Architecten willen havenhoofd bebouwen Leidse brandweer vindt Valma-blussers onveilig a n^idóCvSOUACmt^ STAD OMGEVING Nieuwe vleugel GSD- kantoor in mei in gebruik 3|edstrijd architectencafe slaat aan 1DEN Veertien, irnamelijk Leidse ar- tecten, leverden deze iek hun ontwerp in ir een bebouwing van Havenhoofd. De ar- ;ecten maakten hun iwerpen naar aanlei- ig van een wedstrijd, door het Leids Archi- ^tencafé werd uitge dreven. Maandagavond >"februari zal de win- ^/jr van deze wedstrijd Tens het Arcitectenca- gdn Sociëteit De Burcht Kend gemaakt wor- rQh. Tevens worden dan ingeleverde ontwer- i geëxposeerd. if/jleiding voor de wedstrijd i het Architectencafé wa- j onder meer de plannen iljde gemeente om de Ha- op te knappen. De ge- Qnte zal in de Haven aan- ^eigers plaatsen en wil op rL Havenhoofd een tijdelijke >rziening waarin toilet, jche, berging en een wa- Vapplaats. Deze voorzie- g zal in een soort contai- komen, die 's winters »r weg gehaald wordt. [Tuinen voor een definitieve Touwing op het Haven- ^■Ufd heeft de gemeente nog Dit omdat de gemeente St wil bekijken, hoe aan- kkelijk de Haven blijkt te voor watertoeristen. Ie prijsvraag van het Ar- itencafé werd de archi- juist wel gèvraagd definitief en ook meer imineuzer invulling te ;n voor het Havenhoofd, n zouden dan onder x de voorzieningen moe- komen, die de gemeente wil hebben. Maar ook iden de architecten met ivullende mogelijkheden Q^en. De ontwerpen die nu hen zijn gekomen, bieden gevarieerd beeld, waarbij heel creatieve oplossin- Y*t gevonden zijn voor dit XUtje landtong. llG ontwerpen lopen uiteen zeer grootse en de gehele ving erbij betrekkende ontwerpen tot zeer summiere invullingen. Zo schreef één architect bij zijn ontwerp: „Eigenlijk zou het Haven hoofd niet bebouwd moeten worden. Het Havenhoofd ontleent zijn schoonheid juist aan het feit dat er niets staat. Eigenlijk zou dat zo moeten blijven, maar wij moeten ook eten, dus vooruit maar". Hij of zij (de architecten hebben hun ontwerpen anoniem moeten inleveren) zag als nuttige aanvulling op het Ha venhoofd de komst van on der meer een snackbar. Het Havenhoofd zou grotendeels overkapt moeten worden met grote glazen vierkanten pla ten, die op speelse wijze aan masten en touwen bevestigd waren. Die masten en tou wen, zouden het karakter van de Haven nog meer on derstrepen. In tegenstelling tot dit luchti ge speelse ontwerp, was er I en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons I een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook (hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee kgratis. x* ler als nieuwe abonnee ingaande le/plaats: <n:(voor controle bezorging i ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. -Tra wordt het abonnement betaald per laand automatisch betalen f 23,04 wartaal acceptgiro f 68,93 |r als dank de handdoek aan: le/plaats:. deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - CeidócSouocmt Vlooienmarkt In de Leidse Pieterskerk wordt zaterdag 14 februari een vlooienmarkt gehouden. De rommelmarkt is van tien tot vijf uur 's middags te be zoeken. De entreeprijs be draagt 3 gulden. Dat entree bewijs geldt eventueel tevens voor een rommelmarkt in de Beurshal in Boskoop. Koorproject Het Koorproject Rotterdam treedt zondag 15 februari op in de Taffehzaal in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Het Koor project is een podium waar gevorderde en ervaren ama teurzangers in korte tijd een speciaal programma instude ren. Zondag zal het koor o.a. Missa Papae Marcelli van Pa- lestrina brengen. Aanvang twee uur 's middags. Tram „Trams bij onze Zuiderbu ren is de titel van de lezing die M. van Witsen woensdag 18 februari houdt in het NZH-ontspanningslokaal aan de Rijnsburgerweg 1. Aan vang acht uur. A DONDERDAG 12FEBRUARI 1987PAGINA 13 (ADVERTENTIE) Als u uw spaargeld ook in vrijheid wilt laten groeien, vult u dan onderstaande bon in. I Stuurt u de brochure over de Roperco Rekening naar 30688 j Naam.m/v I Zo'n vraag hoeft aan