Stadsvernieuwing; leidt al snel tot tweedeling lEÖwS Erfpacht bindt overheid nog jaar aan Openluchtmuseum Hoornvliesbank kan starten door gift Achterstallig onderhoud ~robleem van lange adem SCHEIDING TUSSEN „OORSPRONKIES EN OUTSIDERS" MIDDELS VIJF GEGADIGDEN VOOR OVERNAME Korthals Altes: mogelijk meer mensen in één cel Specialisten: gebruik scanner kostenbesparend "NNENLAND EeicbeSowmit DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 PAGINA 3 HAAG „Een zaak van lange adem", zo typeerde staatssecretaris en, ma gisteren in de Tweede Kamer het enorme probleem van het ach- rdèisllig onderhoud van de bestaande woningvoorraad. Gezien de enor- ^dragen die ermee gemoeid zullen zijn, volgens zijn becijfering zo'n iiljard gulden, heeft het volgens Heerma weinig zin om te voorspel- mPlVanneer alle 5,4 miljoen woningen weer in goede staat verkeren, Vieeste fracties hadden van de bewindsman graag willen vernemen i deieel jaren met deze gigantische opknapbeurt gemoeid zullen znn. De igt-ndsman, die daarbij verwees naar de voorspellingen omtrent de om- j van de woningnood, wilde zich evenwel niet aan dergelijke profe- i wagen. •ma bestreed overigens, dat met het achterstallig onderhoud in totaal 70 miljard gemoeid zou zijn. Die berekening is gebaseerd op basis dat |het gegeven dat alle oude woningen op het kwaliteitsniveau van ^'bouw worden gebracht en dat is volgens Heerma niet nodig. Lijsten Centrumdemocraten ongeldig verklaard HAARLEM Zowel in Velsen als in Haarlem heeft het hoofdstembureau gisteren de kandi datenlijst van de Centrumdemocraten voor de provinciale statenverkiezingen ongeldig ver klaard. Volgens de stembureaus heeft de partij onder valse voorwendsels handtekeningen verzameld voor haar kandidatenlijst. Volgens het hoofd stembureau in Haarlem zijn zeker vijf van de 29 handtekeningen op de kandidatenlijst op valse gronden verzameld. De fraude met de handtekeningen werd aangekaart door de Stichting Haarlem tegen Fascisme en Discrimi natie (HTFD). In Velsen strandde de lijst op drie valse handtekeningen. Ook bij de gemeen teraadsverziekingen in 1986 kwamen de Cen trumdemocraten diverse malen in opspraak wegens malversaties met kandidatenlijsten. Van Mierlo: afslanking schiet doel voorbij LELYSTAD Het is hoog tijd voor een parle mentaire discussie over de lopende afslankingso peratie bij de rijksoverheid. D66-leider Van Mierlo slaakte deze noodkreet gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Lelystad. Hij con stateert dat bij de afslanking ten onrechte meer en meer een hoofdrol is weggelegd voor het ele ment bezuiniging. De D66-fractieleider vindt dat niet te rijmen met het „minder en beter", zoals het kabinet-Lubbers de operatie zelf kenschetst. Het kabinet moet volgens Van Mierlo in eerste instantie moeten bekijken in welke mate de af slanking kan plaatsvinden op het centrale con trole- en beleidsniveau. „Het lijkt er op dat nu te gemakkelijk het probleem van de afslanking wordt afgeschoven op instellingen en organisa ties buiten de departementen", luidt van Mierlo's kritiek. Advieslijst CDA- kandidaten Eerste Kamer UTRECHT/DEN HAAG Het CD A-partijbe stuur in Utrecht heeft gisteren de advieslijst voor de kandidaatstelling voor de Eerste-Ka- merverkiezing vastgesteld. De definitieve kandidatenlijst wordt op 20 maart vastgesteld. In het concept staan na de nummers 1 en 2, prof. dr. P.A.J.M. Steenkamp uit Eindhoven en dr. J.H. Christiaanse uit Rot terdam, uit de Haags/Leidse regio: 9. B. Bos- Beernink uit Katwijk; 14. dr. R.J.H. Kruisinga uit Wassenaar; 15. drs. J.J.S. Schouten uit Voor hout; 21. mr. I. Michiels van Kessenich-Hoog- endam uit Den Haag; 22. ir. P.W. Maris uit Zoe- uit Rijnsburg; 42. F.B.H. Roebroek uit Den Haag; 44. drs. R.E. van Alphen-Van Ditzhuyzen uit Den Haag. Drukker actieblad Bluf! vervolgd AMSTERDAM De Amsterdam se Stichting De Raddraaiers, de drukkerij van het actieblad Bluf!, zal worden vervolgd wegens het drukken van een