ruimen. Daarop stonden onder anderen Paul McCartney en Jac queline Kennedy Onassis. Het tijd schrift People baseert zijn artikel, het eerste van een serie van drie over Mark David Chapman, op gesprekken met de moordenaar. Het artikel is ge schreven door de hoofdredacteur van People, James R. Gaines. „Ik hoop dat deze artikelen hem ervan zullen over tuigen dat hij niet bij zijn verstand is", aldus Gaines. „Hij denkt nog altijd van wel". PRAAGS COMITÉ VOOR DISSIDENT WENEN In Tsjechoslowakiie hebben vijftien vooraanstaande Tsjechen een comité gevormd dat zal proberen de autoriteiten in Praag te bewegen tot invrijheidstel ling van een man die voor zijn be rechting staat wegens „ondermij ning van de staat". Dit hebben dissi dentenkringen in Wenen gisteren gemeld. De oprichting van het co mité volgde op de arrestatie op 22 januari van de magazijnbediende Petr Pospichal in zijn woonplaats Brno. Onder de leden van het comi té zijn de auteur Vaclav Havel en de oud-minister van buitenlandse za ken en exponent van de beweging van de Praagse Lente, Jiri Hajek. Britse vrijmetselaars schaffen doodstraf af (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Britse vrijmetselaars lopen niet langer het risico onthoofd te worden voor zware overtredingen van de regels van hun geheimzinnige club. Ook ligt het niet meer in de bedoeling de tong uit te rukken van vrijmetselaars die hun mond voorbij hebben gepraat. Al 300 jaar zweren nieuwe logeleden tijdens zonderlinge plech tigheden op de bijbel (of heilige boeken van hun eigen godsdienst) dat zij de voorschrif ten van de vrijmetselarij zullen eerbiedi gen. Op overtreding staan zware lijfstraf fen. De toonaangevende takken van de vrijmetselarij in Groot-Brittannië, de Uni ted Grand Lodge en het Supreme Grand Chapter, hebben nu besloten dat in 1987 deze straffen ongepast zijn. Sovjet-agenten veroordeeld na martelen arrestanten MOSKOU Twee Sovjet-politiemannen in de autonome Karelische republiek zijn tot gevange- nissstraffen van drie jaar veroordeeld wegens het martelen van arrestanten. Dit heeft het Sovjet blad „Ogonjok" gemeld. In verband met de zaak is ook de minister van binnenlandse zaken van Ka- relië ontslagen, wegens pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. In een ongekend openhartig verslag beschrijft het blad onder meer hoe de agenten een verdachte bewusteloos sloegen om hem een valse bekentenis af te dwingen. In het kader van de door partijleider Gorbatsjov ingezet te campagne voor meer openheid in de pers, is in de Sovjetmedia herhaaldelijk melding gemaakt van gevallen van machtsmisbruik. Volgens waar nemers is het echter de eerste keer dat een Sovjet blad zo gedetailleerd bericht over martelingen door overheidsfunctionarissen. Oppositie favoriet bij Ierse verkiezing (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De uitslag van de nieuwe parlementsverkiezingen die vandaag plaatsvinden in de Ierse republiek is niet makkelijk te voorspellen. Aanvan kelijk werd voorspeld dat de Fianna Fail-partij van oppositieleider Charles Haughey de huidige premier, Garret FitzGerald van Fine Gael, simpel zou overwinnen. Aan de vooravond van de verkiezingen was het evenwel duidelijk dat Haughey's populariteit een flinke knauw heeft gekregen. Een opiniepeiling kende Fianna Fail 45 procent van de uitgebrachte stemmen toe en Fine Gail 30 procent. De partij van de Progressieve Democraten, in de cember 1985 als alternatief gestichi het ontevreden Fianna Fail-lid mond O'Malley, zou 13 tot 15 pi van de stemmen kunnen trekken. Volstrekte meerderheid (parlement) van Dublin ligt evenwl leen binnen het bereik van de pari 46 tot 47 procent van de kiezers bekoren. Toen de verkiezingscam[ begon, trok Fianna Fail-leider