'arlement België valt »ver smeergeld-affaire p VS en Israël ontkennen krachtig gevangenenruil Besmet melkpoeder op militaire terreinen Arafat wil actie van VN CDERLANDS BEDRIJF BENADEELD Aanval Israël op PLO-doelen Rood en groen in Hessen hebben spijt BUITENLAND CeidócSou/umt DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 5 nemen euwe kernproef ITADA De Verenigde Staten ben in de Nevada-woestijn op- iw een kernlading tot explosie racht. Het was hun tweede van jaar. Na de vorige Amerikaanse nproef, op 3 februari, maakte de jet-Unie bekend dat zij zich niet Ir gebonden achtte aan haar in ustus 1985 genomen besluit van jere kernproeven af te zien, de Amerikanen dit ook zou- doen. Maar volgens Washing- kan dat pas wanneer de Vere- Je Staten hun achterstand op dit jed hebben ingehaald. Giscard wil president van Europa worden PARIJS De voormalige Fran se president Valéry Giscard d'Es- taing heeft bekendgemaakt dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen van 1988. In een televisievraag gesprek zei Giscard dat hij „al ge diend heeft. Het is nu aan ande ren om te dienen". Giscard zei verder dat de Europese Gemeen schap naar zijn oordeel een presi dent moet hebben. Op de opmer king van de interviewster dat Giscard duidelijk belangstelling heeft voor die post, ging de ex- president verder niet in. „Kohl ging akkoord met onderzeeërs voor Zuid-Afrika" BONN Volgens een notitie van de toen malige werfdirecteur, waar het Westduitse persbureau DPA de hand op heeft weten te leggen, keurden bondskanselier Helmut Kohl en de Beierse premier Franz Josef Strauss in juli 1984 de illegale verkoop van bouwtekeningen voor onderzeeërs aan Zuid-Afrika goed. Zo'n levering is verbo den krachtens het wapenembargo van de VN tegen Zuid-Afrika. Een parlementaire onderzoekscommissie in Bonn onderzoekt in welke mate de regering hiervan op de hoogte was. Regeringsfunctionarissen heb ben tot dusverre verklaard dat er geen en kele toestemming voor de verkoop van de tekeningen is gegeven. Politie pakt gewapende man voor deur van Charles en Diana LONDEN Een gemaskerde man heeft gistermorgen, gewapend met een hamer en een mes, tevergeefs gepro beerd binnen te dringen in Kensington Palace, waar prins Charles, prinses Diana en een aantal andere leden van het Britse koninklijk huis op dat moment verble ven. Volgens Soctland Yard verwondde de man twee politiemannen, alvorens hij ontwapend kon worden en werd gearresteerd. Het 17e eeuwse paleis aan de west zijde van Kensington Gardens is de hoofdstedelijke re sidentie van de prins en prinses van Wales en hun kin deren, prinses Margaret, de hertog en hertogin van Gloucester en prins en prinses Michael van Kent. Met uitzondering van prinses Margaret waren alle leden van de koninklijke familie aanwezig in het paleis. De dader, een 27-jarige werkloze uit Berkshire, ten westen van Londen, is vanmorgen voorgeleid aan de rechter op beschuldiging van beraming van een inbraak en het toebrengen van lichamelijk letsel. „Kleine" criminaliteit GÖTENBURG In de Zweedse stad Götenburg heeft een jongen van zeven 1.000 kronen (330 gulden) geroofd uit de kas van een kiosk, ter wijl zijn maatje van 14 de kioskhouder met een speel goedpistool onder schot hield. De twee werden korte tijd la ter aangehouden. Het is niet het enige geval van „kleine" criminaliteit in Götenburg: Vier gewapende jongens, 10 tot 14 jaar oud, overvielen een winkel en maakten eveneens 1.000 kronen buit. Volgens de politie zijn deze daders nog niet gegrepen. Teheran: VS gaven telefoonnummer Reagan TEHERAN De Verenigde Staten hebben „en kele dagen geleden" geprobeerd contact te leg gen met Iran, verklaarde gisteren de voorzitter van het Iraanse parlement, Hashemi Rafsanjani. Washington heeft het bericht als „absurd" van de hand gewezen. „Via een bemiddelaar gaven zij ons een telefoonnummer waarop wij direct in contact konden treden met president Reagan", verklaarde Rasfanjani. De voorzitter van het parlement onthulde niet hoe Iran op het aanbod heeft gereageerd. Wel zei hij dat het Amerikaan se aanbod de „wanhoop" van een supermogend heid aantoont. Er is geen enkel contact, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken. Het verhaal is „grotesk" en uit de duim gezogen. Uaatsi 'an onze correspondent j||| W Frans Boogaard) fSSEL Het Belgi- parlement wil een igaand onderzoek naar 5?! smeergeld-affaire, die