geschrift van strafbare aard en het aanzetten tot strafbare feiten. Ook de directrice van De Rad draaiers, de 30-jarige Els D., zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden. In Bluf werd in juli 1985 een verhaal gepubliceerd on der de kop „Inbreken kan ieder een". Daarin werd verslag gedaan van de inbraak door de actiegroep „De wraak van jhr. mr. De Brauw" bij het ministerie van eco nomische zaken. Gaay in 'len. - ntseenibtskostuum &n boer op bru' HAAG PPR-lijsttrek- fes de Gaay Fortman, lid ziende Eerste Kamer, gaat in fan■jskostuum de verkiezings- .fejagne voor zijn partij luis- yj zetten. Hij maakt ge- nf van de mogelijkheid tot ing\lenen" van dit kostuum, ens,dat vooral in vooroorlog- gebren noS wei eens door ka lden werd gedragen. Na maakte het ambtskostuum rel in onbruik; een enke- eroyertoonde zich er nog wel „bijop Prinsjesdag. De Eerste nhu^ ^schikt nog over twee dergelijke kostuums, die 1 ms de leden „beschikbaar" »ns \pe Gaay Fortman wil het nstilend) kostuum gebruiken xsan te tonen dat de leden art </e huidige regeringspartij- ingesnoerdgebon- zij zijn aan het regeer- i_ ^fegenbouwers ncurrentie Het plan van on- andere de Nederlandse ensfrwegen en het streek ver ben om ^et particuliere auto- Dkkln duurder te maken ten ~jte van het openbaar ver- ldtel, is concurrentieverval- >n 1 De Nederlandse Vereni- lijke van Wegenbouwers er tegen. Volgens voor- jn f Van der Lippe zal terug- n van het autogebruik maar de „filevorming" spoorwegen sterk doen ;men. Tien procent min- lutokilometers. zo rekende nivfder Lippe voor, betekent le NS twee keer zoveel ;ers moet vervoeren. In uren is dat wellicht mo maar in de spitsuren e Ainoeg niet, aldus Van der at f' dei oplK WOERDEN mert EEN GASBEL ïtjel - Onder de Zuid- ensindse gemeente Woerden die) een diepte van ongeveer meter met succes een (gasbel aangeboord. De bo- heeft een interessante nejeelheid gas opgeleverd, gezwel gas zich onder de ge- te bevindt is de NAM liet bekend. Aan exploita- vordt evenmin gedacht. :n een eerste boring en ïanijechte exploitatie kan wel periode van tien jaar lig- omdat de NAM nu eerst le omgeving via proefbo- in gaat onderzoeken hoe het gasveld precies is. dl' ROTTERDAM Stads- vernieuwers her en der in het land doen alle moeite om vooral de oor spronkelijke bewoners van wijken te laten pro fiteren van renovatie en nieuwbouw. Die wijkbe woners hebben zogezegd de eerste rechten, zij hebben immers vaak ja ren op verbetering van hun huisvesting moeten wachten. „Ruim baan voor de oorspronkies" heet dat in stadsvernieu- werskringen. Een om vangrijk onderzoek in het forse Rotterdamse stadsvernieuwingsproject Crooswijk heeft echter uitgewezen dat dat niet altijd gaat. In Rotterdam ontstond zelfs een soort tweedeling van de bevol king. Mensen die al lang in de buurt woonden kwamen allemaal in de nieuwbouw terecht, ter wijl vooral buitenlanders en jonge alleenstaanden in de oude huizen trok ken. „Je kunt de bevolkingssa menstelling van eert wijk niet zomaar straffeloos stu ren", concludeert drs. Vin cent Smit, onderzoeker van de Technische Universiteit Eindhoven, die samen met gemeentelijk onderzoeker ir. K. Noort de activiteiten in de wijk onder de loep nam. Crooswijk had een gewone wijk voor gewone mensen moeten worden, een doelstel ling die in tal van stadsver nieuwingsprojecten in Neder land wordt gekozen. Bouwen voor de buurt, voor de gewo ne man, noemt men dat in sommige gemeenten ook wel. Groepen die daar buiten val len en in het' spraakgebruik als „bijzonder" te boek staan (zoals buitenlandse gezinnen en jonge alleenstaanden) ge nieten eerder een „tweede voorkeur". Drs. V. Smit (I) en K. Noort onderzochten de stadsvernieuwing in Crooswijk Rotterdam. Smit heft naar aanleiding van ervaringen in de 19.000 inwoners tellende Rotter damse wijk de waarschuwen de vinger, vooral in verband mét de genoemde tweedeling. „De voorkeursbehandeling voor de mensen die al lang in wijk woonden