„Wat is eigenlijk het wezenlijke dat christelijke westen wil verdedigen CeidAeSouAOA' GEE5TELÏÏK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen weer brieven van lezers EeidócSotrumt DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGI» Acht mei-beweging betreurt uitstel gesprek bisschoppen NIJMEGEN De Acht Mei-beweging betreurt dat het ge sprek met de bisschoppen op dit moment nog niet tot stand komt. Dit klemt te meer waar juist een directe ontmoeting tussen bisschoppen en vertegenwoordigers van de Acht Mei beweging de meeste kansen biedt om vruchtbaar op eikaars vragen in te gaan. Dit is de voorlopige reactie van de secreta ris van het beleidsplatform van de Acht Mei-beweging, pater Piet Nelen, op de brief waarin de bisschoppen een gesprek uitstellen totdat er meer duidelijkheid is over de vraag na mens wie de vertegenwoordigers van de Acht Mei-beweging het woord voeren. De Acht Mei-beweging is zeker in staat de gevraagde opheldering te verschaffen, aldus pater Nelen. Centraal comité voor het Mariajaar ingesteld j VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft een I centraal comité voor het op Pinksterzondag beginnende j Mariajaar in het leven geroepen. Voorzitter is de aart spriester van de belangrjkste romeinse Mariakerk gewor den, de patriarchale basiliek Santa Maria-Maggiore, kardi naal Luigi Dadaglio. Het Mariajaar loop van 7 iuni 1987 tot 15 augustus 1988, het feest van Maria Hemelvaart. Deelnemers aan de spe ciale bezoeken aan het Vaticaan zullen met name worden bepaald bij de Maria-spiritualiteit en vanuit Rome impul sen zullen worden gegeven aan de plaatselijke Kerken. In het comité zijn twee vrouwelijke religieuzen opgenomen en drie leken: een echtpaar en een alleenstaande vrouw. Er zijn weinig wilde beesten die meer zijn te duchten dan een praatziek man die niets te zeggen heeft. R. Sijbesma van ICTO-driemanschap: „Troebelen rond ICTO onbegrijpelijk" EMMEN „Het wordt hoog tijd voor een periode van be zinning. De enorme polarisa tie die de discussie rond plaat sing van de kruisraketten te weeg heeft gebracht binnen de diverse kerkelijke gemeen schappen moet in deze perio de worden opgeheven. Van daar dat het ICTO de uitnodi ging van de Raad van Kerken aanneemt om met het IKV en Pax Christi over het vredes vraagstuk te spreken. Voor waarde van onze kant is ech ter wel dat er door kerkelijke organisaties geen politieke richtlijnen meer worden uit gevaardigd." Dat zegt R. Sijbesma uit Em- men, lid van het drieman schap dat het ICTO leidt in afwachting van een opvolger van mr. J.L. Janssen van Raay die in mei naar het Eu ropees Parlement vertrekt. Sijbesma zegt zich te verbazen over de troebelen in het ICTO en het vertrek van een aantal prominenten. Hij wijst erop dat het uitgangspunt van het ICTO ten aanzien van kerke lijke inmenging in politieke aangelegenheden nog onver kort geldt. Sijbesma (29), gereformeerd, en onderwijzer van beroep, werd vorige week in Baarn door de ICTO-verenigings- raad gekozen om samen met de rooms-katholieken J. ter Culver (Delden) en W.C. de Vries (Eindhoven) 'zo snel mogelijk' een nieuwe voorzit ter voor het ICTO te vinden. „We zoeken een schaap met vijf poten; iemand die zowel op kerkelijk terrein als in de politiek ingangen heeft, uit stekend op de hoogte is van de problematiek rond oorlog en vrede en bovendien het debat goed aan kan", aldus Sijbesma. „In de opvattingen van het ICTO is niets veranderd. Poli tiek is iets dat nog steeds niet vanaf de kansel moet worden bedreven. Laat de lieden die beweren dat het ICTO de po litiek in de kerk wil brengen dat maar eens hard maken. Naar