Nieuw katholiek centrum wil hulp bieden bij ethische vraagstukken Schoolkeuze en identiteit geidócSouAOtti GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld boekwijzer Schoolwijzer weer CaidaeSouofwit VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 PAGINI Bisschoppen roepen op tot hulp aan aids-patiënten PARIJS De bisschoppenconferenties in de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Schotland hebben gelovigen en geestelijk heid opgeroepen aids-patiënten hun steun niet onthouden. „Zij mogen niet in eenzaamheid sterven. Aids is een algemene menselijke ziekte, die niet alleen bij homoseksuelen voor komt," aldus de Amerikaanse bisschoppen. De Franse bis schoppen hebben er verder op gewezen bij de voorlichtings-i campagnes de ethische aspecten niet te vergeten. Zij noemen het onjuist dat zogenaamde vrije seksuele verhoudingen indi rect worden gepropageerd doordat het gebruik van condooms wordt aanbevolen. Aids is volgens de Schotse bisschoppen gro tendeels te voorkomen door ethische maatstaven aan te hou den, die niet samenvallen met de levenswijze van de meeste Goerees worden vervolgd wegens herhaling DEN HAAG Mr. S.J.H.A.M. van Gend, hoofdofficier van justitie in Zwolle heeft besloten het evangelisten-echtpaar Goe- ree te vervolgen wegens recidive (herhaling). De officier heeft tientallen klachten uit het land ontvangen naar aanleiding van recente uitgaven van het Gospelblad Evan. Hierin uiten de Goerees zich op beledigende wijze jegens joden. De evangelis ten werden voor hetzelfde feit reeds veroordeeld. De STIBA (stichting ter bestrijding van het antisemitisme) heeft de offi cier op de hoogte gebracht van haar inziens „weerzinwekken de, onrechtmatige en vervolgbare activiteiten" van het echt paar. De STIBA had verzocht om een nieuwe strafvervolging, maar de hoofdofficier had er zelf al toe besloten. Men heeft iemand nog niet overtuigd wanneer men hem het zwijgen heeft Verbazing in Vaticaan over korte gedingen (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME Het Vaticaan hult zich officieel in strikt stilzwijgen over de twee kort gedingen te gen de kardinaal van Utrecht, mgr. Simonis. Intern is er echter sprake van verbazing. ,,Het is niet gebruikelijk", zo formuleert een Vaticaan se prelaat voorzichtig, „dat een kerkelijk ge zagsdrager die binnen de perken van zijn leerop dracht en bevoegdheden blijft, voor de burgerlijke rechter moet verschij nen." In Rome wordt erop gewezen dat wanneer katholieken me nen dat een priester of bis schop zijn boekje te buiten is gegaan, zij niet naar de bur gerlijke rechter hoeven te stappen. De klacht kan voor gelegd worden aan een van de dicasteriën, een soort mi nisteries van de Heilige Stoel. In dit geval zou dat de Con gregatie voor de Bisschoppen zijn. Het is volgens het Vaticaan wel vaker voorgekomen dat er in westerse landen proce dures tegen bisschoppen wer den aangespannen voor de burgerlijke rechter. „Maar- over het algemeen verklaar de de rechter zich dan niet bevoegd. Er is immers sprake van een scheiding tussen kerk en staat." De officiële woordvoerder van het Vati caan, de Spanjaard dr. J. Na- varro-Valls wil geen enkele reactie geven op de gedingen tegen de kardinaal. Hij laat ook in het midden of het Va ticaan met een standpunt komt in het geval dat de kar dinaal veroordeeld wordt. Tekst Samen op Weg- symposium in druk - Op 1 november 1986 werd in Amsterdam een inmiddels veelbesproken symposium gehouden rond „samen op weg", het proces van hereni ging van hervormden en ge reformeerden. De teksten van de toen gehouden toe