£eicUe 0omatit f Vrouwen en kinderen vrij uil belegerd Palestijnse kamp Bon: Valentijnsdag elasting gaat nte berekenen DE KEER Meerderheid Kamer tegen Vendex-klinieken Havenacties breiden zich uit naar andere sectoren Vervolging misdrijf afkopen met boete CcidócSourant Vrijdag 13 februari 1987 78e jaargang no. 23731 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f110. In de nacht plaatselijk mist. Overdag enige tijd regen, later enkele sneeuwbuien. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur na morgen dalend tot iets bo ven nul. Tot matig toenemen de wind. Zon op: 07.59, onder: 17.50; hoog water Scheveningen: 03.51 en 15.56; laag water: 11.26 en 23.47. mterse: groot offensief tegen Brunswijk AMARIBO De Suri- ise legerleider Desi Bou- j heeft gisteren een nieuw -jisief aangekondigd tegen ljungle Commando van hie Brunswijk. Hij liet we- dat het leger grote opera- In Oost-Suriname gaat uit- jên. Nadere bijzonderhe- iover de komende aanval ~,.]iij niet. IBge week hebben helikop- IBTeen aantal bosnegerdor- T~3langs de Cotticarivier ten Zvden van het bauxietstadje Moengo beschoten en gebom bardeerd. Daarbij is een onbe kend aantal mensen om het le ven gekomen en gewond. De spanningen binnen de re- gering-Radhakishun, die heb ben geleid tot het vertrek van de premier en vier ministers, werden veroorzaakt door het eigenzinnig optreden van mi nister Herrenberg (Buiten landse Zaken) en onenigheid over het optreden van de Suri naamse overheid tegenover het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De kabinetscrisis zal leiden tot een verzwakking van de havi ken rond Herrenberg en een versterking van het beleid van Henk Heidweiler, de als gema tigd bekend staande kabinets chef van legerleider Bouterse. Dat is de mening van de Suri naamse ex-vice-premier Haak mat. Pag.4: Haakmat voorspelt grotere macht poltieke par tijen. Miep Gies stelt herinnering aan Anne Frank te boek AMSTERDAM Na jaren te hebben ge weigerd in de publiciteit te treden, heeft de 76-jarige Miep Gies, die de familie van Anne Frank op hun onderduikadres ver zorgde, besloten haar herinneringen te boek te stellen. Medio april zal „Herinne ringen aan Anne Frank" in Nederland ver schijnen bij uitgeverij Bert Bakker. Miep Gies komt in het dagboek van Anne Frank voor als Miep van Santen. Zij was typiste op het kantoor dat was gevestigd in het Achterhuis, en verzorgde de ondergedoken familie Frank enige tijd. Nadat de familie in 1944 naar Westerbork was gedeporteerd, vond Miep het dagboek van Anne en gaf het later aan haar vader. Volgens een woordvoerder van de uitgeverij wilde Miep nooit naar buiten treden omdat ze zichzelf niet wilde ophemelen. AMSTERDAM/ROTTERDAM Behalve in de Rotterdamse stuk- goedsector worden nu ook acties gevoerd in de container-en ma chinale overslag in deze haven. De acties beperken zich ook niet meer tot Rotterdam nu de 200 personeelsleden van het overslagbe drijf OBA (kolen en ertsen) in Amsterdam hun bedrijf tot morgen ochtend bezet houden om hun eisen in de vastgelopen cao-onder handelingen kracht bij te zetten. De nachtploegen van het contai- ne roverslagbed rijf ECT in de Rotterdamse haven zijn afgelopen nacht voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Vanochtend hebben de ochtendploegen zich bij de staking aangesloten. Bij ECT, het grootste containeroverslagbedrijf ter wereld, werken 1400 mensen. In de afgelopen nacht heeft het personeel van EMO en Swarttouw enkele uren het werk neergelegd. Over deze sector zijn vandaag de cao-onderhandelingen hervat. Na de 24-uurs staking in het stuk- §oed werd er vanmorgen in alle bedrijven gewoon gewerkt. 