Omwegen /der wet Lisse treft vooral vormingswerk ALLER LEI(DS) Haaglanders gingen zich te buiten op Helders Parkheuvel Roofovervallers goed op de hoogte IDEN OMGEVING SeidócOouxont DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 PAGINA 11 nmenselijke drama's ollen zich geregeld op ndagochtend voor het je bij de kantonrechter, nde die een gemiddelde scenarioschrijver niet elkaar zou kunnen be ken. Openhartig schet- verdachten de deplora- omstandigheden waar- se ten tijde van de ge- overtreding ver- rden. Daarmee op het oed van de man in de rte toga aan gene zijde hekje spelend. En die nog zo streng kijken, net gescheiden is, aan rand van een faillisse- it staat, zijn auto zo juist ilkaar heeft gereden en nog zijn winnend staats- is kwijt geraakt, kan i op enig erbarmen van gerechtelijke macht re en. jeugdige Leidenaar zon- rijbewijs die in juni 1985 de Leidse Flevoweg in auto was aangehouden, pte gisterochtend op begrip. Waar zat de ge lige snaar van rechter |le? Vertrouwelijk leun- »de jongeling over het |je, de rechter vriendelijk de ogen blikkend. Enige rolletjes rond de taille [en door de actie brutaal »en de broekrand uit. „U bnt in een woonboot aan I Haarlemmerweg be- de rechter de informa- ïn het dossier op te lezen, fe, daar heb ik wel met vrouwtje gewoond, pr dat is helemaal misge- pn", antwoordde de Lei laar onbevangen. Kan- rechter Wille knipperde In met de ogen, maar gewoon door. Na de van de gepleegde treding op een rijtje ge- Ite hebben, vroeg hij de [eling of hij inmiddels al in het bezit van een rij- ijs was. Dat bleek niet [geval, waarop de rechter vermoeden uitsprak dat teer nu dus alles op de _s en met het openbaar Afvoer deed. „Nee, mijn iw heeft een rijbewijs", Leidenaar. „Zo, de za- n zijn in een stroomver snelling geraakt", merkte •ATejie mild glimlachend op. ja, mijn vriendin dus", 'orqbeterde de verdachte uzelf. e stpssen van die auto klopte. „Ik wagentje opknap- voor de handel maar hij niet starten en toen ik een sleepie van buurman, maar hij het niet erg en toen denk JSk rij hem naar het cros- en daar wou ik hem een paar maal over de de gooien", deed de Leide- zijn relaas. De kanton- a titer fronste de wenk- sAjwen. t)U wilde een en Tt A-teampje spelen", aconstateerde hij, hetgeen de geman dankbaar voor t" Jeel begrip ogenblik- ?/ï^4jk beaamde. Spijtig voor ?uvvji had het stoeien met de ve/ïp geen doorgang kunnen ■ffitien. Het adembenemend 'anjitwerk was in de kiem ^faoord toen hij op de Fle- rhoiveg door twee agenten •mei aangehouden. Geen rij- ?meLijs en dus een proces 1 e%aal. Daar had de Leide- 4r op zich geen moeite fen.p. Wie nadrukkelijk het helpo wil lopen om zijn bil- te branden, mag niet /ooiTen ais hij 0p de blaren zitten. ^e/jblemen waren er echter ontstaan toen hij de zeVite wilde betalen. Vrij na zijn vergrijp was het de woonboot met het eejuwtje misgelopen en was mjmet zijn bullen op straat bt. „Ik wist dat ik die ?mefte moest betalen, dus ik euM| nog wel terug geweest, te. Br ze had al die giroos irlijkcheurd en het enige dat ^on krijgen was een klap /eeijr mijn kop", legde hij r hi „Van dat vrouwtje?", pg rechter Wille, ver- _kd over een dergelijk jdaat optreden. „Nee, van Ir vader", zei de jonge- l en er sprak enig ontzag (zijn stem. Hoe dan ook, jhad best willen betalen, 2ifr dit was duidelijk een |al van overmacht. De of- het' van 3ust^e ^ad begrip Jr de situatie en liet het i Tiaar eis bij de oorspron- Tjke boete van 175 gul- 4. Rechter Wille vonniste Mjkluidend. De jongeman Kte tevreden, maar één val k