li V Kort geding tegen kardinaal Simonis is juridische puzzel GEESTELIJK LEVEN/QPINlË" £oidóc Sou/iont kerk- wereld FBI heeft twee bisschoppen in kaartenbak Nieuwe publicatie van Boff „onvoorstelbaar gevaarlijk" brieven lezers fiëidóe ©CHWCMt; Kok en De Korte op toerneij» r 1 rl •1 I weer DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINf- Ruding wil met pauselijke commissie praten DEN HAAG Minister Ruding (financien) wil op korte ter- mijn overleg met de pauselijke commissie „Justitia et Pax" uit Rome. Hij heeft dat maandag meegedeeld aan de commissie voor financien uit de Tweede Kamer. Het is nog niet zeker of het overleg in Den Haag of in Rome wordt gehouden. De pau selijke commissie kwam onlangs met een rapport over de ont wikkelingssamenwerking. De rol van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) werd daarin nogal kritisch benaderd. Ru- ding onderstreepte in een vergadering met de commissie voor financiën in de Tweede Kamer dat het rapport „een interes sante analyse" geeft van een belangrijk probleem en opmer kingen, adviezen en beschouwingen bevat „waar ik het volle dig mee eens ben". Demonstratieve bijeenkomst COC UTRECHT Het COC heeft vijf sprekers aangeworven voor na de fakkeloptocht, die morgenavond op initiatief van deze organisatie door de Utrechtse binnenstad trekt als protest tegen de uitlatin gen van kardinaal Simonis over homofilie. In de Jans- kerk begint om 9 uur een de monstratieve bijeenkomst waarbij onder meer zullen spreken het Tweede Kamer lid voor de PPR, Peter Lank- horst en een redacteur van het wee blad De Bazuin. Typiste weigert abortusbrieven uit te tikken LONDEN Receptioniste typiste Barbara Janaway heeft haar beroepszaak ver loren die zij had aangespan nen wegens haar ontslag om dat zij voor patiënten van een gezondheidsdienst geen verwijsbrieven had willen tikken voor een abortuskli niek. Zij ontving haar op drachten van de gezond heidsdienst van Salford, doch de artsen die zwangere vrou wen wilden verwijzen naar een kliniek vingen bij haar bot: Barbara roerde haar schrijfmachine niet aan en beriep zich op de gewetens clausule, opgenomen in de abortuswet van 1967. Naar het oordeel van het hof van beroep kan mevrouw Jana way niet in haar grief ont vankelijk worden verklaard, daar een receptioniste die een brief tikt niet kan wor den beschouwd als deel te nemen aan het behandelen van een patiënt in een zie kenhuis. Mevrouw Janaway heeft aangekondigd haar zaak voort te zetten tot aan het Hogerhuis toe, het hoog ste rechtscollege. Geen oordeel kabinet over uitspraken kardinaal DEN HAAG Het kabinet heeft geen oordeel over re cente uitspraken van kardi naal Simonis over homofie len. Dit blijkt uit antwoorden die minister De Koning (Bin nenlandse Zaken), mede na mens minister Korthals Altes (Justitie) en staatssecretaris Dees (WVC) heeft gegeven op vragen van het D66-Ka- merlid Groenman over de uitspraken van de kardinaal. De bewindsman zegt alleen kennis genomen te hebben van de uitspraken en enkele daarop in de media gegeven commentaren. Het kabinet ziet geen aanleiding nu nog sneller te gaan werken aan een Wet gelijke behandeling. Het streven blijft erop ge richt die wet eind 1987 aan de Kamer aan te bieden. Over de inhoud weigert De Koning nu al iets te zeggen. Wel zal de wet ook bepalin gen omvatten inzake de ver huur van woonruimte in re latie tot sexuele geaardheid van personen. Gereformeerd* Kerken Aangenomen naar Delft, H.J.K.Vaartjes te Winschoten. