Nieuwe gegevens vertragen onderzoek naar Iran-affaire Vertrek gematigde Contra-leider streep door rekening Washington Palesti jnen verschanst in ondergrondse stad Nog meer radioactief melkpoeder in Beieren Onderzoek: Moskou schendt nauwelijks wapenakkoorden Haakmat voorspelt grotere macht politieke partijen BUITENLAND CoicUeSouMMit VRIJDAG. 13 FEBRUARI 1987 PAGIN, N Lijst 3.800 gevangenen voor parlement Pretoria KAAPSTAD De Zuidafrikaanse minis ter van openbare orde Vlok heeft het parle ment gisteren een lijst gegeven van 3.800 mensen die langer dan 30 dagen gevangen zitten onder de noodtoestand. Onder de ge detineerden zijn 281 kinderen onder de 15 jaar drie onder de 12, 18 onder de 13, 91 onder de 14 en 169 onder de 15. Vlok zei dat er andere gevangenen waren die korter dan 30 dagen vast zaten en wees erop dat de regering onder de noodtoestand niet verplicht was hun namen te geven. Hij ont kende evenwel dat er ooit 20.000 mensen in hechtenis waren geweest De minister maakte niet duidelijk of de 3.800 namen ook al voorkwamen op een lijst van 9.667 gedetineerden die het parlement vorig jaar kreeg. Buit/70 miljoen bankroof Marseille MARSEILLE De bankroof in Mar seille met ontsnapping via een vooraf aangelegde tunnel onder de ogen van de elite van de Franse politie blijkt ook spectaculair door het enorme bedrag van de buit. Deze bedraagt 70 miljoen gulden. Het is een record voor Frank rijk en komt direct na de Britse goud- roof uit de kluizen van Brinks Mat in 1983 op de Londense luchthaven Heath row, waarbij voor 80 miljoen werd buit gemaakt. De zeven rovers in Marseille hielden de politie maandag net zolang aan de praat totdat zij klaar waren. Zij deden dit door een gijzeling van mensen voor te wenden en meer dan tien uur te onderhandelen over vrijlating. Intussen haalden zij rustig kluizen leeg. Mammoet- resten in Engeland LONDEN Britse archeologen hebben in de buurt van de midden-Engelse stad Shrewsbury de resten van drie mammoeten gevonden die 13.000 jaar geleden hebben geleefd. Volgens het Londense dagblad „Independent" horen de fossielen tot de best geconserveerde die buiten Siberië aan het licht zijn geko men. WASHINGTON Deskundigen van de Amerikaanse Stanford-universiteit hebben bij onderzoek nauwelijks aan wijzingen gevonden dat de Sovjet- Unie bestaande wapenovereenkomsten zou ontduiken. In een rapport zeggen de onderzoekers dat het door de regering-Reagan opge roepen beeld, als zou de Sovjet-Unie een grote schender van wapenove reenkomsten zijn, niet klopt. Boven dien heeft de regering het militaire be lang van de zogenaamde schendingen overdreven. „De Sovjet-Unie wil de bepalingen van een wapenovereen komst wel eens wat ruim interprete ren, net als de VS, maar aan een regel rechte schending van een wapenove- reenkomsat maakt zij zich zelden schuldig", aldus het rapport. De onder zoekers noemden slechts één geval waarbij de Soviet-Unie een overeen komst had geschonden. Het betrof de plaatsing van een grote radar-installa tie in Siberië, waarvan de positie vol gens de onderzoekers niet strookt met het ABM-verdrag. Op dezelfde gron den zijn echter Amerikaanse plannen om soortgelijke radarinstallaties op Groenland en in Groot-Brittannië te vervangen twijfelachtig, aldus het rap port. Sikh-„agenten" plegen bankroof CHANDIGARH In Pun- jab is gisteren een grote bankroof gepleegd door Sikh extremisten. De rond 25 overvallers waren vermomd als agenten. Zij drongen 's ochtends vlak voor zij open ging de bank binnen, sloten iedereenop en propten het geld in jute zakken. In totaal werd zo voor een tegenwaar de van ruim tien miljoen gulden in drie bestelauto's geladen. De hele operatie duurde 30 minuten. De ro vers ontkwamen zonder dat er een schot werd gelost. WASHINGTON De door president Reagan in gestelde Tower-commis- sie, die de rol van de Na tionale Veiligheidsraad (NSC) tijdens de Iran-af- faire onderzoekt, heeft „nieuwe informatie" ver kregen. Daardoor zal het uitbrengen van het eind rapport van de commissie worden vertraagd. Dit heeft een woordvoerder van de commissie bekend gemaakt. De zegsman, Herbert Hetu, weigerde evenwel in te gaan op de strekking van die nieu we inlichtingen. Hij zei alleen dat de recente ontdekkingen niets te maken hebben met de getuigenis van president Reagan, die afgelopen woens dag voor de tweede keer vra