Talent Linda Moes neemt revanche bij nk zwemmen Titel Marsman bewijst dat judo en studie samen kunnen McRae sneller dan Carl Lewis Van Kempen onbereikbaar j 5PORTTRIBUNE QüdóaQowuvnt MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 PAGINA-ti ,jMVJ laatste in ïialepoule Europa Cup iNCONA De dames van de Amstel- 0, ieense volleybalclub AMVJ zijn het af- )03, elopen weekeinde als laatste geëindigd n de finalepoule van de Europa Cup 3. Toq n het Italiaanse Ancona deden zij daar- 'H nee niet meer en niet minder dan van en werd verwacht. Geen van de drie ertH redstrijden werd gewonnen. Modena ïhaalde een score van honderd pro- jnt. De Italiaanse dames hadden giste- en het voordeel, dat zij hun laatste duel jeelden tegen AMVJ. De winst van 3-1 15-5, 12-15, 15-2, 15-4) was logisch, kinster, dat als concurrent van Modena erloor. zegevierde met 3-1 (15-13, 7-15, 0nt&-ll. 15-11) over het voor eigen pu- iliek spelende Ancona. -8. Jimmy Con nors moest vanwege een knieblessure opgeven in de finale van het toernooi in Memphis, waar hij Ste fan Edberg te genover zich trof. Connors geeft op MEMPHIS Drie weken na zijn triomf in de open Australi sche titelstrijd in Melbourne heeft Stefan Edberg ook het toer nooi van Memphis op zijn naam gebracht. De 21-jarige Zweed zag zijn tegenstander in de finale, de dertien jaar oudere Amerikaan Jimmy Connors, in de tweede set de strijd staken wegens een knie blessure. De stand was op dat moment 6-3, 2-1 in het voordeel van Edberg. In de halve finales had Connors tegen de Zweed Mi- kael Pernfors al veel moeten ge ven. Toen kon hij na twee uur en 47 minuten nog zegevieren met 6- 7, 7-5, 6-3. Edberg was sterker dan de Amerikaan Brad Gilbert: 6-4, Eerste verlies voor Panda's GELEEN De ijshockeyers van het Rotterdamse Panda's hebben gisteren hun eerste nederlaag ge leden in de play-offs. In Geleen won de thuisclub met 6-5 van de Rotterdammers, die nog wel de leiding hebben in het klassement. Ook BP Flyers behoudt ondanks de nederlaag van 5-4 tegen Kemphanen, afgelopen zaterdag in Eindhoven, de eerste plaats in de promotie-degradatiepoule. GIJS heeft zich definitief ge plaatst voor de play-offs. De Gro ningers behaalden de benodigde drie punten uit de twee voor dit weekeinde op het programma staande wedstrijden. TIPS VOOR NOOTDORP NOOTDORP Komende woens dag staat de finale van het Piet de Wit Snack-klassement op het pro gramma van het drafcentrum Nootdorp. Het betreft de laatste meeting in een serie van tien dra verijen voor leerling pikeurs. Voor de eerste drie in het klassement zijn waardenvolle vakantie-reizen te verdienen en voor de overigen tot de tiende plaats op de ranglijst liggen er aantrekkelijke geldprijzen klaar. Ook de trainer van de win nende leerlingpikeur zal niet wor den vergeten en krijgt van deze sponsor een bedrag van duizend gulden. De huldiging zal een fees telijk gebeuren vormen op het drafcentrum. Onze tips voor deze meeting luiden: BOHRPRIJS: Alice Ridney. Anneke Zuid- velde en Angel Volente BOLLPRIJS Bandit Meadow. Aqua Oost wijck en Zefynna BUCHPRIJS Bariolaine. Ank Buitenzorg en Zamfir S. PIET DE WIT SNACKS DEN HAAG PRIJS X: Zicco Buitenzorg. Uncle Tom en Udeo. CORIPRIJS: Zetor Fortuna, Zandor van Theo en Zorana. DALEPRIJS. Bea di Tricia. Appie Buiten zorg en Ayres Boy VRIENDEN VAN NOOTDORPPRIJS Award Frisia, Zora Attack en Ype S GIDEPRIJS: Ymond R. Yvento en Yorki Helvetia. BLOEMENHANDEL VAN NORDE- PRIJS: Zodiac Vryenesse. Yonker Star en Zanzibar Oldeson VRIENDEN VAN NOOTDORPPRIJS Wyjan Prinses, Zilver Prince en Udet Westlandia. HILLPRIJS: Anno Buitenzorg. Arizona Guapa en Young Love. - rgernis ijnk kj nker-kader TGEEST Het was een 3 gewoon, niet verwacht, icHo aar wel passend einde van Ti t nationale kampioenschap ;er-kader 71/2. Toen gister- idag uiteindelijk de kruit- mpen waren opgetrokken, ?am Jos Bongers