onze mening is de kerk er in de eerste plaats om het evangelie uit te dragen. Slechts in landen met een dic tatuur kan zij zich in politieke aangelegenheden gaan men gen. In West-Europa hebben we gelukkig nog steeds een democratie." Het ICTO hoopt dit jaar met een standpuntsbepaling te ko men over het SDI-project van de Verenigde Staten. Per soonlijk zet Sijbema nog enke le vraagtekens bij SDI. „Het hangt er helemaal vanaf met welk doel het wordt ontwor pen. Als drukmiddel voor ontwapeningsonderhandelin gen is het okee. Als macht smiddel om het evenwicht tussen de grootmachten te verstoren echter niet. Im mers, dat evenwicht kan slechts als basis dienen voor de vrede", aldus Sijbesma. Nederlands* Hervormde Kerken Bedankt voor Woerden, E.M.Bakker te Nijkerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Hattem, G.Pors, vtoot- predikant te Oen Helder, die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rotterdam-Delfshaven, E.Heeres te Surhuisterveen-Opende. SYNODEVOORZITTER KOUWENHOVEN OP ICTO- BIJEENKOMST: BREDA „Ik vind dat we de christelijke vrij heid van het westen mo gen verdedigen. U hoort mij dus niet beweren dat het westen de wapens moet begraven. Wel vind. ik dat we ons eens moe ten afvragen wat het we zenlijke is van onze chris telijke vrijheid die we willen verdedigen". Dat zei dr. H.J. Kouwenho- ven, voorzitter van de synode van de Gereformeerde Ker ken in Breda op een afde lingsbijeenkomst van het ICTO (Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwape ning). De beide sprekers wa ren uitgenodigd om de kerke lijke standpunten inzake oor log en vrede nader toe te lich ten. Naar Kouwenhoven meent „zijn in het westen onze chris telijke waarden enorm uitge hold. De vraag komt zelfs op waaruit blijkt dat wij zoveel meer geestelijke waarden hebben dan de communisti sche landen. Als we echt ernst zouden maken met die chris telijke vrijheid waarover de bijbel spreekt, misschien dat we dan wat minder angst zou den hebben voor de commu nistische landen en wat min der behoefte zouden hebben om de communisten met wa pens in de tang te houden". Dr. Kouwenhoven was samen met mgr. H. Ernst, bisschop van Brede, uitgenodigd om de kerkelijke uitspraken inzake oorlog en vrede toe te lichten en aan te geven hoe de gelo vigen met die uitspraken zou den moeten omgaan. Het concilie heeft beseft dat onze tijd de noodzaak met zich mee brengt om op een geheel nieuwe wijze over oor log te denken. Paus Johannes XXIII verklaarde in 1963 dat het onredelijk is te denken dat in het nucleaire tijdperk de oorlog nog een geschikt middel is tot herstel van ge schonden rechten. Het conci lie veroordeelt dan ook de to tale oorlog als een misdaad te gen God en de mens zelf. Met kracht en zonder aarzelen moeten dergelijke oorlogshan delingen worden veroordeeld. Deze beginseluitspraak van het concilie is voor de katho lieken bindend, aldus de bis- Mgr. Ernst (links) en dr. Kouwenhoven ohder de ICTO-vlag. schop. De uitwerkingen van zo'n beginseluitspraak vallen echter niet onder die binden de uitspraak. Er kunnen in de nadere uitwerking verschillen van inzicht optreden, bijvoor beeld omdat de inschatting van de politieke en militaire situatie een rol speelt en ver schillend kan worden beoor deeld. In dergelijke situaties spreekt de kerk een zogehe ten prudentieel oordeel uit, bedoeld om in de vorming het gewetensoordeel mee reke ning te houden. Een voor beeld van zo'n prudentieel oordeel speelt bij het beoorde len van het afschrikkingssys- teen, aldus bisschop Ernst. Geen vertrouwen Hij herinnerde eraan hoe de Nederlandse bisschoppen als prudentieel oordeel