Voedsel naar belegerde Palestijnse kampen Fraaie reiswekker m Zelfmoordpoging van McFarlane nieuw raadsel in Iran-doolhof lending mensenrechten Zuid-Afrika op hoogtepunt Börner dient ontslag in Huwelijk zoon Thatcher „bigbusiness7"in VS !3ITENLAND g&tdóc(3oiia<mt WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 .ENTUNSKAART AIDS-ZEGEL J)EN De naar schatting vijf miljoen Va- fikaarten die de Britse PTT deze week in e zal stoppen bij (beoogde) geliefden, zul- jnverbiddelijk worden voorzien van de de staat uitgegeven postzegels, waarop t gewaarschuwd voor aids. Het enige post er in Groot-Brittannië dat een eigen Va- lh-postzegel uitgeeft, het dorp Lover in het i Dorset, klaagt dat de aids-waarschuwing jnantisch" is. Iedere Valentijnskaart in jf-Brittannië die niet via Lover verstuurd zal echter de boodschap dragen „Aids, fiiet door onwetenheid", de leuze die door tering is gekozen voor een massale publi- Icampagne rond de gevreesde ziekte. In Isaksische landen is het gebruikelijk om llentijnsdag (veelal anonieme) liefdesver zen te sturen. Pravda publiceert felle aanval op Sovjet-Unie MOSKOU Het officiële Sovjet-par tijblad Prvada heeft een artikel gepu bliceerd waarin een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris de Sovjet-Unie beschuldigt van het gebruik van che mische wapens in Afghanistan en de levering van deze wapens aan Viet nam. In een begeleidend commentaar worden de beschuldigingen tegenge sproken. Het artikel is geschreven door de directeur van het Amerikaanse bu reau voor wapenbeheersing en ontwa pening, Kenneth Adelman, en maakt deel uit van een nieuwe rubriek waarin de Pravda westerse politici en deskun digen aan het woord laat. Europa pessimistisch over Midden - Amerika GUATEMALA-STAD Een twee- daagse conferentie van de EG en landen uit Midden-Amerika is ge ëindigd in een sfeer van onenigheid en teleurstelling. Terwijl Nicaragua en zijn pro-Ame- iikaanse buurlanden elkaar verwij ten naar het hoofd bleven slingeren, begonnen EG-afgevaardigden zich steeds meer af te vragen wat zij daar eigenlijk deden. Op de confe rentie was van toenadering tussen de twee partijen geen sprake, waar door pas op het laatste moment een vage slotverklaring kon worden op gesteld. Besprekingen kern proeven lopen vast GENÈVE De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben de in januari begonnen vierde ronde van hun be sprekingen in Genève over kernproe ven verdaagd. Ze zullen op 16 maart worden hervat. De Sovjet-Unie wilde volgens de Vere nigde Staten al vanaf van het begin van de vierde ronde praten over beëin diging van de kernproeven. Maar de Amerikanen lieten daarop weten mo menteel niet geïnteresseerd te zijn in een kernstop. De VS namen een week geleden hun jongste kernproef. De Sov jet-Unie kondigde daarop aan zich niet langer verbonden te voelen aan haar in augustus 1985 eenzijdig uitgeroepen moratorium. NIGERIA KRUGT IN '89 NIEUWE HOOFDSTAD ABUJA Na jaren van uitstel, politie ke discussies en grote investeringen moet het over twee jaar dan zover zijn. In 1989 wil de Nigeriaanse regering haar zetel verhuizen van Lagos naar Abuja, 800 kilometer ten noorden van de huidige hoofdstad. De eerste duizend ambtenaren zijn deze maand al ver huisd en hebben hun intrek genomen in tijdelijke onderkomens. Ook in het buitenland moet men er rekening mee gaan houden dat Lagos zijn langste tijd als hoofdstad heeft gehad. Alle ambas sades ontvingen verleden maand een kort briefje met de mededeling dat de Nigeriaanse regering van plan is in 1989 naar Abuja te verhuizen