als titel- 7. V uder naar voren. In een ze- lsrec r de nationale biljarthistorie emi lenc*e eindstrijd, versloeg hij enige serieuze rivaal Ray- ind Burgman. Maar de spe- uit Nijmegen had wel een rlenging nodig voor zijn leede titel van het seizoen. laatste plaats op het erepo- um was voor Ad Koorevaar. versloeg in de strijd om die 'rde plek Jan Arnouts. r P ;t nationaal kampioenschap fcer-kader 71/2 1987 heeft afgelopen week voor heel at gespreksstof en ergernis zorgd. Allereerst was er de rust en woede van de spe- over het gehanteerde sy- m. Niet alleen raakten zij in Uitgeest maar niet uit- mopperd over het nu ver- er aide maar ooit gewilde pou- PUI systeem, dit keer was ook verdeling over de groepen n bron van ongenoegen. na iar dat gemopper viel in het ;t bij de gebeurtenissen in eindstrijd. Het duel tussen twee spelers die als enigen Uitgeest kader-spel te zien ven, werd een echte climax, lirgman sleepte er met moei- een verlenging uit en vanaf it moment begonnen de pro- v ïmen pas goed. Toen wed- ijdleider Reuzenaar de ver- je gang van zaken wilde esl [leggen, werd zijn taak over- en' nomen door bondsofficial imbos. Dat had hij bij nader er den beter niet kunnen doen. ■si imbos legde spelers en pu- loe] ek uit dat er een extra duel joe] ram over 25 caramboles. g( iden zouden volgens hem jan an acquit gaan". Althans, rva 1 meenden de spelers, kij- rs en arbiter Jan Duparant horen. Nadat Burgman een ie van negen caramboles anti d gemaakt, wilde Duparant t a ballen weer .voor een ac- d( it-stoot van Bongers neer- •t i [gen. Maar dat leek niet vol- A1 ns de reglementen te zijn. A G iereen bemoeide zich er in- ssen mee. Burgman voorop, samenwerking met Reuze- ar maakte Duparant een ide aan alle consternatie. heb toen iedereen uit de e >g gestuurd en Jos gewoon lassi fder laten stoten". Met een jn s rie van twintig maakte Bon- Ie ye rs het duel af. Met biljarten de d het nauwelijks iets meer wee maken, met topsport echter stfes. iVl doe uropese bond niet met rofs praten 1USSEL De Europese Bil- Confederatie (CEB) wei de professionele organisa- van dr. Werner Bayer WA) als gesprekspartner te kennen. Dat is in het week- ide duidelijk geworden tij de algemene vergadering de CEB in Brussel. De wil niet toestaan, dat er inen de wereldfederatie B) een nieuwe bond komt. zal de CEB met Bayer on- rhandelen als het gaat om t aantrekken van grote onsors voor de kampioen- lappen. De UMB wil de inooien om de wereldbeker 'houwen als officiële wed- ijden voor de titel. De CEB daarom de strijd om de Eu- )ese kampioenschappen tipassen. Er zal een reeks n toernooien komen om de ropese titel. orfballers li innen voorproefje ,t RNEVELD Over twee landen treffen Nederland en Igië elkaar opnieuw in het tterdamse Ahoy', waar bei- korfballanden elkaar de reldtitel zullen betwisten. Barneveld boden de twee ite zaalkorfbalnaties de uit- 8 ilende Veluwe-hal afgelo- 5 i zaterdag al vast een voor- 1 2 lefje. Nederland won de 1 iendschappelijke interland- 0 dstrijd (13-11). EMMEN Moes of Muis? Dat was de kardinale vraag aan de vooravond van de Nederlandse win terkampioenschappen zwemmen. Mildred Muis ontfutselde de 16-jarige Veendamse een paar we ken geleden in Parijs het record op de 200 meter schoolslag, maar Linda Moes revancheerde zich gisteren ijzersterk. Moes sloeg genadeloos toe op een wijze die kenmerkend is voor de (wereld) klasse, die dit talent herbergt. Tot twee keer toe zwom Linda Moes het Nederlands senioren- record op de 200 meter school slag aan gruzelementen. Vier van de in totaal negen records die het afgelopen weekeinde werden verbeterd kwamen op haar naam. De Veendamse pu ber, die dit jaar examen aflegt aan de MAVO, deelde bij de ti telstrijd in het Emmer Aqua- renabad al in de ochtenduren de eerste klap uit in de rich ting van Mildred Muis. De zwemster uit Ommen zag van af