gen van de commissie beant woordde. De New York Times berichtte op gezag van goedingelichte bronnen dat uit nieuwe infor matie blijkt dat de NSC direct betrokken is geweest bij de le vering van wapens door parti culieren aan de Nicaraguaanse opstandelingen. Volgens de NY-Times geschiedde dat in een periode, dat het geven van dergelijke hulp door het Con gres uitdrukkelijk was verbo den. De Boston Globe wist gisteren te melden dat de Amerikanen die betrokken waren bij de clandestiene leveranties aan de Contra's verplicht werden een document te onderteke nen, waarin zij beloofden het stilzwijgen te zullen bewaren. Volgens de afspraak zou bij verbreking van die belofte „gerechtelijke vervolging door de Amerikaanse regering" vol gen. Volgens de Boston Globe zou hieruit blijken, dat de af faire al bij voorbaat in de doofpot werd gestopt (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Een meerderheid binnen het topberaad, het hoogste po litiek orgaan in Suriname, bleek geen vertrouwen meer te hebben in pre mier Radhakishun en daaruit heeft deze de con sequenties getrokken, zo zei legerleider Bouterse gisteren. De overige drie bewindslieden zijn volgens Bouterse „om per soonlijke redenen" afgetreden. Dit zijn de ministers Mungra van financiën, De Miranda van transport, handel en in dustrie en Jessurun van volks gezondheid. In Paramaribo wordt aangeno men dat de ministers Mungra, De Miranda en Jessurun „uit solidariteit" met Radhakishun zijn opgestapt. Het premier schap wordt voorlopig waarge nomen door vice-premier Ju les Wijdenbosch. Welke gevolgen de crisis heeft voor de „oude" politieke par tijen, het militair gezag en an dere organisaties in topberaad en regering is nog niet duide lijk. Maar volgens de Surinaamse ex-vice-premier Haakmat ko men de „oude" partijen ver sterkt uit de crisis tevoor schijn. Hij meent dat de in vloed van de „havik" Herren- De Surinaamse legerleider Bouterse (I) met Ivan Graanoogst, lid van de Militaire Raad, op een gisteren gehouden persconferentie. In Suriname is een regeringscrisis ontstaan, waarbij vijf ministers opstapten. berg is afgenomen en voor spelt dat gematigde krachten terrein winnen. Ondanks dat drie van de vijf afgetreden bewindslieden ho ren tot VHP en NPS verwerpt Haakmat de visie dat de poli tieke partijen het slachtoffer zijn van de manoeuvres. Hij spreekt van „poppetjes wisse len" met als resultaat dat de haviken rond Herrenberg macht verliezen ten gunste van gematigde krachten. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET Een netwerk van nauwe steegjes en gangen die in gevechten van man-tot-man gemak kelijk zijn te verdedigen en moeilijk te veroveren dat zijn de Palestijnse vluchtelingenkampen in Libanon. Aangezien de Palestijnen zich boven dien hebben ingegraven in een ondergronds gan genstelsel, zijn de belege raars van de sji'ietische Amal-militie ertoe over gegaan hun aartsvijanden uit te hongeren. Hoewel steeds wordt gespro ken van „kampen" zijn die niet als zodanig te herkennen. De kampen zijn, naarmate bij de Palestijnse vluchtelingen de hoop op een spoedige terug keer naar Palestina vervloog, complete stadswijken gewor den met ziekenhuizen, biosco pen, scholen en winkels. Er zijn tien zulke Palestijnse kampen in Libanon met in to taal rond 300.000 inwoners. Toen de Israëliërs in 1982 tot Beiroet doorstootten, waakten ze er voor de kampen binnen te dringen. In plaats daarvan dwongen ze door genadeloze luchtaanvallen en een blokka de van West-Beiroet de Pales tijnen tot overgave. In augus tus 1982 verlieten 11.000 guer rillastrijders Beiroet. Christe lijke milities werden daarna door Israël aangemoedigd de kampen Sabra en Chatila uit te kammen. Dat leidde tot een massamoord op weerloze oude ren, vrouwen en kinderen. In 1985 begonnen de guerrilla strijders massaal terug te ke ren naar Libanon. Maar dit maal wilde de Amal-militie voorkomen, dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie haar in frastructuur in Libanon op nieuw zou opbouwen. In de eerste van de drie „oorlogen om de kampen" wist de Amal na veel strijd het kleine Sabra te veroveren. Het werd zo grondig verwoest dat er geen steen nog op de andere staat. „Het zijn net ratten", schold een Amal-strijder toen. „Als je denkt ze eindelijk te hebben vernietigd, komen ze weer uit hun holen en vechten ze ver