■lil Hogere parkeertarieven in Noordwijk aan Zee •ntsluiting ^age Land ^eer nabij JOUR NAAL Groen licht voor opknappen Spinozahuis Fietster door rood licht: auto en vrachtwagen botsen HERDENKING VAN FRANSE COMMANDO'S IN WASSENAAR 2ÏIDÉN OMGEVING SaidócQowuvnt DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 PAGINA 15 en O Oegstgeest wil Drieluik blijven ;STGEEST K en O Oegstgeest heeft nog eens rukkelijk te kennen gegeven niets te zien in een luizing naar het multifunctioneel gebouw dat in het ar in de Oegstgeester wijk Haaswijk in gebruik ge en zal worden. Men heeft het college van B en W weten dat het plan om eventueel Het Drieluik op /en als gebouw voor culturele activiteiten voor K een klap zal zijn. Met een groeiend aantal cursis- voert K en O aan dat de ruimte in Haaswijk niet ïikend zal zijn, mede vanwege het feit dat de SJJO „Ji ondergebracht zal worden. Ook de buurtgroep I iwijk is niet gelukkig met de gemeentelijke sugges- rQ0 et gebouw aan de Geversstraat te willen opgeven, gelooft dat het de activiteiten van de buurtgroep emmen. Volgende week woensdag wordt in Oegst- t opnieuw een bijeenkomst gehouden van de com- ie welzijnsplanning. Daar zal de problematiek op- aan de orde komen. In duim gezaagd LISSE Een onge veer 35-jarige Lisser verloor gisteren bij het zagen bijna zijn linker duim. De man schoot uit met de zaag, die de duim bij na geheel van de hand scheidde. De te hulp geroepen Eolitie van Lisse racht de man in al-1 lerijl naar het AZL in Leiden. Het is niet, bekend of de duim kan worden aange- Chef-badmeester neem t afscheid RIJNSBURG Onder grote belang stelling heeft de chef badmeester Ro nald Baven van het Rijnsburgse sportcomplex Het Waterbos gisteren afscheid genomen. De bijna 40-jarige Baven werd door bestuur en mede werkers flink in het zonnetje gezet. Directeur van Het Waterbos Wil Janssen had veel goede woorden over voor zijn medewerker die vanaf de oprichting ruim elf en een half jaar bij het complex werkzaam ge weest was. Baven wordt pool-mana ger van het nieuw gebouwde hotel Oranje aan de Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Hij kreeg ter gelegen heid van zijn vertrek een ets van Rijnsburg aangeboden. Automobilist gewond VALKENBURG Een 43-ja- *ige automobilist uit Valken burg is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de Voorschoter- weg in Valkenburg. Het slachtoffer reed vanaf een par keerplaats de weg op en keek daarbij niet uit. Een 20-jarige vrachtwagenchauffeur uit Voorschoten kon hem niet meer ontwijken. De man raak te bekneld en moest door de brandweer uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. De Val kenburger is met onbekend letsel overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Lei den. Nieuwe directeur SASSENHEIM Mevrouw M.J.C. Buijen is de nieuwe directeur van de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek. Zij volgt per 16 februari de heer P. van Oers op. Me vrouw Buijen (39) is vanaf 1978 werkzaam geweest bij het Regionaal Overleg Ge zondheidszorg Kennemer- land, een samenwerkings verband van diverse instel lingen op het gebied van de gezondheidszorg. Zij was daar coördinator van een groep die voorzieningen op zet voor verslaafden. Zwembad in Nachtegaal LISSE Er komt een subtropisch zwembad in de Nachtegaal van Lisse. Onlangs is met de bouw van het bad in de patiotuin begonnen. Het bad, met een doorsnede van zon 12 tot 15 meter, kan rond half maart in gebruik wor den genomen. Samen met de aanleg van twee kunstgras tennisbanen met verlichting bedra gen de kosten zo'n