„Kerk gaat aan jongerencultuur voorbij Mr. Wijn pleiter namens mgr. Simonis in korte gedingen CeidóeSomW' ma GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ZZ3— kerk wereld Uitstel gesprek bisschoppen met Acht Mei-beweging beroepingen uueer brieven lezers CeidócSowumt WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGI1 Nieuwe strafzaak tegen Goerees ZWOLLE Er komt een nieuwe strafzaak tegen het Zwolse evangelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree, ditmaal wegens de verspreiding van de twee laatste brochures. Daarover hele land „zeer veel klachten" binnengekomen. Hoofdofficier van justitie mr. S. van Gend is met deze zaak belast. In de beide uitgaven herhalen de Goerees hun opvatting dat de joden zelf verantwoordelijk zijn voor jodenvervolging omdat ze Jezus hebben afgewezen. Op grond hiervan zijn ze vorig jaar oktober wegens het beledigen van de joodse bevolkingsgroep door de rechtbank in Zwolle veroordeeld zonder dat straf werd opge legd. Officier van justitie Van Gend is tegen die uitspraak in beroep gegaan. Bisschoppen wachten met Z.-Afrikaverklaring tot mei AMERSFOORT Op grond van recente informatie wil de Nederlandse bisschoppenconferentie tot mei wachten met een verklaring inzake de situatie in Zuid-Afrika. Dan zal het standpunt van de bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika bekend zijn. Gisteren werd bekend dat de adviescommissie van de bisschoppen van Zuidelijk Afrika ernstige twijfels heeft over het effect van een economische boycotactie. De bisschop penconferentie van Zuidelijk Afrika heeft over het advies al vergaderd, maar er is niets bekend geworden over de menings vorming naar aanleiding van het advies. Eerder namen de Afrikaanse bisschoppen het standpunt in dat onder bepaalde voorwaarden economische sancties jegens Zuid-Afrika zijn aan te bevelen. Wie zijn doel voorbijstreeft, mist het evengoed als hij die het niet bereikt NIEUWE DISTRICTSSECRETARIS NED. BIJBELGENOOTSCHAP BERT DE JONG: GRONINGEN „Ik hoop dat ik in mijn nieu we werk iets van de speelsheid van Youth for Christ binnen kan bren gen". Dit zegt Bert de Jong (32) uit Groningen, die op 1 maart begint dis trictssecretaris van het Nederlands Bijbelgenoot schap wordt in Zuid-Hol land en een deel van Utrecht. Nu is hij nog noordelijk regioleider van de interkerkelijke jeugdevangelisatiebewe- ging Youth for Christ. Deze beweging ontstond in de Tweede Wereldoorlog in de Verenigde Staten. Later waai de de beweging over naar Eu ropa. vooral door de evangeli satiecampagnes van Billy Graham. In de jaren zestig kreeg het Nederlandse werk een eigen karakter door de introduktie van de evangeli satiekoffiebar. Bert de Jong begon vijftien jaar geleden als vrijwilliger. In 1978 werd hij noordelijk stafmedewerker; het werd zijn taak de plaatselijke afde lingen van Youth for Christ te begeleiden door middel van toerustingscursussen, het meehelpen bij het opzetten van evangelisatiecampagnes, bijbelkringen en gespreks groepen. Zijn nieuwe baan is enigszins vergelijkbaar met zijn huidige werk: Bert gaat zich vooral bezighouden met het stimule ren van het inhoudelijke werk van de afdelingen van Bert de Jong ruimt het vogelvoer op; de winter is voorbij. het Nederlands Bijbelgenoot schap. Dat betekent onder meer helpen het bijbelgebruik te activeren, het adviseren bij de uitwerking van de bijbel- weeek, fondswerving en der gelijke Moeilijker De doelstelling van Youth for Christ is steeds geweest om jongeren van deze tijd aan te spreken met het evangelie en om als brug te fungeren naar de kerken. Doordat de jeugd cultuur erg veranderde is het steeds moeilijker geworden deze taak gestalte te geven: „Jongeren zijn veel individu- alistischer geworden. Ze trek ken zich meer en meer terug uit het gemeenschappelijke. Ze ervaren ook veel minder toekomstperspectief. Daarom is het ook moeilijker om met jongeren in contact te ko men". Bert de Jong vergelijkt de si tuatie van de jaren vijftig met die van nu: „Toen gebeurde er in Youth for