Nieuw offer gevraagd van land- en akkerbouw EetdaeCou/iant Beurs van Amsterdam) Europees blad voor welgestelde jongeren Minister praat met partijen uit stukgoedconflict Amerikaanse order voor Siemens ECONOMIE DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINA IIs EG wil computer die denkt BRUSSEL De Europese Commissie heeft zes Europese geleer den gevraagd binnen drie maanden een programma op te stellen voor de ontwikkeling van een supercomputer naar het model van het menselijk verstand. Voor het project, dat Brain is ge doopt is voorlopig 20 miljoen Ecu (ruim 46 miljoen gulden) uit getrokken. Brain staat voor „basisonderzoek naar adaptieve intelligentie en neurocomputing" (Basic Research for Adaptive Intelligence and Neurocomputing). Het is de bedoeling een computer te ontwik kelen die niet alleen goed kan tellen, maar ook kan nadenken. Als dat lukt, ligt er een enorme markt in het verschiet, denkt de Commissie. Kunstmatige of adaptieve intelligentie zou kunnen leiden tot de vervaardiging van robots die letterlijk kunnen zien wat ze uitvoeren. Volgens de Europese Commissie heeft de Japanse regering on langs ruim twee miljard gulden uitgetrokken voor het verleggen van de grenzen op dit gebied. Europa zou echter nog steeds een voorsprong hebben. Bij de zes geleerden die de Commissie heeft gevraagd het programma voor te bereiden, zijn geen Nederlan ders. Hogere winst Océ VENLO De nettowinst van Océ-van der Grinten is vorig jaar met 9 procent gestegen tot f 84 miljoen, zo heeft het Ven- lose kopieerbedrijf vandoch- tend bekendgemaakt. De om zet bedroeg 1892 miljoen te gen 1965 miljoen in 1985. De omzetdaling is vooral ver oorzaakt door de koersdaling van de dollar en het afstoten van enkele bedrijfsactiviteiten. Zonder deze factoren zou de omzet met ongeveer 10 pro cent zijn gestegen. Het be drijfsresultaat was met 147,6 miljoen iets hoger dan dat van 1985 (f 145,7 miljoen). Volgens de raad van bestuur kon het bedrijf op alle markten zijn positie verstevigen. Tewater Eén van de drie ha vensleepboten die Wilton-Fijenoord heeft gebouwd voor Indonesië verlaat op een zwaar-trans- portwagen de over dekte lasloods op de WF-werf in Schiedam. Twee drijvende bokken namen het schip over bij de Nieuwe Waterweg en lieten het in het water zakken. De tewater lating van de drie schepen geschiedde afgelopen vrijdag en zaterdag. AMSTERDAM Het Franse Hachette en de Britse uitgeve rij News International van de Australische mediamagnaat Rupert Murdock gaan samen een nieuw „Pan Europees" jongerenblad op de markt brengen onder de naam „Sky Magazine". Het blad richt zich op de overwegend welgestelde (high spending) „new genera tion", tussen de vijftien en twintig jaar met informatie over popmuziek, video's films, mode, reizen en spectaculaire sporten en onderwerpen. De aankondiging van het Engels talige magazine had gisteren plaats op een door het Britse commerciële satellietstation Sky Chanel (eveneens van Murdock) georganiseerde pers conferentie in Amsterdam. De overlevingskansen van het blad zullen in de aanloopfase vooral afhangen van de ont vangst op de Britse markt. De adverteerders die twintig pro cent van het blad mogen vul len, wordt in Engeland een ge garandeerde oplage van 200.000 exemplaren in het vooruitzicht gesteld. Voor het vasteland wordt een oplage van 50.000 voorzien, waarvan de helft in Nederland zal wor den verspreid. In Nederland gaat het tweewekelijkse blad, dat op 23 april voor het eerst in de kiosken ligt, ongeveer 4,50 gulden kosten. In Enge- land komt de prijs uit op onge veer 2 gulden. