Controle op groeihormoon ;an nooit waterdicht zijn Nu groot prijsvoordeel op bekende merken ski-kleding! Ouders houden leerkrachten buiten de school f' lb Jongeren met blanco strafblad achter wapenroof uit kazerne Brinkman zet deur Openluch tm useum weer op een kier Meer overleg over afslanking gevraagd dsfNENLAND QeidwQowuvnt WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 lkers helpt ilerende PSP HAAG Kunstenaar Jan kers moet de PSP de nodige ias bieden in de kosten van de jng van het 30-jarig bestaan van »artij. Een grootscheepse mani- itie op 9 mei in Amsterdam aa*ht het hoogtepunt van dertig mefcacifistisch Socialistische Partij, defcchrijver-beeldhouwer Wolkers 3nt| de jubilerende partij belange- elgjeen exclusief affiche aangebo- A raison van 65 gulden kunnen ibbers het kunstwerk bij het secretariaat bestellen. Als alle jesigneerde posters hun weg f «I afnemers vinden vloeit er en r Su^en 'n c'e PSP-kas. Telefoonschuld verhalen op nieuwe eigenaar mag DEN HAAG De PTT opereert volkomen legitiem door de nieu we eigenaar van een failliet be drijf de achterstallige rekeningen te laten betalen bij het overne men van de bedrijfstelefoonin- stallatie en aangesloten netlijnen. Volgens de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Kort hals Altes (Justitie) is er geen sprake van dat de PTT daarmee misbruik maakt van zijn mono poliepositie. Bij een bedrijfsover- neming kan de nieuwe eigenaar obk nieuwe telefoonnummers aanvragen, waardoor hij geen oude schulden overneemt. Stookverbod in zes flats COEVORDEN De gemeente Coevorden heeft de bewoners van zes flatwoningen in de Troelstralaan in die gemeente een stookverbod opgelegd, om dat hun schoorstenen niet goed zijn geveegd. Het besluit van de gemeente komt na een onder zoek door de brandweer naar aanleiding van een koolmonoxy- de-vergiftiging in één van de flats waardoor vorige week twee mensen uit de flat de dood von den. De komende dagen zal de brandweer middels steekproe ven in nog 106 flats de trek in de diverse rookkanalen onderzoe ken. „Visfraude" achter gesloten deuren DEN HAAG De speciale kamercom missie die een onderzoek doet naar de betrokkenheid van het ministerie van visserij bij de ontduiking van visquote- ringen, is vanmorgen achter gesloten deuren begonnen met het horen van personen. Ondanks eerdere uitlatingen van commissie-voorzitter Eversdijk over maximale openheid, zijn vooraf geen namen bekendgemaakt. Binnen de commissie is daartoe besloten om de be trokkenen te beschermen. De meesten van hen hebben geen ervaringen met de pers, zo werd meegedeeld. Het be treft nu nog oriënterende gesprekken. Het officieel horen van mensen gebeurt straks wel in het openbaar. CNV vreest voor aanpak werkloosheid UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV is bezorgd over de economische ontwikke ling van de komende jaren, zo- als die naar voren komt in de jonmgste voorspellingen van het Centraal Planbureau die onze krant gisteren publiceerde. Volgens het CNV maken deze cijfers nog eens extra duidelijk dat in het voorjaarsoverleg tus sen overheid en sociale partners vooral over de bestrijding van de werkloosheid moet worden gepraat en met name over loon matiging in combinatie met ver dergaande herverdeling van ar beid. Bewoners kunnen GEB-ambtenaren toegang weigeren AMSTERDAM Medewer kers van het Gemeentelijk Energie Bedrijf in Amsterdam mogen niet in woningen of ge meenschappelijke trapportalen komen als de bewoners dat na drukkelijk weigeren. De alge mene voorwaarde in de con tracten van het GEB, dat afne mers van energie in beginsel toegang tot hun woningen moeten verlenen aan ambtena ren van het energiebedrijf, doet daaraan niet af. Het gerechts hof in Amsterdam