Belgische controle op hormonen in vlees wordt verscherpt Wachtmeester schoot per ongeluk man dood HP Dijkzigt opent afdeling voor harttransplantaties uit de weekbladen deÜRENE HIT „Euthanasienetwerk" is de politiek allang voor DE TIJD ^JNENLAND Qtidó&Qowuvnt DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 zr^pels: vlag uit bij blijven Dollardhaven I (HAAG De Nederlandse regering steekt ks minister Nijpels (VROM) de vlag uit als (and zou afzien van de aanleg van een Dol- iven bij Emden. De daardoor dreigende mi- fiade deed de bewindsman gisteren tot verba- fan de Kamer tijdens het voortgezette debat jet door de regeringsfracties gesteunde Eems- fd-verdrag verzuchten dat hij die met Duits gesloten overeenkomst „met bloedend hart" digde. Staatssecretaris Van der Linden (Bui- - jdse Zaken), verklaarde dat er weliswaar ne- I e aspecten aan het verdrag kleven, maar dat VI enlange onderhandelingen zeker ook positie- uitaten hadden opgeleverd. Het incident deed »t PvdA-kamerlid, mevrouw De Boois de rijzen of de regering „nog wel met één mond j\ Van der Linden legde vervolgens haastig t Nijpels volgens afspraak handelde. „Examens moeten gelijkwaardiger" ARNHEM De eisen die via de centra le schriftelijke eindexamens aan kandi daten worden gesteld moeten uit een oogpunt van rechtvaardigheid elk jaar hetzelfde zijn. Bij de huidige examens voor lbo, mavo, havo en vwo is dat niet Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) in Arnhem aan het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Volgens het Cito zouden de prestaties van kandida ten jaarlijks vergeleken moeten worden met de prestaties op een „standaardexa men". Deze vergelijking maakt het mo gelijk om examens elk jaar gelijkwaardig te normeren. Het blijkt volgens het insti tuut tot nu toe erg moeilijk om elk jaar examens te maken, die even moeilijk zijn als die van de jaren daarvoor. Gerechtshof verwerpt bezwaar Rienk Kamer tegen dagvaarding AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft het bezwaarschrift dat beleggingsadviseur Rienk Kamer heeft ingediend tegen zijn dagvaar ding verworpen. Dit heeft Kamer gisteren desge vraagd meegedeeld. De beslissing van het hof die daarin de lagere rechter volgt is al enkele weken geleden genomen. Kamer wordt ervan ver dacht via zijn American Land Program vele beleg gers in binnen- en buitenland te hebben opgelicht voor miljoenen guldens. Hij zou hen waardeloze stukken grond hebben verkocht in Amerika. Ka mer werd midden 1985 gedagvaard door het Am sterdamse openbaar ministerie voor oplichting en valsheid in geschrifte. Kamer stelt dat hij in Ame rika al is veroordeeld voor dezelfde feiten en dat de Nederlandse rechter hem hiervoor niet meer mag berechten. Volgens het Amsterdamse open baar ministerie gaat het nu echter om geheel ande re feiten. Woningbouw in 1986 vijf procent omhoog DEN HAAG Vorig jaar zijn ruim 103.000 nieuwe woningen gebouwd, vijf procent meer dan in 1985. Ook waren er in december meer (97.900) woningen in aanbouw dan precies een jaar daarvoor (96.300). Het ministerie van econo mische zaken heeft deze gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren gepubli ceerd: In 1986 is vooral de bouw van vrije-sector- woningen sterk toegenomen (plus 28 procent). In Zuid-Holland werden de meeste nieuwe wonin gen gebouwd (20.600), zij het zes procent minder dan in 1985. Relatief de sterkste stijging van de nieuwbouwproduktie voltrok zich in Zeeland, Friesland en Limburg. De toenemingen bedroe gen er respectievelijk 46, 27 en 26 procent. In Zeeland bestaat een belangrijk deel uit vakantie huisjes. ractievoorzitter in de Eerste Kamer Bas de Gaay Fortman lijn „ceremonieel tenue" uit tijdens de directe uitzending >t Veronica-programma „Tineke". Het „ontkleden" zal deel jitmaken van de spreekbeurten die De Gaay Fortman voor Itenverrkiezingen wil gaan houden. 