aantal Belgische mili- n 22 miljoen gulden opgeleverd en het lerlandse bedrijf Euro- uit Zaandam een itische legerorder 't gekost. skundigen Feptisch =Ver snelle ing SDI erkj ïzelSHINGTON Een ïfciend aantal Ameri- ise wapen-deskundi- is zeer sceptisch over tiestnogelijkheden om bin- i een periode van tien uz onderdelen van het dedigingsschild in de nte (SDI) te verwezen- Volgens minister lost. defensie Weinberger lij het onderzoek naar een doorbraak geno- °errd, die de invoering oeri een eerste deel van j Wars ruim voor het lie van deze eeuw mo- is vjjk zou maken. )5,j die snelle invoering van mogeliik te maken, zou Amerikaanse ministerie lefensie de technische ei- laag hebben geschroefd, door het ontbreken van iterst verfijnde technologi- middelen waarvan tot 'er sprake was, zoals laser- in, supergevoelige sensors [ecomputeriseerde opspo- en coördinatiesystemen, iet systeem de bevolking ige na niet afdoende be nen. Volgens sommige iundigen zou zo'n SDI-sy- m, een flauwe afspiegeling wat aanvankelijk als Star ts gepresenteerd werd, jvelijks militaire waarde ïrstie Amerikaanse regering ijdt intussen een verwoede Keiissie over de vraag, of de het ABM-verdrag ruimer Iten interpreteren. Zo'n )vehere uitleg van dit akkoord :_J>eperking van anti-raket- J tmen zou uitgebreide proe met SDI mogelijk maken, is zeer tegen de zin van Wkou. 1 de westerse bondgenoten de VS en leden van het brikaanse Congres hebben tegering-Reagan gevraagd raan de strikte uitleg van verdrag te houden. Maar ens het hoofd van het rikaanse Bureau voor •enbeheersing en Ontwa- tng, Kenneth Adelman, Den de bondgenoten er mee te maken hoe Was- •n het ABM-verdrag in teert. „Het is leuk om de jQ^Jpunten van de bondgeno- kennen en zo, maar het prettiger om standpunten de bondgenoten te nebben r kwesties waar zij meer weten", aldus Adelman. In het geding waren 114.000 projectielen voor het leger, die in 85 werden besteld en die een waarde vertegenwoordig den van 330 miljoen gulden. Hoewel de Nederlandse leve rancier het materiaal goedko per kon leveren en vergaande toezeggingen deed over het in schakelen van Belgische be drijven, werd de order gegund aan het Amerikaanse General Defence Corporation. De Nederlandse staatssecreta ris van defensie Van Houwe- lingen verklaarde in de zomer van '85, dat Eurometaal op een weinig nette manier uit de markt was geprijsd. Dat kwam hem toen nog op heftige verwijten van zijn toenmalige Belgische collega Vreven te staan, die voor de tv veel misbaar maakte over de woorden van Van Hou welin gen. De huidige defensieminis ter De Donnéa deed gisteren niet de minste moeite het be leid van zijn voorganger te dekken. Openlijk verklaarde hij zich akkoord met oppositieleider Tobback, dat voortaan de rol van „de generaals" bi/defen sie-aankopen tot een mini mum moet worden beperkt. De zaak is sinds kort in han den van het gerecht, dat ook al voor informatie bii de FBI heeft aangeklopt. Onderzocht zal worden of behalve militai ren, ook burgers in het smeer geld hebben gedeeld. De Donnéa wil verder probe ren de borgsommen die het Amerikaanse bedriif heeft ge stort kunnen worden geblok keerd. Daarnaast overweegt hij een gerechtelijke procedure om de belangen van de staat te waarborgen. Rustdag op St Maarten Saba is vandaag het volgende reisdoel van ko ningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander tij dens hun werk bezoek aan de Nederlandse An tillen. Gisteren had het konink lijk bezoek een rustige dag op St Maarten, de uitvalsbasis voor de bezoeken aan Saba en St. Eustatius (mor gen). In de och tend bezochten de leden van het koninklijk huis enkele scholen en hotels, terwijl ze de middag vrijaf hadden. Wellicht dat Wil lem Alexander wat heeft zitten oefenen op de „steelband- drum", die hij eerder op de dag kreeg aan geboden. Op de vraag van de prins of de „drum" ook ge stemd kon wor den antwoordde de leider van de steel band: „Stuur maar een ticket, dan kom ik het wel voor je doen". Duitse demonstranten hebben gisteren een trein met radioactieve melkpoeder tegengehouden. De melkpoeder is echter toch aangekomen op een legerterrein bij de Duitse stad Meppen. ONDANKS PROTESTEN MEPPEN Op twee mi litaire terreinen in West- Duitsland ligt sinds giste ren rond 4.800 ton radio actief melkpoeder. Het is afkomstig van melkvee, dat is gevoerd met vee voer dat was besmet na de kernramp in Tsjernobyl. 