Telecomcenter in Sassenheim Oude Raadhuis gaat toch door BIJZONDERHEDEN ACTIE BU HUIS MINISTER DE KORTE OVER TWEE JAAR NAAST RIJKSWEG A44 Krasse 100-jarige in Johannahuis Veel lof voor Noordwijks fiets- en wandelrouteplan Kotter KW 12 André: fraai produkt van 1620 bouwuren ^"bEN OMGEVING CeidöcGotnmit DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 PAGINA 13 gu4tandigheden 'n degenen die glas- ol}^' 'ontkennen, verschij- 1 jffer op maandagoch- ^)ij de kantonrechter Karn fjguren die zich *t ben op „de omstan- ijf" De overtre- vo g®ja, die klopt wel. irs~j meneer de rechter, e SP% eens luisteren. En •olgen in beeldende •relingen de omstan- waaronder de _ing plaats vond. fAutomobilist was bij- ,?z1eeld wel door het v Ö'icht gereden, maar s een auto tegen hem )£A ben 00Kiras geknald. „Ik zag en hard komen wa dat ik dacht, door man uit Warmond ro'n slachtoffer van ngscenstandighden. Ruim 'n aar geleden was hij norifc een avondje stap- i vanjn Lisse een aardig ary. A tegengekomen, in 30.|nee hij wel even Ie vaantje om wilde rij- ternal op zijn motorfiets, ïité ?jj geen helm bij zich ergelfen hij er geen aan al SO.kon geven, dat moest moekaar. Het toeval wil- stad;hter dat het tweetal mdjf politie-auto tegen- ileursk Geschrokken gaf ike f&rmonder vol gas en t eenjlgde, zoals kanton- scheetr Rigters het uit- GEMk Meen nachtelijke kazerit". er geen stoplichten maximumsnelheden |iden, scheurde het {al vanuit Lisse over «ereweg naar Sassen- waar te hulp geroe- jollega's van de ach- n mfgende agenten hun uit IPvars °P de weg zet- le G<Pev0'8: een botsing nnen^Ü de Warmonder or(jt r beenletsel opliep, ider rr boven wonder i-Hol» ziJn passagiere er eslanfnkele blauwe plek- vanaf. De botsing verdachte niet ver- B, de hoge snelheid rijden door rood wel- I p daar wilde de advo- /an de man nog wel over zeggen. „Het volgens haar, „geen iemand met zo'n melheid te gaan ach- als zijn passagier helm draagt. Als weet je dat iemand paniek raakt en ie stoplichten gaat Niemand die het zei, maar had die in niet gewoon kun- rp hoppen, in plaats van Ll\.te scheuren met een id van meer dan 100 iter per uur? De ad- kwam er zelf mee: Is je zo hard rijdt met •olitie-auto achter je ga je natuurlijk niet s remmen. Dan die auto achterop en het, meisje van de af". Kortom, de reding was wel ge il, maar iedereen zou lie omstandigheden rd zijn doorgereden, betoog dat kanton - ïr Rigters var. tafel te. „Als je weet dat je achtervolgd door de rden*. moet je gewoon Wel gevoelig lij voor de opmerking «a/ de advocate, dat de snelheid niet kon bewezen. In de ing stond wel dat itervolgende agenten itor op een bepaald t uit het oog waren n, maar onduidelijk 10e zij hadden kun- tstellen dat de mo- kilometer per uur jereden. Verdachte, iks een speciaal tele- van zijn advocate inwezig op de zit-; werd aldus veroor-1 voor het rode licht helm: 190 gulden ïlden meer bedroeg voor een man uit veen, wiens Pontiac ilf jaar geleden met gebreken door de van de rijksweg jehaald. „Ik had hem ihtends gekocht, 's was hij alweer weg afgehaald", lijn even sombere als tere vaststelling. Hij -de nog wat tegen [ga die wagen toch lelemaal nalopen als llijk naar m'n werk maar maakte ziph zorgen over z'n Pon- nik heb hem nog -7 niet terug, hoe zit jou?" Dat wisten de "Tasde kantonrechter -4 officier ook niet pre gaar het zou nog wel maanden kunnen du- 'oordat hij hem terug „Ach", zei de ver te wat moedeloos, paar maanden maken liks meer uit". PIETER EVELEIN Cursus hulpofficier ijn, Gouda, Kat wijk, Leiden, Monster, Naaldwijk, Noordwijk en het Korps Rijkspolitie Dis trict 's-Gravenhage starten woensdag 11 februari met een cursus hulpofficier van justitie. Deze cursus is het resultaat Mpn de samenwer king tussen diverse korpsen in de regio Holland Midden. De cursus is een proef en moet leiden tot meer geza menlijke opleidingen. Onderzoek naar eisen aan cultureel centrum LISSE De stichting 't Poelhuys gaat on der de Lissese verenigingen een inventari satie houden van de