Cl Haughey in opiniepeilingen zo'n 51 cent van de stemmen. Fine Gael van FitzGerald kan allei geren met andere partijen. FitzG( die een maand geleden dacht ging verliezen, toont zich nu g» om zelfs met de nieuwe ProgresJ Democraten in 't bootje te stappen* l,5( SUSKE EN WISKE DÉ HELLEGATHONDEN JERUZALEM Op de eerste dag van het proces tegen de van oorlogsmis daden beschuldigde John Demjanjuk in Jeruzalem heeft zijn advocaat ver klaard, dat de beklaagde het slachtoffer is gewor den van persoonsverwis seling en tijdens de oorlog nooit kampbewaker is ge weest. Demjanjuk wordt ervan beschuldigd mede verantwoordelijk te zijn voor de moord op meer dan 850.000 joden in het vernietigingskamp Tre- blinka in Polen. Demjanjuks Amerikaanse ad vocaat, Mark O'Connor, be streed dat de beklaagde de kampbewaker is, die wegens zijn wreedheid in Treblinka bekend stond als „Ivan de Verschrikkelijke". De recht bank, die wordt voorgezeten door opperrechter Dov Levin, verwierp O'Connors betoog dat zij niet bevoegd is Demjan juk te berechten, omdat hij door de Verenigde Staten werd uitgeleverd op grond van een aanklacht wegens mpord en niet wegens de hem nu ten laste gelegde oorlogsmisdaden. Ook wezen de rechters een verzoek van de verdediging af, de echtheid van de SS-identi- teitskaart van Demjanjuk in de Verenigde Staten te laten onderzoeken. Volgens Dem janjuks advocaten is dit docu ment, dat afkomstig is uit Sov jet-archieven, een vervalsing. Het openbaar ministerie zal bijna 100 getuigen oproepen die de identiteit van Demjan juk moeten staven. Procureur- generaal Yona Blattmann be klemtoonde dat er ook zonder de in de Verenigde Staten te gen Demjanjuk gebruikte do cumenten voldoende bewijs materiaal is om aan te tonen dat Demjanjuk inderdaad „Ivan de Verschrikkelijke" is. Het proces, dat met uiterst strenge veiligheidsmaatregelen omgeven is, zal naar verwach ting enige maanden duren. Aan het slot van de eerste zit ting deed zich een incident voor. Een aanwezige stond op en verklaarde dat Demjanjuk persoonlijk zijn hele familie had gewurgd. De man werd weggeleid door het parle mentslid Shevan Weiss, zelf ook een slachtoffer van de jo denvervolging. Wat er precies allemaal gepasseerd is beseften ze nog niet, maar de twee knulletjes op de; Pq+oIö voelen wel dat er iets ergs gebeurd is. Het drama speelde zich af in Chicago, waar de 26j I Johnetta Hodges er in slaagde haar moeder, zoontje en neefje (de jongetjes op de foto) te mOPd uit hun 'n lichterlaaie staande woning. Nadat zij voor de tweede maal het brandende hui II ivwy binnengeweest kwam Johnetta, die vijf maanden zwanger was, wankelend naar buiten en \l straat neer. In het ziekenhuis overleed de moedige vrouw aan haar verwondingen. „Vredes-gijzelaars goedkoper dan wapt CHICAGO De kaanse wetenschapper! neth Smail van Kenyof lege in Gambier inN heeft voorgesteld dat d£' jet-Unie en de Verf?1 Staten om de twee jaar"1 stens een miljoen bi uitwisselen als „vredff laars", teneinde de sp gen te verminderen ije krachtige afschrikking kernoorlog te hebbel minstens een miljoen k kaanse en Sovjetburgei den minstens twee jj het land van de andefci ten blijven. Smail sclldei uitvoering van zijn plï v nitg miljard dollar pi.M kost en 20.000 dollar j per gijzelaar. Het lijll gens hem veel, maar H61 in het niet bij de huidif1 ten van wapensystemd vredesgijzelaarsplan Sovjetpers gunstig onf (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De eerste twee aflevering van de omstreden tv-serie „Amerika" heeft niet al leen een record aantal kij kers getrokken, maar te vens in de VS een natio nale discussie opgeroepen over de vraag, of de serie het wantrouwen jegens de Sovjet-Unie aanwakkert, waardoor gesprekken over