ïtte Huis draagt duizenden ocumenten over aan commissie Partijlid veroordeelt Glasnost-beleid in boze brief Gemayel: „Vrijkopen gijzelaars lost niets op a Een cadeau van formaat «tenland iderzoek tegen (weed van het Jaar Warm onthaal ogers lordeeld Moskou Wapenbedrijf ontkent betaling smeergelden Kernoorlog roeit totale bevolking uit I Nol -mt, Ceidóc Qowiant ll EaidsaQowiant ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 fde maakt lingrijk t De 44-jarige Antonio Ven- Biel la. die last had van liefdes- V omdat de Poolse danseres met Ieen fijne tijd gehad had ineens fcen was, kreeg een slim idee om bug te krijgen. In plaats van een e vermissingsadvertentie in de l zetten, ging hij naar de politie J verhaal dat zijn rivaal in de fe ballerina gedood had en haar jen rivier gegooid. De Poolse las in de krant en meldde de autori- pat zij nog springlevend was. plaats van zijn Poolse krijgt binnenkort straf ivegens het jn valse aangifte. Gewonden bij school strijd in Spanje MADRID Vier gewonden, onder wie een politieagent, en 24 arrestanten zijn het resultaat van botsingen tussen poli tie en scholieren die zich gisteren voor deden in onder andere Madrid. De scho lieren deden mee aan een „nationale mars" tegen de onderwijspolitiek van de regering die de drempel tot de universi teiten niet wil verlagen. Volgens de or ganisatoren namen aan de betoging 100.000 scholieren deel, maar de over heid kwam maar -tot 10.000. Behalve scholieren namen arbeiders aan de mars deel die in het licht van de jeugdwerke loosheid van 25 procent betere toe komstkansen voor hun kinderen willen. Voorts zag men jongelui die maskers en nazi-emblemen droegen. Dow verkoopt fabriek in Zuid-Af rika MIDLAND De Dow Chemical Corporation, een van de grootste che mische bedrijven van de Verenigde Staten, heeft besloten zijn belangen in Zuid-Afrika te verkopen. Het besluit werd met te genzin genomen in ver band met het verslechter de investeringsklimaat in Zuid-Afrika en onder druk van de anti-apart heidsbeweging. De Zuida- frikaanse fabriek had vo rig jaar een omzet van 60 miljoen dollar. OUD-PREMIER SURINAME: „Ontslag vooropgezet plan" PARAMARIBO De deze week afgetreden premier van Suriname, Pertab Radakishun, is de mening toegedaan dat het hem gegeven ontslag onderdeel is van een vooropgezet plan, waarvan hij al weken geleden kennis droeg. Radakishun verklaarde in Paramaribo dat hij al twee weken geleden de voorzitter van de VHP, mr. Lachmon, had geïnformeerd wat er tijdens de vakantie van Lachmon in Miami zou gebeuren 'en dat is uitgekomen'. Over de wer kelijke redenen voor zijn ontslag zei de oud premier in het duister te tasten. Zijn afgetreden collega's Soebhas Mungra (fi nancien), Wim de Miranda (transport, handel en industrie) en Arti Jesserun (volksgezond heid) verklaarden op dezelfde persconferentie dat zij op principiële gronden hun functies hadden neergelegd". Nederland dumpt afval in België BRUSSEL Gebruik ma kend van hiaten in de Belgi sche wetgeving dumpt Neder land jaarlijks ongeveer 1 mil joen ton afval in België. Dit heeft Paul Staes, een afgevaar digde van de Belgische milieu partij Agalev (Anders Gaan Leven), in het Europese Parle ment, gezegd. Zijn beschuldi ging is gebaseerd op een rap port van de Openbare Vlaam se Afvalstoffenmaatschappij (OVAM). Het meeste Neder landse afval komt terecht in Wallonië, dat een meer flexi bele milieuwetgeving kent dan Vlaanderen, aldus de OVAM. jlNGTON Het be/Huis heeft gisteren •n den documenten, ,e jerschijven, tele- rnaals en ander Éial overgedragen eefi commissie Tower, e jge.heime wapenle- 't ejes aan Iran onder- n M Presidentieel ^voerder Marlin Fit- jp k zwakte de berich- efjals zou tussen het