heeft dat be paald in de zaak van een Am sterdammer tegen het GEB. Van der Meulen kandidaat Senaat DEN HAAG Oud-CNV-voorzitter Harm van der Meulen is een van de nieuwe kandidaten van het CDA voor de Eerste Kamer. Op de advies-kandi datenlijst die het partijbestuur heeft op gesteld staat hij op een verkiesbare ne gentiende plaats. Het CDA bezit mo menteel 26 zetels. Opvallend is verder de kandidatuur van hoofdvoorlichter Hans Hillen van het ministerie van fi nanciën. Hij staat op de 28e plaats. De zittende CDA-senator Kiers komt niet op de lijst voor. Hij had zich wel be schikbaar gesteld. Kiers, oud-bestuurslid van de stichting Verantwoord Wonen, wordt verweten belangen te hebben vermengd. Hij wordt daarvoor echter niet strafrechterlijk vervolgd. Alleen controle op levende dieren kan het gebruik van verboden hormoonprepara ten aantonen. 'RECHT Alleen als urine van ól het ichtvee zou worden on echt, zou het moge zijn de aanwezigheid bepaalde groeibe- ierende hormonen ledig uit ons voedsel ge bannen. Zo'n uitge- i efcid controlesysteem is Idofiter organisatorisch en iroiancieel nauwelijks in alltnd te houden. Omdat veqt in de toekomst ver- ersiedelijk altijd bij steek- ven zal blijven, is controle nooit volle- waterdicht, meent de ihtse hoogleraar •geneeskunde dr. H.J. ajkink. Consumentenbond heeft idee van de urinecontrole iperd naar aanleiding de beschuldiging van de intse hoogleraar in de toxi- igie Heyndrickx dat vrij- al het vlees dat Neder- uit België importeert, is su»<|iandeld met verboden ihormonen. idee van de Consumen- ibond uitgebreide urineon- rzoeken te houden wordt ovéprincipe toegejuicht door Breukink. „Ik denk dat de hele kalverbran- 3 ter ook voor zal zijn, maar ri wel in Europees ver- jnd. De Nederlandse produ- 0T it houdt zich naar mijn in- nir keurig aan de voor- 'jjjriften. Hij verdient het 1 beschermd te worden te il concurrentievervalsing huit andere EG-landen, Aepr de regels vaak minder i t<feng zijn dan hier. Alleen Itai elders in de EG dezelfde ig. ^els gelden én overal op i 7*elfde wijze wordt gecon- I5|leerd, pas dan kunnen Ne- uiïla I :ukink betwijfelt of een iterdicht systeem in Neder- u? lid, laat staan in Europa Ministerie wil grens sluiten voor hormoonvlees DEN HAAG De Nederlandse grens moet gesloten worden voor de import van Belgisch vlees, tenzij de Belgen de garantie kunnen geven dat er in hun land even streng op het gebruik van hormonen bij kalve ren en runderen wordt gecontroleerd als in ons land. Dit standpunt heeft een Nederlansde ambtelijke dele gatie vanmiddag ingenomen tijdens overleg in Den Haag met Belgische en Luxemburgse ambtenaren. Namens ons land namen ambtenaren van de ministe ries van WVC en Landbouw aan het overleg deel. Indien de Belgen niet de gevraagde garanties kunnen geven zal ons land bij de Europese Commissie verzoe ken de grens voor Belgische vlees te mogen sluiten. Dat verzoek zal in het veterinair comité worden be handeld en binnen enkele dagen effect hebben. Volgens drs. F. Pluimers, adjunct-directeur van de Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees (RVV), is al in augustus 1986 bij de Belgen is aangedrongen op maatregelen tegen hormoongebruik. Bij steek- proefgewijze controles van de RVV op ingevoerd Bel gisch vlees zijn het afgelopen jaar 178 injectieplekken van hormonen in het vlees ontdekt. Die hormonen zijn in 102 gevallen ook aangetoond. Alleen al in ja nuari van dit jaar werden 116 „spuitplekken" ontdekt waarvan er 75 positief waren. Pluimers benadrukt dat EG-regels het strikt controle ren van Belgisch importvlees verbieden. Er mag al leen bij concrete aanwijzigingen gecontroleerd wor den. Normaal worden tussen EG-landen gezondheids certificaten zondermeer