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (16-2) SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.). Aanvoer 1172, waarvan 150 stiéren. Dlkbillen extra kwal. 8,75-13,00 stieren 1e kwal. 7,75-8,75, 2e kwal. 6,40-7,75, vaarzen 1e kwal. 6,55-7,65, 2e kwal. 5,35-6,45, koeien ie kwal. 6,10-7,40, 2e kwal. 5,35- 6,10. 3e kwal. 4,80-5,35, worstkoeien 4.70-5,15. Handel en prijzen: stieren redelijk - stabiel; koeien redelijk - sta biel. SLACHTSCHAPEN- EN LAMMEREN (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 75. schapen 5,00-7,00. lam meren (rammen) 9,00-10,50, lamme ren (ooien) 9,00-10,50. SLACHTSCHAPEN- EN LAMMEREN (gulden per stuk) schapen 170-230, lammeren (ram men) 220-280, lammeren (ooien) 190- 215. Handel en prijzen: schapen redelijk - stabiel; lammeren redelijk - stabiel. DE LIER - Delft-Westedee. dinsdag 17 februari. Andijvie 240-265. Auber gines 470-560. Komkommers 92-245. Paksoi 145-175. Paprika groen 360- 650. Peterselie 11-19. Raapstelen 37- 48. Radijs 36-116. Selderij 44-52. Sla 44-56. Snijbonen 1440-1520. Spina zie 355-395. Spruiten 95-360. Uien 27. Witlof 90-160. Witlof kleinverpak- king 215-240. Usbergsla 65-175. Us- pegels 140. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (17-2) - Aanvoer 2.899.800 stuks, stemming rustigr. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram 11,46-11,64, 55-56 gram 13,18-13,56, 60-61 gram 13,68-13,90 en 65-66 gram 13,86-14,01. 's-GRAVENZANDE Westland- Zuid. dinsdag 17 februari. Andijvie 230-295. Bospeen 620-700. Chinese kool 95. Eikenbladsla 14-16. Krulsla 39-40. Paksoi 175-205. raapstelen 40-50. radijs 60-111. Radijs 65-81. Selderij 29. Sla 46-68. Snijbonen 13- 40. Spinazie 240-340. Spitskool 100- 110. POELDIJK Westland-Noord. dins dag 17 februari. Andijvie 215-270. Aubergines 460-580. Bloemkool 335- 365. Bospeen 610. Druiven allcante 380-400. Eikebladsla 10-17. Kom kommers 99-229. Komkommers grof stek 135-320. Komkommers mini 38- 42. Paprika geel 720-1100. oranje 1410-1580. Pepesr groen 690-700. Peterselie 68-99. Prei 245. Raapste len 24-36. Radijs 40-106. Rode kool 10-20. Selderij 58-73. Sla 44-66. SPI- nazie 295-355. Spitskool 121-131. Tomaten 520-980. Veldsla 220-230. Witlof 100-180. Ijspegels 102. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. - i Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70 70.70929 PRIJZEN DALEN DOOR AFSCHAFFING VALUTASTELSEL (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De voorge stelde heffing op plant aardige vetten en oliën moet de Europese Ge meenschap volgend jaar 4,9 miljard gulden ople veren. Volgens ramingen van Brussel is de heffing de enige manier om de kosten voor de ondersteu ning van deze marktsec toren weer in de hand te krijgen. Landbouwcommissaris An- driessen rekende de Europese' Commissie gisteren voor dat de EG-steun aan producenten van plantaardige vetten en oliën in tien jaar tijd van f 400 miljoen naar 9,2 miljard gulden is gestegen. De kosten zijn met name de uit pan ge rezen als gevolg van de toe treding van Spanje en Portu gal tot de gemeenschap. Het nieuwe pakket prijsvoor stellen voorziet verder in een geringe daling van het gemid delde prijsniveau in de Ge meenschap. In landen met een sterke munt zoals Neder land en West-Duitsland is de prijsdaling veel sterker (min 2,4 procent) omdat de Europe se Commissie tevens het sy steem van Monetair Compen serende Bedragen wil afschaf fen. In Nederland leidt dat tot een prijsdaling van min 2,9 procent voor melk, min 2,4 procent voor graanprodukten en min 1,8 procent voor de overige produkten. De boeren moeten dus opnjeuw (na de