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen: te Bunschoten-west, H.Jagersma te Bergentheim. Be roepbaar: drs.J.R.Visser, Thomson-, straat 92, 8251TW Dronten. Aange nomen naar Dalfsen, H.J.Messelink te IJmuiden, die bedankte voor Axel, Delft, Eindhoven (2e beroep) en Groningen-Noord. Bedankt voor Emmen en Waddinxveen, J.H.UIe- hake te Zoetermeer. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Apeldoorn-Centrum. J.PIantinga te Leeuwarden. Aange nomen naar Ridderkerk, W. Quak te Nieuwe Pekela. Bedankt voor Bun schoten. T.M. Hofman te Ouderkerk a.d. Amstel. Nieuw verzoek om klooster uit Auschwitz weg te halen WASHINGTON De internationale joodse organisatie „B'nai B'rith" (zonen des Verbonds) heeft het Vaticaan gevraagd het Karmelietessenklooster weg te halen uit het concentratiekamp Auschwitz. De Karmelietessen hebben sinds 1984 een klooster in het gebouw waarin tijdens de Tweede Wereldoorlog het do delijke Zyklon B-gas was opgeslagen. Tegen de aanwezigheid van een rooms-katholiek klooster op de plaats, die als symbool wordt gezien van Hitler's poging alle joden uit te roeien, wordt reeds enkele jaren door joodse instanties fel geprotesteerd. Vo rige zomer zegde het Vaticaan Franse joden toe dat de verbou wing van de centrale hall van de gasopslagplaats tot kapel zou worden uitgesteld. Ieder tijdperk roeit oude dwalingen uit en brengt nieuwe voort. Engels spreekwoord AMSTERDAM Een ju ridische puzzel van for maat krijgt de president van de Utrechtse recht bank, mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten donderdag voorgelegd wanneer hem gevraagd wordt uitspraak te doen in het kort geding dat het COC heeft aangespannen tegen de recente uitspra ken van kardinaal Simo nis inzake homofilie. Een rondgang langs juridisch deskundigen leert dat de scepsis over de toeken ning van de eisen van het COC (een verbod op her haling van soortgelijke uitspraken van de kardi naal, een publicatie van dit verbod in een aantal dagbladen plus een „sym bolische" geldsom van 4000,- wegens „geleden schade") overheerst. Het eerste probleem is of het COC wel als belanghebbende partij kan worden aange merkt in dit kort geding. Paul Westerduin van het COC meent van wel en wijst daar bij op een arrest van de Hoge Raad. Die bepaalde vorig jaar dat een Amsterdamse milieu-or ganisatie belanghebbende partij was tegen de vervuilers van de Volgermeerpolder, omdat deze organisatie de be langen bundelde van een aan tal getroffen inwoners. Het COC redeneert net zo in de dagvaarding: in plaats van le den afzonderlijk te laten pro cederen, vertegenwoordigt zij als organisatie die leden in hun eisen. Westerduin zegt verder dat het COC normale eisen stelt. „Ze zijn zo gefor muleerd dat ze in redelijkheid kunnen worden uitgevoerd", aldus Westerduin. Dan de grieven waarop het COC zijn eisen baseert. Kan er in de zin van de wet inder daad sprake van zijn dat de Prof. dr. W. H. Velema kardinaal heeft gediscrimi neerd of zelfs heeft beledigd? Prof. P. Huizing sj, emeritus hoogleraar kerkelijk recht in Nijmegen, wijst erop dat in de nieuwe grondwet verbod op discriminatie wegens homo seksualiteit niet uitdrukkelijk bij name wordt genoemd. Niet voor niets dook dit onderwerp op bij het voorontwerp van de wet gelijke behandeling twee jaar geleden. Dan is het ook nog noodzake lijk voor een veroordeling dat de kardinaal de opzet heeft gehad te willen discrimine ren. Als de interviewer in het programma van het Humanis tisch Verbond, waarin de kar dinaal eind vorige maand zijn omstreden uitspraken deed, de huisbaas op de proppen brengt die voor de kwestie staat homofiele huurders toe te laten, wiist de kardinaal op het door de kerk gevormde geweten. Hij zegt