5 oetesysteem bij misdrijven Jnoet criminaliteit terugdringen Unieke blaasoperatie in AZL IJskrabber want ALLER LEI(DS) !cid6cSomatit"^ stap omgeving Experiment leidse politie in maart van start: Wij hebben geen fouten gemaakt Oud-directeur mengt zich in ruzie over GAD Instemming met bebouwing van Vrouwenkerkplein fel) BLAAS OP AFSTAND BEDIENEN MET ELEKTRODEN Ceidóe Sotwcwit M3IDEN „De politie, pit openbaar ministerie 111 de rechterlijker /?Apcht krijgen meer om zich met be- w jpgrijker zaken dan een JWidige diefstal of ^Jrnieling bezig te hou- #!*n. Het seponeren van (afzaken zal minder ik voor hoeven te ko- j[pn. Uiteindelijk zal dat len tot een verminde- ig van de criminali- lt". Dat zegt officier justitie I. Klopper- (•Arretsen over het expe- Wnent met het afkopen Si misdrijven dat op 1 iart in Leiden en Delft start gaat. fc precieze gevolgen van de feuwe werkwijze voor het lenbaar ministerie en de ttitie zegt de officier moei- k te kunnen inschatten. „Ik jrf geen cijfers te noemen, ft zullen we moeten af- Jchten". Het experiment srd gistermiddag in het 2idse politiebureau gepre steerd. Volgens het open- jar ministerie is het gevolg deze nieuwe werkwijze t iemand die een mis- i a VRIJDAG 13 FEBRUARI 1987 PAGINA U RIAGG OVER VROUW IN BOUWKRAAN: LEIDEN Het RIAGG heeft volgens de regels gehan deld bij de 21-jarige vrouw, die gistermorgen uit een bouwkraan op het Schuttersveld gehaald moest wor den. Dat zegt de algemeen directeur van het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) in Leiden, de heer B. Samsom. De vrouw werd gistermorgen omstreeks acht uur door bouw vakkers ontdekt. Zij zat daar toen al uren en was sterk onder koeld. Door een reddingsactie van politie en brandweer, waarbij een hoogwerker ingezet moest worden, werd het meisje uit de bouwkraan bevrjjd en overgebracht naar een ziekenhuis. De nacht ervoor, dus van dinsdag op woensdag, had het meisje reeds de aandacht op zich gevestigd, doordat zij op het dak van een in aanbouw zijnde flat aan de Noordeinde was geklommen. De politie wist het meisje er toen af te praten, waarna er contact met het RIAGG werd gezocht. Een sociaal/psychiatrisch ver pleegkundige van deze instelling, die met de vrouw heeft ge praat, zag geen aanleiding haar langer vast te houden of nadere hulp te bieden. Zodoende kon het gebeuren dat de 21-jarige vrouw, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, om half acht de volgende ochtend alweer op straat stond. De nacht daarna klom de vrouw in de bouwkraan op het Schuttersveld. Algemeen directeur Samsom: „Ik ben gehouden aan geheimhou ding omtrent een patiënt, dus ik kan u alleen iets zeggen over het beleid bij het RIAGG. Dat beleid is dat als de politie ons belt, er een sociaal/psychiatrisch verpleegkunde komt om met die persoon te praten. Acht de verpleegkundige het noodzakelijk dat er een psychiater bij komt dan wordt die erbij gehaald. Wordt geoordeeld dat iemand een gevaar voor zijn omgeving of voor zichzelf is dan kan een zogeheten „In Bewaring Stelling" wor den afgegeven en wordt iemand tijdelijk opgenomen. Gebeurt dat niet, dan zien de deskundigen van het RIAGG geen aanlei ding om zo iemand vast te houden. Vooral omdat opname toch vrij ingrijpend kan zijn. Ik geef toe dat de beoordeling van die gevallen, waarbij geen echte medisch psychiatrische indicatie aanwezig is, soms moeilijk zijn. Eigenlijk zouden daar verschil lende instellingen zoals sociale dienst, centrum onderdak, de RI AGG en de huisarts eens een oplossing voor moeten zoeken. Want zo blijft deze lacune in de hulpverlening in Nederland be staan". LEIDEN I. Batenburg, de oud-directeur van de Gemeentelijke Accoun tantsdienst (GAD), heeft zich gemengd in het con flict dat