hebben uitgesproken dat nucleaire wapens niet zodanig in een verdedigingssysteem mogen zijn opgenomen dat het inzet ten ervan in geval van oorlog onvermijdelijk wordt en tot een totale oorlog leidt. Het concilie heeft gezegd geen vertrouwen te hebben in het afschrikkingssysteem. En over de bewapeningswedloop zegt het concilie in Gaudium et Spes: „Zij is een zeer ernsti ge plaag voor de mensheid en een onverdragelijk recht te genover de armen". Het afschrikkingssysteem moet worden afgeschaft, zij het niet ineens of eenzijdig. Paus en bisschoppen zijn daarbij van mening dat nuclé aire wapens tijdelijk de func tie kunnen hebben om een nucleaire oorlog te voorko men; als een etappe op de weg naar ontwapening. Het tijde lijk accepteren is dus nadruk kelijk geen goedkeuring, al dus bisschop Ernst. Hij voegde er als persoonlijk standpunt aan toe dat hij te genstander is geweest van plaatsing van kruisvluchtwa- pens. Volgens hem is plaat sing een opvoering van de rol van de nucleaire wapens in het bewapeningssysteem. De juistheid van de redenering van voorstanders, namelijk dat plaatsing een betere on derhandelingspositie geeft om tot vermindering van nucleai re wapens te komen, is naar In zijn beschouwing over de (historische) achtergronden van het gereformeerd kerke lijk spreken over oorlog en vrede legde dr. Kouwenhoven uit dat al in 1958 op de inter nationale Gereformeerde Oe cumenische Synode (GOS) grote zorg werd uitgesproken over de nucleaire oorlog. In de loop der jaren zijn op de synoden van de Gereformeer den in Nederland steeds meer problemen gerezen met mo derne massavernietigingswa pens. De ABC-wapens (ato maire, biologische en chemi sche wapens) waren eind ja ren zestig aanleiding om te zeggen d?t er een wissel was gepasseerd. De formuleringen werden sindsdien steeds scherper, met als hoogtepunt de uitspraak dat dergelijke wapens in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld en dus uit den boze. Van iedere christen mag worden ge vraagd mee te werken aan het verlaten van deze heilloze weg. De oproep van de syno de aan de overheid (1984) om niet over te gaan tot plaatsing van kruisraketten, was een uitwerking van de eerder ge dane uitspraken. Dr. Kouwenhoven erkende dat de synode bij deze uiterst geruchtmakende uitspraken niet altijd even zorgvuldig is geweest in de formulering. „Maar duidelijk is dat er ach ter schuilt de overtuiging dat de ingeslagen weg haaks staat op wat God met mens en we reld wil; het is een misdaad tegen God en tegen Zijn mensheid". Hij hekelde de „doelen- ethiek" die vaak gekozen wordt tegenover de gezind- heidsethiek. In dat laatste gaat het om wat wordt ge noemd: „mooie verhalen waar niemand iets mee kan in de politieke realiteit", in de doe- len-ethiek wordt eerst het „haalbare" geformuleerd en dan worden de ethische regels geformuleerd. „Is die doelen- ethiek niet een ontoelaatbare verenging? Want als je doel is: kernwapens houden om de vrede te bewaren, heb ie het dan wel over de vrede als vrucht van de gerechtigheid? Nee, want wij kunnen toch vanuit het evangelie niet van vrede spreken als wij ons vei lig voelen, maar er tegelijker tijd miljoenen mensen arm zijn en van honger sterven?" Mgr. Ernst herinnerde er in de discussie aan hoe naar zijn oordeel het wezenlijke ver schil in denken niet is: een- of tweezijdige ontwapening. „De kerken willen tweezijdige ontwapening, het ICTO wil dat en het IKV ook. Het punt van gesprek is welke wegen je moet bewandelen om daar toe te geraken". Een vragensteller zei de beide sprekers pijnlijk te missen in de strijd tegen abortus. „De kernbewapening heeft tot nu toe het doden van mensen voorkómen, maar in de abor tusklinieken worden al jaren lang mensen gedood. Waarom wel ten strijde tegen de kern wapens en niet tegen de abor tusMgr. Ernst antwoordde dat de R.