dan dat hij zich kan voorstellen dat een man die zich op dat geweten laat aanspreken dienovereen komstig handelt en dus een homofiele huurder weigert. Van een nadrukkelijke aan moediging is echter geen sprake. Ook van belediging, waarvan de advocaat van het COC in de dagvaarding rept, kan in de zin der wet pas sprake zijn als de opzet daartoe bestaat. Prof. A. Van Wassenaer, hoogleraar privaatrecht aan de VU in Amsterdam: „Het burgerlijk wetboek zegt dat er van opzettelijke belediging sprake moet ziin. Dat is bijna nooit het geval en dit artikel heeft dan ook in de Neder landse rechtspraktijk weinig toepassing gevonden. Toen met een kwestie als „Johnson Moordenaar" was het duide lijk. Ik zie in dit geval veroor deling op zo'n grond nog niet gebeuren. In het nieuwe bur gerlijk wetboek, maar dat is nog niet van kracht, wordt die opzet tot beledigen niet meer geëist, er is dan ook een ruimere toepassingsmogelijk heid, maar zoals gezegd, dat is nog niet ingevoerd." Godsdienstvrijheid Door de hele discussie rond het optreden van de kardinaal speelt de belangrijke vraag mee: hoe verhoudt het recht van godsdienstvrijheid zich met andere grondrechten? Prof. Van Wassenaer: „Alle grondrechten vinden weer een beperking in andere grondrechten. Het kan nooit zo ver gaan dat alle andere rechten geheel moeten wijken voor het discriminatiever bod." Prof. W. H. Velema, hoogle raar aan de Theologische Ho geschool der Christelijke Ge reformeerde Kerken in Apel doorn, meent dat hier in we zen de vraag aan de orde is in hoeverre godsdienstige me ningen kunnen worden uitge dragen. „Ik spreek nadrukke lijk van godsdienstige menin gen. Ik reken die tot de vrij heid van godsdienst. Er zijn echter ook opvattingen die de vrijheid van godsdienst be perkt willen zien tot de beslo tenheid van het kerkgebouw. Wat kardinaal Simonis naar voren heeft gebracht wordt dan weliswaar niet door alle katholieken gedeeld, maar is wel in tal van landen de op vatting van de r.k. kerk. Dat een dergelijk kort geding ge voerd kan worden is een aan wijzing dat het uiten van godsdienstige meningen in Nederland wordt bedreigd. Natuurlijk, het gaat hier om een kort geding, een definitie ve uitspraak is dus nog niet te verwachten. Maar de discus sie rond het voorontwerp ge lijke behandeling leverde aanwijzingen in dezelfde zin op. De conclusie van een aan tal juristen was toen dat de mensenrechten dienen te' gaan boven de godsdienstvrij heid." Fouten Een geheel andere mening is de Nijmeegse hoogleraar kerkgeschiedenis J.C. van Laarhoven toegedaan. Hij stelt dat sommige aanhangers van de kardinaal zich ten on rechte beroepen op de schei ding tussen kerk en staat. „Dat is onzin. Wanneer Simo nis discriminerende uitlatin gen doet, kan hij net als iede re Nederlandse burger ver oordeeld worden." Hij gaat voorbij aan de tegenwerping dat de kardinaal het uitgere kend zijn taak acht op grond van pastorale motieven zo te spreken als hij heeft gedaan en dat zijn uitspraken dus voortvloeien uit zijn kerkop vattingen. Terug naar de dagvaarding van het COC. Daarin wordt een punt gemaakt van het feit Kardinaal Simonis dat de kardinaal de indruk heeft gewekt dat hij namens de gehele katholieke kerk heeft gesproken, terwijl vol gens het COC toch vele ka tholieken en ook sommige bisschoppen het duidelijk niet met hem eens zijn. Hij had dat van meet af aan duidelijk moeten maken en het COC eist in het kort geding dat ook die indruk alsnog wordt ge corrigeerd. Willemien Ruy- grok van het COC: „We wil len niet de indruk wekken dat we tegen de katholieke kerk en het katholieke geloof