Slopershamer *elt kolossaal ilarinegebouw Reconstructie van Hoofdstraat gaat door ;el klachten over verkeer in Haaswijk -| 1DEN& OMGEVING QeidoaQoivuvnt DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 indtekeningen Dr huisarts fwi. VIJK Namens de Nederlandse Vereni- van Homeopathie heeft de Katwijkse arts 'ooys vijftienhonderd handtekeningen van rijkers kunnen overhandigen met het ver- om bij de mogelijke nieuwe vestiging van huiartsenpraktijk om te zien naar een ho- >atisch arts. De handtekeningen zijn van rijkers die zeggen zich als patiënten in te i schrijven bij de homeopatische huisarts 'of met regelmaat te Zullen consulteren. Bur- jester Bos die de handtekeningen ontving t toe de informatie mee te nemen. Op spe- verzoek van de fracties van CDA en RPF ssieert de Katwijkse gemeenteraad op 26 lari over de nieuwe huisvestigingscommis- )e handtekeningenactie komt voort uit een Het tussen Katwijk en Rijnsburg over de ne huisarts. Haaswijklaan dit najaar open OEGSTGEEST „Het is technisch mogelijk in het najaar het tweede deel van de Haaswijklaan, naar de Haarlem merstraatweg toe, te openen. Maar dan zal er eerst een op lossing gevonden moeten worden voor het kruispunt Kerckwervelaan, Haaswijk- en Klein Proffijtlaan. Dat zei wethouder A. Kohlbeck (openbare werken) gisteravond tijdens een algemene ledenvergadering van de Vereniging Haaswijk. Met deze woorden sloot hij niet uit dat genoemd kruispunt wellicht van verkeerslichten voorzien zal wor den. De voet-fietsbrug die vanuit Haaswijk over het ka naal een aansluiting zal geven op de Hazenboslaan zal nog voor het nieuwe schooljaar begint gereed zijn. Volgende maand hoopt men er mee te beginnen. De reconstructie van de Provinciale weg Haarlemmertrekvaart start in juli van dit jaar. „Hopenlijk eind volgend jaar gereed", aldus Kohlbeck die verder verklaarde verheugd te zijn dat er wellicht de mogelijkheid zal ontstaan in Haaswijk twee scholen te kunnen bouwen: een openbare en een intercon- fesionele school. Er komt een speciale wandelroute voor hondenbezitters door Haaswijk. WARMOND STEUNT WV WARMOND De VVV* krijgt ruim 4.000 gulden subsidie van de gemeente. De leden van de commissie maatschappelijk wel zijn gingen gisteren zonder veel discussie akkoord met de voor gestelde subsidie van 4.185 gulden. In antwoord op vragen van mevrouw Jonker zei burgemeester G. Hendrickx dat het nog te vroeg was voor een evaluatie rond de activiteiten van de VVV. „Het bestuur is zeer actief en ik heb alle vertrouwen in hen voor de toekomst". Een verhoging van de subsidie voor het JAC-Lei- den met 237 gulden ondervond evenmin tegenstand van de com missie. Het CDA-raadslid mevrouw Den Ouden kwam nog even terug op het hete hangijzer van vorig jaar. Toen werd als eis voor de subsidie aan het JAC voorgesteld dat de ouders bekend zouden worden gemaakt met het adres van hun weggelopen kinderen. Die eis is vervangen voor een andere oplossing. De ouders krijgen via de politie of maatschappelijk werk te horen, dat hun kinderen veilig onderdak zijn als zij bij het JAC zijn aangeland. Daarna wordt er hulp aangeboden aan de ouders en er wordt getracht kontakt te leggen tussen ouders en kinderen. Die werkwijze voldoet goed, deelde de burgemeester gisteren mee. Gewond tijdens sleutelen HAZERSWOUDE Een 24-jarige man uit Hoofddorp is gister middag vrij ernstig gewond geraakt tij dens het sleutelen aan zijn auto. De man was bij kennis sen en lag onder zijn auto terwijl het voer tuig op de krik stond. De ondergrond was echter een losse grindbodem waar door de krik begon te schuiven. Het slacht offer is met onbe kend letsel naar het ziekenhuis gebracht. Noodslachter naar Hazerswoude LEIDERDORP De