^cldócSotiAcmt ,Als je problemen hebt, kun je best ramen zemen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Het is net of ik nooit ben weggeweest 27 Jd gestolen Hik snackbar Inbraak in woning Mishandeld met honkbalknuppel :entrum onderdak toevluchtsoord voor daklozen 95 LEIDENAAR VERSTOORT DIENST HARTEBRUGKERK •cheologie onderwerp diësrede universiteit RCL tegen Feijenoord Leiden bang voor Winkelhof ZOLDER IN BRAND MAANDAG 9 FEBRUARI 1987 PAGINA 7 i 3; keu)EN Een onbekende 56): heeft vrijdagmiddag rond .30. »t over vijf 5.000 gulden jnomen uit een kantoor een snackbar aan de 3u7«'lommerstraat. binnen met twee ande- •30. jannen. Een van hen be- *no P 'ets' en een anc*er zaS [ongemerkt naar boven te hij beneden kwam, 66): p hij meteen de winkel jjgape twee andere mannen, in het land bleken èrblijven, zijn meegeno- =U2:jnaar het bureau. Van de ontbreekt LEIDEN Uit een woning aan de Cru- quiuslaan is 6.000 gulden gestolen. Ook werden een spaar bankboekje, een hor loge en een ring ont vreemd. De inbraak werd zaterdagavond tussen half negen en kwart over negen ge pleegd, de bewoner was toen bezig in de keuken. De dader is de woning binnenge komen via het bal kon en een open staand raam. NIEUWKOOP Een 20- jarige jongen uit Aarlan- derveen is in nacht van zaterdag op zondag opge nomen in het Rijnoord zie kenhuis in Alphen aan den Rijn nadat hij in de Gruttostraat in Nieuw koop was mishandeld met een honkbalknuppel. De politie heeft vier Nieuw- kopers, allen rond de 20 jaar oud, aangehouden. Het viertal zit nog vast. De vier hadden ruzie gekre gen met vier jongens uit Aarlanderveen. Inbreker betrapt LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft bekend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag een poging tot inbraak heeft gedaan in een cafe aan de Nieuwstraat. Tevens wordt hij ervan verdacht eerder die nacht uit een winkel aan de Haarlemmerstraat een armband en 25 gulden te hebben ge stolen. De man werd rond half vijf in de Nieuwstraat betrapt door een voorbijganger, die de politie waarschuwde. Agenten trof fen de man aan bij het café en namen hem mee naar het bureau. Bij hem thuis werden een armband en geld gevon den, vermoedelijk afkomstig van een inbraak in een winkel aan de Haarlemmerstraat. Daar betrapte rond tien over drie een winkelier een onbekende man in zijn magazijn. De win kelier dacht dat de man net binnen was, en joeg hem zijn zaak uit. Toen ontdekte hij dat de armband en het geld wa ren verdwenen. De winkelier is nog niet in de gelegenheid geweest de armband te bekijken, maar de politie vermoedt dat de 27-jarige Leidenaar ook deze inbraak heeft gepleegd. Vrouwenraad viert feest LEIDEN Ter gelegenheid van het tien-ja rig bestaan houdt de Leidse Vrouwenraad een feest voor alle vrouwen in Leiden. Het feest heeft zaterdag 14 februari plaats van 14.00 uur tot 17.30 uur in het pand aan de Caeciliastraat 18. Tot 14.30 uur wordt ieder een verwelkomd met koffie, thee, Leidse kletskoppen en levende muziek. Ook kan een kijkje worden genomen op de informatie markt en de tentoonstelling. Om 14.30 uur houden vrouwen van provinciale en gemeen telijke emancipatie-bureaus een toespraak. Lily Kramer vertelt om 15.00 uur over „Onze moeders, grootmoeders en overgrootmoeders: Thuiswerk in Leiden". Om 16.00 uur treden de Dakhazen op, en om 16.45 uur begint de receptie. Op het feest zijn ook kinderen en partners van vrouwen welkom. De Stichting Leidse Vrouwenraad is een samenwerkings verband van verschillende vrouwenorganisa ties in Leiden. jtóïDEN Aan de bui- 'bnkant lijkt het een ge- loon pand in een gewo- straat in Leiden. Het Wendeel van de voor bijgangers beseft waar- hijnlijk niet wat er zich fspeelt achter de deur, lie dag en nacht open laat. Een kijkje in het Jentrum Onderdak aan Rembrandtstraat. [entrum Onderdak is een •vanghuis waar gemiddeld ,'httien mensen verblijven, [oor Buschman is coördina- het centrum sinds de ning, in april 1983. Hij