en met het verzoek zich tegen die tijd ook in de nieuwe hoofdstad te vestigen. Bankrovers Marseille spoorloos (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Elk spoor ontbreekt van de bende die maandag onder de neus van de politie een bank leegroofde in het hart van de Franse ha venstad Marseille. Terwijl bankpersoneel en klanten in gijzeling werden gehouden en man schappen van het elitekorps RAID het bankge bouw omsingelden, kraakten zeven bandieten in elf uur tijd een kleine 300 geldkluizen om er ver volgens ongezien vandoor te gaan. Dat kon via een vooraf gegraven tunnel, die een kelder van de bank verbond met de riolen van de stad. De grote verdwijntruc van Marseille heeft indruk gemaakt. Dat de rovers uitgerekend „supera gent" Robert Broussard en zijn speciaal voor dit soort gevallen getrainde RAID te slim af waren, is voor menig Fransman een grote prestatie riname jigeert fct op igen VN- lorteur HAAG/PARAMA- De Surinaamse ng heeft niet gerea- I op een verzoek van ciale rapporteur van erenigde Naties voor pingen, prof.mr. P. om ophelde- 234jte geven over ver fde foltering van bos- <2ofs in Paramaribo. 8$Jeeft Kooijmans gisteren i34j igd. In september stuur- 110 rapporteur een telegram autoriteiten in Surina- ^dat hij berichten had 54j igen over het martelen 70$oslandcreolen die zijn 7o4houden in Fort Zeelan- 0H ians ontving vorig jaar 32 ten over 23 gevallen van Of ing. Deze informatie 975! hem „niet ongeloof- 0ig- voor omdat in het 23_ en al eens was vastge- 59jdat martelingen waren 145, ikomen in Suriname. 424jurde een telegram naar ^5 laribo waarin hij de Su- 39 ise regering vroeg hem 55 zekeren dat „de fysieke 70 istelijke integriteit" van ïvangen boslandcreolen Jjjjj worden gewaarborgd. heb ik nooit antwoord 121 itvangen", aldus Kooij- 109 le speciale VN-rappor- 163 oor executies, de Keni- 24 jurist Amos Wako, heeft ramaribo nog geen reac- 37 ïtvangen op verzoeken heldering over terecht- 123igen bij legeracties in 98>uriname. 561 Uitvoerders jïiroet _ven 400 Ihnen aan >de Kruis jOET De Libanese ont- (ers van drie Amerikaan- een Indische professor in et hebben aan het Inter- pale Rode*Kruis een lijst 1 indigd met namen van isen, die zouden moe- den vrijgelaten in ruil vier gegijzelde buiten- fcou gaan om tenminste 410 [ibanezen en ongeveer 90 'ijnen, onder wie de drie ijnen die enkele dagen tot levenslange gevan- if zijn veroordeeld in aanval met granaten Klaagmuur in Jeruza- 'en woordvoerder van le Kruis weigerde com- ir te geven op de be- Ondanks ontkennin- Israël en de VS zijn er aanwijzingen, dat ach- schermen wordt onder lid met de ontvoerders, in Israël lijkt de weer- tegen een dergelijke :tie toe te nemen. De in 1.150 Palestijnen voor sraëlische militairen in ;idde in Israël tot massa- ;ten. BEIROET Sji'itische moslims en Palestijnse strijders hebben gisteren zware gevechten geleverd rond de vluchtelingen kampen in Beiroet. Een Palestijnse woord voerder verklaarde dat hongerige kinderen in de barakkenkampen zich voeden met ratten. De sji 'itische Amal-militie rea geerde op de internationa le publiciteit rond de noodsituatie in de kampen met een verklaring dat vandaag een hulpkonvooi met voedsel en medische voorraden wordt toegela ten tot Bourj el-Barajneh. In een communiqué liet de Amal weten dat het besluit was genomen „vanwege hu manitaire en sociale overwe gingen voor de inwoners van Bourj el-Barajneh". Intussen heeft PLO-leider Jas- ser Arafat een dringend be roep gedaan op de Russische leider Michail Gorbatsjov om een eind te maken aan de