wilde hij nog weten: wcfcrdt die acceptgiro naar genp nieuwe adres ge- Jrulurd Rechter Wille i adde dat glimlachend 1 toe, eltfrop de Leidenaar met f bi huidige gade gerustge- )en\^ de zaal verliet. Op die nstifnk°°t hoefde hij geluk- 1 niet meer te komen. PAUL VAN DER BIJL EN IEDEREEN ZAT TE GENIETEN VAN DE KOSTELIJKSTE COMPOSITIES Het was tijd om weg te gaan, vond Cees Helder. Een uitda ging om helemaal opnieuw te beginnen, te ontdekken hoe ver je op eigen kracht kunt komen. Dat moet Helder hebben gedacht toen hij zo'n half jaar geleden de deuren van het Oegstgeestse topres taurant De Beukenhof achter zich dicht trok. Een roem ruchte periode werd afgeslo ten, een nieuw begin wacht te. Een wenkende toekomst in een Hollandse metropool: Rotterdam, de havenstad, waar in een niet eens zo ver verleden volop gestouwd en gestuwd werd om wereldha ven nummer één te worden. Wereldhaven is Rotterdam nog steeds, maar die eerste plek is aan slijtage onderhe vig. Net zo broos als het ima go van de stad als zouden er alleen maar mensen wonen die „de handen uit de mou wen" steken. En dat dan vooral in relatie tot de rivali serende hoofdstad Amster dam waar het „veel ge schreeuw en weinig wol" op van toepassing zou zijn. Welnu, in het Rotterdamse zocht Cees Helder zich een plaats om een nieuw, eigen restaurant op te zetten. Het werd het restaurant Park heuvel aan de voet van de toeristische Olympus die Eu romast heet, met zicht op de Nieuwe Maas, waar schepen stevenen en stomen naar verre verten of (in het onge wisse of er gestaakt wordt of niet) rijkelijk beladen met olie, specerijen of stukgoed thuiskomen. Dichtbij de Maastunnel derhalve, de zee vaartschool aan de Willem Buijtenwechstraat en de Parkhaven. Kortom, een fan tastische lokatie voor het ves tigen van een top-restaurant; alleen al door de entourage een Michelin-ster waardig. Cees Helder liet, als gedre ven ondernemer, een nieuw gebouw neerzetten op de plek waar gedurende vele ja ren restaurant Bellevue ze telde, op een steenworp af stand van de koffietent aan de Parkkade met de veelzeg gende naam „De Ballentent". Het werd een wit bastion, dat voor wat de indeling betreft enigszins vergelijkbaar is met het Scheveningse Seinpost: een halfronde eetzaal met een fantastisch uitzicht waar van restaurateur Cees best zelf zou kunnen genieten als hij er maar een beetje tijd voor had. Maar Cees Helder barst van het werk, in mana gement en in de keuken. Hij zou niet anders kunnen, in zijn trotse domein, waar het wit overheerst en geaccen tueerd wordt door fraaie pas teltinten. Hij kijkt nu terug op zijn Beukenhoftijd: „Het was voor mij tijd om uit Oegstgeest weg te gaan. Ik dacht er al jaren over om eens helemaal zelfstandig te gaan draaien; niet meer restaureren in an dermans- dienst. Rotterdam bleek nog ruimte te hebben voor een restaurant met een niveau dat ik nastreef. Am sterdam niet, daar is al vol doende". Aldus de „Dom Helder" van een exclusief culinair wereldje, die sinds de opening in november '86 het gewenste sterrenniveau al weer heeft bereikt. De ma teriële waardering zal onge twijfeld volgen, verwachten wij stellig. Is het niet dit jaar, dan wel het jaar er op, of de Fransen kennende met Sint Juttemis. Want Helder is een pure vakman, wiens „klaarheid" niet aan de aan dacht van de Michelin-speur- neuzen kan ontsnappen. Hij was immers vele jaren de drijvende kracht achter De Beukenhof, waar hij met de routinier en keukenartiest chef-kok Koos van Fulpen inspirerende culinaire presta ties leverde. Zijn opvolger in