'ag.6: ECT-personeel wijst ontslagen van de hand Kremlin noemt aids „een straf van God" MOSKOU De Sovjet-Unie telt momenteel twintig gevallen van aids. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, Gennadj Gerasimov, die dit gisteren meedeelde, zei dat alle patiënten buitenlan ders zijn. De situatie vergelijkend met die in andere landen zei Gerasimov niet te ver-: wachten dat de ziekte in de Sovjet-Unie zo om zich heen zal grijpen als in het Westen, aangezien de voorwaarden voor de versprei ding grotendeels afwezig zijn. In de Sovjet unie zijn homoseksueel verkeer en drugsge bruik strafbaar. De woordvoerder maakte de opmerking dat aids „misschien een straf van God voor de twijfelachtige moraal van onze tijd is". prld Press Photo angstige blik naar de camera. Met deze plaat van een Ame- nse aids-patiënt won de fotograaf Alon Reininger de eerste in de categorie nieuwsfoto's van de World Press Photo '87. )to kreeg tevens de titel „Persfoto van het jaar '86" toege- 5: Overige prijzen TE LATE BETALING OF TERUGGAVE HAAG Wie te zijn belasting betaalt daar binnenkort over betalen. An- :ijds gaat de fiscus ren- ergoeden over een te- [ave die later plaats It dan 15 maanden na ip van het belasting- rweede Kamer stemt in voorstellen daartoe van v ssecretaris Koning van fi- iën. Het rentepercentage rekend zal worden be- gt acht. De wettelijke ren- gt nu nog op negen pro- maar staatssecretaris Ko- maakte gisteren bekend die binnenkort met een nt zal worden verlaagd, renteheffing en -vergoe- gaat voorlopig alleen gel- in de inkomstenbelasting, 'ennootschapsbelasting en de premies van volksver- ringen, deze regeling moet een komen aan de klachten- m van mensen die zich te gedaan voelen als de fis soms pas na jaren te veel ingehouden belasting terug stort. Zij moet een stimulans zijn voor zowel belastingbeta ler als fiscus om snel de aan gifte af te handelen. Voor PvdA en VVD gaat de rege ling echter nog niet ver ge noeg. Zij willen dat in elk ge val ook de vermogensbelasting er onder wordt gebracht en vragen zich verder af of er ook voor de omzetbelasting en de loonbelasting niet een ren teregeling zou moeten gelden. Staatssecretaris Koning heeft gisteren toegezegd dat te on derzoeken. De bewindsman beloofde dat een belastingplichtige die aan toonbaar alles hpeft gedaan om aan zijn wettelijke verplichtin gen te voldoen, niet zal wor den aangeslagen voor rente. Overigens benadrukte Koning dat los van de rentebetaling de boetes blijven bestaan voor diegenen die opzettelijk in komsten hebben achtergehou- den. Een poging van het CDA om het rentepercentage te verla gen tot zes stuit op verzet van de staatssecretaris en haalt waarschijnlijk in de Kamer ook geen meerderheid. 8 Pro cent is het gemiddelde van wat de banken thans aan rente in rekening brengen. ee van Breda betuigen spijt HAAG De Twee van Breda, de Duitse oorlogsmisdadi- Fischer (86) en Aus der Fünten (78), hebben jegens het Ne- ndse volk „spijt betuigd" over hun misdrijven. Zij doen dat n brief aan premier Lubbers, de ministers van binnenland ken en justitie, enkele fractieleiders in de Tweede Kamer, )nd voor Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) rganisaties van het voormalig verzet. Er wordt niets ge ld in de brief, dus ook geen vrijlating. Mede daarom acht >ter Korthals Altes van justitie het (nog) niet nodig com- aaj- te geven. „Hij wil eerst afwachten wat de maatschappe- reacties zullen zijn," aldus justitie-woordvoerster mevrouw r-De Heer. 3: Spijtbetuiging niet in kabinetsberaad ËÜSHHHHBI De vluchtelingen uit het Palestijnse kamp, opeenge pakt in een kelder BEIROET