Afslanking Rijk vergt van ambtenaar veel mobiliteit Kamer eist 10 miljoen voor behoud middag-tv ppeniucht- fiuseum mag jn april |ewoon open Ontsnapten gijzelden ook andere mensen binnenland mP Mies in Siandstad Lemen ewj) toe Rechtbank toestemming gevraagd voor euthanasie Werkloosheid gestegen ,°sak I I Automatisering politie vergt grote investering Vut zaak van cao partijen EcidóeSowra/rit DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 nd beneden Ie automatische post- jprafdelino van de PTT /volle is gisteren een I deel van het plafond beneden gekomen, ravage onstond ver- tnn-JeHjk als gevolg van "constructiefout. Het nau%intoor werd vorig 'indtigebouwd. Omdat het itischns de lunchpauze ge- id-Lifle. deden zich geen In h£on,''ke ongelukken p Er werken normaal en.^0 mensen op de sor- SJ1 Afdeling. De PTT is in- els overgeschakeld andwerk wat voor eni- uitzijrtraging in de bezor- r vriizal leiden. Kamervragen over herscholing vrouwen DEN HAAG De PvdA-kamerleden Van Nieuwenhoven en Ter Veld heb ben minister De Graaf van sociale za ken schriftelijk gevraagd waarom Ge westelijke Arbeidsbureaus werkzoe kende vrouwen van boven de veertig jaar geen her-, om- en bijscholing meer aanbieden. Zij verwijzen naar een toe zegging van enige jaren geleden aan de vaste Kamercommissie voor sociale za ken dat bezien zou worden of er een wettelijke regeling ter bescherming van sollicitanten moest komen, waarbij door de regering werd benadrukt dat niet-functionele eisen, zoals veelal de leeftijd, niet gesteld zouden mogen worden bij het werven en selecteren van werknemers. Meineed vriend bijstandsvrouw MAASTRICHT Onder grote be roering is gisteren in Maastricht een getuige in de rechtszaak tegen een bijstandsvrouw uit Urmond ter plek ke aangehouden wegens meineed. In de rechtszaak ging het om geknoei met formulieren die de vrouw moest invullen voor de sociale dienst. De gearresteerde man was een vriend van haar. Zijn getuigenis was van be lang omdat de vrouw volgens officier van justitie J. van Opstal zijn inwo ning bij haar verzwegen zou hebben. Toen hij onder ede verklaarde slechts één, hooguit twee keer in de woning van de vrouw te hebben geslapen, ging dat er bij de officier niet in en volgde de aanhouding. en zij» ïensa die f n Zuf HAAG De files tl vafe wegen in de Rand- de t zijn - vooral door de najomische groei - in de wegte maanden met 30 bevent toegenomen. Die geleid in een toena pel yvan het autoverkeer zeven procent. aangter Smit-Kroes maakt grote zorgen over de be- istenparheid van de Randstad, de de meeste economische /ordite'ten P*aats vinden en .[het geld voor onze eco- enailg worcjt verdiend. De be- 1 huisvrouw heeft gisteren ïrst drie Randstad-provin- e co(n de vier grote steden af- n dien gemaakt om samen jingen voor de problemen Tie Randstad uit te wer- v®,We moeten de kip die de plarfen eieren legt niet te wei den, loer geven. Als de Rand- ;n v#kcht bereikbaar is, ver- va1 we onze Posit*e in West- .fba", aldus Smit-Kroes, f geen regionaal maar een naai en internationaal leem. pjectgroep zal een mobi- ;nario gaan maken Randstad. Bij de te ne- maatregelen wordt ge- aan: prioriteit voor de van nieuwe wegen en ring van bestaande, het benutten van het be- wegennet, voorrang gen i openbaar vervoer waar :euwiet meeste effect heeft en -Alpfericht parkeerbeleid. Idagfter Smit-Kroes: „Auto en n. N>aar vervoer zijn geen op Jiunicerende vaten. Ik ge in vrij autobezit maar of gebruik altijd en overal onnipoet zijn is de vraag. Ver iet z en Waterstaat kan de en ge problemen niet alleen igteifen, hoeveel geld er ook *n iiaan wordt gesmeten. De len iwerking van