Spanning Filipi jnen na aflopen bestand Sovjet-dissidenten rekenen op nog meer vrijlatingen WA1TE LEIDDE SPOOR NAAR GIJZELAARS Henry Kissinger voorspelt raketten-akkoord in Europa Raket-verdrag kan in VS tot crisis leiden Weinberger denkt aan SDI in 1993 Jonge nieuwkomer leidt Spaanse conservatieven BUITENLAND QüdóaQowixvtü MAANDAG 9 FEBEUAEI1987 PAGINA 5 hartens wil wapen- landel aanpakken onze correspondent Frans Boogaard) tUSSEL Premier Martens heeft het af lopen weekeinde een korte verklaring af- legd, die er op neerkomt dat de schuldigen het grootscheepse wapenschandaal aan jn moeten worden gestraft. Nadat een ïedeyeeds douanerapoort de Belgische betrok- ■nheid had aangetoond, werd het aftreden eft feist van de minister van buitenlandse za- tochin Tindemans, maar hierop ging Martens noet in. Tindemans heeft wapenhandel niet vefrn steeds ontkend. Inmiddels is zo goed als dat de Westeuropese wapenindustrie zittjpens tot een totaalbedrag van 17,6 miljard twilden via Zeebrugge naar de strijdende par- m, oen in het Golf-conflict doorvoerde. Margaret Thatcher Thatcher zit het langste LONDEN Margaret Thatcher is sinds zaterdag van alle naoorlogse Britse eerste-ministers, de pre mier met de langste ambtsperiode. Zij verbe terde het record van de so cialist Harold Wilson, die zeven jaar en 278 dagen bewoner van Downing Street 10 was. In tegenstel ling tot Wilson, die pre mier was van 1964 tot 1970 en van 1974 tot 1976, is het record van Margaret That cher dat van een ononder broken eerste-minister- schap. Soldaten maken reis rond wereld MUSKAAT Twee soldaten uit Katar gaan morgen per ka meel beginnen aan een trek tocht door de wereld, in het voetspoor van de 14de-eeuwse Arabische ontdekkingsreiziger Mohammed Ibn Battouta. Deze wordt in de Islamitische wereld geëerd als een groot zendeling die tijdens zijn reizen, die dertig jaar duurden, zijn geloof ver spreidde. De bedoeling van de reis is de interesse onder jonge ren te doen herleven voor de oude Arabische cultuur en be schaving, tegen de achtergrond van het luxe leven van vandaag de dag. Twee helikopters voor Suriname DEN HAAG Op de luchthaven Zanderij bij Paramaribo is vorige week een Hercules-transporttoestel geland met aan boord twee ge vechtshelikopters van Franse ma kelij. Dit zegt de Surinaamse ex- president Henk Chin A Sen zater dag uit betrouwbare bronnen te hebben vernomen. Volgens Chin A Sen transporteerde het Hercules- toestel, dat op 31 januari op Zanderij landde, naast de gevechtshelikop ters van het type „Alouette" ook verscheidene kisten met fosforgra- naten en napalmbommen. Verder kwamen veertien Portugees-spre kende Afrikanen met het toestel Leger Peru vermoordt gevangenen LONDEN Amnesty International heeft het Peruaanse leger beschul digd van moord op gevangenen na een opstand in twee gevangenissen. De troepen bliezen een cellenblok op toen de opstand al voorbij was en beweerden dat de negentig opstan dige gevangenen daarbij waren om gekomen. In werkelijkheid, aldus Amnesty, hadden de gevangenen zich al overgegeven en werd een aantal van hen standrechtelijk ge ëxecuteerd, terwijl de anderen wer den afgevoerd naar een geheime plaats. Wat nadien met hen is ge beurd is niet bekend. Dertig doden na overstromingen MOSKOU Bij overstro mingen in de Sovjet-repu bliek Georgië zijn zeker dertig mensen verdronken en talloze huizen bescha digd of weggespoeld. Volgens het persbureau Tass loopt de schade in de miljoenen. Duizenden mensen zijn uit de getrof fen delen van de zuidelij ke republiek geëvacueerd; nog eens duizend zitten dringend om hulp verle gen. De metershoge sneeuw maakt het red dingswerk erg moeilijk. akjKapitalistische >artij>e( in Sovjet- Unie was J ^8S |dSKOU In de Sovjet- hie is het ontwerp gepubli- coekjerd van een economische jrwajrvormingswet die voorziet n po( verkiezingen voor bedrijfs- vermindering van de \Jreaucratische controle op produktieproces en het be- aar frrderen van winstgevend- al dièid, concurrentie en behoef- Koefrevrediging. e ontwerpwet werd opgeno- en in het partijdagblad Prav- en is duidelijk een weerslag __jn het hervormingsstreven in partijleider Gorbatsjov. aids deze aan de macht yam heeft het Kremlin het trticulier initiatief bevorderd li te voorzien in de