het Oegstgeestse etablisse ment, de noordelijke Jos Boomgaardt, kan de entoura ge dan wel eens als „wat ou bollig" hebben omschreven en er resoluut het fileermes hebben ingezet, hij moet eerst nog maar eens bewijzen dat hij gedurende langere tijd het niveau van het team van Cees Helder kan behouden. In elk geval gaat het goed met de „hartstikke mooie tent" Parkheuvel en uiter aard met de man die de ge borgenheid van een betrek king bij de Bilderberg-restau- rantgroep achter zich liet om zich als zelfstandig onderne mer te vestigen. Goede relatie De relatie tussen De Beuken hof, Helder en de middelbare hotelschool Haagland is altijd een heel goede geweest. Niet voor niets waren leerlingen van de school in 1985 een dagje neergestreken temid den van het rijke lover van Oegstgeest (het bos en lom mer van een upper ten) om een culinaire presentatie aan te richten voor een rijke schare genodigden, onder wie zelfs enkele lekkerbekkende staatssecretarissen. Het be zoek aan de Beukenhof volg de op een soortgelijke escapa de naar restaurant Rozenrust in Leidschendam en vorig jaar naar De Hoefslag in Bosch en Duin. Elk jaar zoe ken de docenten J. Campfens en R. de Gunst naar een nieuwe lokatie voor een culi nair evenement, waar stu denten die opgeleid worden voor leidinggevende functies in het middenkader van gro te hotels of zelfstandig onder nemersschap zich een dag lang kunnen uitleven. De voorkeur viel dit keer op de Parkheuvel, een topper in wording. Met als gevolg dat afgelopen zondag een aantal studenten van het tweede en derde leeijaar goedgemutst het be wind achter het Rotterdamse fornuis overnam en ook in het restaurant als zwarte brigade het beste beentje met alle égards voor zette. Voor de goede orde (alles moet immers heel blijven), mochten chef-kok G. van Beusekom (28) en ober-kel ner H. Kortekaas van enige afstand controlerend toezicht houden. Maar ze hebben geen ogenblik met gekromde tenen de gang van zaken ge volgd. Nu hadden de studenten in feite niet alleen zondag de scepter van Parkheuvel in handen. Al enkele weken was men met de samenstel ling van het zeven gangen tellende menu in de weer ge weest. In overleg met alle be trokkenen dus ook met de staf van Cees Helder. Alles was met grondige zorg voor bereid en de mogelijkheden waren afgewogen. En uiter aard volgde het overleg met Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt a mij telefonisch of schriftelijk vertellen AH wie u graag in deze rubriek zou willen -tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HBwK# - 12 22 44 pp toestel 10. Hoor Ton Pku-r- de wijnleverancier, in dit ge val het Vlaardingse bedrijf Hosman Frères, dat, met veel kennis aangaande „neus, bouquet en afdronk" voor een voortreffelijke vloeibare begeleiding zorg zou dragen. Goede toekomst Enfin, al die voorbereidingen culmineerden in het diner van zondagavond. Waar niet alleen de ouders van de dienstdoende leerlingen aan wezig waren, maar ook een keur aan vertegenwoordigers van de watertandende zoge heten vak- en andere pers en enkele genodigden onder wie hoofddirecteur mr. P.A. Nou- wen van de ANWB. Deze verklaarde na afloop, toen hij zijn lippen had gedept, dat er in Rotterdam eeifcgoede toe komst is weggelegd voor de horeca, want „waar moet je anders naar toe als er in de haven niet meer gewerkt wordt!". Nu zal meneer Nou- wen best wel weten, waar hij dan naar toe zou moeten, maar zo klinkt het toch be moedigend voor een restau rant in opkomst. Voorts me moreerde het ANWB-opper- hoofd de toekomstige samen werking