provincies ieenten is daarvoor no- t loopt spaak als ieder- laar raak doet". Jen iweri »mee riet 1 naar af I ,HET WORDT EEN GIGANTISCHE OPERATIE' HENGELO Als het kabinet van plan is ge dwongen ontslagen bij het overheidsapparaat te voorkomen, dan zullen de ambtenaren daar zelf aan moeten meewerken. Men moet gemakkelijker bereid zijn naar een an dere werkplek te verhui zen, maar ook naar een ander deel van het land. Dat zei minister Smit- Kroes onlangs op een spreekbeurt in Delden. „De mobiliteit is zo langza merhand nul komma nul ge worden", sprak ze op strenge toon. „Het kan niet zo zijn dat iemand die bijvoorbeeld aan de Oosterscheldewerken heeft gewerkt, daar" de rest van zijn loopbaan wenst te blijven omdat z'n gezin daar zo gewend is". Want voor het handhaven van werkgele genheid is mobiliteit buiten gewoon belangrijk, aldus de minister. „Die bereidheid tot mobiliteit zou nul komma nul zijn? Dat lijkt me een loze kreet. Een opmerking die nergens op gebaseerd is. Voor zover mij bekend is daar nooit onder zoek naar gedaan", reageert voorlichter Dammis de Geus van de CFO, de Christelijke Federatie van Overheidsper soneel. Hij ziet het somber in: de komende operatie, waarbij 28.000 arbeidsplaatsen be trokken zijn, zal inderdaad gepaard gaan met de nodige verhuizingen. „Een giganti sche operatie, inclusief het privatiseren en verzelfstandi gen van onderdelen, vooral bij Verkeer en Waterstaat. Onze bestuurders zullen er gek van worden", voorspelt hij. De CFO-woordvoerder er kent dat ook van ambtenaren de nodige flexibiliteit ver wacht mag worden. „We zeg gen: mensen, stel je niet te halsstarrig op, bekijk je ge zinssituatie. En kom je er niet uit, dan is de bond er om hulp te bieden". Wat dat be treft kan het verkeren, weet De Geus uit ervaring. Zo heeft een aantal ambtenaren spijt als haren op hun hoofd dat ze indertijd met de PTT- spreiding van Den Haag naar Groningen zijn meegegaan. Anderen willen voor geen prijs meer naar de Hofstad terug. Verhuizingen in het verleden hebben volgens de woord voerder wel geleerd dat met de belangen van het perso neel niet te lichtvaardig moet worden omgesprongen. De Geus: „De mensen worden in de eerste plaats altijd erg ner veus van verhuisplannen. Geen wonder, want ook als een afdeling maar vijftig ki lometer verplaatst wordt zijn de sociale consequenties enorm. Je zit met kinderen op school, je vrienden, je kennissen". Een werkgever die zegt: „er is hier geen werk meer, dus moet er even snel verkast worden", stelt zich volgens De Geus wel erg hardvochtig op. Redelijke grenzen AbvaKabo-bestuurder San- der den Uyl vertolkt het standpunt van zijn bond nog eens: „Waar banen verdwij nen als gevolg van herschik kingen moeten ambtenaren in het kader van het behoud van de werkgelegenheid be reid zijn binnen redelijke grenzen gelijkwaardige ba nen te aanvaarden". Die re delijke grenzen slaan overi gens niet zozeer op een be paalde afstand. „We hebben er net een uitvoerige discus sie met Binnenlandse Zaken over gehad. De mobiliteit van de ambtenaren zien we niet primair als een geogra fisch gegeven, maar meer in het kader van het vervullen van de beschikbare functies". Ook de AbvaKabo-woord- voerder rept van zeer wisse lende ervaringen bij verhui zingen naar elders: „Sommi gen kunnen het heel goed aan, anderen kampen met problemen. Dat hangt van persoonlijke omstandigheden af". De mobiliteit vormt een onderdeel van het „sociaal flankerend beleid" rond de Tegen de plannen voor de verplaatsing van een aantal PTT- diensten van Den Haag naar Groningen rees in 1984 fel ver zet. Tijdens een grote protestdemonstratie op Het Binnenhof maakte