zijn. Dat zou trouwens onzin zijn. Maar de uitlatingen van de kardinaal staan haaks op de liberalisering in de katho lieke kerk op dit punt." Het maakt de dagvaarding van het COC er echter niet sterker op dat in strijd met wat de dagvaarding stelt de gezamenlijke Nederlandse bisschoppen die dus het r.k. leergezag vertegenwoor digen impliciet hun steun aan mgr. Simonis hebben be tuigd door te wijzen op de godsdienstvrijheid. Het COC schermt ook met de steun van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, maar die heeft zeker geen openlijke steun aan het COC toegezegd zoals de dagvaar ding stelt. Of tenslotte de kwestie van de homofilie een officieel punt van de kerkelijke leer vormt en of de kardinaal dus na mens de hele kerk heeft ge sproken, blijft een open vraag. De kerkjurist prof. Huizing sj: „Het gaat hier niet om een bindende uitspraak van de rooms-katholieke kerk. De onfeilbaarheid van het pause lijk leergezag in deze kwestie is niet in het geding". Tal van (prominente) theologen on dersteunen hem daarin. PAUL VAN VELTHOVEN KANSAS CITY De Amerikaanse FBI houdt van twee Amerikaanse bisschoppen de persoons gegevens bij. Dit heeft de FBI erkend. De binnen landse inlichtingendienst houdt de gegevens bij van aartsbisschop Hunt- hausen van Seattle en de voorzitter van de Ameri kaanse Pax Christi-be- weging, hulpbisschop Gumbleton van Detroit. Hunthausen heeft herhaal delijk deelgenomen aan de monstraties van de vredes beweging bij de marinebasis in Bangor in zijn diocees. 'Bovendien ligt hij overhoop met het Vaticaan, dat hem een deel van zijn bevoegd heden heeft ontnomen. Kardinaal Joseph Bernar- din, aartsbisschop van Chi cago, sprak van een „zeer beangstigende" onthulling. Hij was voorzitter van de commissie, die in 1983 het herderlijk schrijven over oorlog en vrede heeft opge steld. Kardinaal Bernardin: „beang stigend". Dorenbos start landelijke evangelisatie-actie AMERSFOORT Op 19 maart begint in de Joriskerk in Amersfoort een landelijke evangelisatietoernee. Het is de be doeling dat gedurende een jaar elke maand drie dagen achter een in een bepaalde stad wordt geëvangeliseerd. In september komt Den Haag aan de beurt. Het idee voor de toernee is af komstig van onder anderen' EO-directeur drs. L.P. Dorenbos en de evangelisten F. ter Velde en J.H. Kits. Zaterdag 21 maart wordt er in en om de Joriskerk een natio nale evangelisatiemarkt gehouden waarvoor alle Nederlandse evangelisatie-organisaties een uitnodiging zullen ontvangen. Er zal dan ook een bidstond plaatsvinden waaraan alle predi kanten en voorgangers in Nederland kunnen deelnemen. Ook hopen de organisatoren van de toernee dan in het kader van het jaar van de daklozen mensen zonder onderdak een maaltijd te kunnen aanbieden. Volgens Dorenbos zullen alle plaatselijke kerken en predi kanten worden uitgenodigd aan de evangelisatiebijeenkom sten mee te werken. Voor de nazorg zal vooral gebruik wor den gemaakt van de plaatselijke mogelijkheden. De basis van het evangelieplan is gebed. De evangelisatiecampagne wordt in maart 1988 in Rotterdam afgesloten met een nationale bij eenkomst. SAO PAULO Het jongste boek van de Bra ziliaanse bevrijdingstheo loog Leonardo Boff dreigt een nieuw conflict op te leveren binnen de Rooms-Katholieke Kerk. De krant „Folha de Sao Paulo" publiceerde uitla tingen van de voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor de ge loofsleer van het diocees Rio de Janeiro, mgr. Karl Josef Romer, die het nieuwe boek van Boff „onvoorstelbaar ge vaarlijk" noemt. In 1985 mondde een Vati caans onderzoek naar Boffs boek „Kerk: charisma en macht" uit in een zwijgplicht voor Boff die elf maanden duurde. Het jongste, omstreden boek van de 48-jarige Boff, „De drieëenheid, de samenleving en de bevrijding" zal binnen kort ook in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en West-Duitsland op de markt verschijnen. Volgens genoemde commissie in Rio de Janeiro is het nieu we boek „een voortzetting van vorige fouten". „Boff be schouwt de Heilige Drieëen heid als een eenheid van drie vrienden die elkaar graag mogen. We hebben aldus een morele eenheid en drie go den", aldus mgr. Romer. Boff ontkent dat deze bis schop hem juist interpreteert. De theoloog heeft voor de publikatie van „De drieëen heid, de samenleving en de bevrijding" de goedkeuring gekregen van de kerkelijke autoriteiten buiten het bis dom waar hij gewoonlijk werkt. Zo verstrekte de re gionale overste van de Fran ciscanen, pater Estevao Ot- tenbreit, de kerkelijke goed keuring „nihil obstat", terwijl de religieuze goedkeuring „imprimatur" los kwam via de bisschop van Nova Iguacu, mgr. Adriano Hypolito ofm. Boff verzekert dat zijn jong ste boek „een cadeau voor de hele Braziliaanse Kerk" is genoemd door mgr. Valfredo Tepe, die de enige vertegen woordiger is van het Brazili aans episcopaat in de Vati caanse congregatie voor de Geloofsleer. 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Homoseksualiteit (11) Een briefschrijver bestrijdt met een ongetwijfeld goed be doelde maar onjuiste uitleg mijn ingezonden stuk. Nergens» heb ik gerept over zijn aan doenlijke, bejaarde lesbische vriendinnen, leuke homofiele onderwijzers of andere vol wassenen die „homofiele kin deren" zouden willen verlei den. Verleiding komt van mensen met wie je omgaat. Jongeren gaan met jongeren om en van hen kan homosek suele verleiding uitgaan als ze gevoelens, die ik in tegen stelling tot de briefschrijver niet het beladen etiket „homo fiel" opplak, in die richting willen manipuleren. Een zeer homovriendelijk landelijk links ochtendblad meldde zo'n twee jaar geleden een onder zoek, volgens hetwelk homo seksuelen bijna zonder uitzon dering verklaarden door ver leiding tot hun levenswijze te zijn gebracht. Nadrukkelijk wil ik hieraan toevoegen, dat ook van de toch wel overspan nen en uitdagende aandacht voor sex in „de heteroseksuele wereld" een pressie uitgaat die de ontwikkeling kan doen ont sporen, in welke richting dan ook. Die zal volstrekt moeten intomen, wil zij helpen voor komen dat aids vooral gaat toeslaan onder jongeren „van drieërlei kunne". Nog twee opmerkingen. Homoseksuelen zullen de laatsten zijn om te ontkennen dat hun kring veel promiscuïteit kent, alsook de gelegenheid daartoe. Vandaar het woord „circuit". En wat betreft contacten tussen vol wassenen en onvolwassenen, moet ik de briefschrijver nog aantonen dat men zich in ons land niet altijd houdt aan ver boden? De minister van Justi tie heeft bovendien een voor stel van het COC in dank aan vaard om in overeenstem ming met de praktijk! sek suele contacten tussen volwas- laatsten het contact zochten en in stand houden. Wel, zoek dat nog maar eens uit als de ver leiding zijn werk reeds heeft gedaan. B. v.d. Kroft, DEN HAAG. Geert onafhankelijkheid Op de Nederlandse Antillen en Aruba is onafhankelijkheid een vies woord. Van laag tot hoog is „blijven bij Nederland" de grootste wens. Ik heb dit geconstateerd, tijdens mijn verblijf aldaar. Koningin Bea trix, haar man en de kroon prins zijn buitengewoon vreugdevol ontvangen en be groet. Ontroerend was een oud vrouwtje dat riep: „Koningin blijf toch onze moeder!" Ik had een goed gesprek