leidde tot zeer verspreide leegstand in de oudbouw, de woningen die nog niet aan de beurt waren voor sloop of renovatie. Juist die woningen en de renova tiewoningen bleken in toene mende mate bewoond te worden door de „outsiders", de buitenlandse gezinnen, studenten en jonge alleen staanden die oorspronkelijk niet in deze wijk woonden. Deze mensen zijn de laatste jaren vaak al diverse malen verhuisd, waardoor ze weinig gemotiveerd zijn nog aan volgende fasen van stadsver nieuwing mee te werken. Zo kan het afmaken van de stadsvernieuwing vertraging oplopen". Averechts „Nu, na meer dan tien jaar stadsvernieuwing blijkt zo'n wijk een heel andere bevol kingssamenstelling te hebben dan men had gehoopt", con- N VANDAAGO cludeert Smit. „De oude leeg gekomen woningen werden betrokken door groepen die feitelijk in deze wijk niets te zoeken hebben, en daarmee mislukte feitelijk één van de vooraf geformuleerde doel stellingen. Juist door de énorme inspanningen om oorspronkelijke bewoners in de nieuwbouw te krijgen, ontstond een averechts ef fect". .Stadsbesturen moeten vol gens de onderzoekers de grootst mogelijke voorzichtig heid betrachten als ze in de stadsvernieuwing ook aan bevolkingspolitiek willen doen. Neem de bevolkingsop bouw maar liever als onver anderlijk gegeven en stel voor alle groepen die er wo nen gelijkelijk nieuwbouw en renovatie open. Probeer je het proces te sturen zoals men dat in deze wijk in Rot terdam wilde, dan blijken bij voorbeeld geboorte- en sterf tecijfers de mooie voorne mens makkelijk in de war te kunnen sturen. Zo kan het effect van toewijzing van wo ningen aan specifieke groe pen door demografische ont wikkelingen na enkele jaren weer verdwenen zijn. „Je kunt nu eenmaal mensen niet verbieden de wijk te verlaten, dood te gaan of kin deren te krijgen. Heb je als gemeente vertrek en vesti ging in een wijk in de hand, dan heb je nog steeds niets om mee te sturen", aldus Smit. Volgens de onderzoekers hebben veel steden met stadsvernieuwingsgebieden inmiddels terecht afgezien van al te ambitieuze plannen om een wijk een „betere en meer evenwichtige" bevol kingssamenstelling te geven. Dat zo'n voornemen ook in Crooswijk niet uit de verf kwam was volgens Smit niet toevallig. „Men had het kun nen weten. De oorspronkies moesten als eersten aan de bak, zo was het plan. Door gebrek aan planning bleken ook andere groepen de wijk binnen te kunnen komen. De leeggekomen oude huizen werden door gemeentelijk woningbedrijf weer verdeeld onder urgente woningzoe kenden". Dat is nu ook in Rotterdam veranderd, want daar geldt sinds kort een uni forme toewijzingsregel. De meest urgente woningzoe kenden krijgen altijd voor rang, ook als zij in een ander deel van stad wonen. Stadsbesturen die op het punt staan omvangrijke stadsver nieuwing aan te vatten, doen er volgens Smit goed aan een tot in de details verzorgd plan voor de doorstroming van de wijkbewoners op te stellen. „Van het begin af de sloop en nieuwbouw goed op elkaar afstemmen, dat helpt al veel. Slopen, nieuwbouw neerzetten en maar zien wie van de wijkbewoners op dat moment z'n oude huis wil verlaten, schept alleen maar wanorde. Wanneer men erin slaagt een woonblok met mensen in z'n geheel te inte resseren voor de nieuwbouw, dan ontstaat een veel effi ciënter doorschuifsysteem", aldus Smit. ARJEN VAN DER SAR en i jrvolg van de voorpagina) NHEM De gemeen- Arnhem wil desnoods gs juridische weg be ken dat het met slui- bedreigde Openlucht- eum per 1 april ge- pn zijn poorten opent r het publiek. Arnhem een erfpachtscon- met het rijk dat de {rheid verplicht het «urn te onderhouden voor publiek open te [len. Het rijk kan wel Ier dat contract uit, daarvoor geldt een (egtermijn van min- twee jaar. Dit heeft burgemeester J. Drij- ber van Arnhem gisteren tij dens een gemeenteraadsverga dering verteld. Hij noemde het erfpachtscontract „een ijzer- sterk middel" om het museum voorlopig open te houden. „Hoewel het niet