irtelt: „In principe kan ie- ireen hier terecht: ouderen, i)n8eren' mannen, vrouwen, "leenstaanden, hele gezin- in. Wij richten ons niet op bepaalde doelgroep". Dat letekent niet dat iedereen fok binnen mag blijven. Bus- |hman: „Er moet een bepaal- dzaak zijn, er moet ïeen andere oplossing voor landen zijn, en iemand moet jereid zijn zich aan onze uisregels te houden, en be- pid zijn plannen te maken iets aan zijn situatie te >e coördinator geeft toe dat |et niet altijd meevalt om te eoordelen of iemand voldoet in deze maatstaven: „Je ibt een minimum aan gege- ins, en vooral 's nachts is :t bijna onmogelijk om die igevens na te checken. Het 3mt dus weieens voor dat lensen verhalen vertellen, uj later niets van blijkt te helP0PPen' mensen zÜn er l?woon op uit om een of ieer nachten goedkoop on- xdak te hebben. Maar", igt hij, „die groep is erg En bovendien hebben stafmedewerkers dat leestal wel door. Je krijgt <r je ervaring, je deskun- jheid en routine daar wel izicht in". Floor Buschman in een van de tien eenpersoonskamers in het pand van Centrum Onderdak. Behalve de eenper soonskamers zijn er ook zes tweepersoonskamers. Van meerdere kleine kamers kan een grote worden gemaakt, voor bijvoorbeeld gezinnen met kinderen. [tegels lewoners verblijven hier imiddeld dertien dagen. Ze ogen maximaal twee we- in blijven, blijkt dan dat niet lukt een oplossing te iden, terwijl ze er wel veel •eite voor doen, dan kan it verblijf met maximaal ier weken worden verlengd, 'at niet wil zeggen, dat we daarna zomaar op straat tten. Het kan natuurlijk ijn dat iemand gewoon heel l,25reel tegenslag heeft, die kan eventueel langer blij- itbr< Voorwaarde is dus dat de mensen zich aan de huisre gels houden. Onlangs vroe gen raadsleden zich tijdens een commissievergadering hardop af of deze regels niet te streng zijn. Buschman: „Nee. Regels zijn nodig om te voorkomen dat het hier een zooitje wordt. En zo ver schrikkelijk streng zijn die regels nu ook weer niet". Buschman noemt enkele voorbeelden: „Hier in huis zijn alcohol en drugs verbo den, ook wapens moeten worden ingeleverd. Boven dien moeten de bewoners 's nachts om een uur binnen zijn, en 's morgens om kwart over acht opstaan. Een ande re regel is dat iedereen hier huishoudelijke taken ver richt. We hebben namelijk geen schoonmaakkrachten, geen kok en dergelijke". De coördinator ziet in de re gels ook een bepaalde „gene zende" werking. „Kijk", zegt hij, „als je problemen hebt, kun je best ramen zemen. Als je de hele dag niets te doen hebt, dan ga je tobben. Je kunt beter huishoudelijk werk doen, dat geeft aflei ding en bovendien heb je dan het gevoel dat je een beetje nuttig bezig bent". Ook regel maat is belangrijk, weet Bus chman: „De meeste mensen die hier komen, hebben een periode achter de rug waarin ze nergens toe in staat waren. Ze willen 's morgens in bed blijven liggen omdat ze den ken: De dag brengt niets dan ellende. Als je in een bepaal de regelmaat komt, krijg je misschien ook weer energie om dingen op te pakken". Oppas Coördinator Buschman denkt niet dat de huisregels zo streng zijn, dat daardoor be paalde mensen in de steek worden gelaten: „Als je toch echt in nood zit, als je ner gens naar toe kunt, dan pas je je wel aan. Het frappante is trouwens dat van de onge veer 1500 mensen die hier nu overnacht hebben, velen zeg gen: Er zijn eigenlijk nog strengere regels nodig. Er zijn de afgelopen jaren ook regels bijgekomen, naar aan leiding van opmerkingen van bewoners. Iedereen die hier weggaat, kan een anoniem enquête-formulier invullen. Een voorbeeld van een nieu we regel is dat vrouwen die hier met kinderen zijn, voor oppas moeten zorgen als ze weggaan". „Een goede regel", vindt Floor Buschman dat: „Thuis moeten ze ook oppas hebben". Echte zwervers worden niet opgenomen. „Voor mensen die bewust voor het zwerven kiezen, zijn speciale passan tenverblijven in de grote ste den. Uitzonderingen zijn er natuurlijk altijd. Stel