rond deze dienst is ontstaan. Het college van B en W is van plan de GAD op te heffen en de werkzaamheden van de dienst over dragen aan een dienst van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten. Volgens B en W functioneert de GAD niet goed, maar volgens de GAD wil wethouder F. Bordewijk van financiën de GAD opheffen, omdat de dienst te lastig is voor het college. Batenburg schrijft In een brief aan het college van B en W dat het maar de vraag is of de problemen met de financiële administratie van de gemeente opgelost zullen worden door privatisering. Momenteel zijn er grote achterstanden die vol gens de GAD worden veroor zaakt door een gebrek aan personeel. Volgens Batenburg zou het college veel beter naar andere mogelijke oplossingen moeten kijken. De voordelen van een eigen GAD zouden op een rijtje gezet moeten wor den. De oud-directeur wijst op speciale positie die wethouder Bordewijk in deze inneemt. Hij beheert niet alleen de fi nanciën van de gemeente maar doet ook het personeels beleid en de organisatie. Vol gens Batenburg maakt die combinatie een goed oordeel moeilijk. Hij wijst op een soortgelijk standpunt dat de PvdA in de jaren zeventig in nam over portefeuilles van wethouders. iekvereniging De •ht houdt zondag weer kaart- en sjoelmiddag et gebouw aan de Aal- kt 9. Leden, oud-le- donateurs en belang enden zijn welkom om uur, de toegang is ïov I KNOV houdt maan- 316 februari weer zijn Jndelijkse spreekuur in Jaurant Bellevue aan de Instraat. Iedere onder- r kan tussen 20.00 en 1 uur zijn problemen liling pc winkel annex res ent Zaailing aan de ygracht treedt zater- wvond de groep Rec- p Fingers op. De groep Jgf zogenaamde Ame- pnse folkmuziek, aan- f 18.30 uur. TEN SCHOOL SNEUVELD f)R EXPLOSIE IN Enkele tientallen van de Louise de Colig- ïolengemeenschap aan de Tstraat zijn gisteravond ge- reiaeld door een explosie. Op linnenplaats achter de werden de restanten van ilastic zaak aangetroffen n vermoedelijk een (bare stof heeft gezeten, lien voor half elf gister- 1 had de explosie plaats, pd raakte gewond. De fe gaat er vooralsnog van- pt het om een uit de hand pn grap gaat. Op de scho- meenschap wordt 's a- ook les gegeven en ver- plijk hebben grapjassen pn willen laten schrikken, pidse politie zou graag in jet komen met mensen die w meerdere personen heb- [ien rondlopen bij de bin- aats, tel. 071-258888. LEIDEN Het Vrouwenkerkplein wordt in de toekomst waar schijnlijk gedeeltelijk bebouwd. De commissie ruimtelijke orde- .ning stemde gisteravond in principe in met het plan van het col lege van B en W op zoek te gaan naar een project-ontwikkelaar die het plein wil opknappen. Alleen het CDA bleek gisteravond van mening dat een paar jaar gewacht moet worden met de onwtikkeling van mogelijke bouwplannen. Eerst zou bekeken moeten worden hoe het gebied zich ontwikkelt als C&A draait en als het museum Boerhaave is geopend. Alle partijen bleken van mening dat de bebouwing zo danig uitgevoerd moet worden dat het plein gedeeltelijk blijft bestaan. Dat zou ook kunnen door bestaande panden aan bij voorbeeld de Haarlemmerstraat of de Dolhuissteeg te slopen. De Camp zou te vol zijn om het plein helemaal vol te bouwen. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de ijskrabberwant naar Naam:Voorletters: A dres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""3, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). rrw^XjNz Burcht Deze met teddy gevoerde want met 'ingebouwde ijskrabber' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorletters: Adres: jrmen moeten EBR-koelwater uit grachten houden 0/b jjsj „Schermen in het water ngen om tijdens vorstperiodes het koelwater in een bepaalde rich- sturen, is het verplaatsen van öbleem. Bereikt zou kunnen wor- at het warme water niet meer Leidse grachten stroomt. Maar het warme water ergens heen baijzal het zeer waarschijnlijk rich- ;ede en Kaag gaan. En in hoever- water daar de ijsvorming zal be den is niet zeker. Daarbij komt Ira de dooi invalt, de schermen in j" rater direct verwijderd moeten omdat we dan weer moet kun- vviialeln", aldus een woordvoerder •t Hoogheemraadschap. Het Hoog- faadschap zegt dit naar aanleiding p. e wens van het Leidse gemeente bestuur om tijdens de vorst betrouwbaar ijs te hebben in de Leidse grachten. Dat bleek deze winter een probleem, van wege de nieuwe koelinstallatie van het Energiebedrijf Rijnland, die haar war me koelwater in de grachten loost. Het Hoogheemraadschap, verantwoordelijk voor het water! wil de gemeente in haar wens tegemoet komen, door een kaart van het waterbeloop in Leiden en om geving te sturen. Aan de hand van die kaart kan de gemeente bestuderen of het neerlaten van schermen in het wa ter een oplossing zou kunnen zijn voor een betere ijskwaliteit in Leiden. „Na tuurlijk kan de gemeente met een voor stel komen, maar het Hoogheemraad schap beslist. Daarbij komt dat alle risi co's en kosten voor de gemeente zijn". KOSTBARE MEDISCHE APPARATUUR GESTOLEN LEIDEN Medische instrumenten met een waarde van ruim 40.000 gulden zijn gisternacht gestolen uit een auto op het parkeerterrein bij Holiday Inn aan de Plesmanlaan. De eigenaar, een 30-jarige man uit Zeist, bracht de nacht door in het hotel. Tussen kwart voor twaalf en twaalf uur is een ruit van de auto geforceerd en hebben onbekenden dozen en een koffer met de medische apparatuur meegenomen. Geldkist gestolen RIJNSBURG Inbrekers hebben vanmorgen een geldkist gestolen bij de Flora Rijnsburg. Zij verschaften zich door middel van een valse sleutel toegang tot het kantoor van bloemen handelaar Van Zuijlen. Vervolgens werd een bureau opengebroken en de daarin aanwezige geldkist meegenomen. In de kist zat ongeveer 700 gulden. Gezondheidsdienst bezoekt veemarkt LEIDEN Vertegenwoordigers van de Gezondheidsdienst zullen maandagmorgen de Leidse veemarkt in de Groenoordhallen be zoeken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de gerezen problemen rond de gezondheidsverklaring. Na afloop van dit be zoek zal men zich beraden over eventuele oplossingen. Vooralsnog heeft men laten weten, dat niet op een confrontatie wordt aange stuurd tussen de veehandelaren en de inspecteurs van de Algeme ne Inspectie Dienst (AID). Het conflict ontstond in januari toen de AID scherper ging toezien op de aanwezigheid van gezondheids verklaringen bij het op de slachtmarkt aangeboden vee. De hande laren bleken niet in staat dergelijke verklaringen te overleggen. Deze week verklaarde Groenoordhallen-directeur A. de Jong, dat er een „boerenoorlog" dreigde tussen de handelaren en de inspec teurs. Door hem aangedragen tijdelijke oplossingen zijn vooralsnog niet geaccepteerd. De Jong heeft nu voorgesteld, dat de AID in de veehal zelf gaat controleren op de aanwezigheid van de verklarin gen en niet aan de toegangspoort van de hal. In Den Bosch gebeurt dat ook zo. „Daarmee wordt een enorme chaos voorkomen", aldus De Jong. In een later stadium hoopt hij, dat in overleg tussen de betrokken partijen een structurele oplossing wordt gevonden. LEIDEN De Ameri kaanse prof. E.A. Tanagho heeft gisteren in het AZL voor het eerst buiten Amerika een operatie uit gevoerd, waarbij door middel van elektrostimu- latie een gestoorde blaas- functie werd hersteld. In 1973 begon Tanagho met de Leidse hoogleraar prof. dr. U. Jonas aan de ont wikkeling van deze me thode. „Omdat ik samen met hem deze methode heb opgezet, wilde hij in Leiden voor het eerst bui