superheffing op melk) een in komensoffer brengen. Af schaffing van het ingewikkel de stelsel voor het wegpoetsen van valutaschommelingen, betekent voor Nederland te vens dat de export vanaf 1 april duurder wordt. PRIJSDALINGEN Het Landbouwschap maakte gisteren bekend met nog veel forsere prijsdalingen te reke nen dan de Europese Com missie voorspiegelt. „In de ak kerbouw en veeteelt kunnen de prijzen in de praktijk wel met tien procent en meer gaan zakken", meldt het schap. Eén en ander zou het gevolg zijn van de beperking van de interventie, de opkoop van overschotten en het in voeren van bij voorbeeld de heffing van ongeveer zes pro cent op suiker. Ernstige bezwaren heeft de georganiseerde landbouw te gen de voorgestelde prijsver laging met tien procent voor eiwithoudende produkten zo als erwten en bonen. Het schap vindt dat deze teelt moet worden bevorderd, om dat er een tekort is. Het vreest dat van de prijsdaling voor produkten waarvoor een EG-marktordening geldt een nog grotere druk uitgaat op zogenaamd vrije produkten waarvoor een dergelijke orde ning niet of nauwelijks geldt. Ook het Produktschap voor Margarine Vetten en Oliën kwam met felle kritiek op de voorgestelde speciale heffing. Het plan is volgens het schap in de praktijk niet uitvoer baar. Bedrijven zouden op hoge kosten gejaagd worden, omdat zij de heffing (die bijna even hoog is als de ruwe grond stof prijs) moeten voorfi nancieren. „De belasting bete kent een verdubbeling van de rentekosten en grote admini stratieve lasten". Het schap waarschuwt dat bedrijven zouden kunnen besluiten hun raffinageproces te verplaatsen naar landen buiten de EG. „Bovendien zullen de activi teiten van bedrijven die zich in ons land bezighouden met de uitvoer drastisch teruglo pen". Andriessen zei gisteren dat zijn prijzenpakket een bespa ring op de Europese landbou wuitgaven van totaal 2,8 mil jard gulden zullen opleveren. In 1988 zullen de bezuinigin gen zelfs ruim acht miljard gulden bedragen (inclusief de heffing op olie en vet), op een totale begroting van bijna 55 miljard gulden. In de voor Nederland belang rijke zuivelsector verandert er, na het in. decémber bereik te akkoord over produktie- vermindering met bijna 10 procent, vrijwel niets. De prij zen blijven gelijk en de mede-, verantwoordelijkheidsheffing van 2 procent biijft in stand. Ook in de graansector moet de heffing óp het huidige ni veau van 3 procent blijven, aldus de commissie. De mees te prijzen blijven gelijk, met uitzondering van rogge en gierst (min 2,6 procent), maïs (min 2,5 procent) en durum tarwe (min 4,7 procent). Over de beperking van de rundvleesproduktie werd in december een akkoord geslo ten. De commissie wil daar op het ogenblik niets aan toevoe gen. De prijzen blijven op het huidige niveau. Men wil ook de basisprijzen voor varkens vlees op het huidige niveau bevriezen. Ook in de groente en fruitsector zijn er nauwe lijks veranderingen. ROTTERDAM Of schoon pessimistisch ge stemd, hebben de organi satie van havenwerkge vers SVZ en de Vervoers- bonden FNV en CNV hebben positief gerea geerd op de uitnodiging van minister De Graaf (Sociale Zaken) om mor gen elk afzonderlijk een gesprek met hem te heb ben. Het gesprek met de partijen uit het stukgoed mag volgens het ministerie niet als bemid deling worden opgevat, omdat het ministerie zelf geen voor stellen zal doen ter oplossing van het conflict. De minister heeft werkgevers en werknemers uitgenodigd op advies van zijn ambtenaren. Die zien bilateraal overleg vooralsnog als enige mogelijk heid om tot een oplossing te komen, nadat het overleg