eisen en wensen die men heeft ten aanzien van het nieuwe cul turele centrum dat op de plaats van het hui dige Poelhuys zal verrijzen. Instanties die daar aan mee willen doen kunnen de sugge sties schriftelijk indienen bij het secretari aat, Jan Steenstraat 11 in Lisse. Overigens is nog niet bekend wat het kerkbestuur van de St. Agathaparochie wat betreft de nieuw bouw zal doen. Ook die instantie houdt een onderzoek. Wellicht zijn de resultaten daar van eveneens in maart bekend. Het naar verwachting 1,5 miljoen gulden kostende centrum moet onderdak bieden aan het ver enigingsleven van Lisse. Bromfietser gewond LEIDEN Een 20-jarige brom fietser uit Rijns burg is gisteren met ernstig beenletsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De jon gen was tegen een aanhangwa gen aangereden die onverlicht stond gepar keerd op de Valkenburger- weg. WASSENAAR Het Comité „Nooit meer Tsjernobyl-Bors- sele dicht" heeft vanmorgen in Wassenaar een pamflet op de voordeur gespijkerd van mi nister R. de Korte van Econo mische Zaken. Het Comité wilde het papier vanmorgen om half zeven overhandigen aan de minister, die echter weigerde open te doen. Toen de gealarmeerde politie arri veerde, hadden de actievoer ders de tuin van De Korte aan de Koekoekslaan al weer ver laten. De Korte zal van het ge beuren geen aangifte doen bij de politie. In het pamflet stelt het comité de overheid een ul timatum: voor 1 april 1987 moeten de kerncentrales van Dodewaard en Borssele dicht zijn. Zo niet, dan zullen op 25 en 26 april alle toegangswegen naar de kerncentrale van Borssele worden geblokkeerd. Als de regering de eisen van de groepering wel ingewilligt. zal er op 26 april alleen een manifestatie plaatsvinden ter herdeninking van de slachtof fers van. de kernramp in de Sovjet-Unie. Op 26 april is het precies een jaar geleden dat de ramp plaatsvond. Het Comité „Nooit meer Tsjernobyl-Bors- sele dicht" bestaat uit onder meer de basisgroepen tegen kerngeweld en militarisme, BONK, Aktie Strohalm, PSP, CPN en Vrouwen voor Vrede Amsterdam. Politie verkoopt fietsen LISSE De rijkspolitie Lisse verkoopt zaterdag 21 februari fietsen die niet bij de rechtma tige eigenaar zijn terug be zorgd. Dit aanbod geldt voor Lissenaren die aangifte heb ben gedaan van diefstal van hun fiets. Tussen één en drie uur 's middags kan men de fietsen komen bekijken waar na tussen half vier en vijf uur een bod op de verschillende rijwielen kan worden uitge bracht. Wie wil meedoen moet wel kunnen aantonen dat hij aangifte heeft gedaan van diefstal. 1II? Blik in de toekomst: het toekomstige Telecomcenter gezien vanaf rijksweg A44. SASSENHEIM De gunstige ligging aan rijksweg A44 Amster dam-Den Haag is voor Wildschut Planontwik keling Leiden/Zoeter- meer) de belangrijkste reden geweest om in Sas senheim een Telecom center te gaan bouwen. Het handels-, verkoop- en informatiecentrum voor tele- en datacom municatie zal zo'n 40 miljoen gulden kosten en gaat naar verwachting begin 1989 open. De be langstelling ervoor is enorm. Aan het besluit tot de vesti ging van het centrum op het industrieterrein in Sassen heim is een uitgebreid marktonderzoek vooraf ge gaan. Dat wees uit dat er een grote behoefte bestaat aan een Telecomcenter. „Juist nu de PTT per begin 1989 wordt geprivatiseerd, komen er ex tra kansen voor telecombe- drijven", aldus Wildschut. Onder „bedrijven" kan van alles worden verstaan: dea lers, importeurs, servicebe drijven en bijvoorbeeld ad viesbureaus op het gebied van de telecommunicatie: van telefoon- en telexappara- tuur tot video- en viditelap- paratuur. Het is de uitdrukkelijke be doeling dat alleen dit soort bedrijven ruimte gaan huren in het centrum. Andere soor ten bedrijven worden niet toegelaten „om branche-ver vreemding te voorkomen". Om het overheersen van een bedrijf binnen het centrum te voorkomen is er een maxi mum gesteld aan de te huren oppervlakte. Kleiner dan een bepaalde oppervlakte huren mag ook niet. „We willen geen hobbyisten