spraken zijn nu in druk ver schenen: „Op weg naar here niging". De bijdragen zijn van onder anderen dr. H. Berkhof, dr. H.J. Kouwenho- ven en dr. H.W. de Knijff. Uitgave Kok, prijs 13,50. - Johannes ^Jlimacus was het pseudoniemen waaronder So- ren Kierkegaard wereldbe roemde filosofische boeken schreef, bijvoorbeeld „afslui tend onwetenschappelijk na schrift". Onder datzelfde pseudoniem schreef hij ook: „Johannes Climacus ofwel: men moet aan alles twijfe len". Deze inleiding op Kier- kegaards wijze van filosofe ren werd vertaald en inge leid door drs. Wim Scholtens, een van de meest vooraan staande Kierkegaard-kenners in het Nederlands taalgebied. Het boekje verscheen bij Kok-Agora en kost 23,75. - In de serie Praktische The ologie van uitgeverij Waan- ders is een nieuwe aflevering verschenen „toetsstenen voor geloven". Onder redaktie van J. Firet en R. v.d. Hoo- gen bespreekt een aantal au teurs zaken rond het thema van de „nieuwe canoniciteit": vroeger was er één leer, nu lijkt iedere gelovige zijn ei gen voorkeuren te hebben. De problematiek wordt van uit verschillende geloofstra dities bekeken. Prijs 17,50, uitgeverij Waanders. - Enige tijd geleden kwamen de resultaten naar buiten van een onderzoek naar (onker kelijkheid van studenten aan de Vrije Universiteit. Het be trof een onderzoek van Stof fels en Dekker van de VU. Bij uitgeverij Kok verscheen nu onder de titel: „Geloven van huis uit?" een uitgebrei de verslaglegging van het on derzoek, inclusief een inlei ding op het thema ontkerke lijking. Prijs ƒ24,90, uitgave Kok. INITIATIEF KATHOLIEKE RAAD VOOR KERK EN SAMENLEVING NIJMEGEN „Vroeger wer den kerkstructuren altijd ge dacht in een hiërarchische formule: paus, bischoppen, pastoor, plaatselijke aalmoeze nier, geestelijk adviseur. De leken kwamen op de laatste plaats. Maar het is meer dan tijd dat leken, voorzover ze zich christen en katholiek willen noemen, zelf zorgen voor hun eigen engagement, structuren, rechten en plich ten. Daar is grote behoefte aan in een samenleving waar in zoveel ethische vraagstuk ken op ons afkomen, niet al leen van abortus en medische techniek, maar ook rond kernbewapening. We zijn on voldoende toegerust om dit soort vraagstukken aan te pakken. Daarvoor moet een nieuw instituut komen." Zo licht de Nijmeegse profes sor dr. A. Weiier de plannen toe om binnenkort over te gaan tot de oprichting van een Katholiek Centrum voor Overleg en Toerusting. Sa men met de onlangs overle den mevrouw dr. Marga Klompé nam Weiier als voor zitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving het initiatief tot het zogeheten 'voorzittersoverleg' van een aantal katholieke maatschap pelijke organisaties, variërend van die van ziekenhuizen, on derwijs en sport tot die van boeren en tuinders. In dat overleg werd geconcludeerd tot de oprichting van een in stituut, dat breed en open zou moeten zijn en dat ten dienste staat van leken die in groeps- of individueel verband hun kerkelijke en hun maatschap pelijke verantwoordelijkheid op elkaar willen afstemmen. De plannen voor dit instituut verkeren nog in een voorlopi ge fase. Gedacht wordt ook aan een .Academie' die men sen in staat stelt om zélf in vragen van geloof en samen leving een eigen oordeel te vormen, zonder dat hen bij voorbaat een eenvormige me ning wordt opgedrongen. Weiier gebruikt in dit ver band het beeld van een Groot Handelscentrum van Katho lieke Levensbeschouwing, waarin plaats is voor velen, maar dat toch meer is dan de optelsom van de afzonderlijke katholieke organisaties. Tus sen die organisaties moeten