Ptójsejjolitie dreigementen Records Huilende kinderen echten om voedsel" jjaraatna^eks 1.48 10.90 loo Moskou: Begoen nog niet vrij i „GOLF VAN EXPLOSIES ZAL TERUGKEREN" errassingsacties haven nu ook in containerbedrijf ANDIJVIE EN SLAVINKEN Voetballer breekt been CeidoeSouAO/nt Maandag 16 februari 1987 78e jaargang no. 23733 Uitgave Westerpers, behorende tot Siitholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64permm,kleint)esf. 0,45 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk een sneeuwbui. Mi nimumtemperatuur rond min 5 graden, middagtemperatuur om het vriespunt. Matige noordenwind. Zon op: 07.53, oder: 17.56; hoog water Scheveningen: 05.24 en 17.30; laag water: 00.47 en 13.17. \J\AC inkman overweegt jtstel derde net HAAG Minister Brinkman WVC overweegt de invoe- sdatum van het derde televisie- op 1 oktober uit stellen. s het zich nu_laat aanzien is het technische redenen niet moge- om op 1 oktober in alle Neder- huisgezinnen Nederland 3 te rangen. De Consumentenbond dit weekend in het actualitei- irogramma Brandpunt van de weten naar de rechter te zul- stappen als op 1 oktober blijkt anderhalf miljoen Nederlanders derde net niet kunnen ontvan- Gladheid speelt verkeer parten DRIEBERGEN Ge- deukte auto's en lan gere files dan normaal. Dat was het beeld op de doorgaande rijks wegen vanmorgen als gevolg van gladheid door opvriezing en door sneeuwval in het zuiden. Botsingen en als ge volg daarvan files de den zich voor bij de Velsertunnel, bij Utrecht op de wegen Breda-Hilversum en Utrecht-Amersfoort en bij Eindhoven. STROOMTARIEF IS OPNIEUW GEDAALD ARNHEM In het hele land zijn de stroomtarieven voor kleinverbruikers op nieuw gedaald; vooral als gevolg van lage re brandstofprijzen voor de elektriciteits centrales. Kleinverbruikers betalen nu ge middeld 17,5 cent per kilowatt-uur (kWu), exclusief btw. Vorig jaar was dat gemid deld nog 20 cent en in 1985 25 cent per kWu. Het goedkoopst is de stroom mo menteel in Amsterdam (14,3 cent per kWu) en het duurst in Delft en omgeving (21,7 cent per kWu). De verschillen wor den veroorzaakt door de hoogte van pro- duktiekosten en investeringen per elektri citeitsbedrijf. Uiteindelijk zullen alle kleinverbruikers dit jaar minder voor hun stroom betalen dan vorig jaar, aldus de vereniging van elektriciteitsproducenten. Mark Thatcher getrouwd De Britse premier Thatcher kan voortaan rustig slapen. Zoon Mark, die haar in het ver leden problemen bezorgde door dubieuze zakelijke trans acties en door verdwaald te ra ken in de woestijn, heeft eeu wige trouw beloofd aan de Amerikaanse Diane Burgdorf. De bruiloft was in Londen, maar het paar gaat wonen in de VS, waar Mark Thatcher vertegenwoordiger is in dure Britse sportwagens. Zijn vrouw is de dochter van een zaken man, die miljoenen heeft ver diend met de handel in twee dehands-auto's. tallen kinderen en hun moeders mochten het afgelopen weekeinde Bourj el-Barajneh verlaten. Libanese soldaat gaf een jongetje te drinken: zijn eerste slok schoon drinkwater in vele weken. derlandse verpleger in Palestijns kamp: HOETIn het bele- e Palestijnse vluchte- ïnkamp Bourj el-Ba- ;h zullen deze week rste mensen van de sterven, tenzij iseltransporten onge- lerde doorgang krij- De kleine hoeveel- eten die afgelopen Tdag naar het kamp ld gebracht, was nog Ier dan een druppel een gloeiende plaat, zegt Ben Alofs, een irlandse verpleger, werkt in het Haifa- ziekenhuis van Bourj al- Barajneh. „Om te overleven eten de mensen gras, ratte-, honde- en kattevlees. Ik heb vijf jongens gezien die een rat vilden, kookten en opaten", aldus Alofs in een telefonisch vraag gesprek, want de telefoonlij nen blijken nog wel intact. „Dat was de afgelopen weken een