eerbiedige afstand met lede ogen toe hoe. Moes' winnende serietijd van 2 minuten en 30,10 seconden lag ruim twee seconden onder de vorige top tijd van Mildred Muis. In de finale zwom Moes Mildred Muis op nog grotere.afstand. De 2.29.48 was een regelrechte wereldprestatie; die haar trai ner Anton Koekkoek nog meer dan de rustige winnares zelf in opperste vervoering bracht. „Dit is fantastisch", ju belde een van oor tot oor glun derende Koekkoek. In Wasse naar. waar Linda in november met 2.33.23 een nieuw Neder lands record zwom, had ik het sterke vermoeden dat ze tegen de 2.30 kon zwemmen. Als je sterk bent moet je je ook sterk manifesteren. Ik heb haar op het hart gedrukt dat het hier niets hebben. Met zicht ontvluchtte ze een horde belangstellenden en zocht een veilig heenkomen in het rusti ge Golfslagbad. Opsteker - - 4 - -*> v.* V. De Zeeuwse zwemmer Patrick Braam verbeterde het record op de 200 meter schoolslag tijdens de Nederlandse kampioenschappen. moest gebeuren. In Emmen ligt een prachtige accommoda tie die zich bij uitstek leent voor het zwemmen van toptij den. Linda heeft dat goed be grepen". Seoel Linda Moes is met stip geste gen op de wereldranglijst van schoolslagzwemsters, waarop ze inmiddels de toptien is bin nengedrongen. Zowel haar progressie als haar stijl, die wordt gekenmerkt door een sterke beenstuwing, een enor me waterverplaatsing en een hoog bewegingsritme, bieden veel perspectief met het oog op de Olympische Spelen van Se oel in 1988. Koekkoek: Linda is qua lengte bijna volgroeid. Haar lengte en gewicht komen overeen met die van alle we reldtoppers op de schoolslag nummers. Het is typerend dat ze allen tussen de 1.69 en 1.73 meter lang zijn. Qua gewicht ontlopen ze elkaar ook weinig. De schoolslagzwemmers uit het westen zijn gemiddeld vier a vijf kilo lichter dan die uit het Oostblok, maar dat komt omdat die wat meer spiermas sa hebben". Was Koekkoek de koning te rijk, Linda Moes daarentegen toonde nauwelijks een spoor van emotie. Van alle belang stelling moest ze ook maar Bij de heren bezorgde Patrick Braam zichzelf een aardige op steker. De uit Middelburg af komstige schoolslagspecialist wees in een zinderende finale zijn grote rivaal Ron Dekker met een verschil van enkele honderdsten van een seconde terug op de 200 meter school slag. Ron Dekker, die vorige week bij wedstrijden in Bonn nog drie keer op rij zijn Ne derlands record op de 50 meter schoolslag had aangescherpt, bleef in de 'boeggolf' van Braam voortdurend op een half metertje achterstand, maar beschikte in de eindfase over de meeste reserves. Het verschil was met het blote oog niet meer waarneembaar, maar Braam bleek de snelste. Dekker bleef exact op de oude recordtijd van Patrick Braam steken. Braam was zeven hon derdste van een seconde snel ler. Linda Moes en Patrick Braam verdoezelden trouwens de, zorgwekkende situatie bij de toppers enigszins. Voor de crè me de la crème moeten de winterkampioenschappen in een ander licht worden bezien als bij de aflevering van 1986. Toen stond de zwemelite op scherp om maar vooral de aan dacht van de keuzeheren te trekken voor de wereldkampi oenschappen in Madrid. De Europese kampioenschappen, die van 15 tot en met 23 augus tus in Straatsburg worden ge houden, spreken aanzienlijk minder tot de verbeelding van de gevestigde orde. Pas vol gend jaar wordt het menens, want dan wordt het hoogste tijd om aan de Olympische Spelen van Seoel te gaan den- JAAP VAN BRUMMELEN UTRECHT Een week geleden moest de Haagse judoka Gooitske Marsman tijdens de Zuidhollandse kampioenschappen nog haar meerdere erkennen in Chita Gross. Het ver schil was toen al klein, maar de 21-jarige Haagse studente veroverde giste ren bij de Nederlandse kampioenschappen in Utrecht de nationale titel (tot 61 kilogram). Uitgere kend ten koste van Gross, de winnares van het