Wel geld, maar nog lang geen vergunning voor droom Boerema Defensie overweegt eis voor schadevergoeding Vijf Nederlanders willen Nepalese Reus bedwingen Ex-hoofdverpleegkundige van De Terp dient bij justitie schadeclaim in jNENLAND' CeidócSoutant VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 otest tegen lerscheiden inse agenten HepAAG De Tweede-Kamerleden Van Traa en Van den (beiden PvdA) zijn van oordeel dat de twee Franse ge- agenten die betrokken waren bij het tot zinken brengen „Rainbow Warrior" van Green Peace, niet in aanmer- iogen komen voor de hoge Franse onderscheiding Legion 'neur. Als motief voor deze onderscheiding zou de Franse - er van defensie in de Franse Senaat hebben gegeven de '^e igheid, discretie en vaderlandsliefde van deze geheime n, toen zij veroordeeld werden voor het uitvoeren van lingen van hun superieuren. In schriftelijke vragen aan w ir Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za- erzoeken de sociaal-democraten bij de Franse autoritei- jachtig aan te dringen op het niet uitreiken van deze on- eidingen. Kieslijsten CD en CP aangevochten DEN HAAG De Raad van State doet maandag uit spraak over goedkeuring van kieslijsten van de Cen trumdemocraten en de Cen trumpartij in Amérsfoort en Emmeloord waar deze par tijen onder valse voorwend selen handtekeningen heb ben verzameld. Namens de Centrumdemocraten vocht mr. Van Heijningen giste ren op zijn beurt de onge- ldigverklaring van de kies lijsten in Haarlem en Vel- sen aan. Ria Beckers bepleit „politieke onthouding' DEN HAAG PPR-fractievoorzit- ter Ria Beckers heeft de landelijke voormannen van CDA, PvdA en VVD gevraagd aan de vooravond van de statenverkiezingen van 18 maart niet aan een „driedebat" op televisie deel te nemen. „Beste Ruud, Wim en Joris", zo schreef mevrouw Beckers gisteren aan de drie, „uit de kranten begrijp ik dat de verleiding nu toch wel erg groot wordt. Aan de vooravond van de verkiezingen wil de AVRO een driedebat, KRO en VARA vragen gezamenlijk om een krachtmeting voor twee. Ik pleit voor politieke onthouding". Vooruitgang in onderzoek moord IKON-journalisten SCHIPHOL Er lijkt enig schot te komen in het onderzoek naar de moord op vier Nederlandse journalis ten door het leger van El Salvador, op 17 maart 1982. De woordvoerder van president Napoleon Duarte zal waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd hierover iets zeggen. Tijdens een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Ge meenschap in Guatemala heeft mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken) bij zijn Salvadoraanse collega Ricardo Acevedo aangedrongen op bespoediging van het onderzoek naar de juiste toedracht van de zaak. Procent minder mensen in bijstand DEN HAAG Op 1 oktober 1986 ontvingen 610.000 mensen een bijstandsuitkering, ruim één procent minder dan op 1 oktober 1985. Samen ontvingen zij in het derde kwartaal 2,6 miljard gul den. Dat is volgens Economische Zaken twee procent meer dan de overheid een jaar daarvoor uit gaf. Het aantal mensen in de bij stand met een RW W-uitkering (ex-werknemers) daalde tussen beide data met 4.000 naar 399.000. De groep in de bijstand met een ABW-uitkering (thuis wonenden) nam eveneens met 4.000 af tot 181.000. Actievoerders Wagenerstadion winnen procedure AMSTERDAM Drie Amsterdamse ac tievoerders die vorig jaar het hockeyveld in het Wagenerstadion in Amstelveen met verf bekladden tegen de - toen nog moge lijke - komst van de Olympische Spelen, zullen terecht moeten staan wegens ver nieling. De zwaardere beschuldiging van openlijke geweldpleging zal hun niet ten laste worden gelegd. De drie hebben een