zes 7 ton. De tennisbanen zijn reeds in gebruik geno men. Ook is het de bedoeling dat eind april wordt begonnen met de overkapping van de helft van het terras aan de zijkant van het ho tel-restaurant. Deze ruimte wordt aan het res taurant toegevoegd. De ruimte voor congres sen aan de achterzijde wordt met 100 tot 120 vierkante meter uitgebreid. Hiervoor moet de gemeente nog toestemming verlenen. Het aan tal kamers (148) wordt in geen geval meer uit gebreid, aldus een woordvoerder. Professiefeest in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het is zon dag feest in en rond de pastorie aan de Zuidbuurtseweg te Zoe terwoude. Op die dag viert zus ter Amanda, al vele jaren werk zaam in de pastorie, haar zil veren professiefeest. De jubi leumviering begint met een eu charistieviering om 10.00 uur in de Sint Jans kerk. Omdat zOster Amanda lid is van het zangkoor van de kerk wordt er extra aan dacht aan haar geschonken tij dens de dienst. Het koor staat onder leiding van dirigent F Wesselingh met de heer N. Berg aan het orgel. Na de dienst in de Sint Jans kerk volgt vanaf 11.45 uur een receptie in „Don Bosco". \euwe bundel üderdorpse hter Huisman DERDORP De Lei- ftorpse dichter A. Huis- I heeft een nieuwe bun- liitgebracht onder de titel jen andere keus". Ook in eenvoudig uitgevoerde e proefbundel gaat de Jpronkelijk Hazerswoudse |ter in op zijn ervaringen T/erschillende psychiatri- ziekenhuizen. Hij hoopt Jde gedichten en gedach- fmensen die in dezelfde landigheden hebben ver een hart onder de te steken. schrijven en uitgeven deze bundel heeft me aangedaan. Het bete rt voor mij de afsluiting een stuk verleden zoals lat heb mogen beëindigen (roltooien in het psychia- :h ziekenhuis Sancta Ma- |n Noordwijk. Ik ben hier correct bejegend en daar .efti>k dankbaar voor", stelt ^an^nian in het voorwoord, udei e? zebundel is uitgegeven ter hetgenheid van de 42ste irdag van de poëet en Iragen aan zijn moeder, n didjchter zal zijn nieuwste 'e l'hve op maandag 16 fe- ven|ri om 10.00 uur in het n °jeentehuis aanbieden aan in eiderdorpse college van meester en wethouders, iichtbundel kost tien gul- en is te verkrijgen bij man zelf, Beukenschans 't>352 DB in Leiderdorp, V n 071-896697. NOORDWIJK Voor de nieuwe parkeergelegen- heden aan de Huis ter Duinstraat en de Abra ham van Royenstraat in Noordwijk gaat een par keertarief van één gulden per uur gelden. Dat vond gisteravond een meerder heid van de commissie verkeer en financiën *in Noordwijk, die daarmee akkoord ging met het voorstel van B en W. De Hoofdstraatwinkeliers had den verzocht om overal gelijke tarieven te hanteren en deze op vijftig cent per uur te stel len. Als de gemeente de tarie ven hoger maakt, dan rijden de automobilisten door en zet ten zij hun auto's in de smalle straatjes rond het winkelge bied van Noordwijk aan Zee, waarschuwde winkeliersverte genwoordiger J. de Boer. Volgens wethouder V. Salman zou op de Huis ter Duinstraat op zondag vrij geparkeerd kunnen worden. Zelfs zou een gedeelte van dit parkeergebied niet van meters voorzien hoe ven te worden, omdat zij waarschijnlijk vaak niet bezet zouden zijn, deelde de wethou der in zijn toelichting op het voorstel mee. R. Dessing (CDA) gaf de voor keur aan het één gulden-ta rief, mede omdat men volgens hem eerder guldens dan kwar tjes en dubbeltjes bji zich heeft. Verder vond Dessing de automaat die op het terrein aan de Maarten Kruytstraat staat, de meest handige omdat het parkerende publiek dan maar één keer behoeft te lo pen. VVD'er J. Smit wilde wachten op een