^Bewaarders vierkant tegen celdeling"" gedetineerden Eekhoorn is geen h uisdier Steekpenningen Kruithof indirect bewijs tegen Masson NOG GEEN AANWIJZINGEN VOOR FRAUDE BOUWSUBSIDIE Files bij sluizen door toeneming recreatievaart INNENLAND/BUITENLAND Ccidóc Somant WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 5 /erkeerschaos bij ijsvrij maken dijk ■kHUIZEN Het kruiende ijs op de jc Enkhuizen-Lelystad heeft gisteren ar schatting van de rijkspolitie in Ikhuizen enkele duizenden toeschou- |t irs getrokken. Volgens woordvoerder de Vries van het district Alkmaar dde dat tot chaotische toestanden, jarbij talloze auto's schots en scheef zelfs op de rijbaan werden gepar- erd en mensen met camera's tussen pjl rijdende auto's door de weg over heen. „Het is een groot wonder dat asljrbij geen ernstige ongelukken zijn Keurd'aldus De Vries. De dijk is ds gisteravond zes uur, nadat de was afgenomen, weer normaal be- ibaar. ONDERZOEK NAAR OPTREDEN AMICALES DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justi tie) zal laten nagaan in hoeverre de bewegings vrijheid van Marokkanen in ons land direct of indirect via activiteiten van de Marokkaanse overheid, onder meer door de Amicales, wordt beperkt. De minister heeft dit gisteren in de Kamer gezegd in antwoord op vragen van het kamerlid Van Es (PSP). De minister zei er niet van op de hoogte te zijn of de Amicales hun activiteiten inderdaad hebben hervat. Wel gaf hij toe dat er de laatste drie jaar rust rond de organisatie heeft geheerst. De minister zei ver der dat de gebeurtenissen afgelopen zondag in Breda, waar een café is ontruimd en gesloten wegens ongeregeldheden tijdens Amicales-ver- kiezingen, aangeven dat de politie te allen tijde alert genoeg is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het onderzoek van het ministerie van VROM heeft tot nu toe geen aanwijzingen opgele verd voor massale fraude met bouwsubsidies door beleggers in de woningbouw. Dat is het voorlopige resultaat van een steekproef naar misbruik van subsidies bij woning bouwprojecten van na 1975. Het onderzoek valt gunstig uit voor de opeenvolgende bewindslieden van volkshuisvesting, die ervan werden verdacht „oogluikend" te hebben toegestaan, dat door de be leggers vrijelijk werd geschoven met grond- en stichtingskosten. Staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) heeft vandaag de eerste re sultaten van het onderzoek naar de Tweede Kamer gezonden. De ruim 800 onderzochte projecten tellen sa men zo'n 37.000 woningen. De dos siers van deze projecten zijn nog niet gesloten, zodat de gevolgen van eventuele fraude (te veel subsidie, te hoge huur en te veel huursubsi die) nog recht te trekken zijn. Dat geldt zeker voor de projecten, waar over in de loop van april zal worden gerapporteerd: de woningbouwpro jecten die nog niet bewoond wor den. Van de 816 onderzochte plannen hebben er 654 zonder meer een aan vaardbare verhouding in prijs-kwa liteit, de belangrijkste graadmeter voor mogelijke fraude. In al overige gevallen is nadere informatie opge vraagd. In slechts 12 gevallen wordt overwogen de accountantsdienst de zaak nader te laten uitpluizen, ter wijl tot dusverre in geen enkele ge val aanleiding is gevonden de re cherche in te schakelen. Geen garanties voor personeel militaire hospitalen DEN HAAG Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) weigert op dit moment al garanties te ge ven voor de positie van het personeel van de militaire hospitalen in Utrecht en Overveen voor het geval deze instellingen moeten sluiten. De bewindsman wilde gisteren tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer, uitgedaagd