over de problematiek vorige week in de zogeheten commissie- Van der Louw stuk liep. Sociale Zaken speelt een be langrijke rol in het stukgoed conflict, aangezien het mede ondertekenaar is van het Van der Louw-akkoord, het sociale akkoord dat ontslagen in het stukgoed uitsluit tot 1991. Bo vendien draagt het ministerie een aanzienlijk deel van de zo geheten leegloopkosten (de kosten van niet gewerkte uren die wel volledig worden door betaald) van havenwerkers uit de arbeidspool SHB. Voorts is het ministerie „de baas" van de gewestelijke arbeidsbu- reau's, waarbij de stukgoed- werkgevers een voormelding hebben gedaan van een ont slagaanvraag voor 350 man. Ofschoon het overleg in de commissie vorige week vast liep, hebben partijen gisteren met ambtenaren van het mi nisterie van sociale zaken nog berekend hoeveel van de 350 arbeidsplaatsen kunnen wor den behouden met behulp van de suggesties van het ministe rie. Men kwam uit op 250. Sta- Het lossen van het fruitschip Freezer Leopard, afgemeerd aan de fruitpier in de Merwedehaven, werd gisteren om twaalf uur gestaakt. De kranen gingen in ruststand. kingsleider Paul Rosenmöller personeel van het containero- man), net als de dagploegen verslagbedrijf ECT maandag- van die bedrijven, in staking middag rond half vier weer -gegaan. Net als in het stuk- aan het werk gegaan. In de goed wil de vervoersbond bij stukgoedsector daarentegen ECT actie voeren volgens het zijn de avondploegen van verrassingsmodel. Dat bete- Quick Dispatch (250 man) en kent daar staken waar veel Na een 24-uurs staking is het Seaport Terminals (honderd werk voor handen is. van de Vervoersbond FNV; „De werkgevers wilden eerst 350 man weg hebben. "Nu zijn het er nog honderd. We schie ten dus al aardig op". Consumptie sterk alcoholische dranken loopt terug ZUIDLAREN Het gebruik van sterk alcoholische dran ken, met een alcoholgehalte van boven de 30 procent, is de afgelopen drie jaar met twintig procent gedaald. De bier- en wijnconsumptie is in dezelfde periode gestabiliseerd. Dat zei staatssecretaris A.J. Evenhuis van economische zaken giste ren bij de opening van de 27ste Horesca in de Prins Bernhard- hoeve in Zuidlaren. Slechts 25 procent van deze gedistilleerde dranken wordt via de horeca aan de consu ment gesleten. Van de bier- consumptie wordt 40 procent en van wijn 20 procent via de horeca verkocht. Volgens Evenhuis mag uit deze cijfers worden afgeleid dat de horeca niet of nauwelijks bijdraagt aan de alcoholproblematiek. De omzet in de horecasector is in 1986 voor het eerst sinds ja ren met twee procent ge groeid. De groei had vooral be trekking op de grotere bedrij ven (meer dan tien werkne mers). De Horesca duurt tot en met 19 februari. Men ver wacht 25.000 bezoekers. In vliegende klank Bezoekers van de autoshow in Parijs zullen zich niet geheel onte recht afvragen hoe je een auto kunt besturen met pianotoetsen, maar deze jongedame was ervan overtuigd dat het bespelen van de piano tijdens lange autoritten, een uitstekende manier is om de tijd te verdrijven. Scheepswerf Boele vraagt surséance ROTTERDAM De scheepswerf Boele in Bolnes heeft bij de rechtbank in Rotferdam een verzoek om surséance van betaling ingediend. Boele-directeur M.J. van der Wal wilde slechts nog kwijt dat dit niet betekent dat de onlangs aangekondigde fusie tussen de re- Earatie-afdelingen van Boele en de Rotterdamse werf Van Nie- uis en Van den Berg niet doorgaat. Zowel Boele als Van Niehuis en Van den Berg kampen met pro blemen als gevolg van de verslechterde marktsituatie in de scheepsreparatie-sector. Door de fusie zou