geaccepteerd als zijnde juist. Jaarlijks komt er 35.000 ton vlees uit België naar ons land. Dat is twaalf procent van de totale vleescon sumptie hier. wel te verwezenlijken is. „ïn de praktijk zal het een steek- sproefsgewijze aanpak .wor den, waarin overtreders veel al slechts bij toeval zullen worden gepakt. Dat er toe zicht wordt gehouden op het gebruik van de groeihormo nen juich ik toe, omdat de politieke beslissing het ge bruik ervan in ons land niet toe te staan nu eenmaal een gegeven is. Dan moet je ook zorgen dat zo'n verbod niet met de voeten wordt getre den", meent de hoogleraar. slachtvee groeihormonen toe voor een snelle vleesproduk- tie. Een injectie die een paar gulden kost, kan een veel voud van dit bedrag aan winst opleveren. De econo mische belangen voor de on dernemer zijn derhalve groot. Toch kan de veterinai re inspectie niet elk dier uit gebreid gaan onderzoeken, al was het alleen maar vanwege de laboratoriumkosten die per dier tussen de vijfhon derd en duizend gulden be dragen. Veehouders dienen hun Sommige groeihormonen kunnen schade opleveren voor de menselijke gezond heid, hetgeen voor de Neder landse overheid reden is het gebruik ervan te verbieden. Volgens de hoogleraar is con trole op de aanwezigheid van groeihormonen in het vlees in de Nederlandse winkels vaak heel moeilijk. „Als de timing, dosering en uitvoe ring van de injectering vak kundig is gedaan, is de kans groot dat onderzoekers in het slachtvlees geen sporen meer aantreifén. Opsporing van het gebruik van de verboden middelen lukt vaak alleen bij Dat onderzoek wordt volgens Breukink straks alleen nog maar moeilijker. „Immers, als er een natuurlijk groei hormoon op. de markt komt dat zich niet meer onder scheidt van het eigen hor moon van het dier, wordt het vinden van sporen vrijwel onmogelijk. Zo'n „lichaam seigen" hormoon verbetert slechts de groei- en verte ringscapaciteit van een kalf. Zo'n beest kan per kilo voer meer vlees produceren". Breukink ergert zich wel eens aan de begripsverwar ring die niet zelden ontstaat wanneer groeihormonen het gespreksonderwerp zijn. „Critici hebben het vaak over groeihormonen die geen groeihormonen zijn. Dat zijn eigenlijk anabolica, zoals menselijke gewichtsheffers soms toegediend krijgen. In het algemeen is een hor moonbehandeling bij dieren niet per se gevaarlijk voor onze gezondheid; dat ligt een stuk genuanceerder". ARJEN VAN DER SAR 2 mer aarzelend (oord met Eems- 2 llardverdrag i HAAG De Tweede 4 (er zal het tussen Neder- j en Duitsland te sluiten .2 .^-Dollardverdrag dat de 3 tg van een Dollardhaven 20x Emden en een voor ons 0 milieuschadelijke verleg- ,J van de Eems regelt, 1 lts met grote aarzeling 2 keuren. Er bestaat bij alle les grote twijfel over de tl g of de Duitsers het 1,4 |rd kostende Nedersaksi- 15 'prestigeproject inderdaad j{ h uitvoeren. Als dat niet -5 ürt heeft de overeenkomst de Kamer geen enkele Voor de PvdA, D'66 en („al te goed is buurmans I is dit gegeven de belang- e reden om het verdrag rwerpen. De fracties van en VVD willen de srepubliek onder het „een goede buur is beter een verre vriend" niet het hoofd stoten. Het wil echter wel dat het l j ag vervalt als het haven- ct binnen tien jaar niet is krant ontvangen 7 Bel tussen en 19.00 uur. zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- 6 en uw krant wordt nog dezelf- 'fond nabezorgd. EDE De diefstal van 62 uzi-pistoolmitrailleurs en vijf pistolen op 23 januari uit de Simon Stevinkazer- ne in Ede is gepleegd door drie 19-jarige jongeren, waarvan er twee goed op de hoogte waren van de situatie in de wapenka mer. Twee van hen zijn op dit moment dienstplichtig en hebben een blanco strafblad. De ander, door justitie bestempeld