binnen de muren", licht Wildschut toe. Het totale complex komt te liggen ten westen van de rijksweg. Het omvat onge veer 15.000 vierkante meter bebouwing in vier lagen. Deze bestaat niet alleen uit bedrijfs- en kantoorruimte, maar ook uit showrooms, vergader- en congresfacilitei ten en restaurants. Het ge bouw is zo ontworpen dat elk bedrijf naar wens zijn eigen kantoor, showroom en even tueel een eigen serviceafde ling en magazijn kan gebrui ken. De buitenste rand van het complex bestaat uit kan toren, de showrooms bevin den zich aan de binnenkant. Er is parkeergelegenheid voor zo'n 300 auto's. De huurprijs bedraagt 235 gul den (exclusief BTW) per vierkante meter. Voor de exploitatie van het Telecomcenter is een aparte BV in het leven geroepen. Wildschut maakt er zich geen zorgen over dat zich te weinig huurders zullen mel den: „Onderzoek heeft uitge wezen dat de belangstelling overweldigend is". Wildschut heeft voor Sassen heim gekozen omdat de plaats langs rijksweg A44 „ideaal is". „Je zit midden in de Randstad. Alle grote be drijven en centra die belang rijk zijn voor ons zitten in een straal van zo'n 30 kilo meter om ons heen. Verder heb je bijna nooit files op ons gedeelte van de A44 en ligt Schiphol dichtbij". Dat laat ste was overigens geen be langrijke reden bij de keuze van de locatie. „Het is handig voor buitenlandse bezoekers, maar de bedrijven in het Te lecomcenter hebben daar geen bijzondere baat bij. Hun belangen liggen niet speciaal in het buitenland". WARMOND De vere niging Het Oude Raadhuis in Warmond gaat door, zij het met een nieuw be stuur. Gisteravond kwam tijdens een enerverende ledenvergadering van de vereniging Het Oude Raadhuis opnieuw het voorstel tot opheffing van de vereniging ter tafel. Het bestuur deed dat voorstel al eerder naar aanleiding van het raads besluit om niet het gehele gebouw aan de vereniging te verhuren. De leden na men het voorstel echter niet over. Het bestuur is van mening dat de activiteiten van de vereni gingen te zeer worden beperkt door de geringe ruimte. Deze bestaat uit een kamer van het 'voormalige ruimte met af en toe een uitwijkmogelijkheid naar de kelders. Ook het gege ven dat de gemeenteraad het werk van de vereniging (voor namelijk exposities) niet vol doende waardeerd heeft mee gespeeld bij de besluitvorming van het bestuur. Volgens voor zitter Padberg kwam het raadsbesluit als een volkomen verrassing. Na de behandelin gen in de verschillende ad viescommissies leek het vrij wel zeker dat de vereniging als huurder in aanmerking zou komen voor het hele pand. Tegen het advies van twee commissies in zette B en W het voorstel toch ongewijzigd op de raadsagenda en daar kreeg het voorstel een meerderheid aan stemmen. Zowel het bestuur als de aan wezige leden van Het Oude Raadhuis noemden de gang van zaken onbegrijpelijk en zelfs dom en kortzichtig. De mogelijkheid van een kort ge ding werd door mevrouw Glastra van Loon te berde ge bracht inzake onbehoorlijk be stuur. Veel leden voelden daar wel voor maar de meerderheid van het bestuur zag er van af omdat de onderlinge verhou dingen in zo'n kleine gemeen te daar ernstig door geschaad zouden kunnen worden. Me vrouw Glastra van Loon, die juriste is, meende wel dat er voldoende grond aanwezig was om onbehoorlijk bestuur aan te tonen maar schaarde zich voorlopig achter de meer derheid van het bestuur om een geding nog niet aan te spannen. Het voorstel van het bestuur om de verneiging op te heffen werd door de leden niet overgenomen. Zo'n 30.000 bezoekers in acht jaar voor de exposities en het enthousiasme bij de andere ak- tiviteiten vonden de leden aanleiding genoeg om door te gaan. Het bestuur besloot daar op af te treden. Na enig beraad stelden de leden voor bij mon de van de heer Vreeken dat het bestuur in ieder geval aan zou blijven tot er voldoende nieuwe bestuursleden gevon den waren om het werk voort te zetten. De bestuursleden bleken daar toe wel bereid maar verklaar den wel zich niet herkiesbaar