Christ weinig, totdat de koffiebar werd uit gevonden. Die vorm paste bij die tijd. Nu zitten we in een situatie waarin we even niet weten hoe we adequaat met jongeren in contact kunnen komen. Youth for Christ zal zich niet kunnen onttrekken aan het bezig zijn met de maatschappelijke vragen waar jongeren mee te maken krijgen". Daarbij komen nog de proble men van jongeren, die de kerk niet meer zien zitten of die in het geheel geen band met geloof en kerk hebben: „Dat is heel anders dan negen jaar geleden. Toen ging het om evangelisatie. Nu zul je ook vragen moeten beant woorden omtrent de diep gaande secularisatie". Jongeren zijn op zoek naar echtheid, meent Bert de Jong: „Men wil van de ander weten of het echt is. Jongeren prik ken veel meer door. Zo van: de kerk kan dat nu wel ver kondigen, maar geloof je daar als kerkganger ook in? Ze vragen naar diepere motieven voordat ze er zelf instappen". Het brug willen zijn naar de kerken is een belangrijk on derdeel van het werk van Youth for Christ: „Jongeren moeten een bedding hebben waarin ze kunnen functione ren, nadat ze bij ons kennis hebben gemaakt met het ge loof". Daarbij verzucht hij: „Je zou willen dat wat binnen Youth for Christ kan, ook binnen de kerken mogelijk is. Het is heel moeilijk om jonge ren, die een aantal jaren heb ben meegedaan in Youth for Christ, over te poten in een kerk. De vaak heel persoonlij ke manier, waarmee we bin nen Youth for Christ met el kaar omgaan, vind ie in de kerk vaak niet terug Bert de Jong is van mening dat de kerk zich nog steeds te weinig aan jongeren gelegen laat liggen: „De bezinning op de kerkverlating door jonge ren komt in de kerken nog maar de laatste jaren naar bo ven. Maar de kerk is daarmee tien jaar te laat. Ze loopt ach teraan en daarvoor moet de rekening worden betaald. Je ziet ook dat het vrij moeilijke en ingewikkelde van de jon gerencultuur geheel aan de kerk voorbij gaat. Er zou veel meer vanuit de godsdienstpe- dagogiek naar het jongeren- vraagstuk gekeken moeten worden. Maar dat is voor de gewone kerkelijke functiona ris abracadabra. Ze pakken het niet op". „Jongeren geloven nog wel in een kerk. Maar dan als gebeu ren, als een beweging van mensen, die bij Jezus willen horen. Maar ze zien de kerk als structuur niet meer zitten. Ze willen het losser. Je ziet het aan allerlei activiteiten. Neem bijvoorbeeld de mani festatie Mission '87, die eind vorig jaar werd gehouden en waar tienduizend jongeren waren. Of neem het jaarlijkse Flevofestival, waar ook vele duizenden jongeren komen om naar muziek te luisteren, bijbelstudie te doen en samen te zijn rond het evangelie". Centraal in al het werk van Youth for Christ blijft de jon ge mens als individu. Bert de Jong: „De ene jongere bekom mert zich om de andere. De een vertelt de ander het evan gelie. Heel persoonlijk, want anders krijg je weer een heel afstandelijk verhaal, dat men sen in hun eigen leven niet kunnen plaatsen. Als je dat aspect los zou laten, ben je verloren. Mensen zijn geen onderdeel van een massa. Ie der mens functioneert in zijn eigen situatie en omstandighe den en daarin moet je hem ook laten leven. En het evan gelie moet die mens iets zeg gen in haar of zijn situatie". JIBBO POPPEN UTRECHT Kardinaal Si monis zal volgende week niet persoonlijk aanwezig zijn bij de twee korte gedingen die te gen hem zullen worden aan gespannen namens het het COC en een groep feministen uit Nijmegen. In zijn plaats zal pleiten de Utrechtse advo caat mr. J. P. Wijn, aan wie het aartsbisdom vaker juridi sche aangelegenheid dele geert. Kardinaal Simonis en hulp bisschop dr. J. de Kok ver trekken morgen naar Rome om daar de positie aan de orde te stellen van gewijde priesters aan de katholieke theologische hogescholen. Hun aanwezigheid is voor Rome een van de obstakels die erkenning van deze al bij na twintig jaar hogescholen in de weg staat. Kardinaal Simo nis schorste vorige week tien getrouwde docenten aan de niet-academische priestero pleiding van het aartsbisdom, die tevens les