een scheepsreparatie- werf kunnen ontstaan die in de toekomst rendabel kan opere ren. Bij de twee werven werken in totaal 850 mensen. Door de fusie vervallen tweehonderd arbeidsplaatsen. Het is nog niet duidelijk of er gedwongen ontslagen zullen vallen. LONDEN Ameritech, een Amerikaanse telefoonmaat schappij in Chicago, heeft aan het Westduitse elektronicacon cern Siemens opdracht gege ven voor de levering van een digitale telefooncentrale. Met de order is een bedrag van twaalf miljoen dollar gemoeid. Belangrijker dan de waarde hiervan is echter dat de order voor Siemens een doorbraak betekent op de Amerikaanse markt. Dit heeft de Financial Times gisteren gemeld. Tot dusver betrokken de ze ven regionale telefoonbedrij ven in de VS hun uitrusting altijd van American Telepho ne and Telegraph (AT and T) en, vooral de laatste jaren, van de Canadese Northern Tele com. Deregulering van de Amerikaanse industrie heeft echter ook de mogelijkheden voor buitenlandse onderne mingen op de Amerikaanse markt vergroot. Naast Nor thern Telecom zijn de Zweed se Ericsson, de Japanse NEC, de Franse Alcatel en de Britse Plessey de belangrijkste mede dingers van Siemens op de Amerikaanse markt. Enige weken geleden leek hét er nog op dat de Federal Com munications Commission (FCC) via nieuwe richtlijnen de verkoop door ondernemin gen uit landen die Amerikaan se produkten op hun markt weren, op de Amerikaanse markt zou kunnen blokkeren. De VS zijn vooral gegriefd over vermeende belemmerin gen voor AT and T op de Eu ropese markt. Het Amerikaanse concern heeft via zijn joint-venture met Philips (APT) belangstel ling voor de overneming van de Franse staatstelefoonmaat- schappij CGCT, maar de Fran se regering heeft als voor waarde voor de privatisering gesteld dat niet meer dan twintig procent in buitenland se handen komt. Ericsson en Siemens zelf hebben ook inte resse getoond in de overne ming van CGCT. De order van Ameritech kan overigens alsnog aan Siemens' neus voorbijgaan. De FCC heeft weliswaar bepaalde voorstellen gelanceerd die nog een lange procedurele weg te gaan hebben, maar de order voor Siemens is ook niet voor eind dit jaar afgehandeld. GOUD Nieuw Vorige onbewerkt 25940 - 26410 26100 - 26600; bewerkt 26010 26200 OpgaVe: Orlffhout, A dem op 148. Ook de Mid standsbank was op 178,5 /2,U, Afwachtend AMSTERDAM Op de beurs was het gisteren uitgesproken stil met een aandelenomzet van maar 280 miljoen. Daar door kwamen bijvoorbeeld fondsen als Industrieele Maat schappij, Sporthuis Centrum, HCS en Trans Europe Fund tussen de 30 meest verhandel de fondsen terecht. In obliga ties ging f 480 miljoen om bij een gemakkelijke stemming. De rust op de markt werd, be halve door onzekerheid over naderende jaarcijfers en de wat lagere dollar, mede inge geven door een vakantiedag in de Verenigde Staten, waardoor maandag koersen uit Wall Street ontbraken. De meeste hoofdfondsen bleven dan ook dicht bij huis. Océ-Van der Grinten moest 8 prijsgeven op 386, terwijl Nijverdal-Ten Cate daarente gen 2,50 opliep naar ƒ125. Zwak lag Bols met f 3 verliet Op de paraïlelmarkt was De Drie Electronics weggelegd van 2 op Hiermee werd gereageert f. de fraaie winstcijfers. Doe, trok 3 aan tot 108 en K man 2,50 tot 41. Ten kon een aanvankelijk ve eg, e van 0,60 helemaal w< ken op een slotkoers 13,60. Zwak lagen lokaal der Nagron, Ceteco, Landi Wyers, terwijl Tulip, Nut g en Sanders wat aantrokk» ifP°. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INTORMATIEOVER FILMS, MUZIÖ THEATER. RECREATIE,EXPOSITIB EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4