met de hotelschool Haagland bij het opzetten van een nieuwe poot aan het onderwijs aan de Haagse Ko ningin Marialaan: het mid delbaar toeristisch onderwijs. Over deze vorm van onder wijs zijn ook, vrijblijvende, gesprekken gaande met een school in Leiden. Wie de jeugd heeft, heeft de (culinaire) toekomst: leerlingen van Haagland op de trap naar restaurant Parkheuvel met in hun midden docent R. de Gunst en cuisinier Cees Helder. Het kon niet anders, of de heer Nouwen stak in zijn dankwoord namens alle vol dane, nog een enkele maal aan hun glas nippende, aan wezigen de loftrompet over de uitstekende presentatie van de Haaglanders: een menu, dat klonk als een klok die alleen maar geluid kan worden in zo'n tempel der kostelijke ervaring als Park heuvel nu al is. Zo werd veelbelovend geo pend met een salade van bietjes, geserveerd met een frambozen sabayon en grote Chinese garnalen, gevolgd door een stukje strudeldeeg met een farce van zalm en tarbot op een behaaglijk bed je van puntasperges. De bril jante ballantine van parel hoen, gevuld met een be vriende eendelever, streelde allerwege de tong, evenals het lamsbiefstukje voorzien van een keurig jasje van reepjes aardappel. Óp dat be reikte tijdstip zou mijn tante Bets (met de grote ogen maar de kleine maag) al zeggen: „Nou nou, was dat even wat; ik heb m'n competentie; alle gaatjes zijn gevuld. Ik kan niet meer". Nu weet ik wel wat tante Bets' competentie is (hoe onbegrijpelijk ook voor niet ingewijden), maar het voortreffelijke vonnis van de Haaglanders, die hier het peil van Hooglanders haalden, reikte verder de avond in en toverde nieuwe ideeën tevoorschijn. Het bla derende korstdeeg gevuld met een pittige romige roque fort ging vooraf aan een ge durfde compositie van ven kel ijs. Je las het ook af van sommiger gezichten: dit is waaratje gedurfd! Maar men .durfde het aan, men genoot, en het ging er derhalve in als Haaglandse kruidkoek. En uiteraard werd een en ander rijkelijk besprenkeld met de gekwalificeerde inhoud van ontkurkte flessen appellation controlée, rouge et blanc, uit de koele kelders van Hosman Frères, die ook weer een goe de dag hadden. Allicht dat men dan almaar spraakza mer wordt. Waarmee, alles bij elkaar, op nieuw werd aangetoond, dat de leerlingen van de hotel school Haagland niet voor niets van heinde en verre uit het Zuidhollandse komen om hun vakopleiding aan dit in stituut te ondergaan. Om daarmee niet alleen hun ei gen toekomst, maar ook die van de horeca in ons land ze ker te stellen. LISSE Het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen in Lisse wordt het zwaarst getrof fen door de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. B en W van Lisse willen de subsidie aan alle cursussen intrekken. Dit levert een besparing van 13.000 gulden op. De jeugdsport moet 4.500 gul den inleveren en de peu terspeelzalen 3.300 gul den. De meeste verenigin gen en instellingen krij gen dit jaar 10 procent minder subsidie. In totaal moeten de maatregelen een besparing van 32.025 gulden opleveren. Lisse krijgt dit jaar van het Rijk 45.000 gulden minder voor het sociaal-cultureel werk. Dit betekent een ver mindering van 42 procent. B en W van Lisse zeggen dat deze kortingen niet in de be groting kunnen worden op gevangen en dat daarom tot korting op of afschaffing van subsidie moet worden over gegaan. Men wil er echter voor waken dat instellingen en verenigingen niet in hun bestaan worden bedreigd. De kortingen vinden plaats met ingang van het verenigings- of cursusjaar 1987-1988. De