Langs Omwegen Vrouwengilde Zoeterwoude neemt nog altijd belangrijke plaats in Jloogste smakelijke lof voor tie Stichting Museumjaarkaart jicht slibben iroene hart ijnvermi &üdtëQowaird JET NEUSJE VAN DE BANKETBAKKERSZALM ^AAKTE EEN DUIDELIJKE MUSEALE KEUZE excursie: SUNLIGHT IIS FABRIEKEN ^IDEN OMGEVING VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 - Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij.telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen - tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 .op toestel 10. Jtn |de !t museum slaat aan in Ierland: de toeloop n bezoekers is groei de. Je moet zelfs met (handen van het mu- jim afblijven. Ook al p je een minister die j de kleintjes moet let- h en dan het mes in jiseale activiteiten ld zetten. Gisteren jrd evenwel het Ne- jrlands museumwezen Sirectelijk, en de Ichting Museumjaar- lart directelijk, met er- mtelijkheid overladen, •t bijna twee jaar be- tnde Patisserie Colle- eerde op bijzondere de Stichting Mu- imjaarkaart voor haar rkzaamheden. Een iendelijk gebaar, on- ;treept met een kos- ijk banketbakker- odukt plus eervol ificaat dat de lof- impet steekt over een itelling die haar best t om steeds meer Ne- Irlanders, onder wie loral ook veel jonge- |n, de vaderlandse mu- a te doen ontdekken, at wordt, terecht, als »n nationaal belang ge- Anen. Het was overigens se^uter toeval, dat het 1 ^tkennen van het be rrie^ van 'Xp£ Het onderscheidend produkt wordt in De Lakenhal in Leiden overgedragen: museum en top- banketbakker hebben elkaar gevonden wijs van erkentelijkheid plaatsvond in de dagen dat onze museumwereld in rep en roer is over de eventuele sluiting van het Openluchtmuseum in Arnhem. De beslis sing van het College om de Museumjaarkaart een pluim od de hoed te ste ken was al eerder geval len. Het was een kleine, korte plechtigheid, gistermiddag in het Gemeentelijk Mu seum De Lakenhal in Lei den, waar niet alleen het stichtingsbestuur zetelt: Lei den is bovendien de Mu- seumstad bij uitstek, met een stuk of dertien „showende" gekwalificeerde prach texemplaren op cultureel terrein. Met hun onderschei ding van het baanbrekend werkv van de Museumjaar kaart begonnen de Patissiers aan wat zij tot een traditie willen maken: elk jaar aan de vooravond van Va lentijnsdag een zoete in val om een instituut of wat voor baanbrekende instel ling ook te eren. Verrassend uit de hoek komen; dat wil het hoogwaardig Patisserie College, gistermiddag verte genwoordigd door zijn presi dent J.J.Petri, die nota bene in het Krampgebied" Arn hem vakbekwaam dagelijks specialistische hoogstandjes verricht als het op banket bakken aankomt. Ook de heer F.Verbaas, voorzitter van de Stichting Museum- jaarkaart, nam daar zijn Leidse petje voor af. De koe- kebakkers komen er niet meer aan te pas. Meneer Petri legde, in de (bruine) Gele Papezaal van de Lakenhal, waar geconter- feite regentenfamilies uit de 18e eeuw vanaf de donker getapisseerde wanden op de bezoeker neerkijken, een be ginselverklaring af namens het doorluchtig College, waartoe slechts amper hon derd banketbakkers „van wege hun ambachtelijk vak manschap zijn toegelaten". Deze banketbakkers, een eli tekorps vormend, voelen zich namelijk „nauw ver want met de schone kunsten (zoals die in musea worden aangeprezen en getoond). Ook deze patissiers wenden al hun artistieke talenten aan bij de vervaardiging van hun produkten". Ruim 30 jaar beijveren de „toegela ten" kwaliteitsbanketbak kers zich om van het gemid deld patroon van „de bak ker" los te maken. Sinds een jaar of twee als College. Het werd hoog tijd. Enkele jaren geleden waren er in ons land nog ruim duizend ban ketbakkers, vandaag zijn het er nog amper achthonderd. Geen wonder, dat de „bete re" banketbakkers „Te genwoordig", zo verzuchtte een College-staflid, „gaat men vaak voor gebak naar „de bakker" zich in een corporatie aaneengesloten hebben. De vervaardiger van het vererend „ge schenkstuk" aan de Mu seumjaarkaart, de heer J.W.