geven aan de Katholieke Theologische Ho geschool Utrecht. Het gesprek in Rome was al gepland voor het rumoer ont stond rond de uitspraken van de kardinaal rond homofilie, aldus een woordvoerder van de r.k. kerkprovincie. De bisschoppen hebben na hun maandelijkse vergade ring in Amersfoort afgelopen maandag en dinsdag een ver klaring van steun uitgegeven aan het adres van mgr. Simo- De bisschoppen zeggen daarin dat „zij op grond van het fun damentele recht op gods dienstvrijheid en hun speci fieke opdracht de volledige en onverkorte leer van de RK Kerk altijd ongehinderd moe ten kunnen verkondigen". De bisschoppen verwachten van de gelovigen dat zij in stemmen met de constante leer van de kerk. Deze leer toe te lichten is de bedoeling geweest van de kardinaal, al dus de verklaring van de bis schoppen. coc Het COC eist in de dagvaar ding die vandaag met het oog op het kort geding van don derdag 19 februari is uitge bracht, dat kardinaal Simonis door middel van een adver tentie bekend maakt dat hij ten onrechte niet gemeld heeft dat zijn visie op homo seksualiteit niet algemeen aanvaard is in de Nederlandse katholieke kerk en dat hij ten onrechte begrip heeft getoond voor huisbazen die geen ka mers willen verhuren aan ho mo's. Ook wordt een symbo lisch bedrag van vierduizend gulden gevraagd voor „gele den schade". Het COC stelt in de aanklacht verder dat het mgr. Simonis verboden moet worden bij het uitdragen van zijn visie zich beledigend, kwetsend, deni grerend, of discriminerend uit te laten over homoseksualiteit of homoseksuelen. Namens het COC zal optreden me vrouw mr. Anneke Bieren broodspot. Het COC wil volgende week woensdag aan de vooravond van het korte geding een fak keltocht houden door de Utrechtse binnenstad. De Stichting Meldpunt Utrecht tegen discriminatie heeft het openbaar ministerie verzocht een strafvervolging in te stel len tegen mgr. Simonis. Ter ondersteuning van de kardi naal heeft een groep vrouwen uit Eindhoven eind vorige week opgeroepen tot het hou den van een novene. Anglicaanse bisschop zwaait met strijdbijl LONDEN Dr. Graham Leonard, Anglicaans bisschop van Londen, heeft gisteren dreigende taal gebezigd je gens collega's, die tijdens de generale synode van de Kerk van Engeland zich zullen uit spreken voor de wijding van de vrouw tot priester. Hij wil dan eventueel een eigen kerk stichten. In overzeese provin cies van de Anglicaanse Kerk doen al vrouwelijke priesters dienst, maar die hebben bij bezoek aan Groot- Brittannië niet de bevoegd heid in een parochie als zoda nig werkzaam te zijn. Naar de mening van dr. Leo nard lijkt het erop dat de Anglicaanse Kerk bereid is een scheuring te aanvaarden als „onvermijdelijk gevolg van een synodale beslissing de vrouwenwijding te wetti gen". In een rapport over de wijding van vrouwen wordt immers gesteld, dat zij die niet de eenheid op dit punt willen handhaven met Can terbury naar andere wegen zullen moeten zoeken om zich te manifesteren binnen de Kerk van Engeland en daartoe ook bevoegd zijn. Bisschop Leonard spoort de 18.000 leken, diakens, pries ters en ook enkele bisschop pen, die zijn vorig jaar april opengestelde intekenlijst van hun handtekening hebben voorzien om protest aan te tekenen tegen vrouwelijke priesters, aan, het hoofd niet in de schoot te leggen. AMERSFOORT De bis schoppen hebben een gesprek met de Acht Mei-beweging uitgesteld, totdat deze bewe ging meer duidelijkheid ver schaft over de vraag namens wie de vertegenwoordigers van de beweging het woord voeren. De bisschoppen her halen hun bereidheid om met personen en groepen binnen de kerk te spreken, maar ach ten het noodzakelijk te weten met wie gesproken wordt, willen er geen onjuiste ver wachtingen worden gewekt. Dat blijkt uit een brief van de Nederlandse bisschoppen aan het bestuur van de Acht Mei beweging, waarover de bis schoppen maandag in Amers foort overeenstemming heb ben bereikt. -De bisschoppen bespraken het advies van een voorbereidingsgroep, die an derhalve week geleden na