het personeel duidelijk weinig voor een gedwongen verhuizing te voelen. komende afslankingsopera tie, bedoeld om de nadelige persoonlijke consequenties te kunnen opvangen. De kader leden van de ambtenaren bond CFO hebben inmiddels aangekondigd dat het overleg hierover en over de hoofdlij nen van de afslanking vóór de vastgestelde datum op 1 april niet kan worden afge rond. Wat het aspect van de gedwongen overplaatsingen betreft stelt De Geus dat het moeilijk is een algemene re geling overeen te komen. „Elke dienst die inkrimpt heett andere problemen. De bijzondere commissies waarin het overleg tussen het CFO-kader en de top van de departementen is vastgelegd zullen die knelpunten goed in beeld moeten bren gen", aldus de CFO-voorlich- ter. Alternatieven voor over plaatsingen? „Dat hangt van de situatie af. Het is geen taak voor de vakbonden om alternatieven aan te dragen. Wij hebben ervoor te zorgen dat er goede sociale regelin gen komen en dat er geen ge dwongen ontslagen vallen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAA'G Een meerderheid van de Tweede Ka mer, CDA en PvdA, vindt dat de omroepen in elk ge val in de overgangsfase van de invoering van het derde net per 1 oktober, eenmalig tien miljoen uit de algeme ne reserves moeten krijgen om de middag-tv op beide tv-netten te kunnen realiseren. Minister Brinkman van WVC wilde gisteren tijdens het overleg met de Kamer nog geen toezeggingen doen. Vrijwel elke fractie had gisteren wel een oplossing voorhanden, om die tien miljoen boven tafel te krijgen. Brinkman bracht daar telkenmale tegenin, dat de Kamer wat te gemakkelijk er van uit ging dat hier en daar (extra STER-gelden e.d.) nog wel ruimte zou zijn op de omroepbegroting. De bewindsman maakte daarbij de voorlopige conclusies bekend van een onderzoek dat in opdracht van de NOS in uitgevoerd naar de nadelige gevolgen van verdere STER-uitbreiding voor de pers. In de periode '87 tot '90 zou dat de dagbladen 80 tot 100 miljoen aan advertentie-inkomsten gaan kosten, terwijl de weekbladen een strop van 30 tot 40 miljoen te wachten staat. De bewindsman liet daarbij doorschemeren, dat het kabinet de af spraak zal nakomen om naast de compensatieregeling de pers schadeloos te stellen voor de gevolgen van STER-uitbreiding. Brinkman wenst voorts vast te houden aan de invoering van het derde net op 1 oktober aanstaande, ook al kan op dat moment nog niet heel Nederland de zender ontvangen. Verschillende fracties meenden, dat die datum opgeschoven moet worden tot dat alle steunzenders operationeel zijn. Bij de omroepen gaat men ervan uit dat de minister uiteindelijk wel akkoord zal gaan met de overgangsregeling voor de middag- tv. Op beide netten beginnen de uitzendingen dan om 15.30 uur. CDA-woordvoerder Beinema liet gisteren weten dat zijn fractie de tanden zal ontbloten, indien Brinkman blijft weigeren het be drag beschikbaar te stellen. De minister heeft zichzelf inmiddels nog wat bedenk- en overlegtijd verschaft door zijn besluit daar over uit te stellen tot het debat over de omroepbijdrage voor het jaar 1988. ARNHEM De rechtbank in Almelo zal mogelijk nog voor de zomer beslissen of een ver pleeghuis in Haaksbergen de behandeling en verzorging mag staken van een 40-jarige vrouw, die al veertien jaar in coma ligt. Om een dergelijke uitspraak is gevraagd door de echtgenoot van de vrouw, G. Stinissen uit Groningen. Het is voor het eerst dat een Neder landse rechter zich over zo'n zaak zal uitspreken. Volgens de advocaat van Stinissen, mr. C. Sutorius, is het verpleeghuis in Haaksbergen, Het Wieden- broek, alleen na een uitspraak van de rechter bereid te