Énglebert (met „ate liers" in Leiderdorp), zou het zó kunnen zeggen: „Je moet jezelf kwalitatief steeds zien te verhogen. Ook de kwaliteit van je presentatie. Je moet eruit durven sprin gen met een verrassende compositie. Daarom is er de selectie van Het Patissier College; samen ben je sterk. Samen liggen we in de slag om kraak en smaak in de Nederlandse huishoudens". Alles ten dienste van de fijn- proevende consument, die eventueel in gezinsverband ook gezellig moet kunnen natafelen het vorig jaar legde het College een accent op „Le Grand Dessert": het verrassende toetje na het di ner. In elk geval is Het Pa tisserie College telkenjare uit op huzarenstukjes die het grote publiek op de knieën moeten zien te krijgen. Het zal een paar centen meer kosten. Als het maar de moeite waard is. Artiesten bij elkaar Museum en College: arties ten bij elkaar. Het museum- met-de-jaarkaart was giste ren verguld, maar het Colle ge netzogoed. Er was een witte (inclusief hoge muts) vertegenwoordiging van vijf zonen van hooggeachte le den van het College in De Lakenhal aanwezig. Er was een „taart gecreëerd", een heel grote vierkante; net zoals je in de Angelsaksische landen birthday- en wed dingcakes aan het vierend volkje voorzet. Alleen niet zo mierzoet. En ook dat is een winstpunt. Laat ik het kunstwerk „aux Musées" trachten te beschrijven: een enorm in chocolade ingelijst carré met decoraties in crè me. Een stilleven bij uitstek. Een „bloemstuk" in herfst kleuren; en zoet, dat wel. Met „museumkaarten" van marsepein in de beneden hoeken. Een cake met deco ratie en een korststondig be staan. Voila; er was een am bachtelijk wondertje bekok stoofd, met vele uren arbeid die erin gingen zitten en met bestanddelen als Cointreau, witte rozijnen, bitterkoekjes. „Hartelijk dank", zei meneer Verbaas van de Stichting, en hij sneed de zaak aan ter consumptie. „Waar halen we de schoteltjes vandaan? Zon de eigenlijk; haal die theek opjes er maar vanaf". De Museumjaarkaart was in 1980 begonnen (met de kaar ten voor ongeveer 160 mu sea; nu zijn het er ongeveer 350), „kritisch gevolgd door de achterban. Maar nu zijn onze musea toch minder subsidiegevoelig geworden. Het bezoek neemt toe; ik zeg het nogmaals. Er is ook meer vrije tijd. En dat scheelt". Toen sneed hij de vererende museumtaart aan. Er kwam geen eind aan; je kon er een heel oudetijds weeshuis mee plezieren. Het moest allemaal op. En me neer Englebert uit Leider dorp, met z'n ateliers, keek toe en zag, als gepurperde patissier, dat het goed was. Men vond dat aansnijden van de feestkoek „eigenlijk zonde van het werkDat was het ook.' Maar meneer Verbaas had een weder woord. Hij bood het hoogge acht college van patissiers een stel museumkaarten aan. Daar konden de colle gae bakkende kunstenaars hun voordeel mee doen: er zijn in het land ongeveer 20 musea op bakkerijgebied, en daarbij is banketbakkersmu seum in de Flevohof in Fle voland. atid DEN „Het is verve- edej om te constateren, het groene hart zal 'r ®le loop der jaren on- ijdelijk dicht slib- Dit zei L.E. Stolker, ok\è*nemend fractievoor- ïmijr van de PvdA in de lleérinciale Staten gister- tijdens een forum- jjïssie van de JOVD af- 5 uPg Leiden. litbi Stolker is de woning- efte in het „open cen- van de randstad te om de woningbouw daar naai stop te zetten en zo roene hart groen te hou- „Het streven naar behoud het groene hart leidt er ts toe. dat het langzamer 'ordt gebouwd, dan wan- dit uitgangspunt niet zou an". erekeningen blijkt dat als ouwtempo tot nog toe zou en aangehouden, de tad rond het jaar 2000 cht zou zitten met huizen, chuyer, lijsttrekker van beklaagde zich over de eelheid geld die de over- jaarlijks ter beschikking voor het afgraven van üilde grond. Hij vond de iljoen gulden veel te wei de t d nig. „Ik besef dat het onmoge lijk is om alle 1.250 vervuilde stukken grond in