de plezierig ste weg is. Wij hanteren liever het middel van overreding om het ministerie van wvc weer mee te krijgen. De argumen ten daarvoor ziin volgens mij al sterk genoeg' De Arnhemse gemeenteraad heeft zich gisteren unaniem uitgesproken tegen het voor nemen van minister Brink man van wvc om het Open luchtmuseum, een rijksmu seum, per 1 april voor het pu bliek te sluiten. Dat voorne men houdt verband met de door de overheid gewenste af slanking van het rijksambte naren-apparaat. De belangstelling voor het mu seum vanuit de particuliere sector neemt inmiddels met de dag toe. Nadat eerder het Van der Valk-concern en De Efte ling al interesse voor overna me hadden getoond, kwam daar gisteren nog het Rekrea- tie-Initiatief Nederland BV uit Eindhoven bij. Er is nog een vierde geïnteresseerde, waar van de naam vooralsnog ge heim is gehouden, en de In vesteringsbank heeft zich aan gediend als „bemiddelaar". Het Rekreatie-Initiatief is een KNOLLEN f vöt)AA|Wyt\ K^CENOeft l - bedrijf dat bouwprojecten op zet en exploiteert; het denkt het Openluchtmuseum com mercieel te kunnen exploite ren. Daarvoor heeft het bedrijf specialisten van het Konink lijk Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV) in de arm genomen. Het KNOV, de grootste belangenorganisatie van middenstanders, meent dat sluiting van het Open luchtmuseum niet alleen werknemers en honderduizen den rekreanten treft, maar ook diverse bedrijven in de re gio Arnhem. Om een goede exploitatie mogelijk te maken denkt het KNOV aan diverse horeca- en slecht-weer-voor- zieningen. Van der Valk wil van het mu seum meer een pretpark ma ken. Ook zou het vogelpark Avifauna bij Alphen a/d Rijn dan waarschijnlijk naar Arn hem verhuizen, omdat er mo menteel te weinig mensen in- kunnen en er nauwelijks par keerruimte is. De Efteling wil het museum verhuizen en naast het pretpark in Kaats heuvel opnieuw opbouwen. Als protest tegen de voorgeno men sluitng van het Open luchtmuseum biedt het Haags Historisch Museum vandaag tot en met vrijdag onderdak aan een speciale collectie van het Openluchtmuseum. Ten toongesteld worden kleder drachten, gereedschappen, aarderwerk en bedrukt ka toen. Ook is er een schaalmo del te zien van het kerkje van 's Heerenhoek, dat momenteel steen voor steen wordt overge bracht naar Arnhem en daar opnieuw opgebouwd. Minister Brinkman heeft niet te klagen over interesse van par ticuliere instellingen voor het Openluchtmuseum in Arnhem. BRINKMAN MOET AFBLIJVEN VAN ADVIESORGANEN DEN HAAG Pogingen van minister Brinkman (WVC) om met behulp van het snoeien op het personeel van advie sorganen zijn afslankingsoperatie te volvoeren, vinden ge nade bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Brinkman wil de Ziekenfondsraad, het Centraal orgaan tarieven ge zondheidszorg en het College voor ziekenhuisvoorzieningen respectievelijk zestig, veertien en zestien arbeidsplaatsen ontnemen. Zij zouden moeten bijdragen aan het totaal van 744 arbeidsplaatsen dat het ministerie van wvc moet inleve ren. De redenering daarbij is dat ook deze werknemers uit de collectieve middelen worden betaald. Volgens een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken druk ken de genoemde colleges echter niet op de begroting van WVC, zodat eventuele bezuinigingen niet mogen worden meegerekend bij het vervullen van de snoeitaak die Brink man is opgelegd. Minister Korthals Altes van justitie (links) en burgemeester Van Thijn van Amsterdam spraken gisteren in het VARA-programma „Drie Vrouwen" onder meer over gevangeniscellen en over voet balvandalisme. HILVERSUM Minister Korthals Altes van justitie heeft gisteravond voor de VAR A-televisie een nieuw standpunt ingenomen in de discussie over het aantal per sonen per gevangeniscel. „Tot dat we uit de ernstigste cellen- nood zijn, kan ik me voorstel len dat je heel gericht in een aantal inrichtingen die daar voor geschikt te maken zijn, meer personen in één cel plaatst. Dit