brons bij de wereldkampioen schappen van vorig jaar. Gross liet zich in de eindstrijd lelijk verrassen door Gooitske Marsman. De vierde jaars stu dente psychologie in Amster dam. pupil van Tjima van der Lubbe bij de Haagse club Guan Lin, deed ook vorig jaar mee aan de Nederlandse kam pioenschappen. Toen moest zij genoegen nemen met zilver. Opgewekt vertelde Marsman gisteren dat het haar prima lukt studie en sport te combi neren. „Die combinatie is best mogelijk. Je moet alleen goed plannen en geconcentreerd werken". Ook Irene de Kok kon giste ren weer eens breeduit glimla chen. De wereldkampioene die tijdens de titelstrijd alle cate- goriëen enkele weken geleden werd verrast, keerde terug op het hoogste niveau. Tijdens de nationale kampioenschappen bewees zij in haar gewichts klasse zonder meer de sterkste te zijn. Niet alleen door Marie ke Blauw in de finale terug te wijzen, maar vooral door tij- tlens de aanloop naar de eind- Wereldkam pioene Irene de Kok (links) had in de fina le slechts twee minuten nodig om de Neder landse titel (tot 72 kilo) te ver overen. strijd overtuigend te winnen Anita Staps verdween geruis- gewichtsklasse. Daarna moest van Marion van Dorssen. Zij loos van het toneel. Eerst ver- zij - weliswaar op onfortuinlij- nam daarmede revanche op de loor zij van Chantal Han, de ke wijze - ook nog eens haar onlangs tegen de Zeeuwse ge- latere kampioene die nota meerdere erkennen in de Gro- Teden nederlaag Bene debuteerde in een hogere nïngse Nicolette Mak. De zwaar aangeslagen Tilburgse zocht niet naar excuses. „Het draaide helemaal niet. Ik was niet voldoende gemotiveerd. Het zal toch echt anders moe ten. Ik ken mezelf niet meer". Huilbui Niet alleen bij Gooitske Mars man kwam de combinatie stu die en sport ter sprake. Lies- beth Beeks vestigde in dat op zicht eveneens de aandacht op zich. Zij verliet drie jaar gele den de tatami's - na zelfs tij dens Europese en wereldkam pioenschappen successen te hebben geboekt - en wijdde zich geheel aan de studie om lerares lichamelijke opvoeding en sport te worden. Inmiddels 25 jaar geworden, begon zij weer te judoën. Hoewel zij am per tijd had om te trainen pak te ze toch zilver. „Het was voor het judo eigenlijk een beetje ongezond dat ik in de fi nale kwam. Ik verloor ver diend want ik heb maar mini maal getraind. Ik ben blij met het zilver, maar mijn leven hangt er niet vanaf". Waar de judoka uit Alphen aan de Rijn haar sport heel af standelijk benaderde, daar keek Veronique Akkermans heel anders tegen het toernooi aan. Na in de finale tot 52 kilo Linda Thoolen van het goud te hebben afgehouden, barstte zij in een spontane huilbui los. „Ik heb voor het judo alles op gegeven. Ik zat op het CIOS maar kon sport en studie niet combineren. In februari ben ik gestopt. Dit is de beloning. Ik zal alles proberen om de Olympische Spelen te halen", aldus de Heerenveense. PETER VAN PUTTEN Carl Lewis (links) ziet vanuit zijn ooghoeken hoe Lee McRae als winnaar over de streep gaat op de 55 meter en daarmee een wereldrecord vestigt. EAST RUTHERFORD De Amerikaanse sprinter Lee McRae heeft bij een atletiek-ontmoeting in East Rutherford andermaal zijn kandidatuur gesteld voor de wereldtitel op de kortste af stand, die over drie weken in het Hoosier Dome in Indianapolis op het spel staat. McRae was op de 55 meter ook in gezelschap van Carl Lewis en Ben Johnson, sinds vorige maand wereldre cordhouder op de 60 meter, ongenaakbaar. Het verschil met Johnson (6,04 tegen 6,05) was minimaal. Lewis finishte in 6,09. Johnson won bij wedstrijden in Hamilton wel de 50 meter Met 5.65 seconden bleef hij de Amerikaan Thomas Jefferson bijna 0.2 seconde voor. Wie in Indianapolis hordenloper Greg Foster van de titel af moet houden, is opnieuw een moeilijker vraag geworden. Foster won, voor de zoveelse keer dit indoor-seizoen, nu de 55 