ifuAHuis en de onder zoekscommissie wrijving zijn ontstaan. De commissie onderzoekt zo'n 3000 documenten en andere informatie die in de computers van het Witte Huis is opgesla gen. De commissie vroeg om uitstel voor de rapportage van het onderzoek omdat er on langs nieuwe feiten aan het licht zouden zijn gekomen. Het rapport wordt nu op 26 febru ari verwacht. bron heeft de commissie nu al de zekerheid dat de oud-direc teur van de inlichtingendienst CIA, William Casey, veel die per bij het besluit van het Wit te Huis om wapens naar Iran te zenden betrokken was dan tot dusver bekend was. „Casey was tot over zijn oren betrok ken bij de wapenverkopen", aldus die bron. Volgens de Post proberen de commissieleden nu vast te stel len of er medewerkers van het Volgens een goedingelichte zettelijk informatie hebben achtergehouden na de eerste officiële onthullingen over de Iran-zaak door minister van justitie Edwin Meese op 25 no vember vorig jaar. De Amerikaanse vice-presi dent George Bush heeft zijn eerste voorzichtige stapje gezet op de weg naar politieke onaf hankelijkheid van president Reagan. Hij heeft onthuld dat hij, achter gesloten deuren, ui ting heeft gegeven aan „be paalde bedenkingen" tegen „bepaalde aspecten" van de wapenhandel met Iran. Met de presidentsverkiezingen van 1988 in het vooruitzicht zegt Bush niet van plan te zijn „weg te hollen van de presi dent" terwijl hij zelf jacht gaat maken op de hoogste functie van het land. Bush gaf toe dat het verleide lijk is de wapenleveranties te zien als een losgeld voor gijze laars, maar hij zei persoonlijk niet bereid te zijn die conclusie te trekken. Mocht echter uit nader onderzoek blijken dat dat toch het geval was, „dan ben ik de eerste om te zeggen dat dat fout is". Een medewerker van de Israë lische premier Yitzhak Shamir heeft gisteren gezegd dat de firemier niet volledig is inge- icht over de rol die zijn land heeft gespeeld bij verzending van Amerikaanse wapens naar Iran. De zegsman voegde hieraan toe niet uit te sluiten dat ook minister van buitenlandse za ken Shimon Peres en minister van defensie Yitzhak Rabin niet alle details van de zaak kenden. r>r> OLM Het openbaar ministerie in Stockholm stelt fd ichtelijk vooronderzoek in tegen de voormalige topman (recherche die was belast met het onderzoek naar de p Olof Palme. Vorige week werd Hans Holmer onthe- zijn functie als coördinator van het politieonderzoek, gajhet openbaar ministerie wordt Holmer verdacht van ■Sehlc praktijken tijdens huiszoekingen bij Koerdische bal- /^jtfolmer, die eind vorig jaar nog tot „Zweed van het rd benoemd, wekte op den duur irritatie door zijn on- >are overtuiging dat hij op het goede spoor was. i~k\de conservatieve krant Svenska Dagbladet hebben twee inianse diplomaten geprobeerd de Zweedse televisie af te /ieeran het voornemen eind deze maand een Sovjet-docu- uit te zenden over betrokkenheid van de CIA bij de Olof Palme. jfdredacteur in Japan r na fout onderschrift De hoofdredacteur van een grote Japanse krant is zijn baan kwijtgeraakt omdat in een foto-onderschrift lid van de keizerlijke familie de verkeerde naam was In een van de onderschriften stond de naam van de m prins Takamatsu, jongere broer van keizer Hirohito, ?n foto van een andere broer, prins Mikasa. „De opvat- at de hoofdredacteur uiteindelijk verantwoordelijk is, .lij moet opstappen", zei een woordvoerder. „De hoofd- ir zelf trok de consequenties". De 56-jarige Sawa werkt - bij de krant. Hij krijgt er nu een andere functie. Koningin Beatrix, hier in gezelschap van gezaghebber W.S. Smith tijdens haar bezoek aan het Antilliaanse eiland Saba, kreeg met prins Claus en prins Willem Alexander ook een warm onthaal op het eiland