4 mikt op zeker 27 zetels HAAG - De PvdA acht 27 zetels in de nieuwe Eerste Ka- la de Statenverkiezingen op 18 maart, een reële verwach te winst van 10 zetels in vergelijking met de score 17 ze- in 1982 baseert de partij op de resultaten van de kamerver- gen van mei 1986. 'dA zal volgens campagnestrateeg Van Velzen een linkse 'erheid in de Senaat niet tot inzet maken bij die verkiezin- jaar „als het lukt is het uiteraard meegenomen In tegen- g tot wat het CDA betoogt, wol de PvdA de verkiezingen Ie Provinciale Staten niet op alle fronten loskoppelen van ïjke actuele politiek. [orte: geen extra loonruimte N - Er is op dit moment geen ruimte voor loonsverhoging, it sterker worden van de Nederlandse gulden zouden de eigenlijk omlaag moeten om de export op peil te houden, minister De Korte gisteren op een VVD-bijeenkomst in Met dalende prijzen en de goedkopere dollar is een zeer igde loonontwikkeling eens te meer noodzakelijk, zo hield )rte het liberale gehoor voor. bers: jeugdplan loopt te stroef HINGEN - De uitvoering van het plan dat alle werkloze ren tot 21 jaar aan een baan of stageplaats moet helpen, Ipt „te stroef en te stroperig". Er moet snel een aantal ex- enten op gang komen maar dat is zeker niet alleen een van politiek Den Haag. Premier Lubbers deed met die len gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Gronin- fn dringend beroep op werkgevers, werknemers en de ge-. (en meer haast te zetten achter terugdringing van de \)werkloosheid. Hij zei „blij" te zijn dat het kabinet bestrij en de werkloosheid als hoofddoel heeft gekozen, juist nu ilisering van dat doel stroever verloopt. „Het houdt een \ijke verplichting in, ook aan hen die de voorhanden lig- kansen onvoldoende grijpen iezingskran t in Limburg STRICHT - Commissaris van de koningin in Limburg, dr. imers, heeft gisteren het eerste exemplaar van een speciale jzingskrant Jongeren in alle staten" ontvangen. Deze is in een oplage van 10.000 exemplaren verschenen en is bedoeld voor jongeren op middelbare scholen en instel- voor jeugdwerk. Stichting wil imago Golden Ten opvijzelen NIEUWEGEIN Met de oprichting van de nationa le stichting Golden Ten willen de bona fide casi no-exploitanten het imago van dit spel opvijzelen. De stichting gaat ijveren voor officiële overheidserken ning van Golden-Tencasi- no's, onder meer door de leden te verplichten de spelregels strikt te hante ren. Het van roulette afgeleide Golden-Tenspel is sinds de in troductie in Nederland, begin jaren tachtig, omstreden ge weest. De hamvraag is of het een legaal behendigheids- of een illegaal kansspel is. Neder land telt 150 Golden Ten-casi no's, waarvan er inmiddels zo'n 50 bij de stichting zijn aangesloten. De totale jaarom zet zou zo'n 300 miljoen gulden bedragen. Volgens de stichting biedt de branche aan ongeveer 2000 mensen werk. DEN HAAG De Belgi sche regering gaat „onver wijld" zorgdragen voor een strenge controle op hormoongebruik bij het mesten van runderen en kalveren. Doel is de ex port van absoluut hor- moonvrij vlees naar Ne derland per 20 maart te garanderen. Mocht dat niet lukken, dan zal Ne derland de EG om sanc ties tegen België vragen. Een en ander betekent in het uiterste geval dat de grenzen voor Belgische vlees gesloten worden. Tijdens ambtelijk overleg met Luxemburg en België stemden Minister Braks de Belgen pas in met controle maatregelen nadat minister Braks (Landbouw) zich per soonlijk met de zaak had be moeid. In een „pittig" tele foongesprek met de Belgische staatssecretaris voor Volksge zondheid mevrouw De Mees ter eiste de bewindsman snelle maatregelen, mede gezien het belang van de consument in Nederland en België. De Belgen hebben zich er in het akkoord toe verplicht sy stematisch te gaan controleren op „spuitplekken" zowel bij le vende kalveren en runderen als geslachte. Verder wordt per 25 kalveren en per 400 runderen er één systematisch op hormoongebruik onder zocht. De heer Zegers, hoofdinspec teur bij de Nederlandse veteri naire inspectie, zei „vrij gerust gesteld" te zijn over de contro le aan Belgische zijde. „Ze zijn volledig