I De Brittenburg: Romeins fort in Katwijkse duinen Verkeers- deskundigen in Alphen Banken fuseren Vrouw vermist art volgt Flertwijn op IDENTIEK AAN LUGDUNUM BATAVORUM IDEN OMGEVING QtidwOowamt ZATERDAG 14 FEBRUARI 1987 PAGINA 15 Bn W kiezen voor Van Elk KEMADE Het college van B Hy van Alkemade geeft voor de Jtie van nieuwe gemeente-secre- s de voorkeur aan de heer F.M. van Elk. Dit staat in een rstel van Ben W aan de raad van emade. Als tweede staat de heer Lempers op de kandidatenlijst. s sj Elk is vanaf 11 mei 1970 in Jdfet van de gemeente. Hij is chef Mjde secretarie afdeling algemene wejn en eerste loco-secretaris. Lem- us| is chef van de secretarie afde- welzijnszaken en tweede loco- itaris. Hij is in dienst vanaf 15 itus 1972. De huidige gemeente- itaris P.P.M. Brama vertrekt ngang van 16 september 1987. DEN HAAG/STREEK De Bonds spaarbank Noordwijk en de Nutsspaar- bank in Den Haag zijn onlangs gefu seerd. Beide banken werkten al sinds 1972 samen. Er is besloten tot een offi ciële fusie om een sterkere positie te krijgen op de geldleenmarkt. Sinds drie jaar mogen spaarbanken zakelijke le ningen verstrekken. Daarvoor was dit alleen aan handelsbanken toegestaan. Bij de fusie zijn, naast de twee hoofd- banken, vijf kleinere banken in Noord- wijk. Noordwijkerhout, Rijnsburg en Voorhout betrokken. De banken heb ben gegarandeerd dat er door de fusie niemand van de 700 werknemers zal worden ontslagen. De naam van de be trokken bondsspaarbanken blijft voor lopig ongewijzigd. Veertig jaar lid van de reddingsbrigade NOORDWIJK De Noordwijkse reddingsbrigade heeft gisteravond twee leden gehuldigd. Voorzitter B. de Jong richtte zich tot C.J. Peters en deelde mee dat hij tot lid van verdienste is benoemd. Peters was vele jaren strandwachter, vijftien jaar bestuurslid en beheerder van de brigadepenningen. Ook me vrouw I. Kortekaas is benoemd tot erelid van de vereniging. Zij kreeg in 1948 haar eerste diploma, was actief in de strandwacht maar kreeg vooral bekendheid door haar optreden in de revue. Zij trad meer dan honderd maal op met Jac. van Est. Uitbreiding van De Tamboerijn duurder NIEUWVEEN De uitbreiding van de openbare basisschool De Tamboerijn in Nieuwveen is ruim 90.000 gulden duurder dan was geraamd. Dit stellen B en W van Nieuwveen in een voorstel aan de raad. De architect had bij het berekenen van de kosten geen rekening gehouden met „bijzondere omstandigheden". Daarbij komen nog de vervan ging van een centrale verwar mingsketel, de aanleg van een tuin en een schoolplein. Voor nieuwe meubels en stoffering is nog een bedrag van ruim 11.000 gulden nodig. De 35-jarige Johanna Louisa Plat uit Voorscho ten wordt sinds 30 januari vermist. De vrouw heeft op die dag de Jelgersma-kliniek in Oegst- geest verlaten en niemand heeft haar sinds die tijd meer gezien. De rijkspolitie sluit niet uit dat de vrouw zich ergens heeft verstopt. Dat heeft zij wel eens eerder gedaan. Uitgebreide zoe kacties op het terrein en in de gebouwen van de kliniek hebben echter niets opgeleverd. Me vrouw Plat is 1,65 meter lang. heeft een tenger postuur, rossig, krullend half lang haar, sproe ten in het gelaat en draagt een bril. Zij droeg ten tijde van haar verdwijning een lange, don kerblauwe jas, een groene lange broek en een donkerblauw vest. De vermiste vrouw had een blauwe pyama bij zich in een tasje en een blau we ochtendjas. Wie inlichtingen kan verschaf fen over de huidige verblijfplaats van Johanna Plat wordt verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie, tel. 