als de hoofdverdachte, is begin dit jaar eveneens met een blanco strafblad afgezwaaid uit de Simon Stevinkazerne. Verder is nog een 37-jarige taxi chauffeur uit Rotterdam aangehouden. Het overgrote deel van de buit is bij vijf huiszoekingen in Rotterdam en twee in Wage- ningen teruggevonden. Er ont breken nog twee UZI's en drie Browning-pistolen. Volgens officier van justitie mr. A. Be sier is er een „gerede kans" dat de ontbrekende wapens alsnog bij huiszoekingen bo ven water komen. Ook wor den meer aanhoudingen niet uitgesloten. Al binnen een week concen treerde het onderzoek van ma rechaussee en politie zich op de 19-jarige hoofdverdachte, die 1 januari was afgezwaaid. Die snelle vordering in het on derzoek was vooral te danken aan de oplettendheid van één van de leden van de wacht. Hij verschafte het onderzoeks team een belangrijke tip die leidde naar de „vluchtauto" van de hoofdverdachte, een witte BMW 733 i. De gangen van de Rotterdam mer werden de afgelopen week nauwlettend gevolgd. Toen de hoofdverdachte uit eindelijk tien UZI's in een taxi laadde, greep de recherche in. De jongen en 37-jarige taxi chauffeur werden gearres teerd, waarna nog twee aan houdingen volgden. Deze twee 19-jarige dienstplichtigen heb ben geen van beide een straf blad, aldus de politie. Niette min werden bij de huiszoekin gen wel nog twee revolvers en een geweer aangetroffen die niet uit de kazerne komen. Een team van maar liefst 35 mensen heeft zich de afgelo pen twee weken bezig gehou den met de wapendiefstal. Daarbij hadden ze de beschik king over zo'n beetje alles wat een politioneel onderzoek han den en voeten kan geven. Zo maakte de luchtmacht gede tailleerde foto's van alle pan den en terreinen die mogelijk als decor hebben gediend voor de grootste wapendiefstal in de Nederlandse geschiedenis. Voor de verwerking van alle gegevens werd gebruik ge maakt van de nieuwste com puter op de politiebureau's in Arnhem in Nijmegen. Zo'n 400 soldaten van de Simon Stevin kazerne werden „vrijwillig" onderworpen aan een vinge rafdruk-onderzoek. Volgens majoor G. Beelen van de Koninklijke Marechaussee is het nog volstrekt onduide lijk met welk doel de wapens gestolen zijn. In elk geval zou er „geen enkele lijn met Suri name" zijn. De officier van justitie zal de jongeren ver moedelijk het in handen heb ben en verhandelen van zware wapens ten laste leggen. Daar voor staat een maximale ge vangenisstraf van zes jaar. Opperwachtmeester Martens (I) en majoor Beelen bekijken de leurs. officier van justitie mr. Besier (m) teruggevonden uzi-pistoolmitrail- DEN HAAG Minister Brinkman van WVC is bereid het Openluchtmuseum in Arnhem per 1 april toch voor het publiek open te stellen. Hoewel de bewindsman nog geen harde toezeg ging heeft gedaan, is dat de stellige indruk die een delegatie uit Arnhem, onder anderen bestaande uit de Gelderse commissaris der koningin M. de Bruijne en burgemeester J. Drijber van Arn hem, gisteren aan een gesprek met Brinkman heeft overgehou den. Volgens De Bruijne toonde Brinkman zich bereid verder te pra ten over de toekomst van het Openluchtmuseum en volhardde hij gisteren niet langer in zijn beleidsvoornemen van vorige week het museum per 1 april hoe dan ook te sluiten. De provin cie Gelderland en de gemeente Arnhem hebben van hun kant toegezegd mee te werken aan het zoeken van een nieuwe ex ploitatie-opzet voor het museum, waarmee de attractiewaarde kan worden vergroot en de inkomsten kunnen worden opge voerd. Volgende week vindt daarover een eerste gesprek plaats tussen het ministerie, de provincie, de gemeente, de vereniging Vrienden van het Openluchtmuseum en de Nationale Investe- rings Bank (NIB). (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het