algehele herziening van de tarieven. A. van Rijn berk (Noord wijks Belang) bleek een voorstander van parkeermeters. Mevrouw J.J. Voorham-Bartens (PvdA) was het met Van Rijnbeek eens. Naar haar mening zou dit een gunstig effect hebben op de verkeerscirculatie in de Hoofdstraat. Voor het vrij-par- keren op zondag, voelde me vrouw Voorham niets, zeker niet in de zomer. J. Willms van de CDA-fractie, gaf de voorkeur aan een parkeerau tomaat, die kaartje produceert, boven de, het straatbeeld ont sierde parkeermeters. „Laat ze maar heen en weer lopen, dat is niet zo erg", aldus Willms. In de tarieven diende naar zijn mening een zo groot mogelijke mate van eenheid te bestaan. Om tegemoet te komen aan de belangen van bewoners en be drijven, zouden vergunningen verstrekt kunnen worden, stelde Willms. RIJNSBURG Het Spinoza huis in Rijnsburg kan opge knapt worden. De raadsleden van het bloemendorp kunnen zich met de plannen voor res tauratie en renovatievan het Spinozahuis verenigen. Het GPV was niet zo blij met de plannen, omdat Spinoza een vrijzinnig denker was. Andere raadsleden bestreden deze opvatting en merkten op dat de leden van de Stichting Het Spinozahuis er al meerde re malen voor gezorgd hadden dat het huis werd opgeknapt, zodat de gemeente zich nu ook van zijn beste kant moet laten zien. De Vereniging Het Spi nozahuis hoopt van het rijk een subsidie te krijgen van 90.000 gulden om de restaura tie mogelijk te maken. De ver eniging denkt daar zelf 40.000 gulden aan bij te kunnen dra gen. Probleem is dat het rijk op zijn vroegst pas begin jaren negentig de subsidie zal uitke ren. De gemeente heeft echter al toegezegd dit bedrag zolang voor te willen schieten, maar dat betekent wel dat de ge meente 36.000 gulden rente moet betalen. Die subsidie sluit echter restauratie van de boer derij aan het Moleneind uit. De restauratie van de boerde rij aan het Moleneind zou der halve langer op zich laten wachten. Het college is op zoek naar een koper voor het pand. Ook het Genootschap Oud Rijnsburg werkt hard aan opknappen, maar financiële tekorten strooiden telkens roet in het eten. Mevrouw A. de Haas (PvdA) maakte zich nog eens sterk voor dit pand. „De boerderij moet zo snel moge lijk worden verkocht, want als het nog langer gaat duren hoeft het niet meer en zijn we weer een monument armer. Rijnsburg heeft er toch niet zo veel. Ze pleitte er zelfs voor de aankoopsom voor de gemeente van 130.000 gulden niet als uit gangspunt te hanteren. Verlies moest maar op de koop toe worden genomen. De zwaar beschadigde personenauto die geramd werd door een vrachtwagen. LISSE Een fietster die door rood licht reed bij een over steekplaats op de Westelijke Randweg veroorzaakte gister ochtend een botsing tussen een auto en een vrachtwagen. Zij stak de weg over terwijl voor de auto en de vrachtwagen het stoplicht op groen stond. De auto, bestuurd door een 54-ja- rige vrouw uit Lisse, moest plotseling remmen voor de fietster. De 23-jarige Lissese bestuurder van de vrachtwa gen werd hierdoor zo verrast, dat hij niet op tijd kon stoppen en bovenop de auto knalde. Deze werd totaal vernield. De vrouw die de auto bestuurde werd ter observatie naar het Diaconessenhuis in Heemstede vervoerd. Haar twee dochters, die ook in de auto zaten, kwa men met de schrik vrij, even als als de chauffeur van de vrachtwagen. De politie is nog op zoek naar de fietster. iRMOND De vee- ^^tbedrijven van C.D. i der Geest, (Sweiland- W der 13) en C.C. van en C.J.van Schie lilandpolder 9) zullen ;elijk nog dit jaar door Idel van een