Roparco spaarders nimmer gesteld te worden. Zij kunnen op elk gewenst moment tot f 25.000,- per maand kosteloos opnemen. En met één maand opzegtermijn geldt dat zelfs voor ieder bedrag. Die vrijheid van opnemen wordt gecombineerd met een hoge rente. Bovendien kent Roparco een unieke winstdeling. Over de jaren 1982 t/m 1985 leverde dat voor rekeninghouders per jaar een extra rente op van gemiddeld 0,34%; over 1985 was dit In de nieuwe vleugel van het GSD-kantoor aan de Langebrug worden ongeveer 25 medewerkers gehuisvest. „Oorspronkelijk was het de bedoeling dat hier een Stads kantoor Welzijn zou komen, dat onderdak zou bieden aan alle welzijnsambtenaren van de gemeente. Dat plan is niet doorgegaan omdat de ge meente moest bezuinigen. Omdat het personeelsbestand van de GSD was gegroeid, heeft het college de eerste en tweede fase van de nieuw bouw van het GSD-kantoor wel goedgekeurd". De eerste fase, een nieuw kantoorgebouw aan de Lan gebrug, werd afgerond in ja nuari 1984. Tot die tijd wa ren alle personeelsleden ge huisvest in het oude gebouw aan de Steenschuur, achter de Langebrug. De ruimte nood werd op een gegeven moment zo groot, dat er drie noodkantoortjes in de tuin werden geplaatst. In het oude gebouw en in de nood- gebouwtjes werken nog steeds mensen. Volgens de woordvoerder van de GSD blijven er medewerkers in het oude gebouw gehuisvest: „Er is op de eerste etage een loopbrug tussen het oude en nieuwe gebouw". Hij ver wacht dat in elk geval een van de noodkantoortjes ver dwijnt, als de tweede fase in gebruik is. De Breestraat-winkeliers hebben diverse malen be zwaar gemaakt tegen de bouw van de tweede fase, omdat daardoor twaalf par keerplaatsen verdwijnen. De bezwaren zijn steeds onge grond verklaard. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WANNEER KOMT UW SPAARGELD VRIJ? LEIDEN Ongeveer 25 medewerkers van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) worden over een maand of drie gehuisvest in de nieuwe vleugel van het kantoorgebouw aan de Langebrug. In augustus is begonnen met de aan bouw, die ook wel „twee de fase" wordt genoemd. Volgens een woordvoerder van de Sociale Dienst „loopt alles volgens schema. De ra men zitten erin en de ver warming doet het. Dat bete kent dat er ook als er een nieuwe vorstperiode komt, kan worden doorgebouwd". De nieuwe vleugel beslaat 800 vierkante meter. Deze ruimte heeft de GSD hard nodig. „We zijn zeer krap ge huisvest", aldus de woord voerder. Er is vooral gebrek aan vergaderruimte, ruimte voor werkoverleg en een ruimte waar cursussen voor het personeel kunnen wor den gegeven. Door werkne mers naar de nieuwe vleugel te laten verhuizen, komt in het kantoorgebouw ruimte vrij voor deze activiteiten. De GSD kampt volgens de woordvoerder met ruimtege brek omdat het personeels bestand sterk is gegroeid, sinds in de tweede helft van 1981 de werkloosheid in ons land steeg. LEIDEN Sommige Val- ma-brandblussertjes ver oorzaken in plaats van een bluseffect juist een vlamverheviging. Over de oorzaak wordt nu nog slechts gegist, maar de brandweer zou het liefst vandaag nog zien dat de blusapparaten uit de han del worden genomen. De V alma-blusapparaten worden al jarenlang ge kocht door automobilis ten, caravan- en bootbe- zitters. Het zijn handzame flessen, gemakkelijk op te bergen en zeer eenvoudig in de bediening. Bij brand hoef je alleen een pin in te slaan en de fles op de brandhaard te richten, waarna in één keer de hele inhoud wordt wegge spoten. In de regel zijn na deze handeling heel klei ne brandjes wel geblust. Maar vaak ook niet. „Ze zijn onbetrouwbaar", meent een woordvoerder van de Leidse brandweer. Dat ondervond de Haagse brandweer enkele maanden geleden tijdens een brandpre ventiedag. Drie buurtbewo ners verschenen met hun Val- ma-blusser. „Op het moment dat zij onafhankelijk van el kaar en op verschillende tijden de fles leegspoten, ontstond er een enorme vuurbal'.', aldus één van de aanwezigen. Ook de aanwezige brandweerlieden wfsten niet