mens de bisschoppen heeft overlegd met drie represen tanten van de Acht Mei-be weging. In het verslag van de voorbereidingsgroep staat on der meer dat de Acht Mei-be weging niet is te zien als „een kerkelijke denominatie die bepaalde elementen van de geloofsleer of zedenleer in haar doelstellingen heeft ver werkt, maar als een platform dat ten doel heeft katholieken die gestalte willen geven aan de vernieuwende en bevrij dende kracht van het Evan gelie, bij elkaar te brengen". Het bestuur van de Acht Mei beweging acht zich daarom niet competent tot het doen van uitspraken namens de acht meibeweging op het ge bied van de geloofsleer of de zedenleer of op het gebied van de kerkelijke discipline. De bisschoppen vinden het een ernstige belemmering voor een vruchtbaar gesprek wanneer de status van de ge sprekspartners zo onduidelijk is. Dit klemt te meer omdat naar hun mening in deze be weging „ideeën naar voren worden gebracht die op geen enkele wijze met de constante leér van de kerk en dus met het Tweede Vaticaans Conci lie in overeenstemming zijn te brengen." Nederland»* Hervormde Kerk: Beroepen: te Scheveningen D.D. Lu cas te Enter; te Hoogeveen J.A. van der Velden te IJsselmuiden en Graf horst. Aangenomen: naar Nieuw Loosdrecht, toezegging, T. Lekker- kerker te Akkerwoude en Murmer- woude; het beroep door de Generale Synode tot zendingspredikant ten dienste van de kerken in Afrika via de organisatie African Evangelistic Enterprise J. Breure, wonende te Oegstgeest. Christelijke Gereformeerde Kerken: Beroepen te Huizen J. Plantinga te Leeuwatden. Nederlands Gereformeerde Kerken: Beroepen tg Leerdam W.J. van der Linde te Ede. Schadelijke hormonen De Belgische deskundigen zijn het gloeiend met elkaarjjj6 eens over de mate waarin verboden hormonen voorkom» vlees dat naar Nederland wordt geëxporteerd. Terwijl dej zegt dat al het rundvlees met schadelijke groeihormon# de besmet, zegt de ander dat het gebruik daarvan in Belgjeen afgenomen. Zeker is dat kwalijke praktijken bij levende ren wel aantoonbaar zijn maar in slachtvlees heel moei|p De strijd tussen de hooggeleerde Belgen speelt zich af ti;afl de achtergrond van een enorm mede door hormonen r oorzaakt overschot aan rundvlees in de Europese - - - - ik) meenschap en van een naderend verbod op het gebruik groeihormonen. Want op 1 januari a.s zal het gebruik onder meer het kankerverwekkende DES-hormoon in twaalf landen van de Gemeenschap verboden zijn. T een procedure die door de ossen-lievende Britten bij hel ropese Hof is aangespannen, alsnog roet in het eten go< NEDERLAND is het enige land van de Twaalf dat het| dienen van kunstmatige groeihormonen al totaal verbf heeft. Vandaar dat de inspecteurs van minister Braks I landbouw zich zo inspannen overtreders van dit verbocT in eigen land op te sporen. Braks en zijn Belgische col Keersmaeker zijn nu overeengekomen het uitgeven vanl trolecertificaten bij de slachterijen in België waar ook| derlands vee wordt geslacht zo betrouwbaar mogelijj maken. Controle van al het geïmporteerde slachtvlees immers onmogelijk en ook veel minder effectief zijn. BRAKS wordt enerzijds in zijn bewegingsvrijheid bep^ door de noodzaak de verhouding met de zuiderburen gek zj te houden. Anderzijds voelt hij de druk van de publieke- nie dat waarborgen nodig zijn voor een veilig voedselpal|r(je Hormoonschandalen hebben overigens ais ge ba dat de consument weer eens genoodzaakt wordt zijn efcid woon ten kritisch te bekijken. Daarvoor zijn ook voldofctei andere argumenten te bedenken. De veestapel in Euro&an< immers aantoonbaar veel te groot en die veroorzaakt allind ongewenste problemen: een te hoge produktie van veqt ir der, een te hoge zuivelproduktie, een enorm mestoversöedi Kortom, een overschotprobleem in ons deel van de w®ev dat in schrijnend contrast staat tot de tekorten waarvafn c meerderheid van onze medemensen het slachtoffer is. g w Enige tijd regen DE BILT (KNMI) Met een zwakke zuidelijke stroming nadert vochtige lucht ons land. In eerste instantie gaat dit morgen gepaard met veel be wolking en af en toe regen. De bewolking heeft tot gevolg dat het de komende nacht niet zal vriezen. Overdag loopt de temperatuur op tot ongeveer 6 graden. Er staat een zwakke wind, die voor het grootste deel van het land hoofdzake lijk uit het zuidoosten waait. De zuidelijke stroming blijft voortduren tot het einde van de week. De luchtdruk blijft bij ons laag. Vooral de eerste dagen valt er nu en dan regen. De temperaturen hebben de neiging iets lager te worden. In de nacht liggen ze rond het vriespunt. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Vooral bij de kust van zuidwest-Noorwe- gen en in zuid-Zweden bewol king en af en toe wat regen of sneeuw, meer naar het noor den opklaringen. Temperatu- ren dicht bij het vriespunt, be noorden Stockholm en Oslo matige of strenge vorst. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe wat regen of sneeuw. Temperaturen rond of iets boven het vrièspunt. Britse eilanden: Donderdag op de meeste plaatsen droog en plaatselijk zon, op vrijdag in Ierland en zuidwest-Engeland regen. Middagtempera tuur van 5 graden in het noorden tot 10 graden in het zuidwes ten. Benelux en Duitsland: Wol kenvelden. Ook hier en daar zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 5 graden, 's Nachts plaat selijk lichte vorst. Frankrijk: Donderdagmiddag langs de Rivièra en vrijdag in zuidwest-Frankrijk regen. Overigens zonnige perioden. Middagtemperatuur van den in het noordoosten graden in het zuiden. Alpengebied: Op dondi voornamelijk aan de zuiian< boven rond 1200 D>ejh sneeuw, op vrijdag hoofd» lijk droog. 0-gradengrens L| middag op 1000 a 1500 tj-<_ hoogte. In de dalen ov|prj| tot 7 graden. Spanje en Portugal: Ovfer gend zonnig, vooral in heJJv den. Op vrijdag in noord!™; tugal en noordwest-Spanï gen. Middagtemperatuur1.,. 10 graden in het noorderJ" 17 in het zuiden. puit Italië en Joegoslavische lar Veel bewolking. Af en ting gen of buien. In zuid-Itaielc donderdag vrij zonnig, fcels dagtemperatuur tussen 7zelfi den in noord-Italië tot 15»lêei den in het zuiden. In zuifrlan lië tot 18 graden. n hi cuk De Bilt l.bew Eelde zw.bew. Eindhoven h bew Den Helder zw.bew. Zd. Limburg onbew. UMORG Elften (u Min Ih 7 0 'a' 8 0 5 1 Brussel onbew 8 1 en Dublin onbew 7 li" Frankfort h.bew 8 -2 »"D( Genève zw.bew. - 3 )g 1 Helsinki sneeuw -8 -20 l* Innsbruck zw.bew. 11 1 tmö Malta Moskou München 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het rechl voor ingezon den stukken te bekorten Aids In de voorlichting over aids hoor je vaak, dat er niets aan de hand is, als er bij het „vrij en" maar een condoom wordt gebruikt. Voor homo's is dat wellicht zo. Hun activiteit is met of zonder even onvrucht baar. Maar in een normaal hu welijksleven, o.a. gericht op kinderen, wordt het vertrou wen, hopen en bidden, dat je man of je vrouw jou niet, na een „onbeschermd" voorechte lijk contact met een ander of door „onbeschermd" overspel, in gevaar brengt. En wat wordt het lot van homoseksue len en heteroseksuelen in lan den waar ze geen condooms kunnen kopen? Een dodelijke bedreiging vanuit „het promis cue circuit". Aids (2) „De geest schept het lichaam", zei Aristoteles al. En de mo derne fysioloog zegt: „Functie vormt het orgaan". Zo krijgt een hardloper een aangepast hart en ferme longen, en een gewichtheffer ontwikkelt res pectabele spierballen. Maar natuurlijk geldt ook, dat de geest het lichaam kan misvor men. Al van diverse ziekten is vastgesteld, dat ze niet (of niet alleen) worden veroorzaakt door aanleg en milieu, maar door een schadeliike geestelij ke instelling. Op de Engelse tv vertelde een aidslijder staande voor een badin richting waar hij in betere da gen met andere homoseksue len de weekends door bracht dat ze in zo'n week einde wel vijftig keer „sex hadden". Je moet een groot optimist zijn en de waarschu wingen van je eigen lichaam totaal negeren, als je denkt dat kiemen kan gaan produceren, die een eigen fataal leven be ginnen te leiden, en waaron der