met ds. J. C. Schaap van de Verenigde Protestantse Gemeente in zijn prachtig kerkje. Zijn grootste wens is, het opknappen van dit monument en het mooiste kerkje van de Antillen. Moge onze christelijke minister voor ontwikkelingshulp, de heer Bukman, de wens van de do minee vervullen. Suriname is een voorbeeld van chaos. Een afschrikwekkend voorbeeld, hoe het niet moet. De verant woording hiervoor berust on der anderen bij de heer Den Uyl. Hopelijk laat de regering de Nederlandse Antillen en Aruba onder één staatshoofd blijven. Het huis van Oranje geeft rust en stabiliteit. Deze mensen, waar wij verantwoor delijk voor zijn, zouden meer ontwikkelingshulp moeten ontvangen. Ik kan de tering krijgen. Help het inenringsprojcct van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef. Gtoe 604020.1^ AFGAANDE op de uitlatingen van landelijke politielij™ PvdA en VVD gaat het er steeds meer op lijken alsof erjvar kiezingen voor de Tweede Kamer in plaats van vocitW£ Pronvinciale Staten op handen zijn. In de hevige strijden nen de PvdA over de vraag of de uitkeringen aan de ljme< gekoppeld kunnen worden, heeft fractievoorzitter Wirn|en nu partij gekozen met een duidelijke knipoog naar de*nr^ zers. Bij de VVD, die uitsluitend met landelijke kwesti}6^, aandacht tracht te trekken, heeft minister De Korte vai^g, nomische zaken weer eens onbekommerd voor zijn beu^rla sproken. Slordig omspringend met de financiële feiten i in die tot nu toe bekend zijn, heeft hij het oude WDÉÏ1 paardje van de belastingverlaging van stal gehaald. En dat op al die verkiezingspolitieke uitlatingen natuurlijk f ageerd moet worden, begeven CDA-politici zich gaandf— ook steeds meer in landelijke kwesties. Fractieleider Kok van de PvdA heeft niet gei' vóór het realistische betoog van zijn fractiegenoot Komb die vraagtekens had geplaatst bij de betaalbaarheid vai regeling waarbij de uitkeringen gelijke tred houden lonen. Kok is de komende PvdA-voorzitter Sint bijgevj die vindt dat hoe dan ook de PvdA het herstel van die[ peling dient na te streven. Als er voor dat doel niet g( geld in de staatskas is, aldus Kok, dan moeten de belastij en de premies maar wat omhoog. Kok maakt daarmee d| lijk dat de PvdA al op voorhand een uitverkoop wil hp van de positieve resultaten van de kabinetten-Lubben dien de PvdA ooit in het kabinet zou terugkeren. CDAj^ tieleider De Vries kon gisteravond tijdens een verkie^ bijeenkomst in Poeldijk dan ook constateren, dat Ko* partij met dat standpunt heeft veroordeeld tot een volg periode van navelstaren in de oppositiebanken. NATUURLIJK zou het geweldig zijn indien de uitkeH weer aan de lonen gekoppeld zouden kunnen worden, dat laten onze economie en de bestrijding van de werj heid nog lang niet toe. Die economie klautert weliswaa I hoog uit het diepe dal, maar dat herstelproces is nog g en af en toe glijden we bij de bestrijding van de werkloc zelfs een stukje terug. Nu reeds een zware last op di niet volledig herstelde economie leggen zou de patiënf eens opnieuw doodziek kunnen maken. Lastenverzv/ voor de burgers zou immers een wurgende werking op economie kunnen hebben. irin BlJ de VVD stapelt de partijtop, ondanks het vertre)eel Nijpels uit die top, weer fout op fout. Vice-premier De iez< heeft zich opnieuw uitgelaten over een zaak waarovetfiei nen het kabinet nog niet gesproken laat staan een besltfen. nomen is. Vooruitlopend op een kabinetsbeslissing eistelie een bedrag voor lastenverlichting op uit het financiële jen deel, dat minister Ruding naar alle waarschijnlijkheid irei hogere belastingopbrengst over het afgelopen