ZeMmQoum^t Artsen protesteren tegen reclamemast Plesmanlaan pe Leidse Courant scoort op sportgebied STAD OMGEVING Conflict rond Leidse veemarkt in impasse ftce-voorzitter Dieren- lescherming in hoger beroep Provincie: meer geld voor gezondheidszorg GEMEENTE LEIDEN MOET INGRIJPEN' WOENSDAG 11 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 (SIDEN Vice-voorzit- en penningmeester Schouten van de |idse dierenbescherming )at tegen het vonnis van PHaagse rechtbankpre- Jent in hoger beroep. In |t vonnis werd de Leidse Irenarts F. Muurling f-oordeeld tot het plaat- i van een rectificatie in Leidse Courant. Het eer beroep dient op 19 uari. Schouten had een (''geding aangespannen te- de dierenarts, omdat deze goede naam en faam hebben aangetast. In arti- i in de twee in Leiden hijnende kranten had de dierenarts gezegd, dat Schou ten zich een aantal voorwer pen en geld had toegeëigend uit een erfenis, die voor de dierenbescherming was be doeld. De rechtbankpresident vonniste dat Muurling zijn be weringen in de Leidse Cou rant moest rectificeren. Schou ten is van mening dat ook een rectificatie in het Leidsch Dagblad opgenomen moet worden, omdat daar dezelfde uitlatingen in hadden gestaan. Rectificatie was daar volgens de rechter niet nodig, omdat in dat geval niet Muurling de omstreden uitlatingen had ge daan. Verder is Schouten niet tevre den over het feit dat in het vonnis geen bepalingen waren opgenomen, over hoe de recti ficatie eruit zou moeten zien. Dat leidde ertoe dat Muurling afgelopen vrijdag een weinig opvallende advertentie in de Leidse Courant plaatste. Vol gens Schouten heeft Muurling met het plaatsen van die ad vertentie voorbarig gehandeld. „Muurling had moeten wach ten totdat het vonnis namens ons was betekend. Maar omdat wij het er niet mee eens wa ren, hebben we het vonnis niet betekend. Muurling heeft voor niets een advertentie ge plaatst. Wij willen een nieuwe rectificatie die wel in het oog springt en dan in beide kran ten. Het recht moet zegevie ren", aldus Schouten. Muurling zegt zich nergens zorgen over te maken: „De deurwaarder heeft het vonnis bij mij aan huis bezorgd en ik heb het uitgevoerd. Alles zoals het hoort dus". lef als hoofdthema „De Jprk" worden vier lezin- ?n gehouden in de Lok- orstkerk aan de Pieters- erkstraat 1. Spreker is de eer D. S teen huis uit Nij- frdal. De lezingen hebben aats op 13 en 27 februari b 13 en 27 maart, aanvang 100 uur. ïhlii Mng Ie band Chling speelt vrij- igavond in buurthuis Op {gen Wieken aan het Val- enpad 2. George Linger tang), Edward Linger tong en bas). Heyn Linger tong) en Amer Maital trum) brengen soul-, funk- reggae-muziek. Aanvang 100 uur, toegang 2,50. Uaverjassen drumband en Majoretten- korps Matilo houdt zaterdag een klaverjasavond in club huis Matilo aan de Zaan- straat 126. Aanvang 20.00 uur, toegang2,50. Bultlopen Trimmers en joggers kun nen zaterdag deelnemen aan de Buitlopen rond het nieuwe fietsparcours van Swift. Er kan 2,5, 5, 10 of 15 kilometer worden gelopen. Om 10.30 is de start van de 15 kilometer, om 10.45 uur kan voor de overige afstan den worden gestart. In schrijven vanaf 9.30 bij de kantine van Swift aan de Roomburgerweg. De kosten bedragen 3,50; voor jonge ren tot 16 jaar 2,50. Vlooienmarkt In de Leidse Pieterskerk wordt zaterdag 14 februari een vlooienmarkt gehou-, den. De rommelmarkt is van tien tot vijf uur 's mid dags te bezoeken. De en treeprijs bedraagt 3 gulden. Dat entreebewijs geldt eventueel tevens voor een rommelmarkt in de Beurs hal in Boskoop. Nadere in lichtingen tel. 01714-4535. n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 15.00 uur. telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond azorgd. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Moker- uitzending over uitlatingen Simonis LEIDEN De kerkelijke lo kale omroep Moker besteedt woensdagavond 25 februari aandacht aan de uitlatingen van kardinaal Simonis over homoseksuelen. Aan het woord daarover komt Leider dorper Marcel Smits van het COC-afdeling Leiden. Verder gesprekken met Leidse jonge- renpastoor Jan Jetse Bol en Lambert van Reisen uit Lisse, lid van de delegatie Rotterdam op het onlangs gehouden Lan delijk Pastoraal Overleg van de katholieke kerk. Ook een overzicht van activiteiten die de komende weken door de kerken in de regio worden ge organiseerd. Het programma van Moker is van 19.00 tot 19.30 uur te ontvangen via 88.1 Mhz op de FM-band van het kabelnet. Moker zendt elke tweede en vierde woensdag van de maand uit Man mishandelt echtgenote LEIDEN Een 33-jarige Leidse vrouw is gisteravond mishandeld door haar 30-ja- rige echtgenoot in hun wo ning in de binnenstad. De mishandelingen waren zo ernstig, dat de vrouw zich onder doktersbehandeling moest stellen. De vrouw heeft aangifte gedaan. De man is om kwart voor tien door de politie in zijn woning aangehouden. Waarom hij zijn echtgenote mishandeld heeft, wist de politie van morgen nog niet. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland (GS) eisen meer geld van het ministe rie van wvc voor de bouw van verzorgingste huizen en psychiatrische inrichtingen. De pro vincie heeft deze week een gesprek gehad met staatssecretaris Dees van volksgezondheid over de financiering van dergelijke voorzieningen. Zuid-Holland krijgt voorlopig 14 miljoen gul den maar volgens GS is dat veertig maal te weinig. GS vinden de gang van zaken niet aan vaardbaar. „Binnen de provincie is een groot aantal knelpunten dat opgelost dient te worden. Vooral de bouw van nieuwe psychiatrische voorzieningen komt hierdoor in gevaar", aldus GS. Gevolg van een en ander zou zijn dat de continuïteit van de hulpverlening op de tocht zou komen te staan. Ongeluk op rijksweg LEIDEN Bij een ongeluk op rijksweg A4 in de richting Amsterdam zijn gister middag rond half vijf twee mensen licht gewond geraakt. Mede door de laag staande zon had een 27-jarige automobi list uit Den Haag niet in de gaten dat de auto voor hem, bestuurd door een 34-ja- rige Voorburgse, afremde. De vrouw verminderde snelheid omdat er ter hoogte van Leiden een file ontstond. De Hagenaar remde te laat, en botste tegen de auto van de vrouw uit Voorburg. Zij raakte gewond aan haar gelaat en moest voor behandeling worden overgebracht naar het Diaconessenhuis. Een mede passagier van de Hagenaar, een 20-jarige inwoner van Schipluiden liep verwon dingen op aan zijn hoofd. Hij kon ter plekke worden behandeld. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Omroep Rijnland in maart in de ether LEIDEN Bij wijze van proef zal de Omroep Rijnland met ingang van 1 maart gedurende drie maanden gaan uitzenden via de FM-radio. Rijnland Radio zendt momenteel alleen nog uit via het kabelnet. De proef wordt uitgevoerd door de PI T. Het is de bedoeling om na te gaan of lokale radiostations op een onderlinge af stand van 40 kilometer op dezelfde radiofre quentie kunnen uitzenden zonder eikaars pro gramma's te storen. Naast Leiden nemen Landsmeer en Utrecht deel aan de proef. Door het stellen van voorwaarden aan de hoogte van de zender en het vermogen ervan moet het vol gens de PTT mogelijk zijn voor lokale omroe pen om op dezelfde frequentie uit te zenden zonder elkaar te storen. De proef was al enige tijd geleden aangekondigd, maar enkele malen uitgesteld- Lijsttrekkers in Leiden LEIDEN De JOVD houdt mor genavond met het oog op de verkiezin gen voor Provincia le Staten een bijeen komst in de Brande rij aan de Middel weg. De provinciale lijsttrekkers van de VVD (T. Jansen), PvdA (L.E. Stolker) en D66 (E.H. Schuy- er) zullen aan de discussie deelne men. De bijeen komst begint om acht uur. ■BB LEIDEN Arsten van het AZL zijn een actie begonnen tegen de om streden reclamemast op de Plesmanlaan. Volgens de artsen, die zijn ver bonden aan de longafde ling moet de gemeente Leiden onmiddellijk een einde maken aan de me ters hoge reclamezuil voor een bekend sigaret- Longartsen van het AZL brach ten gistermiddag protestbor den bij de mast met de roken de cowboy aan. tenmerk. „Het is onbe grijpelijk dat de overheid dit toestaat, terwijl toch bekend is wat roken aanricht", aldus de aan het AZL verbonden lon garts C. Franken. Franken heeft gistermiddag met twee assistenten pro testborden bij de mast neer gezet. Op de borden staat een aantal doodshoofden en verder de tekst „Er is nog hoop (hulp) voor deze oude man". Deze tekst slaat op de rokende cowboy die op de mast is afgebeeld. De artsen wilden aansluiten bij eerdere protesten tegen de mast. Vorige week werd de mast besmeurd met verf. Daarbij werd gebruik