je eigen weerstandsvermo gen het als eerste begeeft. In datzelfde programma vertel den Britse artsen hoe ze aan vankelijk hadden gedacht, dat van alle met het aidsvirus be smette personen slechts 5 10% uiteindelijk de ziekte ook echt zou krijgen. Ze hadden hun verwachtingen sindsdien al meermalen moeten bijstel len: van 20 naar 35 en mis schien wel 50%. Een Duitse onderzoeker hield het „voorlo pig" op 75% en een aantal slachtoffers zo groot als dat van de Tweede Wereldoorlog, dus 40 a 50 miljoen. „Alleen", zo voegde hij eraan toe, „de Tweede Wereldoorlog was na vijf jaar afgelopen. Maar wan neer de aids-epidemie voorbij zal zijn....?" Onderwijs (4) Met enige regelmaat betuigen briefschrijvers adhesie met het idee de leerkrachten te ver plichten enkele uren per week te besteden aan stelen, verniel zucht etc. van de ieugd. Alleen al uit zelfbehoud en om het behoud van de school(eigen- dommen) en schoolreputatie zijn de leerkrachten hiermee echter permanent in de weer. Naast de zware onderwijstaak die zij hebben, wijzen de leer krachten de kinderen er voortdurend op netjes te zijn („Gooi dat niet op de grond"), niet agressief te zijn („Niet vechten, dringen, duwen"), discriminatie te vermijden, an dermans eigendommen te res pecteren, beleefd te zijn tegen over leraar en anderen, geen biologische krachttermen van drie letters te gebruiken, niet voortdurend te praten maar te luisteren. Een en ander is een logisch en geïntegreerd deel van de totale onderwijstaak en niet iets, waarmee de leraar zich een of meer uren per week afzonder lijk zou moeten bezighouden. Hoe naief en onkundig moet men zijn om zich dat als een reële mogelijkheid voor te stellen. Het zijn daarentegen de ou ders, wier primaire taak het is hun kinderen in deze dingen een positieve opvoeding te ge ven. Wat de ouders jarenlang hebben verzuimd, kunnen de leerkrachten in de enkele uren dat zij de kinderen bij zich hebben (vakleerkrachten bij het voortgezet onderwijs zien hun leerlingen een tot maximaal viet uur per week) niet goedmaken. De leraren zijn het die zich tegen de bier kaai letterlijk kapot vechten. Het is schijnheilig van de ou ders om deze mensen thans op deze indirecte wijze het resul taat van hun eigen onmacht 'tot opvoeden te verwijten. A. Huijvenaar, leraar M.O., LEIDEN. STEUN ONS WERK! meld u als lid bij de VBOK, (minimum kontributie f 15,- postrekening 2585780 t.n.v. de VBOK, Amersfoort bel voor informatie 033-620244 (voor hulp dag en nacht bereikbaar) Homoseksualiteit (8) Het is een waarheid van het zuiverste water dat man en vrouw als mens bij elkaar ho ren. Ieder mens heeft een be paalde geaardheid, maar men kan de waarheid niet bevroe den uit de geaardheid van de mens. Wij zijn van de aarde. Wij allen zijn geaard. De Kerk daarentegen is het heilige ge heim van Christus' Mystieke Lichaam en van de onzichtba re H. Geest die ons werd ge zonden. Wij kunnen niet ver wachten dat de kerk de geaardheid van de mens als maatstaf neemt voor verkon diging van het Woord van God. Eveneens moet geen en kel mens menen dat hij heili ger is dan de ander. De geaardheid tot homo én hetero is beide in beginsel bij ieder aanwezig. En zo is het met alle andere gevoelens van de mens. Wat kan er al niet bij de mens in beroering komen en manifest worden? Zoals: Klep- tomanie - pyromanie - oorlogs zucht - pedofilie - euthanasie - abortus - moordzucht - jaloezie - haat - nijd - ontrouw - prosti tutie - incest - terrori anarchisme - bigamie -| krachting - porno - vei - militairisme - laster - nisme - echtscheiding - nachtigheid - onrechtvai-» heid - liefdeloosheid - mal lisme. Wat is er aan de in feite vreemd? Wat is «0^a de mens in beginsel nielen gevoelens aanwezig? AlslSei de goede fundering heeled vonden kan men als meri verder komen en dit zalU— iedere generatie stee< nieuw blijven gelden. Dej is niet van de aarde, geen geaardheid, en mens steeds opnieuw optrekken en oproepel versterving om los te laf van de aarde is.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2