cursussen in het kader van het vormings- en ont wikkelingswerk worden ge geven door de school voor Volwassenen Lisse (SVVL) en de Stichting Vormings werk Volwassenen Bollen streek (VVB). Bij 20 lestijden of meer wordt door de ge meente Lisse 45 gulden per cursist gesubsidieerd en bij 10 tot 20 lestijden 22,50 gul den per leerling. Het gaat om cursussen als pech onderweg, ballet, handvaardigheid, computers, zelfverdediging, verschillende talen, tekenen en huidverzorging. B en W van Lisse hebben subsidië ring aan deze cursussen al eens ter discussie gesteld. In deze tijd van bezuinigingen passen de cursussen niet lan ger in het gemeentelijk sub sidiebeleid, zo meent het col lege. Men wil nu per cursus gaan bekijken of financiële steun op zijn plaats is. De- Pluimvee- en Konijnen sportvereniging (nu 250 gul den subsidie), het Symfonie orkest Bollenstreek (1000 gulden) en de post bevorde ring culturele activiteiten (2000) krijgen, als het college van B en W zijn zin krijgt, geen subsidie meer. Met tien procent gekort worden: Huisbroei Beekbrug (35 gul den minder), Orgelkring Bol lenstreek (90 gulden), jeugd- sportsubsidie (4.500 gulden), medische sportkeuring (110 gulden), harmonie-, fanfare- en zangverenigingen (1.840 gulden), Algemeen jeugdco- mité Lisse (1.750 gulden), Peuterspeelzalen (3.300 gul den), bejaardenbonde (1.350 gulden), de Zonnebloem, af deling Lisse (250 gulden), Veilig Verkeer, afdeling Lis se (200 gulden) en speeltui nen (750 gulden). Voorts wil men de subsidie aan de toneelverenigingen met 50 procent korten (be sparing 1.000 gulden) en het Cultureel Jongeren Paspoort onderbrengen bij de VVV (besparing 600 gulden). Ook wil Lisse het bedrag dat een vereniging van een hande laar voor eep kilo oud papier krijgt nog maar aanvullen tot acht cent. Voorheen was dat tien cent. Jaarlijks wordt in Lisse 600.000 kilo oud papier opgehaald. Deze voorstellen van B en W van Lisse worden op 4 maart in een extra vergadering van de raadscommissie onderwijs en culturele zaken bespro ken. Na behandeling in de raadscommissie financiën, op 18 maart, spreekt de gemeen teraad zich op 26 maart 1987 over de maatregelen. Het college sluit niet uit dat ook in 1989 rekening moet wor den gehouden met extra be zuinigingsmaatregelen. Het college is van plan de jeugd- sportsubsidie te wijzigen. Mo menteel is subsidie afhanke lijk van het percentage jeugdleden dat een club telt. De regeling wordt nu een stuk eenvoudiger. Per jeugd lid krijgt een vereniging voortaan 19.75 gulden. Voor een niet in Lisse wonend jeugdlid krijgt de club 9,75 gulden. Een vereniging moet wel over tenminste 15 jeugd leden beschikken om voor fi nanciële steun in aanmer king te komen. De commissie sport en recreatie spreekt zich dinsdag 24 februari over dit voorstel uit. De verande ring .betekent niet dat Lisse meer subsidie moet gaan be talen. Eettafel Ouderen in de Morschwijck kunnen sinds kort tussen de middag aanschuiven aan een uitgebreide broodmaal tijd. Behalve het nuttigen van de lunch biedt dit de mogelijkheid om met ande re ouderen van de wijk in contact te komen. De eetta fel wordt gedekt in het dienstencentrum Morsc hwijck tussen 12 en 13 uur. Bruidsshow Enny's Bruidsboutique geeft woensdag een mode- schow in de Leidse Stadsge hoorzaal aan de Breestraat 60. Deze show van bruids kleding worden onder steund met bloemstukken van Rasser en de kapsels zijn afkomstig van Coiffeur Concert Clarinettist Hans Stoop speelt woensdagavond niet mee tijdens het concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Zijn