over wegen om de behandeling en verzorging van de comapatiën te te beëindigen. De vrouw raakte veertien jaar geleden in coma door een narcosefout tij dens een bevalling. Vrijwel di rect daarna was volgens mr. Sutorius duidelijk dat er geen uitzicht op herstel meer be stond. DEN HAAG - De werkloos heid is in januari met 7.200 ge stegen ten opzichte van de cember vorig jaar. Eind janua ri stonden 712.500 personen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus. De stijging deed zich alleen voor bij de bij de vrouwen was er een daling. Het is gebruike lijk dat in de wintermaanden de werkloosheid bij mannen toeneemt. De toename is dit jaar veel kleiner dan ver wacht. ItnTNKMAN DOOR DE KNIEËN: in hl 31 J (Van onze 'jarlementaire redactie) u 2Ï HAAG Onder iib druk van de Tweede ,]ier is minister Brink- i gisteren door de !)ën gegaan: de poorten kaI het Openluchtmu- hij[i in Arnhem kunnen heoll april aanstaande ge- e top open, suppoosten t innen weer worden aan- hïmen en het krediet JjjgJ de materiaalkosten linai* gewoon beschik- ewd Om het „gat" van ten— acht miljoen dat in Brink mans bezuinigingsplan wordt geslagen, gedeelte lijk te dekken zullep de toegangsprijzen worden opgetrokken tot het maxi male niveau: van vijf gul den nu naar ongeveer ze ven gulden voor een indi viduele kaart en 14 tot 15 gulden voor een gezins- kaart. Tijdens het spoedoverleg met de Tweede-Kamercommissie van WVC probeerde minister Brinkman gisteren aanvanke lijk nog aan openstelling de voorwaarde te verbinden, dat hij met de Nationale Investe ringsbank (NIB) tot een ak koord zou kunnen komen over' de privatisering van het mu seum. Alle fracties eisten evenwel een duidelijk ja of nee, zonder beperkende voor waarden. „Het museum gaat open, totdat..", zo verwoordde het SGP-kamerlid Van der Vlies het gevoelen van de Ka mer. Uiteindelijk moest Brink man dan ook zwichten en be sluiten tot het volgende: Het museum mag open zon der beperkende voorwaarden; het gat in de bezuiniging van acht miljoen moet elders in de museumwereld tot bezuinigin gen leiden; de gesprekken met provin cie, gemeente en Investerings bank moeten zo snel mogelijk- leiden tot afspraken over pri vatisering van het museum. Na deze toezegging durfden de meeste fracties opgelucht ademhalen. Voorlopig is de lucht geklaard, zij het dat de bezuinigingen op de musea geen gulden minder worden. PPR-woordvoerder Lankhorst was het, die zijn collega's erop wees, dat zij wellicht wat te vroeg victorie kraaien. Hij be titelde Brinkmans rampenac tie als in „slimme truc", die de Kamer vleugellam maakt als het gaat om de beoordeling van nieuwe concrete bezuini gingsvoorstellen. De minister Voorzitter Wor rell van de ka mercommissie voor cultuur (tweede van rechts) op het Binnenhof in ge sprek met een Gelderse delega tie die de belan gen van het Openluchtmu seum in Arnhem komt bepleiten. Rechts museum directeur Puijen- broek. kan dan bij kritiek vanuit de fracties altijd verwijzen naar het feit, dat de Kamer zonodig op de bres moest voor het Openluchtmuseum. Minister Brinkman zei te ver wachten dat de uitgewerkte privatiseringsvoorstellen over enkele weken aan de Kamer kunnen worden voorgelegd. Omstreeks half maart zal de kwestie dus opnieuw in discus sie komen, waarbij dan ook duidelijk zal worden waar de bezuinigingen terecht komen. Het Openluchtmuseum komt door de verhoogde toegangs prijzen uit de kosten, maar zal ook actiever aan de slag moe ten gaan om met het bieden van meer attracties meer pu bliek te trekken. hiKNOLLEN oor; (Vervolg van de voorpagina) AMERSFOORT Van de Belgische politie is inmid dels vernomen dat de Belg en de