St. Eustatius. Daar werden de koninklijke gasten begroet door G. Sleeswijk. In zijn welkomstwoord zei ge zaghebber Sleeswijk dat de bevolking van St. Eustatius zich nog in lengte van jaren verbonden zal voelen met het koninklijk huis. In Moskou zijn drie betogers veroor- korte vrijheidsstraf- een vrouw geslagen groepje Sovjet-bur- le vijfde achtereenvol- ag demonstreerde te- letentie van de joodse Iosif Begoen. Ook correspondenten astig gevallen. Be- i Boris zei dat hij en -demonstrant Finkei dagen gevangenisstraf ;n een derde betoger, iki, tien dagen, letoging tegen de ge- istraf van zeven jaar ie verbanning van vijf Begoen in 1983 heeft i wegens staatsonder- activiteit, trokken ïeurs Natalia Beck- n joodse die om een evisum heeft ge- aan armen en haar grond. Minstens zes gaven haar een schop, andere betoger, Pimo- xd geslagen en naar cenhuis gebracht met, ijnlijk, nierkwetsuren, merleden De Kok Van Traa (PvdA) en (VVD) hebben minis- den Broek (Buiten- aken) schriftelijk ge er bij de Sovjet-Unie le dringen om op korte v*de Russische dissident Koryagin vrij te laten. MOSKOU Het weekblad Moskovkiye Novosti drukte onlangs een ingezonden brief af waarin de nieuwe Glas nost, openheid, in de Soviet- media voor het eerst openlijk werd aangevallen. De brief werd vergezeld door een ge passioneerd weerwoord van de redacteur van het blad. Gedurende de afgelopen zes maanden is de Moskovkiye Novosti de vaandeldrager ge worden van het glasnost-be leid. De lezer, die anoniem wenst te blijven maar zegt dat hij „een communistisch partijlid is vanaf 1939", schrijft: „In aflevering 45 werd een arti kel van Raikin gepubliceerd, waarin hij verkondigt dat het Sovjet-beleid geen grandioos succes is, zoals door iedereen wordt beweerd, maar juist gekenmerkt wordt door slecht management, puin hoop en dronkenschap in plaats van heroïsche inspan ningen en prestaties. Ik ben van mening dat zelfs een ge zworen vijand van de Sovjet- Unie zich nog wel twee keer zou bedenken voordat hij ons vaderland op zo'n manier be ledigt". „In de krant van 14 decem ber wordt geciteerd uit een speech van Sjatrov, die hij uitsprak tijdens een congres. Hij oeweert hierin dat de Ok toberrevolutie gevolgd werd door een algehele vernieti ging van het moreel. Hij zegt verder dat het regiem slaafs heid en onderdanigheid eiste en dat dit de aanzet vormde voor de huidige sociale en Eolitieke apathie", vervolgt et partijlid in zijn epistel. iHij besluit zijn retirade me de woorden „wie is nu eigen lijk gebaat bij zo'n ideologi sche gerichtheid van een we reldwijd verspreid nieuws blad?" Eigenlijk was de brief niei bedoeld voor publicatie, aan gezien deze niet naar de krant werd gestuurd en ook niet naar de redactie, maal ais „strikt persoonlijk" gea dresseerd werd aan het hoofd van het Novosti Nieuws agentschap, Valentin Falin. Hij is ambassadeur in Bonn geweest en is nu lid van het Centraal Comité en vurig aanhanger van het glasnost- beleid. De kop van het arti kel in de Moskovkiya Novos ti, waarin de brief wordt be handeld, luidt: „Een ant woord op de brief van de le zer die anoniem wenste te blijven". „Wij wisten dat er zo'n brief zou komen", schrijft de re dacteur, Yegor Yakovley, in zijn repliek. Hij beschuldigt de anonieme auteur ervan dat hij citaten uit zijn ver band heeft gerukt, artikelen fout geïnterpreteerd heeft en „met opzet de feiten heeft verdraaid". Daarna bouwt hij zijn antwoord uit tot een waar manifest voor méér glasnost. „Deze brief toont aan dat het absoluut noodzakelijk en ui terst dringend is dat wii ein delijk eens leren wat demo cratie is en hoe wij daarmee om moeten gaan. Als eerste dienen wij te accepteren dat mensen met een tegengestel de