©oma/tit Vendex steekt miljoenen in particuliere klinieken Ster 'rouw zit uren |i hoge kraan Toch nog geen voedsel naar Palestijnse kampen Surinaamse minister Herrenberg afgetreden tscar-nomina tie joor „De Aanslag rie Nederlanders ,T- gi jzeling in elgië vrijgelaten Rashond gestolen Politie moet taken afstoten DEZE MAAND AL NIEUW CENTRUM IN DEN HAAG Ceidóe Sou/ia/nt Donderdag 12 februari 1987 78e jaargang no. 23730 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Vannacht plaatselijk mist en minimumtemperatuur om het vriespunt. Overdag vanuit het westen enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Zwakke tot matige wind, veranderlijk van rich ting. Zon op: 08.01, onder: 17.48; hoog water Schevenin- gen: 03.21 en 15.23, laag water: 11.01 en 23.18. [rek de Lint (links) in „De Aanslag", die gisteren werd jrgedragen voor een Oscar voor de beste buitenlandse ANGELES Na de bekroning met de „Golden Glo- de belangrijkste filmonderscheiding van de buiten- Idse pers in Hollywood, maakt „De Aanslag" van regis- Ir Fons Rademakers nu ook kans op een Oscar, de meest Istigieuze onderscheiding van de Amerikaanse filmin- Itrie. De film is samen met, drie andere Europese films Jeen Canadese voorgedragen als kandidaat in de catego- I „beste buitenlandse speelfilm". De uitslag van de stem mig onder de 4300 leden van de Amerikaanse filmacade- wordt op 30 maart bekend gemaakt. Mocht „De Aan- J*" inderdaad een Oscar krijgen, dan zou dat de eerste er zijn dat een Nederlandse speelfilm met die prijs wordt itroond. lg. 18 :„De Aanslag" moet concurreren met vier ande films. RSFOORT Twee mis ers die afgelopen zondag- luit de Lantin-gevange- Luik ontsnapten, heb- kisterochtend in Amers- jjfdrie personen in gijzeling Tien en hen tegen het laguur weer vrijgelaten in juurt van het Belgische |ijk. misdadigers, de 32-ja- Ig R. van O. en de 25- Fransman P. D., logeer- Hotel Gooyer in rsfoort. Rond half acht 's jnds gebruikten zij daar Sntbijt. In de ontbijtzaal Ti nog twee gasten en een [erster aanwezig. Volgens de eerste verklaringen van de gegijzelden zouden de misdadi gers zijn opgeschrikt door een beweging van één der gasten, waardoor zij dachten dat deze een politiefunctionaris was. Daarop namen zij de drie per sonen in gijzeling. Tot half elf bleef de gijzeling onopge merkt. Rond één uur ontving de Amersfoortse politie bericht uit het Belgische Kortrijk dat de drie vermiste personen ge gijzeld waren geweest en daar inmiddels waren vrijgelaten. Tinderen Irene in actie tegen Privé MSTERDAM De vier kinderen van prinses Irene heb- n het weekblad Privé gedagvaard in een kort geding om a einde te maken aan het „belagen en achtervolgen van I kinderen door roddelbladen". Dit heeft de advocaat van I kinderen, mr. G.J.Kemper, vanmorgen bevestigd. Het t geding dient op 26 februari in Amsterdam. IATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET ÜRMATIE OVER FILMS.MUZIEK TATER, RECREATIE.EXPOSITIES NEEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De Yorkshire-ter rier van een 32-jarige Leide- naar is gistermiddag gestolen in een café aan de Haarlem merstraat. De man bezocht het café rond half vijf. Hij had zijn rashond bij zich. In de tijd dat hij naar het toilet ging, heeft iemand de hond meegenomen. Volgens de eigenaar kost de hond ongeveer 600 gulden. 'EN Een 21-jarige vrouw, zonder vaste woon- of verblijf- heeft uren lang op het uiteinde van een hoge bouwkraan Schuttersveld gezeten. Vanmorgen werd zij even na acht •ntdekt door bouwvakkers, die aan het werk wilden. De n|[v zou ze^ tegen de politie gezegd hebben dat zij er al sinds tH iavond zat" vrouw was 'n ieder geval zeer sterk onder- (jeurl en moet daar zeker vele uren hebben gezeten. e ontdekking van de bouwvakkers werden politie en Iweer gewaarschuwd. De brandweer probeerde omstreeks legen met een ladderwagen de vrouw te bereiken, maar de Iweerladder bleek zeker vijf meter te kort. Daarna werd •ogwerker ingezet. Twee agenten lieten zich vervolgens in ikje omhoog hijsen en wisten om tien uur de geheel ver- vrouw uit de kraan te bevrijden. s deze operatie was vanaf half negen de Schuttersveldweg doorgaand verkeer afgesloten. Agenten leidden het ver- via de Stationsweg om. Omdat de Schipholweg een zeer 'e verkeersader is, ontstonden op singels, de Langegracht, 'e Beestenmarkt, Lammermarkt, Steenstraat en verder in id lange files. Die waren omstreeks half tien weer opgelost, rouw trok in de nacht van dinsdag op woensdag ook reeds indacht doordat zij op het dak van een vier verdiepingen |id bouwwerk aan het Noordeinde was geklommen en grind (enen omlaag gooide. De politie lukte het toen de vrouw i te bewegen naar beneden te komen. Daarna werd een psy- er van het RIAGG ingeschakeld, die de vrouw gistermor- pmstreeks half acht weer weg liet gaan. DEN HAAG De politie moet een aantal van haar taken afstoten om zich weer te kunnen toeleggen op haar voor naamste taken: handhaving van de rechtsorde, openbare orde en rust. Dit advies hebben de ministers Korthals Altes (justitie) en De Koning (binnenlandse zaken) gisteren ge kregen van een ambtelijke werkgroep bestaande uit amb tenaren van beide ministeries en van Financiën. De hulpverlening van de politie moet zich beperken tot datgene waartoe zij wettelijk verplicht is. In het verkeer zou de politie alleen de verkeersveiligheid moeten dienen. De politie dient oneigenlijke taken af te stoten, zoals ver- keersles op scholen, het afnemen van verkeersexamens op scholen, het afgeven van vergunningen, het aanwezig zijn bij loterijen, controletaken inzake de Wet op de kansspelen en toezicht bij evenementen waar geen problemen te duch ten zijn. Besparingen zijn ook mogelijk als agenten niet meer met tweeën gaan surveilleren. Pag. 3: Automatisering vergt grote investering Demonstratie stukgoedwerkers veroorzaakt verkeerschaos ROTTERDAM Ongeveer vijftienhonderd stakende stukgoed werkers hebben vanmorgen een demonstratieve mars gehouden door Rotterdam-Zuid. De demonstratie voerde onder meer door de Maastunnel en zorgde voor een enorme verkeerschaos. Rond negen uur kwamen de demonstranten aan bij het hoofd kantoor van Nedlloyd op de noordelijke Maasoever, één van de concerns die volgens de Vervoersbond FNV verantwoordelijk is voor de thans ontstane situatie in de haven. Leuzen schreeu wend en zingend onderstreepten de demonstranten hun eis dat er „geen man gedwongen de poort uit mag" in het Rotterdamse stukgoed. De demonstratieve optocht maakt deel uit van de 24- uurs-staking die vandaag de hele stukgoedsector in de Rotter damse haven heeft platgelegd. De staking is bedoeld als protest tegen het mislukken van het overleg in de commissie-Van der Louw, waarin de werkgevers dinsdagnacht niet bereid bleken de aangekondigde 350 ontslagen in te trekken. De stakende stukgoedwerkers komen de Maastunnel uit. AMSTERDAM Vendex International gaat miljoe nen guldens steken in de oprichting van mogelijk wel tien particuliere spe cialistenklinieken in heel het land. Nog deze maand zal zo'n particuliere „poli kliniek" in Den Haag worden geopend. Het con cern zal daartoe in zee gaan met de Nijmeegse uroloog dr. J. Boerema, die eerder al een particu lier medisch centrum in Nijmegen opende. Beide partijen zouden deze week de contracten voor de on derneming hebben onder tekend. In de centra, die dagelijks van 's morgens acht tot 's avonds elf en een deel van de zater dag geopend zullen zijn, kun nen patiënten met moderne medische apparatuur worden onderzocht. Artsen zoüden via een computerverbinding con tact met de centra kunnen houden en daardoor snel een bepaalde behandeling kunnen voorstellen. Boerema en de zij nen denken tegen „een bedui dend lagere prijs" te kunnen werken dan de poliklinieken van de ziekenhuizen. Volgens de initiatiefnemers zouden al enkele particuliere ziektekostenverzekeraars heb ben toegezegd dat ze met de centra in zee zullen gaan en de daar verrichte onderzoeken zullen vergoeden. Een woord voerder van het samenwer kingsorgaan KLOZ zei het ini tiatief van Boerema en Ven dex toe te juichen als daardoor de ziektekosten kunnen zak ken. Het College van Ziekenhuis voorzieningen moet over de initiatieven nog advies uit brengen aan staatssecretaris Dees van WVC. Kortgeleden zag het ministerie af van zijn f»lan de opening van particu- iere specialistenklinieken via de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen ongedaan te maken. De centra van Vendex en Boere ma zullen mogelijk geduld worden, op voorwaarde dat er geen patiënten worden opge nomen. Een Palestijns meisje, dat met haar broertje ontsnapte uit het door de Amal-militie belegerde Pale stijnse kamp, eet brood na haar aankomst in een kamp in West-Beiroet. BEIROET De sji'itische Amal-militie heeft giste ren toch nog geen voedsel en medicijnen doorgelaten naar de twee al maanden belegerde Palestijnse kampen Bourj al Barajneh en Shatila bezuiden Bei roet. Volgens Amal kwam dit door dat de Palestijnen zich tegen de afspraak in nog niet had den teruggetrokken uit de kustplaats Maghdousheh. Om deze reden is de