Israël geen wisselkantoor oor gevangen terroristen' leger Suriname Ihiet op Franse ilitairen Rood-groene coalitie in Hessen spat uit elkaar IDR-leiders huiverig voor ervormingsdrang Gorbatsjov Kroonprins vliegt uit naar Bonair es flamingo-kolonie Politie maakt eind aan Franse gijzeling Filipijnse leger slaags met rebellen EjlTENLANP" EeidóaQowuvnt DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 PAGINA S jan honderden miljoenen jjt aan hulpkredieten (Van onze correspondent Frans Boogaard) jSEL Minister Bukman (Ontwikkelingssa- lerking) gaat de komende jaren tegen zijn zin Irden miljoenen guldens per jaar kwijtraken, Volg van een nieuwe EG-regeling voor hulp eten. De nieuwe regeling, die er op neerkomt hulpaandeel in de kredietverlening moet, n opgetrokken, pakt zeer nadelig uit voor i met een lage rente, zoals Nederland en de republiek. „Wij worden nu afgestraft voor [ntebeleid, en dat heb ik de collega's ook pre- gezegd", aldus gisteren in Brussel een zeer minister Ruding (Financiën). Minister Buk- Jal nu elders binnen zijn begroting de honder- ^iljoenen die verloren zijn'gegaan moeten te- Hen. Nederland profiteert volop van voedselhulp (Van onze correspondent) BRUSSEL Het ziet ernaar uit dat toch ook Nederland volop zal meepro fiteren van de voedselhulp, die de EG vorige maand beschikbaar stelde in verband met de extreme kou. Volgens voorlopige cijfers die de EG-Commis- sie gisteren verstrekte, zijn voor groe pen in Nederland in totaal tien ton boter, tien ton vlees, tweeduizend ton meel en 250 ton suiker aan de EG- -voorraden onttrokken. Voorzover dat gisteren was te overzien gaat het meeste vlees naar Frankrijk, de mees te graanproducten naar Frankrijk en West Duitsland en de meeste suiker naar diezelfde twee landen en Spanje. Berging uit Titanic rechtstreeks op tv BOSTON Een rijke Texaan wil in sa menwerking met Franse wetenschappers een expeditie ondernemen om voorwer pen uit het gezonken passagiersschip Ti tanic te halen en drie kluizen te bergen en open te maken. De expeditie zou rechtstreeks op televisie moeten worden uitgezonden. De tv-uitzending staat op stapel voor komende zomer en zal wor den verzorgd door de Westgate Group, die ook de opening van de kluizen van de gangster Al Capone uitzond. Die kluizen leverden niet meer op dan twee lege fles sen en een oud insigne op. De voorgeno men berging van voorwerpen uit de Tita nic is overigens met scepsis ontvangen door historici, terwijl ook over de juridi sche aspecten vragen zijn gerezen. Politie Florida zoekt bende rovende vrouwen FORT LAUDERDALE De politie in Florida is op zoek naar een bende vrouwen, die rijke mannen oppikken en vervolgens beroven. In het zuiden van Florida zouden al zeker twintig welgestelde heren het slachtoffer zijn geworden van de snelle dames. De vrouwen zoeken contact met de mannen in dure hotels en clubs en „laten zich meenemen" naar de wo ning van het slachtoffer. De rijkaard wordt daar met een krachtige knock out drug in een borrel tot zwijgen ge bracht, waarna de dame en haar ben degenoten alle tijd hebben de woning te doorzoeken. Er is tot nu toe een ar restatie verricht. Afghaans verzet schiet vliegtuig neer: 36 doden MOSKOU Een Afghaans vliegtuig is op het vliegveld van Khost in het oosten van het land neergestort, toen het bij de start door een raket werd getroffen. De 36 inzit tenden zijn om het leven gekomen. Het Rus sische persbureau Tass maakte niet bekend of de neergeschoten Antonov-26 een militair of een burgervliegtuig was. De verantwoor delijkheid voor het neerschieten van het toestel is opgeëist door het Afghaanse ver zet. Volgens de opstandelingen ging het om een militair transporttoestel. Bekend is dat het Afghaanse verzet sinds vorig jaar be schikt over Amerikaanse Stinger-raketten, naast Britse Blowpipe-raketten en Sam-7- raketten van Russische of Chinese makelij. Het is onduidelijk met welk van deze raket ten het toestel is neergehaald. Uitbraakkoning" opnieuw aan de haal LUIK De Belgische overvaller en befaamde „uitbraakkoning" Robert van Ooirbeek heeft de Belgische justitie en het gevangeniswezen weer eens zijn hielen laten zien. Voor de vijfde maal in acht jaar ontnapte Van Ooirbeek, af gelopen zondag uit de