kampenoorlog. Dat heeft het Palestijnse persbureau WAFA gisteren gemeld. In Palestijnse kringen werd vernomen dat de strijders van plan waren om desnoods uit de belegerde kampen te breken om met geweld voedsel te be machtigen. Volgens de politie zijn gisteren bij de langdurige beschietin gen van de kampen Chatilla en Bourj el-Barajneh vijf do den en 21 gewonden gevallen. „In Bourj el-Barajneh hebben kinderen vandaag ratten ge vangen en opgegeten. Wees niet verbaasd. Ze deden het. Moeders koken de ratten en kinderen eten ze op", ver klaarde een Palestijnse woord voerder. Het kamp telt 35.000 bewoners en het wordt al twaalf weken belegerd door sji'itische mos lims. In die periode is van bui tenaf geen voedsel aange voerd. PLO-vertegenwoordigers heb ben intussen aan de religieuze leiders van de sunni-moslims gevraagd om een „fatwa", een religieuze maatregel, af te kondigen, waardoor de bele gerde bevolking toestemming zou krijgen om mensenvlees te eten. Leiders van de sunni-moslims hebben laten weten dat de vraag nog niet is beantwoord. De hoogste sji'itische religieuze leider, Mohammed Hussein Fadlallah, zei dat de situatie in het kamp nog niet ernstig ge noeg was voor een dergelijke maatregel. „Maar wettelijk is een fatwa om mensen toestemming te ge ven voor het eten van men senvlees alleen aanvaardbaar als alle voedselbronnen zijn uitgeput. Alleen in dat geval wordt het eten van de doden toelaatbaar", aldus Fadlallah. Arafat heeft in een communi qué gewezen op het gevaar van epidemieën in Bouij el- Barajneh als gevolg van de be legering. In eerdere berichten liet de PLO weten dat een hongercrisis het kamp in zijn greep had. Koning Hassan van Marokko kondigde maandag aan dat zijn luchtmacht klaar stond om voedsel en medicijnen naar de belegerde kampen te bren gen. Hij vroeg toestemming voor de actie aan de Libanese president Amin Gemayel en aan minister van justitie Nabih Berri. Een PLO-woordvoerder ver klaarde maandag: „Onze men sen in Bourj el-Barajneh heb ben al hun honden en katten al opgegeten. Er is geen voed sel meer". Chatilla en Bourj el- Barajneh worden al sinds 24 november door de Amal van de buitenwereld afgesloten. De Amal (de naam betekent Hoop) zette het offensief tegen de Palestijnen in mei 1985 in, in een poging te voorkomen dat de PLO haar machtsbasis weer zou opbouwen die zij was kwijtgeraakt bij de Israëlische invasie van 1982. Caribische klanken bij aankomst op St. Maartan. Een steelband bracht het Wilhelmus en het Antilliaanse volkslied ten gehore. Swingend Wilhelmus bij aankomst op St. Maarten PHILIPSBURG Naar schatting tienduizend men sen waren gisteren op de been om koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander te verwelkomen bij aankomst op St. Maarten. Daarbij bracht een steelband op swingende wijze het Wil helmus en het Antilliaanse volkslied ten gehore. Het koninklijk bezoek werd op het prinses Julianavlieg- veld begroet door de gezag hebber van het eiland mr. ing. R.R.H. Richardson. Daarna werd een bezoek ge bracht aan het centrum van de hoofdstad van Sint Maar ten, Philipsburg. Vanaf het bestuurskantoor wandelde het gezelschap door de druk ke Frontstreet, waar zich vele duizenden mensen had den opgesteld om het hoge bezoek te begroeten. Scholen en eilandsdiensten hadden een vrije dag gekregen. Bo vendien waren enkele dui zenden veelal Amerikaanse toeristen afkomstig van maar liefst acht cruisesche pen in de hoofdstad, voor wie een dagje „royalty" een extra attractie was. Vooral de kroonprins kon re kenen op grote bijval van