overleg over het verminderen van het aantal werknemers bij de overheid kan volgens de cen trale van christelijke ambtena ren CFO onmogelijk voor 1 april worden afgerond. Die conclusie heeft het kader van deze bond gisteren getrokken op een bijeenkomst die aan de afslankingsoperatie was ge wijd. In totaal gaat het daarbij om het afstoten van 28.000 ba nen inclusief privatisering. Het kader van de CFO heeft grote twijfels over de haal baarheid van de operatie, die voor 1990 zijn beslag moet hebben. Volgens de CFO lukt het de verschillende ministeries nooit om voor 1 april hun lijstjes met op te heffen arbeidsplaat sen in te dienen bij het minis terie van binnenlandse zaken. Dan zou er van het voorge schreven open en reeel over leg niets terecht komen. De christelijke ambtenaren willen dat er voldoende maatregelen worden genomen om de af slankingsoperatie sociaal aan vaardbaar te laten zijn, zonder dat gesproken kan worden van rechtsongelijkheid. Lubbers: geweldige mobilisatie tegen criminaliteit nodig EMMEN - Premier Lubbers vindt dat een „geweldige mobilisa tie, een mentale wil" nodig is om de criminaliteit op vele fron ten tegelijk aan te pakken. Lubbers vergeleek gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Emmen een dergelijke benadering met de aanpak op bestuurlijk en maatschappelijk niveau van de werkloosheid. De premier herhaalde dat het wat dit laatste punt betreft hoog tijd is dat men terugkeert naar het „rechte spoor" van voort gaande loonmatiging. „Absolute voorrang van werk boven inko men. Volstaan met behoud van koopkracht, geen algemene sala risverbeteringen", aldus Lubbers. Volgens hem is een extra inzet nodig om de lijn van teruglopen de werkloosheid vast te houden, zeker nu er „wat hardere eco nomische stormen uit het buitenland komen, het getij iets guur der wordt". CDA-partijvoorzitter Van Velzen riep op tot een grotere inspanning in middelgrote en grote bedrijven om jonge ren aan het werk te helpen. Van de ondernemingen met meer dan honderd werknemers doet volgens Van Velzen een derde mee aan plannen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. „Dat moet naar de helft toe", aldus de CDA-partijvoorzitter. GRONINGEN Ouders van de leerlingen van een openbare basisschool in Groningen hebben van morgen de leerkrachten de toegang tot de school geweigerd. De ouderraad en de medezeggenschaps raad besloten tot deze ac tie om zo te protesteren tegen de door minister Deetman afgekondigde vervangingsmaatregel. maatregel ging op 1 janu- (ADVERTENTIE) (Dames, heren en kinderen) O VROOMI^ DREESMANN 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON ari in en betekent dat zieke leerkrachten de 'eerste twee dagen van hun ziekte niet (al thans niet op kosten van het rijk) worden vervangen. De ouders verklaarden dat de leerkrachten buiten de acties staan, zodat die niet door straf maatregelen kunnen worden getroffen. Ook de Tweede Kamer toonde zich gisteren niet gelukkig met de maatregel. De Kamer wil in elk geval vóór het volgend schooljaar bezien hoe de nieu we vervangingsregeling voor zieke leerkrachten in de prak tijk uitwerkt. Vooral de oppo sitiepartijen maakten zich boos over de bezuinigingsmaatregel, die voor veel chaos op de scho len zorgt. De minister zei op elk moment bereid te zijn over alternatieven te praten, als de beoogde bezuiniging maar wordt gehaald. Gisteravond in Spijkenisse werd Deetman het spreken door zo'n 200 leerkrachten enige tijd onmogelijk gemaakt. De minister was daar voor een verkiezingsbijeenkomst. Bo vendien meldden zich in die plaats gisteren 120 130 leer krachten ziek. Hierdoor moes ten dertien scholen worden gesloten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3