volkomen normaal tafe reel. Maar er zijn nu geen rat ten of huisdieren meer. Ik heb zelf vlees van een ezel gege ten". aldus Alofs. die sinds veertien maanden in Bourj al- Barajneh werkt. De omstandigheden in Haifa- ziekenhuis zijn uitermate slecht. „Er is geen elektriciteit, geen brandstof en zelfs geen elementaire medicijnen", zegt Alofs, die zegt zelf erg neer slachtig te zijn geworden. „Ik heb met mijn eigen ogen ge zien hoe baby's stierven, om dat hun ondervoede moeders geen borstvoeding meer had den. Er waren mensen die be delden om een stukje brood. Huilenden kinderen die vech ten om een hapje eten. Het is verschrikkelijk en onmense lijk". Pag. 4: „Palestijnen hopen op hulp, krijgen regen van granaten". PARIJS Dreige menten met bomaan slagen door Libanese, Armeense en Franse terreurgroepen heb ben de Parijse politie in staat van hoogste paraatheid gebracht Ongeveer duizend ex tra manschappen zijn het afgelopen week einde ingezet bij de bewaking van vlieg velden, stations, de metro en andere kwetsbare plaatsen in de stad. Bovendien hebben de Franse autoriteiten de di recties van grote waren huizen en bioscopen ge vraagd hun eigen veilig heidsmaatregelen te ver scherpen. Op het gewoon lijk zeer drukke station- Gare de Lyon zijn speciale politie-eenheden ingezet, die bewapend zijn met ge weren en machinegewe ren. Op stations en vlieg velden worden de reizi- achtergelaten pakjes of ba gage door de bomoprui- mingsdienst zullen worden vernietigd. Met deze maatregelen pro beert de politie een nieu we reeks bomaanslagen in Parijs te voorkomen. In september vorig jaar ont ploften in tien dagen tijd op druk bezochte plaatsen vijf bommen. Daarbij vie len elf doden en ruim 160 gewonden. De daders van die aanslagen eisten onder meer de vrijlating van Ge orges Ibrahim Abdallah (35), de vermoedelijke lei der van de linkse Libanese Gewapende Revolutionai re Factie. Het proces tegen Abdallah, die onder meer wordt beschuldigd van de moord in 1982 in Parijs op een Amerikaanse militaire attaché en een Israëlische diplomaat, begint volgende week maandag. Armeense, Libanese en Franse ter reurgroepen hebben ge dreigd dat „de golf van ex plosies naar de straten van Parijs" zal terugkeren, als van terrorisme beschuldig de lieden worden veroor deeld. LEIDENAARMOET 32 BOETES BETALEN SASSENHEIM/LEIDEN De politie van Sassenheim heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 30-jarige Leidenaar aangehouden. De man, die rondzwierf over het industrieterrein, bleek nog 32 boetes te moeten beta len. De Leidenaar was evenzovele keren veroordeeld door de rechter. Hij is overgedragen aan de politie van Leiden. ÏTERDAM Ook bij in Rotterdam, het >tste containerover- bedrijf ter wereld, zal Vervoersbond FNV in komende tijd verras sacties voeren, bet uitroepen van een 24- itaking heeft de Vervoers- FNV gistermiddag de staking overgenomen fgelopen donderdagavond ak bij ECT. Een woord voerder van de bond verklaar de vanmorgen dat het werk bij ECT vanaf vanmiddag nu en dan bij verrassing zal worden neergelegd op dezelfde wijze als al enige tijd het geval is in het stukgoed. In het Rotterdamse stukgoed is vanochtend gewoon gewerkt, maar volgens het actiecomité van de Vervoersbond FNV is het niet uitgesloten dat nacht ploegen besluiten het werk neer te leggen. Afgelopen zaterdagavond is het cao-overleg voor de ma chinale sector (kolen- en ertso verslagbedrijven Frans Swart- touw, EMO en Interstevedo- ring) vastgelopen. Volgens de werkgevers willen de bonden het massagoed laten bloeden voor het stukgoed. Een FNV- woordvoerder verklaarde daarentegen dat de werkge vers alleen wilden onderhan delen over ondergeschikte ei sen van de bond en niet over loonsverhoging, atv, een