de bevolking. Koningin Beatrix, die zichtbaar genoot van de reacties stuurde zelfs een in de weg lopende politieman naar de kant, omdat ze de mensen langs de weg niet goed kon teruggroeten. Gistermiddag maakte kroon prins Willem Alexander een toertocht over Sint Maarten, terwijl koningin Beatrix en prins Claus vertegen woordi- gers van sociaal-culturele in stellingen, handel en vakbe weging ontmoetten. Vandaag volgen nog enkele ontmoe tingen, waarna het konink lijk bezoek s'middags de tijd voor zichzelf heeft. (Van onze correspondenten) WASHINGTON/MADRID De Amerikaanse politie heeft na een onderzoek geconclu deerd dat Robert McFarlane, de vroeger presidentieel advi seur voor nationale veiligheid, heeft geprobeerd zelfmoord te plegen. McFarlane werd maandagmorgen in een zie kenhuis opgenomen, nadat hij een overdosis valium had in genomen. Volgens de Ameri kaanse tv had hij een soort „afscheidsbrief" voor zijn vrouw achtergelaten. Volgens medische specialisten is een overdosis valium echter zelden dodelijk, tenzij het wordt gecombineerd met an dere kalmeringsmiddelen of alcohol en McFarlane's advo caten hebben de zelfmoordbe- richten van de hand gewezen. Robert McFarlane is een van de kroongetuigen in het on derzoek naar de gang van za ken bij het Iran-schandaal. Zijn getuigenissen voor de se naatscommissie voor inlichtin genzaken over de Iran-affaire verschillen sterk van de lezing die president Reagan geeft. Volgens vrienden en mede werkers maakte McFarlane de laatste weken een vermoeide en verslagen indruk en was hij zeer depressief. De vraag is nu wat de politieke uitwerking van McFarlane's daad zal zijn. In Washington wordt al ge zegd dat McFarlane vreesde dat hij tot getuigenissen zou worden gedwongen die min der gunstig zijn voor president Reagan, die hij persoonlijk zeer is toegedaan. McFarlane is de tweede kroongetuige die (voorlopig) niet kan worden gehoord. De onlangs teruggetreden CIA-di- recteur William Casey wordt, na een hersenoperatie, nog steeds in het ziekenhuis ver pleegd. Volgens de Spaanse krant El Pais heeft de socialistische re gering de afgelopen jaren haar eigen wapenembargo op Iran ontdoken door vanaf 1983 toe stemming te geven voor de verkoop van wapentuig ter waarde van 280 miljoen dollar via Libië en Syrië aan de rege ring in Teheran. De lucratieve handel via deze sluipweg is de laatste maanden overigens in het slop geraakt, omdat Spanje in navolging van de overige EG-landen afgelopen april een embargo afkondigde op de verkoop van wapens aan Li bië. IENIGDE NATIES: E In een rap- van de Verenigde defes staat dat de schen- l70Sv^ van mensenrechten -derefnd-Afrika, ZOals mar- ft dejg en politiegeweld, :me den schrikbarend hoog kre^u is toegenomen. temnjpns ^et rapp0rt zitten zeker 10.000 mensen zon der vorm van proces vast, onder wie een aantal kin deren onder de vijftien. Er doen zich ook veel vaker gevallen van marteling voor en het aantal mensen dat in een gevangeniscel overlijdt is toegenomen. Daarnaast zijn „duizenden mensen gedood na geweld van veiligheidstroepen die vrijwel totale onaantast baarheid genieten onder de bepalingen van de noodtoe stand". Volgens de Zuidafrikaanse overheid zitten 256 kinderen jonger dan 16 jaar in de gevan genis. Maar volgens het VN- rapport is het werkelijke aan tal veel hoger. In het rapport wordt ook melding gemaakt van het op grote schaal voor koken van standrechtelijke executies door het leger. Berucht in dit opzicht noemen de auteurs een commando eenheid van het leger in Na mibië die zich regelmatig schuldig