je voor: een zwerver aan de deur tij dens de afgelopen vorstperio de, toen het 's nachts achttien graden voor. Als die zwerver dan niet meer naar een ande re stad kan, en volgens ons niet bewust op een goedkoop nachtverblijf uit is, dan bie den wij hem wel onderdak". Overigens was de toeloop van mensen tijdens de kou niet groter dan normaal. Belachelijk Het Centrum wordt voor het grootste gedeelte gesubsi dieerd door het ministerie van WVC. De gemeente Lei den draagt ook een steentje bij. „We zijn constant bezig om meer geld te krijgen", zegt Floor Buschman. „We krijgen namelijk subsidie voor elf part-time krachten. Roostertechnisch gezien, heb ben we achttien mensen no dig die 20 a 24 uur per week werken. Er moeten namelijk altijd twee stafleden hier aanwezig zijn". Omdat er dus maar elf men sen kunnen worden betaald, wordt gewerkt met onbetaal de medewerkers. „Aan hen stellen we dezelfde eisen als aan de betaalde krachten. De sollicitatieprocedure is het zelfde als voor betaalde me dewerkers. Als onbetaalde medewerker moet je ook mi nimaal twintig uur per week Bovendien moet je een con tract tekenen voor minimaal een jaar. Aan de andere kant heb je evenveel inbreng als de anderen". Dat het niet meevalt om ge schikte mensen te vinden, blijkt wel uit het feit dat er al een maand of drie van on derbezetting sprake is. „We zijn nu met vijftien mensen en zoeken er dus nog drie bij". „Belachelijk", vindt Floor Buschman het eigen lijk. „Kijk, over vrijwilligers werk in de aanvullende sfeer valt te praten. Maar hier gaat het om werk dat gewoon ge daan en dus betaald moet worden. We hebben nog het geluk, het cynisch geluk dat er werklozen zijn, die hier komen werken omdat ze er varing op willen doen. De mensen hier hebben ver schillende opleidingen achter de rug. Ze hebben een ding gemeen en dat is dat ze cri- sisbestendig zijn. Het werk hier is heel zwaar en emotio neel vrij ingrijpend". Waar Floor Buschman het weieens moeilijk mee heeft, is dat de mensen als ze het centrum verlaten, eigenlijk in het diepe worden gegooid. „Er zouden eigenlijk meer geschikte huizen, meer in stellingen moeten zijn, die de mensen langer kunnen op vangen. Hier krijgen de men sen een duwtje, een opzetje. Maar het kan zijn dat ze te rugvallen. Het gebeurt regel matig dat mensen na een tijdje hier weer terugkomen. Hoewel je wel ziet, dat ze steeds een stapje verder ko men. Stafmensen houden vaak contact met mensen die hier hebben gewoond. Je hebt toch een bepaalde be trokkenheid met de gasten. En dan weet je: Nazorg is no dig, anders gaat het helemaal fout". JANET VAN DIJK ZANGERES ZONDER NAAM TERUG INLEIDEN LEIDEN „Al ben ik dan al lang weg uit Lei den. Ik zal altijd van je blijven houden". Met deze woorden begon Mary Beij, alias de Zangeres zonder Naam, zaterdagavond haar optreden in het An- tonius Clubhuis. Wat zo veel popgroepen niet voor elkaar kregen, lukte deze van oorsprong Leidse zan geres zonder moeite. Ie dereen in de goed gevulde zaal aan de Lange Mare zong mee, er werd uitzin nig geapplaudiseerd en al vanaf de eerste noten gin gen de voeten van de vloer. Vanwege televisie opnamen en vanwege haar gezondheid, had de Leidse zangeres eerder deze week vijf optredens in het land afgezegd, maar Leiden liet ze niet in de steek. Ondersteund door vrienden moest de zangeres, die zeer slecht ter been is, uit de taxi op de stoep van de Lange Mare geholpen worden. Schui- velend en met een stok in de hand schreed de in een wit avondgewaad geklede vertolk ster van het levenslied naar het podium. Maar toen de lichtspot eenmaal op haar ge richt werd, stond ze kaarsrecht en bij haar, door het verliezen van een weddenschap ontstane hit „Rock around the Clock" swingde de zelfs even. De avond in het Antonius Clubhuis stond zaterdag in het teken van het levenslied en vele Leidenaars waren uitge lopen om deze avond bij te wo nen. Ook de zuster van de de Zangeres zonder Naam, waar zij deze dagen