der". Dat is dichterbij de waarheid dan lijkt. Inderdaad had de PLO zich met het oog op een Israëlische invasie bijtijds in de aarde ingegraven. Onder de kampen werden tunnels ge graven en ondergrondse muni tiedepots en levensmiddelen- voorraden aangelegd. Onder de aarde werden bunkers, hos pitaals en zelfs werkplaatsen voor reparatie en de produktie van munitie. Dit geraffineerde vestingssys teem, ingericht voor een ge heel andere tegenstander dan gedacht, moet de Amal nu be strijden en dat verklaart waar om er na bijna vier maanden nog geen beslissing is in de strijd om Chatila en Bouij el Barajneh. Artillerie- en raket- beschietingen van buiten rich ten in feite slechts schade aan gebouwen aan. De enige mo gelijkheid die voor de Amal overbleef was te trachten de Palestijnen systematisch uit te hongeren, en dat gebeurt nu ook. SUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Uitgeverij. Antwerpen-V\fc|esp Bloemen Sarah Ferguson, hertogin van York, lacht na het krijgen van een boeket bloemen in de vorm van een helikopter. Dat gebeurde tijdens een ceremonie, waarop ze werd betoond vanwege het be halen van haar vliegbrevet. Prins Andrew, haar man, is een heli kopterpiloot van de Britse marine. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In de buurt van de Beierse plaats Rosen heim ligt nóg een voor raad radioactief melkpoe der, dat voor menselijke noch dierlijke consumptie geschikt is. Het gaat om 2000 ton, die net als de vo rige 5000 ton is geprodu ceerd door de zuivelfa briek Meggle in het nabu rige Wasserburg. Dat maakte minister Wall- mann (milieu en reactorveilig heid) gisteren bekend. Het gaat volgens hem om wei die is ontstaan bij recentere kaas bereiding en die bij Meggle tot poeder is ingedampt. Voor dit poeder heeft Meggle tot nu toe geen schadeloosstelling van de Bondsregering gekregen. De bewindsman verzekerde de commissie, dat met de nieuwe lading weipoeder niet opnieuw door het hele land zal worden gezeuld. De poeder zal in Beie ren blijven en daar worden vernietigd of definitief veilig worden opgeslagen. Wallmann kreeg kritiek op ziin aarzelende optreden in de affaire van het weipoeder dat wekenlang in 242 goederenwa gons in Keulen, Bremen en Rosenheim heeft gestaan. Hij was al in augustus de hoogte van het probleem. Wallmann moest het antwoord schuldig blijven op de vraag wat er na de twaalf weken tussenopslag bij de Bundes- wehr met het poeder zal ge beuren. De commissie vreest dat de Bundeswehr daarna nog lange tijd haar oneigenlij ke taak als bewaker van het poeder moet uitvoeren. Frauderende barones wordt uitgeleverd BERN De gescheiden de vrouw van baron von Thy ssen-Born misj door Liechtenstein uitge aan Zwitserland. Ze verdacht van oplichtir^, verduistering voor een van 40 miljoen Z^ francs (50 miljoen gulcUj [j barones is gisteren borgtocht vrijgelaten. Denise von Thyssen vi vierde vrouw van baroif^ Thyssen-Bornemisza, de te Zwitser. Het huwelijl in 1984, na zeventien jaa bonden. De barones eiste scheiding twee miljard en kreeg zij „slechts" 20|pi joen. Op zijn beurt verL de baron voor miljoene huwelijksjuwelen terug. Al (be age lieu er i n. hg» •r I e erz kaci eio.i rli 1 le/OJ ru »pi Vooral door wiegedood zuigelingen^ sterfte GENÈVE Een mystyn ze fatale ziekte die r schijnlijk gezonde babfV hun slaap treft is de bfno rijkste oorzaak van de sf* 1 van zuigelingen in dein, terse landen. Volgens dt wi reldgezondheidsorganis* va worden in de VS jaa 7.000 tot 10.000 kinderej ei slachtoffer van wiegezo zoals de ziekte wordïapj noemd die er de oorzaajatie is dat baby's zonder [b^ neembare aanleiding of 's den te ademen. Het f bi van wiegedood is het ff-1"1 vanaf de geboorte 3dt 1 baby een jaar oud is, risicopiek bij 2,5 maand?j?'e 30 tot 50 procent blijkt <P moment van overlijde^ lichte infectie te hebben, loge SleuteldienLl opende eige goudmijntje left (Van onze correspondidei Rink Drost) Lze BONN In tien stedeh de Bondsrepubliek DJe v land heeft de polities is lijktijdig invallen ^eirkt in de filialen van de Ij e teldienst „Haus der feld cherheit". 