ge maakt van eieren die met verf waren gevuld. De poli tie maakte proces verbaal op wegens vernieling maar de daders bleven spoorloos. „Wij hebben voor het plaat sen van borden gekozen om een dergelijk proces verbaal te voorkomen", aldus de longarts. „Jaarlijks overlij den er in Nederland 17.000 mensen aan de gevolgen van het roken. Dat zou toch reden genoeg moeten zijn voor de overheid om dit soort reclames te verbie den". Hij wijst erop dat de overheid jaarlijks 2,5 mil jard gulden aan accijnzen binnenhaalt via het roken. „Dat telt blijkbaar zwaarder hoewel de laatste jaren wel op een pakje sigaretten staat dat roken een gevaar voor de gezondheid is". Franken acht de rokende cowboy ook onaanvaard baar omdat zijn patiënten vanuit hun bed op de lon gafdeling van het AZL de paal zien staan. „Ook uit het oogpunt van de ver keersveiligheid zou de paal wegmoeten. Hij trekt veel te veel aandacht van auto mobilisten". Of de longarts verdere stap pen zal ondernemen tegen de mast is nog onduidelijk: „Eerst maar eens de reac ties afwachten. Ik heb al veel mensen gehoord die erg blij waren met wat we gedaan hebben". Volgens Franken zou wet houder J. Peters ervoor moeten zorgen dat de om streden reclame verdwijnt. Of dat inderdaad zal gebeu ren, is echter de vraag. Eer dere protesten tegen de paal onder meer afkomstig van Leidse huisartsen werden door de gemeente van de hand gewezen. De gemeente heeft een con tract met een reclamebu reau en bovendien zou de gemeente zich niet uit prin- ciële overwegingen moeten inlaten met de inhoud van reclameboodschappen. DIRECTEUR GROENOORDHALLEN VERWACHT VOORLOPIG GEEN OPLOSSING LEIDEN Het conflict tussen de Leidse veemarkt en de Al gemene Inspectie Dienst (AID) over de controle van verhan delde dieren lijkt in een im passe te zijn geraakt. De oplos singen die enerzijds door de directie van de Groenoordhall- len en anderzijds door het mi nisterie van Landbouw zijn aangedragen worden over en weer afgewezen. Mocht er in de huidige situatie geen veran dering komen dan zal dat uit eindelijk leiden tot een sterke vermindering van de aanvoer naar de Leidse veemarkt met alle gevolgen daarvan voor de financiële positie van de Groe- noordhallen. De Leidse vee markt heeft minister G.J.M. Braks van Landbouw gisteren gevraagd te bemiddelen, maar de Groenoordhallen verwach ten niet dat dat op korte ter mijn iets oplevert. Het conflict is in januari ont staan. Met ingang van het nieuwe jaar is de AID, dat deel uitmaakt van het ministerie van Landbouw, de handel van de dieren op de markt in Lei den strenger gaan controleren. Voor elk dier dat wordt ver handeld moeten een zogeheten schets en een gezondheidsver klaring aanwezig zijn. In die schets wordt het dier beschre ven en de gezondheidsverkla ring geeft aan of het beest alle noodzakelijke inentingen heeft gehad en of het gezond is. Die gezondheidsverklaringen wor den verstrekt door regionale kantoren die verbindingen hebben met een centrale com puter. Zo'n kantoor staat on der meer in Ter Aar en in die computer zijn de gegevens van alle desbetreffende dieren in Nederland opgeslagen. „Op die manier kan de veestapel ge volgd en gecontroleerd wor den", aldus Groenoordhallen- directeur A. de Jong. Een veehandelaar die een beest op de veemarkt in Lei den aanbiedt, moet een derge lijk gezondheidsverklaring kunnen overleggen. In de praktijk blijkt dat tijdens de markt die op maandagmorgen in Leiden wordt gehouden op problemen te stuiten. „De re gionale kantoren die de ver klaringen verstrekken zijn in het weekend gesloten terwijl Veemarkt niet ontevreden over 1986 LEIDEN De Leidse veemarkt is niet onte vreden over de aanvoer in 1986. De markt in de Groenoordhallen heeft veel te lijden gehad on der de varkenspest die in april 1987 in Zuid-Hol land heerste. Daardoor was de markt gedwon gen zijn poorten op 1, 7 en 8 april te sluiten. „Zonder die varkenspest hadden we een uitste- markt is dus goed", al dus directeur A. de Jong. De aanvoer van runde ren daalde van 305.723 naar 277.375 stuks. De aanvoer van nuchtere kalveren ging van 127.025 naar 120.060 stuks en de aanvoer van lam meren daalde van 56.240 naar 50.833. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen. de veehandel op zaterdag en zondag gewoon doorgaat. Het gevolg is dus dat een hande laar die hier maandagmorgen vroeg komt geen verklaringen heeft van de dieren die hij in het weekend bij een boer heeft gekocht", aldus De Jong. De laatste twee jaar werd niet ge controleerd maar onder druk van het Landbouwschap en de Tweede Kamer is men er in 1987 weer mee begonnen. Emoties Volgens een woordvoerster van het ministerie van land bouw heeft de AID de laatste weken waarschuwingen uitge deeld op de Leidse veemarkt Maandag werd twee maal pro ces verbaal opgemaakt. Over het optreden van de AID zijn de emoties onder de handela ren hoog opgelopen. „Maandag werd bijna gevochten, met con troleurs, maar voor aanstaande maandag verwacht ik echt oorlog. Dan worden er stieren ingezet en nemen ze ook wel wat vrienden mee om het ge schil te beslechten. Het wordt een boerenoorlog waar gewon den kunnen vallen als de AID niet soepeler wordt", aldus De Jong. Dat soepeler optreden van de AID zou kunnen be staan uit het toestaan dat een gezondheidsverklaring achter af kan worden ingeleverd. Verder betoogt de directeur: „Het gaat op maandag om een slachtveemarkt. Vrijwel alle dieren gaan rechtstreeks naar het slachthuis en daar worden ze gekeurd. Van een verdere handel en een mogelijke ver spreiding van eventueel aan wezige ziekten kan dus geen sprake zijn". Het ministerie wijst dat echter af: „Volgens de regels dient er een^ gezondheidsverklaring te zijn. Daar moet ook Leiden aan voldoen. In 1986 is er nau welijks controle geweest om dat de AID daar geen tijd voor had. Maar dat doet aan de voorschriften niets af". Het ministerie heeft voorge steld om op zaterdag de regio nale kantoren, die de omstre den verklaringen afgeven, van 15.00 tot 16.00 uur open te stel len, maar de Groenoordhallen zien daar niets in: „Veel han delaren zou dat geen soelaas bieden. Bovendien: afgifte van één verklaring kost nu drie gulden en dat zou op zaterdag dertien gulden moeten worden om alle extra kosten te dek ken. Geen handelaar die daar aan begint", meent De Jong. Als mogelijke oplossing van het conflict zag De Jong de vestiging van een regionaal kantoortje in de Groenoord hallen, maar het ministerie heeft dat afgewezen, omdat het technisch niet haalbaar zou zijn. Den Bosch De Jong heeft nu de minister van landbouw te hulp geroe pen in een poging de omzet van de Leidse veemarkt te redden. De grootste angst van De Jong is dat steeds meer handelaren naar de markt op woensdag in Den Bosch zullen gaan. Doordat die markt hal verwege de week wordt ge houden is het voor de veehan del wel mogelijk daar met de vereiste papieren te verschij nen. Den Bosch is de grootste concurrent van Leiden. De veemarkt in Leiden is een zeer bron van en met het afkalven van de veemarkt kan de totale exploi tatie van de hallen onder druk komen te staan. Symposium over nieuwe chirurgische methoden LEIDEN In het Acade misch Ziekenhuis in Leiden wordt morgen en vrijdag een symposium gehouden, waarbij artsen uit verschillende lan den, operaties zullen uitvoe ren. Deze operaties op het ge bied van de urologie kunnen door de deelnemers via een gesloten televisiecircuit in de collegezaal gevolg worden. Het symposium is georganiseerd door de Boerhaavecommissie voor postacademisch onder wijs. Sommige van de chirur gische ingrepen zijn uniek voor Nederland. Zo wordt bij een operatie ge tracht darmgedeelten te ge bruiken om de blaas te ver vangen. Deze techniek is zo'n drie jaar gelden in Leiden ont wikkeld. Bij een andere opera tie, waarbij electroden aan ze nuwwortels in de ruggewervel worden bevestigd en waarbij in de buik een soort ontvang stantenne wordt ingeplant, wordt geprobeerd de functie van de blaas te herstellen. Als de patiënt een speciaal kastje tegen zijn buik houdt, worden via de antenne de ruggemerg- zenuwen gestimuleerd die naar de blaas lopen zodat de gestoorde blaasfuncie zich weer kan herstellen. Deze techniek, ontwikkeld door de Leidse hoogleraar prof. dr. U. Jonas en de Amerikaanse pro fessor E.A. Tanagho, wordt voor eerst buiten de Verenigde Staten getoond. Verder wor den tiidens het symposium verschillende niersteenver gruizers gedemonstreerd en Worden de psychische en li chamelijke oorzaken van po tentiestoornissen besproken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13