door het PvdA-kamer- lid Vos, niet vooruitlopen op de conclusies van een ambtelijke werkgroep die het Kabinet adviseert over de toekomst van de twee hospitalen. Bij het Marine- hospitaal Overveen en het Militair Hospitaal A. Ma- thijssen in Utrecht werken totaal 900 mensen. Vol gens een nog vertrouwelijk rapport van de werk groep zouden beide instellingen moeten sluiten (on der meer uit bezuinigingsoogpunt). De staatssecretaris hecht aan een snel besluit, omdat de discussie over de toekomst van de militaire hospitalen al twintig jaar voortsleept. ()EN HAAG De be vrijding van criminali- Veiteit staat momenteel in 1S 'het centrum van de poli- ieke en maatschappelij ke belangstelling. Er zijn ïchter nogal wat strui kelblokken die een spoe- lige verbetering van de piisdaadbestrijding in de weg staan. De overbelas- ing van politie en justi- ie en het gebrek aan fi- ^Qpanciële middelen zijn /velaar enkele van. Het TTerootste struikelblok is 44ïchter het nijpende cel- éntekort. )aar wordt weliswaar aan [ewerkt, maar dat kost tijd. Vorig jaar al stelden kamer- "—jeden van CDA en VVD voor Dm waar mogelijk twee ge- fangenen in één cel onder te P'brengen, maar de bewindslie- *Ben van jdstitie, minister -jkorthals Altes en staatssecre taris Korte-Van Hemel, wa rn daar fel op tegen. Toen VD-fractieleider Voorhoe- e twee weken geleden ech- ïtehfer opnieuw de mogelijkheid iano^an „hokkende" gedetineer- Staljlen onder de aandacht van el- net kabinet bracht, heeft hij ;ennelijk zijn partijgenoot "orthals Altes overtuigd, laandagavond deelde de be windsman in een televisie- litzending mee, dat hij bij öj~)vijze van noodmaatregel it./»ch wil proberen om hier en i elflaar gedetineerden duoge- l^'yijs op te sluiten. i bo ^Rampzalig Ms het aan de gevangenbe waarders en de instellingen Voor reclassering ligt, gaat lie ministeriële vlieger ech- n'et °P* "^e z'^n er ver" 1 Mjsterd over dat de minister loor de bocht is", zegt Abva- "abo-bestuurder Huub Ver- ieulen, speciaal belast met Ie belangenbehartiging van [evangenbewaarders. Een zelfde schrikreactie vertoont woordvoerder De Vries van de federatie van reclasse- ringsinstellingen. „Als dit doorgaat zou dat een ramp betekenen voor zowel de be waarders als de gedetineer den", zegt hij. Overigens te kent hij daarbij aan, dat het plaatsen van twee personen in één cel voor Nederland niet geheel nieuw is. Het ge beurt al in sommige huizen van bewaring, waar mensen worden „opgenomen" voor een zogeheten vervangende hechtenis. Het gaat daarbij om personen die weigeren een boete te betalen en liever inplaats daarvan een paar da gen willen brommen. Ook hierover zijn de reclasse- ringsverenigingen verre van enthousiast, maar omdat deze noodmaatregel uitsluitend zeer kort gestraften betreft, maakt men er niet veel druk te om. Elke verdergaande vorm van celdeling is in de ogen van de reclasseerders echter uit den boze. „Duo-cellen", betoogt Ver meulen, „stellen nog hogere eisen aan het gevangenisper soneel dan nu al het geval is. Je zult dan bijvoorbeeld altijd met twee bewaarders een cel moeten benaderen, want voor één bewaarder is het te riskant. De werkdruk van de bewaarders, die toch al enorm groot is, zal daardoor toenemen. Hetzelfde geldt voor het ziekteverzuim. Er is dus maar één oplossing: meer bewaarders. Maar ja, daar zal wel geen geld voor zijn". Sociale klimaat De Vries: „Niet alleen onder de bewaarders zullen de spanningen toenemen, maar ook onder de gedetineerden die gedoemd zijn een cel met een ander te delen. Hun pri vacy neemt immers af. Als je alle nare gevolgen bij elkaar