Leiderdorpse noodslachter Bosman zal zijn werk voortaan in de Hazerswoude verrichten en niet in de Leiden. De commissie bestuurszaken ging gisteren akkoord met een nieuwe overeenkomst met de gemeente Hazerswoude. Alleen het VVD-raadslid J. de Waard stemde tegen. „Wij wor den gemanipuleerd door de noodslachter", vond De Waard, die stelde dat Bosman tegen de afspraak naar Hazerswoude was gegaan. De gemeente Leiderdorp ging een overeenkomst aan met Lei den nadat de Leiderdorpse noodslachtplaats was opgeheven. In de praktijk bleek echter dat Bosman de voorkeur gaf aan Ha zerswoude. Probleem was echter dat de Hazerswoudse noods- lachthal aan de Gemeneweg 10 niet voldeed aan de EEG-nor- men. Bovendien vroeg Hazerswoude een jaarlijkse vergoeding van 3500 gulden, terwijl het noodslachten in Leiden maar 1000 gulden per jaar kost. Na een gesprek tussen de burgemeesters bleek Hazerswoude bereid ook 1000 gulden per jaar in rekening te brengen. De kosten voor aanpassing van de noodslachtplaats aan EEG-nor- men wordt niet in rekening gebracht JJ'jSTGEEST Een en log bouwwerk t gedurende 45 jaar uitzicht op de Oegst- Morsebelpolder ïieiinineerd. Het staat op terrein van de Mari- wtt^drijven aan de Haar- oenperstraatweg. Her- i ïtureringsplannen »en tot gevolg dat ute« afgeschreven gebou- de gaan verdwijnen. lnhSve komen er voor in niuplaats, zoals aan de dzijde van het terrein een nieuw magazijn- iian-uw werd gereali- d- I. Het werd door toiletgeest Burgemeester rrfJSj. H. Scheenstra op iril 1985 officieel geo- ngebruikname van het re magazijngebouw luid- begin in van de leeg- van het kolossale ge- waarvan de Marine Ma- Dienst ongeveer tachtig it in gebruik had. Wat in iude gebouw overbleef de kantoren van het ie Elektronisch en Op- Bedrijf. Intussen is een itoriumgebouw, dat en- iren geleden leeg werd iverd, gerenoveerd en jcht als kantoor-„villa". trhuizing van een aantal ren daar naar toe luidt de laatste levensfase van narkant, maar Teutoons end, bouwwerk in. Vol- J maand wordt met de van het Marinegebouw »en. de totstandkoming van iouwwerk in de jaren 1942 doen diverse verha- t ronde. Het meest aan nemelijk is dat de bouw ervan, vlak voor het uitbreken van de oorlog in Nederland, door de Genie was aanbesteed. Het oorspronkelijke ontwerp ging uit van een gebouw dat moest functioneren als onderhouds werkplaats voor de Koninklij ke Landmacht. De bedoeling was dat het onderhoud plaats zou vinden van geschut dat zich op spoorwagons bevond, omdat het te zwaar was om het over de weg te vervoeren. Door de grote achterdeur van het gebouw zou het geschut, middels een aansluiting op de spoorlijn Leiden-Haarlem, naar binnen kunnen rijden. Zover is het niet gekomen vanwege de Duitse inval. De bezetters schakelden in 1941 de „Organization Todt" in om het gebouw, in een ietwat ge wijzigde versie, neer te zetten. Nu als onderhoudswerkplaats voor het „Marine Artillerie Zeug Amt". Het werd een ty pisch Duits-grondig bouwwerk en de architectuur, afmeting en afwerking week sterk af van de reeds bestaande gebou wen op het militaire terrein. Opvallend was en is de monu mentaal ogende gevel aan de Haarlemmerstraatwegzijde. De Het Marinegebouw in Oegstgeest. zuilen aan weerszijden van de Embleem ingang deden velen de opmer- de ingang bevond zich. king maken: „Net de ingang van een Romeinse graftombe". "y jai ïv Indrukwekkend is nog steeds het kolossale houten explosiedak. Het is zo gemaakt dat het bij een treffer weggeblazen zou worden, zodat de ontstane luchtdruk geen vat op de muren zou kunnen krijgen. Deze zouden daardoor blijven staan. in de gevel, een embleem dat bstond uit een anker op een tandrand waarover, kruislings, de lopen van