procedure tegen zo'n dagvaarding gewon nen, omdat van openlijke geweldpleging alleen sprake kan zijn als die zichtbaar voor publiek gebeurt. De actie in het sta dion had 's nachts plaats. Het Openbaar Ministerie had eerder ook toegegeven dat van openlijke geweldpleging geen sprake was. >r port: geen r4ol ruik puter in sonderwijs HAAG De com- heeft de kwaliteit et basisonderwijs tot oe niet merkbaar l.yst ;n verbeteren. Of- *e, i de helft van alle eab(:holen er dit jaar de s f meer in huis zal n, wordt er nog weinig zinvol ge- van gemaakt. Ja< evenwichtige toepas- ieg<zo concludeert het in- ord rapport „Onderwijs en zaalatietechnologie", dat bewindslieden van On- is aangeboden. Uit het blijkt voorts dat com- gYefbruik in het algemeen *dt tot wijziging van het 'ijsgedrag of van de igieën. pig is er voornamelijk van „verspilling van i en geld". In elk geval worden onderzocht of ogelijk is sneller het bereiken, waarop toe- van comPuter i" derwijs gaat bijdragen zekere kwaliteitsver- g o rapport niet vermeldt f eit, dat het departement J derwijs nimmer pogin- eft ondernomen om het •ond derwijs bijvoorbeeld bij ize van computers of tede e terzijde te staan. -De verbrokkeling van sy- ÏÏtie i$ nog steeds geen bre- £e<|rkt die software-leve- 5 ertoe aanzet voor bij- ild het basisonderwijs en Aardige programma's te de n. irec e P' '/doogleraar: ?;iemici ha\ hebr wrg 'i/MG ïnig van tigheid Mfen £kl d l ten te P<jSTERDAM emici weten over algemeen te wei- over de giftigheid chemicaliën en aatefr de wijze waarop giftigheid ontstaat. geen goede zaak c^at het vaak chemi ci i'd ijn die al of niet ige chemicaliën werpen, produce- of verwerken". N. Vermeulen zei dit lag op de Vrije Uni- iteit (VU) in Amster- bij de aanvaarding zijn hoogleraarschap tculaire toxicologie, chemici zich meer bezighouden met gif lid is volgens de nieu- irof „geen overbodige van meer dan 70 ent van de 60.000 che- iliën die momenteel mercieel worden ge kt, zijn geen gegevens handen „om een goe- j isico-analyse voor de nis te maken". Er moet ens Vermeulen „een erstand" worden \veg- erkt. Moderne compu- echnieken kunnen bij een rol spelen, erzoek heeft bewezen iet mogelijk is zodani- veranderingen aan te gen in de chemische ituur van een middel, iongewenste giftigheid wijnt, terwijl de ge ste farmacologische jjlfiteit behouden blijft. Vendex steekt geld in particuliere gezondheidscentra (Vervolg van de voorpagina) NIJMEGEN De peper dure Nederlandse staats- gezondheidszorg krijgt binnenkort mogelijk se rieuze concurrentie uit de particuliere hoek. De Nij meegse specialist dr. J.B.J. Boerema heeft het Vroom en Dreesmann- concern Vendex Interna tional zover gekregen geld te steken in zijn droom: tien centra voor wat hij „algemene gezond heidsservice" noemt. Geen ziekenhuizen of kli nieken, die namen passen niet bij het werkelijk ge boden servicepakket. De financiële steun is binnen, de toestemming van de overheid kan echter nog wel enige tijd op zich la ten wachten. „Diagnostische centra", is waarschijnlijk een vlag die de lading beter dekt dan de ook al gehoorde omschrijving „Vendex-ziekenhuizen". Boe rema en de zijnen willen de patiënt gaan voorzien van bruikbare diagnoses, onder meer op het gebied van inter ne geneeskunde, hart- en vaat ziekten, longziekten, maag darmziekten, oogheelkunde, röntgendiagnostiek, en echo grafie. Stuk voor stuk vakge bieden waarvoor^ook in de re guliere ziekenhuizen genoeg deskundige specialisten zijn te vinden, maar dat is nu juist het punt. Tachtig procent van alle patiënten die bij een speci alist terechtkomen, horen daar eigenlijk niet thuis, zo luidt de stelling van