behoefte jar schaarse goederen en ensten. Ook wordt gestreefd lar het oprichten van samen- erkingsverbanden met wes- ïse bedrijven. e centralistische structuur in het economische apparaat lijft echter intact. Vanuit loskou wordt nog steeds be laid hoeveel moet worden «produceerd en wat de pro- ukten moeten kosten, of het u gaat om locomotieven of li tandpasta. bk in het nieuwe ontwerp ordt het centralisme niet ;ht aangetast: ,,De activitei- !n van een bedrijf zijn geba- lerd op het staatsplan voor jonomische en sociale ont- 'ikkeling, als belangrijkste in- irument voor de realisering an het economische beleid de communistische partij i de Sovjet-staat", aar de krant gaf een duide- jk signaal dat ook de eisen an de markt een belangrijke j>l spelen: „De eisen van de bnsument vormen een ver dichting voor het bedrijf, en un volledige en tijdige bevre- ging zijn het hoogste ideaal i de r MANILA Het bestand van zestig dagen tussen de Filipijnse regering en de rebellen van het Nieuwe Volksleger is gis teren verstreken, maar de hoofdonderhandelaar van de regering beloofde „de deur naar vrede open te houden". Het bestand liep af, nadat de politieke tak van het verzet, het Nationaal De mocratisch Front, had ge weigerd het te verlengen. De oppositie liep weg van de onderhandelingstafel na dat mariniers achttien boe ren doodschoten tijdens een demonstratie in de hoofd stad Manila. Er is nog geen melding ge- het ergste nu gisteren het bestand maakt van schermutselin gen maar zowel de rebellen als het leger lijken van zins aanvallen te gaan uitvoe ren. Het leger is in staat van paraatheid gebracht. Bisschop Antonio Fortich, de voorzitter van de natio nale bestandscommissie, zei pessimistisch te zijn over de vooruitzichten voor verdere onderhandelingen. Hij zei dat mevrouw Aquino per soonlijk moest ingrijpen om het land voor een nieuwe golf van gewelddadigheden te sparen. Het Front publiceerde gis teren een advertentie in het dagblad Malaya, waarin werd gezegd dat de goed keuring van de „imperialis tische" grondwet, vorige week, verdere onderhande lingen over sociale, politie ke en economische veran deringen ontmogelijk maakte. Regeringsonder handelaar Guingona zei dat het bestand was afgelopen, omdat het NDF „geen ge hoor wilde geven aan de oproep van de regering en de wil van het volk. Niette min zal de regering onver minderd doorgaan met soci ale en economische pro gramma's voor het welzijn van het hele volk". 80 Jaar getrouwd De Amerikaan Cal vin Dunmire (105) legt een arm over de schouder van zijn 100-jarige vrouw Mina, met wie hij al 80 jaar getrouwd is. Calvin en Mina vormen één van de langst getrouwde koppels in de hele wereld. BONN De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft voorspeld dat nog dit jaar een ak koord zal worden bereikt tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten over de verwijdering van de middellange-afstands kernraketten uit heel Eu ropa. In een vraaggesprek met het zondagsblad Welt am Sonntag zei Kissinger dat de super machten in 1988 overeen zul len komen om de strategische kernwapens met de helft te verminderen. Kissinger ver wacht ook dat er een regeling kan worden gevonden ten aanzien van de geschillen over het Strategisch Defensie Initi atief. Een andere voorspelling van Kissinger is dat de Russische leider Michail Gorbatsjov nog dit jaar naar de Verenigde Sta ten gaat en president Ronald Reagan volgend jaar naar Mos kou om daar de door Kissinger genoemde akkoorden te on dertekenen. Volgens Welt am Sonntag heeft Kissinger gezegd dat de mogelijkheid „om een vergel ding tegen de Sovjet-Unie uit te voeren vanaf Europees grondgebied daarmee is uitge sloten". Kissinger en een andere voor malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, hebben gisteren gezegd dat de Sovjet-Unie met presi dent Reagan wil meewerken aan wapenbeheersing, on danks de problemen die hij £eeft in de laatste twee jaar van zijn tweede ambtsperiode. Het Westen doet er goed aan het „nieuwe denken" in de lei ding van de Sovjet-Unie se rieus te nemen. Dit heeft Jean Kirkpatrick in Genève tegen over het kerkelijke persbureau EPD verklaard na een bezoek aan Moskou. IOSKOU De Sovjet- nie heeft ten minste 42 ssidenten vrijgelaten. De [vrijheidstelling