dwarsverbanden groeien en in dat Groot Handelscentrum moet ook een huis zijn voor katholieken, die zich niet in katholieke verbanden hebben georganiseerd. Helemaal rijp zijn de ideeën over hoe dat centrum er uit zou moeten zien nog niet. Maar binnen kort komen de voorzitters, van de katholieke maatschap pelijke organisaties opnieuw bijeen om er een meer defini tief besluit over te nemen. Professor dr. A. Weiier: „Het barst in de samenleving van vra gen rond ethische vraagstukken". „We willen niet terug naar de oude katholieke zuil", zegt Weiier met grote stelligheid. „Dat proces is voorbij, dat past niet meer in de huidige sa menleving. Katholieken heb ben een verschillende politie ke overtuiging, van links tot rechts. Daarnaast heb je, ker kelijk gezien, te maken met links, rechts en middenvel ders in het katholicisme. Dat laat al zien dat er weinig maatschappelijke samenhang is. Dat is de realiteit van het ogenblik. Wil je daarin iets doen ten behoeve van het aanwezig stellen van maat schappelijke humanitaire christelijke waarden, dan moet je rekening houden met deze grote gedifferentieerd heid." Het Katholiek Centrum voor Overleg en Toerusting van le ken dat de voorzitters voor ogen staat zou al deze katho lieken met elkaar in gesprek moeten brengen, om van el- kaars standpunten op de hoogte te zijn en hun visie uit te wisselen. Prof. Weiier: „De levensbeschouwelijke polari satie in katholieke kring in Nederland is levensgroot. In de politiek hebben we als ka tholieken met die polarisatie ondertussen leren leven, maar in de katholieke Kerk als ge lovige gemeenschap nog niet. Je moet in ieder geval zorgen dat de mensen met elkaar in contact tredén zodat ze ten minste van eikaars opvattin gen kennis nemen en elkaar leren respecteren. Dat is niet gemakkelijk omdat je met twee verschillende culturen in de katholieke Kerk te ma ken hebt. Een cultuur van hiërarchie die vraagt om volgzaamheid en gehoorzaam heid aan de leiding, als de lei ding gesproken heeft; en een cultuur van mondigheid, zelf standigheid, eigen oordeels vorming, eigen gewetensvor ming, eigen informatie, die niet het woord van de Kerk naast zich neer legt, maar ook niet zonder meer tot slaafse gehoorzaamheid bereid is. Dat moeten we met elkaar leren harmoniseren. Die processen lopen lang." Brugfunctie Een brugfunctie tussen de po litieke en levensbeschouwelij ke polen in katholieke Neder land dus, maar dat niet alleen. Prof. A. Weiier: „Het barst in de samenleving van ethische vragen, van medische tech niek tot kernbewapening en biotechnologie. Ik heb het ge voel en velen met mij dat men onvolddende is toe gerust om dergelijke ethische vraagstukken aan te pakken. Er is een enorme behoefte om daar informatie over te krij gen. En dat moet je gestroom lijnd proberen aan te bieden. Uitgaande van ethische vraagstellingen, rekening houdend met ieders normbe sef, met de katholieke traditie en een gedegen kennis van de actyaliteit, moeten we probe ren een goed vormingsaanbod te verzorgen." En, zo legt Weiier uit, het gaat bovendien om de vorming van hoger op geleiden, om de mensen die beleidsbeslissingen nemen en op sleutelposities zitten in de katholieke maatschappelijke organisaties. „Die moeten ook bijgepraat worden. We heb ben geconstateerd dat er juist tussen hen onderling weinig communicatie en dwarsver banden zijn. Ook bij hen ont breekt vaak het zicht op de complexiteit en de samenhang van de problemen in de sa menleving. Vandaaruit drup pelt de informatie dan vanzelf naar beneden, naar de leden van de verschillende organi saties." Voor de