optelt, moet je wel tot de con clusie komen dat de invoe ring van duo-cellen een flin ke knauw zal betekenen in het sociale klimaat binnen de gevangenissen". Eensgezind wijzen reclasse ring en vakbond er ook op, dat er in de Nederlandse ge vangenissen nauwelijks cel len te vinden zijn die genoeg comfort bieden om twee per sonen te kunnen herbergen. Vermeulen: „De leefruimte is vrijwel overal zeer beperkt. Er zullen dus verbouwingen moeten plaatsvinden en ook dat kost tijd en geld. Ik vraag me af of de minister zich dat wel realiseert". De Vries voorspelt dat met die verbou wingen „grote investeringen" gemoeid zullen zijn. „Er moet van alles en nog wat veran deren: grotere ruimten, extra bedden, extra meubilair, be tere air-conditioning, enzo- Op het terrein van de Bijlmerbajes in Amsterdam is men onlangs begonnen met het plaatsen van noodcellen. Tegenstanders van celdeling vinden dat dit ook bij andere gevangenissen moet gebeuren. voorts. Die uitgaven wegen naar onze overtuiging echt niet op tegen het belang dat sommige politici aan zo'n noodmaatregel hechten". Hoe willen de reclasserings- instellingen dan het liefst op korte termijn iets aan het cel lentekort doen? De Vries: „Het kabinet moet zoeken naar methoden om zo snel en zo goedkoop mogelijk het aantal cellen in ons land uit te breiden. Bijvoorbeeld door middel van hetzelfde systeem waarmee men ook noodscholen bouwt". Paniekvoetbal „Op het terrein van de Bijl merbajes zijn onlangs een aantal mobiele celblokken neergezet, een soort contai ners. Zoiets zou ook bij ande re gevangenissen kunnen worden toegepast. Als je dat doet, is de noodzaak om vijf spiksplinternieuwe gevange nissen te bouwen ook veel kleiner geworden. Vijf nieu we complexen, die de eeu wen moeten trotseren, dat is gewoon te veel en bovendien zonde van het geld. In de volgende eeuw leidt dat on getwijfeld weer tot een over capaciteit aan cellen, want de bevolking neemt steeds min der toe. We vergrijzen al maar en het aantal jongeren wordt voortdurend kleiner". Vermeulen van de AbvaKa bo deelt deze visie. „We heb ben er begrip voor dat het kabinet zo gauw mogelijk iets aan het cellentekort wil doen, maar het is absurd om dan maar gelijk naar het paardemiddel van twee ge vangenen in één cel te grij pen. Het kan heus wel op een andere manier worden opge lost. In het kabinet moet men nog maar eens duchtig over deze zaken praten, want wat minister Korthals Altes nu wil doen, is paniekvoetbal spelen. Hij zal daarover nog van ons horen". DICK VAN RIETSCHOTEN jerven vrouw kost 'd alburg ƒ54.000 ■URG De gemeente turg heeft een extern bu- ingeschakeld om op zoek naar twee geschikte iwelijke kandidaten voor Cajéfunctie van directeur van Dilantwelzijnsdienst. Het onder- irvjk door dit bureau, Eurosur- oorflf in Amsterdam, kost de ge- u- *ente 54.000 gulden. De irkeur gaat uit naar een luw omdat die in het mid- —""ikader en topposities nau- lijks te vinden zijn. Het bu- ju is ingeschakeld omdat het 'anajege in de normale kanalen Jur Inig vertrouwen heeft Men 104 'ht minstens twee geschikte t0- fdidaten aan te leveren die pten worden gezocht bin- UBSl de overheidssector, maar in het bedrijfsleven en de tiek. MAASTRICHT Het Rotter damse bouwbedrijf Kruithof BV heeft van 1976 tot begin 1983 in totaal bijna twee ton steekpenningen betaald aan diverse functionarissen bij het ABP, in ruil voor bouwop drachten. Ook de toenmalige directeur beleggingen Masson incasseerde hiervan 10.000 of 20.000 gulden. Daarnaast wer den aan verschillende ABP'ers vergoedingen in natura, zoals reisjes naar Zuid-Frankrijk, uitgedeeld. De „steekpenningen" komen