-K. Kerk geen on derscheid maakt; zij is immers ook tegen de abortus provoca- tus. De Amerikaanse bis schoppen hebben zelfs het anti-abortus provocatus stand punt als uitgangspositie geno men bij hun afwijzing van de nucleaire bewapening. LÜTSEN KOOISTRA Meerderheid van Utrechtse U-raad wil met KTHU breken UTRECHT Het Progressief Studentenoverleg in de Utrechtse Universiteitsraad wil het bestuur van de universiteit de opdracht geven een eind te maken aan de al tien jaar bestaande samenwerking met de Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht (KTHU). Daarmee wil de fractie protesteren tegen het beleid van kar dinaal dr. A.J. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, inzake de KTHU. De U-raad zal de motie over twee weken behandelen. Het secretariaat van de U-raad verwacht dat ze wordt aange nomen. Secretaris Trietsch verwacht echter dat het universi teitsbestuur de motie, mocht de U-raad haar aannemen, niet zal uitvoeren. „De motie leent zich niet voor uitvoering om dat ze niet het effect heeft dat de U-raad ermee beoogt." De theologische hogeschool zou volgens Trietsch sterk gedu peerd zijn als de universiteit dat dreigement uitvoert. „Hier zit de KTHU op het moment allerminst op te wachten". Vol gens Trietsch slaat de studentenfractie de plank volledig mis. „De U-raad zou door het aannemen van deze motie zijn boos heid, die op zich misschien begrijpelijk is, op de verkeerde partij richten. De problemen doen zich namelijk niet voor tussen de universtiteit en de KTHU. Als de universiteit iets wil bereiken moet ze zich richten tot kardinaal Simonis en niet tot ons". Brazilië trotseert kerk inzake geboortebeperking BRASILIA De Braziliaanse regering staat op het punt een uitgebreid programma te lan ceren om de bevolkingsgroei onder controle te krijgen, maar de kans van slagen van het pro ject is beperkt. Veel media hebben positief op de plannen gereageerd, maar de machtige ka tholieke kerk is fel tegen en ook de feministi sche beweging heeft zich verontrust getoond. Brazilië telt nu 141 miljoen inwoners. Dertig jaar geleden waren dat er de helft minder. Volgens president Sarney is de bevolkings groei een van de belangrijkste oorzaken van de algemene armoede, het toenemende analfabe tisme en de hoge kindersterfte in het land. Vo rige militaire regeringen stimuleerden de be volkingsgroei juist. Het programma tot geboor tebeperking omvat een uitgebreid voorlich tingsprogramma op radio en tv en het gratis beschikbaar stellen van voorbehoedsmiddelen. Erepenning Hervormde Kerk voor mr. J. van Aartsen LEIDSCHENDAM Ds. H. Huting, praeses van de gene rale synode van de Neder landse Hervormde Kerk, heeft woensdag de erepen ning van deze Kerk uitgereikt aan mr. J. van Aartsen (77), die afscheid nam als voorzit ter van de bouw- en restaura tiecommissie. Hem werd deze penning toegekend voor tien jaar voorzitterschap van deze commissie. Van Aartsen is mi nister van verkeer en water staat, minister van volkshuis vesting en commissaris der koningin in de provincie Zee land geweest. Hij bracht belangrijke wijzi gingen tot stand in beleid en werkwijze van de bouw- en restauratiecommissie. Kerkor- delijk zijn haar taken het ge ven van voorlichting, het be oordelen van projecten en het bemiddelen tussen kerkelijke organen en overheidsdien sten. Vóór Van Aartsen voor zitter werd lag de nadruk op het beoordelen van projecten op bouwkundige waarde en