lijkt Bel uit te maken van een Bperkte amnestie voor ölitieke gevangenen, zo zaterdag in kringen van ssidenten vernomen. vrijgelaten mensen komen alle geledingen van de dis- dentenbeweging in de Sov- t-Unie. Onder hen bevinden :h joden, kunstenaars, acade- ici en geestelijken, schrij- ,ts, religieuze mensen, men- nrechtenactivisten, Baltische itionalisten, vakbondsmen- n en journalisten, obelprijswinnaar Andrei Sa- larov en zijn vrouw Jelena >nner, die zelf zes weken ge- den vanuit hun binnenland ballingsoord Gorki mochten rugkeren naar Moskou, zei den Sovjet-leider Gorbatsjov „zeer dankbaar" te ziin. Bon ner hoopt dat „dit nog maar het begin is en dat alle gewe tensgevangenen snel zullen vrijkomen". Onder de vrijgelaten dissiden ten bevindt zich de 53-iarige mathematicus Joeri Sjicnano- vitsj, een persoonlijke vriend van Sacharov en Bonner. Hij was hoofdredacteur van de Kroniek van Actuele Gebeur tenissen, het oudste tijdschrift voor de mensenrechten in de Sovjet-Unie. In 1983 werd hij tot tien jaar strafkamp en drie jaar interne ballingschap ver oordeeld voor zijn werk bij het tijdschrift. Bonner zei echter nog altijd zeer bezorgd te zijn over het lot van vele gevangenen over wie niets is vernomen. Zij ver wees naar Josif Begoen, een van de bekendste joodse dissi denten aan het einde van de jaren zeventig, en Aleksander Ogorodnikov, een in 1978 ge arresteerde christelijke acti- De namen van de 42 vrijgeko men dissidenten zijn verza meld door de Sacharovs op grond van telefoontjes en tele grammen van de gevangenen zelf, hun familie of hun vrien den. „De telefoon staat niet stil", aldus Bonner. Volgens dissidenten moesten sommige gevangenen een pa pier ondertekenen met de be lofte dat zij in de toekomst geen Sovjet-wetten zouden overtreden. Dit was een voor waarde voor hun vrijlating. Een dissident noemde dat een „gelukkig compromis". Een medewerken van Sacha rov zei dat de lijst met vrijge laten gevangenen de komende dagen waarschijnlijk nog zal Westen moet betalen voor vrijlating joden JERUZALEM De Sovjet-Unie geeft moge lijk binnenkort aan dui zenden joden toestem ming het land te verla ten, maar voor dit royale gebaar zal het Westen moeten betalen. Dit heeft de vroegere Sovjet-dissi dent Anatoli Sjaranski gisteren verklaard. Nieu we wetten, die op 1 janu ari van kracht zijn ge worden, beperken het aantal joden dat in de ko mende vijf jaar het land kan verlaten tot 30.000, aldus de man die zelf een jaar geleden in Israël ar riveerde. Dit betekent dat meer dan 90 procent van de joden in de Sov jet-Unie geen kans maakt om te emigreren. groeien aangezien nog steeds telefoontjes binnenkomen. Onder de dissidenten wordt er rekening mee gehouden dat het Kremlin nu alle individue le gevallen bestudeert en dat meer vrijlatingen verwacht kunnen worden. „Dit is op windend, een grote eerste stap, maar we eisen nog steeds een algemene amnestie". Hout Een Afghhaanse marktkoopman zaagt in de hoofdstad Kaboel lege, uit de Sovjet-Unie afkomstige, munitiekisten in stukken om die te verkopen als brandhout. Daar is in Kaboel een groot ge brek aan. (Vervolg van de voorpagina) fAMASCUS Nabih lerri, de leider van de hi'itische Amal-militie, ieeft dit weekinde gezegd jat de speciale afgezant 'an de Britse kerk Terry Vaite „zeer binnenkort" Vordt vrijgelaten. Waite, lie bemiddelde bij het vrijkrijgen van buiten landse gijzelaars in Liba non, wordt sinds 20 janua ri vermist. Berri hield een persconferen tie in zijn huis in de Syrische hoofdstad Damascus. „Ik heb gesproken, ik heb gewerkt en ik heb het gevoel dat hij (Wai te) binnenkort zal worden vrijgelaten", aldus de Amal- leider. Sinds de verdwijning van Waite doen over hem tal rijke veelal tegenstrijdige berichten de ronde. Zo zou hij zwaar gewond zijn geraakt bij een poging te vluchten. Maar andere getuigen zagen hem wandelen door Beiroet, om ringd door gewapende man gisteren onder aanhaling van een onbekende Syrische mili taire waarnemer in West-Bei- roet dat Waite al is vrijgelaten. De kerkelijk gezant is echter nog niet in het openbaar gesig naleerd. De affaire rond Waite's ver missing kreeg gisteren een bizarre wending. In geschreven verklaring die zaterdagavond bij An Nahar banese ondergrondse Organi satie voor Revolutionaire