uit tredingsregeling voor 55-plus- sers en verlaging van de vut- leeftijd. De directie van ECT wil door middel van een herstelplan twintig miljoen gulden bezui nigen omdat een grote Ameri kaanse klant van ECT onlangs is failliet gegaan. De maatrege len omvatten onder meer be vriezing van de cao voor vier jaar. Indien het niet lukt twin tig miljoen gulden te bezuini gen, wil de directie 250 man ontslaan. De Vervoersbond FNV eist dat de directie het herstelplan in trekt voordat met het cao- overleg wordt begonnen. De directie weigert hier op in te gaan. Een directie-woordvoer der: „Wij willen de problema tiek oplossen zonder gedwon gen ontslagen, maar een ga rantie geven kunnen we niet. Daarom halen we ons voorstel niet van tafel". Demonstraties voor en tegen tv-serie Amerika NEW YORK De eerste uit zending van de gewraakte te levisie-serie Amerika is giste ren in de VS gepaard gegaan met een avondwake tegenover het gebouw van de Verenigde Naties, demonstraties bij tele visie-stations en protesten van studenten. De veertien uur du rende tv-serie verbeeldt de Russische bezetting van de VS. „Amerika is beledigend voor bijna alle geledingen in de maatschappij" aldus een.te genstanderster. „Het is anti communistisch, anti-Russisch en anti-Amerikaans". In Los Angeles demonstreerden 35 mensen voor de ABC-studio's om hun steun aan de serie te betuigen. „Amerikanen moe ten de serie beslist zien om te beseffen welke dreiging er van de communisten uitgaat". (ADVERTENTIE) e dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees de aanbieding idijvie, 3 avinken, Ogta^l.19 3ëai 12£ö nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. kwr 071-122248 en u MOSKOU De Russische regering heeft vandaag verklaard dat de gedetineerde joodse activist Josef Begoen nog in de ge vangenis zit. Eerder was de vrijlating van Begoen gemeld. Georgi Arbatov, hoofd van het onderzoeksinstituut voor de VS en Canada, een afdeling van het Kremlin, zei gisteren in een Amerikaans televisieprogramma dat hij zojuist het nieuws van Begoens vrijlating had ontvangen. „Ik voerde net nog een tele foongesprek met Moskou", zei Arbatov, „De zaak is opgelost. Hij is nu vrij". Maar Begoens vrouw en zijn zoon Boris verklaarden dat hen was verteld dat Begoen zich nog in de Tjistopol-gevangenis be vindt. Boris Begoen verklaarde dat een vertegenwoordiger van het ministerie van binnenlandse zaken hem had gezegd dat de autoriteiten van de Tsjistopolgevangenis geen opdracht hadden om Begoen vrij te laten. De zoon van Begoen zei: „Ik denk dat we even af moeten wachten. Als Arabatov werkelijk heeft ge zegd wat hij heeft gezegd, dat vader vrij zou moeten komen". Josef Begoen werd in 1983 veroordeeld tot zeven jaar cel en vijf jaar ballingschap wegens anti-Russische activiteiten. Hij was ac tief in de joodse beweging in de Sovjet-Unie en gaf les in He breeuwse en joodse studies. Joodse gemeenschappen en groepe ringen in de VS hadden terughoudend gereageerd op het bericht dat Begoen was-vrijgelaten. Pagina 4: Sacharov pleit voor democratie en recht op emi gratie. Gewapende overval op Rabobank Leidschendam LEIDSCHENDAM Twee met bivakmutsen mannen met bivakmutsen over het hoofd hebben vanmorgen een gewa pende overval gepleegd op de Rabobank aan de Damlaan te Leidschendam. Onder bedrei ging van een pistool met een opvallend lange loop, wisten zij 20.000 gulden van het bank personeel te krjjgen. De over vallers gingen er in een auto vandoor. De politie heeft het kenteken, maar vemoedelijk gaat het om een gestolen auto. DE ZILK Een 16-jarige jongen uit De Zilk is gistermiddag met een gebroken linkerscheenbeen naar de Mariastichting in Haarlem gebracht. De jongen was een van de 22 spelers