doelmatigheid. Onder zijn lei ding kregen de andere taken in toenemende mate de aan dacht. Ook de problemen rond het afstoten van kerkge bouwen en het gebruik voor andere doeleinden vragen ge regeld de aandacht. Nieuwe voorzitter van de commissie wordt dr. R. Steensma, docent kerkbouw aan de rijksuniversiteit te Groningen. Rovershol Libanon rava De Libanese hoofdstad Beiroet is momenteel het toner^J twee gruwelijke tragedies, waarin mensenlevens nau\^anj meer lijken te tellen. Een aantal westerlingen bevindt jgeb soir.s al bijna twee jaar - in handen van extremistischs d mieten die hiermee proberen in Koeweit en Zuid-Lifle. gevangen zittende mede-strijders vrij te krijgen. In h^0"' den van West-Beiroet zijn bovendien tienduizenden P^q f nen gegijzeld door de zich „gematigd" noemende sji'iejfdei Amal-militie. (éls T\ fnd\ DE situatie van die Palestijnen is zo mogelijk nog uitzijrtre zer dan die van de westerse gijzelaars, voor wier vrijzal Israël, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittanij West-Duitsland tot bepaalde concessies bereid zullen zij# i als de berichten over geheime onderhandelingen doeri I moeden. Maar het lot van de Palestijnse burgers, aP-* maanden opeengepakt in zwaar belegerde vluchtelif kampen, heeft geen enkele regering tot actie kunnen gen. Pas nu er berichten komen over hongersnood, held van huisdieren en, als uiterste mogelijkheid, van mensa komt er enige actie. Tekenend genoeg niet uit de omriw.. de Arabische landen, die zich het lot van de Palestijnet/J als eerste zouden moeten aantrekken. SlNDS de burgeroorlog van 1975 is Libanon een rovj I geworden, waar uitsluitend de macht van het gewee^ telt. Jarenlang hebben de Palestijnen een deel van die bezeten, waarbij vooral de sji'ietische bevolking in Zuf E banon het moest ontgelden. Na de Israëlische inval vaije werden die rollen omgedraaid. Het is nu met name de jziji keer van Palestijnse guerrillastrijders van de PLO najom banon en hun hernieuwde controle over steden en wegte Zuid-Libanon, die de Amal tot de belegering heeft bevent De levens van de mensen in de kampen - aanhangeflt g< PLO-leider Arafat - zijn in dit lugubere machtsspel vlvai geld, meer niet. jze\ In Libanon zijn zulke enorme wapenvoorraden aangier en liggen de wederzijdse haatgevoelens tussen de vele jgroi groepen zo hoog opgestapeld zowel tussen christenpar moslims als in deze groepen onderling dat van de I betrokkenen geen vredesinitiatief tegemoet kan wordrP zien dat kans van slagen heeft. Maar ook van buitenafL w Libanon weinig heil te verwachten. Het machtige buiiyn Syrië controleert een aantal strijdgroepen en beheerst üe gische gebieden in Oost-Libanon. Totale Syrische co(n d over het land zal echter nimmer genade vinden in dërn van Israël, om nog maar te zwijgen over het te verway1" verzet van Palestijnse en christelijke groeperingen. Vc rest is Israël, na de ervaringen van '82, niet van plangn e maals de vingers aan de Libanese kwestie te branden, (oer non, eens een van de rijkste en welvarendste landen v#lec Midden-Oosten, is gevangen in een vicieuze cirkel vaj^1 weid. En er is geen enkele hoop dat die cirkel spoedig worden doorbroken. naa -een Jipj Enkele opklaringen DE BILT (KNMI) In het westen van het land komt vannacht plaatselijk mist voor. De minimumtemperatuur ligt rond het vriespunt, zodat het glad kan worden. Het lage drukgebied, dat verantwoor delijk is voor de regen van vandaag, trekt naar het oosten weg. Een zwak hogedrukge- bied komt er vanuit het wes ten voor in de plaats. Daardoor is het morgen overdag vrijwel overal droog. Later op de dag komt af en toe de zon door, het eerst in het westen van het land. De middagtemperatuur loopt uiteen van ongeveer 3 graden op de Waddeneilanden tot 8 graden in het zuiden van het land. Door de kleine lucht- drukverschillen is er maar weinig wind. Zaterdag en zon dag zorgt een nieuw lagedruk gebied voor onbestendig weer. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Vooral aan de kust van zuidwest Noorwe gen en in zuid-Zweden veel bewolking en af en toe sneeuw. Middagtemperatuur dichtbij het vriespunt, in de nacht lichte tot matige vorst. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Temperatuur rond of iets boven het vriespunt. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en hier en daar regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. Benelux, Duitsland: Half tot zwaar bewolkt, vrijdag plaat selijk regen of sneeuw, zater dag op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 5 graden, in de nacht hier en daar lichte vorst. Frankrijk: Veel bewolking en van het westen uit regen. Mid dagtemperatuur van 5 graden Alpengebied: Voorna): aan de zuidzijde regen i op ven 1000 meter sneeuwiet i dag ook in de west-Alp(erii gen of sneeuw. Middagfter ratuur tot 6 graden. N>aai dengrens overdag op pun 1500 meter hoogte. (n ;ebi Spanje, Portugal: Zonnipoe rioden, vooral in het zj en In noord-Portugal en ge Spanje regen. Middagteifen, tuur van 12 graden iiaari noorden tot 18 graden (wei zuiden. |me Jet Italië, Joegoslavische paa Veel bewolking en af j— regen of buien. MiddagtL ratuur van 7 graden in 1JN. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Bordeaux I Brussel i Dublin i Frankfort Genève Helsinki i Innsbruck Klagenfurt i Kopenhagen i Lissabon I Luxemburg i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Psychiatrie In deze „Week van de Psychi atrie" mag meer dan anders aandacht worden verwacht voor klachten over de psychia trie. De stichting „Psychiatrie in Werkelijkheid" klaagt ver bitterd over de slechte dien sten die verleend worden door psychiaters en over hun ver-1 ouderde werkwijzen en het ontbreken van enige werkelijk toepasbare kennis. Narconon, een rehabilitatie-centrum voor drugsverslaafden, wordt dage lijks geconfronteerd met ge vallen van drugsmisbruik door psychiaters bij hun poging ie mands depressie te verhelpen met monden vol dodelijke en vaak wettelijk toegestane drugs. Er moet hulp worden geboden aan slachtoffers van de hedendaagse „verzorging van de geestelijke gezondheid" door mideel van electro- shocks, drugs en onvrijwillige inhechtenisneming. Ons, de belastingbetaler kost dat mil joenen en miljoenen guldens, terwijl in de meeste gevallen een goed en gezond dieet, fris se lucht, wat lichamelijke oe fening en een beetje vriende lijk gestemde begeleiding vol doende zou zijn geweest. In deze jaarlijkse en dertiende „week van de Psychiatrie" zou ik willen zien dat drugs wor den vervangen door vitami nen, een wandeling in het park de plaats inneemt van electro-shocks en enige van de vele werkzame alternatieven worden geïntroduceerd en ge propageerd, zonder enige psy chiatrische perversiteiten! J. de Beurs, AMSTERDAM. Homoseksualiteit (9) Wie beleeft eigenlijk niet ge durende een korte periode van zijn ontwikkeling dat hij een beetje betoverd wordt door het uiterlijk van iemand van het zelfde geslacht en dat hij in de persoon achter dat uiterlijk iets bijzonders vermoedt? Dat soort ontvankelijkheid is mis schien wel een goed teken en weldra volgt toch de polaire omslag van de aandacht rich ting andere geslacht. Maar in de bedoelde periode en onge twijfeld ook daarbuiten, kan het helaas voorkomen dat de persoon die jou