FNV: bezem door de vakbeweging Werklozen worden harder aangepakt Levensmiddelen duurder na EG-heffing op olie en vet Kapitaalvlucht Cj$f* ftvaartverzorger elt bloemstukken Commissie wil basisverzekering ziektekosten Londen krijgt non-stop krant )iplomatieke rel na ^rap Rudi Carrell PREMIER LUBBERS KONDIGT AAN: "Gefeliciteerd,Albert." Dank je wel, Libresse!' VAN DEN BROEK WAARSCHUWT VOOR HANDELSOORLOG £cldóc(2owuvnt 0omcuit Dinsdag 17 februari 1987 78e jaargang no. 23734 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Perioden met zon en slechts een enkele bui. Minimumtem peratuur van 0 graden aan zee tot min 5 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtempe- ratuur om het vriespunt. Mati ge noorden wind. Zon op: 07.51, onder: 17.58; hoog water Scheveningen: 05.54 en 18.04; laag water 01.21 en 13.54. ÉEN De 48-jarige uitvaartver- |er O. uit Assen is gisteren veroor- [d tot een boete van 150 gulden. |man had diverse keren bloem- ;ken meegenomen na een crema- londer toestemming van de fami- Na een tip werd O. geobserveerd de politie, die de man na een [natie vier grote bloemstukken in I rouwauto zag stoppen. Op de zit- j zei O. dat de bloemen bestemd Jen voor een parochie en dat hij ze Ivaker meenam. De politierechter j het wel toevallig dat O. ze op de |dat hij gevolgd werd niet naar de i had gebracht, maar naar zijn ei- Vhuis. PREMIE AFHANKELIJK VAN INKOMEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet een basisverzekering voor ziektekosten ko men waarmee 85 pro cent van de huidige zorg wordt gedekt. Voor het overige deel moeten burgers zichzelf bijverzekeren. De pre mie voor de basisverze kering moet inkomen safhankelijk worden en worden geïnd voor de belastingdienst. De ba sisverzekering kan af gesloten worden bij zie kenfondsen of particu liere verzekeraars. Dit zijn de hoofdlijnen van een advies dat de door het kabinet ingestelde commis sie-Dekker binnenkort wil uitbrengen over de toe komst van de gezondheids zorg. Een en ander is van morgen onthuld door de Volkskrant. De commissie-Dekker wil ook met de basisverzeke ring eigen bijdragen invoe ren op talrijke terreinen. Deels zouden die inkomen safhankelijk moeten zijn of naar draagkracht moeten worden bepaald. Een eigen risico voor de verzekerde ziet de commissie-Dekker ook als mogelijkheid. De commissie meent verder dat dp zorg goedkoper kan worden als ziekenfondsen en verzekeraars dure hulp verleners mogen weren. Contracten met hen zouden steeds maar voor een jaar moeten gelden. Een andere methode om op de kosten te bezuinigen is het per geval bepalen wie de hulp ver leent. Nu wordt de hulp vaak alleen maar vergoed als ze wordt verleend door een specialist, ook al kan de huisarts die hulp goedkoper bieden. Verder meent de commissie dat de rol van de overheid in de zorg moet worden teruggebracht tot het bewaken van de kwali teit van de zorg, de maxi male premies en de omvang van het basispakket. Ook de planning van voorzieningen moet een zaak van de over heid blijven. LONDEN De Britse krantenmagnaat Robert Maxwell heeft in Londen gratis twee miljoen exemplaren laten uit delen van het nieuwe „non stop"-dagblad, de Londen Dai ly News, dat op 24 februari officieel wordt gelanceerd. Het blad gaat dagelijks in vijf geactualiseerde edities verschij nen tussen 06.00 uur en 18.00 uur. Eerste doel van Maxwell is snel een oplage te behalen van 500.000 exemplaren, om het monopolitie te breken van het enige avondblad in Lon den, de Evening Standard, die ook rond een half miljoen exemplaren verkoopt. De London Daily News wil een on afhankelijke politieke lijn voeren in tegenstelling tot de Maxwells Mirror-groep, die dicht bij Labour staat. Het blad wordt met de modernste druktechniek en tekstverwerking gemaakt. Tussen 40 en 50 procent van de kopij van het blad zal in de loop van de dag worden bijgewerkt en de late edities zullen van een kleurtje worden voorzien zodat de lezers er zeker van kunnen zijn geen belegen ochtende ditie in handen te krijgen. De kosten voor het opzetten van het blad belopen bijna 100 miljoen gulden. - -«.d I ,..J r scJche programma. Carrell bij de aankondiging van zijn omstreden, satiri- 2jRANKFORT Show aster Rudi Carrell heeft et zijn satirische televisie- ragt ogramma Rudi's Tages- den ow op de Duitse tv een plomatieke rel veroor- akt tussen Iran en de mdsrepubliek. In de uit- i nding van zondagavond zijr ;rd veertien seconden s ng een fotomontage ge- htefiond van de Iraanse leider atollah Khomeiny, waar vrouwen hun ondergoed in Ièar Khomeiny gooiden. 