®owumt~* Boerenoorlog op veemarkt verwacht STAD OMGEVING ALLER LEIIDS) ^De Leidse \rachten vind schitterend Leidenaar krijgt klappen in café 'g'aabnieuw zondagse lakenmarkt Inbrekers in mensa betrapt '^LEIDEN WIL SPOEDOVERLEG MET MINISTER WITH PEOPLE ÏZOEKT LEIDEN LRI DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 PAGIHA9 LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar heeft vannacht aangifte gedaan van mishandeling en vernieling. De man bezocht rond kwart voor twaalf gisteravond een café aan de Lange Mare. Op een gegeven moment kwam een onbekende man naast hem aan de bar zitten. Deze maakte kenbaar dat hij niet in een vrolijke bui was. De Leidenaar bestelde een bor rel voor zijn buurman. Maar de man zei: „Ik hoef geen borrel van jou" en gooide het glaasje leeg. Vervolgens haalde hij volgens de aangever een zwart voorwerp tevoorschijn, moge lijk een vuurwapen, en daarmee gaf hij de Leidenaar een klap. Deze viel van zijn kruk en liep een vleeswond op aan zijn hoofd. Hij kreeg nog meer klappen van de man waar door zijn kunstgebit brak. Na het gebeuren verliet de onbe kende dader het café. Cursussen Het buurthuis Cornells Jop- pensz aan de Du Rieustraat start weer met nieuwe cur sussen. Op dinsdagochtend van half tien tot half twaalf kan men er kinderkleding ontwerpen en maken, dins dagavond is er van half ne gen tot half tien de cursus re animatie en van half acht tot half tien kan er houten speel goed gemaakt worden. Op donderdagavond van acht tot negen is er een cursus zelf verdediging voor vrouwen en vrijdagmorgen tussen kwart voor elf en kwart voor twaalf is er Engelse les voor gevorderden. Verdere inlich tingen op maandagochtend en woensdagmiddag bij Joke Kolthoff, tel. 071-132462. Lezingen In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 worden op de don derdagen 12, 19 en 26 februa ri lezingen gehouden waarin het thema „tijd" centraal staat. Daarbij komt onder meer de ochtendmens en de avondmens aan de orde. Kaarten zijn bij K&O ver- SSR 'De studentenvereniging SSR aan de Hoge Woerd 108 houdt donderdag een bijeen komst over de vrijmetselarij. De toegang is gratis en de bij eenkomst begint om acht uur. MTS De Christelijke Middelbare Technische school aan het Lammenschanspark in Lei den houdt open huis op don derdag 12 februari. Van 18.00 tot 21.00 uur wordt informa tie gegeven over de oplei ding, de mogeloijkheden daarna en de nieuwe ontwik kelingen in de techniek. Bingo-avond Wijk vereniging Aktief houdt donderdag 12 februari haar maandelijkse bingo-avond in het clubgebouw aan de Ber- lagestraat 2 in Leiden. Er zijn grote en kleine prijzen te winnen. Aanvang 22.15 uur. De zaal is al om 19.45 open. De Mantel De film „De Mantel" draait zaterdag 14 februari om 20.00 uur in de koffiebar in de Pe- trakerk aan de Curacao- straat. De Mantel gaat over een Romeinse hoofdman, die de mantel wint van de ge kruisigde Christus. Vanaf die tijd is hij niet meer dezelfde. De film begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Pand Langezaal gesloopt De sloop van het voormalige pand van Langezaal aan de Stille Rijn in Lei den is sinds giste ren ver gevorderd. Op vakkundige wij ze werden met een grote kraan de be tonnen geveldelen verwijderd. Vanwe ge deze werkzaam heden was de Stille Rijn de gehele dag afgesloten voor doorgaand verkeer. De sloopwerkzaam heden en het egali seren van het ter rein duren nog tot 23 februari. Dan zal met de bouw van een winkel en de 12 appartementen be gonnen worden. De drie- en vierkamer premiekoopwonin gen zijn bijna alle maal verkocht. Ver wacht wordt dat de bouw begin volgend jaar voltooid zal zijn. Architect Van Oerle is verantwoor delijk voor het uiter lijk van het apparte mentencomplex. erkla. 