meter in 7,01. De Amerikaanse snelwandelaar Tim Lewis heeft de beste we reldtijd op de 1500 meter gebracht op 5 minuten en 17,17 secon den. Lewis verbeterde het officieuze record op deze incourante afstand met ruim vijf seconden. Ook bij de dames bleek de top tijd op deze afstand aan drastische herziening toe. De Ameri kaanse Mary Anne Torrellas scherpte de beste tijd aan tot 6.01,16. UTRECHT Richard van Kempen heeft op de kunstijsbaan in Utrecht voor het tweede achter eenvolgende jaar de KNSB-marathon Cup ver overd. De schaatsenrijder uit De Hoef behaalde in de Domstad zijn elfde overwinning van dit sei zoen. Met nog twee wed strijden te rijden in Alk maar en Groningen is hij onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Het was zaterdagavond in Utrecht weer een levendige wedstrijd met veel uitlooppo gingen. Het peloton verloor overigens al vroeg in de wed strijd Frits Schalij, die na een valpartij de strijd staakte. Na 22 ronden formeerde zich een kopgroep van acht rijders: Pronk, Van Kempen, Kasper, Kooiman, Holland, Kiers, Hopman en Dijkstra. Het acht tal werd later ingelopen door negentien andere rijders. Bij de groep van 27 marathonrij ders bevond zich echter niet Dries van Wijhe. De groep werd door het terugvallen van Kiers kleiner. Ruim twintig ronden reden de zesentwintig bij elkaar, waarna bij zeventig ronden tien rijders opnieuw een voorsprong namen. Dat tiental bestond uit Niesten, Pronk, Kramer, Dijkstra. Kooiman. Van Kempen, Kas per, Ruitenberg, Albert Bak ker en Cazimier. Zij kregen la ter nog gezelschap van Kleine, Jonker, Veen, Manden. Chris- toffers en Molenaar. Van Wij he en Van Benthem deden nog een poging bij de zes vluchters te komen. Dat lukte Van Wij he wel maar Van Benthem. die ten val kwam, niet. Ook Veen moest door een val afha ken. In de slotfase won Van Kempen, de sterkste spurter, opnieuw gemakkelijk. De wedstrijd bij de dames werd gewonnen door Erna Uitham voor Tieneke' Hoogendijk. Sportwereld Boksen Arnold Vanderlij- de heeft met zijn Westduitse vereniging Leonberg niet de eerste overwinning kunnen begroeten in de halve finale van het landskampioenschap. Leonberg verloor de uitwed strijd met 11-16 van Ahlen, de favoriet voor de titel. Boksen De Columbiaaanse bokser Fidel Bassa is voor ei gen publiek in Barranquilla wereldkampioen geworden in het vlieggewicht (WBA-ver- sie). Bassa versloeg de Pana mese titelhouder Hilario Zapa ta op punten in een gevecht over vijftien ronden. Boksen De 29-jarige Itali aanse zwaargewicht Francesco Damiani mag zich de eerste „junior" wereldkampioen van de WBC noemen. Hij versloeg de vier jaar oudere Amerikaan Eddie Gregg zaterdagavond in Lucca door technisch knoc kout in de eerste ronde. Karate Na tien jaar top sport stop Wim Mossel (28) met karate. Hij werd zesmaal kampioen van Nederland in het halfzwaargewicht en won zowel de Europese titel bij de jilhioren als de senioren Dubbelslag en tegenslag voor Robert Millar TOULON Robert Millar, de Schotse klimmer uit de ploeg van Peter Post, heeft zaterdag een dubbele slag geslagen in de Ronde van de Middellandse Zee. maar kreeg gisteren een tegenslag te verwerken. Op de Mont Faron bij Toulon won hij de eerste etappe en tevens ont troonde hij de Italiaan Fran cesco Moser als leider in het algemeen klassement na de proloog. Gisteren verspeelde Millar zijn leidende positie. De successen van de ploeg van Peter Post duurden echter on verminderd voort. Eddy Planckaert sprintte naar de overwinning in de tweede etappe. Erie van Lancker nam de leiderstrui van Millar over. De zesde Grote Prijs van Mor- vedre bij Valencia werd ge wonnen door Roland Leclercq De zevende Trofeo Puig. een wegwedstrijd over 164 kilome ter met start en finish in Beni- dorm, werd gisteren gewon nen door Pello Ruiz-Cabesta- rfy

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11