071-899270. Expositie Rena steunt gehandicapte kinderen LISSE De Stichting Rena houdt vandaag tus sen 10.00 en 17.00 uur een expositie, waarvan de op brengst ten goede komt aan specialistische opera ties gehandicapte kinderen in Indonesië. De expositie wordt gehouden in de Voorhof aan de Bondstraat 1 in Lisse. Er worden di verse kunst- en gebruiks voorwerpen en sieraden uit Afrika, Bali, China en India te koop aangeboden. De toegang is gratis. lijers opent jositie LWH ™ibEN Wethouder F.J rs voor cultuur opent een fototentoonstel- in het gebouw van de ■n^se Werkgroep Homosexu- tt (LWH) aan de Lange- ^eijit 65 in Leiden. De foto- ,ei>tonstelling van de kunste- en-< Baron Wilhelm von is een initiatief van van de LWH. a i Gloeden, die in 1931 leed, werd beroemd door van naakte mannen. werk werd onder meer Koseerd in de Kunsthalle tel. In Nederland was het van Von Gloeden in te zien bij Galerie Nou- Images in Den Haag. Ei- iar van deze galerie houdt ernjag °°k een lezing over ernt Gloeden. De tentoonstel beis woensdagmiddag, don- oo%gavond en zondagmiddag sP^bruari in het gebouw aan te bezichtigen. WVEEN De heer Swart wordt eind maart als nieuw raadslid lEli de fractie Gemeentebe Nieuwveen. Hij 30-1 hiermee het raadslid H. op die zijn lidmaat- 5 opzegt wegens drukke izaamheden. F leemde vogels -Koudekerk DEKERK AAN DEN De Stichting Jeugd- Jntiewerk Koudekerk aan 1| Rijn organiseert houdt [en een theaternricidag kinderen van 5 tot en 12 jaar. De theatergroep treedt dan op met komische stuk „Vreemde De voorstelling begint oJ^lwée uur in De Ridderhof 1ide Kerklaan. De toegang- s bedraagt een rijksdaal- persoon. oorlHI Hl Hl 1H BrWCGRATlS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET 14tFORMATlEOVER FILMS,MUZIEK en 1HEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KATWIJK Het Ro meinse fort De Britten burg is vrijwel zeker iden tiek aan het Romeinse Lugdunum Batavorum. Van deze nederzetting werd vermoed dat hij bij Leiden hoorde. Dit blijkt uit naspeuringen van een team onderzoekers van de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Een aantal jaren geleden heb ben zij een vrij uitgebreid onderzoek kunnen doen naar de oude Romeinse versterking De Britten burg. Het detail- en bo demonderzoek was moge lijk door de verlegging van de Katwijkse spuislui- zen. De uitslag van dit Amsterdamse onderzoek komt overeen met een ar tikel van de Leidse histo ricus Blok in het eerste Leidse Jaarboekje (1904). Het vermoeden dat binnen de Katwijkse gemeentegrenzen de sporen moeten liggen van de Romeinse nederzetting De Brittenburg werd geuit na be studering van de vondsten en de interpretatie van de Ro meinse reiskaart „Tabula Peu- tingeriana". Alleen al de afgelopen twintig jaar zijn er twee uitgebreide onderzoekingen geweest naar de sporen van het Romeinse fort De Brittenburg, beide ech ter zonder bevredigende resul taten. Toch bergt het Katwijk se grondgebied een grote hoe veelheid Romeinse resten. Een scala aan voorwerpen werden de laatste anderhalve eeuw uit de grond opgediept. Opvallend is dat de vondsten komen uit een ring rondom de oude kern van het vissersdorp. Reeds halverwege de vorige eeuw werden op de Zanderij Wes- terbaan diverse Romeinse res- ,ten gevonden. In het noord oostelijk daarvan gelegen Rijn dorp kwamen resten van een oude heerbaan te voorschijn en vond men, zelfs nog zeer recent, scherven en Romeinse gebruiksvoorwerpen. Heerbaan Andere locaties binnen de Katwijkse grenzen waar Ro meins materiaal opgedolven werd waren de woonwijk