inrichting van een menswaardige samenleving en het bouwen aan de toe komst is er volgens de voor zitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving meer nodig dan alleen een economische, bedrijfskundige en gecomputeriseerde infra structuur. Weiier: „Het gaat nog altijd om een menswaar dige samenleving. En dan moet je zorgen dat ook de geestelijke waarden, weten schappelijk bewerkt en ge communiceerd, op de plank komen te staan. Daar ligt een geweldig grote taak. Ik denk dat het te organiseren is, al zijn we er nog niet." THEO KRABBE R.-K. organisaties bundelen krachten tegen apartheid DEN HAAG Vijf rooms- katholieke en één oecumeni sche organisatie hebben een actieplan ontwikkeld om de economische druk op Zuid- Afrika ter afschaffing van apartheid verder op te voe ren. Het was de bedoeling aansluiting te zoeken met de verwachte standpuntbepaling van de Nederlandse bisschop penconferentie op dit punt, maar deze heeft laten weten te zullen wachten op een standpunt van de bisschoppen uit zuidelijk Afrika. Deze be sloten afgelopen week pas in mei met een definitief stand punt te komen. „De vredesorganisatie be treurt de besluiteloosheid van de Nederlandse bisschoppen conferentie maar is blij dat vijf grote rooms-katholieke en één oecumenische organisatie zijn gekomen tot een gemeen schappelijk actieplan", aldus Pax Christi-secretaris Jan ter Laak. Die organisaties zijn: de Nederlandse Missieraad, Cen traal Missie Commissariaat- Cebemo, Pauselijke Commis sie Justitia et Pax, Stichting Bisschoppelijke Vastenactie ciëel en daadwerkelijk uit Zuid-Afrika terug trekken. De bisschoppen van Zuidelijk Afrika behandelden op hun jongste vergadering een rap port waarin wordt gezegd dat economische druk op Zuid- Afrika een „contraproduktie- ve uitwerking op de beteke nisvolle hervormingen" heeft en dat degene die nu lijden nog meer zullen gaan lijden. Volgens Jan ter Laak heeft deze bisschoppenconferentie dat rapport „van een commis sie zonder duidelijke status" alleen maar aangehoord, maar is zij gebleven bij haar duide lijke standpuntbepaling van mei 1986. Bisschop Wilfrid Napier, de nieuwe voorzitter van de bisschoppenconferen tie van zuidelijk Afrika, heeft namens de conferentie ver klaard dat de pressie op de re gering moet worden verhe vigd, op voorwaarde dat de economie niet totaal wordt verwoest en de maatregelen niet ten koste gaan van dege- Nederland, Pax Christi en de Kairos. Deze organisaties wil oecumenische organisatie te- len in de eerste plaats dat ker- nen die al onder het systeem gen apartheid in Zuid-Afrika, ken en bedrijven zich finan- lijden. In deze tijd van het jaar denken veel ouders en ook veel kinderen na over het kiezen van een school. Dat kan soms een heel moeilijke en inge wikkelde zaak zijn, waar men zich niet met een Jantje van Leiden van kan afmaken. Een klein aantal van de vele zaken die dan aan de orde kun nen komen wordt hier nader belicht. Het is een goede ontwikkeling dat schoolkeuzen tegenwoor dig bewuster gebeuren. Men bezoekt scholen vooraf. Scho len houden zelf open huis, presenteren zich op hun voor deligst. Wat dat betreft is er veel veranderd en lijkt de klant meer koning te zijn ge worden. Het is dan natuurlijk wel zaak dat scholen hun „re clame" niet overdrijven, ook eerlijk blijven bij hun presen tatie van wat ze wel en niet kunnen of willen bieden aan hun toekomstige leerlingen. Een heel belangrijk punt is de identiteit van de school die men uitkiest. Die staat dan wel op de gevel vermeld, b.v. R.