Een groep van 250 Palestijnse vrouwen, ouderen en vooral kinderen tot elf jaar oud hebben gisteravond te voet het Palestijnse vluchtelingenkamp Bourj el-Barajneh in Beiroet mogen verlaten. Het kamp wordt, samen met andere Palestijnse kampen, al bijna vier maanden belegerd door de sji'ietische Amal- militie. Deze belegering is de oorzaak van grote hon gersnood onder de tienduizenden bewoners. De vluchtelingen, die niet meer dan een pakje kleren mee mochten nemen, zijn ondergebracht in een kelder van een school in de buurt van het kamp. Wat er verder met hen gaat gebeuren is niet bekend, maar volgens berichten van de VN- hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA zouden zij in goede handen zijn. De Amal, de grootste door Syrië gesteunde militie in Libanon, eist in ruil voor voedsel voor de belegerde kampen dat Ara fat-getrouwe Palestijnse strijders strategische stellingen in Zuid-Libanon opgeven, met name bij het Zuidlibanese plaatsje Magdousheh. Dat zou inmiddels zijn gebeurd. Maar bij het slui ten van de krant was nog niet bekend of de voedseltransporten naar de kampen, die al twee dagen zijn uitgesteld, vandaag wel op gang zullen komen. Medewerkers van de Verenigde Naties verklaarden vanmorgen dat Amal-leider Berri voor de bevoor rading van de kampen een twaalf uur durende wapenstilstand heeft afgekondigd, op voorwaarde dat een gelijke hoeveelheid voedsel naar de sji'ieten zou gaan. De sji'ietische wijken hebben de afgelopen drie maanden ook zwaar geleden onder de strijd tussen de Palestijnen en de Amal. De inwoners van Bourj el Ba- rajneh en Chatila, de twee grootste kampen, eten volgens be richten huisdieren en ratten. Er is ook een groot tekort aan brandstof, drinkwater en medicamenten. Pag. 4: Palestijnen verschanst in ondergrondse stad. (ADVERTENTIES) BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN Ontslagen bij Carlo Gavazzi LEIDEN Voor 16 van de 86 personeelsleden bij het bedrijf Carlo Gavazzi Praxis bv aan de Willem Barentszstraat in Leiden is ontslag aangevraagd. Het bedrijf houdt zich bezig tnet industriële automatisering op het gebied van chemie, pe trochemie en scheepvaart. Het ontslag voor een deel van het personeel is veroorzaakt door een afnemende vraag naar de diensten van het bedrijf, ge vestigd op het industrieterrein de Waard. Die afnemende vraag komt voort uit tegenval lende resultaten en achterblij vende investeringen bij afne mers, vooral uit de petroche mie en scheepvaart. STAATSSECRETARIS „HEEFT NOG GEEN MENING' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer is tegen plannen van het Vend ex-concern om in ons land een reeks par ticuliere medische klinie ken op te zetten. CDA en PvdA vinden gezond heidszorg geen zaak voor de commercie, zo lieten woordvoerders van deze partijen gisteravond we ten. VVD-staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) is evenwel vooralsnog niet van plan het initiatief te verbieden. Volgens het ministerie van WVC heeft de bewindsman „nog geen me ning". Hij wacht een advies af van de Gezondheidsraad. Vol gens de wet mag er in ons land geen medische instelling be staan zonder vergunning van de overheid. Verwacht wordt dat de Kamer Dees binnenkort om uitleg zal vragen. Het eerste Vendex-centrum, gevestigd in Nijmegen, is al sinds juni vorig jaar operatio neel. Een vergunningaanvraag voor dit centrum is nog in be handeling bij WVC. In een pand aan de Laan Copes van Cattenburg te Den Haag wordt momenteel de laatste hand ge legd aan de inrichting van de tweede kliniek, die over een paar weken open moet gaan. Daarna zijn Rotterdam, het Gooi en Maastricht aan de