om de tijd tussen nu en eind 1989 te overbrug gen", aldus de minister. Hij benadrukte overigens in principe niéts te voelen voor meer personen in één cel. In het programma werd verder de uitslag van een enquête be kendgemaakt waaruit blijkt dat 34 procent van de Neder landers meerdere personen per cel wel aanvaardbaar vindt. Voorzitter G. de Jonge van de Coornhert-liga, de vereniging voor strafrechthervorming, re ageerde ontdaan: „Feitelijk wordt een extra straf inge voerd. Het betekent een enor me inbreuk op je recht op pri vacy als gevangene", aldus De Jonge. Als oplossingen voor het cellentekort noemt De Jonge het verwijderen van alle verslaafden uit de gevan genissen en een eenmalige ge deeltelijke gratie. AMSTERDAM Dank zij een gift van ruim een ton van de Nederlandse Hoornvliesstichting, kan over anderhalve week in Amsterdam een centrale Europese hoornvliesbank van start gaan. Die bank bewaart en selecteert als eerste donor-hoornvliezen uit heel Europa. De hoornvliesbank is geves tigd bij het Interuniversi tair Oogheelkundig Insti tuut (IOI) en werkt samen met de Europese organisa tie voor donororganen Eu rotransplant. De academische ziekenhuizen die samenwerken in het inte runiversitair instituut vallen onder het bewind van het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen. Dat ministerie weigert geld te besteden aan patiëntenzorg door onder zoeksinstituten. Investeringen hiervoor moeten worden door berekend in het vérpleegtarief en dus indirect opgebracht worden door de ziektekosten verzekeraars. Die vinden van hun kant dat het departement voor zulke kosten moet op draaien. De hoornvliesbank kan be staan dank zij een vrij recente ontdekking van het IOI. Tot enkele jaren geleden kon een hoornvlies alleen getransplan teerd worden als dat binnen 48 uur gebeurde. Langer kon het niet bewaard worden. Ook kon het hoornvlies niet goed gecontroleerd worden op in fecties en was er amper tijd voor de weefseltypering, die nodig is om bij een donoror gaan de juiste patiënt te zoe ken en zo de kans op afstoting tot een minimum te beperken. In 1981 ontdekten onderzoe kers' van het IOI een methode om het hoornvlies in een spe ciale zoutoplossing gedurende enkele weken goed te houden. Daardoor hoeft men nu niet meer overhaast te werk te gaan bij transplantatie. Vorig jaar werden in Nederland ruim zeshonderd hoornvliezen getransplanteerd. Er is echter nog steeds een tekort aan do nor-hoornvliezen. APELDOORN De Landelijke Specialisten Vereniging noemt het „een trieste en merkwaardige zaak", dat de nog steeds ope rationele computer-tomograaf scanner in het Ziekenhuiscen trum Apeldoorn is stilgelegd. Volgens de woordvoerder van de LSV heeft wetenschappelijk onderzoek inmiddels aangetoond dat het gebruik van de peperdure scanners voor de gezondheids zorg kostenbesparend werkt. Eind vorige week verklaarden specialisten van het Ziekenhuis centrum Apeldoorn dat daar tenminste drie patiënten overleden zijn die, als gebruik gemaakt was van de scanner mogelijk nog in leven zouden zijn. De scanner (die gebruikt wordt voor het maken van hbrsenopnamen) moest volgens een arrest van de Hoge Raad vorig jaar stilgelegd worden omdat het ziekenhuis het apparaat zonder toestemming van de minister had geleased. Voor hersenfoto's worden patiënten nu overgebracht naar Zwol le of Deventer, waar eveneens een dergelijke scanner staat. Volgens de Apeldoornse radioloog dr. Broker, hij deed onder meer in Amerika ervaring op met de scanner, heeft het feit dat de medici met de overlijdensgevallen in het Ziekenhuiscentrum Apeldoorn in de openbaarheid zijn gekomen, niets te maken met „eigenbelang". Drs. H.M. Willems, economisch directeur van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) zegt hierover: „Het zijn heel zware beschuldigen van de artsen. Maar juist daarom mag je veronderstellen dat zij weten waarmee zij naar buiten komen"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3