in een wedstrijd tussen Van Nispen uit De Zilk en DSS uit Haarlem. Hi; werd geraakt door een Haarlemse tegenstander. Heerenveen brengt regen van records HEERENVEEN Het eer ste toernooi om de wereldti tel schaatsen op een over dekte baan heeft een regen van records opgeleverd. Op drie afstanden werd het we reldrecord scherper gesteld en het puntenrecord grote vierkamp werd ook in Heer enveen verbeterd. Daarnaast werden twee junioren-we reldrecords, 33 nieuwe lan den records en 93 persoonlij ke records scherper gesteld. Leo Visser werd met 6.47,01 de houder van het wereldre cord op de vijf kilometer. De Haastrechter verbeterde - daarmee de prestatie van Viktor Sjasjerin uit de Sov jet-Unie (6.49,15), gereden op 23 maart 1984 op de hoog- landbaan van Medeo. Op de 1500 meter stelde de nieuwe wereldkampioen Nikolaj Goeljajev het wereldrecord scherper: 1.52,70. Het oude record (1.53,26) was van zijn landgenoot Oleg Bozjev. De snelste man op de tien kilo meter bleef Geir Karlstad. Het vorig jaar in Inzeil ge vestigde record (14.12,14) werd gebroken door Visser (14.11,63), maar een rit later overtroffen door de Noor: 14.03,92. Goeljajev stelde het wereldrecord in punten op 159.356. Het oude record was van Sjasjerin met 160.807. Dat was even tevoren gebro ken door Bozjev: 160.558. Welkom FC Den Haag is volgend weekeinde weer welkom in Rotterdam. Dat is gister avond bevestigd door een woordvoerder van de ge meente na het duel dat de ploeg van Pim van de Meent gisteren afwerkte bij Sparta (2-0). Het bestuur van FC Den Haag geeft Feyenoord-fans de schuld van het tweetal incidenten rond Sparta - FC Den Haag, dat door de Rot terdamse burgemeester Pe per was bestempeld als een „toelatingsexamen" voor de Hagenaars. Zaterdagavond werd het huis van Sparta- trainer Barry Hughes in Heemstede ondanks politie bewaking beklad met onder meer het opschrift „Den Haag". De grafiti-uiting moet volgens voorzitter Dé Stoop worden toegeschreven aan aanhangers van Feye- noord. Ook het rumoer op de tribune, waardoor het duel in de tweede helft ruim twee minuten moest worden gestaakt, zou zijn aangewak kerd door supporters van de Kuip-club, die gisteren geen wedstrijd op het programma had. De politie van het Rot terdamse Marconiplein sprak gisteren van „erg rus tige omstandigheden". Er werden twee arrestaties ver richt: een Zoetermeerse fan van FC Den Haag en een Feyenoord-aanhanger. die gisteravond beiden alweer op vrije voeten waren. Voor de supporters van Ajax was het gisteren trouwens even schrikken. De Amster damse formatie ging gisteren met 3-0 onderuit bij VVV in de Koel, het stadion waar Feyenoord (3-0) en PSV (0- 0) dit seizoen ook al punten moesten inleveren. Het lYuis van trainer Barry Hughes van Sparta werd beklad met verf. Het bestuur van FC Den Haag wees supporters van Feyenoord als de daders aan. Zelden zijn er zoveel records in één weekeinde ver beterd dan in het zojuist voorbije. Neem eerst de 157 records, die geboekt werden door de schaatsers in het ijspaleis van Thialf in Heerenveen. Daar bleef het niet bij, want - om maar iets te noemen - ook in het water werden door onze zwemmers re cords gebroken. En wat te denken van de wedstrijd Sparta-FC Den Haag, waarbij de supporters zich zo netjes gedroegen, dat zij van de burgemeester terug mogen komen in Rotterdam! We willen maar zeggen, dat het via de televisie wel leek alsof er niets anders aan de hand was dan het schaatsen in het Noorden, maar wie vandaag een blik in onze „Sporttribune" werpt, weet wel beter. Of het nu schaatsen was of voetbal, overal was ook „Leidse Courant" erbij: de krant, die elke week weer re cords boekt op sportgebied. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1