aan onze eisen tege moet gekomen". Na de openingshandeling maakte minister Deetman (I) een rondleiding door het nieuwe harttrans plantatie-centrum in Rotterdam. ROTTERDAM Patiën ten die in het Academisch Ziekenhuis van Rotter dam een harttransplanta tie ondergaan, kunnen voortaan op de afdeling zelf worden verpleegd in plaats van op de toch al zwaar belaste afdeling Al gemene Heelkunde. De eenheid voor harttrans plantaties van het Thorax centrum in het Dijkzigt- ziekenhuis is gisteren door minister Deetman van wetenschappen geopend. Sedert 1984 hebben in Dijkzigt dertig patiënten een donorhart gekregen. Met verreweg de meeste van hen gaat het goed. Acht patiënten zijn na hun transplantatie weer met hun dagelijkse werkzaamheden (school of werk) begonnen, drie patiënten kwamen te overlijden. Dit jaar heeft mi nister Deetman toestemming gegeven voor nog eens dertig harttransplantaties. In totaal hebben zich bij het Thorax-centrum 153 hartpa tiënten aangemeld. Bij zestien patiënten moet nog een diag nose gestéld worden, 21 pa- tienten overleden tijdens het vooronderzoek en bij 40 pa- tienten bleek een behandeling niet acuut noodzakelijk of niet mogelijk. In het algemeen moet een patiënt die in aan merking wil komen voor een transplantatie tussen de 18 en 50 jaar oud zijn, en in het eind stadium van een hartziekte verkeren. Aan het einde van dit jaar loopt de proefperiode af van het transplantatie-project. Aan de hand van de ervaringen zal de minister beslissen of ook volgend jaar nog dergelijke operaties uitgevoerd mogen worden. IKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp PSP-vragen over schenkingen voor gouden huwelijk DEN HAAG De vrijstelling van het schenkingsrecht voor giften aan de stichting „Gou den huwelijk prinselijk paar" heeft vragen opgeroepen bij het PSP-Kamerlid Van Es. Zij wil van staatssecretaris Ko ning (financiën) de motieven weten waarom de stichting wordt vrijgesteld. Ook wil zij weten hoeveel geld de staat derft of met andere woor den hoeveel door de over heid namens de belastingbeta lers extra aan het nationale geschenk wordt toegevoegd. Ook vraagt Van Es waarom giften van bedrijven aan de stichting voor de vennoot schapsbelasting aftrekbaar worden gemaakt. De schen kingen aan de stichting in Leersum kunnen worden ge daan in het kader van het 50- jarig huwelijk van prinses Ju liana en prins Bernhard. Geen afslanking Ziekenfondsraad AMSTELVEEN Het presi- dium van de Ziekenfondsraad heeft minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur geschreven dat hij niet bevoegd is in te grijpen in het personeelsbestand van de raad. Het presidium bestaat uit vijf raadsleden die afkomstig zijn uit de in de raad vertegen woordigde groeperingen: kroonleden, werkgevers, vak beweging, ziekenfondsen en medewerkers in de gezond heidszorg. Brinkman wil dat de raad 60 arbeidsplaatsen (20 procent van het totaal) inle vert in het kader van de af slanking van de rijksoverheid. Maar volgens het presidium is de inrichting van het secreta riaat een zaak van de raad zelf. BIJ INVAL IN KROMMENIE HAARLEM Een wacht meester van een arresta tie-eenheid van de rijks politie heeft eind vorige maand per ongeluk de 19- jarige J. Molenaar uit Krommenie doodgescho ten, toen hij zijn even wicht verloor. Van een schermutseling of een zelfverdedigingsreactie van de wachtmeester is geen sprake. Dit heeft de Haarlemse offi cier van justitie, mr. Th.P.L. Bot, gisteren meegedeeld. Het Haarlemse parket beraadt zich nog'over de vraag of een ge rechtelijk vooronderzoek moet worden ingesteld. Het arrestatieteam ging op pad nadat bij een schietpartij eerder die dag in Krommenie de 57-jarige mevrouw Konijn werd gedood en haar echtge noot zwaar gewond raakte. De politie was op zoek naar de verdachten, de gebroeders D. De wachtmeester, P.J., betrad, zo blijkt uit het onderzoek, ge wapend met pistool en staaf- lantaren als eerste de woning waar twee personen in bed la gen, naar achteraf bleek Mole naar en