niet in de tenlastelegging te gen Masson voor. wiens proces gisteren de 29e zittingsdag kende. Sinds kort neemt de rechtbank stukken uit het dos sier door die volgens officier van justitie Laumen als indi rect bewijs kunnen dienen. Laumen meent dat die proces stukken andermaal duidelijk maken dat de werkwijze van geen zuivere koffie is geweest. Masson: „Eenvoudig voor Kruithof en de anderen om mijn naam te noemen, vooral als je al zo besmeurd bent als ik. De verhalen van de oude Kruithof zijn echter niet veel meer dan de „lief dagboek"- verhalen van Katrien Duck". Opmerkelijk in de vier over eenstemmende verklaringen over de smeergelden is dat Masson begin 1983 de laatste giro-enveloppe met tien brief jes van 1000 gulden weigerde, omdat hij er „niks voor gedaan had". Toen was inmiddels wel al de nodige ophef over mal versaties bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ont staan. Door de slepende ABP-affaire wachten ruim vijftig mensen al meer dan zes maanden op een uitspraak in hun civiele of strafrechtelijke procedures die bij de rechtbank in Maastricht lopen. De chip-munk is geen traditioneel huisdier zoals een hond. DIERENBESCHERMING WIL MET VERBOD RAGE VOORKOMEN HILVERSUM De Die renbescherming wil dat het houden van eek hoorns als huisdier wordt verboden. „Het houden van eekhoorns is sterk in opkomst. Er is weliswaar nog geen sprake van een rage, maar die zie ik wel aankomen", zegt de heer Van Oers, directeur van de Landelijke Inspectie dienst van de Dierenbe scherming. Vooral de Amerikaanse chip munks, die model ston den voor Walt Disney's Knabbel en Babbel, zijn zeer gewilde huisgenoot jes. Maar ook het houden van de inheemse eek hoorns neemt toe. Sinds 1977 is het verboden om de diertjes uit nesten te halen, maar het is wel toegestaan in gevangen schap gefokte eekhoorns te verhandelen. De heer Van Oers: „Als de eekhoorns in een grote kooi zitten en goed verzorgd wor den, kunnen ze heel goed als huisdier gehouden worden. Maar ze hebben nu eenmaal veel ruimte nodig en ze moe ten in bomen kunnen klim men. Uiteindelijk horen ze in de natuur. Wij zijn bang dat mensen die een eekhoorntje kopen, dat diertje in een klein hokje in de huiskamer zullen houden. De eerste tijd vinden die mensen dat na tuurlijk leuk, maar we vre zen dat zij na een paar maan den op de kleine pluimstaart zijn uitgekeken en hem dan gaan verwaarlozen of meege ven aan iemand anders die hem „zo leuk" vindt. Boven dien is een eekhoorn geen traditioneel huisdier, zoals een hond of een kat. Door ze te gaan fokken kweken de handelaren de behoefte dat mensen opeens eekhoorns willen gaan houden. We zul len er echter op toezien dat de eekhoorns worden opge nomen in de wet die het hou den van bepaalde dieren aan banden legt". Zorg De heer J. Grotenhuis uit het Gelderse Aalst houdt al jaren eekhoorns. Hij is het dan ook absoluut niet eens met de Dierenbescherming als het gaat om een verbod daarop. „Er zijn in Nederland heel veel mensen die eekhoorns houden op een goede, verant woorde manier. Ik fok ze zelf al van jongs af aan en alle eekhoorns die ik nu heb zijn in gevangenschap geboren. Als ik die beestjes in de na tuur zou zetten zou dat on herroepelijk hun dood bete kenen. Net zo goed als dat een „wilde" eekhoorn niet in een kooi kan leven. Ik vind dat mensen dan ook geen wilde eekhoorns in huis moe ten nemen, want die beestjes gaan dan gegarandeerd dood. De laatste tijd komen er nog al veel van die wilde eek hoorns uit het buitenland, maar nogmaals ik moet iedereen echt aanraden om alleen gefokte eekhoorns in huis te nemen", aldus Gro tenhuis. „Om misverstanden