3.000 Ton is dinsdagnacht per trein overgebracht naar een militair terrein in Meppen, een stad in het noordwesten van de Bondsrepubliek, op 20 kilo meter van de Nederlandse grens. Zo'n 300 demonstranten probeerden het vervoer van het melkpoeder te beletten door op de rails te gaan liggen, maar ze werden door de poli tie verwijderd. De treinen lie pen vertraging op. Het melkpoeder was bestemd voor export naar Egypte, maar dat land weigerde het in ont vangst te nemen, toen vorige maand werd ontdekt dat het radio-actief was. Er zijn in het melkpoeder stralingsniveau's tot bijna 6.000 bequerel geme ten; volgens de normen van de EG is 600 bequerel het maxi maal toelaatbare niveau. Nog eens 1.800 ton besmet poeder ligt nu opgeslagen in een han gar op een terrein van de luchtmacht in Beieren. De Westduitsers zitten nu be hoorlijk in hun maag met de vraag wat er met het melkpoe der moet gebeuren. Beieren heeft geweigerd het te vernie tigen, omdat deze deelstaat vindt dat de straling tot aan vaardbare niveau's kan wor den teruggebracht door het te vermengen met ander vee- De Westduitse minister van milieu Walter Wallmann heeft naar verluidt plannen om het poeder te begraven op een stortplaats. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET Het Franse dag blad Le Monde citeerde PLO- leider Jasser Arafat, die zou hebben verklaard dat de Vere nigde Naties in actie moeten komen om een einde te maken aan het lijden van de Palestij- nen in de kampen. Het officiële Libische persbu reau maakte melding van een oproep van de Libische leider Khaddafy aan de Syrische president Assad, om tussenbei de te komen en „de levens van duizenden Palestijnen te red den die met de dood worden bedreigd". De sji'itische strijders hebben gisteren geweigerd de voedsel voorraden tot Bourj el-Baraj- neh toe te laten, tot de Pales tijnen de gebieden hebben ont ruimd die zij hebben ingeno men buiten hun kampen in Zuid-Libanon. Het linkse dagblad As-Safir zei dat de in Syrië gesloten be standsovereenkomst opriep tot teruggave aan Amal van Pale stijnse stellingen bij de Grieks- orthodoxe stad Maghdousheh in Zuid-Libanon. De strategische steunpunten, die vroeger door Amal werden gebruikt om de Palestijnse kampen Ein El-Hilweh en Mieh Mieh in Sidon onder vuur te nemen, werden op 24 november door de Palestijnen veroverd. De Palestijnen hebben zich bij herhaling bereid verklaard hun stellingen aan neutrale linkse milities over te dragen, maar weigeren de strategische stad, die de kustweg tussen Si- don en Tyrus beheerst, weer aan Amal over te laten. Palestijnse commandanten in Sidon zeiden dat zij geen op dracht hadden gekregen zich uit Maghdousheh terug te trekken. PLO-leider Arafat, wiens aan hangers de kampen verdedi gen, is niet bij het totstandko men van het akkoord betrok ken geweest. Volgens onaf hankelijke waarnemers is elke overeenkomst die Arafat's ze gen ontbeert gedoemd te mis lukken. Minister van justitie en Amal- leider Berri zei dat hij de be lofte had gekregen dat de Pa lestijnen hun terugtrekking gisteren zouden voltooien en dat de Amal de stellingen ten oosten van Sidon zou terug krijgen. „Als dat gebeurt, hef fen wij de belegering van de kampen vandaag op". JERUZALEM Israël en de Verenigde Staten heb ben gisteren andermaal uitdrukkelijk ontkend, dat gesproken wordt over de mogelijke vrijlating van Arabische gevange nen in ruil voor de vrijla ting van gijzelaars in Li banon. De Israëlische krant Davar maakte gisteren vanuit Was hington melding van contac ten tussen de Verenigde Sta ten, Israël, Syrië, Zwitserland, het Rode Kruis, de Amal en andere milities over een moge lijke ruil van alle westerse gij zelaars in Beiroet en een Israë lische piloot tegen 400 in Israël gevangen zittende Arabieren. In Israël wordt steeds meer druk op de regering uitgeoe fend een gevangenenruil uit te sluiten. Zes Israëlische fami lies, van wie verwanten de dood hebben gevonden bij aanvallen door Palestijnse guerrillastrijders, vroegen gis teren het Hooggerechtshof een mogelijke ruil tegen te gaan. Het linkse weekblad Koteret Rashit drong er bij de Israëli sche regering op aan om niet over de vrijlating van Ameri kaanse gijzelaars te onderhan delen, omdat deze mensen uit vrije wil naar Beiroet waren gekomen en niemand hen had gevraagd daar te blijven. „Waarom moet Israël voor hun avonturisme boeten?", vroeg het blad zich af. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren nog eens gezegd dat Washington geen zaken doet met terroristen. De VS willen ook niet dat Israël noch een ander land het op een akkoordje gooien met de ontvoerders in Libanon om de giizelaars vrij te krijgen. Woordvoerder Marlin Fitzwa- ter van het Witte Huis erken de overigens dat de geheime wapenverkopen aan Iran in dit verband „een probleem" zijn. Deze waren bedoeld om Amerikaanse gijzelaars in Li banon vrij te krijgen. —ip Alles samen Carol Killian (links) en haar zus Christi hebben er een handje van veel samen te doen. Eergisteren kregen ze op dezelfde dag een baby. Dat was overigens niet voor het eerst. Nauwelijks twee jaar geleden kregen de zusjes ook op dezelfde dag hun eerste kind. BEIROET Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben van daag bij het eerste ochtend krieken een aanval uitgevoerd, op Palestijnse guerrillabases in de heuvels ten zuidoosten van de Libanese havenstad Sidon. De aanval op doelen in het vluchtelingenkamp Mieh Mieh en de aangrenzende wijk Ein el-Dilb vond plaats door vier jachtbommenwerpers, die tij dens twee duikvluchten bom men afwierpen. Er zijn men sen gewond geraakt. Volgens het Israëlische opperbevel wa ren gebouwen aangevallen die gebruikt werden als guerrilla hoofdkwartier. Volgens de po litie in Sidon hoorden de ge bouwen aan de Fatah-groep van PLO-leider Jasser Arafat. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Zowel de socia listen als de Groenen in Hessen betreuren nu al, dat de rood-groene rege ringscoalitie in deze Duit se deelstaat is opgeblazen. Weliswaar geven ze el kaar van het gebeurde nog de schuld, maar tege lijk pleiten de kopstukken in beide partijen alweer voor een nieuwe rood- -groene coalitie. Voor een nieuw rood-groen tijdperk in Hessen lijkt de kans overigens klein. De christen-democratische CDU en de liberale FDP ruiken hun kans. Ze hebben elkaar al hun liefde verklaard om in een rechtse coalitie na de verkie zing van 5 april het roer over te kunnen nemen. Zo'n aflossing van de wacht levert voor Hessen exact op, wat zowel de socialisten als de Groenen hadden willen voor komen: vrij spel voor de nu cleaire bedrijven in Hanau en Biblis. De Hessische CDU-lijst- trekker Walter Wallmann, nog geen jaar geleden burge meester van Frankfurt en nu in Bonn minister van milieu en reactorveiligheid, is een warm voorstander van kern energie. Winnen de rechtse partijen de verkiezingen, dan wordt Wall mann minister-president. De plutoniumverwerkende brandstofelementenfabriek Alkem in Hanau krijgt dan ze ker haar bedrijfsvergunning. En die gaat dan aanzienlijk verder dan de beperkte ver gunning die de socialisten had den willen verlenen en die voor de Groenen al aanleiding was om uit de regering te stap pen. Het tragische is, dat de Groe nen pas na het verbreken van de samenwerking met de SPD goed door hebben gekregen dat niet de regering en het parlement in de deelstaat Hes sen, maar dezelfde instanties in Bonn bepalen wat er op nu cleair gebied in Hessen ge beurt. In Bonn hebben de Unionspartijen en de liberale FDP het voor het zeggen. De linkse meerderheid in Hessen kon de vergunning voor Al kem hoogstens vertragen en inperken, maar niet voorko men. Dat is precies wat de SPD-mi- nister-president Holger Börner en zijn ministers Steger (Eco nomische Zaken) en Kroll- mann (Financiën en plaatsver vanger van zowel Börner als Steger) hebben geprobeerd. De Groenen echter zaten met hun verkiezingsbelofte in de maag. Ze hadden destijds als motto, dat er ten aanzien van kern energie met hen geen zaken vielën te doen. Afscheidscadea u valt verkeerd ELMWOOD PARK De leerlingen van een middelba re school in Elm wood Park hadden het nog zo goed be doeld met hun vertrekkende leraar Engels: een striptease- danseres tijdens een van zijn laatste lessen. Maar de grap werd door de directeur en de betreffende leraar niet zo erg gewaardeerd met als gevolg dat er een rechtszaak komt tegen het agentschap dat de striptease organiseerde en de leerlingen een portie strat krijgen. De leerlingen had den de danseres geboekt, door een naam van iemand uit de schoolleiding te ge bruiken. Daardoor verkeerde het agentschap, zo werd ver klaard, in de veronderstel ling dat de schoolleiding ach ter de afscheidsgrap stond.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7