1 ||^J|^)EN Er worden komende zomer weer twee; „Uitmarkten op zondag gehouden. De zondagse la- swegjnarkten zijn op 12 en 19 juli. De Leidse midden- 3ken<yers mogen dan alleen op de eerste zondag, dus ?2®°ili, hun deuren voor het publiek openen. Verder yt er aan de wens van de meubelzaken tegemoet lg i^men om op tweede paasdag en tweede pinkster- edinggeopend te mogen zijn. Ook zondag 11 oktober teen de winkels geopend zijn en mag er in de een grote snuffelmarkt gehouden den. Dit werd gisteravond tijdens de commissie 3 van economische zaken besloten, Jur' jremeente mag maar vier zondagen per jaar uit- ;en, waarop winkeliers geopend mogen zijn. Met keuze hoopt het gemeentebestuur tegemoet te ien aan de wensen van winkeliers, de organisatie ,lakenfeesten, de verkopers in de meubelbranche |e directeur van de Groenoordhallen. Universiteit stuurt telegram LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universiteit heeft ter gelegenheid van de giste ren gehouden diësviering een tele gram gestuurd aan het Koninklijk Huis. Hierin zegt het college van bestuur van de Leidse Universiteit dankbaar te zijn voor de verbon denheid tussen het Koninklijk Huis en de Leidse universiteit en deze „des te nadrukkelijker te ervaren, nu prins Willem Alexander heeft besloten aan deze universiteit te gaan studeren". Rector-magnificus J.J.M. Beenakker las de tekst van het telegram aan de koningin giste ren voor na de diesrede van hoog leraar L.P. Louwe Kooijmans. Zonder licht LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteravond 59 personen bekeurd die zon der licht reden. Het ging in de meeste gevallen om fiet sers. De controle werd uit gevoerd op diverse plaatsen in de stad. Ook heeft de politie gister avond proces-verbaal opge maakt tegen tien automobi listen die te hard reden. Twee automobilisten reden met een snelheid van 120 kilometer per uur door de binnenstad. LEIDEN Een 19-jarige Leide naar en twee 18-jarige plaatsgeno ten zijn vannacht aangehouden in de universitaire mensa aan de Kai- serstraat, waar ze wilden inbre ken. De politie werd rond half drie gewaarschuwd door een getuige die de drie mannen zagvondlopen bij de.mensa. Toen agenten bij het pand arriveerden waren de drie al naar binnen gegaan. Zij waren binnengekomen door een ruit te forceren. Toen ze merkten dat de politie was gekomen, verstopten ze zich in het gebouw. Na een zoek tocht van bijna een half uur kon de politie hen aanhouden en mee nemen naar het bureau. IIDEN „Er dreigt in ware boerenoorlog ip de maandagse slacht- 'eemarkt van de Groe- loordhallen uit te bre ien, waar zeker gewon- len zullen vallen". Dat jrerwacht de directeur ^^an de Leidse Groe- fioordhallen A. de Jong ils de gemeente niet di- t een overleg eist met linister Braks van indbouw en Visserij. Jong zei dit gister- vond tijdens de commis- iie Economische Aange- [egenheden. Wethouder ^Jase zegde na het alar- lerende betoog van De ong toe, vandaag direct ■ontact op te zullen ne- len met de minister. den voor deze spoedei sende stappen van het college van B en W, is de groeiende onrust onder de veehandela ren van de maandagse slacht- markt in Leiden. Die onrust is ontstaan doordat de Alge mene Inspectie Dienst (AID.) sinds enkele weken een gezondheidsverklaring verlangt van de verhandelde dieren op deze