7ïen£4an werknemers van de n. derneming en direc Kinder zijn gearrestr~ Het gaat volgens de pc om uit de hand gelAJl hulpverlening aan pan lieren. Die hadden de s teldienst te hulp ge\Q sleutel bij zich te hel Telefonisch was doorgi een prijs aan voorrijkoL' en werkloon opgegfc 1 van zo'n 75 mark. Mai de praktijk vernieldei medewerkers van de teldienst het bestai slot, zodat een nieuw moest worden get teerd. De rekening dan al snel op tot mark of meer. De pdpjl gaat bovendien na o verband bestaat tussei diensten van het Haus Sicherheit en in braker kort daarna in de be fende huizen plaats f den. Het sterke ven den bestaat dat wer. mers van het Haus de, cherheit sleutels van we sloten achterhiel om later in alle rust slag te kunnen slaan. DEN HAAG/WASHING TON Het vertrek van de Nicaraguaanse opposi tieleider Arturo Cruz uit de Contra's ontneemt de verzetsbeweging tegen de sandinistische regering in Nicaragua de laatste ge loofwaardigheid die zij nog had. Cruz, die ooit voor de sandinisten am bassadeur was in de Vere nigde Staten, kan het ab soluut niet vinden met de militaire leiders van de Contra's, die hij van „on democratische handelen" beschuldigt. Vooral voor de regering- Reagan komt het vertrek van Cruz uiterst ongelegen. In haar pogingen meer hulp voor de verzetsbeweging los te krij gen, werd Cruz telkenmale ten tonele gevoerd als garantie voor het democratische gehal te van de Contra-beweging. Hij was een van de drie leiders van d^ overkoepelende orga nisatie van Nicaraguaanse Contra's, de Verenigde Nicara guaanse Oppositie (UNO) en in die hoedanigheid enkele ma len bij president Reagan te gast op het Witte Huis. Al sinds de vorming van de UNO heeft Cruz het aan de stok met de overige leiders, in het bijzonder met Adolfo Cale- ro, de aanvoerder van de be langrijkste rebellenorganisatie. Cruz waarschuwde onder meer voor het gevaar dat een overwinning van de Contra's zou resulteren in de vervan ging van de sandinisten door een ander anti-democratisch bewind. Ook kon hij zich moeilijk verenigen met de aanwezigheid onder de Con tra's van veel soldaten uit het leger van de verdreven dicta tor Somoza. Samengewerkt In kringen van het anti-sandi- nistische verzet bestond even wel ook nogal wat oppositie te gen Cruz, met name omdat hij na de val van Somoza geruime tijd met de sandinisten heeft samengewerkt. Onder andere als directeur van de nationale bank en als ambasadeur in de „Cuba-crisis rond Nicaragua" WASHINGTON De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten binnen enkele jaren een crisis met de Sovjet-Unie kunnen verwachten, als de steun aan de Con tra's wordt stopgezet. Hij liet daarbij de mogelijkheid van direct Amerikaans militair ingrijpen in Nicaragua uitdruk kelijk open, voor het geval Moskou in Midden-Amerika bases zou vestigen. Met een duidelijke verwijzing naar de Amerikaans-Russische confrontatie in de Cubacrisis in 1962 zei Shultz dat Moskou al eerder had gezorgd voor een crisis „en we moeten onszelf niet voor de gek houden door te denken dat ze dat niet nog eens zullen proberen". Verenigde Staten. Op een ge geven moment raakte Cruz echter gedesillusioneerd over het beleid van de sandinisti sche regering, die volgens hem haar beloftes niet nakwam, waarna hij toetrad tot de Vere nigde Nicaraguaanse Opposi tie. Cruz heeft vorig jaar onder meer een belangrijke rol ge speeld bij de succesvolle pogin gen van president Reagan toe stemming te krijgen voor her vatting van de militaire steun aan de Contra's. Nu Cruz zich terugtrekt zal het Congres nog minder geneigd zijn om posi tief op nieuwe voorstellen van de regering te reageren, zo wordt in Washington aangeno- De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Elliot Abrams, heeft dan ook iliê een dringend beroep gk op Cruz op zijn besluit te komen. De kansen df1S1 worden door waarnemers 1 ter zeer gering geacht. V<en Abrams, die belast is m erj ter-Amerikaanse zaken, er* „geen enkele leider" di jU veel geloofwaardigheid als Arturo Cruz. Het besluit van Cruz voor Washington extra oi 'e' gen, omdat 1987 „het jaa'S6 de Contra's" moet w<ctlJ Met de officiële Amerikj0n hulp en de geheime stei de Iran-Contra's-afaire, het sandinistische bewiiritl genadeklap moeten w toegebracht. Van die plannen komt schijnlijk niets terecht, in het Amerikaanse Cc als onder de Amerikaan volking bestaat grote over de militaire mog den van de rebellen. Ze bevelhebber van de kaanse troepen in Mi Amerika heeft verklaar de Contra's de strijd kunnen winnen, ongeac hulp die ze krijgen uit1 hington. ge

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4