6|ls gevolg van de uitzen- ij Ing heeft de Iraanse am- vcissade een officieel protest stor ;eft ingediend bij het ;teal estduitse ministerie van Niehitenlandse zaken. Dgel aanse ambassadeur noem de uitzending van Car- Ill een belediging voor het tij aanse volk. Het Westduit- se ministerie heeft zijn ex cuses aangeboden maar voegde daar wel aan toe dat er in de Bondsrepubliek vrijheid van meningsuiting bestaat. De uitzendingen van Car rell hebben overigens al eerder tot ontstemming ge leid. Onlangs liet hij beel den zien van Helmut Kohl, waardoor heen een filmpje was gemonteerd van twee straatprostituées -die „Hel mut, Helmut" riepen. Dat leidde tot' een waarschu wing aan het adres van Carrell om voortaan wat voorzichtiger te zijn. Car- rell's Tagesshow geniet on der het publiek aanzienlijke populariteit, maar critici noemen het programma „stom, primitief, smakeloos en banaal". AMSTERDAM De bezem moet door de Nederlandse vakbeweging. Er moet veel meer worden samen gewerkt en de bonden moeten weer herkenbaar worden voor hun leden. Daartoe moet de dienstverlening aan de leden sterk .verbeteren en moet de vakbeweging zich meer richten op grote groepen die tot nog toe veel te weinig aandacht kregen, zoals vrouwen, jongeren en deeltijd werkers. Dat is een van de voor naamste conclusies uit een vanmid dag gepubliceerd rapport van de grootste vakcentrale, de FNV. Het rapport doet een reeks aanbevelingen waarmee de FNV zonder verder leden verlies het jaar 2000 moet halen. Zo wil de projectgroep die het rapport heeft opge steld 2,5 miljoen gulden vrijmaken om het ledental onder de werknemers van de luchthaven Schiphol, het bankbedrijf, et nische minderheden en uitkeringsgerech tigden structureel te verhogen. Het lid maatschap van een FNV-bond moet ook aantrekkelijker worden door een hogere uitkering voor vakbondsleden, het direct helpen van nieuwe leden en een goed koop kennismakingslidmaatschap. De projectgroep heeft de afgelopen maan den onder leiding van FNV-voorzitter Hans Pont gestudeerd op maatregelen die moeten leiden tot een hogere organisatie graad. Het ledental van de FN V-bonden is niet alleen onder druk van de economi sche recessie flink gedaald, maar ook heb ben de bonden de boot gemist bij het wer ven van leden onder de „nieuwe werkne mers", zo stelde de projectgroep al in au gustus vorig jaar vast. rdachte bekent ;bo' >ord in Delft ..J fT en 23-jarige Indo hen student uit Delft in L1 gisteravond tegenover de jlie in die plaats bekend van de daders te zijn van noord op twee eveneens ;t) Erende landgenoten twee Sn geleden. De man is gis- door de Westduitse poli- ï-sp1311 ons land uitgeleverd. we vas vorige week zondag in ge eldorf aangehouden. Als jertvoor 8e moord noemt oof van onder meer ge- apparatuur en een perso- k :omputer. De man hoopte verkoop van deze spullen de icieel onafhankelijk te len. Volgens zijn verkla- hebben hij en zijn al eer- it (gearresteerde vriend bei een slachtoffer gedood, luis is na het misdrijf op- lijk in brand gestoken met ine die daarvoor speciaal meegenomen. De man is laag verder verhoord. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS rhuur van luxe auto'e en per- menbusjes vanaf 30.- p.dag. 0OFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP T#L 071-894040 Gepantserd naar school CDA-fractievoorzitter De Vries en premier Lubbers wisselen in Poeldijk nog wat aantekeningen uit voor de toespraken die zij zullen houden. i (Van onze parlementaire redactie) POELDIJK Werklozen en met name de jongeren onder hen zullen harder worden aangepakt. Het kabinet zal hen er na drukkelijk op gaan wijzen dat zij niet alleen rechten maar ook verplichtingen hebben tegenover de sa menleving. Dit heeft pre mier Lubbers gisteravond gezegd op een verkie zingsbijeenkomst van het CDA in Poeldijk. De minister-president erkende dat het momenteel niet zo goed gaat met het bestrijden van de werkloosheid. Als de voorspellingen bewaarheid worden, komen er dit jaar geen 50.000 banen bij doch slechts 20.000. Het kabinet zal er daarom „harder tegenaan gaan" bij de uitvoering van de diverse werkgelegenheidpro- gramma's. Volgens Lubbers hoort daar dan ook bij dat er „openhartiger" met