logeerde, en an dere familieleden waren van de partij. Het was een echte thuiswedstrijd. De Leidse fol klore ten voeten uit. Uiteraard ontbrak daarbij de succesvolle Leidse zangeres van het le venslied Wies Cavé niet. Zij zorgde met haar Chanson d'A- mour alvast voor de „warming up". Een warmte, die in pure hitte oversloeg toen de Zange res zonder Naam haar optre den begon. „Het is net of ik nog nooit ben weggeweest. Ik heb familie, kennissen en oude vrienden in de zaal gezien. Ik vind het fijn om weer even thuis te zijn. Leiden ik zal altijd van je hou den", waarna zij haar „Ik zal altijd van je houden" zong. Ondersteund door honderden monden, die elk woord kende en uit volle borst meezong. „En dan nu dames en heren op mijn oude dag een echte disco hit: „Santo Domingo". Maar of het nu dit nummer of „Keetje Tippel", „Costa Del Sol", „Mag ik van u een lift meneer" of een medley van oude hitjes was, steeds klapte en zong het publiek uitzinnig mee. On danks haar zwakke gezond heid, gaf de Zangeres zonder Naam alles wat ze had en met veel overgave en enthousias me zong ze tenslotte „Mexico" en als uitsmijter „Dat doet de deur dicht, dat is het einde", waarbij alle jonge en oude Lei denaars elkaar bij de schou ders grepen en in een polonai se langs de zangeres trokken. De toegangsprijs was niet goedkoop, maar het bleek uit eindelijk een onbetaalbare avond. SYLVIA VAN LEEUWEN De Zangeres zonder Naam was dit weekeinde weer terug in Leiden. LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar heeft gisterochtend de ere dienst in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat verstoord. De man was volgens de politie „in de war" en stond te gillen en te schreeuwen in de kerk. Hij werd de kerk uitgezet, maar kwam later weer terug. Toen de politie arriveerde, sloeg de man een kruisbeeld kapot. Ook probeerde hij het altaar te bestormen. De man is meegenomen naar het politiebureau. Hulpverleners hebben daar met hem gepraat. 'bat I directeur generaal van ministerie van onderwijs wetenschappen, dr. R.J. in poer» Veld en de hoogleraar in eneei empirische sociologie, dr. as. dti.M. Schuyt, debatteren ;if woensdag over de toekomst mefyj Nederlandse universi- '°g 4'ten en de plaats van de so- rkt 1 3k h£ I geïif ïgas. ciale wetenschappen daarin. Het debat wordt voortgezet door prof. dr. J.F. Glastra van Loon. Het gesprek vindt plaats in het Centrale Voor zieningengebouw aan de Cle- veringaplaats en begint om half acht 's avonds. Informatie De gemeente houdt woens dag een informatie-avond over de bouw van tien wo ningen op het braakliggend terrein op de hoek van de Aquamarijnstraat en de Hoge Mors weg. Ambtenaren lichten de plan nen nader toe voor bewoners van de Aquamarijnstraaat, Hoge Mors weg en Carneool- straat. Ook de procedure komt aan de orde. De bijeen komst begint om 20.00 uur in het gebouw „Morschwijck" aan de Topaaslaan 19. Knutselen Kinderen van 9 tot 14 jaar kunnen vanaf 11 februari elke woensdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur knutselen in buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad. Op het programma staat onder andere: met hout werken, sieraden maken, kleien en emailleren. Film In 't Spoortje aan de Ber- nhardkade 40 wordt woens dagochtend een film voor vrouwen gedraaid. Dit keer staat de film „Gebroken spie gels" van Marleen Gorris op het programma. De toegang bedraagt twee gulden vijftig. De voorstelling begint om 9.30 uur. Vrouwencentrum In het vrouwencentrum aan de Doezastraat 34 heeft zater dag 14 februari een benefiet- feest plaats. De entreeprijs bedraagt vijf gulden, aan vang 20.30 uur. Een band treedt op en er is disco. Woensdag 11 februari begint in het centrum een danseur- sus met jazz, klassiek en ae robic. Binnenkort wordt ook begonnen met een cursus marionetten maken. Voor in lichtingen: tel. 071-123538. Bassie en Adriaan treden za terdagmiddag 11 april op in de Stadsgehoorzaal. Kaarten voor de Lachspektakelshow