te stellen voor een nieuw te vormen bestuur Besloten werd om op 9 maart een extra ledenvergadering uit te schrij ven met als belangrijkste agendapunt het kiezen van een nieuw bestuur. Direkt daarop kwamen er al enkel le den in actie om afspraken te maken omtrent een ledenwer factie en het zoeken naar be- stuurskandidaten. WASSENAAR Mevrouw Ottilie Wouda-Gsundbrunn uit het Johannahuisin Wassenaar viert vandaag haar honderste verjaar dag. De krasse Duitse heeft een veel bewogen leven achter de rug. Het levenslicht aanschouwde mevrouw Wouda-Gsundbrunn in de Duitse plaats Neurenberg. De dochter van een „Bau und Mauerermeister" volgde de „Höhere Töchterschüle" en na een kursus stenograveren en typen kwam zij bij haar vader in de zaak. Op een hofbal van prins Leopold in Muchen leerde zij haar man kennen. In 1913 trouwde zij met deze van origine Friese architect. Het werk van haat man voerde het jonge echt paar naar Rotterdam alwaar de heer Wouda geruime tijd samen werkte met de bekende architect Berlage. Na enkele jaren avontuurlijke omzwervingen door Europa gin gen de heer en mevrouw Wouda wonen in Wassenaar. Een stukje grond werd gekocht aan de Berkenlaan en een huisje ge bouwd in een voor die tijd uiterst moderne stijl. Het huis werd „De Appelhof" genoemd en 53 jaar lang bewoonde mevrouw Wouda dit huis. Haar man werkte toen als binnenhuisarcitect en meubelontwerper bij de in Den Haag gevestigde meubelzaak Pander. - In 1980, op haar 94ste jaar, besloot mevrouw Wouda om naar een bejaardenhuis te gaan. Zij nam haar intrek in huize Rust en Vreugd gelegen op het gelijknamige landgoed. Omdat dit bejaar denhuis, dat niet meer aan de voorschiften voldeed, zou worden afgebroken verhuisde mevrouw Wouda-Gsundbrunn twee jaar geleden naar het aan de Schouwweg gelegen Johannahuis, waar zij nu een riante kamer bewoont in de nieuw gebouwde vleugel. „Er wordt hier goed voor me gezorgd, ik heb het hier naar mijn zin. Alles functioneert nog prima, alleen kan ik wat moeilijk lo pen. Zoals het nu gaat zal ik de 110 jaar ook nog wel halen", aldus de krasse eeuweling. Burgemeester P.H. Schoute en zijn echtgenote feliciteerden van middag mevrouw Wouda met haar 100ste verjaardag en schon ken haar een enorme fruitmand. NOORDWIJK De raadscommissie voor verkeerszaken is zeer lovend over over het vorige week verschenen fiets- en wandel routeplan voor de gemeente Noordwijk. Wethouder V. Salman benadrukte gisteravond tijdens de commissievergadering dat het in de bedoeling lag slechts een globale discussie over het fiets en wandelrouteplan te voeren. „De voorgestelde maatregelen zijn niet definitief", aldus de wethouder. Niettemin attendeerde Schelvis (PAN) op het kruispunt Zee- straat-Lijnbaanweg. Volgens de woordvoerder van het PAN was dit een van de grootste knelpunten in het Noordwijkse wegen net. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de beveiliging van de schoolroutes. Van Rijnberk (Noordwijks Belang) klaagde over het zijns inziens uitermaate magere commentaar van het college op een groot aantal zaken, die in het rapport aan de orde wor den gesteld. In verband hiermede somde hij een aantal knelpun ten op, waarop het college niet gereageerd had. Prins (PvdA) vroeg aandacht voor het wandelen en fietsen in de omgeving van de Hoofdstraat. Zijn fractiegenote mevrouw Voorham verzocht het parkeren op de stoep met harde hand te gen te gaan. J. Smit (VVD) zag die forse aanpak van het parke ren niet erg zitten. Als er in Noordwiik aan Zee niet meer op de stoep geparkeerd wordt, dan houdt dit wel in, dat 70 80 pro cent van de parkeerruimte vervalt, zo liet hj weten. Om dit op te vangen zouden in de kern enorme parkeerterreinen moeten wotden aangelegd en dat is gewoon-niet mogelijk. Het Katwijks Museum is sinds vorige week een schit terend scheepsmodel rijker. De circa tien man tellende modelbouwgroep van het Ge nootschap Oud Katwijk droeg na 1620 bouwuren het schaalmodel van de Katwijk- se kotter KW 12 André over aan de voorzitter