Lantin-gevange nis in Luik en is sindsdien spooloos. De 32-jarige Van Ooirbeek werd in 1977 tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld voor een overval op de Belgische post en ontsnapte sindsdien al vier maal. Tot dusver bleef hij bij uitbraken, die vaak gepaard gingen met gijzelingen, niet langer dan drie maanden op vrije voeten. Eenmaal werd hij in Nice opge pakt, de andere malen kwam in België een eind aan zijn tijdelijke vrijheid. ^rolg van de voorpagina) A VIV WASHING- Als Israël uitein- toch meedoet met van gevangen Pa- ^^ïén tegen gijzelaars 234{ibanon, zal dat met tegenzin zijn, zo uit uitlatingen van ?jjter van defensie Ra- w „Israël kan niet ge- ïofct worden als een met terroristen voor sijteeds vrijlating wordt 5} iagd als Franse, Amerikaanse of Duitse burgers ontvoerd zijn". Volgens een woordvoerder van premier Shamir blijft de eerste-minister „tegen toege ven aan terrorisme". Wat be treft dit incident, gelooft de premier dat geen concessies aan de terroristen gedaan moeten worden. De Amerikaanse regering heeft, om de spanning voor de kust van Libanon te ver minderen, opnieuw een aan tal porlogsschepen naar de Isralische havenstad Haifa gedirigeerd. De Amerikaanse Zesde Vloot bevindt zich sinds vorige week in het oos telijk deel van de Middel landse Zee ter hoogte van Li banon, wat aanleiding gaf tot geruchten over een op han den zijnde Amerikaanse mi litaire actie tegery terroristi sche groeperingen in Liba non. De ontvoerders lieten daarop weten, dat de gijze laars gedood zullen worden als de Verenigde Staten po gingen doen hen te bevrij den. In een brief deden de ont voerde Amerikanen gisteren een laatste oproep aan de ei sen van hun ontvoerders te gemoet te komen. „Onze be waarders van de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina zullen ons om mid dernacht doden. Wij doen een beroep op onze vrouwen en het Amerikaanse volk, de Israëlische regering er toe te bewegen vierhonderd Pale stijnse verzetsstrijders vóór middernacht vrij te laten". De oproep was niet onderte kend door de ontvoerde In diër, Mithilishwar Singh. Bij de brief zat een foto van Alan Steen, één van de drie Amerikanen. Ondanks de sombere bood schap vertoonde Steen op de foto een brede glimlach. Steen sloot de brief af met een boodschap voor zijn vrouw: „Luister liefste, ik wil je niet meer zien huilen. Vertel ze dat ze de 400 moe ten vrijlaten. Ik houd van je, Virginia". In een kort briefje liet de gegijzelde Turner aan zijn Libanese vrouw, die in verwachting is, weten: „Ik hoop dat het goed zal gaan met de baby. Bid alsjeblieft en help ons". HAAG/CAYENNE n Surinaams pa leschip heeft op de de Marowijne, die ofens vormt tussen Su- jjlie en Frans Guyana, uillerende Franse iren beschoten. Bij ncident werd nie- gewond. De prefect rans-Guyana, Dewa- heeft een krachtig st aan het adres van 52 irinaamse regering in g^Jnaribo geüit. drie kilometer ten zuiden ^et stadje Saint Laurent één van de twee Suri- patrouilleschepen, die lËnlijk bij de Surinaamse >laats Albina liggen, met a litrailleur in de richting jjfeen korjaal met Franse 3 'ren- vorige maand deed zich ien grensincident voor. vissers uit Frans Guyar 4 irden op 29 januari aan- den en „hardhandig ver- door Surinaamse mili- in Albina. De Surinaamse minister van buitenlandse Herrenberg be loofde hierna tegenover de Franse zaakgelastigde in Para maribo dat dergelijke inciden ten niet meer zouden voorko- De Franse autoriteiten houden overigens rekening met de komst van nog eens honder den en mogelijk duizenden vluchtelingen uit Suriname. In Frans Guyana zijn nu 6800 Su rinaamse vluchtelingen. Eind januari heeft Frankrijk Suri name gevraagd te zoeken naar mogelijkheden om een einde te maken aan de vluchtelin genstroom naar Frans Guya na. Het Surinaamse bauxietbedrijf Suralco heeft de autoriteiten in Paramaribo toegezegd elek triciteit te leveren vanuit zijn centrale in Paranam om de ernstige energieproblemen in de hoofdstad te verlichten. Paramaribo kampt met een groot tekort aan energie sinds het Jungle Commando van Brunswijk vorige maand elek- triciteitsmasten tussen de wa terkrachtcentrale van Afobaka en de hoofdstad met explosie ven vernielde. dental orkaan Uma stijgt tot 