scheepskanon- nen. Volgens een andere le zing betrof het echter de lopen van spoorwegkanonnen. Óm dat de bezetters het niet eens waren met het embleem hin gen ze er een mat voor. Na de bevrijding is het embleem ver wijderd en werd de nis, door de Oegstgeestse firma Proper, dichtgemetseld. Maar ook nu weer volgens sommigen: het moet nog in de gevel verbor gen zitten. Het gebouw deed gedurende de oorlogsjaren geheimzinnig aan. Men kwam er niet snel achter wat de bezetter er nu eigenlijk uitspookte. Het ver haal dat er V-wapens werden geassembleerd, is nooit beves tigd. Als er werkelijk Duitse raketten opgeslagen waren, dan waren de geallieerden daar zeker achter gekomen en hadden zij onherroepelijk een alles wegvagend bombarde ment uitgevoerd. Voor zover bekend heeft de Duitse bezet ter het gebouw nooit gebruikt waarvoor het oorspronkelijk bestemd was: namelijk het ge schut. Er zou onder meer een schoenmakerij in gevestigd ge weest zijn. Tijdens de laatste jaren van de oorlog moest ie- Het einde van een Duitse erfenis in Oegstgeest dereen zijn radio inleveren. Deze werden in het gebouw aan de Haarlemmerstraatweg opgeslagen. In mei 1945 kreeg de Oegstgeester bevolking de kans om in het grote gebouw naar hun inbeslaggenomen ra dio's te zoeken. Omdat tijdens de bezettingstijd de Kriegsmarine in het ge bouw had gezeten vond de Ko ninklijke Marine in 1945 dat het haar toekwam. Bij een drukker in Oegstgeest bestelde men de nodige raambiljetten. Daarop stond in het Nederland en Engels vermeld dat het complex aan de Haarlemmer- straatweg door de Marine was gevorderd. Volgens insiders van toen: gekraakt... Vanaf die tijd is de vestiging van de Ma rine Radio Dienst, thans het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf, een feit. Vanwe ge de aanwezigheid van enke le „inwonende diensten" spreekt men op het terrein van „Marine Bedrijven Oegst geest". In de grote hal vindt men nog spoorrails waarover nooit wa gons met spoorweggeschut hebben gereden. De zogeheten hijsinstallaties ofwel „loopkat- ten" om het geschut te takelen waren na de oorlog al snel verwijderd. Indrukwekkend is nog steeds het kolossale hou ten „explosiedak". Het is zo gemaakt dat het bij een bom- treffer weggeblazen zou wor den zodat de ontstane lucht druk geen vat op de muren kon krijgen en deze dus zou den blijven staan. Metersdik In de loop van de volgende maand gaan de slopers aan het werk. Of het 45-jarige bouw werk, met metersdikke mu ren, nog geheimen prijs zal ge ven? Een vraag die velen zich stellen maar aannemelijk wordt het niet geacht. Een ding is duidelijk: over en kele maanden zal de skyline van de Morsebelpolder zich drastisch gewijzigd hebben. Gezien de afkomst van het ge bouw zal niemand er rouwig om zijn. ANTOON KOCH Lichtinstallatie voor de Bassets SASSENHEIM De rugby- club de Bassets krijgt een lich tinstallatie. De commissie openbare werken heeft zich gisteravond positief uitgespro ken over het verzoek van de rugbyclub om medewerking te verlenen aan de plaatsing van een lichtinstallatie op het schoolsportveld, dat sinds twee jaar door de Bassets wordt ge bruikt. De kosten die hiermee gemoeid zijn bedragen circa 60.000 gulden en zullen door de Bassets opgebracht worden. Dit zal echter alleen met een gemeentegarantie gerealiseerd kunnen worden. In januari heeft in het ge meentehuis een gesprek plaats gevonden tussen een vertegen woordiging van de Bassets en wethouder J. Dreef. B en W besloten daarop advies in te winnen bij de Nederlandse Sportfederatie-NSF. Uit het advies van de NSF werd ech ter duidelijk dat de belasting- normen voor het schoolsport veld ruimschoots overschre den zouden worden en dat het veld momenteel te veel ge bruikt