Fransman sinds hun ontsnapping afgelopen zondagnacht al een aantal ma len mensen hebben gegijzeld en weer losgelaten. Het is de politie van Amersfoort niet bekend waarom de bei de mannen naar Nederland zijn getrokken. De twee misdadigers maakten deel uit van een groep van vier die in de nacht van zondag* op maandag wisten uit te breken. Onder aanvoering van de Belg O., bijgenaamd „Petit Robert" voor wie het de vijfde keer was dat hij de benen nam en de Fransman D., ontsnapten ook de Italianen P. C. (40) en G. M. (41) nadat ze twee cipiers in gijzeling hadden genomen. Het vier tal beschikte op dat moment over geweren. De twee cipiers wer den later ongedeerd vrijgelaten. Van O. werd in 1977 tot zes jaar cel veroordeeld voor een over val op de Belgische posterijen. Bij zijn eerdere ontsnappingen, die vaak gepaard gingen met gijzelingen, wist hij over het alge meen niet langer dan drie maanden op vrije voeten te blijven. Een keer werd hij in het Franse Nice opgepakt, de andere keren in België. De Fransman zat in voorarrest op verdenking van één of meerdere moorden en de twee Italianen worden beschuldigd van bankovervallen. Het tweetal in Amersfoort beschikte over een auto met Neder lands kenteken en was in het bezit van pistolen en granaten. Zij wisten, nadat ze de drie gegijzelden in Kortrijk uit de auto had den gezet, een versperring met hun wagen te doorbreken die de rijkswacht dichtbij de Franse grens in Wervik had opgeworpen. Daarna zetten de rijkswacht en Franse gendarmes de achtervol ging in maar ze verloren het tweetal in de buurt van het Noord- franse Comines uit het oog. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De voor stellen tot het afstoten van politietaken houden verband met het nijpend geldgebrek bij de politie. Volgens de ambtelijke werkgroep moet de politie in 1990 totaal 80,8 miljoen gulden minder uitgeven dan nu het geval is. Ook zal de politiesterkte met twee procent worden in gekrompen. De politie komt nu al per jaar 60 miljoen gulden te kort voor het uitbetalen van vergoedin gen voor onregelmatige dien sten. Voor de beveiliging van Schiphol moet 20 tot 30 mil joen gulden gevonden worden. Investeringen in huisvesting en materieel vergen minstens 80 miljoen in 1990. Volgens de werkgroep moet 120 miljoen beschikbaar komen voor auto matisering. Bij al die bedragen is nog geen rekening gehou den met de aangekondigde 125 miljoen extra voor de politie die in het regeerakkoord staan genoemd en met voorgenomen acties tegen criminaliteit. De werkgroep beveelt aan de genen die met opzet de open bare orde verstoren te laten betalen voor de inzet van poli tie. Ook degenen die gebruik maken van diensten van de politie (begeleiding bij trans porten, invullen van formulie ren ten behoeve van verzeke raars of het bewaren van ge vonden voorwerpen) zouden daarvoor moeten gaan betalen. L STICHTING VAN DE ARBEID: DEN HAAG Vervroeg de uittreding (vut) is evenals andere arbeids voorwaarden vooral een zaak van cao-partijen. Een wettelijke regeling ervan is niet aanvaardbaar. Werkgevers en werknemers onderling moeten ook de fi nanciering van de vut regelen. Lukt dat in sommige gevallen niet dan moet een beroep op de nieuwe werkloosheidswet (nww) kunnen worden ge daan. Dat schrijft de Stichting van de Arbeid het overleg van werkgevers en werkne mers aan minister De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid. De Graaf vroeg de Stichting in mei '85 advies hierover omdat financiering van de vut op lange termijn onzeker kon worden. 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70 929

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3