opvatting waardige tegen standers zijn in plaats van hen direct te brandmerken als vijanden", bepleit Falin. Verdubbeld De Moskovkiya Novosti is een gezamenlijke uitgave van Novosti en de Vereniging voor Vriendschappelijke Be trekkingen met het Buiten land. Tot een half jaar gele den was het een tamelijk on interessant propagandablad, dat niet alleen in het Rus sisch verscheen, maar ook in het Engels, Frans, Spaans en Arabisch. Maar alles bij el kaar had het blad slechts een oplage van een miljoen, waarvan de Engelse versie de helft innam. De Russische oplage bedroeg slechts 205.000, maar is nu verdub beld en kan nauwelijks aan de toenemende vraag vol doen. De huidige woordvoerder van het Kremlin, Gennadi Gerasimov, was tot een half jaar geleden hoofdredacteur van het blad. Hij zorgde er voor dat het blad aanzienlijk werd verbeterd. Maar onder Yakovley, de huidige hoofd redacteur, is de Moskovkiye Novosti uitgegroeid tot verre weg de best geïnformeerde krant wat betreft culturele evenementen in Moskou. De Moskovkiya publiceerde als eerste een interview met de regisseur van de briljante, maar zeer gewaagde film over Stalin, Pokayanie. De Moskovkiye Novosti schreef bovendien als eerste over de nieuwe documentai re-film „Is het gemakkelijk om jong te zijn?", die handelt over de Sovjet-jeugd. Er wor den regelmatig interviews met buitenlandse zegslieden afgedrukt. In de laatste afle vering bijvoorbeeld staat een lang commentaar van de voormalige veiligheidsadvi seur van de Verenigde Sta ten, Zbigniew Brzezinski, hij de Russische le zers vertelt over de Ameri kaanse wapenleveranties aan zowel Iran als Irak. Het besluit om de ingezonden brief van het anonieme par tijlid af te drukken is volko men in overeenstemming met Gorbatsjovs toespraak voor het plenum van het Centraal Comité. De partijlei der benadrukte daarin dat het glasnost-beleid nog steeds een sleutelpositie inneemt in zijn democratische hervor mingen. Zijn toespraak ver scheen onverkort in de laat ste editie van de Moskovkiye Novosti. Tegelijkertijd deed een voor aanstaande Sovjet-econoom een scherpe uitval naar het Centraal Bureau voor de Sta tistieken in de Sovjet-Unie. Hij verklaarde dat de heer sende censuur op sociologi sche gegevens de vooruitgang in de weg stond. In de Prav- da verscheen een soortgelijke kritiek; de praktijk van het CBS om geen toegang te ver schaffen tot de statistieken van criminaliteit tot inko mens was er dè oorzaak van dat de sociologie in de Sovjet-Unie een onderont wikkelde wetenschap was gebleven. MARTIN WALKER fCopyright The Guardian) **ee -2^ i Uitsluiting zwarte atleet valt verkeerd PRETORIA Het besluit een zwarte atleet (16) te verbieden deel te nemen aan een nationaal schoolkampioenschap heeft in Zuid-Afrika tot een storm van protest geleid. Een groot aantal deelnemers aan het belangrijke sportevenement dat vandaag wordt gehouden, heeft zich teruggetrokken. De Zuidafrikaanse Sportstichting heeft zich als sponsor teruggetrokken en ook de Zuidafrikaanse regering heeft kritische geluiden laten horen. De uitsluiting van de uit Natal afkomstige atleet kreeg grote aan dacht in de Zuidafrikaanse pers. En de kwestie zal ongetwijfeld een steentje bijdragen aan de steeds feller wordende (blanke) verkiezingsstrijd tussen de regerende Nasionale Party en ex treem rechts. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL President Amin Gemayel van Liba non heeft de Europese Gemeenschap opgeroepen het voortouw te nemen bij een internationale inspan ning voor de economische wederopbouw van zijn door burgeroorlog geteis terde land. Gemayel die in Brussel aankwam voor een reis langs verschillen de Europese hoofdsteden zei dat zijn land ook in economisch opzicht aan de rand van de afgrond staat. „De situatie is nog nooit zo ernstig geweest", aldus Gemayel. Het Libanese staatshoofd vroeg het Westen voorts om steun bij het herstellen van de soevereiniteit van zijn land. Hij waarschuwde dat het vrij kopen van de in Libanon vast zittende gijzelaars niet tot de hoop moet leiden dat daarmee het probleem van de ontvoe ringen uit de wereld zal zijn. in Brussel zei Gemayel dat het vrij krijgen van de ene gijze laar kan leiden tot het ontvoe ren van vijf anderen. „In Li banon zijn 20.000 tot 30.000 Sy- f rische soldaten, enkele duizen den Israëlische militairen, de totale infrastructuur van de *-• t Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PLO), een contingent uit t Libië en enkele duizenden Iraanse revolutionaire gardis- ten. En dan vraagt men ons of - wij de Palestijnse vluchtelin- genkampen controleren. Wij proberen de hele wereld van de noodzaak te overtuigen Li banon met rust te laten. Voor men het heeft over de veilig heid van de Palestijnen, moet men het eerst hebben over de veiligheid van het Libanese volk De Amerikaanse islamitische 1 gezant Mohammed Mehdi is dit weekeinde naar Beiroet ge gaan om te proberen de vrijla- i ting te bewerkstelligen van Amerikaanse gijzelaars in die - stad. Vorig jaar ging Mehdi ook op een eenmansmissie naar Libanon. Mehdi is secre taris-generaal van de in New York gevestigde Nationale Raad voor Islamitische Zaken. Hij zei in Amman dat hij zich zelf 60 procent kans van sla gen gaf op zijn komende mis- (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De directie van het Amerikaanse wapenbe drijf General Defence Corporation ontkent in alle toonaarden smeergelden te hebben betaald aan Belgische regerings- of le- gerfunctionarissen voor het verkrijgen van een order voor het produceren van artillerie-granaten. James Wild, de vice-presi dent van het in Red Lion (Pennsylvania) gevestigde bedrijf: „Ik moet elke bewering van die aard ten stelligste ontkennen We hebben niets verkeerds gedaan". Wild zegt er zich terdege van bewust te zijn dat zowel in België als in Nederland grote deining over het eventueel verstrekken van smeergelden is ontstaan. „Maar we hebben niets te verbergen. In april 1985 hebben we de order afgesloten. Het ging om een bedrag van 108 miljoen dollar. We hebben de granaten vervolgens gemaakt en de levering er van is intussen voltooid. Er hebben ons vragen van de FBI be reikt. Die hebben we in alle eerlijkheid beantwoord". SOVJET-EXPERT: BANGKOK Een kernoor log zou de wereldbevolking to taal uitroeien. In eerste instan tie zouden er mogelijk nog 100.000 overlevenden zijn, maar zij zouden alsnog te gronde gaan door psychologi sche en genetische problemen, aldus Anatoli Dorodnitsin, voorzitter van de Russische nationale commissie van de in ternationale milieu-organisatie SCOPE, na afloop van een in ternationaal congres in Bang kok. „De overlevenden zouden geen homo sapiens zijn, maar homo schizofrenicus". Dorod nitsin zei dat in geval van een kernoorlog tussen de super machten 5 miljard mensen vrijwel de gehele wereldbevol king zouden sterven door de explosies, de radioactieve besmetting en hongersnood. De „nucleaire winter" die kernbommen veroorzaken zou niet alleen het noordelijk half rond, waar de oorlog ongetwij feld zal uitbreken, in de vries kou zetten, maar ook de ge wassen vernietigen waarmee de derde wereld zich moet voeden. Hele werelddelen zak ken 20 tot 50 graden celsius in temperatuur, waardoor de tro- piscne regenwouden die voor de zuurstof moeten zorgen worden, vernietigd. '-/ ito. ff 7/ 3 en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:r Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7