maakt aan onthoof dingen van zwarte rebellen en een uitgebreid scala van mar telingen. Volgens het raport kan de slechte situatie op het terrein van de mensenrechten alleen worden verbeterd door de af schaffing van de apartheid. De mensenrechtencommissie zal daarom een neiuwe oproep doen om het Zuidafrikaanse bewind met sancties op de knieën te dwingen en de eco nomische ontwikkeling van de zwarte frontlijnstaten juist te bevorderen. Tussen september 1984 en eind 1986 zijn in Zuid-Afrika door politiek geweld zeker 2.326 mensen om het leven geko men, aldus een onafhankelijke onderzoeksgroep in Zuid- ^Jri- FRANKFURT De sociaal-democratische premier Holger Bomer van de Duitse deelstaat Hessen heeft gisteren zijn ontslag ingediend, een dag na het uiteenvallen van de rood groene coalitie van sociaal-democraten en Groenen. Börner liet weten dat hij niet beschikbaar is als lijsttrekker voor de SPD bij de komende, vervroegde verkiezingen in de deel staat op 5 april. Hij zei om gezondheidsredenen terug te zullen treden en wees Hans Krollman aan als mogelijke vervanger. Börner heeft onlangs een hartaanval gehad. Een teddybeer voor 18.000 Een Amerikaanse handelaar heeft In het Londense veiling huis Sotheby's een recordbedrag betaald voor een teddy beer van de Duitse speelgoedfabrikant Steiff. Richard Wright uit Pennsylvania, die al in speelgoed handelde toen hij 12 jaar oud was, betaalde 5.720 pond (18.000 gulden) voor een 84 jaar oude teddybeer genaamd Archibald. De 73 centime ter hoge teddybeer was prijzig, omdat hij afkomstig was van ,,de beste fabrikant, omdat hij in de best mogelijke staat ver keerde en omdat teddyberen tegenwoordig veel verzameld worden," zei Hilary Kay van Sotheby's. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het huwelijk van Mark Thatcher (33), de enige zoon van de Britse premier, en Diane Burgdorf (25), enige doch ter van een handelaar in tweedehands auto's te Pittsburg (Texas), wordt zaterdag ingezegend in Londen. Hoewel het geen koninklijke gebeurtenis is, zal er toch heel wat ruchtbaarheid aan worden gegeven, want na koningin Elizabeth is premier Thatcher de belangrijkste vrouw van Groot-Brittan nië. Het jonge paar heeft aanstaande zaterdag speciaal gekozen omdat in de Angelsaksische landen grote betekenis wordt ge hecht aan het feest op 14 februari van St. Valentijn, pa troon van alle geliefden. In Amerika en Groot-Brittannië is deze dag enerzijds „big business" en anderzijds een dag, waarop de romantiek van de muren druipt. De huwelijksplechtigheid van Mark en Diane komt rechtstreeks op de Amerikaanse tv. Wat Groot-Brittannië betreft, is het nog niet duidelijk aan welke omroep premier Thatcher haar voor keur zal schenken. Aangezien de premier doorlopend ruzie heeft met de BBC. zal zij waarschijnlijk alleen de nieuwsdienst van de Britse commerciële tv binnenlaten. De Savoy-kapel. waar de trouwplechtigheid plaatsvindt, ligt op een steenworp afstand van Downing Street 10, de officiële resi dentie van de Thatchers. Ze heeft echter ook enkele nadelen. In de eerste plaats is ze niet makkelijk te vinden, zodat Mark That cher, die destijds als rallychauffeur jammerlijk zijn weg verloor in de Sahara en dagenlang onvindbaar bleef, zaterdag wel eens te laat zou kunnen komen op zijn eigen huwelijk. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande A'aam: Adres: Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Saam:Eoo Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1M7I CcidócSouxant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7