voedselaan- voer in eerste instantie uitge steld tot vandaag, zo werd ge zegd. De verovering van de strategi sche belangrijke plaats Magh dousheh door de Palestijnen vormde eind vorig jaar voor Aamal aanleiding tot belege ring van Palestijnse kampen over te gaan. In Bourj al Barajneh en Shati la/wonen samen 35.000 men sen en zijn de bewoners er als gevolg van voedseltekort toe overgegaan honde- en katte- vlees en ratten te eten. Som migen vroegen vorige week toestemming om vlees van overledenen te mogen eten. Over de verstrekking van hulp aan beide kampen zijn dinsdag na bemiddeling, van Syrië en Libië besprekingen gevoerd in Damascus. Extra treinen naar Auto-RAI UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben gis teren, na berichten over files bij Am sterdam en par keerproblemen rond de Auto-RAI, te maken gekregen met extreme drukte op de treinen. Op het station Amster- dam-RAI stapten in twee uur tijd 2500 mensen uit, tegen enkele honderden op normale ochten den. De NS ver wacht dat het aan tal treinreizigers naar de Auto-RAI - die tot zondag duurt - nog zal toenemen en heeft daarom vandaag extra ma terieel ingezet. De normale treinen op de Schiphollijn die station RAI aan doen worden ver lengd. Zo nodig zul len ook extra trei nen rijden. PARAMARIBO De Su rinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, is afgetreden. Over de reden van het ontslag is niets meege deeld, maar het is bekend dat de laatste tijd in de re gering vaak kritiek werd geleverd op zijn beleid. Herrenberg is ambassa deur geweest in Den Haag. In Surinaamse regeringskring is vernomen dat het aftreden van nog meer bewindslieden, onder wie premier Pertab Radhakishun, wordt verwacht. Over de directe aanleiding voor de kabinetscrisis is niets bekend. Als mogelijke opvolger voor Herrenberg wordt Harvey Naarendorp genoemd. Naaren- dorp bekleedde al eerder de functie van minister van bui tenlandse zaken. Binnen het Surinaamse kabi net ontstonden vorig jaar al spanningen door het optreden van Herrenberg. Hem werd verweten dat hij er niet in slaagde de betrekkingen met Nederland te verbeteren en vaak op reis te gaan in het buitenland. Zo bracht hij een bezoek aan Peru, terwijl hij daarvoor geen toestemming had van de mi nisterraad. Ook zou de be windsman zijn ministerie slecht hebben geleid. Vorige maand botste Herren berg nog met de „oude" poli tieke partijen nadat hij HAD verklaard dat de regering „unaniem" en „met volledige instemming van het topbe- raad" had besloten de Neder landse ambassadeur Van Hou ten uit Paramaribo weg te stu ren. Jaggernath Lachmon, leider van de Hindoestaanse partij VHP, maakte bezwaar tegen deze verklaring en vroeg om een „kritische beoordeling van wat Herrenberg had gesteld". Daarna liet legerleider Bouter- se weten dat Nederland na Van Houten een andere am bassadeur mag sturen. Er is een nieuwe stroom vluchtelingen uit Oost-Surina- me naar Frans Guyana op gang gekomen na luchtaanval len van het Surinaamse leger op een aantal dorpen bij de Cotticarivier ten noorden van Moengo. Record-gasaf zet in bar januari GRONINGEN De onge- meen gure januarimaand heeft het gasverbruik in Nederland tot recordhoogte opgejaagd. De Nederlandse Gasunie verkocht liefst 22 procent meer gas dan was verwacht. Totaal stroom de er 6,7 miljard kubieke me ter gas langs de meters, 200 miljoen kubieke meter méér dan in het topjaar 1979. De re- cordafzet in het binnenland was met name te danken aan de gaslevering voor de secto ren „Industriële voorzienin gen" en „Centrales" die samen ruim twee miljard kubieke meter afnamen. Aan de gasdis- tributiebedrijven werd 4,6 mil jard kubieke meter geleverd, 1,1 miljard kuub méér dan waar op was gerekend. Niemand zal er vreemd van opkijken als wij op deze plaats niet zo enthousiast reageren als in de Tweede Kamer wordt gepraat over uitbreiding van de STER-reclame. Dat gaat, zo dat in de komende vier jaar het geval zou zijn, de pers maximaal 140 miljoen gullden kosten. Een hele hap geld. En of de kijker nou zit te wachten op al die boodschap pen die tussen de capriolen van Loekie door op het scherm verschijnen, is nog maar de vraag. Voor je weet waar het over gaat is het al weer voorbij. In de krant weet je tenminste, waar je de advertenties kunt vinden. Wil je ze dan lezen dan kun je daar uitgebreid kennis van nemen. Nee, de STER-tjjd kan ook in dit opzicht maar beter benut worden om alvast de Leidse Courant in te kijken en... er het journaal door te vergeten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1