weg met asteland worden ver- len. Het enige knel- is nog de aanleg van dam in de Pieter itsvaart. Het Hoog- raadschap van Rijn- is daar tegen, en mo- zal nu een brug iten aangelegd om de te kruisen. Een brug izienlijk duurder dan dam, en dan is het de ïg wie deze extra kos- gaat betalen. !wee Warmondse veeboe- :ijn al tien jaar be^ig met itsluiting van hun boerde- die in de door water om- in Sweilandpolder liggen, igenaamde „overzeese ge leien" van Warmond, wel het Lage Land ge ld, zijn feitelijk alleen per bereikbaar. Dat levert problemen op met de be roering. Alles moet over worden aan- en afge- Een omslachtige metho- flie bovendien kostbaar is. veeteeltbedrijven liggen de Zijp, het Vennemeer Pieter Mauritsvaart, ook Molensloot geheten. De boeren willen hun weg laten aansluiten op de Boekhorster- weg in het noorden van de Sweilandpolder, op de grens van de gemeenten Warmond en Alkemade. Vanaf dat punt kunnen Oud Ade, Rijpwete- ring en de rest van het achter land bereikt worden. Vader C.C. van Schie en zoon C.J. van Schie, die samen een maatschap hebben gevormd kunnen bij zware vorst nog wel door middel van een over pad over andermans land het oosten bereiken, maar in de gebruikelijke vochtige omstan digheden verwordt de polder tot een moeras waarin zware voertuigen snel vastlopen. Voor de nog meer geïsoleerde Van der Geest bestaat zelfs die uitzondering echter niet. De gemeente Alkemade was aanvankelijk een tegenstander van de weg, omdat gevreesd werd dat de Boekhorsterweg extra zou worden belast, het geen meer kosten voor onder houd met zich mee zou bren gen. Na overleg met de ge meente Warmond werd echter duidelijk dat het alleen om in cidenteel verkeer gaat van de twee boerenbedrijven, hetgeen de weg niet extra zal aantas ten, en gaf Alkemade zijn ver zet op. De nieuwe weg moet ander halve kilometer lang worden. De twee boerderijen liggen 500 meter van elkaar. De twee veeteeltbedrijven moeten ie der 100.000 gulden op tafel leg gen voor de weg. De boeren Het bedrijf van Van Schie wordt mogelijk nog dit jaar door een weg met het vasteland worden verbonden. zijn daartoe bereid. De ge meente Warmond betaalt ook ongeveer 100.000 gulden, wa terschap De Oude Veenen draagt ongeveer 70.000 gulden bij. Pont De gemeente Warmond wil eventueel, als de weg onver hoopt toch niet kan worden aangelegd, een pont richting Zijldijk laten varen voor de geïsoleerde bedrijven. Het gaat dan om de pont die toch al gaat varen voor de ontsluiting van boerderij De Eenzaamheid ih de Zwanburgerpolder. De Sweiland-boeren hopen niet dat het zover zal komen. „We willen van dat varen af", zegt mevrouw Van Schie. De fami lie Van Schie heeft een melk- keet aan de overkant van de Zijp, in de Boterhuispolder. De melk moet twee keer per dag worden overgevaren en over gepompt in tanks. „Alles moet je overvaren, koeien, varkens, veevoer, melk. Je kan nooit even snel veevoer halen. Als er ijsgang is, is het overvaren van de Zijp ook erg moeilijk. Door het overvaren wordt al les ook duurder. Het kost geld om bouwmateriaal over te brengen, om rundveebrokjes aan te voeren, en ga zo maar door. Dat maakt de bedrijfs voering onvoordelig ten op zichte van bedrijven die niet dat probleem hebben", aldus mevrouw Van Schie. Beide boerenfamilies hebben rond de 50 koeien. De weg zal alleen voor agra risch verkeer bestemd zijn. De natuurliefhebbers hoeven niet bang te zijn dat recreanten straks de rust van de vogels in de Sweilandpolder komen ver storen. „Er komen roosters in de weg, en er komt een hek met een slot er