maandagse slachtmarkt. Volgens De Jong is zo'n verklaring alleen noodzakelijk voor dieren die na verkoop aan een andere veestapel worden toege voegd. „Om verspreiding van ziekten tegen te gaan is zo'n verklaring natuurlijk nood zakelijk en op onze dinsdag- markt moet iedereen ze ook hebben. Maar op de maan- dagmarkt verdwijnt het vee direct naar het slachthuis. En zo'n gezondheidsverklaring is niet van toepassing op slacht vee. Dit omdat het vee bij de slachterij sowieso gekeurd wordt", aldus de directeur van de Groenoordhallen, die ontkent dat er ook dieren op, de maandagmarkt nog ver der verhandeld worden. „Van de 1150 koeien, die 's maandags verkocht wor den, blijven er hooguit twee of drie over. Als die handela ren nou achteraf zo'n verkla ring inleveren, voordat die dieren verder verhandeld worden, dan is er toch niets aan de hand". Volgens De Jong is het optre den van de A.I.D. helemaal vreemd, omdat zij de afgelo pen twee jaar totaal niet con troleerde op de maandagse slachtmarkt. „Dat was ook niet nodig omdat het slacht vee is. Nu worden er plotse ling wel van die verklarin gen geëist. Maar zelfs al zou den de boeren willen, dan nog hadden ze zo'n verkla ring op maandagmorgen vroeg niet. Dit omdat de kan toortjes, waar men deze ver klaringen kan krijgen, in het weekend gesloten zijn. En aangezien boeren geen week end of ATV kennen en zeven dagen in de week dag en nacht werken, kunnen ze op maandagmorgen niet de ver langde computeruitdraai van zo'n kantoortje laten zien. Om dan toch zoiets te verlan gen terwijl het om slachtvee gaat en de kantoortjes in het weekend gesloten zijn, dat is de bureaucratie ten top. En dat nemen die boeren niet. Het was maandagmorgen al vechten met die controleurs, maar voor aanstaande maan dag verwacht ik echt oorlog. Dan worden er stieren inge zet en nemen ze ook wel wat vrienden mee om het geschil te beslechten", aldus De Jong. Behalve oorlog, verwacht De Jong ook een omzetverlies voor de Groenoordhallen, omdat de veehandelaren bui ten de markt om gewoon kunnen handelen zonder die gezondheidsverklaring. Als de A.I.D. vast zou blijven houden aan haar eisen, dan zouden veel boeren, volgens De Jong, de Groenoordhallen als handelspunt gaan mijden en buiten de markt om de dieren gaan verkopen. Vol gens de directeur treft dit probleem ook alleen de Groenoordhallen, omdat deze markt de enige slachtvee- markt op maandagmorgen is in het hele land. Als mogelij ke oplossing ziet De Jong de vestiging van zo'n A.I.D.- kantoortje in de Groenoord hallen. „Als we een aanslui ting op de computer krijgen, dan kunnen de boeren zo'n uitdraai direct in de hal krij gen. Maar nodig is het na tuurlijk niet, want het gaat om slachtvee en daar heb je zo'n verklaring niet eens voor nodig". Leidse vrouw licht gewond LEIDEN Een 19-jarige fietsster uit Leiden raakte gisteravond licht gewond bij een aanrijding op de kruising van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt. De vrouw fietste rond kwart over tien tegen het verkeer in op de Beestenmarkt. Een 56-jarige Leidenaar wilde met zijn auto van de Nieuwe Beestenmarkt de Beesten markt oprijden. Juist op dat moment kwam de fietsster eraan. De automobilist rem de, maar kon haar niet meer ontwijken. De Leidse viel en werd overgebracht naar het AZL, waar ze werd behan deld aan een hechtwond aan haar hoofd. DEN De Deense Mstina Kasttrup (20) "pde de eerste hoop op leen dik uur later zag IVrouwenkerkplein er r prima uit. Schoonge- kt door 35 leden van with People", een