van de clown en de acrobaat zijn verkrijgbaar bij sigaren magazijn Noordeinde, Noord einde 34, en bij sigarenmaga zijn De Genestet, De Genes- tetstraat 90. preeJJDEN Dr. L.P. Louwe M°tójmans, hoogleraar in de 6 ku1*'storie> heeft vandaag de or "jrede uitgesproken tijdens 11 m\4l2de diës natalis van de universiteit. De vie- van de veijaardag van weidse universiteit vond tiegetrouw in de Leidse irskerk plaats. Jzijn diësrede ging de 20 uit hoogleraar in op de ontwik kelingen in het prehistorisch onderzoek. Hij memoreerde het feit dat Casper Jacop Christiaan Reuvens met zijn benoeming in 1818, de eerste hoogleraar archeologie in Leiden was. Volgens Louwe Kooijmans stond Reuvens, die ook de eerste directeur van het Rijksmuseum van Oudheden was, aan het be gin van een lange archeolo gische traditie. Die traditie wordt momenteel nog steeds belichaamd in het Rijksmu seum voor Oudheden en de universitaire 'instituten die verenigd zijn in het Archeo logisch Centrum aan de naar hem vernoemde Reuvens- plaats in Leiden. Hij stelde dat er de laatste twintig jaar in de bestudering van de prehistorie een verschuiving, heeft plaats gevonden van een meer cultuurhistorisch getinte vraagstelling naar een meer anthropologische benadering en dat daardoor een inzicht is verkregen in de ingewikkelde relaties tus sen mensen en hun archeolo gisch nalatenschap. LEIDERDORP De selec tie van de Leiderdörpse voetbalvereniging RCL speelt morgenmiddag een vriendschappelijk duel tegen de selectie van Feijenoord. De wedstrijd wordt gespeeld in De Bloemerd en begint om 16.00 uur. LEIDEN De Leidse cen trumfunctie zal door een uit breiding van winkelcentrum Winkelhof Leiderdorp een nieuwe gevoelige klap krijgen. Dat is de mening van het sta tenlid ir. A. de Jong uit Lei den, die daarover vragen heeft gesteld aan de college van Ge deputeerde Staten. Volgens een rapport van het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf doen veel Leider dorpers hun boodschappen, voor zover het geen voedsel betreft, in Leiden. Volgens het CIMK zou dat moeten veran deren door Winkelhof, dat wil uibreiden, een „trekker" te ge ven zoals een Hema-waren- huis. Het statenlid vindt dat een onzalige gedachte. „Het is naar mijn idee eerder veront rustend dat Winkelhof een kwart van het winkelend pu bliek trekt uit de omliggende plaatsen, zoals Leiden, Wou- brugge, Oegstgeest en Zoeter- woude, zonder dat dit centrum een bovenlokaal karakter heeft", stelt De Jong. Het Leidse statenlid wil dat het college van GS stappen onder neemt om de versterking van Winkelhof met een publieks trekker te verhinderen, omdat dit, na de komst van de meu belboulevard, opnieuw een slag zal toebrengen aan de Leidse centrumfunctie. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Zonder ook maar een spoor na te laten sloegen inbrekers zaterdagmiddag hun slag in een woning aan de Karei Doormanlaan in Oegstgeest. Zij namen diverse chèques en sieraden mee. De waarde ervan is onbekend. De politie vermoedt dat de dieven de voordeur hebben opgekre gen met een ijzerdraadje door de brievenbus. OEGSTGEEST Door onbekende oorzaak brandde gister middag rond half zes een deel van de zolder van eèn woning aan de Jan Campertlaan in Oegstgeest uit. De schade is onbe kend. Het huis van de buren liep rookschade op. lelefoonnr.071-12224a e Niemand achter het stuur HILLEGOM Hun auto was over de kop geslagen, ze wa ren er met z'n tweeën uitge kropen en toch hadden ze geen van beiden achter het stuur gezeten, dat vertelden tenminste zaterdagnacht een 25-jarige Noor met verblijf plaats in Amsterdam en z'n Hillegomse vriend van dezelf de leeftijd. Beiden hadden wat al te diep in het glaasje geke ken en waren op de Weeres- teinstraat met hun auto tegen een ijzeren hek tot stilstand gekomen. Het tweetal bleef ongedeerd, hun voertuig was rijp voor de sloop. Wie er ach ter het stuur zat, is nog steeds onbekend.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7