boeit en aan trekt, je benadert en bij ver rassing de wissel op sex pro beert te zetten. Het is dan na tuurlijk zaak je niet mee te la ten sleuren, door het rode licht van intuïtie, gevoel en gezond verstand. Vooral niet nu het denkklimaat in dit opzicht sterk bepaald wordt door de genen die zich beijveren om mensen die uit de bocht zijn gevlogen in die koers te „be vestigen". Dat resulteerde al tijd al in een onbevredigend rondtollen in het homo-circuit. Nü komen daar nog eens on gekende gezondheidsrisico's bij, voor jezelf en voor ande ren. Ongekend zwaar is bijge volg de verantwoordelijkheid van de verleider en van de opinievormers in dezen. B. v.d. Kroft, DEN HAAG. Van Agt Commissaris van de koningin Van Agt geeft blijk van een wel erg grote arrogantie als hij stelt het niet uit te sluiten dat hij over vier jaar weer best wel weer premier wil worden. Alsof het premierschap een baantje is dat zo maar wordt weggegeven. Het geeft in elk geval aan hoe gemakkelijk Van Agt denkt over l de poli tiek. Reden te meer om ervoor te zorgen dat hij nooit meer in de politiek werkzaam kan zijn. Maar daar zal het CDA zelf wel voor zorgen. Het is niet voor niets dat men Van Agt links heeft laten liggen, zoals hij zelf stelt. Want hoe kan hij het CDA behoedzaam noemen, terwijl hij tijdens zijn politieke carrière in Den Haag een van de meest behoudende politici was. C. van Dijk, LEIDEN. Openluch tm useum Het is niet te hopen dat de plannen van het Van der Valk-concern, het openlucht museum in Arnhem te kopen doorgaan. Het openluchtmu seum is een van de weinige plaatsen in Nederland waar je een dag kan genieten zonder de herrie te moeten aanhoren die een pretpark voortbrengt. Vroeger was de Efteling ook een oase van rust, totdat men het nodig vond daar een com plete kermis te bouwen. De oorspronkelijke opzet van het park, de sprookjestuin van Anton Pieck, is door al dat amusementsgeweld volledig ondergesneeuwd. G. Huijzen, VOORSCHOTEN. Openluchtmuseum (2) Media kenden worden opgebracht. Hetzelfde geldt voor de poli tiek. Oppositie voeren is ge makkelijk, maar ook de FNV en PvdA moeten beseffen dat ons land altijd nog zeer goede voorzieningen heeft. Het zijn overigens niet de armen die protesteren, maar veelal de goed gesitueerden. Met name de bejaarden die naast hun aow geen pensioen ontvangen, hebben het vaak moeilijk. J.v.d.Krogt, SASSENHEIM. Als er een attractie zoals het Openluchtmuseum in Arnhem vanwege bezuinigingen geslo ten moet worden, roept dat veel reacties op. Men moet echter wel bedenken dat het om gemeenschapsgeld gaat. Vaak wordt niet beseft hoe veel geld het rijk bijbetaalt aan allerlei voorzieningen. Dat moet toch maar door de wer- De media doen hun best ge loofwaardig te zijn. Maar de klemtoon op alle mogelijke meningen werkte in de hand dat men het spoor bijster raak te. Want al die meningen ge ven de vele mode-verschijnse len aan alsof er geen dogma's en onwaarheden meer zijn. Om dat terwille van het wel zijn van de samenleving te doorbreken deed de kai uitspraken en legde hij If len van nieuwe theoll bloot. En nu staat de to4l de en serene prelaat innei klaagdenbank voor zich benadeeld voeleii dingen waarin zij nietl deeld zijn. De kardina?1 het geloof en het gewei- uitgangspunt, niet tenl— voordeel, maar voor zijï en zijn gelovigen. H(KI slechts het goede voor door een hernieuwd r( leven velen zich zulleL ren, wie of wat ze oof^ Hopelijk geven de medP lijke verslagen over de ning, oprechtheid en del heid die de kardinaf streeft, opdat de kracn het evangelie de samerffl| ten goede komt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2