ten San Francisco deze operatie uitvoeren", zegt Jonas. Het gebeurde in het kader van een sympo sium over chirurgische methoden bij urologie, dat gisteren en vandaag werd gehouden in het AZL. Deelnemers aan het symposium volgen via beeld schermen een operatie. Bij een dergelijke operatie wordt de ruggewervel van de patiënt geopend en elektroden worden vastgemaakt aan de zenuwworteltjes die invloed hebben op de blaas en de sluit spier. Vandaar wordt onder huids een kabeltje getrokken naar de buik waar een kleine antenne wordt ingeplant. Met behulp van een externe stimu lator kan de patiënt de zenu wen die naar de blaas lopen van afstand bedienen. De pa tiënt moet daarvoor altijd een kastje bij zich dragen. Volgens Jonas hoeft dat geen probleem te zijn: „Het is ongeveer zo groot als twee pakjes sigaret ten". „Wij zijn zeker van plan om deze methode ook in Leiden te gaan toepassen", aldus Jonas. „We hebben hier de kennis. We moeten alleen wel elektro den hebben en stimulatoren. Daarvoor worden nu contac ten gelegd met een Ameri kaanse firma. Rolstoel De elektrostimulatie is vooral een uitkomst voor mensen in een rolstoel, mensen met een zogenaamde dwarslesie. „Hun ruggemerg is beschadigd en daardoor vallen alle signalen beneden de lever uit. Ze heb ben dus ook geen controle over hun blaas en moeten op alternatieve manieren worden geholpen. Ze krijgen bijvoor beeld luiers, of een catheter. Ook is het mogelijk om bij voorbeeld met bepaalde medi cijnen de gestoorde blaasfunc- tie te herstellen. Maar bij som mige patiënten helpt dit alle maal niet, en zij zouden kun nen worden geholpen op deze manier". Jonas zegt: „Het is echt de bedoeling dat we deze methode pas toepassen, als alle andere mogelijkheden niet blijken te helpen". De Leidse hoogleraar gaat ervan uit dat het ziekenfonds deze ingreep vergoedt: „Ook andere stimu latoren worden vergoed, zoals pijnbestrijders of stimulatoren die ervoor zorgen dat de voet omhoog gaat tijdens het lopen. Maar", zegt hij, „alles is nu nog in een klinisch-experi- menteel stadium, zoals wij dat noemen". Wanneer de metho de daadwerkelijk in Leiden wordt toegepast, kan hij niet zeggen. Tanagho heeft de af gelopen anderhalf jaar twintig patiënten op deze manier be handeld. Jonas benadrukt dat de me thode niet alleen kan worden toegepast bij patiënten met een slecht werkende blaas. „Ook voor patiënten die hun urine constant laten lopen, kan het een uitkomst betekenen. Het is namelijk ook mogelijk om de sluitspier te stimuleren". Het symposium over chirurgi sche methoden bij urologie werd georganiseerd door de Boerhaavecommissie voor pos tacademisch onderwijs. Twee honderd urologen uit Europa, Japan en Amerika konden gis teren en vandaag in een colle gezaal 15 operaties volgen via zes monitoren en een beeld scherm. Ook was er een direc te geluidsverbinding met drie operatiekamers, zodat de uro logen konden praten met «n vragen konden stellen aan de chirurgen. „Het is alsof ze in de operatiekamer staan", weet Jonas. „Alle patiënten hebben hiervoor toestemming gege ven. Voorop staat natuurlijk de patiëntenzorg". Nierstenen In de collegezaal van het AZL zelf werd gistermiddageen in greep uitgevoerd met het nieuwste type niersteenver gruizer. Het was voor de eerste maal, dat zo'n apparaat in Ne derland werd gebruikt. „Het gaat hier om de nieuwe gene ratie steenvergruizers", vertelt Jonas. „Op dit moment staat in Rotterdam „het bad". De twee Amsterdamse ziekenhuizen hebben juist vorige week be sloten een nieuw type vergrui- zer aan te schaffen. Ook Lei den is bezig zo'n nieuwe ver- gruizer binnen te halen". Bij behandeling met een nier steenvergruizer worden stenen vernietigd met behulp van schokgolven. Volgens product