jaar zal fcne Maar de omvang van dat voordeel staat nog geenszinaa, Nadat De Korte in de Hirohito-affaire van novembertad jaar al op zijn vingers was getikt omdat hij voor zijniet had gesproken, had van hem toch enige voorzichtigheiiooj gen worden verwacht. Vriend en vijand in de politiek hem er inmiddels op aangevallen, maar hij reageert sf*et met verongelijkte verbazing. Hij heeft zijn lesje kenr^ nog niet geleerd. Le\ VOOR het overige Ijlijft de VVD er in deze campagne iebfc meren, dat CDA en VVD wel eens de meerderheid k h< Eerste Kamer zouden kunnen verliezen. Juist de VVDp 1 op dit punt weinig recht van spreken, want die partij f in diverse colleges van Gedeputeerde Staten niet same[ het CDA, zoals landelijk het geval is, maar met de F 'a k ri|* Perioden met zon DE BILT (KNMI) Tussen een hogedrukgebied ten noordoosten van Ierland en een lagedrukzone van de Mid dellandse Zee tot de Oostzee, wordt met een noorden tot noordoosten wind koude lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht kan nog een enkele sneeuwbui voorkomen. In de nacht daalt de temperatuur bij opklaringen in het binnenland tot 2 a 5 graden beneden nul, daar waar sneeuw ligt nog en kele graden lager. Overdag loopt de thermometer op tot even boven het vriespunt. In dit weertype komt tot zondag weinig verandering. Het blijft koud met lichte tot matige vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Droog en perioden met zon. In de nacht matige tot strenge vorst, 's middags lichte vorst. Benelux, Denemarken, noord- Duitsland: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Mid- dagtemperatuur om het vries punt. Britse eilanden, Ierland: Droog en vrij zonnig, 's Nachts meest licht vorst. Middagtempera- tuur ongeveer 3 graden. Zuid-Duitsland: Veel bewol king en plaatselijk sneeuw. Lichte tot matige vorst. Sneeuwberichten België Door de sneeuwval in het afgelopen weekend zijn er weer wintersport mogelijkheden in de Ardennen. Er ligt gemiddeld tussen de 15 en 25 cm Duitsland In de Eifel redelijke wintersportmo gelijkheden op een sneeuwlaag van gemiddeld 30 cm. Sauerland: goede wintersportmoge lijkheden in Hoog-Sauerland op een sneeuwlaag van gemiddeld 30 tot 40 cm. In de lagere delen zijn de winter sportmogelijkheden beperkt. Harz: in de lagere delen gemiddeld tot 40 cm. Redelijke mogelijkheden. Op de hoger gelegen pistes is de situ atie goed te noemen. Sneeuwhoogten gemiddeld 80 tot 130 cm Zwarte Woud:Beperkte wintersport- mogelijkheden op een sneeuwlaag van gemiddeld 40 cm. Weersverwachting geldig tot en met woensdagavond. Geen sneeuw van betekenis, met uitzondering van het Zwarte Woud, waar af en sneeuwbui kan vallen. Von dalend van 500 meter naar de! sneeuwhoogten (het eerste get de situaties in de dalen we tweede die op de hogere piste Oostenrijk-. Vorarlberg: 70 145; Tirol: 1 Salzburgerland: 50 150; Karin|_^ Zwitserland Berner Oberland: 55 105; Gr£ den: 65 105; Wallis: 55 125. du sud: 60 100. f T Alpengebied tot en met woei Oostenrijk: Aan de noordkant! Alpen nagenoeg droog, aan d kant perioden met sneeuw.£D( grens dalend tot aan de gronc Zwitserland/Fran knjk/Noordl) 1 Aan de noordzijde van de Alhgp genoeg droog, aan de west- e_r zijde enige tijd sneeuw. VoH"S dalend van 500 meter tot «rond [in Voor meer gedetailleerde infjen uit de genoemde lands ANWB/KNMI sneeuwlijneL sprekstarief 40 cent per mini/ A rden nen Ei fel Sauerland Hpob Zwarte Woud: 06 - 910 910 Mb( tenrijk: 06 - 910 910 30; Zwitich /Frankrijk/Noord-Italië: 06 -U 40 [ki WEERRAPPORT HEDENMORGlde Weer Max MUau<

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2