ge rechtigheid (ORJ) mee dat „Amerikaanse agenten" met een in Waite's lichaam geplan te zender hebben getracht de plaatsen te ontdekken waar buitenlandse gijzelaars worden gevangen gehouden. De Amerikaanse minister van werd afgeleverd, deelde de Li- buitenlandse zaken George Shultz heeft de bevolking van Beiroet gisteren verantwoor delijk gesteld voor de „plaag" van ontvoeringen in de Liba nese hoofdstad. Hij reageerde op een vraag over de mogelijk heid dat onschuldige burgers om het leven zullen komen bij een mogelijke Amerikaanse aanval op Libanon. WASHINGTON De eenzijdige herziening van het uit 1972 stammende ABM-verdrag tussen de VS en de Sovjet-Unie zal in het Congres leiden tot een „constitu tionele crisis van enorme omvang". Dat heeft de Democratische senator Sam Nunn gezegd in een brief aan president Reagan. In het Witte Huis wordt nu gepraat over het herzien van het ABM-verdrag, dat het testen en statio neren van anti-raketwapens, zoals Reagans Star Wars, uitdruk kelijk verbiedt. De regering staat op het standpunt dat dat verdrag anders geïn terpreteerd kan worden, om het testen van dergelijke wapens wel mogelijk te maken. Nunn waarschuwde dat de Democraten in het Congres de financiering van Star Wars zullen onthoofden als het Witte Huis besluit het huidige ABM-verdrag aan zijn laars te lappen. Robert Dole, de Republikeinse fractieleider in de Senaat, be schuldigde de Democraten ervan op een confrontatie uit te zijn. „De president wil niet vechten en ik ook niet," zei hij. „Maar wij zullen niet toegeven als het gaat om de veiligheid van het land en de integriteit van de grondwet". WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie Weinberger denkt dat de eerste fase van het Strategisch De fensie Initiatief tussen 1993 en 1994 gestationeerd kan worden. Op hoorzittingen in het Con gres heeft Weinberger gezegd dat het Pentagon bijna klaar is met de aanbevelingen aan pre sident Ronald Reagan om over te gaan tot stationering van het SDI-systeem. De minister hoopte dat de president zou besluiten om in 1994 daartoe over te gaan. „We zouden graag de eerste fase invoeren waarbij dat deel volledig operationeel is en ook een totaal onderdeel van het hele systeem. Daarna volgt de tweede fase. Het is te vergelij ken met eerst een fundament leggen, dan de muren en daar na het dak, om het maar eens zo te zeggen. We dachten dat dat zo in 1993, 1994 kon gebeu ren," aldus de minister. „Twee drie jaar geleden spra ken de mensen nog over bet jaar 2000. Dat geeft toch wel aan welke vooruitgang we hebben geboekt", meent de minister. Weinberger prees met name de vooruitgang die is geboekt met de ontwikke ling van sensoren die een kernraket kunnen onderschei den van een nep-raket die voor een afleiding moet zor gen. Ook noemde hij de ontwikke ling van kinetische wapens. Dat zijn raketten die zowel vanaf de aarde als de ruimte kunnen worden afgeschoten en een vijandelijke raket ver nietigen door de kracht van de inslag. 'LIP BARCELONA De 35-jarige Spaanse politicus Antonio Hernandez Mancha is sinds dit weekeinde de nieuwe leider van de conservatieve Alianza Popular, de grootste oppositie partij van Spanje. Hernandez werd tijdens een buitenge woon congres van de AP met grote meerderheid gekozen tot opvolger van Manuel Fraga, de oud-Franco-minister die de partij AP tien jaar geleden op richtte, bij het herstel van de Spaanse democratie na de dood van dictator Franco. On der leiding van Manuel Fraga leed het conservatieve blok bij de laatste twee landelijke ver kiezingen telkens een zware nederlaag tegen de socialisti sche PSOE-partii van de hui dige premier Felipe Gonzales, die beide keren de absolute meerderheid behaalde. Na het vrijwillig aftreden van Fraga barstte binnen de AP een machtsstrijd uit tussen de oude garde onder leiding van de ve teraan en AP-woordvoerder in het parlement, Herrero de Mi- non, en de veel jongere Her nandez Mancha, die het nieu we gezicht van rechts Spanje vertegenwoordigt. De komen de streekverkiezingen en ge meenteraadsverkiezingen van dit jaar zullen de eerste serieu ze test worden voor de aan trekkingskracht van de „nieu we" Alianza Popular. 3E 20U Otv\ TE ^T£\P KUAUEV^ UTCPTEVi

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5