manager D. Jongejan van de firma die dit apparaat maakt, is het voordeel van deze ma chine dat „bouwkundige voor zieningen niet nodig zijn. Je hoeft eigenlijk alleen maar een waterkraan en een stopcontact in de buurt te hebben". Boven dien „hoeft de patiënt niet on der narcose, ook een plaatselij ke verdoving is niet nodig. De ingreep is pijnloos", aldus Jon gejan. „Het kan gebeuren dat de patiënt kleine prikjes voelt, maar dat hoeft niet". Het ap paraat, dat nu in Homburg- Saar en in Wenen wordt ge bruikt, kost 2,3 miljoen gulden. Jongejan verwacht dat binnen een of twee jaar vier tot zes van dit type vergruizers in Ne derland zullen worden ge bruikt. Ook werden operaties uitge voerd waarbij darmgedeelten de blaas moesten vervangen. Voorts werden de psychische en lichamelijke oorzaken van potentiestoornissen behandeld. zwaardere zaken die samen gevat worden als misdrijven. In overleg met de procureur- generaal is vastgesteld bij welke misdrijven voortaan een boete door de politie in Leiden en Delft mag worden aangeboden. Het gaat om winkeldiefstallen, diefstal van fietsen of bromfietsen, andere eenvoudige diefstal len (met uitsluiting van zak kenrollerij), vernielingen en beschadigingen, het rijden onder invloed, het rijden met of aanbrengen van een vals kenteken en rijden tijdens een rijverbod. Wie onder in vloed van alcohol een aanrij ding veroorzaakt, wordt zoals gebruikelijk vervolgd. Dege ne, die in Leiden of Delft doorrijdt na een aanrijding krijgt ook de mogelijkheid vervolging af te kopen, maar dat geldt alleen voor die ge vallen waar de schade be perkt is. Het door de politie aanbieden van een boete gebeurt alleen indien de verdachte bekent, ouder dan 18 jaar is, de zaak dusdanig eenvoudig is dat geen nader onderzoek door dë politie of justitie nodig is en de dader de laatste drie ja ren niet met de politie voor een soortgelijk feit in4 aanra king is geweest. „Junkies die steeds weer worden betrapt op winkeldiefstallen vallen er dus niet onder", erkende de officier. Verder moet in die gevallen waar schade is veroorzaakt door vernielin gen de schade zijn vergoed of hetgeen is gestolen terugge geven aan de eigenaar. De hoogte van de boete hangt af van het gepleegde misdrijf. Bij rijden onder in vloed zal de boete afhangen van het promillage, maar wel lager zijn dan de boete die een officier van justitie zou aanbieden. Wanneer het pro millage hoger ligt dan 1,3 biedt justitie overigens geen boete aan, maar wordt de verdachte voor de rechter ge bracht. Wanneer het om dief stallen gaat, wordt gedacht aan een boete die twee maal de waarde van de gestolen goederen betreft met een mi nimum van 50 of 100 gulden. „Dat minimum is nog niet vastgesteld", aldus mevrouw Klopper-Gerretsen. Degene, die een misdrijf be gaat, kan de boete niet vol doen aan de desbetreffende agent, maar zal daarvoor naar het politiebureau moe ten. Alleen een speciale hulp officier van justitie (in de praktijk een kaderlid van het politiekorps) heeft die be voegdheid. jfervolg van voorpagina) drijf begaat onmiddellijk „lik op stuk krijgt". „Het duurt nu geen maanden meer voor dat een zaak is afgewikkeld". Dat zou preventief kunnen werken. In heel Nederland biedf het openbaar ministerie nu al de mogelijkheid simpele over tredingen zoals een parkeero- vertreding af te kopen door met een acceptgirokaart een boete të betalen. Het arron dissement Den Haag waar ook Leidën en Delft bij ho ren, wil nu bekijken of een dergelijk systeem ook zijn diensten kan bewijzen bij Bestuurders die onder invloed van alcohol verkeren, kunnen vervolging voortaan voorkomen door een boete te betalen, die door de politie wordt opgelegd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11