werklozen wordt gesproken. Volgens ingewijden streeft de premier naar een aanscher ping van de arbeidsplicht. „We moeten tegen werkloze jonge ren durven zeggen: jullie zul len hier niet van honger om komen, maar je moet je wel realiseren dat het de gemeen schap is die je uitkering betaalt en dat het dus redelijk is dat je een inspanning levert ten gun ste van die gemeenschap. Dat klinkt hard. maar dat moet dan maar een keer", aldus Lubbers. Volgens hem moet men werklozen niet alleen „zielig" vinden, maar moet men ook nadenken over me thoden om waar nodig hun ar beidsmoraal te herstellen. CD A-fractieleider De Vries sprak in Poeldijk in soortgelij ke bewoordingen. Hij kondig de aan dat zijn fractie over en kele weken, tijdens het grote kamerdebat over het sociaal- economische beleid van het kabinet, met „duidelijke voor stellen" zal komen. Het CDA wil zich er niet bij neerleggen dat een paar honderdduizend mensen voor altijd worden af geschreven voor de arbeids markt. „En desnoods zullen we ze er weer bij moeten trek ken, ook als ze zelf, door alle tegenslagen ontmoedigd, niet meer zo nodig hoeven". Lubbers en De Vries vinden dit soort maatregelen beter dan het herstellen van de kop peling tussen lonen en sociale uitkeringen, zoals bepleit door PvdA-voorman Wim Kok. „Dat is de verkeerde weg", al dus Lubbers Pag. 3: „Kok drijft PvdA weer in isolement"; Honderd miljoen voor provinciaal be jaardenbeleid Surinaamse krant verschijnt niet door papiergebrek PARAMARIBO Het Suri- naamse dagblad De Ware Tijd zal door gebrek aan papier vanaf 1 april niet meer ver schijnen. Dat heeft het perso neel van de krant onlangs te horen gekregen. De papier- voorraad is op en wegens het steeds nijpender wordend ge brek aan deviezen kan geen nieuw krantepapier worden geïmporteerd. De Ware Tijd is één van de twee dagbladen die in Suriname uitkomen. De Surinaamse machthebbers leverden overigens de afgelo pen maanden herhaaldelijk kritiek op De Ware Tijd. (ADVERTENTIE) Libresse heeft een aardigheidje bedacht speciaal deze week voor alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn: bij aankoop van een pak Libresse Bodyform maxi van f 3.52 voor f 2.49 een gratis* sachet Fenjal après-douche lotion, Classic of Avantgarde. Dank je wel Libresse. Bodyform maxi, 249 100? JAAR* Libresse pak 20 stuks Vaïl (Van onze correspondent) BRUSSEL Als de Euro pese Commissie haar zin krijgt, gaan de prijzen voor oliehoudende levens middelen zoals margarine, pindakaas, mayonaise en slaolie in de loop van dit jaar in Nederland aanzien-- lijk omhoog. De commis sie lanceerde gisteren een plan om belasting te gaan heffen op plantaardige oliën en vetten, de grond stoffen voor deze produk- ten. Konsumenten Kontakt en het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën hebben becij ferd dat het levensonderhoud voor een gemiddeld gezin vijf enzeventig gulden per jaar duurder wordt als-de voorstel len aanstaande maandag in de Landbouwraad worden aange nomen. Een pakje margarine zou vijftien cent in prijs stij gen. „Het falende landbouw beleid wordt op de consument afgewenteld", aldus het Pro duktschap. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) waarschuw de voor nieuwe handelsproble men met de VS als gevolg van de nieuwe heffingen, die ook voor producenten van oliën en vetten buiten de EG gaan gel den. Directeur Blankenship van de Amerikaanse Sojabo nen Vereniging zei gisteren al dat zijn organisatie bij presi dent Reagan zal aandringen op vergeldingsmaatregelen als het voorstel doorgevoerd wordt. „Stop de heksenjacht op kleine spaarders". „Het lijkt op het beschieten van een muis met een ka non". Ongeveer in deze bewoordingen heeft de be- ambtenbond Unie BLHP, de bond die vooral admi nistratief, technisch en commercieel personeel on der zijn leden telt, zich uitgesproken tegen de ge vreesde kapitaalvlucht van de kleine spaarder uit ons land. De bond is bang dat - als de fiscus erin slaagt meer te weten te komen over het spaargeld - er veel te veel privézaken bij de belastingdienst bekend worden met het gevojg, dat iedereen met zijn spaargeld naar het buitenland vlucht. En dat is dan weer slecht voor het land, vinden ze bij de bondv We lezen het vandaag allemaal in de Leidse Courant: altijd op de bres voor de zwakkeren, dus ook voor de kleine spaarder. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1