op. Recreanten worden niet toegelaten. Daar moeten we trouwens ook iets voor tekenen", vertelt me vrouw Van Schie. Overigens weet ze niet helemaal zeker of het gebied wel afdoende kan worden afgeschermd om de agressieve recreant tegen te houden. „In de zomer komen hier vaak fietsers over ons ge bied rijden. Toen we vroegen waarom ze dat deden bleek dat de ANWB ons terrein heeft opgenomen in in een fietsroute naar het Venne meer, zonder dat we van iets weten". Als de weg er straks ligt wil dat overigens niet zeggen dat het Lage Land zich volledig zal gaan richten op de ge meente Alkemade. „De ge meente Alkemade beweert dat wij sterk zijn georiënteerd op Alkemade, en hanteert dat als argument om de Sweilandpol der bij Alkemade te trekken in het kader van de gemeente lijke herindeling. Maar dat is niet juist. De« weg wordt voor het bedrijf aangelegd, voor de aanvoer van zaken die we voor de bedrijfsvoering nodig hebben en de afvoer van onze produkten. Persoonlijk zijn we meer gericht op Leiderdorp. Als we bijvoorbeeld bood schappen willen doen zullen we blijven overvaren over de Zijp om dat in Leiderdorp te gaan doen. We zijn in tien mi nuten in Winkelhof, richting Roelofarendsveen duurt het heel wat langer voordat je winkels tegenkomt. En dat geldt ook voor andere voorzie ningen", aldus mevrouw Van Schie. FRANK BUURMAN _jitiatief oud-commando Ton Rueck ISSENAAR De Was- aarder en oud-com- ldo Ton Rueck heeft initiatief genomen om iijks op 27 februari bij monument aan het isenaarse Slag de in de ZHJede Wereldoorlog Sjekomen Franse com edo's te herdenken. j|t Ton Rueck van de ge- had vernomen deze 4 initiatief zal nemen tot herdenking van de omgeko men Franse commando's, heeft hij samen met enkele oud-commando's uit Den Haag en omgeving dit zelf gedaan. Het wordt een korte, stijlvolle herdenking rond het monu ment. Voor deze plechtigheid zijn uitnodigingen verzonden aan de commandanten van het korps commando troepen, het korps mariniers, het gemeen tebestuur van Wassenaar en de Franse ambassadeur. De bijdrage van het gemeentebe stuur bij deze plechtigheid hoeft volgens Ton Rueck slechts te bestaan uit het plaat sen van twee vlaggemasten en het schoonmaken van het mo nument en de omgeving. Krans De plechtigheid zal op 27 fe bruari beginnen om 11.50 en om 12.00 uur zullen enkele herdenkingswoorden worden gesproken door een oud-com mando, een minuut stilte wor den gehouden en zal de oudst- aanwezige commando een krans bij het monument leg gen. In de nacht van 27 op 28 land de om 2.00 uur bij kilometer- paal 91 een Franse commando groep onder leiding van Char les Treppel. Doel van de com mando-actie was te onderzoe ken of er een „bruikbaar gat" in de Atlantikwal was tussen de Wassenaarse slag -en Kat wijk. Kort na de landing schij nen commandant Chales Trep pel en een andere commando tegen een struikeldraad gelo pen te zijn waardoor de Duitse troepen in actie zijn gekomen. Volgens het onderzoek van marine-historicus P. Kamp huis hebben de overgebleven vier commando's zich verbor gen in de duinen en getracht de volgende dag met hun rub berboot weer de motortopedo- boot te bereiken, die hen zou terug brengen naar Engeland. Door de ruwe zee zou de rub berboot zijn omgeslagen en In mei 1985 werd het monu ment aan het Wassenaarse Slag onthuld door de Franse ambassadeur in bijzijn van en kele uit Frankrijk afkomstige commando's van de naar Charles Treppel genoemde eenheid. In de daaropvolgende zomer kwam het monument enkele keren in het nieuws, omdat honden het monument gébruikten als