ontwapening en be tere Oost-Westverhoudin gen onmogelijk worden. De serie wordt op zeven ach tereenvolgende avonden uitge zonden. Na de eerste twee af levering is al duidelijk dat het geduld van de kijkers zwaar op de proef zal worden gesteld. De critici die de voorvertonin gen van de serie hebben ge zien, spreken wellicht niet ge heel ten onrechte van een „stomvervelend gebeuren". Maar het zijn niet de artistieke kwaliteiten, maar de politieke signalen van „Amerika" die in de VS tot verhitte discussies hebben geleid. „Amerika" speelt in 1997. De Verenigde Staten zijn op dat moment al tien jaar door de Sovjet-Unie bezet en worden in feite onder de duim gehou den door een troepenmacht van de Verenigde Naties. De werkelijke boodschap achter het verhaal is dat de Russen zich gemakkelijk van de VS hebben kunnen meester ma ken, omdat de Amerikanen tot luiheid, passiviteit en politieke lafheid waren vervallen. Het verhaal is doorspekt met aller lei „menselijke affaires" en de maker van de serie, Donald Wrye, heeft dan ook voortdu rend gezegd dat het om een menselijke tragedie gaat. Gekwetst Of zijn opdrachtgever ABC er zo over denkt is nog zeer de vraag. ABC heeft in de afgelo pen weken zeer veelzeggende reclamespotjes voor „Ameri ka" uitgezonden. Daarin kwa men met een zwaar accent sprekende Poolse, Tsjechische en Hongaarse immigranten voor, die spraken over de be proevingen van hun in Oost- - Europa achtergebleven land genoten. Tegenstanders van „Amerika" zeggen dat de serie een ner gens op stoelende haat tegen de Russen wakker roept. Een Russische journalist die in de VS een voorvertoning van „Amerika" zag, schreef in zijn krant: „Ik was gekwetst en boos. En ik huilde stilletjes. Wat hebben wij Russen hier mee te maken? De tanks zijn op de VS los gestuurd door Donald Wrye en niet door ons". De vermaarde diplomaat en Sovjetexpert George Ken- nan schreef dat de Sovjet-lei ders niet het plan hebben Amerika binnen te vallen en daar trouwens ook niet de mi litaire mogelijkheden toe heb- De zeer conservatieve oud- -VN-ambassadeur mevrouw Jean Kirkpatrick schreef een boze brief naar ABC. De libe rale oud-minister van buiten landse zaken en oud-presi dentskandidaat Edmund Mus- kie deed hetzelfde. Zeer bitter reageerde het hoofdkantoor van de Verenigde Naties in New York. De VN worden de serie voorgesteld als de half slachtige intriganten, die de Russen hielpen bij het bezetten van de VS. De VN plaatste zelfs advertenties in Ameri kaanse kranten om tegen „Amerika" te protesteren. Goedkoper De autofabrikant Chrysler, die wordt geleid door de toch zeer patriottische Lee Iacocca, trok haar advertenties uit „Ameri ka" terug. Tal van vredesgroe pen maakten ernstige b^^ ren tegen de serie. p Hoofdrolspeler Kris Kij ferson voegde zich enkels ken geleden in de Nei woestijn bij de demonstrfN die daar te hoop liepen het hervatten van de oL_ grondse kernproeven f,® Amerika. En menig APa kaan stelde verbaasd vale de serie, die in feite is bejne om Amerika meer zelfveim wen te geven, grotendeT Canada is opgenomen, o het daar allemaal zoveel r® koper is. Ie „Amerika" lijkt alleen hfcrs tra-conservatieve voltysu van Amerika aan te spnjH Daar is overigens al de lLc vernomen dat een bezj. door de Russen veel erf®! dan in „Amerika" wordt) d gesteld. Daar juicht menjg temin een forse anti-coup< nistische campagne vanLj^ toe. c De discussie over "AmfU geeft in feite aan dat AnfKC hopeloos overhoop ligtise zichzelf en dat leidt riet maal tot verbitterde co^r taties over steeds meer werpen: het rascisme, 4 moede, de relaties met hdL tenland, het slechte ondft€ het moreel verval, de beplg ning en de ontmanteling de sociale zekerheid.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6