45 T VILA De autoriteiten van Vanuatu in de Stille Oceaan en vandaag wrakstukken gevonden van drie veerboten die elijk zijn gekapseisd tijdens de orkaan Uma. Het dodental tvolg van de orkaan is daarmee opgelopen tot 45. Eerst was Jd dat vier mensen door de storm om het leven waren ge- n, maar aan boord van de veerboten bevonden zich 41 en, die waarschijnlijk allemaal zijn verdronken. De orkaan jj; ook honderden huizen op de eilandengroep Vanuatu met 34 rond gelijk gemaakt. Vanuatu ligt 2.000 kilometer ten 45tloosten van Australië en telt 160.000 inwoners. KRALENDIJK Kroonprins Willem- Alexander heeft gisteren, op de vijfde dag van het werkbezoek aan de Ne derlandse Antillen en Aruba, uitgebreid rond gekeken in het beroem de flamingo-broedgebied op Bonaire. Terwijl ko ningin Beatrix en prins Claus meer technische projecten bezochten, maakte de prins nog een trip over het zuidelijke gedeelte van het eiland en bezocht hij de beken de „slavenhuisjes". Bonaire was het tweede eiland dat koningin en beide prinsen aandeden tijdens hun rondreis over de Antillen en Aruba. Vandaag is het gezel schap vertrokken naar St. Maarten, een van de meest toeristische eilanden in het Caribisch gebied en econo misch gezien veruit het sterkste en rijkste van alle Nederlands-A n tilliaanse ei landen. Het koninklijk be- zoèk blijft hier tot zaterdag morgen, wanneer het rege ringsvliegtuig richting Aruba vliegt. De komende dagen zullen vanaf St. Maarten be zoeken worden gebracht aan Saba en St. Eustatius. Op Bonaire was de ontvangst van het koninklijk gezel schap, net als op Curasao, al lerhartelijkst. Het bezoek aan het duik- en flamingo-eiland werd besloten met een boot tocht bij zonsondergang en een folkloristische avond in het centrum van Kralendijk, het hoofddorp van het eiland. Vijftien doden bij autobom in Beiroet Zeker vijftien mensen zijn om het leven gekomen toen gisteren in een dicht bevolkte sji'ietische wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet een autobom ontplofte. De auto ontplofte vlakbij een tank station, waardoor een enorme brand uitbrak. Het was de derde autobomaanslag in Beiroet dit jaar, maar de eerste in het islamitische deel van de stad. WIESBADEN De veer tien maanden oude rege ringscoalitie van socialis ten en Groenen in de Duitse deelstaat Hessen is gisteren op de klippen ge lopen. Minister-president Holger Börner (SPD) heeft de enige Groene mi nister in zijn kabinet, Joschka Fischer (Milieu), ontslagen. Vrijwel zeker moeten nu in april ver vroegde verkiezingen worden gehouden. De regeringscrisis in Hessen hing al enige tijd in de lucht. Vorige week leek het gevaar bezworen doordat de socialis ten bakzeil leken te halen voor een Groen ultimatum. Het gevolg was toen een con flict met minister Wallmann (CDU, milieuzaken en reactor- veiligheid) van de Bondsrege ring in Bonn. Door een ommezwaai van de socialisten lijkt de confrontatie Hessen-Bonn nu van de baan. Maar het te verwachten ge volg is nu bewaarheid: het uit eenvallen van de deelstaatcoa litie in Wiesbaden, de enige rood-groene coalitie op deel staatniveau. Het gaat om het verlenen van een bedrijfsvergunning voor een van de vier nucleaire fa brieken in Hanau, de brand- stofelementenfabriek Alkem. Die fabriek werkt al twaalf jaar met provisorische vergun ningen en moet nu volgens de Duitse atoomwet een definitie ve vergunning van de deel staat Hessen krijgen. Minister-president Börner heeft gesteld dat de vergun ning voor Alkem er komt. De Hessische Groenen trokken zondag in een spoedvergade ring de consequenties. Zij wensten, onder aanvoering van de als fundamentalist gel dende Jutta Ditfurth, direct een eind te maken aan de coa litie. Minister Joschka Fischer, ver tegenwoordiger van de realis tische vleugel van de Groenen, wist de zaak nog even te rek ken. Maar Fischers zin: „Dit is de laatste keer dat ik als mi nister spreek" was voor Bör ner reden om Fischer direct te ontslaan. Terwijl het ^Hten druk speculeert de hervormingscam- He van Michaïl Gor- ov, lijkt Moskou's j duitse bondgenoot v schouders op te halen de veranderingszucht de Sovjetleider. >fficiële DDR-pers stond gelopen twee weken vol oftuitingen over de pres- van het land onder zes tien jaar