Cleyn Duijn, de zuidkant van de Hoornes en de strook grond naast de uitwatering. Veel van deze resten liggen opgeslagen in de kelders van het Oud heidkundig Museum in Lei den, of, maar dan een veel kleiner aantal, het Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Het is moeilijk vast te stellen uit welke tijd De Brittenburg stamt. Men vermoedt dat het fort is gebouwd toen de Ro meinen naar deze streek kwa men, maar ook daarvan is het jaartal onbekend. Het kan ge weest zijn in 49 na Chr. of bij de definitieve vaststelling van de Rijn als Rijksgrens nó 50. De oprichting van bijvoor beeld een Romeinse nederzet ting in Valkenburg geschiedde vermoedelijk in 49. Als De Brittenburg een Ro meinse nederzetting blijkt te zijn, is de oprichting van veel latere datum. Het is mogelijk dat de Brittenburg een Ro meinse fortificatie was aan de noordelijke grens van het ge bied dat door de Romeinen was bezet. Langs de Rijn wer den houten legerkampen ge bouwd, op een regelmatige af stand van 25 kilometer, ver bonden door een heerbaan, een weg voor het leger. In het Valkenburgse Castellum kruisten twee belangrijke heerbanen. De eerste heerbaan liep van west naar oost langs de zuidelijke oever van de Rijn richting Nijmegen en Keulen. De tweede heerbaan liep van zuid naar noord en is juist zo belangrijk, omdat de noord-zuid-verbinding alleen langs de oude strandwallen (duinenrij) mogelijk was. Meer landinwaarts was de bodem drassig en moerassig en der halve vrijwel niet geschikt als verbindingsroute. Vuurtoren Een andere mogelijkheid is, dat de Brittenburg dienst deed als een soort vuurtoren voor de schepen die met handel de Rijn opvoeren om bij Valken burg de goederen over te la den. op de „binnenschepten", die deze verder landinwaarts transporteerden. Ondanks dat de laatste dertig jaar niets concreets over De Brittenburg boven water is ge komen, was dat in andere tij den compleet anders. In 1520 moet zelfs het gehele bouw werk boven het zand hebben gestoken. Na een hevige zuid- westerstorm, die een deel van de duinen had weggeslagen, zag men de resten van een vergeten Romeinse verster king boven het zand uitsteken. Ook toen nam men al aan, dat deze bouwresten stamden van De Brittenburg. Naar verluidt had de ruïne een vierkante vorm met zijden van ongeveer 75 meter. Opvallend zijn de rondingen die te zien zijn op de diverse tekeningen en gra vures, die zich baseren op deze blootlegging van de ruïne. De heer Van Wassenaer liet des tijds waarschijnlijk een gedeel te van De Brittenburg opgra ven. Diverse gravures vermelden deze vondsten apart op de te kening. Een voorbeeld daar van is de zeer fraaie gravure uit 1725 van F. Bleijswijk. Naast een topografisch redelij ke weergave van deze streek staat „Catwijck op Zee" zuide lijk van De Brittenburg gete kend. Rondom de plattegrond van het Romeinse fort staan de vondsten vermeld, onder meer munten, dakpannen, werktuigen en met name een groetsleutel. Of Bleijswijk de ruïne zelf nog aanschouwd heeft is niet bekend. Halver wege de achttiende eeuw zou de Brittenburg definitief onder het zand of in zee verdwijnen. In hoeverre de Katwijkers daarin de hand hebben gehad is niet zeker. Wel mag worden aangenomen dat bruikbare resten van De Brittenburg de eigen haard steunden of ver sierden. AAD VAN DUIJN ALPHEN AAN DEN RIJN Een groep van twaalf verkeersveiligheid- sadviseurs uit het hele land heeft deze week een aantal aangepaste ver keersknelpunten in de ge meente Alphen bezocht. Dat gebeurde in het kader van het interregionaal technisch