Zuid-Hol land af te graven. Dat is veel te duur. Maar de overheid be seft op haar beurt niet dat het afgraven van vervuilde grond niet alleen geld kost, maar ook geld oplevert: schone grond is meer waard dan vervuilde. Het is een investering in de toekomst". Stolker sloot hierbij aan met de opmerking dat de overheid op dit punt „een kans had ge mist om de milieutechnologie op gang te brengen". Toch kan er volgens haar een, weliswaar trage, kentering ten goede worden gesignaleerd in het milieubeleid van de overheid. VVD-er T. Jansen wees op de samenwerking van bedrijven in Rijnmond, die gezamenlijk een oplossing voor het afval probleem proberen te vinden. „De overheid zou zulk onder zoek meer moeten stimuleren. Het bedrijfsleven is denk ik ook best bereid daaraan mee te betalen, maar de overheid moet zich actiever opstellen". Jansen zelf gelooft dat een be tere organisatie van de vuil- verwerking een stap in de goe de richting kan zijn. Hij denkt daarbij aan het meer toepassen van recycling, het opnieuw ge bruiken van afval. Dit zou echter beter gecoördineerd moeten worden. ïiden wil vuilverbranding n banden leggen )EN Wat de gemeente Leiden betreft, krijgt de Leidse erbranding van de provincie Zuid-Holland een vergunning log maar vijf jaar open te blijven. De provincie Zuid-Hol- heeft de vuilverbranding een vergunning gegeven waarin >eriode van tien jaar wordt genoemd, maar dat is volgens B van Leiden veel te lang. Omdat de vuilverbranding teveel ast voor omwonenden veroorzaakt, zal de gemeente dat be- van de provincie bij De Kroon aanvechten. Het bestuur le vuilverbranding gaat ook in beroep tegen de nieuwe hin- 'etvergunning, omdat men vindt dat een aantal andere ei- lie de provincie stelt juist te zwaar is. De positie van wet- er F. Kuijers is in deze opmerkelijk. Hij is voorzitter van estuur van de vuilverbranding en wil in die hoedanigheid Ier eisen van de provincie. Als lid van het college van B en an Leiden is hij daar juist tegen. Overigens heeft de ge- iteraad van Den Haag deze week als standpunt ingenomen Ie nieuwe vuilverbranding voor Den Haag, Leiden en Zoe- eer in Zoetermeer gebouwd zou moeten worden. ei KfS cord hoevéelheid gas in januari erkocht. Totaal werd ruim 97 miljoen kubieke meter gas en. Dat is ruim 20 miljoen meter meer dan in de maand ri van 1986. Gemiddeld is in januari per aansluiting 22 a 23 nt meer gas gebruikt door de strenge kou dan een jaar eer- In januari zijn geen gebruikers van het net afgesloten we- iendt wanbetaling. Gemiddeld sluit het EBR per jaar dertig ge- I akers af en het grootste deel daarvan betreft Leidenaars. Vol- het EBR heeft de vorst geen invloed op de conditie van luizen. ZOETERWOUDE „Het is erg belangrijk dat ook de vrouwen hun eigen organisatie krij gen". Deze woorden sprak de Zoeterwoudse pastoor Jansen in 1927. Hij nodigde enkele voor aanstaande dames uit waaronder de vrouw van burgemeester Smeets en de vrouw van hoofd- meester Schouten en na een goed gesprek werden de plannen uit gewerkt om te komen tot de oprichting van een rooms-katholieke vrou wenbond. Zo'n 20 jaar la ter werd de naam gewij-' zigd in Vrouwengilde en dat gilde bestaat nog al tijd. Op dinsdag 17 fe bruari wordt het 60-jarig bestaan gevierd. De vrouwenorganisatie neemt voor meer dan 100 Zoeterwoudse vrouwen nog altijd een belangrij ke plaats in. De initiatiefneemsters naast de dames Smeets en Schouten waren dat de da mes Vlasveld, Paardekooper en De Boer namen contact op met de RK vrouwenbond van het bisdom Haarlem (het bisdom Rotterdam bestond toen nog niet). Met de nodige hulp was de Zoeterwoudse vrouwenbond spoedig een feit. De animo was, mede door de zachte aandrang van uit de kerk, groot. De lede nadministratrice kon al spoe dig 190 leden registreren en dat aantal groeide zelfs enke le jaren later tot 227. Overi gens werd gelijktijdig met de vrouwenbond een toneelclub en missienaaikring opgericht, later zou daar