zijn vriendin. De poli tieman liep naar het bed en trok aan de dekens om snel zicht te krijgen op hun han den. Molenaar en zijn vriendin werden hierdoor wakker waarbij het slachtoffer half omhoog kwam. De wacht meester is in zijn wankele po sitie op het bed hierdoor uit zijn evenwicht geraakt en ach terover gevallen. Daarbij is, naar hij stelt, zijn vinger per ongeluk om de trekker geko men en moet hij tegelijkertijd onbewust met zijn rechter hand een knijpbeweging heb ben gemaakt waardoor het pis tool afging. Het slachtoffer en zijn vrien din hadden niets met de schietpartij op het echtpaar Konijn te maken. De gebroe ders D. werden elders in de woning zonder problemen aangehouden. „De praktijk van het leven is de politiek weer eens te snel af. Terwijl de Kamer zich nog moet uitspreken over richtlijnen voor en strafbaarstelling van eutha nasie hebben artsen en apo thekers elkaar al gevonden. In alle discretie bouwden zij een netwerk waarin zij el kaar en hun patiënten steu nen en helpen". „De arts vergewist zich van de instemming van de fami lie, vult op de papieren een natuurlijke doodsoorzaak in en zorgt van tevoren dat hij de sleutel van het sterfhuis heeft. Zodat hij na de dood het bewijsstuk een apo thekersflesje kan „ont vreemden". De apotheker levert het euthanaticum en zet op de rekening een mid del dat geen argwaan kan wekken", zo meldt Vrij Ne derland. Uitgebreid vertelt een arts over hoe „het" gaat. Welke gevoelens er in het geding zijn. Welke middelen nodig zijn voor euthanasie en welke doseringen. „Wat de overheid in Fokker heeft gestopt, 1,1 miljard gulden, dat heb ik afge schreven. Fokker zal het no dig hebben om te herstruc tureren. Er is geen weg te rug meer, net als bij de RSV-affaire. Laten overheid en bedrijf elkaar recht in de ogen kijken en zeggen: zo gaat het niet meer, dit is niet op te brengen. Alleen in een internationaal samenwer kingsverband kan Fokker blijven bestaan", aldus Dick Tommei (D66) tegenover VN. In het kleurkatern „De ko ning van de Klucht", John Lanting met zijn (ongesubsi dieerde) Theater van de lach. vakbondsdeskundige dr. T. Jonkergouw, die gepro moveerd is op de vakbewe ging- „Geen dorp dat zoveel con tact heeft met de buitenwe reld en tegelijkertijd zó be sloten is in zijn eigen cultuur als Volendam. Een niet al leen dank zij het miljoenen- toerisme welvarend dorp van keiharde werkers die al tijd in alles voor elkaar klaar staan, maar evengoed ook in alles met elkaar wed ijveren", aldus De Tijd, in een uitgebreide reportage over het palingdorp. IXSEVIERS „Als Gullit zijn kunsten op de Italiaanse velden ver toont, zal de kassa helemaal op tilt slaan". „Ruud is een van de beste na-oorlogse premiers", zegt een CDA'er, „maar hij is be paald hardvochtig". Zo nu en dan klinkt er gemor op over „de zonnekoning" van het CDA, aldus de Haagse Post. Zelfs in het CDA. dat echter niet vergeten is dat Lubbers maar liefst 54 zetels verover de. Af en toe doet of zegt Lubbers echter dingen die ook bij zijn ministers niet goed vallen. Het blad geeft voorbeelden van boze be windslieden. Zo werd de vice-premier door Lubbers vreselijk in de hoek gezet in de affaire-Hirohito. Het re sultaat daarvan was, dat De Korte door de pers werd aangewezen als de politieke kneus van het jaar. Een (anonieme) VVD'er: „Lub bers heeft Rudolf vertrapt. Hij is gewoon een slecht mens". Er leeft verbetenheid in de VVD-gelederen, zo concludeert de HP. Sportsterren als geldmachi- nes. Evert van Benthem, Ruud Gullit en Arnold Van- derlijde scoren hoog in dit opzicht, zij het dat de bedra gen die er in het buitenland mee verdiend worden aan merkelijk hoger liggen. Mar keting- en reclamemensen laten zich lovend uit over de voordelen van Ruud Gullit: ,„En als hij zijn kunsten straks op de Italiaanse vel den vertoont, zal de kassa helemaal op tilt slaan. Dan kunnen we zijn uitstraling internationaal gaan ontwik kelen". „Dé FNV bestaat niet meer", is de harde conclusie van De Tijd. De ruzies