Ivgezelschap dat be- t uit 130 jongeren tus- ide 18 en 25 jaar, af- >tig uit vijftien ver- Jllende landen. Giste- Jbrachten ze alvast een >ek aan Leiden, vrij- Jen zaterdag treden zë in de Stadsgehoorzaal. Ivoorstelling van vrij- j wordt waarschijnlijk jewoond door prinses Jgriet en mr. Pieter 1 Vollenhoven, beiden "tuursleden van Up ~n People. (vijl een deel van de groep schep, prikker en bezem Vrouwenkerkplein te lijf 5discussieerden andere 5 eren van het gezelschap ft de Leidse Internationale pjenten Club (LISC). Weer 'eren waren te gast bij de „willigerscentrale. Om twee waren alle leden in de V sgehoorzaal. Daar spraken •Jhet J. van der Kar, die in Tweede Wereldoorlog in verzet zat, over fascisme liscriminatie. schoonmaakactie op het uwenkerkplein werd gis- lorgen uitgevoerd met le- van de Klussenbank. 'dinator Henry Rietdijk: hebben in overleg met de een te en Up with People project uitgezocht. Eerst en we de muren van De :ht graffiti-vrij maken, r dat bleek niet te kunnen, at De Burcht een monu- t is. Toen hebben we dit Tot genoegen van gemeentelijke Reiniging, mensen van deze dienst den de jongeren bij, en I en na afloop „dik tevre- „Het Vrouwenkerkplein dt regelmatig schoonge- 'kt, maar het is zo weer Tijdens de vorstperiode ben we er niets aan ge it, dus het kwam goed uit, deze groep het plein wilde schoonmaken", zegt voorlich ter M. Tol. Familie Christina Kattrup zou dit werk „thuis nooit doen". „Ik vind het niet écht leuk", zegt ze, terwijl ze haar papierprik ker in de handen van een an der meisje duwt. Maar: „Het is goed om dit ook eens mee te maken. Om dingen te doen, die andere mensen dagelijks doen". Want dat vindt ze het aantrekkelijke van de rondreis die de groep maakt. „Je komt overal", weet ze. „In zieken huizen, bij bejaarden en ge handicapten. Het is goed om mensen te ontmoeten van ver schillende sociale achtergron den". De groep is in juli be gonnen met de reis. Na optre dens in Amerika en Denemar ken, .wordt nu Nederland aan gedaan. Christina kwam met Up with People in contact via een Amerikaanse vriend, die haar meenam naar een show. „Dat vond ik schitterend", zegt ze. En het hele idee van een jaar rondreizen, met verschillende mensen optrekken, en in ver-, schillende gastgezinnen ver-' blijven, sprak me toen heel erg aan. Het leek me een goede manier om culturen uit te wis selen". Ze heeft tot nu toe al veel geleerd, vindt ze. „Je leert dingen van verschillende kanten te bekijken. We heb ben allemaal een andere kijk op de wereld en doordat ieder een daarover vertelt, word je je meer bewust van allerlei za ken". Ook vindt ze dat ze meer flexibel is geworden, en „doordat je constant met een hele groep optrekt, leer je niet egoïstisch te zijn". Een beetje heimwee heeft ze wel. „Als ik dat niet had, zou dat beteke nen dat ik niet graag thuis wil zijn". Ze mist haar vrienden en familie, maar „de leden van de groep zijn nu mijn familie. We steunen elkaar". Leiden heeft net als andere Europese steden charme, vindt ze. „Ik hou van de cafeetjes en restaurantjes. En de Leidse grachten vind ik schitterend. Grachten had ik nog nooit ge- Hazerswoude Er zijn drie Nederlandse jon geren bij. Een van hen is Cat- van der Arend uit Hazers- Christina Kasttrup uit Denemarken loste het startschot voor de schoonmaakactie op het Vrouwenkerkplein. woude. Ze is best blij dat ze weer in Nederland is. „Ik had mijn familie zeven maanden niet gezien. Gisteravond ben ik met mijn ouders meege gaan, en nu slaap ik thuis, en dat is heerlijk". Toen in no