-.K. School voor... of Chris telijke Academie... Maar es- sentiëel is natuurlijk wel wat er zich dagelijks achter die gevel afspeelt. Dat lijkt nu één van de belangrijkste din gen, die men ter sprake zou moeten brengen, als men op een school naar een aantal za ken gaat informeren. Eigen lijk zou daar nog iets aan vooraf moeten gaan. Ouders zijn de eerst verantwoordelij ke voor de opvoeding van zijn kinderen. En als het goed is heeft men daarbij een bepaald opvoedingsideaal. Dat moet zéker te maken hebben met de belangrijkste keuzen die men zelf in z'n leven heeft gemaakt, en'ook met wat men als dé uitgangspunten van z'n levensbeschouwing aanneemt. Vele christenen hebben bij de doop van hun kinderen daar bij een belofte afgelegd. En zo ontstaat, vanuit het eigen op voedingsideaal, een bepaalde vraag naar onderwijs. Het gaat er nu om een school te vinden, die het beste bij die onderwijsvraag kan aanslui ten, daar het beste op afge stemd is. De toelating van een leerlipg tot een school mag nooit al leen een formaliteit zijn. Steeds zal er, naar mijn me ning, een gesprek moeten zijn tussen degene die het onder wijsaanbod representeert (een lid van de directie of het team van de school) en de onder wijsvrager. Daarbij zal de school onder meer moeten worden bevraagd op haar identiteit: u bent een confes sionele school, wat betekent dat in praktijk voor? Of: van uit onze overtuiging verwach ten wij dit van de school van onze kinderen: kunt u aan die verwachtingen voldoen? Ofwel: bij de toelating moeten vraag en aanbod zo goed mo gelijk op elkaar worden afge stemd. Invloed ouders invloed, die zij op het beleid van de school van hun kinde ren kunnen uitoefenen. Daar voor moet men kijken naar de bestuursvorm van de school. Dan gaat het er in de eerste plaats om of een school een openbare of een bijzondere school is. Een openbare school is een school die uitgaat van de overheid (meestal de ge meente). Dat betekent ook, dat die overheid het daar al tijd voor het zeggen moet heb ben, als het om belangrijke beslissingen gaat. Zo staat net in de wet. Daar kan geen me dezeggenschapsraad iets aan veranderen. Dat blijft in feite, als het er op aankomt, in de essentiële, zaken zoals benoe mingen, toch een adviesor gaan. De gemeenteraad be slist. Een bijzondere school word bestuurd door betrokkenen. Als dat een vereniging is waarin ouders die het eens zijn met de doelstelling van de school de boventoon voe ren, dan kan men als ouder dus lid worden en zo mee be slissen. Als men die doelstel ling niet kan onderschrijven, maar wel wil respecteren, dan kan men vaak via de mede zeggenschapsraad meepraten. Als een school uitgaat van een stichting is het voor ouders moeilijker om in een school bestuur te komen. Wel blijft de 'mogelijkheid lid te worden van de medezeggenschaps raad. Ik prefereer in het alge meen verenigingen boven stichtingen. Als men als ouder kiest voor een bepaald type school onder meer omdat men ook graag mee wil beslissen, dan zou men in principe ook beschikbaar moeten zijn voor een zetel in het schoplbestuur. Beroepskeuze Het kiezen van een school heeft uiteraard ook te maken met de keuze van een beroep. Daarbij is het, ondanks alle idealisme, verstandig om de arbeidsmarkt ook in de gaten te houden. Informatie op een arbeidsbureau kan in dezen soms iemand verder helpen. doör drs. K. de Jong Ozn. Op één beroep wil ik dit ver band eens speciaal attenderen. Dat is dat van leraar of lera res op een basisschool. Er is momenteel, zoals bekend, een vrij grote werkloosheid onder onderwijsgevenden. Omdat dit al een tijdje aan de gang is zien we de laatste jaren dat de aanmelding