overleg dat ver- keersveiligheidsadviseurs, die werken in drie lande lijke rayons, een paar maal per jaar hebben. Op verzoek van de gemeente gebeurde dat' nu in Al phen. Het bezoek aan Alphen had twee redenen. Allereerst was daar de aanpak van de ver keersongevallen concentraties, AVOC genoemd. Het gaat hier om een aantal punten in het gemeentelijke wegennet waar zich relatief veel ongevallen voordoen. In Alphen kende men er vier, zoals het oude kruispunt Veldbloemweg/Bur- gemeester Bruins Slotsingel, de Edelsteensingel/Kennedy- laan en de Bloemhofstraat/van Lennepstraat/Nic. Beetsstraat. Daar zijn de afgelopen drie jaar vrij veel ongevallen geme ten. Zo waren er bij de Veld- bloemweg 23 ongevallen waar van 11 met gewonden. In de Van Lennepstraat waren dat er 35 waarvan 5 met gewon den en in de Nic. Beetsstraat kwamen 27 ongevallen voor waarbij 9 gewonden vielen. Dat is onderzocht met behulp van een subsidie die de ge meente had gekregen in het kader van de AVOC-regeling. Subsidie was er toen ook voor het wegnemen van de proble men. Zo is er een mini-rotonde gemaakt bij de Veldbloemweg. Volgens wethouder W. de Jong van verkeer lag die mi- nirotonde „ons eerst wel vreemd op het netvlies vooral omdat hier een andere voor rangsregeling geldt dan wij ge wend zijn", maar het blijkt in de praktijk dat er daar nu langzamer en veiliger wordt gereden. De andere kruispun ten zijn aangepakt door middel van drempels en wegversmal lingen om de snelheid te bre ken. Of het succes heeft weet men pas over een dikke twee jaar omdat er een evaluatiepe^ riode van drie jaar is ingesteld waarin gekeken wordt of het aantal ongevallen teruggelo pen is. Laboratorium Deze aanpak van verkeeron- veilige knelpunten is nog een experiment. Kennis is belang rijk omdat daarmee weer an dere gemeenten geholpen kunnen worden. De verkeers- veiligheidsadviseurs noemen deze experimentele aanpak dan ook hun „laboratorium op straat". Eerst wordt een voor studie over het onderwerp ge maakt. Problemen als een te hoge snelheid van automobilis ten en een lange oversteekrou-» te worden daarin meegeno men. Dan wordt het werk uit gevoerd en het betreffende kruispunt wordt gesaneerd. Behalve met de directe aanpak van de wegen zelf houden de landelijke verkeersveiligheid- sadviseurs zich ook bezig met de totale aanpak van de ver keersveiligheid. „We bekijken mens, weg en voertuig", zeg gen de heren B.C.A.M. van den Boogaard en E.S.H. van den Burg van de directie ver keersveiligheid van het minis terie van Verkeer en Water staat. Dat houdt in dat ver keersveiligheid ook via onder wijs, politie en gemeentevoor lichting aangepakt moet wor den. „In dat kader moet ook het verkeersveiligheidsplan van de gemeente Alphen ge zien worden. Vanuit het mi nisterie is voor het maken van dit plan een subsidie van 25.000 gulden toegezegd als een financieel ruggesteuntje omdat de totale aanpak heel belangrijk is". lat onze koloniaaltjes behal- dapper vechten, ook op- Jijden kunnen, moge uit het llgende verhaal blijken, dat p gepensionneerd O.I.