tussen de verschillende FN V-bonden zijn niet van de lucht. De FNV verliest leden alsof het niks is. Het kabinet over speelt de vakbeweging. Volgende week wordt ont huld hoe het tot het jaar 2000 verder moet met de vakbeweging. De redding moet komen van de werf kracht. De FNV zal zich sterk maken voor het indivi duele lid. Er komen vak bondswinkels en de FNV wordt lid-vriendelijk. Een soort sociale ANWB. Het ge jammer over de FNV van nu is echter alom. „De FNV is rijp voor een sterfhuisconstructie, het is een gepasseerd station", zegt „De smog is terug" meldt El- seviers Magazine, met daaronder een luguber plaatje: een doodshoofd met een masker voor mond en neus. Het verhaal zelf is ook niet vrolijk. De krachtige in dustrialisatie van het Oost blok in het afgelopen decen nium is er een belangrijke oorzaak van dat Nederland opeens weer te maken kreeg met het weggewaande spook van de luchtvervuiling, zo stelt het blad. In West-Europa immers zijn de elektriciteitscentrales voorzien van rookgasont zwaveling, in het Oostblok niet Er zijn volgens EM aanwijzingen dat er, door de concentraties die ook in Ne derland voorkomen, een verhoogde sterfte, met name onder kinderen en mensen met astma en bronchitis, kan optreden. „Het ministerie van stress", binnenlandse zaken, veel te doen, weinig te vertellen, al dus EM. Minister Rietkerk stierf in het harnas aan een hartaanval, minister Van Dijk heeft net een (succes volle) hartoperatie achter de rug. Ex-staatssecretaris Van Amelsvoort: „Toen ik aan een paar ambtenaren vroeg of een bepaalde klus een week later af kon zijn, werd ik aangekeken alsof ik gek geworden was. „Het jaar is nog niet om", zo zeiden die ambtenaren, dus waarom die haast?" In de Liberale Internationa le is een burgeroorlog ont staan, zo verkneukelt zich hoofdredacteur Martin van Amerongen van de Groene Amsterdammer. De VVD heeft laten weten niet langer met de Oostenrijkse FPÖ in dezelfde organisatie te wil len zitten. De reden is dat de partij van Jörg Haider niet liberaal, ja, misschien zelfs wel fascistoïde is. Haider ging onlangs in elk geval on der ..Sieg Heil-geroep" op de Oostenrijkse schouders. Voor de VVD levert het weer een moeilijk probleem op, waarover nog een hard gevecht moet worden ge voerd. De kraakbeweging aan de vooravond van haar laatste offensief. Politieke partijen en media zijn unaniem in hun mening: geweld en ver nielingen kunnen niet lan ger door de beugel. „Zijn krakers eigenlijk „net ver wende kinderen", die geen grenzen kennen?" Heeft een klein groepje „he- avo's", met een voorliefde voor molotov-cocktails de kraakbeweging nu in han den of zijn dit slechts gru welverhalen? vraagt De Groene zich af. De Nijmeeg se criminoloog Zwanenburg over de „harde" krakers: „Ze moeten flink te grazen worden genomen". De feministische theologie houdt nog steeds de gemoe deren bezig. Kardinaal Si- monis sprak zich er onlangs over uit, in Hervormd Ne derland komen de theolo gen dr. Tine Halkes en dr. Henk Berkhof er nog eens op terug. Berkhof: „Er wordt altijd ge zegd: „Veel van wat jullie mannen typisch vrouwelijk noemen is sociaal bepaald. Het is gewoon niet waar dat vrouwen minder geschikt zijn om monteur te worden en mannen om verpleger te worden". Maar als de eman cipatiebeweging er nu zo'n nadruk op legt dat er veel meer meisjes naar techni sche opleidingen moeten, of dat er veel meer vrouwen moeten solliciteren als schooldirecteur, en ze blij ken het niet te willen! Dan zeg ik: Jullie zijn bezig een grens te overschrijden, want er is blijkbaar ook iets dat tot de natuur behoort". Halkes: „Ik heb gezegd dat als God „persoon" i§, en dus een bepaalde geslachtelijk heid overstijgt, we zowel in vaderlijke als moederlijke, en zowel in mannelijke als vrouwelijke beelden over God moeten spreken. Ik ben er niet voor God nu ineens de grote vrouw te maken, hoewel hij natuurlijk heel lang voor velen een grote, oude man is geweest". MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5