waterplaats. positie is dagelijks te bezich tigen van tien uur 's och tends tot tien uur 's avonds. Postzegels Ute Ute Freudenberg is haar naam, ze is uit Oost-Duits- land naar het westen ge vlucht én ze vertolkt num mers van Tina Turner, Whit ney Houston en Jennifer Rush. Morgenavond komt ze naar bar-dancing Blues Bro thers aan het Henri Dunant- plein 11 in Hillegom. De zaal gaat om negen uur open. De Alphense afdeling van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt zaterdag een voorjaars ruilbeurs in het gebouw Na- j bij aan het Lauraplein in Al- I phen aan den Rijn. Extra aandacht wordt besteed aan het verzamelen van klassieke en moderne poststukken en aan postzegelverzamelingen over een bepaald thema. De beurs is geopend van tien tot vijf uur. De toegangsprijs be draagt één gulden. Kinderen tot veertien jaar oud hebben gratis toegang. Underdog Playback Gemeenschapscentrum De Poel houdt morgenavond een play backshow in 't Poelhuys in Lisse. Men begint om kwart over zeven en in ieder geval verschijnen vijftien verschillende play back-acts voor het voetlicht. De pre sentatie is in handen van Leo „Hennie" Weijers en voor de genen die op de eerste drie plaatsen eindigen, is een prachtige beker beschikbaar. Bijbel In Zoeterwoudewordt mor genavond in Ons Huis aan het Kosterspad de tweede bij eenkomst gehouden in de se rie oecumenische bijbelavon den. Inleider is pater F. Buil die zal ingaan op het thema „De geschiedenis van het an tisemitisme en het Christen dom". Aanvang kwart over acht Ruiters De Castellumruiters uit Val kenburg houden morgen avond hun algemene leden vergadering. Plaats van han deling is het clubhuis aan de Broek weg. De bijeenkomst begint om acht uur. Toneel Toneelgezelschap Mimicri uit Wassenaar brengt zaterdaga vond het stuk „De Loge" op de planken van De Terp in Valkenburg. De voorstel ling, die is georganiseerd door het JIVAK en de Oran jevereniging, begint om kwart over acht Keramiek De kunstenares Ellen Ben dien uit Zoetermeer stelt van zaterdag 14 februari tot en met donderdag 12 maart haar keramiek tentoon in Huize Driehof aan de Dorpsstraat 27 in Hazerswoude. De ex Het Stuffed Pupped Theatre treedt zaterdag op in boerde rij Ter Weer aan de Deijler- weg 153 in Wassenaar. Aan vang half negen, entree tien gulden, CJP'ers moeten zes gulden vijftig betalen. Albatross De uit Ierland afkomstige blues/rockband Albatross treedt zaterdagavond op m Het Kasteel aan de Concert- weg in Alphen aan den Rijn. Het optreden begint om negen uur. De entree be draagt zeven gulden. Wagenschuur Jazzclub De Wagenschuur organiseert zaterdag weer een jazzconcert in de Hol- landsche Tuyn aan de Hoofd straat 24 in Leiderdorp. Het orkest Rhythm and Brass Plus One treedt dan op. Deze kleine big band bestaat uit 12 man: zij bespelen vier trom petten, vier trombones, pia no, bas, drums en tenorsax. Op het programma staan werken van Ellington, Basie en Thad Jones. Aanvang ne gen uur, entree zes gulden. Stijldi ansen Liefhebbers van stijldansen kunnen zaterdagavond te recht in zaal De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. Vanaf half negen kan daar volop gedanst worden. Damiet Damiet van Dalsum speelt zaterdag de poppentheater- voorstelling „Voor Altijd" in de Muzenhof in Leiderdorp De voorstelling is bedoeld reldvogel, een dier dat een jongen en een meisje op zijn vleugels meedraagt. Als de vogel besluit zijn vleugels te strekken gebeuren er verras sende dingen. Aanvang half drie, entree drie gulden vijf tig

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15