van het Ge nootschap, de heer J.P. van Brakel. Met de overdracht van de KW 12 is het histo risch overzicht van de Kat- wijkse vissersschepen in de botenloods van het Katwijks Museum bijna voltooid. Om het verleden van de Kat- wijkse visserij visueel te on dersteunen, startte de model bouwgroep historische sche pen in de zeventiger ia ren met het geheel op schaal ver vaardigen van een oude bomschuit, de KW 6. Inmid dels staat dit pronkstuk van het Katwijks Museum in een vitrine met in haar kielzog het tweede model (de KW 50) dat na de bomschuit gescha pen werd. Dit is de opvolger van de bomschuit, het franse scheepstype de haring- of zeillogger. De leden van de modelbouwgroep poseren trots bij hun kotter KW 12 André. Uiterst rechts staat de heer Van Brakel voorzitter van het Genootschap Oud Katwijk. Dit scheepstype werd in de jaren na de Eerste Wereld oorlog hèt Nederlandse vis sersschip bij uitstek. Met haar slanke lijn en twee masten viel het uitstekend te zeilen naar de visgronden. Daar werd in de middaguren het net geschoten om, met „hoop van zegen", in de nachtelijke uren vol te geraken met het zilver uit de zee, de haring. Deze passieve visserij, de ha ring moest zelf in de netten zwemmen, week op haar beurt na de Tweede Wereld oorlog voor de actieve trawl- visserij. De netten werden nu door een schip met sterk motor vermogen voortgetrokken over de zeebodem, om zo de vis als het ware uit het water op te scheppen. Om over te schakelen van de passieve drijfnetvisserij naar de actie ve sleepnetvisserij of borden- tra wl werd de oude zeillog ger in veel gevallen voorzien van een sterkere motor. Toch voldeed daarbij de oude log ger niet helemaal. Ten eerste omdat het schip vrij groot was en tevens omdat de log ger traditioneel door min stens elf bemanningsleden bevaren werd. Daarom nam men in de veertiger jaren vanuit het noorden het kot- tertype over. Dit scheepstype zou op zijn beurt weer het ge zicht van de visserij gaan be palen. Schetsen Om de historische ontwikke ling duidelijk te schetsen be sloot de groep modelbouwers na de bomschuit en de zeil logger het kottermodel te maken. Na enig zoeken viel de keuze op de KW 12. Het is een van de eerste kottermo- dellen van na de Tweede Wereldoorlog. Het schip, dat gezien de grootte werd nage bouwd op een schaal van 1 op 20, kwam in 1948 in de vaart als de IJ muiden 75. Het was gebouwd op de Sleephel- ling in Scheveningen en had een lengte van ruim 32 meter met een breedte van bijna zes-en-een-halve meter. De kotter kwam in 1961 in handen van een Katwiikse rederij en kreeg daar haar Katwijks kenteken KW 12, maar de naam Leendert Ja- coba. Vier jaar later nam de Katwijkse rederij Hoek het schip over en doopte het An dré. Toch keerde de kotter weer terug naar de plaats waar ze gebouwd werd. In 1970 kwam het schip onder de naam Klaartje in de vaart bij de Scheveningse rederij Kleijn totdat het zes jaar la ter definitief door deze rede rij uit de actieve visserij ge nomen werd. Helemaal van het toneel verdwenen is de voormalige KW 12 niet. Bij rederij Groen in Schevenin gen doet het schip in de zo mermaanden nog dienst als vaartuig voor de sportvisserij. Sedert haar tewaterlating in 1948 onderging de kotter ook nog de nodige vernieuwingen en aanpassingen. Het scheepsmodel in Katwijk ba seert zich echter op de oor spronkelijke bouwtekenin gen. Het stalen scheepsmodel werd geheel eigenhandig door de modelbouwers ge bouwd. Zelfs het touwwerk werd door hen geslagen Niets ontbreekt aan dek van het schip. De zeer knap en kunstig gemaakte scheeps- winch is al een bezienswaar dig model op zich. Na het voltooien van de KW 12 An dré heeft de modelbouw groep zich voorgenomen een opengewerkt schaalmodel te maken van de „oude" Hoop: het Hospitaal Kerkschip. Voor dat klaar is zullen ech ter duizenden met veel en thousiasme en waardering kennis gemaakt hebben met de modellen die nu in het Katwijks museum te zien zijn.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13