zou worden. Een extra belasting in de vorm van meer trainingen en wedstrij den zou dan ook verre van wenselijk zijn. B en W van Sassenheim achtten het dan ook in eerste instantie niet verantwoord medewerking te verlenen aan de financiering en plaatsing van lichtmasten op het schoolsportveld. Tijdens de gisteravond gehou den commissievergadering voor openbare werken werd door Bassets-voorzitter B. Rot teveel een toelichting gegeven: De Bassets streven er aller minst naar het aantal train- of speeluren uit te breiden. Onze rugbyvereniging speelt slechts 2 maal per week en wel op de zondag en eveneens op de dinsdagavond". Ook refereer de de Bassets-voorzitter aan het feit dat de gemeente Sas senheim te kampen heeft met een nijpend gebrek aan sport velden. Het bedoelde school sportveld wordt onder meer gebruikt door TOP, voetbal vereniging Teylingen, The Bassets en voor schoolactivitei ten. Dit alles in overweging nemend besloten de vier par tijen die deelnamen aan de commissievergadering voor openbare werken in principe akkoord te gaan en medewer king te verlenen aan de plaat sing van lichtmasten op het schoolsportveld, echter op voorwaarde dat een en ander niet zou leiden tot een uitbrei ding van het aantal train- en speeluren van de Bassets. y\t Pomp ,de Warmondse galerie De jnp is tot en met donder- 5 maart een tentoonstel van werken van drie 'tistenaars te zien. Nel teschoten heeft de vitrine ruld met fraai keramiek. Ernaast zijn er aquarellen en van Hetty M. Dooren- en fotografie van Arnold \ppelaar. De galerie aan de straat is geopend op dagavond van zeven tot ["en uurop woensdagoch- I van tien tot twaalf uur en op donderdag-, zaterdag en zondagmiddag van twee tot vier uur. Vrouwendag Negenenzeventig jaar na de eerste grote staking van vrouwen wordt in de biblio theek in Noordwijkerhout een tentoonstelling gehouden naar aanleiding van de inter nationale vrouwendag. Het thema is vrouw en vrije tijd. De tentoonstelling opent don derdagavond om acht uur met een cabaretvoorstelling door de organisatie, de werk groep 8 maart. De tentoon stelling duurt tot 11 maart. Concert Het Leiderdorps kamerkoor geeft donderdagavond in de Dorpskerk aan de Hoofd straat in Sassenheim een uitvoering in de serie Golt- fusz-concerten. Het koor wordt begeleid door het Lei derdorps Kamerorkest onder leiding van Wim van Meeu wen. Uitgevoerd worden de „Harmonie-messe" van J. Haydn en „Das Gebet" van F. Schubert. Verder worden er orgel-soli uitgevoerd door de Zwitserse organist Tho mas Leutenegger. Aanvang half negen, de toegangsprijs bedraagt zes gulden, CJP'ers en 65-plussers moeten vier gulden betalen. Altijd wat Het Werktheater brengt don derdag het stuk „Altijd wat" in het Rijnlands Lyceum aan de A pol lol aan 1 in Oegst geest Het stuk is geschreven door Wim T. Schippers. Er komen zes personages in voor die zes verschillende le vensbeschouwingen verte genwoordigen. In „Altijd Wat" wordt aangegeven hoe het leven, ondanks planning, steeds weer uit de bocht kan vliegen. De spelers zijn Toon Agterberg, Saskia van Basten Batenburg, Judith Hees, Lie- neke Le Roux, Maarten Wansink en Kenneth Herdi- gein. Aanvang acht uur. Expositie De Vriendenkring Creatieve Amateurs (VCA) exposeert van donderdag 19 februari tot en met vrijdag 8 maart in Artopa aan de Greveling- straat in Lisse. Te zien zijn olieverfschilderijen, wand kleden, plastieken, fotografie en keramiek. Artopa is op donderdag geopend van half twee tot half vijf en van half acht tot half tien. Belangstel lenden kunnen er ook op za terdag- en zondagmiddag van half twee tot half vijf terecht. Griekenland In zaal Kasanova aan de Charbonlaan in Sassenheim wordt morgenavond een „Griekenland-avond" gehou den. De bijeenkomst, die is georganiseerd door een plaat selijk reisbureau in samen werking met een grote reis organisatie, begint om acht uur. Boersma In café-koffiehuis De Twee Wezen aan de Hoofdstraat in Sassenheim is tot en met eind maart een mini-exposi tie van dè 16-jarige tekenaar Han Boersma uit Sassenheim te zien. Hij tekent strips en verder afbeeldingen van stil levens, zoals hij die ervaart De strips zijn pentekeningen en voor de afbeeldingen, waarvan sommige verwant zijn aan abstracte kunst, ge bruikt hij houtskool, Sibe risch krijt en pastel. Han ver zorgt ook de strips in de schoolkrant De Waslijn van het Rijnlands Lyceum, waar hij leerling is. terwijl hij in Leiden bij Ars Aemula Natu rae een tekencursus volgt Informatie-avond De Esselyckerwoudeschool in Woubrugge houdt vandaag haar jaarlijkse informatie avond. Ouders van wie een kind de basisschoolleeftijd heeft bereikt, kunnen in de school een kijkje komenne men en zich op de hoogte stellen van het reilen en zei len. Om 19.30 uur gaan de deuren open. Er is een dia voorstelling, die een indruk geeft van het werken in de school. Om 20.00 uur is er een muzikaal optreden van de kinderen uit groep zeven. De school ligt aan de Emma- laan. STGEEST Bouw-, en autoverkeer den- wjdoor de Klein Prof- in Haaswijk. Kgïiten als „het verkeer ^^t er een racebaan „de NZH-bussen ringen er zich tijdens .Pitsuren", „de fietser l6l(pgelvrijM, „er staan 3vrachtwagens gepar- 1" werden gister- 1 tijdens de jaarver ing van de Vereni- Haaswijk veel ge- ïbfualtathouder A. Kohlbeck om het allemaal op te van gen, want hij was door het bestuur uitgenodigd. Kohl beck kon niet veel anders dan beloven met de NZH te gaan praten en te zullen zor gen het bouwverkeer de pas aangelegde bouwweg, noor delijk van de wijk, gaat ge bruiken. Eventueel door de Klein Proffijtlaan aan het einde af te sluiten met beton nen rioolbuizen. Over de si tuatie van het fietsverkeer en inherent daaraan de fiets routes was men ook niet bij ster tevreden. Met name het fietsverkeer naar de Van Ey- singabrug uit deelplan III is in het slop geraakt door voorzieningen die te kort schieten en waarvoor nu moeilijk een oplossing is aan te dragen. Er wordt wel ge werkt om te komen tot een route „binnendoor" in de wijk, waardoor in de toe komst de fietsers weinig met het autoverkeer te maken krijgen. Klachten waren er ook over de bouw van een 19-tal pre mie C woningen door het Bouwfonds Ned. Gemeenten. De kopers werden gecon fronteerd met een andere wijze van bouwen dan tij dens de koop van de wonin gen was voorgesteld. Klach ten werden door het BNG op een bijzonder klantonvrien delijke wijze behandeld, werd gezegd. Bijna was het tot een kort geding gekomen. Ook nu is de irritatie bij de 19 kopers, die de woningen inmiddels hebben betrokken, nog niet weg omdat men niets meer van het BNG over de stand van zaken ver nomen heeft. Wethouder Kohlbeck deelde mee dat het Bouwfonds problemen heeft gehad met het Info-centrum in Den Haag. „De voorlich ting strookte niet met de bouw. B en W. hebben het als een zwaar punt opgevat en het bouwfonds heeft 't boetekleed aangetrokken" aldus de wethouder. In Haaswijk is de situatie ontstaan dat er een Vereni ging Haaswijk is die zich met zakelijke aangelegenheden bezig houdt en een Buurt- groep Haaswijk die evene menten en buurtaktiviteiten organiseert. Het gemeentebe stuur zou graag zien dat bei de groeperingen samen gin gen werken. „B. en W. vin den het jammer dat er wei nig sprake is van contacten", zei de wethouder gister avond. SASSENHEIM De re constructie van de Hoofd straat vanaf Huize St. Ber- nardus in zuidelijke rich ting zal in grote lijnen conform