wat zij zagen. „Tij dens het leegspuiten ging het vuur alleen maar feller bran den. Levensgevaarlijk. Ik wil niet zeggen dat de stof in die toestelletjes niet blust, maar ze trekt vermoedelijk zuurstof aan waardoor de brand wordt verhevigd", aldus een woord voerder van de Haagse brand weer. Er was trouwens meer aan de hand. Van één van de Valma-apparaten moest de pin tot driemaal toe worden inge slagen voordat hij in werking trad. De brandweer heeft zijn be vindingen doorgegeven aan het ministerie van binnen landse zaken met het verzoek de toestellen opnieuw te keu ren. Maar dat is volgens het ministerie onmogelijk, want het oude Besluit Draagbare Blustoestellen geeft in principe na afgifte van een vergunning een „goedkeuring voor het le ven". Het zijn ook de bedrij ven zelf die de apparaten keu ren. Het nieuwe besluit, dat sinds 15 november van het vo rig jaar van kracht is, stelt on der meer dat fabrikanten na vijf jaar weer een nieuwe ver gunning moeten aanvragen. Toestellen met een oud rijks»- keurtype mogen echter tot ui terlijk twee jaar na inwerking treding van dit nieuwe besluit verkocht worden. Valma mag dus tot 15 november 1988 met haar produkt op de markt blij ven. „Teleurstellend", meent de Haagse brandweer. „Dat het nieuwe besluit er is, vin den wij prachtig. Maar het gaat ons er om dat mogelijk gevaarlijke brandblusappara- ten worden verkocht. Dat er na november 1988 een ver koopverbod voor deze appara ten geldt, doet niets af aan het feit dat duizenden mensen zo'n ding in hun auto of caravan hebben. En hoeveel zijn dat er na het verkoopverbod?". Klachten Volgens de woordvoerder van de Leidse brandweer ziin de blussers van 1 kilo te klein. „Daar kan je zelfs geen brand je in een auto mee blussen. Die Valma-blussers kosten tien of twintig gulden, maar ik ben bang dat je wel wat meer moet uitgeven om een goede brand blusser te hebben. Dan ben je al gauw 150 gulden kwijt, maar dan heb je een blusser van twee kilo. Een probleem met Valma-blussers is ook dat ze het vaak niet doen op het moment dat je ze nodig hebt. De inhoud staat als het goed is onder druk, maar dat blijkt bij gebruik vaak niet het geval. Dan zijn ze blijkbaar ergens lek. Wij krijgen er regelmatig klachten over en raden ze dan ook niet aan". De heer J. de Rooij, ontwikke lingschemicus van Valma die alleen op persoonlijke titel wil spreken doet de bevindingen van de brandweer af als „indi anenverhalen". „Probeer zelf maar eens een brand aan te wakkeren met een blusappa- raat. Dat is onmogelijk. De ap paraten zijn allemaal getest en we hebben een goedkeurings nummer tot november 1988. Daarna worden ze uit de han del genomen. We hebben nog nooit dergelijke klachten ge kregen. Wel opmerkingen over de pin die niet goed wordt ingeslagen". Ook ouder dom van de apparaten kar. niets met het aanwakkeren van de vlammen te maken hebben. De Rooij: „Wanneer je dat blusapparaat koopt moet er zeshonderd gram inhoud inzit ten en dan is de fles goed. Er zou mischien na jaren gaslek- kage kunnen ontstaan. Maar dat brandt niet. Echt, ik kan er niks zinnigs over zeggen". meentelijke herindeling jgt spoedbehandeling HA AG/STREEK De staatssecretaris van binnenlandse Hlmevrouw D. de Graaff-Nauta, heeft toegezegd met spoed heentelijke herindeling van de provincie Zuid-Holland te delen. Zij zei dit gisteren na afloop van een werkbezoek provinciebestuur. «uteerde Staten van Zuid-Holland voeren vrijdag nog ->Alg met gemeentebesturen van Leidschendam en Zoeter- over het beheer van f ✓I n Alkemade, Alphen i de provincie een definitief voorstel over de gemeentelij indeling naar de staatssecretaris sturen. Zij hoopt dat dit kwestie nog in de Tweede Kamer behandeld kan wor- provincie rekent al niet meer op een intreding van de -è gemeentegrenzen op 1 januari 1988. Volgens de commis- v%n de Koningin, mr. S. Patijn, is 1 januari 1989 een mooie over het beheer van Stompwijk. Met de gemeentebestu- aan de Rijn en Woubrugge is deze al afrondend overleg geweest. Na