-kor- jraal onlangs een clubje zij- r dorpsgenooten op de •uw trachtte te spelden. Wij Jen hem zelf aan het woord: Terwijl wij op een goeden 3g patrouille liepen, werden t4j door Atjehers overvallen I kreeg ik een kogel door jjn been en mijn linkervleu- ?l-man een geweldigen kle- Bnghouw over zijn dijbeen, jjij vielen beiden neer in het terwijl mijn kameraad lor bloedverlies al spoedig lusteloos werd. De pa- 'i»uille sloeg den vijand te- maar het duurde toch al een poosje voor er tan- ?s bij de hand waren om s te vervoeren". „Geïllustreerd Zondags- iad" liet z'n trouwe lezers en leressen op zaterdag 14 fe- [uari 1925 weer eens smullen een sterk verhaal, dat jet de opsnijdende oude kor- Iraal als volgt verder ging: flu moet ik", aldus de korpo- jal, „vooruit zeggen dat het p Atjeh krioelt van een soort n mieren die erg kwaadaar- zijn, en toen wij de plek, verlieten waar mijn kame raad en ik gelegen hadden, zag ik dan ook een massa van dat goedje kruipen. In het hospitaal kwamen wij naast elkaar te liggen en de wond van mijn vleugelman genas boven verwachting snel; maar het was merkwaardig dat hij altijd zoo'n jeuk aan het been behield. Toen de wonde geslo ten was werd. hem die jeuk onuitstaanbaar en of hij er al tegen den dokter over klaag de, deze beweerde maar steeds dat zulks bij genezende wonden altijd het geval was. Intusschen zei hij op een goe den keer, toen hij in zijn bed rondwoelde van de jeuk als een over den grond wente lend paard dat de koliek heeft: ,,'t Is precies of er leven in het been is, het kriebelt verschrikkelijk". Toen ging er mij ineens een licht op; den kende aan de mieren van de plaats waar hij gewond was neergevallen riep ik uit: „Ke rel, ik ben er, je hebt mieren in je been, die zijn er in ge kropen toen je gewond in de alang alang lag". Eerst wilde hij er niet aan gelooven, maar het gekriebel in zijn been deed hem toch vermoeden dat ik wel eens gelijk kon heb ben. Toen de dokter kwam spra ken wij ons vermoeden tegen dezen uit waarop hij in lachen uitbarstte. Nu weet je wel dat dokters altijd eigenwijs zijn en dat ze nooit iets van een an der willen aannemen, zij moe ten altijd gelijk hebben. Maar nu kreeg hij toch een langen neus. Mijn kameraad verzocht den dokter dringend om de wond weer open te maken, om te zien wat er van aan Ten langen leste deed de dokter wat hem gevraagd was en besloot tot de operatie over te gaan. En nu mag je 't geloo ven of niet, de dokter had nog nauwelijks een sneedje ge daan, of daar kwam me reeds een mier met zijn kop te voor schijn en ongelogen kropen er achtereenvolgens twaalf precies een dozijn levende mieren uit zijn been. En nu moest je het gezicht van den dokter eens gezien hebben! Hij zei, dat hij over dat raad selachtig geval een boek zou schrijven. Of hij 't gedaan heeft weet ik niet. Maar mijn kameraad had geen spoor van jeuk meer aan het been. Ik zou het zeker niet gelooven, als ik er zelf niet bij was ge weest". Zo ging dat vroeger, bij het KNIL. in 1925. Het Zondags blad had nog een suggestie LEIDSE DIESVIERING (boven): „Het 350-jarig bestaan der Leidsche Hooge School. Een groep uit den joligen optocht der studenten op 8 Februari j.l." voor de kokende huismoe ders: een „oud-Romeinsche lekkernij": „Vet varkens- vleesch, in honig gebraden, was in den tijd van Horatius een lievelingsgerecht der voorname Romeinsche da mes". Ik ben benieuwd, wie daar nog in zal trappen. Ach, wie weet. misschien. Dan was er nog de gast in het restaurant die z'n beklag deed: „Kellner, deze biefstuk is nog het taaiste ding dat ik ooit hier gehad heb!" De kell ner (vertrouwelijk a van den gast fluisterend): „Dan moest ge onze gebraden kuikens eens proeven!..." Nou vooruit, nog zo'n poeier; on der de noemer „Flegmatisch"; „Boer Teunus was druk bezig op 't land, toen men hem kwam berichten dat zijn vrouw dood was. Bedaard werkte hij door en sprak: „Is ze dood? Wat zal ik dan be droefd en wanhopig zijn als ik vanavond thuis kom"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15