Boerema, die daarom naar een alternatief zocht voor het „dure" zieken- huisonderzoek. Hij sprong met zijn inmiddels al enige tijd in Nijmegen Artsen aan het werk in het centrum voor algemene gezondheids service in Nijmegen. draaiende Medisch Diagnos tisch- en Adviescentrum (met 25 specialisten als personeel) in het gat dat volgens hem tus sen de eerste en de tweede lijnszorg ontstond. Een verwij zing van een huisarts naar een specialist betekent volgens hem al gauw dat de arts het contact met de patiënt verliest. Zo blijft hij vaak niet meer op de hoogte van het resultaat dat zijn doorverwijzing vóór de patiënt heeft gehad. In de cen tra van Boerema zal dat an ders gaan, zo belooft hij. Met de inschakeling van computers zullen de artsen snel worden geïnformeerd. Uit markton derzoeken zou een grote be reidheid zijn gebleken onder huisartsen om samen te wer ken met de op te richten een- De Nijmeegse specialist denkt met een doelmatige aanpak fiks goedkoper te kunnen wer ken dan de bestaande gezond heidsinstellingen. Vooral dat kostenelement blijkt ziekte kostenverzekeraars en consu mentenorganisaties aan te spreken. „Een interessante stok achter de deur voor de gezondheidszorg", vindt Corné van Halen van de Consumen tenbond. „We zien er een dui delijk signaal in: de gezond heidszorg moet efficiënter en goedkoper. Concurrentie is in deze sector een goed ding en het feit dat iemand vindt dat de slag begonnen moet worden is een teken aan de wand", al dus Van Halen, die ervan uit gaat dat het Vendex-plan voorlopig nog veel weg zal hebben van een proefballon. Keerzijde Om die reden wordt ook bij de Ziekenfondsraad (die vergoe dingsovereenkomsten van zie kenfondsen met Boerema's centra moet goedkeuren) met grote voorzichtigheid gerea geerd. „Natuurlijk wensen ook wij een goedkoper functione ren van de gezondheidszorg. Het is echter de vraag of de oprichting van de centra dat in de praktijk ook zal kunnen bewerkstelligen", vraagt woordvoerder Boerlage van de Ziekenfondsraad zich af. „Dit particulier initiatief kent wel licht ook z'n keerzijde. Im mers, als met Vendex-geld in tien centra dure apparatuur wordt opgesteld, dan raakt soortgelijke apparatuur in de reguliere poliklinieken werk loos. Ook wat mankracht be treft is van efficiënter werken niet zomaar sprake. Als één van de specialisten in zo'n nieuw centrum de diagnose heeft gesteld dat de patiënt een operatie moet ondergaan, dan moet zijn collega in het ziekenhuis zich immers alsnog voor die operatie geheel inle ven in het geval. Op dat mo ment is dus eerder sprake van dubbel werk dan van efficiënt werken", aldus Boerlage. Enkele particuliere ziektekos tenverzekeraars hebben al steun toegezegd; op beperkte schaal vergoeden zij al in het Nijmeegse centrum verrichte onderzoeken aan hun verze kerden. De ziekenfondsen zul len voorlopig het oordeel af wachten dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (ad viesorgaan WVC) over Boere ma's plan zal vellen. Een posi tief advies is nodig om van de minister een vergunning te krijgen. Een woordvoerder van het ministerie van WVC: „Dat college zal de plannen voor centra behoorlijk door de molen gaan halen. Alle feiten moeten boven water komen: is het niet te duur? Kennen de mensen hun vak? wat voor ta ken willen ze gaan uitvoe ren?". Het adviesorgaan is nog bezig zich een mening te vor men over het eerste Medisch Diagnostisch en Advies Cen trum in Nijmegen. Voor elke vergunningaanvraag moeten de procedures bovendien op nieuw worden doorlopen. „Als er geen goedkeuring is mogen Boerema en zijn mensen voor alsnog alleen sportkeuringen verrichten en verder wat