het gesprek van vrij- Chauffeurs op de bon LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen !9 automobi listen bekeurd bij een verkeers controle op de IJsselmeerlaan en de Burggravenlaan. Vier chauf feurs reden door rood licht en 15 van de 279 gecontroleerde auto mobilisten hielden zich niet aan de maximum snelheid. Ook heeft de politie gisteren vijftig fietsen weggehaald die op een hinderlijke wijze waren geplaatst bij het station. De eigenaars kun nen hun stalen rossen tegen be taling van een tientje terugkrij gen. PROEFPROJECT KAMER VAN KOOPHANDEL SLAAT AAN LEIDEN/NOORD WIJKERHOUT Het proefproject, waarbij alle produkten van bedrijven die in Nederland zijn gevestigd, in kaart worden gebracht, blijkt een succes. De Leidse Kamer van Koophandel werkt mee aan het project. Het officiële startsein werd gisteren in Noordwijkerhout ge geven door de secretaris van de Leidse Kamer, A. Berkhout. Ter plekke meldden zich zestig bedrijven aan die aan het project willen meedoen. Volgens secretaris Berkhout is dat een verrassend groot aantal. De bedoeling van het project is dat vooral grote ondernemingen als Shell en Unilever maar ook de overheid gestimuleerd worden Nederlandse produk ten aan te schaffen. „Nu is niet bekend wat er in Nederland allemaal wordt geproduceerd. Dat leidt tot onnodige import van goederen", aldus Berkhout. Bedrijven die in Nederland zaken doen, worden in een computerbestand van de Kamer opgenomen. Behalve de naam en het adres van bedrijf wor den alle produkten vermeld. Op die manier ontstaan zoge heten leveranciersprofielen. het ontwerp van een andere architect die op de landtong aan de haven een vier ver diepingen tellend apparte mentengebouw wilde neer zetten. Op de begane grond winkels en een horecavoor- ziening. Het gegeven van een haven met daarin boten inspireerde veel architecten. Zo was er één, die voorstelde om een originele scheepsboeg op of tegen het Havenhoofd te plaatsen. „En dan geen gesti leerde scheepsboeg, maar een echte", aldus de architect in zijn begeleidend schrijven. Een ander nam het gegeven van een schip ook als uit gangspunt maar stileerde het wel. Hij voerde die „schip"- gedachte zelfs in zijn woord keus door. Zo noemde hij de zij-aanzichten in de tekenin gen „bakboord" en „stuur boord". Het deel waar hij een horeca voorziening had ge pland noemde hij „kombuis" en het terras op het dak heet te „uitkijk en vlagvertoon". Deze architect had ook het oude brugwachtershuisje aan het begin van de Haven in zijn ontwerp betrokken. Dit huisje zou in stijl aangepast moeten worden aan zijn ge stileerde „schip" op het Ha venhoofd. Een andere architect was van mening dat er in het water van de Haven een langwer pig gebouw zou moeten ko men, waardoor er een af scheiding met de rest van het water ontstaat. „Een haven moet men in kunnen varen. Alleen aanleggen is geen ha ven". In het langwerpige ge bouw in en boven het water zou volgens de architect een rusthuis voor gepensioneerde zeelieden moeten komen en in een uitbouw zou plaats zijn voor een eethuis en een zon- Dit driehoekige glazen gebouw met terrassen was één van de veertien ontwerpen, die het Architecten café van Sociëteit De Burcht deze week binnen kreeg. neterras. Op de kade moesten de mensen onder het gebouw door kunnen lopen. Een jury bestaande uit Tom Maas, redacteur architectuur- /bouwen, Max Risellada, ar chitect en docent en Janny Rodermond, redactrice De Architect, zullen maandag middag de inzendingen be studeren en hun definitieve keuze omstreeks negen uur in het Architectencafé be kend maken. De eerste prijs is een rondvlucht boven Lei den. Het is dit jaar de tweede keer dat het Architectencafé een dergelijke prijsvraag uit schrijft. Vorig jaar werd ge vraagd een invulling te ma ken voor het Vrouwenkerk- plein. Toen won het ontwerp van architect Ronald Knap pers. Het architectencafé is maan dagavond vanaf zeven uur open en voor iedereen vrij toegankelijk.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13