voor de pabo's zeer sterk is gedaald. Echter, naar mij uit informatie bleek, is die aanmelding momenteel zo miniem, dat er over een aantal jaren zelfs een tekort aan bepaalde onderwijsgeven den dreigt te ontstaan. Jonge ren die er voor voelen over een aantal jaren in het basis onderwijs te gaan werken zouden het bovenstaande eens in'overweging moeten nemen. en Commerciële gezondheidszorg L 11 De grootste partijen van regering en oppositie, CDjntel PvdA, hebben geen goed woord over voor de plannen i land een aantal commerciële gezondheidscentra op te 2 Gezondheidszorg is geen zaak voor de commercie, zo is[ standpunt. De VVD denkt daar anders over en hecht aan de bewering van de Nijmeegse specialist Boerema eganl Vendex-concern, dat met die particuliere medische kliniP een besparing op de kosten van de gezondheidszorg kanj^ den bereikt. De Consumentenbond vindt de plannen teressante stok achter de deur" en „een duidelijk signaalles de gezondheidszorg efficiënter en goedkoper moet kuret Dat is ongetwijfeld zo en er wordt al jaren over gediskat sieerd, maar het is zeer de vraag of die bezuiniging iif onderlinge concurrentieslag moet worden nagestreefd, zorg voor onze gezondheid leent zich daar immers niet De plannenmakers zullen moed putten uit de aarzel houding van VVD-staatssecretaris Dees van Volksge^ heid, die nog geen definitief standpunt heeft kunnen i men, maar vooralsnog niet van plan lijkt het particulier^ tiatief te verbieden. De initiatiefnemers gaan ondertj haastig en onverdroten voort. Hoewel het eerste „Me Diagnostisch en Advies Centrum" in Nijmegen vorig slechts een beperkte en tijdelijke vergunning van staatssl taris Dees heeft gekregen, zijn de 25 daar werkzame sjj listen met een aantal medische behandelingen al buiteif boekje gegaan. Uit rekeningen blijkt dat ze zich niet hel beperkt tot de afgesproken keuringen. En terwijl in T gen de voorwaarden die het ministerie van Volksgezon( heeft gesteld al zijn overschreden, wordt hard gewerk over enkele weken in Den Haag de tweede kliniek v^ serie van tien te openen. LOS van het argument dat gezondheidszorg in het algej geen zaak voor de commercie is, hebben tegenstand) geen moeite mee nog meer bezwaren te formuleren, k nog maar de vraag of particuliere centra uiteindelijk dep'' le kosten van onze gezondheidszorg omlaag zullen brei Het gevaar voor doublures is levensgroot. Als een specf 0 in zo'n gezondheidscentrum concludeert dat een patiënt* z pereerd moet worden, zal zijn collega in een ziekenhui'm' voren af aan moeten beginnen. En indien de centra zouden slagen een flink aantal patiënten naar zich t|"n trekken voor onderzoek met kostbare apparatuur, za1 zelfde apparatuur in de bestaande poliklinieken en zi| huizen minder worden benut. En wat gebeurt er als hel} slaagt en ook de kosten in de reguliere gezondheidszorg laag gaan? Gaan de commerciële centra dan uit concurr®e£ overwegingen nog efficiënter werken of komen er spp* medische aanbiedingen op de markt? STAATSSECRETARIS Dees wacht het advies van draU zondheidsraad af en ook de Ziekenfondsraad moet ziel tspreken. Voorts zal een meerderheid in de Tweede Kr-jj hem confronteren met de overschrijding van de bevoe den, waar het Nijmeegse centrum zich al aan heeft sell j gemaakt. De Wet Ziekenhuis Voorzieningen, waarin deL- ning van de medische 'zorg grotendeels wordt geregel! jg daarbij veelvuldig worden geciteerd. Het zal nog geruih duren alvorens een definitieve beslissing valt, maar hi er niet naar uit dat de plannen voor commerciële gi heidszorg uiteindelijk zullen doorgaan. Het CDA-kai