te voor komen moet ik zeggen dat eekhoorns natuurlijk altijd een grote kooi moeten heb ben. Liefst zoiets als een gro te volière met een boom erin waarin de beestjes kunnen klimmen. Veel mensen den ken trouwens dat een eek hoorntje leuk is voor de kin deren, maar eigenlijk zijn eekhoorns daar juist hele maal niet zo geschikt voor. De dieren vragen een zeer zorgvuldige verzorging, die kunnen kinderen denk ik niet goed geven. Dat neemt niet weg dat het natuurlijk voor iedereen heerlijke die ren zijn om naar te kijken". Plaag De opmars van de chip munks heeft voor ongerust heid gezorgd onder de men sen die de situatie in Enge land kennen, waar deze grij ze eekhoorns tot een ware plaag zijn uitgegroeid. Tegen standers van de eekhoorn- handel vrezen het gevaar van een „eekhoorn-invasie" in Nederland, als de boom- acrobaten inderdaad in gro ten getale als huisdier gehou den worden. Tot nu toe wor den alleen Engeland en delen van Schotland en Wales door de eekhoorn „geteisterd". Eind vorige eeuw namen rei zigers een aantal beestjes mee van Amerika naar Engeland. Doordat de diertjes twee keer per jaar gemiddeld drie jon gen ter wereld brengen nam hun aantal hand over hand toe, daarbij geholpen door het ontbreken van natuurlij ke vijanden als de slechtvalk en de boommarter. De eek hoorns zij zo schadelijk om dat zij zich tegoed doen aan boombast van bij voorkeur beuken en platanen, waar door hele bossen dreigen af te sterven. Pogingen van de Britten om de beestjes uit te roeien liepen stuk op de enorme, wendbaarheid van de diertjes. In het belang van mens én dier wil de Nederlandse die renbescherming een dergelij ke ontwikkeling in ons land voorkomen. EWOLD DE BRUIJNE (e) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weeap Zegels voor de daklozen Truus Quak (rechts), die in Bombay in het daklozentehuis Slon werkt, overhandigde gisteren In Amsterdam aan voorzitter Max van der Stoel van de Nederlandse Habitat Commissie en kolonel Schurink van het Leger des Hells vellen met postzegels ter ere van het Jaar van de Daklozen UTRECHT Sluizen kunnen de toeneming van de recreatie- vaart niet goed meer verwerken. Bij een aantal sluizen kunnen daardoor wachttijden van twee tot vier uur ontstaan indien geen maatregelen worden genomen. Ir. R. Filarski van Rijkswater staat deelde gisteren in Utrecht bij de presentatie van de ten toonstelling voor waterrecreatie, Hiswa 87, mee dat de knelpun ten bij de sluizen alleen kunnen worden opgelost indien naast de al bestaande nieuwe schutkolken worden gebouwd. Dit vergt echter een lange voorbereidings- en bouwtijd en hoge investe ringen. Filarski vraagt zich af hoe in deze tijd van overheidsbe zuinigingen deze investeringen moeten worden gefinancierd. Hijzelf ziet weinig in privatisering en tolheffing, omdat dit niet bevordelijk is voor een snelle verkeersafwikkeling. De financie ring moet zijns inziens eerder worden gezocht in de sfeer van vaartuigenbelasting. De recreatievaart is de afgelopen vijftien jaar meer dan vervier voudigd. Met name op het IJsselmeer, de Waddenzee en de Del tawateren wordt het steeds drukker. De totale waarde van nieu we pleziervaartuigen die op de binnenlandse markt werden af gezet was in de eerste tien maanden van 1986 ongeveer 139 mil joen gulden, terwijl in heel 1985 dit 122 miljoen gulden was. In de surfbranche lijkt de markt tot rust te zijn gekomen. De afzet van nieuwe zeilplanken stabiliseerde zich rond de 35.000 in de eerste tien maanden van 1986. De Hiswa wordt van 6 tot en met 15 maart in de RAI in Amster dam gehouden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5