pre ventieve geneeskunde bedrij ven. Geen behandelingen, per se niet, dat blijft voorbehou den aan de reguliere zieken huizen", aldus de WVC- woordvoerder. ARJEN VAN DER SAR Boven: De „Zwarte Reus" is maar één keer eerder via de zuidwand bedwon gen. Rechts: Het expedi tieteam v.l.n.r: Edwin van Nieuwkerk, Hillie de Vries, Edmond Of- ner, Joost Ubbink en Jaap Moerman. DEN HAAG Een expeditie, bestaande uit vijf Nederlandse bergbeklimmers, vertrekt eind februari naar de Nepalese Hi malaya om de 8.481 meter hoge Makalu te beklimmen. Deze berg, bijgenaamd de Zwarte Reus, is de op vijf na hoogste berg op aarde. De bergbeklimmers, de Am sterdammers Jaap Moerman (29), Edwin van Nieuwkerk (26) en Joost Ubbink (29), de Sassenheimse Edmond Ofner (28) en de enige vrouw in het gezelschap Hillie de Vries (28) uit Amsterdam, vertrekken 28 februari vanaf Schiphol voor hun barre expeditie. Eind maart zal het basiskamp be reikt worden en beginnen de vijf met de eigenlijke beklim ming van de Makalu. De Nederlanders zullen langs de zuidwand in alpine-stijl omhoog gaan, dat wil zeggen zonder inlandse dragers en via een beperkt aantal kampen. Bovendien zullen de expeditie leden geen gebruik maken van kunstmatige zuurstof. Slechts één keer eerder, in 1975, slaagde een groep van 21 Joegoslavische klimmers er in via de zuidwand de berg te trotseren. Het streven is om de «afstand tussen het basiskamp en de top in ongeveer vijf we iken af te leggen. Eind mei hoopt de expeditie naar Ne derl&nd terug te keren. World Press Photoprijzen De jaarlijks toekenning van de prijzen van World Press Photo heeft vanmorgen weer enkele opzienbarende resultaten opgeleverd. „Basketbrawl", ofwel „basketruzie", een spelmoment dat door John W. McDonough is vastgelegd, was goed voor de eerste prijs in de categorie sport. Erasmus Universiteit start met studie kunst- en cultuurwetenschap ROTTERDAM In samen werking met vier instellingen voor kunstonderwijs in Rotter dam start de Erasmus Univer siteit een nieuwe studierich ting kunst- en cultuurweten schap. Er wordt naar gestreefd de opleiding met ingang van het nieuwe studiejaar van start te laten gaan. De nieuwe stu dierichting wordt gegeven in een samenwerkingsverband met de Academie voor Beel dende Kunsten, de Academie van Bouwkunst, het Conserva torium en de Dansacademie. Volgens een woordvoerster van de Erasmus Universiteit is het unieke aan het Rotterdam se initiatief dat het een studie richting wordt waar ook de praktijk van de verschillende kunstrichtingen uitgebreid aan bod komt. Kunstopleidingen aan andere universiteiten zijn volgens haar vooral theore tisch gericht. De praktische kant zal vooral aandacht krij gen door de samenwerking met de vier genoemde instel lingen. NA AFZIEN VERVOLGING DEN HAAG Het Open baar Ministerie kan op een schadeclaim van ten minste honderdduizend gulden rekenen van John Sprangers, de 34-jarige ex- hoofverpleegkundige van de Terp. Ook zal zijn raadsman onderzoeken in hoeverre de gemeente Den Haag en het bestuur van het Haagse verzor gingshuis aansprakelijk kan worden gesteld. Dit is volgens de hoofdver pleegkundige een van de wei nige mogelijkheden voor ge noegdoening nu de officier van justitie heeft afgezien van verdere vervolging van hem inzake de moord/doodslag op twee bejaarden in De Terp. Het Openbaar Ministerie heeft besloten de zaak te laten rus ten, omdat het Hof een eerde re medeverdachte, de vroegere huisarts D. Bakker van De Terp, vorig jaar vrijsprak we gens onrechtmatig verkregen bewijs. De rechtbank had hem voor de moord op drie bejaar den tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. De