bezielende leiding van Erich Honecker. Over Gorbatsjovs pleidooi voor een opener soort socialisme werd daarentegen met bijna geen woord gerept. In een rede van Honecker, die zaterdag werd afgedrukt in het partijdagblad Neues Deutschland, staat geen enkele directe verwijzing naar de hervormingscampagne van de leider van het Kremlin. Westerse waarnemers zien hierin een duidelijk teken dat de partijtop in Oost-Berlijn het nieuwe elan uit Moskou met argusogen bekijkt. Waarnemers merken de te genstelling op tussen de zelfge noegzame houding van de Oostduitse partijleiding en Gorbatsjovs onverbloemde kritiek op de gang van zaken in zijn land. Maar wat een en ander nu precies inhoudt, daarover lopen de meningen uiteen. Volgens sommigen zou de Oostduitse partijtop bang zijn voor verspreiding van het hervormings-„virus". Achter de facade van innige broeder schap tussen de Sovjet-Unie en de DDR zou een uiterst ge spannen verhouding schuil gaat. Anderen menen dat de DDR spoedig de hete adem van Moskou in de nek zullen voelen en drastische wijzingen zullen doorvoeren, onder meer in de vergrijsde partijtop. Zo heeft een naar het Westen ge vluchte voormalige adviseur van de Oostduitse partijleider Erich Honecker gezegd dat de partijleider binnen een jaar zal worden gedwongen af te tre den. Franse agenten hielden gisteren het bankgebouw in Marseille In de gaten, waar zeven gewapende mannen 23 mensen gegijzeld hebben gehouden. MARSEILLE De Franse laars bleken ongedeerd te zijn. en scherpschutters van een politie heeft gisteren een eind Kort voordat de politie tot be- speciale brigade. De gijzelhou- gemaakt aan de gijzeling van storming van het gebouw ders hadden 30 miljoen frank 23 mensen in een bankgebouw overging namen de zeven (tien miljoen gulden) en in Marseille. De bankrovers bankrovers de benen, ondanks vluchtauto s geëist, wisten via de kelders van het de aanwezigheid van een zo'n gebouw te ontkomen. De gijze- 200 man tellende politiemacht Geheimen VS liggen op straat WASHINGTON On- danks een golf van spiona- geschandalen van de laat ste jaren springen de Ame rikaanse inlichtingendiens ten uiterst onzorgvuldig om met de staatsgeheimen, zo heeft de inlichtingencom missie van het Huis van Afgevaardigden in een rapport betoogd. De commissie kwam met een waslijst van gebreken en pleitte voor een drasti sche reorganisatie in de bu reaucratische contraspiona gediensten. De commissie kwam tot de conclusie dat er nogal wat schort bij de werving van personeel voor delicate posten. Zo had de CIA voor Moskou iemand in dienst genomen die al lange tijd verslaafd was aan verdovende mid delen. Deze persoon, Ed ward Howard, gaf gehei men door aan de Sovjet- Unie. Zorgwekkend vond de commissie ook dat de toegang tot geheimen steeds minder streng wordt bewaakt. Vergunningen om geheimen te mogen in zien worden aan Jan en al leman gegeven, vindt de commissie. Op het ogenblik hebben ruim vijf miljoen Amerikanen het recht om geheimen te mogen zien. De commissie spreekt van „ontstellende schade op de lange termijn aan de natio nale veiligheid". MANILA Ten noorden van de Filippijnse hoofd stad Manila is vanmorgen het eerste treffen tussen communistische rebellen en het regeringsleger ge meld sinds hun 60 dagen durend bestand twee da gen geleden afliep. Het treffen vond plaats bij Lu- pao in de provincie Nueva Ecija, 145 kilometer ten noor den van Manila. Politiecom- mandant brigadegeneraal Eu- genio Ocampo verklaarde dat twee groepen opstandelingen Lupao probeerden binnen te dringen, maar werden verdre ven. Bij de schotenwisseling raak ten twee burgers gewond. Bei de groepen rebellen vluchtten de heuvels in en leger en poli tie zetten de achtervolging in met behulp van helikopters. Het is de eerste schermutseling die gemeld wordt sinds het be stand zondagmiddag afliep, nadat het Nationale Democra tische Front weigerde de wa penstilstand te verlengen. De regering is gisteren met vertegenwoordigers van de is lamitische minderheid bespre kingen begonnen over zelf standigheid voor het zuidelijke eiland Mindanao. Ex-president Marcos noemt de huidige pre sident, Aquino, een „moorde naar" en een „grote kapita list".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5