beurt. In totaal moeten er tien klinieken komen, hetgeen van Vendex International een in vestering vergt van dertig mil joen gulden. Als het aan CDA en PVDA ligt, is het echter snel afgelo pen met die plannen. Het PvdA-kamerlid Ina Müller- Van Ast wijst commerciële centra af, omdat zij niet wil dat er „winst gemaakt wordt op de ellende van anderen". De CDA'er Ad Lansink be twijfelt of de centra zullen kunnen bijdragen tot een bete re kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. VVD-woord- voerder Ad Nijhuis gelooft wél in de toekomst van dit particu lier initiatief in de gezond heidszorg. „Een patiëntvrien delijke benadering, met korte wachttijden moet een kans krijgen". Pag. 5: Wel geld, maar nog lang geen vergunning voor droom Boerema EXPERIMENT IN LEIDEN EN DELFT: LEIDEN Plegers van misdrijven in Leiden en Delft kunnen voortaan in een aantal gevallen vervolging door justitie afkopen door een boete te betalen. Het gaat om een voor Nederland uniek experiment. Het boetesysteem moet de overbelasting van het openbaar ministerie en de rechterlijke macht terugdringen en de kleine criminaliteit verminderen. Tot dusver kan vervolging alleen afgekocht worden bij overtre dingen als door rood licht riiden. Het experiment moet uitwijzen of een dergelijk systeem ook bij misdrijven als rijden onder in- ivloed, vernielingen en eenvoudige diefstallen kan werken. Lei den en Delft zijn voor het experiment uitgekozen omdat ze zich er vrijwillig voor hebben aangemeld. Een stad als Den Haag zou te groot zijn om het systeem op korte termijn in te voeren. Pag.ll: „Boetesysteem bij misdrijven zal criminaliteit te rugdringen" Naakte overvaller naar inrichting LONDEN Een Brit die drie tankstations overvallen had, gewapend met een speelgoed pistool en slechts gekleed in een nylonkous over zijn hoofd, is gisteren door een rechter veroordeeld tot drie jaar voor waardelijk en psychiatrische behandeling. De 19-jarige An drew Greene kreeg een milde straf, omdat, zo zei de rechter, hij geen strafblad had en al sinds juli in voorarrest zat. Greene had bedacht dat hii niet aan zijn kleding herkend zou kunnen worden, als hij naakt te werk ging. De slacht offers herkenden hem echter aan zijn postuur en littekens Greene hield 360 gulden over aan zijn overvallen. Hij moet dat terugbetalen. Meer salaris voor ambtenaren in heel kleine gemeenten DEN HAAG Ambtenaren in heel kleine gemeenten, tot tweeduizend inwoners, kun nen dit jaar een flinke salaris verhoging krijgen. Minister De Koning van binnenlandse za ken heeft ermee ingestemd dat de gemeentescretarissen in die gemeenten een maandelijkse toelage gegeven kan worden van ruim vijfhonderd gulden. Daardoor onstaat er ook ruim te voor salarisverhoging voor andere ambtenaren. Hun sala risniveau wordt namelijk be paald door het salarisniveau van de hoogste ambtenaar en dat is de gemeentesecretaris. IADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGEBS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p dag. Net als Moederdag en meer van die dagen, lijkt Valentijnsdag - het bloemenfeest van morgen - ook in ons land er steeds meer in te komen. Een bloemetje voor wie je liefhebt is op zo'n dag dan ook nooit weg. Misschien kan daar nu zelfs een gratis proefabonnementje bij voor degene, die de Leidse Courant nog niet leest, maar wie je zo'n presentje zo graag, niet minder dan veertien dagen lang, gunt. U kunt nog verder gaan en elders in de krant - via de bon op pagina 11 - iemand defini tief als abonnee opgeven. U krijgt dan van ons een cadeautje: als ware het Valentijnsdag. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1