arts heeft altijd gesteld dat het hier Debacle om euthanasie ging, verricht op uitdrukkelijk verzoek van de bejaarden zelf. Ofschoon zijn advocaat, mr. G. Spong, de strafzaak in hoger beroep won, moet de huisarts zich toch ook nog voor het medisch tuchtcol lege verantwoorden. Schandelijk John Sprangers vindt het be leid van justitie schandelijk: „Er is mij groot onrecht aange daan. Ik heb mij niet kunnen verdedigen. Bakker is vrijge sproken omdat het bewijsma teriaal op onrechtmatige wijze was verkregen. Maar de rol die hij vervuld zou hebben is een heel andere dan die van mij. Ik kreeg ook nog eens verdachtmakingen als vals heid in geschrifte, fraude en stelen naar mijn hoofd geslin gerd. Dat bleek na onderzoek allemaal onzin te zijn. En die onzin is nooit door justitie te gengesproken. Ik voel mij zeer gedupeerd. Ik zou bijvoorbeeld ook weieens willen weten waarom ik twee jaar geleden negen weken in voorarrest heb moeten zitten. Nog altijd ben ik ervan overtuigd dat ik dë wet niet heb overtreden". John, die niet lang na zijn aan houding door het bestuur van De Terp werd ontslagen, heeft vaak tevergeefs gesolliciteerd. „Ziekenhuisdirecties wilden liever wachten op de uit spraak. Bovendien: wie wil ie mand hebben waar een smet op rust. Nog altijd denken mensen dat Sprangers een geestelijk gestoorde kwibus is. Dat is ook de schuld van de pers. Van die blaam ben ik niet gezuiverd en dat gebeurt ook niet meer omdat justitie zegt: we laten de zaak rusten. Daarmee is voor hen de kous af. Ze hebben het debacle met hem meegemaakt en willen niet nog een keer een zeper halen. Bakker heeft ook zij praktijk weer gewoon voortge zet. Dit is voor mij allemaal heel bitter. Voor alle verpleeg kundigen trouwens. Want een jurisprudentie, waar we alle maal op hebben zitten wach ten, is er niet gekomen. En zelf zal ik de rest van mijn le ven moeten 'slijten met de we tenschap dat ik dan wel niet ben vervolgd maar wel ver oordeeld zonder dat ik mij heb kunnen verdedigen". Eurometaal mist order door steekpenningen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van defensie bekijkt of er een juridische basis is om schadevergoeding te eisen van het Anerikaanse concern General Defence Corporation. GDC zou het bedrijf Eurometaal in Zaanstad, dat voor zeven tig porocent staatseigen dom is, een grote Belgi sche munitie-order voor de neus weggekaapt heb ben, door ter waarde van 22 fhiljoen gulden steek penningen te betalen aan enige „tussenpersonen". Het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh overweegt staatssecretaris Van Houwelin- gen (Defensie) volgende week over deze zaak te interpelle ren. Anderhalf jaar geleden bracht hij dit onderwerp ook al eens ter sprake in de Ka mer. De staatssecretaris beves tigde indertijd dat het Ameri kaanse GDC de order gekre gen had, terwijl zijn prijs be duidend hoger was dan die van Eurometaal. Het Neder landse bedrijf zou in staat zijn geweest de gewenste houwit ser-granaten te leveren voor driehonderd miljoen gulden. GDC zou het contract gekre gen hebben voor zes miljard Belgische francs (330 miljoen gulden). Van Hou welingen vond het in 1985 niet nodig de melding van Eurometaal over steekpenningen door te geven aan de Belgische regering. Van Houwelingen achtte zich „geen brievenbus voor geruch tenstromen". Volgens hem konden de vermoedens niet hard gemaakt worden. Inmiddels is er in België een zakenman aangehouden op be schuldiging van omkoping van ambtenaren. Naar de betrok kenheid van ambtenaren is een onderzoek gaande, aldus een woordvoerder van het openbaar ministerie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5