plaats wordt ingenomen door col lega Bas de Jong. Hij treedt op met violiste Esther van Stralen, hoornist Warner ten Kate, pianist Henk Briër en het Vocaal Ensem ble van de Leidse muziek school. Gespeeld worden composities van Brahms en Schumann. Hét concert be gint om 20.15 uur. Lezing Jacqueline Lagree en Pier re Francois Moreau geven donderdag in het Acade miegebouw aan het Rapen burg 73 een lezing over Lo- dewijk Meyer (1630-1681), die in Leiden medicijnen en filosofie studeerde. Meyer was een vurig aanhanger van Descartes en verkeerde in kringen rond Spinoza. De lezing, die in het Frans wordt gegeven, begint om 14.15 uur en heeft plaats in zaal 8. Beide sprekers doce ren filosofie in Ren nes en aan de Sorbonne en ver taalden werk van Meyer getiteld „Philosophia S. Scripturae Interpres". Stichting Burcht Prof. dr. A.A. Gerbrands houdt donderdag een lezing getiteld 'Kunstenaarschap bij schriftloze volken'. Tij dens de lezing wordt een film vertoond. De lezing heeft plaats bij de stichting Burcht aan de Burgsteeg en begint om 20.15 uur. WASSENAAR De politie van Wassenaar vermoedt, dat de daders van de gewapende roofoverval vrijdaga vond op een 56-jarige bewoonster van een appartement op het landgoed Backershagen, zeer goed met de situa tie ter plaatse op de hoogte moeten zijn geweest. Zij sluit de mogelijkheid dan ook niet uit dat de daders, die overigens nog spoorloos zijn, gezocht moeten wor den onder de bouwvakkers en installateurs, die de af gelopen maanden hebben gewerkt bij de bouw van het appartementencomplex Backershagen, aan de gelijkna mige laan. Twee overvallers van rond de 25 jaar met bivakmutsen over het hoofd bedreigden vrijdagavond de bewoonster met pisto len en eisten geld. Hun buit bedroeg 1500 gulden. Aanvanke lijk dacht de bewoonster dat ook enkele waardevolle siera den waren gestolen, maar nader onderzoek leerde dat de overvallers de sieraden over het hoofd hebben gezien. Dat de daders van alles goed op de hoogte waren, leidt de politie af uit het feit dat de overvallers precies wisten waar de in- en uitgangen van de appartementen zijn. De 56-jarige vrouw was indertijd de eerste bewoonster van het apparte mentencomplex en bij haar telefoneerden veel bij de bouw betrokken personen of dronken daar koffie. De uiteindelijke oplevering van het appartementencomplex zal half mei ge schieden. Omdat de bouw van het complex nog niet geheel is voltooid, zijn enkele elektronische veiligheidssystemen tegen inbraak en diefstal nog niet aangelegd of in gebruik. Volgens de architect van het complex, ir. Poort, is het na voltooiing voor buitenstaanders vrijwel onmogelijk hier nog in te bre ken. Zeeburg veiliger NOORDWIJKERHOUT Om de verkeerssituatie in de wijk Zeeburg veiliger te maken zal de gemeente Noordwijkerhout een spiegel plaatsen op de hoek Groenewegen-Duinsloot. Verder komt er een verkeerstafel ter hoogte van Groenwege-Koepel- berg om de snelheid van het verkeer te matigen. Het college komt hiermee tegemoet aan de wensen van een groot aantal wijkbewoners. Omdat Groenewege, Victorieberg en Kerkeiand doorgaande wegen zijn, acht het college het niet juist om 30-km- borden en verkeersdrempels aan te brengen. Al eerder had de heer De Boer van openbare werken opgemerkt dat het veelal de bewoenrs van Zeeburg zelf zijn, die van de wijk een circuit ma ken. De commissie financiën ging gisteravond akkoord met een krediet voor uitvoering van de door het college voorgestelde maatregelen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11