vember 1985 een Up with People-promotieteam op haar middelbare school in Den Haag kwam, was ze meteen enthousiast. „Ik vond de show heel leuk, het leek me l^uk om andere mensen te leren ken nen, en om te reizen". Enthou siast is Cathy nog steeds. „Je leert in zo'n jaar zo ontzettend veel, veel meer dan op school. Ook al is het dan zonder boe ken en zonder huiswerk". Wel vindt ze het programma „erg zwaar" en bovendien vindt ze dat ze weinig tijd heeft voor zichzelf. En af en toe heeft de 19-jarige Hazerswoudse last van heimwee. „Maar de tijd vliegt. Het gaat zo ontzettend vlug. Maar we denken nog niet aan juli, aan het eind van dit jaar. Want het zal ontzet tend moeilijk zijn om afscheid te nemen van iedereen. En om weer in het gewone ritme te komen". Vorig jaar zakte Cathy voor het atheneum. Als het Up with People-jaar is afgelopen, wil ze 's avonds deze opleiding afma ken, en overdag een andere studie doen. Wat dat wordt, weet ze nog niet. „Je komt nu met zoveel beroepen in aanra king. De ene dag denk ik: Ik ga dit doen. De volgende dag. zeg ik: Nee, dit is het". Show Up with Ppople werd opge richt in 1968. Het is een onaf hankelijke, niet-winstgevende, educatieve organisatie. De deelnemers verblijven in gast gezinnen. Zondag kwam deze groep aan in Montfoort, maar vanaf donderdag worden de jongeren voor vier dagen on dergebracht in 75 Leidse ge zinnen. In „Beat of the Futu re", de muzikale show die wordt gebracht in de Stadsge hoorzaal, worden populaire en originele liedjes en dansen ge bracht. De show geeft in een medley van dixieland-, big- Cathy van der Arend uit Hazerswoude, een van de drie Hollandse deelnemers, presenteert de show in de Stadsgehoorzaal. bandmuziek en vroege rock 'n roll een kijk op het leven in de 21e eeuw. Gekleed in kleurrij ke kostuums nemen de arties ten het publiek mee op een reis door de wereld. De show moet een uitdrukking zijn van hoop en enthousiasme voor de toekomst. „Beat of the Future" is al te zien geweest in meer dan 6500 steden in 48 lénden. Cathy van der Arend zingt en danst. Maar in Holland mag ze de presentatie verzorgen, sa men met een Belgische jongen. De show zorgt voor dertig pro cent van de inkomsten. Een ander deel van de onkosten wordt gefinancierd door spon sors, de deelnemers zelf beta len ongeveer 12.000 gulden. Cathy van der Arend heeft dat geld bij elkaar gespaard: „Ik had al baantjes toen ik heel klein was, en ik maakte nooit veel geld op". Andere mensen hebben sponsors gezocht, en ook is het mogelijk een beurs te krijgen. Wie graag een jaar met Up with People wil meereizen, kan zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur voor meer informa tie terecht in de Stadsgehoor zaal. „Je wordt niet geselec teerd op zang- of danstalent", vertelt Cathy. „Veel belangrij ker is je karakter, je motivatie, of je enthousiast bent". Kaarten voor de show zijn (ƒ20, CJP ƒ15) zijn verkrijg baar bij alle Rabobanken in Leiden en omgeving en bij K O. Vrijdagmiddag vanaf 13.00 uur worden ook kaarten verkocht aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, dan zijn ze een rijksdaalder duurder. JANET VAN DIJK Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voorletters: Stuur deze bon ingevuld aan 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel de Leidse Courant, Antwoordnummer 1 tzegel betalen wij). I - Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x' 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres: Ceidóc Commit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9