een breiclub aan worden toegevoegd. Eén van de eerste informatie avonden ging over uitleg over het verkiezingsstelsel. In de crisisjaren droeg het gilde een steentje bij aan de bestrijding van de werkloos heid en gaf het steun aan het Hollandse bedrijfsleven. De leden werd op het hart ge drukt uitsluitend Nederland se produkten te kopen. Nachtmis Zestig jaar geleden al was de doelstelling van de vrouwen bond de „ontplooiing en be wustwording van de vrouw". Het bestuur was dan wel vrij in het organiseren van bij eenkomsten. de kerkelijke leiders hielden de bond nauwlettend in de gaten en de geestelijk adviseur was vaak aanwezig. In 1959 richt te het bestuur zich tot de geestelijkheid met het ver zoek twee nachtmissen te houden in plaats van één, zo dat alle gezinsleden een nachtmis konden bijwonen. De toenmalige pastoor Juf fermans had daar bezwaar tegen omdat dan het man nen-zangkoor tweemaal zou moeten opdraven en dat was teveel van het goede. De da mes van het gilde boden toen aan zelf voor de 'gezangen zorg te dragen, maar pastoor Juffermans stelde dat zingen in de kerk een mannelijke taak was. De tijden zijn ver anderd. Aan het einde van de jaren veertig moest de geestelijk adviseur overigens ook een keer corrigerend op treden nadat hij had gecon stateerd dat niemand van het bestuur had meegelopen in de processie. Het excuus dat er géén vaandel was van de vrouwenbond wer<j niet aan vaard en bij de volgende pro cessie was het voltallig be stuur aanwezig. In het programma van het huidige vrouwengilde nemen discussie- en thema-avonden een belangrijke plaats in. De vrouwen hebben steeds meer opleiding en willen zich graag verdiepen in allerlei onderwerpen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat the ma's als „Vrouw" en Werk" en „Erfrecht en testament", om er maar twee te noemen, een grote belangstelling ken den. Het lidmaatschap van de kring Rijn en Gouwe bete kent dat ook kan worden deelgenomen aan activiteiten bij zusterverenigingen uit de regio. Hierdoor ontstaan on derlinge uitwisselingen en verruiming van de blik. Ook het tweemaandelijks blad „Doorkijk" verschaft veel nuttige en interessante infor matie. Omdat 60 jaar geleden al werd opgekomen voor de belangen van de vrouw me nen de huidige bestuursleden dat in 1927 al een stap is ge zet in de richting van de emancipatie. Naast discussie- en thema-avonden staat ook de gezelligheid hoog in het vaandel. Bijeenkomsten met bingo, fietsen, strandwande lingen, excursies en zo meer worden goed bezocht. Eén van de leden, mevrouw H. G. C. Versteegen-de Groot, is al lid vanaf de op richting in 1927. Zij is bijna 87 jaar en is nog regelmatig van de partij. „Ik vind het nog altijd gezellig en leer zaam. Er worden veel leuke dingen georganiseerd waar ik graag bij ben als het even kan. Een van de eerste acti viteiten was destijds een cur sus voor aanstaande en jonge moeders. Dat was heel wat voor die tijd. Ik kan me ook nog wel excursies herinneren, naar de. Sunlight zeepfabriek en de boterfabriek van Jur- gens. Ja, ik was toen al graag van de partij", zo stelt me vrouw Versteegen. die op haar 80e verjaardag werd be noemd tot erelid en een bloe menhulde kreeg. „Maar als je het toch in de krant zet, ik ben niet het oudste lid, dat is mevrouw Van Rooijen, want die is een paar jaar ouder, maar nog niet zo lang lid van het gilde", vult mevrouw Versteegen aan Het 60-jarig jubileum wordt dinsdag 17 februari gevierd. Om 9.00 uur is er in de kapel van Huize Emmaus een eu charistieviering, waarna ge zamenlijk koffie wordt ge dronken. 's Avonds zijn alle leden, met hun echtgenoot of partner, welkom in het mu ziekcentrum. De cabaret groep van Wieke Mulder voert dat het programma „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand" op. Aanvang 20.00 uur. De dames van de vrouwenbond gingen in 1939 een dagje naar de Sunlight-fabrieken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13