de plannen, zoals die door B en W zijn voor gesteld, worden uitge voerd. De bezwaren van de bewoners zijn gister avond voor het grootste deel door een raadscom missie van de hand gewe zen. Behalve de aanpassing van het wegdek van de Hoofdstraat zijn in dit plan eveneens opge nomen de aanleg van een hoofdontsluitingsweg van Postwijk ten noordwesten van de Wasbeekerlaan en een tweede ontsluitingsweg die in de richting van de Warmon- derdam is geprojecteerd. Tij dens een informatie- en over- legavond op 8 december 1986 in het gemeentehuis van Sas senheim protesteerden een aantal bewoners van de Hoofdstraat met klem tegen de realisatie van de plannen van B en W. Met name inzake de situering van de hoofdontslui tingsweg van Postwijk schuin tegenover de Wasbeekerlaan stuitte op weerstand. De heer C. Starkenburg (bewoner v.d. Hoofdstraat) memoreerde tij dens deze hoorzitting. „We hebben in de huidige situatie al te maken met lange files op de Hoofdstraat. Er mag aange nomen worden dat naarmate het aantal bedrijfsvestigingen op het industrieterrein Jagt- lust toeneemt ook de hoeveel heid weggebruikers die via de Wasbeekerlaan aan het ver keer van de Hoofdstraat gaat deelnemen zal uitgebreid wor den. Als daar van de zijde van Postwijk nog eens een aan zienlijk verkeersaanbod aan toegevoegd wordt via een ont sluitingsweg wordt het onver mijdelijk dat het aantal stop lichten ter plaatse uitgebreid zal moeten worden". De bewoners van de Hoofd straat propageerden dan ook de hoofdontsluitingsweg van Postwijk in zuidelijke richting naar een rustiger gedeelte van de Hoofdstraat te verplaatsen. Bovendien werd bezwaar ge maakt tegen de aanpassing van een bestaand pad nu uitsluitend bestemd als privé uitrit voor een zestal wonin gen ter hoogte van de villa „Wildrijk" tot een voet- en fietspad voor openbaar ge bruik. Tijdens de gisteravond gehou den gecombineerde vergade ring van de commissies van verkeersaangelegenheden en openbare werken werden de standpunten van B en W door alle partijen en onderschreven. Slechts op één punt liepen de opvattingen uiteen en stelden de commissieleden voor op het gedeelte van de Hoofdstraat schuin tegenover de Wasbeek erlaan fietsverkeer in twee richtingen uit te sluiten. Voorts werd gisteravond door B en W aangevoerd dat het be stemmingsplan Postwijk met medewerking van externe deskundigen na uiterst zorg vuldige voorbereiding tot stand is gekomen. Een ieder heeft volgens B en W van Sas senheim destijds ruimschoots de gelegenheid gehad bezwa ren tegen het bestemmings plan in te dienen. B en W van Sassenheim hebben evenwel de toezegging gedaan zo moge lijk rekening te houden met wensen van bewoners aan de Hoofdstraat die betrekking hebben op privé uitritten en parkeermogelijkheden. Ondergoed weg HILLEGOM Dat sommige mensen maar moeilijk van an dermans ondergoed af kunnen blijven, bleek gisternacht nog maar eens in Hillegom. Daar haalde een onbekende rond half twaalf drie beha's en twee slipjes van het wasrek af bij een woning aan de Johannes Veftneerlaan. VIJFTIG MILLE BUIT BU BANKOVERVAL LEIDSCHENDAM De bankovervallers van de Rabobank aan de Damlaan in Leidschendam hebben gisterochtend vijftigdui zend gulden buitgemaakt De gewapende overval begon gisteren om ongeveer tien uur. Twee mannen met zwarte bivakmutsen dwongen het personeel onder bedreiging van een pistool op de grond te gaan liggen en hen het geld te overhandigen. De daders waren ongeveer 1.80 lang en droegen donkere kleding en sport schoenen. De vluchtauto van de overvallers, een blauwe Opel, is later teruggevonden op de Stompwijkseweg. Het bleek een in Delft gehuurde auto te zijn.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13