Lansink heeft hoogst waarschijnlijk gelijk: Vendex kaj maar beter houden aan zijn reisverzekeringen en meer voor de hand liggende aktiviteiten. jSW a 'kin Sombere zaterdag DE BILT (KNMI) Een nieuwe oceaandepressie ligt de komende nacht boven het En gelse Kanaal en trekt in onze richting. De kern daarvan trekt waarschijnlijk via het zuiden van ons land naar Duitsland. De met deze de pressie samenhangende bewol king zal bij ons een sombere zaterdag tot gevolg hebben. Uit deze bewolking valt van tijd tot tijd regen. Vooral in het noorden van het land kan de neerslag ook in de vorm van sneeuw vallen. Na een nacht met een minimum van dicht bij O-graden loopt de 'temperatuur op zaterdagmid dag in het zuiden tot 7 graden op. In het noorden blijft het,, kwik bij een graad of 2 steken. De wind waait in de nacht uit het zuidoosten en op zaterdag overdag uit uiteenlopende Sneeuwbericht Duitsland Eifel: geen wintersportmogelijkhe den. Sauerland: alleen nog mogelijk heden in de hogere delen, sneeuw- kwaliteit is echter slecht door aan houdende dooi. Harz: ook hier win- goede kwaliteit. Zwarte Woud: 20 tot 80 cm Weersverwachting t/m zaterdaga vond: Vorstgrens vrijdag van 1500 meter in de Ardennen tot 2000 meter in het Sauerland en Zwarte Woud, zaterdag ongeveer 500 meter dalend. Af en toe regen of natte sneeuw. Alpengebied Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in centimeters; het eerste cijfer betreft de dalen, het tweede de hogere pistes: Oostenrijk Vorarlberg: 70 150; Tirol: 50 115; Salzburgerland: 60 150; Karinthië: 40 75. Zwitserland Berner Oberland: 55 100; Graubuen- den 55 95; Wallis 60 135. Noord-italië Alpen: 45 65. Frankrijk Savoie: 70 130; Haute Savoie: 55 125. Weersverwachting t/m woensdaga- Oostenrijk: vooral aan de zuidzijde af en toe neerslag, boven 1500 meter als sneeuw. Vorstgrens op circa 2000 me- Zwitserland, Noord Italië, Frankrijk In de dalen regen, boven 1000 meter en zaterdag boven 800 meter af en toe sneeuw, vooral aan de zuidzijde van de Alpen. Vorstgrens vrijdag van 1600 meter in de Franse Alpen tot 2200 meter in Oost-Zwitserland, za terdag circa 500 meter lager. Voor meer gedetailleerde informatie uit de genoemde landen de ANWB/KNMI sneeuwlijnen (ge sprekstarief 40 cent per minuut): Ar- dennen/Eifel/Sauerland/Harz/Zwar- te woud: 06 - 910 910 20; Oostenrijk: 06 - 910 910 30; Zwitserland/Fran- krijk/Noord-Italië: 06 - 910 910 40. richtingen. Voor zondag!— tamelijk koud weer ven| Vooral in de kuststrekej dan mogelijk een sneeu\**r Weersvooruitzichten vo|Y Europese landen, geldig^ zaterdag en zondag: rv^ Zuid-Scandinavië: Af s/" wat regen of sneeuw, t aan de westkust van Ncf|-| gen. Middagtemperatuuill sen min 2 en min 6 grao Nachts ook matige vorstig ■Groot-Brittannië en Ié\5 Veel bewolking en van tl tijd regen, in Schotland sneeuw. Middagtempepi van 2 graden in het n«n tot 7 graden in het zuidé p Benelux, Duitsland: In tj n gemeen veel bewolkirL vanuit het zuidwesten r tijd regen, in Duitsland*11 mogelijk sneeuw. Middall. peratuur tussen 2 en 7 gyo< Frankrijk: Veel bewolkj van tijd tot tijd regen. Mjste temperatuur van 5 grafe het noorden tot 12 gra4rd het zuiden. jraj Spanje, Portugal: In het isyc perioden met zon. In deb delijke helft veel bewjdhi en vooral langs de kustjp gen. Middagtemperatuulen 12 graden in het noordjno 19 graden in het zuidenp Italië, Joegoslavische !ge; Veel bewolking en af 4lo| regen. Middagtempe|e van 8 graden in de Po}er tot 15 graden in het zuiffljC( I'd WEERRAPPORT HEDENMORGfn Zd. Limburg zw bew

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2